DE STEM Zeeland vecht voor beter imago ierst op ibiliteit Veel paarden en schapen op jaarmarkt Boeren reageren massaal op oproep om wildschade te melden Mooie knotdag in West-Zeeuws-Vlaanderen WÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊm md KORT Provincie start grootschalige promotie-campagne in België en Duitsland KrtkenA,deBruiinenI-der Veel belangstelling voor functie politiesurveillant 'Waterschappen en Delta moeten meer samenwerken' Oostburg betreurt besluit van Axel en Sas van Gent 6 Drugprobleem Terneuzen verdient zeker aandacht' MMENTAAR HART STIKKE LEUK A5 Borsele houdt Izwarte-bessendag Schietpartij in Terneuzen \ART 1996 A4 HiB Kleintjes" in De Stem. ™dat ar zoveel bijzondere en Pressante aanbiedingen In swan Elke dag weer I Zeeland "Tl MAANDAG 4 MAART 1996 emier Shimon Peres de ltseren. Hij werd uifge- aatsen bezocht waar de hun dodelijke werk had-1 p rug, sprak weliswaar rroristen maar plaatste ^sen, het vredesproces i gisteren in het centrum ien het leven verloren Harnas de totale oorlog let inzet van alle midde-1 lat hij de akkoorden met illing keert hij zich tegen eft gevraagd het vredes- ermijdelijk. Het geschok- van wat acceptabel is, gst, woede en frustratie! Bfs vredesboodschapper en positie en die van zijn ■inden er in Israël nieuwe lag betekent een aanzien- ische premier, jare vijanden van Harnas |van zijn koppelgenoot in I nodig. De voormalige ter- |ijns zelfbestuur nu zeifin anslagen van de islamiti- gezet. Wanneer de Pale-1 niet nakomt, zal Israël als-1 Jat betekent dat Arafat i las was ingeslagen, moet tuit elkaar kunnen spelen, slaagd om het vredespro-1 been halt kan worden toe- [s het gedaan met de kan- i-Oosten. Boelwerf Ichappij France Telecom n, belangstelling voor een [rf. Het gaat om het schip pels kan leggen tussen de i kandidaten worden niet dom van het Nederlandse Imse werd in 1994 failliet Ichter' irker van Barings die vorig 1 zakenbank veroorzaakte, geheime bankrekeningen I nes. Het geld zou op reke- en München staan die in I [gearresteerd en later naar lieer dan zes jaar cel werd ;rmg ls-conservatieve partijen in Van premier Tansu Qiller en |maz, hebben gisteren een j i een minderheidsregering, leiden en wordt daarna voor I Iet vierde jaar keert Yilmaz laatste jaar te worden opge- Van onze verslaggever Goes Boeren in Zuidwest-Nederland hebben massaal gereageerd op een oproep van ZMO om wildschade te melden. Voor de landbouw organisatie ZMO zijn vele tientallen telefoon tjes over toenemende wildschade aanleiding om in gesprek te treden met een delegatie van I het Jachtfonds. IU0 is de werkwijze van het Jachtfonds al geruime tijd beu. Het fonds beoordeelt of boeren die schade aan hun gewassen hebben ondervonden door wild (in het zuidwesten is vooral de smient, een eende soort, de grote boosdoener), in aanmerking komen voor een vergoeding. De procedure die daar bij gevolgd wordt, is volgens de landbouworganisatie veel te omslachtig en de drempel die het Jachtfonds hanteert om voor een schadevergoeding in aanmerking te komen zou te hoog zijn. Het gevolg daarvan is, zo vindt ZMO, dat veel boeren hun schade al niet eens meer opgeven, in de verwachting toch alleen maar 'nul' op request te krijgen. Vanwege de strenge winter verwachtte ZMO dat de wildschade dit jaar zou oplopen tot rond de miljoen gulden. „Ik wil benadrukken dat het hier om scha de gaat die gemeld wordt. In werkelijkheid ligt dat bedrag veel hoger," zei de regiosecretaris van ZMO, Bas Feijtel, vorige maand. De wildschadespecialist van de landbouworganisa tie, Tjerk Elzinga, meldt vanuit het hoofdkantoor van ZMO in Wageningen dat de massale reacties uit het zuidwesten van het land de indruk bevestigen dat er sprake is van toenemende wildschade. De inzet van het gesprek met het Jachtfonds, dat op 14 maart plaats vindt, is de wilddruk beheersbaar te houden. Zo moet er volgens Elzinga veel actiever worden gewerkt aan de opvang van ganzen en smienten in natuurgebieden om ze op die manier weg te houden van de landbouwgronden. Van onze verslaggever Middelburg - Zeeland gaat vechten voor een beter toeris tisch imago in het buitenland. Om dat te bereiken start deze maand een grootschalige promotie-campagne in Duitsland en België. [pad moet om steun te ver- jrven. Een bezoek aan de fcalaans-nationalistische Jrtij CiU ligt daarbij het |est voor de hand. partij staat qua economi se denkbeelden niet ver van jpp. Maar 'onderkoning' Jor- Pujol zal zeker -net als Ider Gonzalez, die tot medio Irig jaar gedoogsteun kreeg - ken stellen op het gebied van verdere auto nomie voor CO Catalonië. Dat komt Aznar slecht mans uit. Die vindt dat de Spaan regio's nu wel genoeg macht rar zich hebben toegetrokken, lij hamerde tot dusver juist op en sterker centraal gezag,ooK en opzichte van het door ter- eur geteisterde Baskenland, lij beloofde ferm 'de straa reer aan de Basken terug even'. Daar zal de ETA anders ver denken. Ondanks het fel at Aznar het begrip law an I rder meer inhoud wil geven, al voorlopig nog menige aan lag Spanje doen opschrikken- osé Maria Aznar wordt geac Spanje klaar te stomen vo iet nieuwe Europa. De mon - ;aire eisen die daaraan vastzl ,en betekenen een hele opga 'voor het land, momenteel n oepaald een economisch su cesverhaal. Aznar wil Span] concurrentiepositie verbef® door onder meer staatsbeoni ven te privatiseren en belas gen te verlagen. Het is de vraag of dat vold° de is, en hij niet ook naar wapen van bezuinigingen moeten grijpen. Hij heeft weliswaar bezwom sociale verworvenheden ip te laten en zegt uit te Z1D 'gematigdheid, dialoog, dracht en begrip'. di» Maar er is weinig voor n om de machtige Spaanse bonden in de gordijne jagen. De campagne, die drie jaar duurt, is een initiatief van het Neder lands Bureau voor Toerisme (NBT) en de Promotie VW's van I Zeeland, Noord- en Zuid-Hol- Den Haag en I Friesland/Wadden. |De Provinciale VW Zeeland onderkent hiermee de toenemen- I de concurrentie van andere, internationale kustgebieden. I Voor Zeeland gaat het vooral om Belgische kust en de Duitse Oostzeekust. Met name het Duit- bezoek aan Zeeland staat I onderdruk. I De Provinciale VW wil daarom I het bezoek van Duitsers en Bel- aan Zeeland stimuleren. I Daarom geeft zij samen met een I aantal andere toeristische instel- I lingen de Kustkrant Zeeland uit I met als thema 'Kom genieten aan I Van onze verslaggever jHeinkenszand - De gemeente Borsele houdt op 18 mei voor de [tweede maal de zwarte-bessen- dag. Ter gelegenheid hiervan zijn I onder meer eenrecreatieve fiets- I tocht en een wandelroute uitge- I zet |De telers in de gemeente nemen [ruim 75 procent van de Neder- 1 landse zwarte-bessenteelt voor I hun rekening. Reden voor onder- I nemers en gemeente hier voor een le dag in het leven te roe ipen om de produkten die van ■zwarte bessen worden gemaakt, [onder meer bonbons, wijn, jam en |paté te promoten. een fietsroute van onge- Iveer dertig kilometer kunnen liefhebbers kennismaken met het [landschap en de zwarte-bessen- jvelden. Tijdens de route zijn ver schillende stops voorzien om pro dukten te proeven die van zwarte jbessen zijn gemaakt. Fietsers en wandelaars kunnen hch de 18e mei melden op het Van der Biltplèin in Heinkens- zand. Na betaling van inschrijf- |geld krijgen ze een routebeschrij- "ing en stempelkaart. de Zeeuwse kust'. Deze krant' verschijnt in een oplage van tien duizend exemplaren vlaamstalig en tienduizend duitstalig. In samenwerking met het NBT en de andere promotie VW's con centreert de campagne in België zich op dagbladen en televisie. Binnenkort verschijnt een kust- special, een prijsvraag in de Streekkrant (oplage 1,4 miljoen) en zendt de regionale televisie in Vlaanderen in totaal vierhonderd spotjes uit. De campagne bereikt zo'n zestig procent van de Vlaam se huishoudens. Informatie Op de Duitse markt verschijnt een speciale kustbrochure en worden 3,5 miljoen huishoudens bereikt via regionale kranten en vrouwenbladen. Buiten Nordr- hein-Westfalen wordt een Hol land Magazine verspreid onder 800.000 huishoudens. Ook wordt een Kusttelefoonnummer in het leven geroepen met informatie over weer, watertemperatuur en beschikbare accommodatie. De campagne in Duitsland bereikt zestig procent van de huishou dens in Nordrhein-Westfalen en vijftien procent van de huishou dens daarbuiten. Om meer toeristen naar Zeeland te krijgen roept directeur R. ter Heide van de Provinciale VW recreatieondernemers op meer kwaliteit te bieden voor dezelfde prijs. Lukt dat volgens hem niet, dan moet de prijs omlaag. „Want onze gasten gaan onherroepelijk naar elders als ze vinden dat wij te duur zijn geworden," aldus Ter Heide in het laatste nummer van het informatiebulletin Vizier, Psychologie Omgaan met de prijs-kwaliteit- verhouding is volgens Ter Heide ook een vorm van psychologie. „Als een gast een drie-gangen- menu bestelt en hij krijgt een aardig tussendoortje waardoor het vier gangen lijken te zijn, dan gaat hij tevreden naar huis. Als omgekeerd de gast in de brochure leest dat het hotelletje vijfhon derd meter van zee ligt en het blijkt achthonderd meter te zijn, dan is hij teleurgesteld." Tussen de middag kregen de 'werkers' een lekkere kop soep. Van onze correspondent Draaibrug - Het voorjaar kondigt zich al schuchter aan. De knoppen van bomen staan op het punt om open te gaan. Zo ook die van de knotwilgen. Een karakteristieke boom in het Zeeuwse landschap. Jeugdleden van de natuurverenigingen 't Duumpje en van het Wereld Natuurfonds gingen wilgen knotten zodat ze voor veel dieren een functie blijven vervullen. Met veel enthousiasme en boogzagen ging een grote groep van veertien kinderen en begeleiders naar de boerderij van de familie Buysse aan de Maagdenweg, vlakbij Draai brug. Daar stonden de nodige knotwilgen die van hun takken ontdaan moesten wor den. Maar voordat ze aan het wetk gingen, kregen ze eerst van de boer een rondleiding op zijn bedrijf. Daar kregen ze al in de stal len lammetjes te zien en kalfjes. En toen ging het gebeuren. Gewapend met boog- en snoeizagen en ladders werden de wilgen van hun takkenkroon afgeholpen. Het bleek dat het zagen toch nog wel wat kracht kostte. De jongens namen daarop al wat vlugger het zagen over en de meisjes het sleepwerk. Die brachten de takken naar een gereedstaande aanhanger. Boer Buysse gooide het afval niet weg, maar bracht het naar de rand van zijn land. „Daar wordt een houtril of houtwal van gemaakt," legt Petrus van 't Westeinde uit van 't Duumpje. „Heel belangrijk als nestgelegen heid en vluchtplaats voor wezels, hermelij nen, bunzings en konijnen. Dit is tevens de meest vriendelijke methode om van het hout af te komen." Voor de knotwilgen op de boerderij kwamen ze op het goede tijdstip. De bomen zijn vier jaar geleden voor het laatste geknot. Ward de Brabandere, eveneens van 't Duumpje en begeleider van de jeugdactiviteiten, vertelt waarom. „De bomen krijgen door het snoei en een meerwaarde. Tevens worden ze FOTO CAMILE SCHELSTRAETE behoed tegen de watermerkziekte. Een dodelijke ziekte. Met het knotten wordt de kop van de wilg steeds breder. Die scheurt dan open door inrotten en wordt zodoende een broedplaats voor de steenuil." „En tevens een broedplaats voor veel mezen, de holenduif, en boomkruiper," vult Van 't Westeinde aan. „Voordat het zover is, is de knotwilg ondertussen wel 25 jaar oud. De wilgen die hier staan zijn nog wat jong." De meeste wilgen worden gesnoeid door het Zeeuwse Landschap. „Onze vereniging 't Duumpje en de Stichting Landschapsbeheer doen veel achterstallig onderhoud bij parti culieren." Dat het snoeien nu bij de familie Buysse gebeurde, had te maken met het feit dat de kinderen lid zijn van de Rangers, de jeugdgroep van het WNF. Tussen de middag kregen de 'werkers' een lekkere kop soep en na vier uur hard zagen en sjouwen, stonden er heerlijke dampende wafels klaar. De conclusie luidde dan ook achteraf: „Het een mooie knotdag." onze correspondent St.-Jansteen - De Stichting [Jaarmarkt Sint-Jansteen kan [terugzien op een geslaagde en jdruk bezochte jaarmarkt. ;Voorzitter A. Dobbelaar sprak [van een groot succes en is arvan overtuigd dat, de for mule van de jaarmarkt op een paterdag houden, een beste taze is geweest. Niet alleen pt publiek komt dan in gro- i® getale naar Sint-Jansteen, Faar ook de medewerking [van de Ondernemersvereni- staat borg voor succes. F Publiek kon vooral genieten la h ®r°*e aan^ aangevoerde arden. De keurmeesters moes- h paarden en 26 pony's aan ™uring onderwerpen. Het 811 °°k een heen en weer rondom de ingang van de iim u?,at en de Hoofdstraat. [Lrirt i begonnen op het jP'eintje ook de keuringen B e 40 stuks aangevoerde han- mest- en fokvee en de 57 JPen en 35 geiten. De kinde enden genieten van optre- De lo/v de Schepper.' Ier t» e"®811 van de lagere scho- LL Jansteen en Heikant |Lj bun tekeningen inge- leze 'k kundige jury had °°?eeld' De kinderen Lp,:® m de namiddag met hun Khans er lerecht in gemeen- PPcentrum De Warande. rs' Poezen, honden, Pu-epart1 fijnen werden door L i °°rdeeld' Aüe deelne- L ontvmgen een oorkonde. Het publiek betrekken bij een keuring via uitleg door de keur meesters, heeft volgens secretaris J. Franeken ertoe bijgedragen dat het tijdens de keuringen steeds drukker wordt. Dit jaar konden de bezoekers van de jaarmarkt weer het gewicht raden van stier Berthe. Koen Neve was het dichtst bij het gewicht van 1280 kg. Wethouder B. Picavet reikte op de verschillende pleintjes de prijzen uit. Hij prees daarbij de inzet van het bestuur van de stichting jaarmarkt. De jaar markt, die voor de 122e keer werd gehouden, is niet meer weg te denken. Dankzij het vele vrij willigerswerk kunnen dergelijke activiteiten nog plaatsvinden. UITSLAGEN TEKENWEDSTRIJD Groep 1 en 2: 1. Arjan de Cock, 2. Mar- jon van Remoortere, 3. Carolien Ferket. Groep 3 en 4: 1. Anick Inghels, 2. Kim- berley Bergmans, 3. Mirthe de Bruyn. Groep 5 en 6: 1. Wendy Dobbelaer 2. Nienke de Hulster 3. Erik d'Hondt. Groep 7 en 8:1. Esther Suy 2. Ank Rin- goot 3. Sanne van Campenhout. WINNAARS HANDELSVEE Zwart bont vaarzen: W. Ruymbeek en zoon, Kapellebrug. Pinken: W. Ruym beek en zoon. Graskalveren: W. Ruym beek en zoon. Rood Bont MRY vaarzen: W. Ruymbeek en zoon. Pinken: W. Ruymbeek en zoon. Graskalveren: W. Ruymbeek en zoon. Algemeen kam pioen: W. Ruymbeek en zoon. FOKVEE Zwart bont vaarzen: F. Verdunnen, Hulst. Koeien: F. Verdurmen. Kam pioen zwart bont: F. Verdurmen. Rood bont vaarzen: F. Verdurmen. Kampioen Rood bont: F. Verdurmen. Algemeen kampioen fokvee: F. Verdurmen. MESTVEE Belgisch Wit Blaauw stierkalveren: Th. Verstraeten, Absdale. Stieren tot 1 jaar: Het publiek kon raden naar het gewicht van stier Berthe. Winnaar Koen Neve kreeg een varken. FOTO CAMILE SCHELSTRAETE E. Bogaert, Clinge. Oude stieren: M. Rots, IJzendijke. Vaarzen jaarlingen: Th. Verstraeten. Vaarzen zonder tan den: Th. Verstraeten. Koeien met 6 tan den: P. Mangnus, Nieuw-Namen. Vaar zen met 2 tanden: Lambert, Vogelwaar de. Stieren: Eggermont, Axel. Weide- vee: N. van de Veeken, Terhole. Kam pioen stieren: M. Rots, IJzendijke. Kampioen vrouwelijk: P. Mangnus. Algemeen kampioen mestvee: M. Rots. SCHAPEN Salfork rammen: W. Vergauwen, Kapellebrug. Bruine koppen: W. Ver gauwen. Texelse ooien: W. Vergauwen. Texelse rammen: R. Inghels en zoon, Heikant. Texelse ooien lammeren: R. Inghels en zoon. Algemeen kampioen: R. Inghels en zoon. GEITEN Jonge dwergbokken: D. Janssens, Ste- kene. Eenjarige dwerggeiten: D. Jans sens. Meerjarige dwergbokken: R. Ver- vaet, Stekene. Meerjarige geiten: D. Janssens. Oude geiten: E. de Kerf, St.- Jansteen. Bruine Hertegeit: W. Vergau wen, Kapellebrug. Witte melkgeiten: De Pint, St.-Jansteen. Witte lammeren: De Pint. Algemeen kampioen: R. Verva- et. PAARDEN Arabieren merries 3 jaar en ouder: BV Bessewacht, Koewacht. 2-jarige heng sten: S. Zwarekant, Kuitaart. Appolosa merries 3 jaar en ouder: C. Penneman, Koewacht. Bollenais merries 3 jaar en ouder: I. van de Mee, Hulst. Fjorden merries 3 jaar en ouder: N. de Bruyn, Hulst. New Forest pony's merries jaar lingen: G. Kuse, Nieuwkerke. Merries 3 jaar en ouder: G. Kuse. Ruinen 3 jaar en ouder: S. Burm, Hulst. Mini-shetlan- ders merries 3 jaar en ouder: E. d'Eer, Tielrode. Ruinen 3 jaar en ouder: E d'Eer. Hengsten 3 jaar en ouder: W. Roelans, St.-Jansteen. Kampioen mini- shetlanders: W. Roelans. Shetlanders merries jaarlingen: E d'Eer. 2-jarige merries: E. d'Eer. Merries 3 jaar en ouder: L. van Hoorickx, Waterland- kerkje. 2-jarige hengsten: E. d'Eer. Kampioen Shetlanders: E. d'Eer. Haf- lingers merries 3 jaar en ouder: De Pint. Ruinen 3 jaar en ouder: Thijssen, Hei kant. 2-jarige hengsten: W. Roelans. Kampioen haflingers: Thijssen. Warm bloed tuigpaarden ruinen 3 jaar en ouder: W. Roelans. Warmbloed rijpaar den merries jaarlingen: E. d'Eer. 2-jari- ge merries: W. Roelans. Merries 3 jaar en ouder: E. d'Eer. 2-jarige ruinen: K. Koole, Terneuzen. merries 3 jaar en ouder: E. d'Eer. 2-jarige hengsten: J. van Helsland, Kapellebrug. Kampioen warmbloed rijpaarden: E. d'Eer. Welsh Cob. merries 3 jaar en ouder: E. d'Eer. Shire Horse merries jaarlingen: W. Roe lans. Merries 3 jaar en ouder: W. Roe lans. Ruinen jaarlingen: W. Roelans. Hengsten jaarlingen: W. Roelans. Hengsten 3 jaar en ouder: W. Roelans. Kampioen Shire Horse: W. Roelans. Friezen merries 3 jaar en ouder: K. van Baaien, Hulst. Hengsten 3 jaar en ouder: S. Zwarekant, Kuitaart. Kam pioen Friezen: K. van Baaien. Koud- bloëd trekpaarden 3 jaar en ouder: S. Burm, Hulst. Hengsten jaarlingen: S. Burm. 2-jarige hengsten: E. d'Eer. Hengsten 3 jaar en ouder: E. d'Eere. Kampioen koudbloed trekpaarden: S. Burm. Volbloed merries 3 jaar en ouder: W. Roelans. Algemeen kampioen paar den: BV Bessewacht. Vierhonderd kandidaten voor 25 banen Van onze verslaggever Middelburg - Er blijkt veel animo te bestaan voor de func tie van politiesurveillant. Bij de politie Zeeland hebben zich vierhonderd belangstellenden gemeld voor deze func tie. Zeeland krijgt in totaal 25 politiesurveillanten waarvan zeventien in Zeeuws-Vlaanderen. Deze mensen worden op straat ingezet. In Terneuzen zijn ze vooral bedoeld om drugoverlast te bestrijden. De politie begint binnenkort met de selectieprocedure. Deze bestaat uit een voorselectie, voorgesprekken in de districten en een keuzebepaling bij het landelijk selectiecentrum politie. De politie verwacht in de tweede week van april een definitieve keuze te maken. Afhankelijk van de opzegtermijn van de kandi daten bij hun huidige werkgever wordt dan met de opleiding gestart. Deze opleiding duurt in totaal negen maanden en wordt afgewisseld met praktijkstages. De politie gaat ervan uit dat de politiesurveillant in het voorjaar van 1997 volledig operationeel inzetbaar is. Van onze verslaggever Middelburg/Oostburg - De statenfractie van D66 breekt een lans voor een intensievere samenwerking tussen de Zeeuwse waterschappen en het nutsbedrijf Delta. Om dit idee te bewerkstelligen oppert D66 de gedachte een deel van de Delta aandelen, die nu in handen zijn van de gemeenten en de pro vincie, over te hevelen naar de waterschappen. „Op die manier ontstaat een posi- de fase zit maakte L. Wille (PvdA) zich tijdens een commis sievergadering in Oostburg druk over de manier waarop de direc tie van Delta deze plannen zon der medeweten van de aandeel houders naar buiten bracht. „Ik vind het knap onbeschoft van de directie om de aandeelhouders niet eerst te horen." Wethouder A. Rosendaal vindt de handelswijze van de directie niet echt elegant. „Maar de aandeel houders krijgen in juni tekst en uitleg over deze zaak." tieve verbondenheid waar de Zeeuwse burger uiteindelijk voordeel van zal hebben. Zeeland is te klein voor twee water-orga nisaties die allebei aan uitbrei ding willen doen," zei fractie voorzitter A. Dijkwel tijdens een werkbezoek aan het nieuwe waterschap Zeeuwse Eilanden. „Negatieve concurrentie moet zo snel mogelijk worden uitgesloten. De openbare nuts-gedachte van beide instellingen moet juist wor den versterkt." D66 wil met die intensievere samenwerking voorkomen dat de burger de dupe wordt van onge zonde concurrentie. „Omdat bei de partijen op termijn hun werk terrein wellicht willen uitbreiden zoals op het gebied van riolering en grondwater, is de kans groot voor kapitaalsvernietiging. Dat zal uiteindelijk door de burger betaald moeten worden." De bepleite samenwerking maakt volgens Dijkwel de weg vrij voor uitvoering van het waterspoor waar D66 altijd een voorstander van is geweest. Om uit te breiden wil Delta zich onder andere op de zakelijke markt begeven. Alhoewel het een en ander nog in de voorbereiden- Van onze verslaggever Terneuzen - Bij de politie in Ter neuzen kwam zaterdagavond om 20.30 uur de melding binnen dat in of vanuit een pand aan de Gre- nulaan werd geschoten. Na de melding ging de politie met een aantal mensen direct naar het pand toe waar alle 28 aanwezige personen werden aangehouden. Na verhoor op het politiebureau werden ze allemaal naar huis gestuurd. De politie heeft de zaak nog in onderzoek. Vertrek uit samenwerking sociale recherche Van onze verslaggever Oostburg - De gemeente Oostburg betreurt het vertrek van de gemeenten Axel en Sas van Gent uit het samenwerkingsver band sociale recherche. Dat werd duidelijk tijdens de vergade ring van de raadscommissie financiën in Oostburg. Beide gemeenten hebben beslo ten eind 1997 uit het samenwer kingsverband te stappen omdat ze vrezen dat het te duur zal wor den, De gemeente Terneuzen onderzoekt momenteel immers de mogelijkheid een aantal kosten door te berekenen. Axel en Sas van Gent hebben de intentie uitgesproken in samen werking met elkaar te komen tot een alternatief. Het Oostburgse college maakte eerder duidelijk deze beslissing voorbarig te vin den omdat de uitkomst van het onderzoek nog niet bekend is. „Ik betreur het uittreden van Axel en Sas van Gent. Het opspo ren van fraude door de sociaal rechercheurs vergt immers een gezamenlijke aanpak," aldus A. Verhage (D66). Wethouder A. Rosendaal onder schrijft deze mening. „Ook wij betreuren deze beslissing. Maar we hebben nu eenmaal geen dwangmatig middel om dit soort beslissingen te voorkomen." De commissie dringt er in ieder geval op aan dat het vertrek van de twee gemeenten uit het samenwerkingsverband de gemeente Oostburg geen extra geld mag kosten. Volgens Rosen daal is dat ook de doelstelling van het college. Volgens hem levert het werk van de sociaal rechercheurs de gemeenten in ieder geval geld op. „De kosten worden dubbel en dwars terug betaald. Zo werd vorig jaar 120.000 gulden binnengehaald. Het is wel zo dat dit bedrag niet direct te innen is. Bij sommige bedragen duurt het zelfs tien tot vijftien jaar." Van onze verslaggever Terneuzen - Tweede-Kamerlid W. van de Camp van de CDA- fractie bezocht vrijdag Terneuzen om zich persoonlijk op de hoogte te stellen van de Terneuzense en de Zeeuws-Vlaamse grensoverschrijdende drugproblematiek. Hij deed dat samen met S. Buma, beleidsmedewerker Justitie van de CDA Tweede-Kamerfractie. Ze hebben aan het bezoek de indruk overgehouden dat de problematiek zeker de gevraagde aandacht nodig heeft. De fractieleden bezochten Terneuzen als voorbereiding op het debat over het Nederlandse drugbeleid op 18 maart. Na het bezoek aan een afvaardiging van de CDA gemeenteraadsfractie Terneuzen zijn ze 's nachts tot vijf uur met de politie op pad geweest. „Een buitengewoon nuttige ervaring," luidde de conclusie van beide fractieleden. „Het was wel een rustige nacht voor de uniformdienst maar het is een pri ma zaak dat niet iedere nacht met veel agressie moet worden opgetre den. We hebben wel aan het bezoek de indruk overgehouden dat de problematiek zeker de gevraagde aandacht verdient." De conclusies en waarnemingen worden meegenomen in het drugde bat op 18 maart.

de Stem | 1996 | | pagina 5