Ruimtegebrek voor harmonie Droom Strandlijn mag geen nachtmerrie worden Portable fabriek op transport DAG klapper POLITIE rapport Hulster gezelschap zoekt dringend groter onderkomen voor repetities Jo en Emma IPATHIEKSTE PROGRAM Wi» (BREKENDE IE VINDT U IN DE KRANT. Analyse DE STEM ZEELAND C2 NSTSTOF Afdeling van WD tegen ontpoldering Al 20 jaar getrouwd IDE STEM Vergadering van dorpsraad van Nieuwvliet Ledenvergadering Vier Ambachten Verkiezing Miss Beauty Zeeland in Kloosterzande 'Brillenkoster' in actie voor arine gezinnen Wallonië x 56 DINSDAG 5 MAART 1996 mien in se KieUREN Hulst - Bij veel loonbedrijven Waterschap: 6Veel mis met lozingen loonbedrijven' breekt het aan goede lozings voorzieningen zoals slibvang- putten en olie-afscheiders. Bovendien beschikken de meeste bedrijven die hun bedrijfsafvalwater op het oppervlaktewater lozen niet over een lozingsvergunning. Het waterschap Hulster Ambacht meldt dat in een informatieboek- ct. NML. Vismarkt Burchtstraat Garenmarkt W.C. Serlippens Noordstraat W.C. Zuidpolder Gefeliciteerd tn in Zundert, Tecla Cornelissen |Dongen. je ter voorbereiding van deze week te houden informatiebij eenkomsten in Hulst en Klooster- zande. De gegevens zijn in de loop van vorig jaar geïnventari seerd in het kader een 'Project olie-afscheiders'. Daarbij is de lozingssituatie bij de loonbedrij ven en landbouwmechanisatiebe- drijven in Zeeuws-Vlaanderen doorgelicht. In de loop van dit jaar wordt een begin gemaakt met het onder vergunning bren gen van de loonbedrijven. Het waterschap heeft vorig jaar betrekkelijk weinig milieuklach ten binnen gekregen. Enkele in het oog springende zaken waren een omvangrijke storting van een vouwwagen vol rommel op de berm van de Zeedijk nabij Rruis- dorp en een massale vissterfte in de water de Witte Bergen bij Clinge en de Vlaamse Kreek. In Clinge legden tientallen brasems het loodje, maar onderzoek heeft de oorzaak niet boven water kun nen brengen. De vissterfte in de Vlaamse Kreek was het gevolg van de droogte. De hoge tempera turen veroorzaakten een zuur stofgebrek in het water. Het waterschap onderzoekt of door het plaatsen van stuwen en ande re maatregelen de watercircula tie en daardoor de zuurstofrijk dom van het' water kunnen wor den bevorderd. Verder werden er nog twee olielozingen gemeld. Een eerste als gevolg van een technisch mankement bij een Hulster drankenhandel. Daarbij kam een grote hoeveel stookolie vrij, die in de aangrenzende sloot terecht kwam. De olie is uit de sloot verwijderd en de verontrei nigde grond is afgegraven. Een andere lozing betrof het beton- warenbedrijf Bleijko in Walsoor den. Het bedrijf kon echter voor komen dat het goedje in het oppervlaktewater terecht kwam. Het blijkt ten slotte dat de boeren zich goed hebben gehouden aan het afgelopen zomer ingestelde onttrekkingsverbod van opper vlaktewater ten behoeve van beregening. Er werd één bedrijf op de bon geslingerd. Van onze verslaggever Hulst - Secretaris Th. Maes van de koninklijke stedelijke harmonie Hulst vreest een hete zomer. „Dan zal het hier echt niet om uit te houden zijn." 'Hier' is het repetitielokaal van de harmonie in de voormalige kleuterschool aan de IJzeren- handstraat. Tachtig muzikanten repeteren daar elke maandag avond in een ruimte van net acht bij negen meter. Maes spreekt van een onhoudba re situatie voor de harmonie. Het bestuur is al langer op zoek naar andere ruimte. Maar die zoek tocht wil nog niet zo vlotten. Vanavond bespreekt de harmonie de huisvestingsperikelen in een bestuursvergadering. „Er zijn wel wat mogelijkheden, maar overal hangt een prijskaartje aan. En aangezien onze inkomsten gering zijn en de gemeentelijke subsidie al jarenlang op de nul lijn staat, is onze keuze gering." Maes ziet wel iets in het school gebouw (oude Ravelijn) aan de Zandstraat. „Dat zou ideaal zijn," aldus Maes die zegt ook met Den Dullaert contacten te hebben gehad. „Maar een con tract met Den Dullaert over een vaste repetitieavond is een pro bleem. Bovendien hebben wij ook opslagruimte nodig voor slag werkinstrumenten en uniformen. En dat is daar ook niet eenvou dig." Het ledental van de harmonie is Van onze verslaggever Hulst/Kloosterzande - De afdeling Hulst/Hontenisse van de WD is fel gekant tegen ontpoldering. De partij vindt weliswaar dat verlies van natuurwaarden als gevolg van verdieping van de Wester- schelde gecompenseerd moet worden, maar niet door bin- nendijkse maatregelen. In een brief aan gedeputeerde Van Zwieten dringt de WD aan op buitendijkse maatregelen. „Er moet eerst gedegen onderzocht worden of buitendijkse oplossin gen de gewenste bijdrage aan het I natuurherstel opleveren. Er is in ieder geval niet aangetoond dat I dat niet het geval is." i Ontpoldering is volgens de libe ralen uit den boze omdat er geen rekening wordt gehouden met het 'historisch besef'. „Bij de bevol- king bestaat voor ontpoldering absoluut geen draagvlak," aldus de WD. I Bovendien vinden de Oost- Zeeuws-Vlaamse liberalen dat 1 verdieping van de Westerschelde i een Belgisch belang is, dat niet op i de bevolking van Zeeland mag l worden afgewenteld. Ook heeft ij ontpoldering volgens de WD een gigantische kapitaalvernieti- Iging' tot gevolg. „Dat is maat schappelijk onverantwoord." Ga zo door! Hartelijk gefeliciteerd Brenda en Frank. 25 jaar geleden hebben jullie elkaar het JA-woord gegeven. H.G. Rudie, Angeliqde- Zebucofffl EDITIE ZEELAND (Redactie [Terneuzen: luidlandstraat 32,4532 CG et 0115-645769, fax 0115-645742. Redacteuren: Peter Oggel (editiechef), I «ervan den Assem, Frank van Cooten, *«peij(plv. ed. chef), Rein van der [doe 0 Puysseleijr. Klokitraat 1,4461 JK tet 0113-273700, fax 0113-273701. „acteur:Cees Maas (provincie- rerslaggever). luist: Steenstraat 14,4561 AS RPH^14"372770' fax 0111-372771. K J® Gerlach Hochstenbach, pene Verstraeten. Sportredactie Zeeland: j°n Koomen tel. ma t/m vrij. 0115-645751 P zondag 0115-645753 ivertentie-exploitatie »em enZVK [emeuzen: Elandstraat 32,4532 CG fertM5"645740'fax °115-64574'1 ^rtegenwoordigers: privé °115-563976, taln- hoven. P'lvé 0115-452732, Jtafc er5' Privé 0115-562354 .^nstraat 14,4561 AS jet 0114-372770 Pdegenwoordigers: KdanW Brande'privé 0114-314570, Rtóïtra"enPrivé °114-316755. P^5XH4arrieMUUrmanS' >eningstijden: admvr. 8.30- i7oo uur het laatste half jaar explosief gegroeid. Maar liefst dertig jeugdleden zijn via de Zeeuwse Muziekschool of de eigen harmo nie-opleiding tot het keurkorps doorgedrongen. „Dat betekent dat we elke maandagavond met 75 tot 80 mensen in een lokaal van acht bij negen meter moeten repeteren. Als een lid te laat is, moet de repetitie onderbroken worden omdat een aantal muzi kanten moet opstaan om de laat komer naar zijn plaats te laten gaan. Bovendien laat de ventila tie en infrastructuur van het gebouw veel te wensen over." Het gebouw is voor de harmonie niet alleen te klein, het verkeert ook in slechte staat. Maes: „Het lekt als een zeef." De voormalige kleuterschool, de huidige repetitieruimte, staat al jaren op de nominatie gesloopt te worden om de infrastructuur rond de IJzerenhandstraat te ver beteren. De gemeente is zich terdege bewust van de huisvestingsperi kelen van de harmonie, laat wet houder G. van de Voorde (Ruim telijke Ordening) weten. Maar het vinden van nieuw onderdak is toch vooral een zaak van de har monie zelf. Van de Voorde hoopt wel dat de harmonie zo snel mogelijk uit de IJzerenhand straat vertrekt, want de gemeente wil het pand nog voor het najaar slopen. „Het gebouw verkeert in een dermate slechte staat dat het gesloopt moet worden. Boven dien wordt er gezocht naar een verkeersoplossing op de kruising IJzerenhandstraat, Koolstraat, Zoutestraat. En daar hebben we ruimte voor nodig." Van onze correspondent Nieuwvliet - De dorpsraad van Nieuwvliet houdt op vrij dag 8 maart zijn algemene vergadering in dorpshuis De Heerlijckheit in de Dorps straat. Op de agenda staat onder andere uitbreiding van het bestuur met twee personen, van zeven naar negen leden. Kandidaten hier voor zijn mevrouw R. Roelse en de heer A. de Keuninck. Aftre dend en herkiesbaar zijn mevrouw C. Vermorken, de heer J. Fremöuw en de heer J. Lucieer. Verder is er gelegenheid voor mededelingen door de burge meester en het stellen van vragen aan de gemeentelijke vertegen woordigers. Ter gelegenheid van het tienjarig bestaan van het dorpshuis wordt een diavertoning gedraaid van de werkzaamheden, mosselmaaltijd en officiële opening. Onder het genot van een drankje kan daarna op informele wijze herinneringen van toen opge haald worden. De vergadering begint om 20.00 uur. Van onze correspondent Hulst - De oudheidkundige kring De Vier Ambachten houdt donderdag 21 maart om 19.30 uur in zalencentrum het Hof van Vlaanderen aan de Vismarkt te Hulst de jaarlijk se algemene ledenvergade ring. J. Steijns, P. Stockman en A. Ver- vaet treden af, maar zijn herkies baar. Verder dient een nieuwe voorzitter te worden gekozen wegens het tussentijds aftreden van J. Lockefeer. Om ongeveer 21.00 uur verzorgt bestuurslid J. de Klerk een dia vertoning van kaarten die in de archieven van de Franse stad Vincennes zitten. Veel van deze kaarten tonen aan hoe De Vier Ambachten er in de achttiende eeuw heeft uitgezien. Er zijn interesante dingen te zien zoals d emilitaire gebouwen in de stedrn Axrl, Hulst en Sas van Gent op de Franse kaarten van 1747 en rond 1800. Uniek is een kaart van een geprojecteerde, maar nooit anagelegde polder. Ongeveer tachtig harmonieleden repeteren elke maandagavond opeengepropt in een lokaal van acht bij negen meter. foto camile schelstraete Van onze verslaggever Sluiskil - Bij Fabricom Piping in Sluiskil gaat de komende dagen een meer dan honderd ton zwaar wegende 'portable' gas- scheidingsinstallatie op transport naar Gorki in Rusland. Fabricom moest, om de vijfde lige installatie naar buiten de loodsen, het dak van de monta gehal is Sluiskil openbreken. Om de installatie, die butaan en propaan gaat scheiden, bin nen te kunnen afbouwen, is het dak tijdelijk met vijf meter ver hoogd. De miljoenenorder in opdracht van ontwerpbureau UOP wordt deze week verder in kratten verpakt en gaat dan via weg, water en spoor naar de eindbestemming, een petroche misch fabriekscomplex in Gor ki. Fabricom heeft bijna een jaar met gemiddeld 25 mensen per week aan de gasscheidingsin- stallatie gewerkt. De installatie „is compleet geïsoleerd, afge schilderd en voorzien van alle elektrische bekabeling. Vol gens projectleider Benny de Lavoir van Fabricom Piping kan de installie in Rusland in zes weken als een bouwdoos in elkaar worden gezet. Het is dan alleen nog een kwestie van kabels aansluiten. Een belang rijk voordeel van deze manier van werken is volgens de Lavoir dat er op het brand- en explosiegevaarlijke fabrieks complex in Gorki geen las- werkzaamheden moeten wor den verricht. De ruim honderd ton zware gasscheidingsfabriek wordt door het dak van de werkplaats naar buiten gehesen. foto camile schelstraete Van onze verslaggever Kloosterzande - In discotheek Love in Kloosterzande vindt vrij dag 22 maart de voorronde van de Miss Beauty Zeeland-verkie zing plaats. In diezelfde disco wordt twee weken later, vrijdag 5 april, de finale gehouden. De aanvang is beide keren 22.00 uur. De Zeeuwse winnares neemt in december deel aan de Miss Beau ty Holland-verkiezing. Dan ook wordt een aantal meisjes uitver koren voor deelname aan miss Universe Nederland. Wie mee wil doen aan de Miss Beauty Zeeland-verkiezing kan zich bij discotheek Love aanmel den. Deelneemsters moeten mini maal zestien jaar oud zijn. Van onze verslaggever IJzendijke - Brillenkoster J. van Voorenberghe uit IJzendijke houdt woensdag 13 maart een speciale actie voor de stichting De Helpende Hand. Deze stich ting zet zich in voor arme gezin nen in de mijnstreek van Wallo nië. De actie van Van Voorenberghe bestaat uit de inzameling van zaken als kleding, schoeisel en speelgoed. De brillenkoster roept mensen op deze spullen voor de stichting beschikbaar te stellen. Het materiaal kan op woensdag 13 maart worden gebracht naar het adres Oranjestraat 44 in IJzendijke. KLASSIEK MIDDELBURG De Hoofdstad Operette - Graf in Mariza Stadschouwburg - 20.00 uur - 35(di en wo) THEATER GOES Theater van de lach - Jubileumho tel - Prins van Oranje - 20.00 uur 32,50) DIVERSEN CLINGE Volksdansen en zang - KBO - Mal- pertuus-13.30 uur Kaarting - café De Gouden Kroon - 14.00 uur GRAAUW Jokerne - Gemeenschapshuis - 20.00 uur Babe 20.00 uur Sudden death HULST De Koning van Engeland 20.00 uur Jumanji 20.00 uur Sudden Death 20.00 uur Heat 20.00 uur Ace Ventura MIDDELBURG Cinema - 20.00 uur La Haine VLISSINGEN Alhambra 1 - 14.00 en 20.00 uur Jumanji Alhambra 2 -14.00 en 20.00 uur Ace Ventura Alhambra 3 -14.00 uur De Boefjes 20.00 uur Heat Alhambra 4 - 14.00 uur Pocahon tas (ned) 20.00 uur Dangerous Minds BRUGGE Kennedy Complex 20.00 uur Sense and sensibility 13.30 uur SAS VAN GENT Koersbal - St.-Albert -13.30 uur WESTDORPE Koersbal - Concordia -13.30 uur AXEL Koersbal - De Halle -13.30 uur Jokeren - Gregoriuscentrum - 13.30 uur ST-JANSTEEN Kaarting - café Zondagsvermaak - 14.00 uur WALSOORDEN Schieting - café Rue du Nord - 14.00 uur NIEUW-NAMEN Vleeskaarting - café St.-Cecilia - 20.00 uur HULST Bieden - De Lieve -13.30 uur Dansen - De Lieve - 20.00 uur MIDDELBURG Lezing - De ondergang van een veelvolkerenstaat: historische ach tergronden van de Joegoslavische Burgeroorlog - Zeeuwse Biblio theek - 20.00 uur 7,50) KIELDRECHT Schieting voor bejaarden - 't Sleepbootje-13.30 uur KLOOSTERZANDE Vleeskaarting - Café De Reizende Man -19.30 uur FILMS GOES Grand Theater 20.00 uur She Good Fighter 20.00 uur Heat GENT Decascoop 14.30 en 17.00 uur Babe, een bui tengewone big (Ned versie) 14.30, 17.00, 20.00 en 22.30 uur Babe, the pig (Eng. versie! 14.30,17.00,20.00 en 22.30 uur She Good Fighter 14.30, 17.00, 20.00 en 22.30 uur Heat 14.30 uur A little Princess 14.30, 17.00, 20.00 en 22.30 uur Jumanji 14.30, 17.15, 20.00 en 22.30 uur Dangerous Minds 17.00,20.00 en 22.30 uur Sabrina 22.45 uur Kids 22.45 uur Citizen X 14.30, 17.00, 20.00 en 22.30 uur Seven 14.30, 17.00, 20.00 en 22.30 uur Sense and sensibility 14.30, 17.00, 20.00 en 22.30 uur Leaving Las Vegas 20.00 uur Fair game 14.30, 17.00, 20.00 en 22.30 uur Goldeneye 14.30 en 17.00 uur Pocahontas (Ned) 20.00 uur Braveheart KNOKKE Beverly Sereens 20.00 uur Sense and sensibility 20.00 uur Heat 20.00 uur She good Fighter 20.00 uur Seven Diefstal oude telefoonkaarten Sluis - Een medewerker van de PTT deed aangifte van de dief stal van gebruikte telefoon kaarten uit twee telefooncellen aan de Kaai. Siermes gestolen Terneuzen - Op de boot van een 45-jarige vrouw uit Philip pine in het zijkanaal van de jachthaven in Terneuzen is afgelopen weekeinde ingebro ken. Ze miste een siermes. Doorrijder Sluis - Een 22-jarige man uit Draaibrug parkeerde zijn auto zondag onbeschadigd op het Walplein. Toen hij terugkeer de, was het linkervoorportier gedeukt. De dader bleef onbe kend en spoorloos. Rijverbod Sluis - Een 24-jarige Aarden burger heeft zondag een rijver bod van een uur gekregen omdat hij met te veel alcohol in zijn lijf met de auto door de Sint Annastraat reed. De ademanalyse wees 230 ug/1 uit. Autoradio weg Zuiddorpe - Een 55-jarige man uit Zuiddorpe deed aangifte van een inbraak in zijn auto. De autokraker had het portier geforceerd en de radio uit de auto weg genomen. Een inwo ner van de Boekweitstraat overkwam gisteren hetzelfde. Bekladding Hoek - Op een bankgebouw is een hakenkruis en de tekst 'White Power' geklad. Diefstal koper Hulst - Bij een bedrijf aan de Afrikaweg op het industrieter rein Hogeweg in Hulst is twee duizend kilo koper gestolen. De partij koper vertegenwoordigt een waarde van enkele duizen den guldens. Potloodventer Hulst - Een onbekende man heeft gisteren zijn geslachtsde len getoond aan een meisje dat daar niet om had gevraagd. Zij fietste over de Steensedijk toen de man haar vanuit zijn auto met een landkaart toezwaaide. Het meisje dacht dat de man de weg wilde vragen en ging naar de auto toe. Toen ze vlakbij was, trok de man de kaart weg. Toen pas zag het meisje dat hij met ontbloot onderlijf in de auto zat. Drugrunner Terneuzen - Een 37-jarige Ter- neuzenaar is gisteren meegeno men naar het politiebureau in verband met het runnen van drugs. Na verhoor is hij heen gezonden. Dief Terneuzen - Een zeventienjari ge Hagenaar is aangehouden in verband met diefstal van een jas uit een woning aan de Tho- lensstraat. Tevens kreeg hij een proces-verbaal omdat hij al een verbod had zich in de binnen stad op te houden. Aanrijding Oostburg - Aanzienlijke scha de was gistermiddag het gevolg van een aanrijding tussen de auto van een 33-jarige vrouw uit Oostburg en die van een 36- jarige vrouw uit IJzendijke. De botsing vond plaats op de krui sing Philipsweg met de Grote Beer. De Oostburgse gaf daar geen voorrang aan de bestuurster uit IJzendijke. Oostburg - Burgemeester J. Kruize van Oostburg had vorige week een droom. De Strandlijn, een hypermoder ne railverbinding tussen Knokke en Breskens was realiteit. De trein, of dan toch in ieder geval een variant daarvan, terug in Zeeuws- Vlaanderen. Praktisch, (toeristisch) attractief en milieuvriendelijk. Of de droom ooit werkelijkheid wordt, zal moeten blijken. Tussen het plan en de uiteindelijke realise ring gaapt een kloof van tiental len miljoenen guldens. De Strandlijn moet het toeris tisch produkt in West-Zeeuws- Vlaanderen interessanter maken. De laatste jaren hebben meer dagjesmensen en toeristen de weg naar het gebied gevon den. Het einde van de opgaande lijn lijkt nog niet in zicht. Gevolg is wel dat de wegen zo langzamer hand overvol beginnen te raken, en als er iets funest is voor het recreatief product, dan is het dat wel. Actie is dus geboden. Zeven ondernemers uit de toeristische branche staken acht jaar geleden al de koppen bij elkaar en richt ten de stichting Strandexpress op. Doel: het toeristisch vervoer in West-Zeeuws-Vlaanderen regelen, organiseren en promo ten. De Zomerbus, die vanaf 1990 in samenwerking met ZWN is gaan rijden, was een van hun eerste wapenfeiten. Het getuigt van initiatief dat een aantal particulieren de handen ineen slaat om een alternatieve vorm van vervoer op te zetten. En met succes. Niet voor niets is de club in 1992 genomineerd voor de milieu- en toeristenprijs. De Zomerbus kent maar één nadeel: hij rijdt alleen in het zomerseizoen. De dienst zou uitgebreid moeten worden, zo vindt de stichting. Vier maanden in plaats van zeven weken. Meer dienstverlening voor bewoner en toerist. Uiteindelijk ideaal: een openbaar vervoers voorziening die 365 dagen per jaar in gebruik is. Vanuit de gedachte aan een structureel alternatief voor het autoverkeer, dat zowel functio neel als attractief moet zijn, is het plan voor De Strandlijn geboren. De spil tussen de toe ristische trekpleisters en de ver- blijfsgebieden. Een vorm van openbaar vervoer, die een attractie op zich is voor zowel toeristen als de inwoners van de regio. Door Peter van den Assem Rest nog 'het prijskaartje' dat aan het plan hangt. De stichting kwam in eerste instantie met een berekening van 25 miljoen gul den op de proppen. Maar dat geld is alleen al nodig voor de aankoop van gronden en dan rijdt er nog niets. ZWN kwam met een 'all-in'-prijs van rond de honderd miljoen. En dat is toch een bedrag waar menig boek houder zich even voor achter de oren krabbelt. Als de lijn er voor het jaar 2000 ligt, bestaat de kans op Europese subsidie. Maar dan nog is de vraag gerechtvaardigd of een project van een dergelijke finan ciële omvang verantwoord uit gevoerd en geëxploiteerd kan worden in een (relatief) klein gebied als West-Zeeuws-Vlaan- deren. Dat is geen doemdenkerij, dat is realisme, zo verwoordde ook de Belgische gedeputeerde Peute man afgelopen vrijdag zijn visie. Zijn Zeeuwse collega Hennekeij dacht er niet veel anders over, hoewel hij het plan toejuichte. Aan de andere kant zou het niet eerlijk zijn om het project als een lachertje van de hand te doen. Het plan dat de stichting Strandexpress, in samenwerking met de Rabobank West-Zeeuws- Vlaanderen en het Toeristisch Bureau Zeeuws-Vlaanderen heeft opgesteld verdient serieuze aandacht. En dat krijgt het ook, in de vorm van een haalbaarheidsonder zoek, dat, wanneer alles volgens planning verloopt, begin vol gend jaar klaar moet zijn. Maar ook de uitkomst daarvan zal arbitrair zijn. Cijfers zijn nu eenmaal te interpreteren zoals ze in je straatje te pas komen. Wat zal moeten zegevieren in de besluitvorming is het gezonde boerenverstand. Anders zou de droom van een kustexpress wel eens in een financiële nachtmerrie kunnen veranderen.

de Stem | 1996 | | pagina 13