Spionage-rel6storm in glas water' GOED KOOP GroenLinks: 'Linschoten sprak in Kamer niet de waarheid' Hel en verdoemenis in Scherpenisse 0365 •79 fan de Vondervoort houdt Past aan stadsprovincies Amsterdamse criminelen stelen vaker van elkaar Software-kliklijn trekt veel bellers door tipgeld de STEM BINNENLAND A3 IVan Mierlo en Tweede Kamer wijzen Griekse beschuldiging aan adres Nederlandse diplomate af ZOMERVAKANTIE na RESERVEREN! ■EL ONS GRATIS I to n Direk'biedt U een Snel,e' VuSebttPriiSHer?eliikin9 Poltie rolt bende valsemunters op Mensenhaar tegen jacht op reeën BINNENLAND KORT Sky Radio steeds beter beluisterd Bejaarde vrouw dood na inbraak Vrouw vindt muis in melkfles Gemeente Oegstgeest opent digitaal loket Groepen Molukkers slaags in Apeldoorn Record aantal bezoekers motorbeurs HALFOM HALF GEHAKT kilo van /I AART 1996 A2 MAANDAG 4 MAART 1996 Irittannië en Ierland: velden en plaatselijk pn of motregen. Hier en zon. Middagtempera- jid 8 graden. Jen Luxemburg: Maan- Fst vrij zonnig, daarna Ivelden en plaatselijk [gen of motregen. Mid. jïperatuur van 5 graden vesten tot iets boven nul rdennen, dinsdag iets en Midden-Frankrijk: jen met zon en droog, la ongeveer 5 graden. Frankrijk: Droog en vrij I I. Vrij koud met maxima graden in de omgeving llermont-Ferrand tot 10 lelijk langs de Middel- Zee. tal: Zonnig, maar dins- j pan de Algarve meer king en kans op regen, fcgtemperatuur ongeveer Iden. Ie: Droog en vooral 's och- j zonnige perioden. Langs "sten in het oosten en zui- in ook langs de Golf van |rje meer bewolking en op wat regen. Geleidelijk J wind, met name aan de jjden in het zuiden. Maxi- }>nd 11, in het zuiden circa aden. ijrca en Ibiza: Af en toe zon j loral maandag kans op een [Maxima rond 13 graden. j>: In het noorden en westen zonnig en droog. In het zui-1 hn ten oosten van de Apen- pi meer bewolking en kans i en bui, in de heuvels met j uw. Vrij koud met maxima ^n 4 en 9 graden; op Sicilië hoger. kenland en Kreta: Maan- i toenemende bewolking, |al in het zuiden gevolgd I regen of onweer, in de 'i len sneeuw. Dinsdag van [noorden uit opklaringen, ie Egeische Zee steekt dan harde noordenwind op. tndag maxima van 5 graden liet noordoosten tot circa 121 es de oostkust van het vas- jfod. Dinsdag iets kouder. |itsland: Maandag perioden I zon en vrijwel overal j! log. Later op de dag in het prdwesten toenemende I volking en kans op wat j] len. Dinsdag ook in de rest j ]i het land wolkenvelden en bral in het noorden en in de kvels plaatselijk wat regen, eeuw of ijzel. Middagtempe- j [uur oplopend tot 6 graden in noordwesten en +2 graden 3eieren. [dtserland: Droog en veel i. Middagtemperatuur in de lien van iets boven het vries- Int in het noorden tot 9 bij j iigano en Locarno. Dstenrijk: In het noorden I rst nog plaatselijk wat [eeuw, verder geleidelijk n. Insdag later op de Inieuw wolkenvelden. In het I jiiden op beide dagen droog en Innige perioden. Middagtem- eratuur in de dalen iets boven kt vriespunt. Ineii Haag (anp) - Fractieleider Rosenmöller van GroenLinks wil adere opheldering van staatssecre- Ls Linschoten (Sociale Zaken) over de gang van zaken tijdens het debat over de privatisering van de I ziektewet eind vorig jaar. Rosenmöller meent dat de bewindsman tiidag tijdens een overleg met de Kamer Lrover op één punt niet de waarheid heeft gesproken. Hij heeft zaterdag schriftelijke vragen aan de staatssecre taris gesteld. Mochten de antwoorden „iet bevredigend zijn dan zal hij de bewindsman naar de Kamer roepen voor eg. Linschoten verklaarde vrijdag 10 Mi |16 T2Ö"T^pifr 27 52 hen 53 p' 59 I iHeo 65 68 dat hij op 21 november vorige jaar via de media kennis had genomen van uitgelek te rapporten van het College van Toe zicht Sociale Verzekeringen (CTSV) over de gevolgen van het wetsvoorstel. Vol gens Rosenmöller kan dat niet kloppen, omdat op die dag nog in geen enkel medium over dit onderwerp was gepu bliceerd. Dat gebeurde voor het eerst pas twee dagen later. Rosenmöller wil van Linschoten weten hoe hij dan wel aan zijn informatie is gekomen. Mocht blijken dat de staatsse cretaris de Kamer vrijdag onjuist heeft geïnformeerd, en die kans is 'behoorlijk groot', dan moet hij aftreden, stelt het GroenLinks-Kamerlid. Het CTSV besloot op 20 november Lin schoten op de hoogte te stellen van con cept-rapporten die relevant waren voor de privatisering van de ziektewet. CTSV-voorzitter Van Leeuwen kreeg de bewindsman echter pas de volgende dag aan de lijn. Zij bood hem de rapporten aan, volgens Linschoten omdat ze inmid dels waren uitgelekt. 'De WD-staatssecretaris weigerde ze echter in ontvangst te nemen. Hij had alleen belangstelling voor officieel vast gestelde stukken. Bovendien wilde hij degene die gelekt had niet belonen door de concepten een 'semi-officiële status' te geven. De Kamer vroeg Linschoten vrijdag of hij in zijn gesprek met Van Leeuwen dan niet nieuwsgierig was geweest naar de inhoud van de stukken. Het betrof immers informatie over een belangrijk wetsontwerp, waarover de Kamer de dag erna zou debatteren. Lin schoten zei vrijdag echter dat hij de inhoud op dat moment al kende uit de pers. Rosenmöller vindt dat de Kamer een parlementaire commissie moet instellen om de zaak te onderzoeken. Ook andere fracties willen op enigerlei wijze een onderzoek naar de gang van zaken bij het CTSV, waar een crisis heerst als gevolg van een conflict tussen bestuur en personeel. De Kamermeerderheid wil echter wach ten met een definitief besluit tot een door Linschoten benoemde adviseur zijn werkzaamheden bij het CTSV heeft afgerond. Het betreft voormalig D66- minister Rood, die naar verwachting eind volgende week zijn rapportage af heeft. Linschoten zei gisteren in het tv- programma Het Buitenof 'geen proble men' te hebben met een onderzoek van de Kamer. Hij wees erop dat de Kamer 'krachtige wapens' heeft om de waarheid boven tafel te krijgen. Het meest krachtige instrument waar over de Kamer beschikt is een parlemen taire enquête, waarbij getuigen onder ede gehoord kunnen worden. Daar denkt Rosenmöller vooralsnog niet aan, al sluit hij een enquête uiteindelijk niet uit. Den Haag (anp) - De beschuldiging van Griekenland dat een Nederlandse diplomate zich zou hebben schuldig gemaakt aan spionage is 'een kleine storm in een groot glas water'. Minister Van Mierlo van Buiten landse Zaken heeft dat dit week einde verklaard vanuit Bangkok, waar hij een Euro-Aziatische, top [bijwoonde. X 11' Ook de Tweede Kamer gelooft niets van de beschuldigingen. VVD'er Weisglas zinspeelde zelfs fop tegenmaatregelen als de Grie ken hun beschuldigingingen niet i intrekken: Nederland zou zo een Griekse diplomaat [moeten uitwijzen. Vrijdag werd bekend dat de Nederlandse assistent-defensie- attaché M. Thissen-Schotgerrits 28 januari op het Griekse [eiland Lesbos is aangehouden in gezelschap van een Italiaanse ollega. Zij waren volgens een roordvoerder van de Griekse [socialistische regeringspartij in iet bezit van documenten met over schepen, havens en len. Beide diplomaten terldaarden die informatie uit raur beroepsmatige belangstel ling te hebben verzameld. "éigens een Griekse krant zou de jak aan het licht zijn gekomen doordat het tweetal bij een lunch een visrestaurant op Lesbos ten notitieblok met militaire gegevens had laten liggen. Een oppassende burger vond het blokje en bracht het naar de poli ce, die op haar beurt de inlich tingendienst inschakelde. )e twee worden in verband met nun diplomatieke status niet ver- 1. Wel zal mevrouw Thissen l'voor verlof' naar Nederland terugkeren. Buitenlandse Zaken zondag niet zeggen wan- ïeer dit zal gebeuren. Het depar tment volstond met de medede- ig dat de zaak verder wordt uit gezocht. Van Mierlo is er geen pprake van dat Nederland spio neert bij Navo-partners als Grie kenland. „Ook deze mevrouw liet. Dat weten de Grieken heel 1." Een verslechtering van de etrekkingen tussen Nederland [u Griekenland is volgens de minister 'absoluut niet' aan de orde Kamerleden zeiden gisteren uit te sluiten dat de Nederlandse diplo mate gespioneerd zou hebben. D66'er Van den Bos sprak van 'een sprookjesachtig verhaal'. Volgens CDA-Kamerlid De Hoop Scheffer moet Van Mierlo zo snel mogelijk met zijn Griekse ambt genoot bellen om blijk te geven van 'zijn grote verbazing'. In tegenstelling tot Weisglas vin den Van den Bos en De Hoop Scheffer niet dat Nederland nu al met tegenmaatregelen moet drei gen. De CDA'er gaat ervan uit dat de Grieken uit zichzelf hun beschuldigingen zullen intrek ken. Gebeurt dat niet, dan ont staat volgens hem 'een moeizame situatie'. De Kamerleden wijten het inci dent aan het 'ziekelijk wantrou wen van de Grieken jegens Tur kije', zoals Weisglas het uitdruk te. De twee landen hebben ruzie over het zuidelijk van Lesbos gelegen eilandje Imia. Enkele weken geleden leidde het conflict bijna tot een gewapend treffen. Mevrouw Thissen is sinds 1990 aan de ambassade in Athene ver bonden. Volgens een defensie woordvoerder deed zij veel werk voor de marine. Zo was ze betrokken bij de verkoop van overtollige S-fregatten aan Grie kenland. Kolonel buiten dienst J. Lambie, die zelf militair attaché in Athene is geweest, kan zich niet voorstel len dat Thissen zich aan spionage heeft schuldig gemaakt. Het is de taak van een militair attaché zijn ogen en oren goed de kost te geven, zo verklaarde hij voor Veronica Nieuwsradio. Het ver garen van „basiskennis" heeft volgens Lambie echter niets met spionage te maken. De Italiaanse diplomaat die samen met Thissen werd aange houden, kolonel Volpicelli, keert eveneens voor verlof naar zijn land terug. Het Italiaanse ministerie van Defensie zei hevig verbaasd te zijn over het 'opgeblazen inci dent'. ■ubbergen (anp) - Staatssecretaris Van de Vondervoort (Bin- penlandse Zaken) houdt vast aan de vorming van stadsprovin^ ps. Het is volgens haar nutteloos om energie te steken in het joeken naar alternatieven. Oplossing cryptogram van zaterdag Horizontaal: 4. Galoppas; 5. toujjj val; 8. scherpslijper; 10. geestesw deren; 12. krimp; 13. smeerkees, gezondmakertjes; 19. killer; 20. u» tas; 21. krokodillen. Vertikaal: 1. Kleurensymboliek;^! opknappen; 3. banaal; 4. gekscne der; 6. uurwerk; 7. spin; 9-li™8' kompasroos; 14. executie; 1 baan; 16. adeldom; 18. trials. ©JF» *an de Vondervoort zei dat bij een werkbezoek aan .ïibbergen in Twente. '°lgens de bewindsvrouwe zal [elplan voor de vorming van een Ihdsprovincie Rotterdam dienen F referentiekader' bij de ont futseling van verdere plannen bestuurlijke vernieuwing. (ADVERTENTIE) I UWtoJ' vSetVI°e 0m VanUit UW S,0el 0nZe ,2?°el<in9 ln orde te maken- e! lseuse maakt v°°r udirekt Oil noiüt van de laagste prijs! AkfcTrALLEGIDSENzoals: Zt'i5udtours. Oad, Hotelplan, Fit, D» in Eiland International, OlVmoia' s'Bel Air, Vrij Uit, Yropia en nog vele anderen! ''«I I'r/WDAG 09.00 21.00 UUR FEESTDAGEN 09.00 17.00 UUR De staatssecretaris zei zaterdag in Tubbergen dat het daarbij meer gaat om de inhoud dan om de vorm. In enkele regio's sloeg de twijfel twee weken geleden toe, toen het kabinet besloot om het wetsvoor stel voor de vorming van de stadsprovincie Rotterdam in te trekken. Dat gebeurde nadat de Tweede Kamer een amendement had aanvaard waardoor Rotter dam niet zou worden opgedeeld. Het kabinetsvoorstel ging uit van opdeling van de stad in vijf nieu we gemeenten. Twente houdt echter vast aan de vorming van een mini-provincie. Premier Kok liet twee weken geleden weten dat het kabinet zich beraadt op nieuwe initiatie ven voor bestuurlijke vernieu wing. Hengelo/Rotterdam (anp) - De politie van Hengelo heeft een internationaal opererende valse muntersbende ontmaskerd. Twee Twentenaren zijn aange houden, zij zouden met behulp van een kleurenkopieermachine voor tenminste twintig miljoen gulden vals geld hebben gemaakt. De bende heeft ook een tak in Rijnmond. De hoofdverdachte W. (41) uit Enschede, zal zich deze maand voor de rechtbank in Rotterdam moeten verantwoorden. W. verkocht het geld aan klanten in Nederland, België, Duitsland, Oostenrijk en Suriname. foto de stem/dick de boer 'Deze dominee is streng in de leer, hoor. Strenger dan ze hier gewoon zijn en dat is al niet niks.' Door Jan Jansen Scherpenisse - Je zou kunnen zeggen dat het sekte-achtige trekjes heeft, dat afscheidingsbeweginkje van dominee Van der Sleen en zijn zeventig volgelin gen in Scherpenisse. De 'leraar' stapte uit de op het randje van goddeloosheid balancerende hervormde kerk en preekt nu hel en verdoemenis voor eigen parochie. Gisteren beleefde dit jongste lootje aan de al zo wijdvertakte boom van protestants Nederland de premiere; en zwaar en zwart dat het was... Maar dit is een slecht begin. Voor zulke makkelijke constateringen hoef je, na er deze zondagochtend speciaal voor te zijn opgestaan, geen twee uur door te brengen op de stoeltjes van Scherpenisses dorpshuis, waarheen de afvalligen zijn uitgeweken. Dit is vooringenomenheid in plaats van het respect en de poging tot objectiviteit die we hadden afgesproken voor deze expeditie naar Tholen. Zo dan: de 29-jarige Van der Sleen is een godvrezend man die met 92 andere predi kanten uit de gereformeerde bond binnen de hervormde kerk zijn ongerustheid heeft uit gesproken over het fusieproces Samen op Weg van hervormden, gereformeerden en luthersen; want dat leidt maar tot lichtzin nigheid en nieuwlichterij (de acceptatie van homoseksualiteit bijvoorbeeld). Van der Sleen is zijn collega's alleen een stapje voor met de hem na veel innerlijke strijd door God ingefluisterde afschei ding. Maar dat er na een kerkenfusie meer zullen volgen, staat vast. De eeuwenoude Dordtse leerregels zijn hen heilig. Ze nemen ze net zo letterlijk als de Schrift zelf en uit beide destilleren ze de onverbeterlijke zon digheid van de mens. Na Adam en Eva komt het nooit meer goed... 'Gewone' hervormden en gereformeerden zijn dat een beetje verge ten. Van der Sleen niet. Zeventig mensen zijn op komen dagen om zich in een preek van een uur - waarin hij de hele afscheiding trou wens angstvallig mijdt - zeker drie keer voor 'hel- en doemwaardige mensenkinde ren' te laten uitmaken. Ze zijn 'bekwaam tot alle kwaad, geneigd tot alle kwaad en niet bekwaam tot enig goed'. Goede werken baten niet. Een buurvrouw in het dorpshuis, die met haar hoedje op toch keurig de regels naleeft, wint wel onze sym pathie maar wordt er in Gods ogen niks beter van als ze ons een bijbeltje leent en een pepermuntje geeft (de enige frivoliteit trou wens die hier kennelijk is toegestaan: ook ouderlingen wisselen dit snoepgoed uit). Een deugdzaam en oppassend leven? Het is een vanzelfsprekende eis, maar allesbehalve een kaartje voor het eeuwige hemelfeest, zolang we niet echt aan Gods kant staan. Van der Sleen lijkt wel enige notie te hebben hoe daar te geraken, maar krijgt het niet zo vlot uitgelegd, althans niet aan ketters. Toch debiteert dominee al zijn wijsheid op overtuigende toon. Uit een paar telefoon tjes, waarin hij uitlegde niet meer te begin nen aan interviews, weet ik dat hij ook een gewone stem heeft, niks bijzonders eigen lijk, maar die staat hier niet op zijn reper toire. De zangerige dreun is als oud-gerefor meerde rap, vooral als ik onder zijn tirade van een gebed besluit me aan te passen en de ogen sluit. Het voelt als eeh^ame opsluiting in een huis van bewaring waar de directie heeft beslo ten de gevangenen een lesje te leren via in de celmuren verstopte luidsprekers, die je nooit kunt afzetten. Aanpassing heeft z'n grenzen. Ik kijk voor zichtig om me heen, zie de verbeten trek om dominees mond, herinner me de mening op afstand van een bezadigder protestant, die de jonge predikant voor 'een heethoofd' aanziet. Kinderen, in deze kringen al jong meegetroond naar de kerk, houden het ook zo lang niet uit in de eenzame cel en begin nen steels rond te kijken. „Dit verdeelt niet alleen het dorp, maar zelfs families en gezinnen," vertelde vorige week een geboren en getogen Scherpenisse- naar, die alleen daarom al anoniem wilde blijven. Dan gaat bijvoorbeeld de man met de afgescheiden Van der Sleen mee en blijft de vrouw gewoon hervormd; en vaak neemt de strengste ouder de kinderen mee. „En deze dominee is streng in de leer hoor. Strenger dan ze hier gewoon zijn en dat is al niet niks." Hij moet er niks van hebben. „Hij heeft vrouwen die hun haar wilden laten knippen, gedreigd dat hij hun kinderen niet zou dopen. Dat kaliber is het." En hij heeft toch zulke vriendelijke volge lingen, die Van der Sleen. Of ligt er een boel minzaamheid besloten in dat knikje bij de uitgang? Een gebaar dat ons even doet gelo ven dat er in Scherpenisse wel plaats is voor vreemdelingen, zelfs zonder hoedje en stem mig pak. Ach, objectiviteit en respect zijn lastige artikelen; als ze dat ergens weten, is het hier wel. We laten deze herberg maar links liggen en tuffen het eiland af via de Oesterdam, rui mer ademhalend aan de Oosterschelde. Medewerkers van de Dieren bescherming hebben zaterdag bij Zeewolde actie gevoerd tegen de jacht op reeën in Fle voland. Ze strooiden mensen haar uit om de reeën te verja gen. Aanwezig waren ook een aantal kappers die ter plekke symbolisch een pluk haar afknipten van actievoerders. In totaal deden enige tientallen mensen mee aan de actie. De Nederlandse Vereniging tot Bescherming van Dieren had ongeveer vijftien vuilniszakken vol mensenhaar verzameld. De geur van mensenharen moet de reeën afschrikken. Limburgse boeren en jagers weren zo al jaren met succes wilde zwijnen uit hun percelen. foto anp Amsterdam (anp) - Bij ongeveer de helft van het aantal overvallen op woningen in Amsterdam gaat het om crimi nelen die elkaar bestelen. Dergelijke roofovervallen komen steeds vaker voor. Ook het aantal gijzelingen waarbij mensen als onderpand dienen bij ruzies om drugs is sterk gestegen. In Amsterdam daalt, net zoals in het hele land, het aantal overvallen. Maar in de hoofd stad steeg vorig jaar het aantal roofovervallen op woonhuizen met 35 procent tot 154. In bijna de helft van de gevallen gaat het om zogenaamde ripdeals, waarbij criminelen elkaar benadelen en bij voorbeeld drugs van elkaar stelen. De Centrale Recherche Infor matiedienst meldde vorige maand ook al dat het aantal ontvoeringen binnen het crimi nele circuit sterk is gegroeid. Volgens woordvoerder van het korps Amsterdam Amstelland, K. Wilting, is er nauwelijks iets tegen de verharding binnen het misdaadmilieu te doen. Hij meldt dat het stijgende aantal ontvoeringen een aan slag doet op de capaciteit van de politie. Die moet bij gijze lingen immers een speciaal team vormen dat de zaak onderzoekt. Den Haag - De commerciële radiozender Sky Radio is uitgegroeid tot het tweede radiostation van Nederland. Alleen de publieke zender Radio 3 wordt beter beluisterd. Dat blijkt uit het continu luisteronderzoek van Intomart, dat in opdracht van de NOS en STER wordt gedaan. Sky Radio heeft dit zaterdag meegedeeld. De zender ging in september uitzenden op 100.7 FM. Rotterdam - Een 92-jarige vrouw is zaterdagavond in haar woning in Rotterdam-Noord overleden. Op het moment van over lijden of kort daarvoor is in haar woning ingebroken. Dat heeft de politie zondag bekendgemaakt. Agenten troffen de levenloze vrouw aan op de vloer achter haar voordeur. In de woning stond een raam open en waren kasten en laden doorzocht. De politie laat sectie op het lichaam verrichten om de juiste doodsoorzaak te achterhalen. Kerkrade - Een Kerkraadse vrouw deed gistermorgen een wel heel merkwaardige ontdekking. Toen zij een glas melk wilde inschenken zag zij plotseling een dood muisje in de fles. De fles, gekocht bij een melkboer, was afkomstig van de Melkunie. Het diertje is waarschijnlijk bij het produktieproces in de melkfles terecht gekomen. De Kerkraadse is geadviseerd contact op te nemen met de Keuringsdienst van Waren. Oegstgeest - De gemeente Oegstgeest heeft een digitaal loket geo pend waar burgers informatie kunnen krijgen over een aantal gemeentelijke diensten, zoals over paspoort en rijbewijs. Volgens wethouder Poelmans is Oegstgeest de eerste gemeente in Neder land waar burgers via internet aan informatie kunnen komen over allerlei gemeentelijke instellingen. Ook kunnen burgers met deze nieuwe vorm van communiceren een afspraak maken met mensen op het gemeentehuis. Apeldoorn - Een groep van ongeveer veertig Zuid-Molukkers uit Krimpen aan den IJssel, Vaassen en Apeldoorn heeft in de nacht van vrijdag op zaterdag grote onrust veroorzaakt in het uitgaans centrum van Apeldoorn. Er ontstonden na half drie 's nachts vechtpartijen tussen de Molukkers onderling, aldus de politie zaterdagmorgen. De Zuid-Molukkers luisterden in een jongerencentrum naar bands en trokken na afloop het centrum in. Toen de vechtpartijen ontstonden, probeerde de politie de vechtenden te scheiden. Dat lukte niet. De twaalf beschikbare Apeldoornse politiemensen vroegen assis tentie aan collega's uit de hele regio. Ook de Koninklijke Mare chaussee en een toevallig aanwezige Duitse politie-patrouille werden ingeschakeld. Utrecht - De motorbeurs Motor'96 heeft ruim negentigduizend bezoekers getrokken. Een nieuw record: vorig jaar kwamen tien duizend belangstellenden minder naar de Utrechtse Jaarbeurs. De motorbeurs geldt als de officiële start van het motor(sport)sei- zoen. Organisator Jan de Rooy uit Breda maakte gisteren bekend dat de Jaarbeurs vanaf volgend jaar de organisatie van de motor beurs overneemt. De Rooy houdt de komende drie jaar nog wel de leiding in handen. Hoofddorp (anp) - Het initiatief van Nederlandse softwareleve ranciers om tipgeld te betalen aan mensen die illegale pro grammatuur gebruiken of daarin handelen, is een groot succes. Sinds de invoering van de belo ning, enkele dagen geleden, is het aantal bellers naar de 'kliklijn' verdubbeld. Dit heeft H. Ranse laar, bestuurslid van de Business Software Alliance (BSA), zater dag bevestigd. „We krijgen nu dagelijks zo'n veertig telefoontjes," aldus Ran selaar. „Dat is twee keer zoveel als daarvoor." BSA, een organi satie van zeven leveranciers van softwarepakketten - Microsoft, Lotus, Novell, Adobe, Autodesk, Bentley en Symentec - is in Nederland al vijf jaar actief. Ook de kliklijn bestaat al enkele jaren. Maar pas sinds eind febru ari worden bellers financieel beloond. Wie een illegale softwarehande- laar aangeeft, ontvangt 250 gul den. Een tip over een illegale gebruiker wordt beloond met 10 procent van de geleden schade tot een maximum van 5000 gulden. Dat BSA voor een tip over een illegale gebruiker zoveel betaalt, komt volgens Ranselaar omdat de leden hierdoor direct schade lij den. „Mensen denken vaak: ach ik maak wel even een paar kopietjes. Maar ze hebben niet door dat ze daarmee anderen schade berokkenen." Bij de handel in illegale software is het verband met de direct door de leveranciers geleden schade volgens de BSA-bestuurder moeilijker aan te geven. Daarom betaalt de organisatie hiervoor een vast bedrag. De kliklijn is alleen bestemd voor tips over zakelijke gebruikers. Vorig jaar is de BSA ongeveer dertig keer tot actie overgegaan. Ranselaar: „Dat varieerde van politie-invallen tot een simpele waarschuwingsbrief. (ADVERTENTIE) HEINZ WITTE BONEN A IN TOMATENSAUS 0 blik 425 gram vanJ2ST BOERENWIT OF TARWE 1LO heel Nu Aanbiedingen geldig van ma. 4 t/m wo. 6 maart 1996. A&P Services B.V. tel. 035-5483333. r i ELKE DAG GOED NIEUWS 2

de Stem | 1996 | | pagina 3