Verdeeldheid over kwijtschelding 'Het houden van vissen vereist wel enige kennis' POLITIE RAPPORT PLAATSELIJK NIEUWS Gemeente Terneuzen steekt stokje voor 'wildgroei' marktkramen Vogeltjes bespieden vanaf de 'gluurmuur' bestem College wil bouw huizen in Hoek mogelijk maken Corn Boys houdt loterij voor sportaccommodatie ZEELAND Inbraken Inbraak Sigaretten gestolen Verduistering videospellen Poging inbraak Diefstal uit school Bijtende stof Softdrugs Aanhouding Diefstal Sluiskil Sas van Gent Terneuzen Axel Hengstenshows in Zeeland Meerderheid van college Terneuzen kiest voor verruiming van beleid Bij aquariumvereniging 'Albino Zwaarddrager' weten ze alles over siervissen Wrronde voorleeswedstrijd 111 bibliotheek van Terneuzen DONDERDAG 7 MAART 1996 C3 Nieuwvliet - Opnieuw zijn inbraken gepleegd in vakantie woningen in West-Zeeuws- Vlaanderen. Ditmaal waren vier huiseigenaren, allemaal met tweede woningen aan Het Gemaal in Nieuwvliet, het slachtoffer. Het was bij de poli tie nog niet bekend wat er alle maal gestolen was. Terneuzen - Een 25-jarige Rot terdammer is in de binnenstad aangehouden met harddrugs op zak. Hij kreeg een binnen stadverbod en de drugs werden in beslag genomen. Een eveneens 25-jarige man zonder vaste woon- of verblijf plaats werd aangehouden op grond van de Algemene Plaat selijke Verordening en het niet voldoen aan een ambtelijk bevel. Hetzelfde overkwam een 19-jarige jongeman uit Sas van Gent. Hij bevond zich in de binnenstad tijdens een verbod. Terneuzen - Een bewoner van de Jan van Rompustraat deed aangifte van een inbraak in zijn woning. Er was niets gestolen maar vernield was er des te meer. Een boekenkast was tegen de grond gesmeten, een deur uit de hengsels gehaald en van het aanrecht was een stuk afgebroken. Ver der was de achterdeur gefor ceerd bij het binnendringen in de woning. Terneuzen - Een winkelier in de Axelsestraat deed aangifte van vernieling van een ruit in zijn zaak en diefstal van een aantal pakjes sigaretten. Terneuzen - Een videotheek houder aan de Axelsestraat deed aangifte van verduiste ring van enkele videospelletjes. De huurder was naar elders verhuisd zonder de spelletjes terug te brengen. Temeuzen - Bij het pand van Delta Nuts aan de Haarman- weg was een ruit geforceerd. Mogelijk een poging tot inbraak, aldus de politie. De inbrekers waren het pand ech ter niet in geweest. Terneuzen - De directeur van een school in Terneuzen deed bij de politie aangifte van de diefstal van zijn portemonnee uit zijn jas. Hulst - De eigenaar van een auto die aan de Churchillweg geparkeerd stond, zag zich opgezadeld met enkele duizen den guldens schade aan zijn voertuig. Onbekenden hadden er een bijtende stof over gegooid. Terneuzen - Een 26-jarige man uit De Panne (B) werd aan de Grenulaan aangehouden met 200 gram marihuana op zak. De man heeft een proces-ver baal en een binnenstadverbod gekregen. Sluis - De politie hield dinsdag in de St. Annastraat twee inzit tenden van een personenauto aan. De eerste, een 39-jarige man uit Sas van Gent, bleek nog voor bijna tweehonderd gulden in het krijt te staan bij justitie. De bestuurder, een 39- jarige man uit Amsterdam, moest nog voor ruim honderd gulden aan boetes betalen en was bovendien niet in het bezit van een verblijfsvergunning. De Sassenaar is inmiddels weer op vrije voeten. De chauffeur van de auto is ingesloten en zal vermoedelijk worden uitgezet. Terneuzen - Een bewoner van de Eemsstraat deed aangifte van diefstal van een brommer. Het rijwiel, een zwarte Peugeot met rode koplamp, stond geparkeerd in de tuin van zijn woning. VOGELBEURS - De Sluiskilse Vogelvrienden houdt zondag 10 maart de laatste vogelbeurs van dit seizoen. De deuren in 't Meulengat zijn daartoe open van 10.00 tot 12.30 uur. De toe gang is gratis en de beurs is voor iedereen toegankelijk. OUD PAPIER - Zaterdag 9 maart wordt het oud papier in de wijken ten oosten van de spoorlijn weer opgehaald door de leden van harmonie de Ver- eenigde Vrienden. Zij beginnen hiermee om 9.00 uur. EXPOSITIE - In de centrale hal van verpleeghuis Ter Schorre is momenteel een expositie van keramiek te zien. De potten en schalen van de heer Dubbeldam zijn tot en met vrijdag 29 maart te bekijken. LAMPIONNENOPTOCHT - De eerder wegens weersom standigheden afgelaste lam- pionnenoptocht wordt nu vrij dag 8 maart gehouden. De organisatie is in handen van buurtvereniging Hof Zelden- rust St.-Annapolder. De start is om 19.15 uur vanaf het Rivierenhuis. Na afloop is er voor alle kinderen warme cho colademelk. LEZING - P. Stuij houdt van avond in het cultureel centrum een lezing/dia- presentatie met als titel 'De grens tussen Rijks- en Kroon-Vlaanderen'. De lezing, die om 20.00 uur begint, gaat over de geschiedenis van de grens die ongeveer duizend jaar geleden het Franse gebied- scheidde van het Duitse rijk. De afscheiding liep dwars door Zeeuws-Vlaanderen. Van onze verslaggever Terneuzen - Burgemeester en wethouders van Terneuzen willen het bestemmingsplan Buitengebied gedeeltelijk aanpassen om de bouw van vijf huizen op een weiland naast Langeweg 3 Hoek mogelijk te maken. Dat staat in een voorstel aan de leden van de commissie ruimte lijke ordening. Op verzoek van en in overleg met de eigenaar, de erven C. Verhelst te Hoek, en de gegadigden voor de bouw is een plannetje gemaakt. Uitdrukkelijk voeren burgemeester en wethouders aan dat deze woningen alleen mogen dienen voor herhuisvesting van bewoners uit een van de buurt schappen die als uitvloeisel van het plan van aanpak voor de kanaalzone moeten verdwijnen. Een van die buurtschappen was Boerengat en de eigenaar van de wei heeft met vijf inwoners daar van in principe overeenstemming bereikt over de verdeling van de grond voor de realisering van de woningen. Het waterschap De Drie Ambachten heeft de gemeente al in een vroeg stadium tijdens de plannenmakerij laten weten alleen mee te willen werken als de bestaande woningen aan de Langeweg uiterlijk in 1998 aan gesloten zijn op riolering. In de huidige situatie lozen de wonin gen namelijk hun afvalwater op het natuurgebiedje De Nol. Daar om vindt de gemeente de eis die De Drie Ambachten stelde gerechtvaardigd en is er al een rioleringsplannetje opgesteld door de gemeente. Verder is nog nagegaan in hoe verre woningbouw op de wei een beperking in zou kunnen houden voor de bedrijfsactiviteiten die in de omgeving plaatsvinden. Maar dat blijkt niet het geval. Boven dien is ook uit ambtelijke contac ten vooraf met de provincie al gebleken dat daar geen tegen stand tegen de geplande woning bouw te verwachten is. Mits het inderdaad gaat om herhuisves ting van bewoners uit het sloop- gebied. De commissie ruimtelijke ordening bespreekt het voorstel donderdag 12 maart in haar ver gadering. Die begint om 19.^0 uur en is in het stadhuis. Van onze correspondent Terneuzen - Dit jaar presenteren de Zeeuwse en Brabantse hen; - stenhouders hun hengsten aan het publiek tijdens twee Zeeuwse shows. De hengsten die zich laten zien vertegenwoordigen weer al(e in Nederland erkende rassen, zodat een afwisselend progran ma gegarandeerd is. Tijdens de shows wordt deskun dige toelichting gegeven. De toe gang is gratis. Dinsdag 19 maa: is er een show in manege Riemei te Nieuwvliet, aanvang 19.30 ui en donderdag 21 maart in mam ge De Eendracht te Vrouwenpoi der, eveneens om 19.30 uur. „„«rfOTJf teneuzen - Het Terneuzense college van B en W wil in een „ieuw contract met een kra- menverhuurbedrijf een stokje steken voor de wildgroei van marktkramen. Steeds meer kooplui maken gebruik van een zogenaamde verkoopwa gen in plaats van de gebruike lijke kraam. En dat komt de uniformiteit van de markt niet ten goede, zo menen bur gemeester en wethouders. Het driejarig contract dat de gemeente met verhuurder M. Boogaard uit Kloetinge heeft gesloten, loopt op 1 april af. In die tijd hebben zich ontwikkelin gen voorgedaan die volgens bur gemeester en wethouders 'van invloed zijn op het bestaansrecht' van het bedrijf. Wanneer de kooplui gebruik gaan maken van een verkoopwa gen, hebben ze geen kraam meer nodig. Voor het verhuurbedrijf betekent dat derving van inkomsten. Daarnaast zijn er volgens het col lege steeds minder mensen die als marktkoopman/vrouw de kost willen verdienen. Al met al slechte ontwikkelingen voor het verhuurbedrijf. Daarom wil het college in een nieuw drie jarig contract een 'inspannings verplichting' op zich nemen, om de marktkooplui zo veel mogelijk gebruik te laten maken van de kramen. De gemeente verleent hun immers de vergunning voor een standplaats. Het zou mogelijk zijn daar dé voorwaarde aan te verbinden eerst een overeen komst te sluiten met het verhuur bedrijf. In het huidige contract is een clausule opgenomen, waarin de gemeente de kooplieden verplicht om een jaar kraamhuur te beta len aan de verhuurder, zodra ze een andere verkoopinrichting in gebruik nemen. Die vlieger gaat echter in een nieuw contract niet meer op, omdat de Raad van Sta te heeft besloten dat slechts twee partijen zo'n overeenkomst kun nen sluiten: de marktkoopman/vrouw en het verhuurbedrijf. De gemeente, zo oordeelde de Raad van State, heeft daar niets mee te maken. Van onze verslaggever ftmeuzen - Het dagelijks bestuur van de gemeente Ter neuzen is verdeeld over de verruiming van het kwijt- scheldingsbeleid voor gemeentelijke belastingen. Dat blijkt uit een voorstel aan de leden van de commissie financiën. Het gaat om een verhoging van vijf procent van de genormeerde bijstandsuitkeringen. Het voeren van een ruimer kwijt- scheldingsbeleid dan het Rijk is mogelijk gemaakt door het kabi net en houdt in dat de kosten van bestaan door gemeenten bij de berekening van de kwijtschel ding kunnen worden vastgesteld op maximaal 95 procent van het uitkeringsbedrag. Op dit moment is de kwijtscheldingsnorm negen- van de bijstandsuit- i de bestuurlijke en finan ciële consequenties van het ver- riiimmgsvoorstel, hebben enige leden van het college van burge meester en wethouders nog geen definitief standpunt ingenomen, j zullen dat wel doen aan de ind van de beraadslagingen in de gemeenteraad, aldus het voor stel aan de commissieleden. Het voorstel is met terugwerken- e kracht tot 1 januari dit jaar ver te gaan tot verruiming naar 95 procent van de bijstandsuitke ringen. dekking voor de negatieve financiële gevolgen van naar 85.000 gulden voor dit r kan de gemeente enerzijds putten uit een overschot op de Verkiezingen. Dit in ver band met het niet doorgaan van 'i geplande verkiezingen voor Provinciale Staten door de toe- van Goeree Overflakkee bij Zeeland. Dat levert vijfender tigduizend gulden op. De overige vijftig mille kan wor den gedekt door eenmalig te beschikken over de post 'Reser vering voor toekomstige bezuini gingen conform het beleidsplan 1995-1999'. Voor volgende jaren moet de gemeente dekking zien te vinden binnen een sluitende begroting. De commissie financiën van de gemeente Terneuzen spreekt zich donderdag 12 maart uit over de verruiming van het kwijtschel- dingsbeleid. De vergadering van de commissie t om 19.30 uur en vindt op het stadhuis aan het Oostelijk Bolwerk. Door Paul Vugts Terneuzen - „Mensen begin nen soms zomaar met een aquarium. Ze kopen dan een bak en doen daar wat water, vissen en planten in. Er wordt wat licht boven gehangen en klaar is Kees. Na enkele weken houden ze een bak met blubber over, die dan het huis uit moet. Als ze bij ons advies hadden ingewonnen, zou hen een hoop ergernis en geld bespaard zijn gebleven." Voorzitter W. van Maele van Aquariumvereniging 'De Albino Zwaarddrager' legt uit dat er nog heel wat komt kijken bij het hou den van een gezond aquarium. „Met de natuur moet je leren omgaan. Temperatuur van het water, filtering, waterverversing en beplanting van het aquarium zijn van groot belang, evenals de belichting. Voorlichting aan mensen die met een aquarium willen beginnen, is een belangrij ke bezigheid van onze vereniging. Het houden van vissen is een prachtige hobby, maar het vereist wèl enige kennis." Advies geven aan beginnende aquariumhouders is lang niet de enige bezigheid van de vereni ging. De Albino Zwaarddrager (wat Nederlands is voor de albi novariant van de Xiphophorus, een vissoort) doet veel meer voor haar leden. De 85 Zeeuws-Vla mingen die bij de club zijn aange sloten, kunnen zich maandelijks laten voorlichten over alles wat met het houden van vissen te maken heeft. Clubblad Middels lezingen en diapresenta ties worden alle aspecten van de hobby uitvoerig belicht. Ook maken de leden uitstapjes naar dierentuinen en bezoeken ze ten toonstellingen van verwante ver enigingen. Iedereen die bij de vereniging is aangesloten, ont vangt maandelijks een krant van de Nederlandse Bond van Aqua rium en Terrariumhouders (NBAT). Ook ploft zes maal per jaar het clubblad 'De Voelspriet' op de mat, zodat alle leden opti maal geïnformeerd blijven over het rein, nieuwe sportcomplex op het voormalige Suiker Unie-ter- jfet huidige sportcomplex De valcke heeft al jaren een verre «als nadeel. e realisatie van de nieuwe mmodatie bij het sportveld, antine en de kleedkamers, Oeraard een zwaar beroep P m financiële situatie van de Ir1 Boys. 'or een superloterij hoopt men een Sroot deel van de finan ce middelen te komen. Dankzij medewerking van vele Sasse rijven en middenstanders is t W2enpakket samengesteld. »Ji tien trekkingen verricht „rij en' waarbij telkens tien i I,® te vergeven zijn. De "Pnjs van elke trekking ver- een waarde van ^ld 535 gulden. Voorzitter W. van Maele van Aquariumvereniging 'De Albino Zwaarddrager': „Het houden van vissen is een prachtige hobby, maar het vereist wèl enige kennis.foto camile schelstraete hun liefhebberij. Het lidmaatschap van de aquari umvereniging is ook financieel interessant voor de liefhebbers van siervissen. Van Maele: „Als club kun je onderling veel rege len. Zo halen we onze vissen voornamelijk bij onze 'huiskwe ker'. Een echte hobbyist die zeer goede, sterke vissen heeft tegen een mooie prijs. Op zaterdagmid dagen komen daar veel leden van ons, we maken dan een praatje en bekijken de vissen. Dat is dan altijd wel gezellig. Ook wisselen we onderling bakken en appara tuur uit. Wat voor mij overbodig is geworden, kan een ander goed van pas komen." De leden van De Albino Zwaard drager kunnen met hun aquari um ook deelnemen aan wedstrij den. De NBAT organiseert elk jaar een wedstrijd, waarbij keur meesters de chemische gesteld heid van het water en de gezond heid van vissen en planten in de aquaria onder de loep nemen. De manier waarop de natuur is nagebootst en de 'dieptewerking' (het dieper laten lijken van het aquarium door de combinatie van verschillende planten) spelen ook een belangrijke rol. De win naars van de regionale voorron den mogen deelnemen aan de dis trictswedstrijden, daarna is er de landelijke competitie. Jaarlijks in september worden de kampioe nen bekend gemaakt. Techniek Van Maele werd zelf ooit tweede bij deze Nederlandse kampioen schappen. Hij houdt zelf al ruim dertig jaar vissen. „Eerst had ik zo'n vijftien jaar lang een tro pisch zoetwateraquarium, een zogenaamde 'gezelschapsbak' met vissen uit alle windstreken. Daarna heb ik nog eens vijftien jaar een zeewateraquarium gehad. Aan dat soort bakken heb je het meeste werk. Omdat zee vissen meestal moeten worden ingevoerd en er veel techniek voor nodig is om de goede omstandigheden voor deze dieren te creëren, zijn ze ook extra kost baar. Duizend gulden voor een compleet aquarium is een klei nigheid. Om gezondheidsredenen heb ik mijn zeeaquarium een jaar geleden verkocht. Nu heb ik tij delijk een zoetwaterbakje met goudvissen, maar ik denk alweer over aanschaf van een tropisch zoetwateraquarium. De Albino Zwaarddrager, die al bijna vijftig jaar bestaat, houdt 21 maart een zogenaamde 'vijver avond' in het 'Rivierenhuis' in de IJsselstraat te Terneuzen. Vanaf 19.30 uur geeft de heer Brokken een lezing over alles wat met vij vers te maken heeft. Van onze correspondent Sas van Gent - Sinds enige tijd is de Sasse sport- en ontspan ningsvereniging Corn Boys bezig plannen te ontwikkelen voor Daarnaast zal er bij de laatste trekking tevens een reis ter waar de van vierduizend gulden ver loot worden. Er worden vijfhon derd loten verkocht van honderd gulden per stuk. Inmiddels is meer dan de helft van de loten verkocht. De eerste trekking vindt maandag 8 april plaats. De volgende trekkingen zullen zijn op 14 april en de daarop vol gende zondagen. De tiende en laatste trekking, waarbij ook de superhoofprijs verloot zal wor den, vindt plaats tijdens de tien kamp op 8 juni. Geïnteresseerden voor deelname aan de loterij van Corn Boys kun nen terecht bij onder meer Her man van Ooteghem, Beuken straat 2. Temp126 correspondent <linsdUZen 0Penkare bibliotheek van Terneuzen wordt v a» 12 maart de regionale ronde van de nationale J^dstrijd gehouden. zen venS Van 2es verschillende basisscholen uit de gemeente Terneu- vonjwcordigen hier hun school en strijden om het regionaal dendert mv°ensc'laP' deelnemers zijn Mario Geuze, Jerney Martens Per Vastrick, Eveline Jansen, Thijs Remijn en Koen '•'ervarfn'1 Z8S reS'onale ronden in Zeeland gehouden. De winnaars op 13 jpni™611 *!et vervolgens tegen elkaar op in de provinciale ronde landed 'ln^'ddelburg. De provinciale winnaar gaat door naar de eigen fans ?a'e ,°P 22 mei in Utrecht. De deelnemers mogen hun nen, Zai j Ultn°digen. Een deskundige jury, bestaande uit drie perso- voorlezers beoordelen. Wie de komende tijd veel vogels wil zien, moet een bezoekje brengen aan de 'gluurmuur' in de noordelijke bossen van de Braakman. Rond deze tijd van het jaar begint de trek op gang te komen van vogels vanuit het zuiden die in het natuurgebied even op adem komen. De gluurmuur werd net voor de winter gebouwd op initiatief van Staatsbosbeheer. Het is de bedoeling dat vogelliefhebbers van achter de muur de vogels ongemerkt kunnen bespieden. De muur is gebouwd van forse betonnen platen. „Eerst dachten we aan een houten schutting,zegt boswachter Hans van Hage. „Maar dat is te vandalismegevoelig. Daarom hebben we voor deze oplossing gekozen.De gluurmuur is er gekomen met subsidie van de provincie. De afgelopen winter is de voorziening al druk bezocht door met name ook veel professionele vogelaars uit Nederland en België. „Maar de muur is ook bedoeld voor de gewone wandelaar die hier rondloopt,zegt Van Hage. Het is de bedoeling dat er bij de muur nog een paneel wordt aangebracht, waarop wandelaars informatie krijgen over wat er allemaal te zien is en hoe ze zich het best kunnen gedragen om de vogels ongemerkt te kunnen bespieden. foto camile schelstraete

de Stem | 1996 | | pagina 19