Procedure Betuweroute kan doorgaan Boek 'Affaire Sanders' is waarschuwing voor de toekomst Israë Costaricaanse president in Nederland Kamerleden houden hoofd koel onder kritiek op drugsbeleid Zonder aanziens VOOR MIE DUIDELIJKHEID. Opdracht om LTRAP BINNENLAND Raad van State wijst opschorten inspraakronde van de hand Moeder verdachte Bende van Venlo: zoon onschuldig Muziek Winst Gek Agenda BINNENLAND KORT Altijd labels bij de hand. Niet iedere donkere man is terrorist ïrans wonder Ccrartf iJkfm C*rar4 AaUm S Wilbrink Cenrd (Of 17 Hilbrink DESTEM DINSDAG 5 MAART 1996 M DESTEM Van onze verslaggever Den Haag - De Raad van State in Den Haag heeft gisteren het verzoek van de provincie Gelderland en de gemeente Valburg om in te grijpen in de procedures voor de Betuweroute afgewe zen. Daarom heeft het Ministerie van Verkeer en Waterstaat het Ontwerp-Tracébesluit Betuweroute gisteren, zoals gepland, ter inzage kunnen leggen. Staatsraad mr. J. de Vries van de afdeling Bestuursrechtspraak van de Raad van State voelt niets voor een schorsing en een voorlo pige voorziening, waarin staat dat de planologische kernbeslis sing geen grondslag kan vormen voor het Ontwerp-Tracébesluit, zo lang de beroepsprocedures tegen de PKB nog lopen. De provincie Gelderland (namens tracégemeenten) en de gemeente Valburg hadden de Raad van State gevraagd om de inspraak- Den Bosch (anp) - Een van de hoofdverdachten van de Ben de van Venlo, de 20-jarige Sanny P. is, volgens zijn moe der, ten onrechte veroordeeld voor de moord op het bejaarde echtpaar Van Rijn in Venlo. In een hartstochtelijk pleidooi probeerde de 45-jarige advocate gisteren bij het gerechtshof in Den Bosch haar kind in ieder geval voor die moord met carna val 1994 een alibi te verschaffen. „Mijn zoon was de bewuste avond thuis," aldus de moeder. Omdat zij bang was dat haar ver haal zou worden afgedaan als misplaatste moederliefde, liet zij zich, voorafgaand aan de zitting, onder hypnose brengen om het waarheidsgehalte te testen. Sanny P. werd vorig jaar door de rechtbank in Roermond tot 18 jaar cel en tbs veroordeeld voor zeven moorden. ronde voor het Ontwerp-Tracé besluit van de Betuweroute op te schorten tot na de behandeling van de beroepen (177 bezwaren) tegen de PKB. Ze vinden het principieel onjuist dat inwoners, gemeenten en pro vincies een oordeel moeten vellen over het OTB (gedetailleerde uit werking van spoortraject), ter wijl over hun bezwaren tegen de aanleg van de tweebaans goede renspoorlijn nog geen beslissing is genomen. Daarom hadden ze afgelopen vrijdag in een spoedzitting de Raad van State verzocht om de inspraakprocedure voor het OTB met onmiddellijke ingang stil te leggen. Staatsraad De Vries vindt dat er geen sprake is van een spoedei send belang. Daarnaast onder vinden zijns inziens de provincie Gelderland en de gemeente Val burg „geen onevenredige nadeel" door de kans op twee afzonderlij ke beroepsprocedures, namelijk tegen de PKB en het OTB. De Raad van State behandelt in augustus of september de 177 beroepen tegen de PKB. In het najaar wordt een definitieve uit spraak gedaan. Mr. A. van Dalen, juriste regiona le plannen van de provincie Gel derland, betreurt de uitspraak van de Raad van State. Ze erkent dat de staatsraad de Vries voor een groot dillema stond, omdat stopzetting van de verzending van het Ontwerp-Tracébesluit (op Gelders verzoek) op de dag van de spoedzitting niet meer mogelijk bleek. Het OTB was afgelopen donderdag al ver stuurd naar tracégemeenten en provincies. President José-Maria Figueres van Costa Rica is gisterochtend met zijn echtgenote een driedaags bezoek aan Nederland begonnen. Hij kwam met een delegatie van vijf ministers, onder wie die van Economische Zaken en van Milieu. De president zal overleg voeren met premier Kok, minister Wijers (Economische Zaken), De Boer (VROM) en Pronk (Ontwikkelingssamenwerking). Ook heeft de delegatie een werkontbijt met vertegenwoordigers van het Nederlands bedrijfsleven. Gisteren waren president Figueres en zijn vrouw te gast bij koningin Beatrix op paleis Noordeinde (zie foto). Het bezoek van de Costaricaanse president staat in het teken van het verdrag voor duurzame ontwikkeling dat Nederland en Costa Rica in 1994 tekenden. foto anp Door Carla Joosten en Marianne Wuite Den Haag - Er moet maar eens een internatio naal onafhankelijk feitenonderzoek komen naar de effecten van het tolerante Nederland se en het repressieve buitenlandse drugsbe leid. Volgens D66-Kamerlid De Graaf is dat de enige manier om einde te maken aan de voortdurende twisten tussen Nederland en andere Europese landen over het Nederlandse drugsbeleid. Een internationaal onafhankelijk feitenonderzoek, waartoe alle Europese landen zich verplichten, zal volgens De Graaf voor eens en voor altijd duidelijk maken, dat de typische Nederlandse aanpak van gescheiden markten van soft en hard drugs vruch ten afwerpt. Met de regelmaat van de klok komt er van over de landsgrenzen een aanval op het liberale drugsbe leid in Nederland. Na de International Narcotics Control Board van de Verenigde Naties sloot Euro pees commissaris Van den Broek afgelopen week einde voorlopig de rij. Het is geen toeval, dat de kritiek vanuit het bui tenland juist nu luider wordt. De Tweede Kamer bespreekt op 18 maart de drugsnota van het kabi net en stippelt dan het drugsbeleid voor de komen de jaren uit. Volgens de drugsspecialisten in Twee de Kamer lijkt het erop dat er een internationale campagne gaande is om het Nederlandse parle ment stevig onder druk te zetten. Die zelfde drugs specialisten zijn echter niet van zins voor die druk te buigen. Integendeel: ze gaan zich steeds meer storen aan de toon die de buurlanden aanslaan. Zelfs CDA-Kamerlid Van de Camp, die het met zijn partijgenoot Van den Broek eens is dat Neder land zijn drugsbeleid fors moet aanscherpen, wordt het soms te gortig. Hij stoort zich vooral aan de opstelling van de Fransen, die samen met Zwe den in Europa de 'oorlog tegen drugs' lobby aan voeren. „Nederland moet het drugsbeleid beter op Europa afstemmen, maar Frankrijk moet niet de onschuld komen spelen. Het is onzin om te zeggen, dat alle drugsproblemen in dat land door het Nederlandse drugsbeleid worden veroorzaakt." D66-Kamerlid De Graaf vindt het 'schandalig' dat Frankrijk eist dat Nederland afstapt van het ged oogbeleid en dat het weigert, zo lang dat niet gebeurt, de grenscontroles af te schaffen, zoals is afgesproken in het Schengenakkoord. „Druk uit oefenen is prima, chantage is onaanvaardbaar," aldus De Graaf. Ook VVD-Kamerlid Korthals vindt dat Nederland zich niet de wet moet laten voorschrijven door de andere Europese landen. „Maar we moeten niet te ver voor de troepen uitlo pen. We leven niet op een eiland." De oproep van Europees commissaris Van den Broek aan Nederland om van het 'tolerante' drugs beleid af te stappen, moet de Fransen als muziek in de oren hebben geklonken. Zij maken er geen geheim van, dat ze de drugsnota van de Neder landse regering het liefst in de prullenbak zien verdwijnen. In Franse regeringskringen wordt de drugsnota gezien als een vrome wens: het is prach tig wat Nederland wil, maar onwerkbaar. Winst is volgens de Fransen wel, dat in de nota voor het eerst erkend wordt dat het Nederlandse beleid conseqüenties heeft voor Frankrijk. Maar daar blijft het bij. Dat Nederland vasthoudt aan de koffieshops en bovendien kleinschalige teelt van nederwiet door de vingers wil zien, kan bij de Fransen geen genade vinden. Grote ergenis is er ook over de Nederlandse plannen voor experimen ten met vrije verstrekking van hard drugs aan uit zichtloze verslaafden. De Fransen zien daarin een stap richting legalisering van hard drugs. „Twintig jaar geleden begon Nederland de verkoop van can nabis toe te staan en nu zijn er koffieshops. Over twintig jaar heb je niet alleen koffieshops maar ook heroïneshops," aldus een Franse ingewijde. De Fransen willen dat Nederland zich vastlegt op een Europees drugsbeleid en laten er geen misver stand over bestaan, dat harmoniseren betekent dat Europa de harde lijn van de Fransen volgt. De drugsspecialisten in de Tweede kamer zijn van daarvan niet erg onder de indruk. PvdA-Kamerlid Oudkerk spreekt van 'een gotspe' en verwijst naar de kernproeven die Frankrijk ondanks alle inter nationale protesten doorzette. „Toen vond Chirac het niet terecht dat andere landen eisten dat Frankrijk met de kernproeven stopte. Dan moet Frankrijk ook begrijpen dat Nederland een eigen beleid voert. Frankrijk zou een punt hebben als ons beleid niet zou deugen. Maar Nederland scoort niet gek in vergelijking met Frankrijk." Volgens Oudkerk en zijn collega's Korthals en De Graaf heeft een dialoog met Frankrijk op natio naal niveau op dit moment geen zin. „Waarom zou dat iets meer opleveren dan een paar maanden geleden? We moeten eerst het succesvolle Neder landse beleid uitbouwen en vervolgens over een aantal jaren, als je feiten hebt verzameld, een dia loog starten. Nu wordt er niet gesproken op basis van feiten en argumenten, maar op basis van onderbuikgevoelens. Het is net als met alternatie ve geneeswijzen. Ik ga niet meer met patiënten in discussie over de werking ervan. Een geloof bestrijden heeft geen zin," zegt Oudkerk, die ook huisarts is. De WD'er Korthals vindt dat Nederland juist afmoet van 'die geweldige openheid'. „Dat ten toonstellen van het Nederlandse gedoogbeleid werkt averechts. Het zijn totaal andere werelden. Je kunt zo veel uitleggen als je wilt; die Fransen blijven zeggen dat we gek zijn." De drie regeringsfracties en ook het CDA vinden dat Nederland zelf nu vooral de aandacht moet richten op de aanpak van de overlast rond het drugsgebruik. Belangrijker dan de opinie in het buitenland is in hun ogen hoe de Nederlandse bevolking tegen het beleid aankijkt. De Graaf: „Wil je de voordelen van het huidige beleid kun nen behouden, dan moet je de overlast aanpakken. Als je dat niet doet, verdwijnt hier het maatschap pelijk draagvlak." Nederland kent een familie die geen gebruik kan maken van het recht op vrije meningsuiting: koningin Beatrix en haar ver wanten. Ongetwijfeld hebben ze vorige week knarsetandend de publiciteit rond de verschijning van het boek 'De Affaire San ders' gevolgd. De historici Gerard Aalders en Coen Hilbrink hebben in dat boek geprobeerd een stukje van de Nederlandse geschiedenis te beschrijven via de belevenissen van één man, Willem Sanders. Een niet altijd even helder geschreven boek, maar door zijn inhoud wel fascinerend. Maar jammer genoeg zijn Aalders en Hilbrink het slachtoffer gewor den van de toenemende sensatie- lust en oppervlakkigheid van een groot deel van de media. De roddelpers wordt door de serieuze media nog steeds met veel dédain behandeld. Maar de manier waarop het boek van Aalders en Hilbrink in de publi citeit is behandeld - ook door de media die zichzelf in elk geval als hoogst serieus zien - had wel een erg hoog Privé-gehalte. Alle aandacht richtte zich hoofdzakelijk op één persoon, prins Bernhard. De onderzoe kers waren gestuit op documen tatie, waaruit blijkt dat de prins pas de dag na zijn huwelijk is geschrapt als lid van de nazi partij NSDAP. Dat feit was eind vorig jaar al naar buiten geko men, maar desondanks stortte uUm IMIirtnk Door David van der Houwen vrijwel iedereen zich weer op die informatie over een zeer beken de Nederlander. Vervelend voor de prins en zijn staatsrechtelijk monddode fami lieleden. Maar vervelend zeker ook voor de twee auteurs. Wat een tijd, wat een moeite moeten Aalders en Hilbrink in dit werk hebben gestoken. En dan richt alle aandacht zich op een paar luttele pagina's. Terwijl het boek als geheel veel schokkender is. Want het geeft een onthutsend beeld van wat er zich achter de schermen van een zo op het oog goed georganiseerde parlemen taire democratie kan afspelen. Wim Sanders was een politie man, afkomstig uit een arbei dersgezin in Twente. Zijn vader - die het nog tot wet houder in Enschede bracht - was een overtuigd socialist. Zoon Wim had het als 'rooie' niet makkelijk in het politiekorps. Zoals veel collega's kon hij in het begin van de oorlog moeilijk zijn houding bepalen ten opzichte van de Duitse bezetters. Waar mogelijk probeerde hij mensen te helpen uit hun handen te blij ven. Dat bleef niet onopgemerkt. In januari 1943 werd hij ontsla gen. Al snel kwam hij in verzetskrin gen terecht, waar hij zich vooral richtte op het opzetten van een speciaal telefoon-verbindings- net voor het verzet. Ook ging hij inlichtingen over personen ver zamelen. Daarmee kwam San ders terecht in een wereld van afgunst en intriges, die bepalend zou zijn voor de rest van zijn leven. Aalders en Hilbrink schetsen een goed beeld van de onderlinge verdeeldheid en het wantrouwen tussen de verschillende verzets groepen. De nuchtere, methodisch wer kende Sanders kreeg het al gauw aan de stok met bijvoorbeeld de Ordedienst (OD), die werd gedo mineerd door hoge militairen en academici, vaak van adelijke afkomst. Zij wantrouwden die 'rooie' Sanders. Na de oorlog werden wantrou wen en wedijver alleen maar groter. Sanders kreeg de leiding van een van de afdelingen van het Bureau Nationale Veiligheid, voorloper van de BVD. Zijn baas daar was Louis Einthoven. Hij zag Sanders als een bedreiging en probeerde van alles om de man als onbetrouwbaar af te schilderen. Mensen werden onder druk gezet, feiten ver draaid en allerlei lieden - tot en met stafmedewerkers van prins Bernhard toe - werden ingescha keld in allerlei pogingen om Sanders een loer te draaien. Die pogingen leidden tot een bij eenkomst op 2 september 1946 in de werkkamer van minister-pre sident Beel. Daar werd Wim Sanders gearresteerd op verden king van het verdonkeremanen van een groot aantal geheime dossiers. Hij had die dossiers echter bij zich. Hij had ze geko pieerd voor het Ministerie van Justitie, waar een groot wan trouwen tegen Einthoven en zijn dienst bestond. Uiteindelijk kon geen van de verdachtmakingen tegen Sanders hard worden gemaakt. Hij werd - opnieuw - ontslagen, maar is nooit veroor deeld. Het boek van Aalders en Hil brink is interessant omdat het nog eens goed laat zien, hoe bin nen een parlementaire democra tie geheime diensten ongecon troleerd hun gang kunnen gaan. Dat het kort na de oorlog nog een chaos was, waarin het parle ment nauwelijks functioneerde, kan niet als excuus gelden. Ook later is keer op keer gebleken, dat dergelijke diensten redelijk ILLUSTRATIE MAT RIJNDERS onbekommerd kunnen opereren. Wie ooit buiten officiële circuits om heeft gesproken met mede werkers van veiligheidsdiensten, weet dat de parlementaire con trole op de inlichtingen- en vei ligheidsdiensten niets voorstelt. Hopelijk vinden politici in dit voorjaarsreces de tijd om het boek over Willem Sanders nog eens goed door te lezen. Want het is meer dan historie, het is ook een waarschuwing voor de toekomst. De Eerste Kamer praat vandaag onder meer over de wijziging van de Wet Milieubeheer. De Tweede Kamer is nog op reces tot dinsdag 12 maart. DESTEM COMMENTAA De Nederlandse driekleur aan alle kusten, daar droomdj onze zeevarende voorouders van. Een trots bewijs der mat van het kleine landje aan de kille Noordzee. Minister Pronks pleidooi voor meer Nederlands hulpverlenenL vertoon in het voormalige Joegoslavië doet in eerste instant:! hieraan denken. Een herkenbaar bewijs van Nederlands meit leven met de getroffenen der aarde. Zo is het echter niet bedoeld. Minister Pronk hoopt date, zichtbare aanwezigheid in Srebrenica de indruk van ongj resseerdheid, falen en. lafhartigheid weg neemt, die her en (if post gevat heeft na de smadelijke aftocht van de Nederland blauwhelmen uit de belegerde en onder de voet j enclave. Een wat naïeve gedachte. Alsof met een goede daad eenvool afgaande fout hersteld is. Bovendien is hulp niet iets, waauf men zich mag beroemen. Waar nood is, dient geholpen i worden. Zonder aanziens des persoons der ontvangers, nta>[ eveneens zonder dat van de schenker. Nederlandse instellingen verlenen steun aan de getrofcl bevolking van het vroegere Joegoslavië. Ze maken er echt J geen reclamecampagne van. Mensen in Nood bijvoorbeeld! aanwezig, onder de naam van de internationale samenwel kingsorganisatie Caritas. Het Nederlandse Rode Kruis onde steunt met geld en inzet het werk van het Internationale Rod Kruis ter plaatse en de Nederlandse afdeling van Artsen zorl der Grenzen doet hetzelfde zonder te eisen dat er in plaatsvil een Franse of Duitse medische ploeg nu ineens een Nedei landse in de schijnwerpers komt te staan. Nederland steunt wel degelijk. Meer is echter altijd welkoirL maar dat betekent niet, dat er nu ineens allerlei Nederland:] groeperingen zichtbaar door de plat geschoten straten moetsl gaan. Hulpverlening is geen zaak van incidenteel optredel Het vereist organisatie en coördinatie. Niemand is erbij gebasl dat de ene club goedwillenden de andere voor de voeief loopt. Een Minister van Ontwikkelingssamenwerking, wiens is hulp te verlenen, zou daar eerder aan moeten denken da] aan de rehabilatie van de goede vaderlandse naam. 'Spionerende' diplomate thuis Den Haag - De door de Grieken van spionage beschuldigde Nederlandse diplomate Thissen-Schotgerrits blijft voorlopig ii Nederland. Buitenlandse Zaken heeft via de ambassadeur ii Nederland de Griekse regering gevraagd de diplomate naar Athe-1 ne te laten terugkeren. Zij heeft immers geen enkele activiteit ontplooid, die in strijd was met haar functie of status. Een hoi Griekse regeringsfunctionaris liet gistermiddag weten dat Nederlandse en de Italiaan niet meer welkom zijn in Athene. Roof beraamd op vermoorde Tilburger Tilburg - Op de 64-jarige Ed van den Acker, die op 16 februari in zijn flatin Tilburg Noord werd vermoord, was al weken tevoren I een roof beraamd. Een eerdere roofpoging was zelfs mislukt. Waarom de man uiteindelijk is vermoord, wil de politie niet zeg gen. Dat is ook na aanhouding van de twee 17-jarige verdachte Til-1 burgers volgens de politie nog niet helemaal duidelijk. Na de moord was al wel snel duidelijk in welke richting gezocht moest worden. De man was homoseksueel en had een zeer omvangrijke relatiekring. Hij had ook veelvuldig contacten met jongeren, d' vaak bij hem in de flat op bezoek kwamen. Partij bijzondere sigaren gestolen Kampen - Bij de handelsonderneming Sluis Sigaren Kampen BV in Kampen zijn het afgelopen weekeinde 750.000 bijzondere siga ren gestolen. Ze hebben een handelswaarde van 550.000 gulden. Bij de handelsonderneming zijn geen sporen van braak gevonden, I De directie van Sluis Sigaren leidt daaruit af dat de criminelen I een sleutel van de loods hadden. Tweede leraar Rijssen aangehouden Rijssen - Een 63-jarige oud-leraar van de scholengemeenschap Reggesteijn in Rijssen is gisteren aangehouden wegens ontucht met leerlingen (jongens) in de periode van 1984 tot en met 1991. Bij de officier van justitie in Almelo zijn zes aangiften tegen de man binnengekomen. De arrestatie komt bijna twee weken, nadat tegen de voormalige tekenleraar twee aanklachten waren inge diend, die verjaard blijken. De nieuwe aangiften zijn dat niet. Onlangs is een 53-jarige godsdienstleraar van dezelfde school voor ontucht aangehouden. Werk bi thuiszorg steeds zwaarder Den Haag - Het werken in de thuiszorg (kruiswerk, kraam- en gezinszorg) is een stuk zwaarder geworden. Werknemers hebben steeds vaker te maken met zware lichamelijke belasting, agressie, geweld, intimidatie en hoge werkdruk. De werkomstandigheden in de kantoor- en wijkgebouwen in de thuiszorg laten eveneens te wensen over. Dat blijkt uit een rapport van de Inspectiedienst SZW (de vroegere arbeidsinspectie). Tekenaar Yrrah overleden Amsterdam - De tekenaar Harry Lammertink, beter bekend als Yrrah, is zaterdag in zijn woonplaats Amsterdam overleden. Lammertink is 63 jaar geworden. Hij debuteerde in 1955 in Het Parool. Tot drie jaar geleden verscheen wekelijks een prent van hem in Vrij Nederland. Ook publiceerde hij in buitenlandse bla den als Die Zeit, de Frankfurter Allgemeine, Playboy, Lui, Punch en Esquire. Cynisme was typerend voor zijn werk. Brand chemische fabriek Rotterdam Rotterdam - Op het terrein van de chemische fabriek Aluchemic aan de Oude Maasweg in het Rotterdamse havengebied heeft gis teravond korte tijd brand gewoed. Het vuur ontstond door over verhitting in een ringoven. Het vuur sloeg over naar een stoffilter in een vijftig meter hoge metalen schoorsteen. De brandweer kon door te koelen met waterkanonnen voorkomen dat de schoorsteen het begaf. Even na negen uur kon het sein brand meester worden gegeven. Er zijn geen schadelijke stoffen vrijgekomen. (ADVERTENTIE) Voor labels van profe sionele kwaliteit u er nu de ht» dige, eenvt gebruiken Dy1" Pocket. Deze po^ labelmaker met 1 vriendelijke prijs helpt je hectische leven in huis, werkruimte of op kantoor' ordenen. De Dymo Pocket verkrijgbaar bij uw kantoo' artikelenleverancier. Hongkong (ap) - De Britse Premier John Major heeft de inwoners van Hongkong gisteren tijdens een tweedaags bezoek aan de kroonkolonie ervan verzekerd dat ze er niet alleen voor zullen komen te staan als Hongkong volgend jaar in Chinese handen over gaat. Als China het akkoord over de overdacht uit 1984 schendt zal Groot-Brittannie 'de internatio nale gemeenschap mobiliseren en alle wettelijke middelen aanwen den die ons ter beschikking Door Willy Werkman ïtel Aviv - De Israëlische regei speciale noodzitting het leg Gazastrook en op de Westel Harnas op te treden. In een vage officiële verklaring is gezegd, dat er een speciaal hoofd kwartier is gevormd voor de oor log tegen de Harnas, waarin het leger, de politie en de veiligheids diensten zullen samenwerken. Aan een waarschijnlijk groot scheepse Israëlische militaire actie zijn, lieten enkele ministers na de speciale regeringszitting in Tel Aviv weten, zijn geen beper kingen opgelegd. Minister Simon Shitriet zei: „We nemen nu de zaak in handen." Een dag, nadat premier Simon Peres het hoofd van het hoofd van de Palestijnse Autoriteit, Yassir Arafat, had geëist een definitief einde te maken aan de Hamasterreur, heeft Israël nu besloten voor het eerst sinds de tot standkoming van het Pale stijnse zelfbestuur ook in de gebieden, die het Israëlische leger inmiddels heeft ontruimd, mili tair op te treden. Gisteren al voerden Israëlische troepen acties uit in het Pale stijnse Al Fawar-kamp bij Hebron, vanwaar de twee Hamasactivisten die vorige week in Jeruzalen en Ashkelon toesloe gen, afkomstig waren. Volgens de akkoorden met de Palestijnen moet de Israëlische troepen daar eind deze maand worden terug getrokken. Politieke leiders van de radicale Palestijnse organisatie Harnas hebben strijders van hun militai re vleugel Qassam volgens de laatste berichten gisteravond opgeroepen een eind te maken aan de zelfmoordaanslagen in Israël. „De islamitische verzetsbewe ging Harnas eist dat de brigades van al-Qassam en de studenten van de martelaar Yahya Ayyash hun militaire aanvallen staken," zei Hamas-functionaris Moham med Shamaa tijdens een perscon ferentie na overleg met de Pale stijnse president Arafat. D VERVOLG VAN VOORPAGINA Met toeters en ballonnen. Het leven gaat door. Maar toen de oude man zijn hoed afzette, ston den de zweetdruppels op zijn voorhoofd. Geen pretje, zo'n busrit in deze dagen. Mijn mede-passagiers keken strak voor zich uit. Onze chauffeur reed stevig en remde bard. Hij leek, net als wij, ner veus Er reed niet één politieman soldaat met ons mee, die ons - zoals beloofd - moesten beveili gen. Er was niet één speciaal getrainde hond, die op de terro rist moet afspringen als hij explosieven rook. Er stapte wel een donker uitziende meneer in. et iedere donkere meneer is een errorist, dachten we moedig, «aar keek hij niet wat gek? En j ®a„om °h jee - ging hij net als namasjongens naar het mid- en van de bus...? En wat moest e tas daar, schreeuwde een neer naast ons. Die tas...! Moeilijk om kalm te blijven. En g moeilijker, nu we weten wat gebeurde, enkele minuten Tel a We de nieuwe dodenplek in heL LgePasseerd waren- Wij weer™-, 1 §ehaald- Wij zitten te vAei„lg thuis. Om dit verhaal Diet Maar daar- °P die detïaar we net reden> liggen nu scheJ,6n en de gewonden En de «berven van het geloof inde vre- t°:r h-en vijfjarig FranV^iUit Hengelo heeft in tunr jk een inhoud avon- ze m,°^i w?nderbaarlijke wij- rik ml w De j°ngen> Der" Franc3^6 'n de besneeuwde tot inn pen een val van 200 na a meter en bracht daar- sneeuw vf door in de heeft a - y°igens de politie val ove lauter niets aan zijn toonde hu yfenWel ver" sehijnselen. bevnezingsver"

de Stem | 1996 | | pagina 4