Bob Dole boekt eerste aansprekende zege Zeela Rechts wint verkiezingen in Australië Wraak staat weer centraal in Israël Aznar moet eerst op zoek naar stabiliteit Analyse Analyse Boeren re; Analyse t Met wortel en tak Provincie stai Schrijven was ook sterven voor Marguerite Duras Israël voert controles op HART DE STEM COMMENTAAR LEUK DE STEM BUITENLAND BUITENLAND KORTl Borsele houdt zwarte-bessendag Labor verpletterend verslagen DE GROTE vraag is nu - na de nieuwe bloedige aanslag - hoe Israël kan optreden tegen de islamitische terreur en wat er in dit opzicht van Yasser Arafat, hoofd van het Palestijnse zelf bestuur, verwacht kan worden. In de pijn en de machteloosheid, die de Israëli's gistermorgen na de busontploffing in Jeruzalem weer voelden, riepen boze omstanders om 'oorlog' en sprak premier Simon Peres van een 'nationale noodtoestand'. Wraak is weer de leidraad. 'Ini tiatieven', zoals gisteren werd beloofd, tegen de islamitische fundamentalisten. Samen met een serie veiligheidsmaatrege len, die misschien een kalme- ringspil zullen zijn voor het zwaar gedaalde moreel van Door Willy Werkman Israel's burgers. Vorige week al, meteen na de Hamas-aanslagen in Jeruzalem en Ashkelon, waren er sugges ties vanuit het leger om niet alleen de 100.000 Palestijnse arbeiders te verhinderen Israël binnen te komen, maar ook om de water-, elektriciteits- en tele foonverbindingen naar de Pale stijnse gebieden af te sluiten en de ernstig zieken te verbieden in Israëlische ziekenhuizen behan deld te worden. De regering veegde de ideeën toen van de tafel, omdat colec- tieve strafmaatregelen zoals deze onder de Palestijnen alleen maar nog meer haat tegen Israël kweken en Arafat's geloofwaar digheid onder zijn eigen burgers zou ondermijnen. Maar ditmaal is de stemming anders. Het geduld is op. Wat Israel's 'oorlog tegen de Harnas' zal betekenen, moet worden afgewacht. En wat Ara fat - onder zware druk van Israël - zal doen, evenzeer. Gisteren reden in Gaza al gepantserde voertuigen rond en werden opnieuw honderden activisten van de Harnas en de Jihad gearresteerd. Alleen maar machtsvertoon? Of een begin van een ook Palestijn se oorlog tegen de Islamitische terreur? Zeker is, dat ook Arafat vanuit zijn eigen belangen bezorgd is over het optreden van de Harnas en de Islamitische Jihad. Niet alleen, omdat de fundamentalisten het verzoe ningsproces tussel Israël en de Palestijnen ernstige schade toe brengen - Israël overweegt nu om het terugtrekken van haar troepen uit de stad Hebron voorlopig uit te stellen - maar ook, omdat ze een gevaar zijn voor het regiem van de Pale stijnse leider zelf. Vanuit hun diepe religieuze overtuiging zijn de fundamenta listen uit op de verdwijning van de staat Israël, die door hen Israëlische jongeren rouwen om de slachtoffers van de nieuwste Hamas-aanslag in Jeruzalem. FOTO ERA gezien wordt als vreemd lichaam in de islamitische wereld. En vanuit diezelfde overtuiging zijn ze ook in oorlog tegen Arafat's handtekening onder de verzoeningsakkoorden van Oslo, die het bestaan van de joodse staat officieel erkent. Kan Arafat hen op de knieën dwingen? Misschien alleen met geweld. Maar ook dat is niet zo simpel als het lijkt. De Harnas en de Islamitische Jihad beschikken over grote hoeveelheden wapens. Als er een confrontatie komt tussen hen en de Palestijnse veilig heidstroepen, zullen, ze er niet voor terugschrikken daarvan gebruik te maken. Er is in dat geval het risico van een Pale stijnse burgeroorlog. Yasser Arafat foto ap Tot nu toe heeft Arafat de weg gekozen van de dialoog met zijn eigen extremisten. Hij heeft pogingen ondernomen om met de Harnas tot een overeenkomst te komen, waarbij een staakt- het-vuren zou worden afgeroe pen over hun optreden tegen Israël. Al of niet'gemeend, een feit was dat er maanden lang geen enkele Hamas-aanslag in Israël was. Tot begin Januari, toen Israel's veiligheidsmensen de 'ingeni eur' van de Harnas' Yehieh Ayash, in Gaza vermoordden. Vanaf dat moment was de kringloop van het geweld weer geopend. Vorige week doodden de Hamas-zelfmoordenaars tientallen Israëliërs in Jeruza lem en Ashekelon. Gisteren ten minste achttien in Jeruzalem. Oorlog heet. het nu. Een term van wanhoop. Want een echte oplossing schijnt er niet te zijn. MAANDAG 4 MAART 1996 /\l\ H... Kleintjes" In De Stem. omdat er zoveel bijzondere en 'ÏZressante aanbiedingen in staan. Elke dag weer I Charleston - Al daags voor de stembussen in South Caroli na open gingen, deelden cam pagnemedewerkers van Republikeins presidentskan didaat Bob Dole uitnodigin gen uit voor een overwin ningsfeest in hoofdstad Columbia. Zo groot was het vertrouwen in een goede afloop dat de senator het eerste zuidelijke slachtveld vervroegd verliet om langer in de New England-staten te kun- ,nen zijn. Daar verwacht het Dole-kamp een hetere strijd. South Carolina heeft de 72-jari- ge Republikeinse leider zijn eer ste aansprekende overwinning opgeleverd. En die komt geen dag te vroeg. Niet dat er zoveel stemmen te winnen waren voor de nationale partijconfentie, waarop komende zomer de uit dager van Democratisch presi dent Bill Clinton zal worden aangewezen. Het ging in totaal om 37 gedelegeerden, waarvan 18 verdeeld volgens de resulta ten in de zes afzonderlijke kies districten. Dat Dole ze alle 37 heeft gewonnen, geeft zijn victo rie extra glans. Maar het ging zaterdag vooral om de speciale magie van South Carolina als 'Poort naar het Zui den'. Zoals South Carolina stemt, zo zal het zuiden stem men, is de immers de algemene verwachting. En volgens één van de ongeschreven wetten van het Amerikaanse politieke bedrijf moet die president wil worden 'Dixie', het Zuiden', op zijn hand hebben. Morgen gaat Georgia naar de stembus. De belangrijke zuidelijke staten Florida (98 gedelegeerden) en Texas (123) volgen een week later. Ook gewezen televisiecommen tator Pat Buchanan is, zoals ver wacht, in galop het zuiden bin nengereden. De afstand tussen Dole en Buchanan (16 procent) is, gezien het verloop van de race tot dusver, opmerkelijk. Maar of Dole nu een soort vrijkaartje voor de resterende staten van de voormalige Confederatie in han den heeft, valt te betwijfelen. Regionale bijzonderheden kun nen de balans naar twee kanten doen doorslaan. Zo geeft een analyse van het kiesgedrag in South Carolina aan dat Dole veel steun heeft gekregen van kiezers uit het milieu van religi eus rechts. Het feit dat gouver neur David Beasley zich achter Door Bert Ummelen Dole, en niet achter Buchanan, heeft geschaard, heeft daar allicht mee te maken. Beasley werd twee jaar geleden met enthousiaste hulp van de Chris telijke Coalitie tot gouverneur gekozen. Dole moet er bovendien reke ning mee houden dat eventuele teleurstellende uitkomsten in New England het kiezersgedrag in het zuiden kunnen beïnvloe den. De New England-staten, met uitzondering van New Hampshi re, houden hun voorverkiezin gen ook morgen. Pat Buchanan, aan de andere kant, had een overwinning in South Carolina goed kunnen gebruiken. Eigenlijk had hij daar ook wel op gehoopt. South Carolina maakt een allesbehalve pijnloze hervorming van zijn economie door en Buchanans retoriek over een politieke elite die de gewone man uit het oog heeft verloren leek er kansrijk. In het Buchanan-kamp was er nogal op getamboereerd dat een nieuw verlies van Dole de cam pagne van de geplaagde senator zou breken. Als Dole niet in South Carolina kan winnen, waar dan wel? heette het. Die vraag is nu als een boemerang op Buchanans hoofd terechtgeko men. Ook een Bob Dole die de hoofd weg van het Amerikaanse con servatisme moet delen met con currenten, kan het van Bucha nan winnen. Dat is de bood schap van South Carolina. Hoelang Dole, die weg nog met twee mededingers moet delen, is na deze uitslag bovendien de vraag. Lamar Alexander had een goed resultaat in South Carolina zonder meer nodig om zijn cam pagne op de rails te houden. Als oud-gouverneur van Tennessee hoopte hij in het zuiden op het regionale sentiment van kiezers. Maar het is hem niet eens gelukt Steve Forbes achter zich te laten. De gefortu neerde uitge ver verwacht geen grote dingen in het zuiden, maar denkt morgen in New Eng land zijn slag te slaan. De combinatie van zijn aan sprekende boodschap .Bob Dole van een uni form, laag belastingtarief en zijn betrekke lijk liberale opvattingen op soci aal-cultureel terrein zou het in het noordoosten goed kunnen doen. En het is onduidelijk wat Alexander daar precies tegen over kan stellen. Ook hij appel leert aan de meer gematigde Republikeinse kiezers. Alexander heeft, net als zijn rivalen, geen consequenties wil len verbinden aan de teleurstel lende uitslag in South Carolina. Dat die zich niettemin beginnen foto reuters op te dringen, is duidelijk. Al was het maar omdat een glorie- rende Dole de basis onder zijn kandidatuur uitslaat. Maanden achtereen heeft Alexa nder verkondigd dat Dole de vitaliteit en de visie mist om in de herfst president Clinton te kunnen verslaan en dat daarom hij, Alexander, met die klus belast moet worden. Te weinig Republikeinse kiezers lijken geneigd die boodschap van hem te kopen. VORIGE WEEK durfde de Israëlische premier Shimon publieke opinie nog enigszins te te trotseren. Hij werd joeld door zijn eigen volk toen hij de plaatsen bezocht waajl bommen van de terreurgroep Harnas hun dodelijke werk haf den verricht. Peres rechtte echter zijn rug, sprak weliswaal dreigende taal in de richting van de terroristen maar plaatste ondanks de dramatische gebeurtenissen, het vredespel centraal. Na de nieuwe zelfmoordaanslag van gisteren in het centrj van Jeruzalem waarbij zeker 19 mensen het leven verloreiil heeft Peres de fundamentalisten van Harnas de totale oorlo- verklaard. Israël zal trachten Harnas met inzet van alle mM len met wortel en tak uit te roeien. In een adem voegde Peres er aan toe dat hij de akkoorden mei de Palestijnen zal naleven. Met die stelling keert hij zich tegerl president Weizman die de regering heeft gevraagd het vredesl proces op te schorten. De oorlogsverklaring van Peres is onvermijdelijk. Het geschokl te Israëlische volk heeft de grenzen van wat acceptabel J bereikt. Het wordt geregeerd door angst, woede en frustratie! Het vraagt om daden. Daar kan zelfs vredesboodschappd Peres niet omheen. Ook al om zijn eigen positie en die van zij- partij te redden. Over drie maanden vinden er in Israël riieuJ verkiezingen plaats. Iedere bomaanslag betekent een aanzie» lijke populariteitsdaling van de Israëlische premier. Peres kan de oorlog met de onzichtbare vijanden van niet alleen winnen. Hij heeft de hulp van zijn koppelgenootï het vredesproces Yasser Arafat hard nodig. De voormaligeterf rorist wordt als hoofd van het Palestijns zelfbestuur nu zelfij de wielen gereden door de terreuraanslagen van de islamiti| sche fundamentalisten. Peres heeft Arafat onder zware druk gezet. Wanneer de stijnse leider de akkoorden van Olso niet nakomt, zal Israël ais-I nog het vredesproces stopzetten. Dat betekent dat Arafat d| weg van de dialoog die hij met Harnas was ingeslagen, mos-I verlaten. Harnas heeft Peres en Arafat nog niet uit elkaar kunnen spele-l maar de terreurgroep is er wel in geslaagd om het vredespJ ces stevig te ontwrichten. Wanneer geen halt kan worden tod geroepen aan de bloedige terreur, is het gedaan met de karr| sen op spoedige vrede in het Midden-Oosten. Franse interesse voor schip Boelwerf Brussel - De telecommunicatiemaatschappij France Telecom] heeft, samen met vijf andere gegadigden, belangstelling voore deel van de failliete boedel van Boelwerf. Het gaat om het schip I Navigator, dat onderzeese glasvezelkabels kan leggen tussen de I Verenigde Staten en Europa. De andere kandidaten worden niet I met name genoemd. De Boelwerf was tot 1995 mede-eigendom van het Nederlandse I Begemann-concern. De Boelwerf in Temse werd in 1994 failliet verklaard. i van onze verslaggever goes - Boeren in Zuidwest-Nedf massaal gereageerd op een opn 0m wildschade te melden. Voor organisatie ZMO zijn vele tienta tjes over toenemende wildscha< om in gesprek te treden met een het Jachtfonds. ZMO is de werkwijze van het Jachtfci Van onze verslaggever i Middelburg - Zeeland gaat ve tisch imago in het buitenlanc deze maand een grootschali Duitsland en België. De campagne, die drie jaar duurt, is een initiatief van het Neder lands Bureau voor Toerisme (NBT) en de Promotie VW's van I Zeeland, Noord- en Zuid-Hol land, Den Haag en Friesland/Wadden. De Provinciale ÏW Zeeland I onderkent hiermee de toenemen- I de concurrentie van andere, internationale kustgebieden. Voor Zeeland gaat het vooral om de Belgische kust en de Duitse Oostzeekust. Met name het Duit- se bezoek aan Zeeland staat onder druk. De Provinciale VW wil daarom het bezoek van Duitsers en Bel gen aan Zeeland stimuleren. Daarom geeft zij samen met een I aantal andere toeristische instel lingen de Kustkrant Zeeland uit met als thema 'Kom genieten aan 'Leeson hield miljoenen achter' Londen - Nick Leeson, de oud-medewerker van Barings die vorig I jaar het faillissement van de Britse zakenbank veroorzaakte, heeft ongeveer 35 miljoen dollar op zes geheime bankrekeningen] in Duitsland staan. Dat schrijft de Britse krant Sunday Times. Het geld zou op reke ningen in Berlijn, Frankfurt am Main en München staan die in 1994 werden geopend. Leeson werd vorig jaar in Frankfurt gearresteerd en later naai Singapore uitgeleverd, waar hij tot meer dan zes jaar cel n veroordeeld. Turkije heeft nieuwe regering Ankara - De twee rivaliserende rechts-conservatieve partijen in I Turkije, de Partij van het Juiste Pad van premier Tansu Qilieren de Moederlandpartij van Mesut Yilmaz, hebben gisteren akkoord gesloten over de vorming van een minderheidsregering. Yilmaz zal de regering het eerste jaar leiden en wordt daarna vooi twee jaar door filler opgevolgd. In het vierde jaar keert Yilmaz I terug als premier, om in het vijfde en laatste jaar te worden opge-1 volgd door een lid van fillers partij. Door Ben Ackermans SPANJE HEEFT zoals ver wacht gekozen voor verande ring. Voor het eerst sinds het tijdperk-Franco brachten de kiezers gisteren een rechtse regering aan de macht. Maar de hoeveelheid stemmen die de nieuwe premier, José Maria Aznar, en zijn Partido Popular (PP) binnensleepten is volgens de laatste gegevens niet vol doende om meteen comfortabel te kunnen gaan rege ren. Een absolute meerder heid in het Congres van Afgevaardigden (de Spaanse Tweede Kamer) zat er niet in. Na dertien jaar is het Felipismo ten einde. Felipe Gonzalez, de charismatische maar ook auto ritaire staatsman, moet het Moncloa-paleis in Madrid uit. Hem was geen vierde ambtster mijn vergund. Moe van alle schandalen in de laatste socia listische periode en vooral bezorgd over de hoge werk loosheid sloegen de Spanjaar den rechtsaf. Dat de oerdegelij ke, zeg maar gerust saaie Aznar de baas wordt namen ze voor lief. Maar hoe rechts wordt die regering-Aznar? De 43-jarige PP-voorman zelf rekent zich eerder tot het centrum van de politiek dan tot de rechterzijde. De beleidsvoornemens waar mee hij de overigens weinig verheffende verkiezingscam pagne inging waren ook niet erg conservatief. De verschillen met de socialisten waren niet eens zo groot. Aznar staat dan ook een 'rusti ge overgang' voor. Het belang rijkst is volgens hem dat Span je weer een 'schone regering' krijgt. De eerste zorg van de nieuwe premier is het tot stand bren gen van een stabiel kabinet. Het ontbreken van een absolu te meerderheid betekent dat hij op pad moet om steun te ver werven. Een bezoek aan de Catalaans-nationalistische partij CiU ligt daarbij meest voor de hand. Die partij staat qua economi-] sche denkbeelden niet ver van de PP. Maar 'onderkoning' Jor- di Pujol zal zeker -net als onder Gonzalez, die tot vorig jaar gedoogsteun k eisen stellen op het gebied va» j verdere auto nomie voor] Catalonië. Dat to Aznar sle uit. Die vind!| 'dat de se regio's nu wel genoeg mat''] naar zich hebben toegetrokke» Hij hamerde tot dusver juist op I een sterker centraal gezag, ook ten opzichte van het door ter- reur geteisterde Baskenland Hij beloofde ferm 'de weer aan de Basken terug tel geven'. Daar zal de ETA anders over denken. Ondanks het feu dat Aznar het begrip lam order meer inhoud wil gel zal voorlopig nog menige a slag Spanje doen opschrikken I José Maria Aznar wordt geach I Spanje klaar te stomen vw'l het nieuwe Europa. De motie] taire eisen die daaraan ten betekenen een hele l, voor het land, momenteel *1 bepaald een economisch suC'l ces verhaal. Aznar wil Spanje'I concurrentiepositie verbeter®! door onder meer staatsbednj'l ven te privatiseren en belast®'] gen te verlagen. Het is de vraag of dat V0'"°LJ de is, en hij niet ook naar r'1 wapen van bezuinigingen moeten grijpen. Hij heeft weliswaar bezwo' sociale verworvenheden in®I te laten en zegt uit te zijn tl 'gematigdheid, dialoog, K dracht en begrip'. Maar er is weinig voor no om de machtige Spaanse va I bonden in de gordijnen jagen. Van onze verslaggever Heinkenszand - De gemeente Borsele houdt op 18 mei voor de tweede maal de zwarte-bessen dag. Ter gelegenheid hiervan zijn onder meer eenrecreatieve fiets tocht en een wandelroute uitge- I zet. De telers in de gemeente nemen ruim 75 procent van de Neder landse zwarte-bessenteelt voor hun rekening. Reden voor onder nemers en gemeente hier voor een speciale dag in het leven te roe pen om de produkten die van zwarte bessen worden gemaakt, onder meer bonbons, wijn, jam en paté te promoten. Langs een fietsroute van onge- jveer dertig kilometer kunnen [liefhebbers kennismaken met het landschap en de zwarte-bessen- velden. Tijdens de route zijn ver- pcmllende stops voorzien om pro dukten te proeven die van zwarte hessen zijn gemaakt. (ietsers en wandelaars kunnen och de 18e mei melden op het Van der Biltplëin in Heinkens- ,2a™j N.a betaling van inschrijf- Igeld krijgen ze een routebeschrij- "og en stempelkaart. Van onze correspondent St.-Jansteen - De Stichting Jaarmarkt Sint-Jansteen kan •terugzien op een geslaagde en bezochte jaarmarkt, oorzitter A. Dobbelaar sprak 'ari een groot succes en is ;rvan overtuigd dat, de for mule van de jaarmarkt op een erdag houden, een beste f.U2e geweest. Niet alleen l Publiek komt dan in gro- n Setele naar Sint-Jansteen, aar 0ok de medewerking »in - Ondernemersvereni- g s*aat borg voor succes, /an kon vooral genieten Mar/ aantal aangevoerde len 476n' j keurmeesters moes een u Pa?rden en 26 pony's aan ,a„ Unng onderwerpen. Het 'edraf/1 een heen en weer deerttr 'f m de ingang van de )m hdtf 1? de Hoofdstraat, aarktnlf- t beSonn«i op het iande4o/tnt °°k d® keurülgen lèl- m afgevoerde han- icha'nm ,6n fokvee en de 57 ■en konri611 g0iten' De kinde- fes van rv genieten van optre- V&nBnsdeSchepper. [en te SiJ6? Van de laSere scbo" hadden n n en Heikant kend Ee^dp leke^nge" inge" 'eze bennrH ,k1Undlge had tonden in a eeld'De kinderen Lelinoc i- namiddag met hun ÉhaSf terech* in gemeen- Da Warande, ^avia's 1 P ezen> honden, Ie VeeartsJ^0?1?611 Wer(^en door artog hp Zi' Bruiin en 1 der lets onhhno Alle he ngen een oorkonde. dan ook ontevreden over de film, die haar uit de relatieve anonimiteit haalde. De schrijfster vond dat Annaud haar roman had verraden, dreigde met pro cessen en weigerde nog langer over het werk te praten. Iedereen die Marguerite Duras - haar echte naam was Marguerite Donnadieu - kende stelde vast dat ze een ongrijpbare vrouw was. Haar jeugd bracht ze door in wat toen nog Indochina heette. Haar vader overleed toen ze vier jaar was. Met haar moeder, een harde vrouw die in haar eentje een plantage probeerde te bestieren, kon ze niet opschieten. Op 18-jarige leeftijd kwam ze naar Parijs, studeerde rechten en kreeg een baan op het ministerie van Koloniën. In 1941 ging ze bij het Verzet, en kwam in dezelfde groep als Frangois Mitterrand. Ze is altijd bevriend gebleven met de Door Wilko Voordouw Parijs - De gisteren op 81-jarige leef tijd overleden Franse schrijfster Marguerite Duras was eigenlijk bij het Franse publiek onbekend tot de verfilming van T'Amant' (The Lover), door Jean-Jacques Annaud. Het autobiografische liefdesverhaal - als roman bekroond met de prestigieuze Goncourt-prijs in 1984 - betekende haar doorbraak. Eindelijk kreeg ze de erken ning waar ze al die tijd naar zocht. Want als Marguerite Duras, die op 4 april 1914 werd geboren in het vlakbij Saigon gelegen Gladinh, een ding haatte, dan was het wel dat men haar beschouw de als een goede Franse schrijfster. Marguerite Duras zag zichzelf als de ultieme Franse romancière, de allerbes te, waar niemand aan kon tippen. Ze was latere president. Sinds 1943 noemt Mar guerite Duras zich 'femme de lettres', vrouw van letteren. Vanaf het begin is er sprake van een 'stijl-Duras'. Haar boeken zijn geschre ven in een soort staccato-taal. Korte zin nen met vaak onderbroken gedachten en lijnen. De punten zijn in de boeken van Marguerite Duras volwaardige 27-ste letters van het alfabet. Haar thema's gaan meestal terug naar haar jeugd in Indochina, haar verhou ding als tienermeisje met de veel oudere zoon van een Vietnamese landeigenaar, de absentie van haar vader, de moeite om te communiceren. Nacht, vrees, stilte, datgene wat men niet wil toegeven. Haar stijl breekt het Franse lezerspubliek in twee kampen: je houdt van Duras of je haat haar. Ze schrijft als een tango is geschreven: met veel ritmewisselingen, meeslepend, vernietigend. „Schrijven is een noodzaak. Ik schrijf uit nood. Een schrijver doodt zich bij iedere regel die hij schrijft, of hij schrijft niet." Duras is ook politiek. Ooit was ze lid van de communistische partij, maar ze was geen vrouw voor een duidelijk omlijnde ideologie. Ze vocht voor de onafhankelijkheid van Alge rije, werd omhelst door het feminisme dat in Marguerite Duras een vrije vrouw herken de. In mei '68 is ze een van de drijvende krachten achter het comité 'Studenten-Schrijvers'. Daar stelt ze onder meer voor om de Beurs te bestormen en bedenkt dat alle boeken voortaan zonder naam van de auteur Marguerite Duras gepubliceerd moeten worden: dat is voor haar een teken van de nieuwe gelijkheid. Na 1968 gaat ze door met schrijven, maar maakt ze ook naam als journaliste. PLO-leider Arafat heeft inmid dels alle gewapende groepen in Palestijns gebied verboden. Daaronder zijn niet alleen de Ezzedin al-Qassem en de militai re organisaties van de Islamiti sche Jihad en andere oppositie partijen, maar ook die van Ara fats eigen Fatah. De Amerikaanse president Clin ton riep in een reactie de vredes- krachten in het Midden-Oosten, met name Arafat, op meer te doen om de vrede te redden. Minister Van Mierlo van Buiten landse Zaken zei te hopen dat de aanslagen niet zullen leiden tot vertragingen in het vredesproces. De aanslag werd ook veroordeeld door Londen, Parijs, Moskou, Cairo, Bonn, de paus en de Jord aanse koning Hussein. Sydney (rtr/afp) - De liberaal-nationale coalitie onder leiding van de conservatieve politicus John Howard heeft zaterdag de Australische verkiezingen gewonnen. Labor, de partij van pre mier Paul Keating, werd verpletterend verslagen. woordelijkheden' die het Austra lische volk hem en zijn collega's had opgelegd. „De regering die ik zal leiden zal niet alleen een regering zijn voor diegenen die voor ons hebben gestemd, maar ook voor de men sen die tegen ons hebben gestemd," voegde hij eraan toe. Deze verkiezingen waren Howards tweede poging het pre mierschap te bereiken, nadat hem dat in 1987 niet lukte. De nieuwe premier is een ervaren politicus, met een ruim twintigja rige ervaring als parlementslid, waarvan dertien jaar in de oppo sitie. Van 1975 tot 1983 was hij minister in de regering van Mal colm Fraser. Een tegenvaller voor Howard is de geringe winst, die zijn coalitie boekte bij de verkiezingen voor het Hogerhuis. De centrum-link se Australische Democraten zul len in de 76-zetels tellende senaat een sleutelpositie blijven inne men. Daardoor kan Howard een belangrijke verkiezingsbelofte, de verkoop van een derde deel van de aandelen van staatsbedrijf Telstra Corp. (de Australische PTT) niet nakomen. De Democra ten zijn hier namelijk fel tegen. De regering-Howard loopt hier door een inkomstenbron van ongeveer tien miljard gulden mis, waardoor andere verkiezingsbe loften in het gedrang komen. VERVOLG VAN VOORPAGINA Op een persconferentie na een kabinetszitting verklaarde pre mier Peres de hoogste voorrang te geven aan de oorlog tegen Harnas. Daartoe kondigde hij een aantal veiligheidsmaatregelen zonder weerga aan. Zo worden er 800 man leger en politie ingezet om buslijnen te beschermen. De regering maakt zo'n 150 miljoen gulden vrij voor een afscheiding tussen Israël en de autonome Palestijnse gebie den, onder meer door de bouw van hekken en nieuwe grensover gangen. Ook komen er wettelijke maatre gelen om familieleden van daders van aanslagen te straffen, bij voorbeeld door hun huizen te vernietigen. Daarmee kwam een einde aan een periode van dertien jaar waarin het land onafgebroken door Labor werd geregeerd. Hoewel het nog twee weken kan duren voordat er een officiële uit slag is, voorspelde de Australi sche televisie dat de conservatie ven een meerderheid van ruim 40 zetels zullen krijgen in het 148 zetels tellende parlement. Labor zou waarschijnlijk 33 van haar 81 zetels kwijtraken. De oppositie, die in het vorige parlement 65 zetels had, had aan een winst van tien zetels al genoeg gehad om Labor van het pluche te verdrijven. Een teleur gestelde premier Paul Keating gaf zaterdagavond zijn verlies toe en voegde eraan toe dat dat hij zich na deze nederlaag niet opnieuw kandidaat zal stellen voor het leiderschap van Labor. Hij verdedigde de verrichtingen van zijn regering en zei dat Aus tralië onder Labor zeer is veran derd en nu een betere plaats is om te leven. Verwacht wordt dat de 52-jarige Keating zich uit de politiek zal terugtrekken. Hij was sinds 1991 premier en speelde meer dan tien jaar een leidende rol op het Australische politieke toneel. De overwinnaar, de 56-jarige John Howard, claimde de over winning met de uitspraak 'zich zeer bewust te zijn van de verant-

de Stem | 1996 | | pagina 4