L 19990,- srïïw. DE STEM Valse fluittonen op Monnikenhuize Dudbeurs Dennis de Nooyer te veel voor NAC Japanners geven visitekaartje af Ford Nieuwe blessure Litmanen Johan Cruijff voorspelt PSV 'een avondje NAC' (Fiesta nrpria - Etten-Leur - Oosterhout B Vitesse wint van Ajax, maar arbiter Jan Wegereef verpest Arnhems feest Computer(speÓj (IT BALL e Recreatie N of the Opera Maaskant Reizen Oranje in Tilburg tegen China l»S-nde' 0p dinsdag 4 juni Ir Jf 'j ^et Eeyenoord-stadion te lna een duei met Ierland. Andreas Möller niet tegen Ajax Wisselvallig spelende Bredanaars lijden terechte nederlaag *51 Excl. all. kosten en t v,w. bijdrage. doet meer voor u Sport MAANDAG 4 MAART 1996 DEEL dinkt wellicht ie flauw, hoe s, de Citroen 0,04 seconde latie over de ilheid van de Activa perfect de voorste en inders wekken lellen van de liseert. in de bochten vegligging als le meesturende itimale controle lijk: de Citroën veiligheid. En lire vering nog isagiers. Wilt u 06-0226090. popelt om het iet alleen in de /an onze andere manier, tijdens nu eenmaal dat en voordat u tot R CITROËN UR, Jac. n Beek, obedrijf Wisse, OS/2 WARP versie 3 WH bonuspack 2 CD's /4|1 0114-682841 kogeltjes. Nieuw in Z.VI. bij int Ball Survival. sl/vrijgezellenfeesten enz. 466, Roosendaal 0165-56087^ ir. cl. 20 VR Js Igemeen 113 t/m 24 maart, 46,50 P-P' touringcar, bezoek museu :h; vertrek: 21-3, 89,50 P-P- touringcar en entree (2e r.). l\n juli 96, v.a. 140,-. P-P en gratis zomergids. -477800. Klasseopw^, LONDEN 3 dgn per luxe touring^ Oversteek per shuttle hotel met ontbijt. Veri 15,22, 29 maart Lid SGR/ANVR Vraag onze gratis reisg'" Tel. 0412-482828- noor Jaap van Essen Arnhem - Eigenlijk verziekte Jan Wegereef een dag die voor Vitesse perfect was. Want na afloop van de met 2-1 gewonnen thuiswedstrijd'tegen Ajax werd nauwelijks over die fraaie prestatie gesproken. Ook de nu eindelijk 'zekere' bouw van het [nieuwe stadion was niet de 'Talk of the Town' in Arnhem. Op I Nieuw Monnikenhuize was het optreden van arbiter Wegereef I hét gespreksonderwerp. Niet zo vreemd, want zelden drukteeen scheidsrechter zo 1 nadrukkelijk zijn stempel op een wedstrijd. Het was aan zijn optreden te wijten dat er negen tig minuten lang irritatie heerste op het veld en het duel in de 26e minuut zelfs volledig ontspoorde. I Een reeks van onbegrijpelijke I beslissingen en onbestrafte zware [charges op eikaars ledematen had de irritatie bij diverse spelers I ongezond ver opgedreven. „Die 1 man moet nu doodmoe zijn," meende Danny Blind na afloop, „Moe van al dat rekenen; zo van 'zij een beetje straf hiervoor, die anderen weer een beetje minder 1daarvoor'. Die man floot gewoon een hele slechte wedstrijd." Excuus Blind gebruikte het falen van I Wegereef niet als een excuus voor de nederlaag, hij constateerde slechts wat iedere toeschouwer opmerkte. De fluit van Wegereef I bracht gisteren louter valse tonen I voort. Raimond Atteveld had aanvan- I kelijk blijkbaar een vrijbrief van I de arbiter om zijn naam als voet- I baldesperado alle eer aan te I doen. Zeker vier zware overtre- op vooral de duidelijk I geïmponeerde Hoekstra bleven in de openingsfase onbestraft. [Theo Bos ontving eerst geel, omdat hij Kluivert op de hakken [trapte, maar toen hij luttele minuten later Wooter in kansrij ke positie onderuit schoffelde, i geen sanctie. Huub Loef- fen trok de doorbrekende Klui- vert weg en ontsnapte zonder kaart, terwijl de protesten daar- tegen van Blind en Davids wèl geel opleverden. En aan de ande- re kant werd Makaay vrijwel ig-in-oog met Van der Sar afge- I floten, omdat Bogarde even eer der een overtreding had begaan. I Furieus Een duel tussen Blind en Hoeks- j tra enerzijds en Laros aan Vites- se-zijde vormde'in de 26e minuut I de inleiding tot een uitbarsting van irritatie. Atteveld kwam dol- J driest in, Blind reageerde furieus [en de duw- en trekpartij was compleet. Een hoofdrol eiste e voor zich op. Hij sprong [in de kluwen spelers in een I poging bij Atteveld te komen en kreeg het vervolgens aan de stok Van onze verslaggever I Zeist - Het Nederlands voetba- I m sPee^ °P woendagavond 129 mei in het stadion van Willem Ij» een interland tegen China. ™or Tilburg wordt het de tweede Interland van Oranje. Eerder Bspwlde Nederland tegen Ierland K-, burg in april 1994 (0-1). If j .dat augustus het 1 honderdjarig bestaan viert, krijgt I de interland toegewezen omdat I™ stadion van PSV niet beschikbaar is wegens de aanleg |j?n veldverwarming. |Ce interland tegen China, num- I er vijftig op de wereldranglijst Iran de FIFA, is de eerste in de ivoorbereidingsfase op de EK- |u arnaast oefent Oranje nog vijf "r tegen amateurclubs, onder- ltJr,m Breda tegen Baronie (21 Ifin,aa8s voor de Europa Cup I- Itaale) en tegen Zierikzee. Idi»?a mtsluitend voor het jmet Oranje naar Europa. De ldn™avinm in tot stand gebracht I j ^"hoofdsponsor Nat^ llJprt» j^rlanden tijdens een lChina ^delsmissie naar fc,dat de EK-voorbereiding in jtapei i°°Pt speelt het ISIst,,.-? le^ta' °P woensdag Ichan i-i terdam een vriend- lbufw j interland tegen Ikontari Het Feyenoord-sta- ?P ^«dag 9 novem- lukiJPï a'es> °°k de eerste saterland van Oranje in de 'ooraL ?atle voor 1998- wtalsnog knjgt de Amsterdam |het h,?QaS,op 29 maart 1997 bij San^eede WK-thuisduel met fe;voTe„heteerst0ranje met Bos, die hij een vuistslag toe diende. Toen de stofwolken waren opge trokken, toonde Wegereef zich andermaal van zijn zwakste kant. Alleen Bogarde en Atteveld kre gen een khart en bovendien slechts een gele. Louis van Gaal was verstandig en liet na rust Bogarde in de kleed kamer achter. Blij was de coach niet met het gedrag van zijn ver dediger, die zich nog niet zo lang geleden ten opzichte van Sparta- fans ook al erg agressief gedroeg. Maar over consequenties repte Van Gaal niet, want: „Ook ik moest me beheersen op de bank. Er zijn in dit geval toch verzach tende omstandigheden." Vroeg doelpunt Afgezien van het optreden van Wegereef en de gevolgen daar van, was het verhaal van Vitesse- Ajax zeer simpel. De Arnhem mers die onder de ongediplo meerde Thijssen weer helemaal zijn opgebloeid, bestreden de Amsterdammers succesvol, ook al geholpen door een vroeg doel punt. Jochemsen speelde diep op Makaay, die door Bogarde aan de verkeerde kant werd gedekt. De spits, die afgelopen voorjaar Ajax een blauwtje liet lopen, legde breed op Laros en de voorsprong was een feit. Daardoor kon Vitesse het spelle tje spelen dat de club al sinds jaar en dag uitstekend beheerst. Ajax werd het balbezit gegumd, maar de thuisploeg sloot de route naar Raimond van der Gouw herme tisch af. Aanvankelijk vond Ajax nog wel eens een gaatje, maar door te gehaast spel kwam dat steeds minder vaak voor. De opbouw van de landskam pioen verliep steeds chaotischer en Vitesse kreeg mogelijkheden voor uitbraken. In de zeventigste minuut zorgde weer Laros op een voorzet van Jochemsen voor 2-0 en was Ajax geklopt. De treffer van Kluivert in de 87-ste minuut had slechts statistische waarde. Adem Voor Ajax zijn zorgelijke tijden aangebroken. In de competitie is PSV de Amsterdammers voorbij gestreefd. Weliswaar is het ver schil maar twee punten en heeft Ajax nog een duel te goed, de Eindhovense adem is heter dan in jaren het geval was. Tenslotte is het doelsaldo van PSV beter, en moet Ajax (op Tweede Paasdag, 8 april) nog naar het Philips-sta- dion toe. De daling in de prestatiecruve is onmiskenbaar en ook na twee maanden heeft Van Gaal het lek nog niet boven. Normaal gespro ken gaat Ajax uit van de eigen kracht, maar komende woensdag moeten de Amsterdammers zich in Dortmund vooral vastklampen aan de wetenschap dat ook de Duitse kampioen uit vorm is. VITESSE - AJAX 2-1 (1-0). 9. Laros 1-0, 70. Laros 2-0, 87. Klui vert 2-1. Scheidsrechter: Wege reef. Toeschouwers: 11.400. Gele kaart: Bos, Atteveld, Vermeulen, Loeffen (Vitesse), Blind, Davids, Bogarde (Ajax). VITESSE: Van der Gouw; Atte veld, Van de Looi, Bos en Vermeu len; Jochemsen, Loeffen en Sjoe- kov (69. Van Wanrooy); Makaay, Curovic (55. Sturing) en Laros. AJAX: Van der Sar; Reiziger, Blind, Frank den Bóer en Bogarde (46. Silooy); Ronald de Boer, Klui vert en Davids; Finidi, Wooter en Hoekstra. Va onze verslaggever Dortmund - Andreas Möller ondergaat vandaag een kijkope ratie en ontbreekt daardoor woensdag in het elftal van Borus- sia Dortmund dat tegen Ajax speelt in de kwartfinale van de Champions League. De international ondervindt de laatste tijd veel hinder van een knieblessure die hij een paar weken geleden opliep in de inter land Portugal-Duitsland. Möller speelde zaterdag nog mee in de derby tegen Gladbach, maar na afloop bleek er veel vocht in zijn knie te zitten. Gis termiddag werd de knoop door gehakt en besloten tot een kijk operatie. Ajacied Winston Bogarde (links) en Vitesse-speler Theo Bos hebben het meikaar aan de stok, terwijl Ajax-trainer Louis van Gaal (in pak) toeloopt. foto anp - - Door Jacques Hendriks Rotterdam - Het verschil tus sen Sparta en NAC zat 'm gis termiddag vooral in één man, Dennis de Nooyer, spits van Sparta en begeerd door half Europa. De Zeeuw scoorde eenmaal, bereidde twee treffers voor en legde daarmee de basis voor de zege van de nummer vier in de eredivisie, 3-1. Het uiterst wisselvallige NAC kreeg toch ook aardig wat kan sen, maar liet zien dat het in het tijdperk na trefzekere spitsen als Cornelissen, Lammers en Van Hopijdonk momenteel juist een type a la De Nooyer mist. Het zit er dik in dat de afgelopen week zo 'kooplustige' club (Linskens, McDonald, Bietek) ook nog op zoek gaat naar een vlot scorende speler, ook al omdat het lang niet zeker is of spits Graham Arnold nog een jaartje blijft. De Australiër, afgelopen vrijdag pas teruggekeerd van een aantal oefenwedstrijden in zijn vader land, stond vanwege de lange terugreis gisteren niet in de basis en baalde daar behoorlijk van. „Of ik bij NAC blijf? Dat weet ik nog niet, ik sta er nu ook niet eens in, en last van een jetlag heb ik helemaal niet," bromde hij voor af. Om er eerlijk aan toe te voe gen dat de man op zijn plaats, Twan Scheepers, het een week eerder tegen NEC natuurlijk gewoon goed had gedaan. Met de van PSV overgenomen Edward Linskens voor het eerst in de basis en ex-Spartaan Sas voor de zieke Van Burik als bewaker van Dennis de Nooyer beende NAC in de eerste helft de thuisclub nog redelijk bij, al waren de beste kansen toen al voor Sparta. Krijgsman schoot de bal na een klein kwartier in het zijnet, kort daarop gevolgd door een prachtige kogel van Van der Hoeven die pal onder de kruising belandde. Na een half uur liet Dennis de Nooyer zien waarom zoveel clubs hem dolgraag willen inlijven. Hij ontving de bal van Van de Meer, met de rug naar het doel, op het randje van het strafschopgebied, draaide keurig weg van de in zijn nek hijgende Sas en legde de bal met akelige precisie in de verste bovenhoek, 1-0. Drie minuten later kwam het tot dan redelijk spelende maar nog niet echt gevaarlijke NAC langs zij. Lokhoff, opnieuw libero, tik te de bal uit een vrije trap opzij naar Gaasbeek die hard en laag langs de muur en achter de onze kere doelman Metgod schoot, 1-1. Heel Sparta maakte zich behoor lijk druk om die treffer. „Dat lag aan scheidsrechter Helmstrijd," legde trainer Henk ten Cate na afloop uit. „Hij zei: 'Wachten met schieten, totdat ik fluit.' NAC nam die vrije trap toch snel en vervolgens kende hij het doel punt toe." Zelfs in de pauze moest Ten Cate zijn spelers nog tot rust manen, vertelde hij. Dat hij erin geslaagd was die emotie in 'positieve' energie om te zetten, bleek snel. Al na acht minuten bediende De Nooyer zijn ploegmaat Groenen dijk. Die nam de bal in een kluts mee en passeerde Karelse van dichtbij, 2-1. Twee minuten later ging Dennis de Nooyer er weer als een haas vandoor, liet de onzekere NAC- defensie zijn hielen zien, ma&r zag zijn schot op de paal belan den. De Bredanaars putten blijkbaar moed uit dat geluk, want na een periode van louter vroeg balver lies creëerde NAC plots de ene na de andere kans. Gaasbeek leek na een solo door het Rotterdamse strafschopgebied voorlangs te schieten, zag hoe de verder vols trekt onzichtbare Abdellaoui van dichtbij toch raak tikte, maar tevens dat de vlag omhoog ging voor buitenspel. Een minuutje later stifte Brusselers de bal net over het doel, weinig later gevolgd door een schot van Scheepers; dat door 'de andere' De Nooyer, Gérard, van de lijn gehaald moest worden. In de 64e minuut liet Sparta zien hoe je wel met kansen om moet Calgary (anp) - De Japanners hebben bij de wereldbeker wedstrijden in Calgary schaatshistorie geschreven. Drie rijders uit het Aziatische land verbeterden op het super snelle ijs van de Olympic Oval een wereldrecord. Hiroyasu Shimizu op de 500 meter (35,39), Manabu Horii op de 1000 meter (1.11,67) en Hiroyuki Noake op de 1500 meter (1.50,61). De sprintnatie Japan faalt doorgaans op de grote toer nooien. De Rus Klevsjenja klopte vorige maand bij de WK sprint in Heerenveen Shimizu en Horii. In de recordboeken komen Japanse schaatsers ook maar weinig voor. Keuchi Suzuki reed in 1969 en 1970 de beste tijd op de 500 meter. Yasunori Miyabe had in 1994 even het wereldrecord op de 1500 meter in handen. Bij de Olympische Spelen over twee jaar in Nagano wil Japan voor eigen publiek scoren. De bond heeft Shimizu, die zich ondanks astma ontwikkelde tot een topsprinter, daarom een startbewijs op de olympische 500 meter gegeven. Hij kan zich nu volledig richten op de Spelen. De beslissing leek aan vankelijk niet succesvol. De 22-jarige student aan de Nihon Universiteit in Tokyo raakte uit vorm. Vorig jaar won hij het wereldbekerklassement op de 500 meter. Dit seizoen eindigde hij slechts als vijfde en behaal de voor de wedstrijden in Cal gary alleen de overwinning in Innsbruck. Zijn belangrijkste doel was het winnen van de wereldtitel sprint, ook dat lukte niet. In Heerenveen verbeterde de kleinste rijder van de wereld (1,62 meter) het baanrecord op de 500 meter en reed met een tijd van 35,95 als vierde schaatser ooit onder de 36 seconden. Met het wereldre cord in Calgary maakte hij zijn reputatie waar. „De race was nog niet eens perfect," vertelde Shimizu, die zijn ogen niet kon geloven, toen hij zijn tijd op het scorebord zag staan. De Japanner, die in 1993 zijn internationale debuut maakte met een derde plaats op de WK sprint, moest zichtbaar wennen aan de aandacht die een wereldrecord met zich mee brengt. Op de persconferentie kwam hij niet veel yerder dan het bevestigen of ontkennen van de door de tolk vertaalde vragen. Volgens een Japanse journalist was hij ook rustig uit respect voor de twee jaar oude re Horii, die vrijdag het wereldrecord op de 1000 meter verbeterde. „Zo is de cultuur in Japan. Je hebt respect voor ouderen," aldus de verslagge ver. Op de 1500 meter voltooi de Hiroyuki Noake de Japanse trilogie. Zijn race tegen de Canadees Neal Marshall bracht de Olympic Oval in extase. Noake versloeg zijn tegeristah- der met slechts éénhonderste van een seconde en verbeterde en passant het wereldrecord. De Japanner dacht vooraf geen moment aan een toptijd. Voor zijn race had Adne Söndral het twee jaar oude record van Johann Olav Koss (1.51,29) aangescherpt tot 1.50,74. Ook de Rus Anoefrijenko en de Amerikaan Boutiette reden onder de oude toptijd. „Ik wil de alleen Marshall verslaan, zodat ik hem in het wereldbe kerklassement voor zou blij ven," zei Noake. ZIE UITSLAGEN SPORT - B4 Var onze verslaggevers Arnhem - Bij Ajax stapelen zich de problemen op. Aan het rij tje langdurig geblesseerden (Overmars, Santos, Reuser) kar ook de naam Litmanen worden toegevoegd. NAC-speler Geert Brusselers (links) schudt Spartaan Alfons Groenendijk van zich af. Rechts is Jan Gaasbeek paraat. foto cor vos De Fin kreeg onlangs enkele weken rust, maar bleef fysieke problemen houden. Vrijdag bij een looptraining liep hij een nieuwe blessure op, Litmanen ging door zijn rug. Daardoor is het vrijwel zeker dat Litmanen vandaag ontbreekt in de selectie die Louis van Gaal meeneemt naar Duitsland voor het Champions-League-duel met Dortmund. De personele nood bij Ajax neemt daardoor extreme vormen aan. Behalve de vier geblesseerden kan Van Gaal ook niet beschik ken over Hoekstra (niet speelge rechtigd) en Frank de Boer (geschorst). PSY PSV bivakkeert sinds gisteren reeds in Barcelona met èen opvallend jonge selectie. De aan vallers Bouma en Gudjohnsen zijn zeventien jaar, de midden^ velders Van der Leegte en Van der Doelen respectievelijk acht tien en negentien. De Eindhovenaren die morgen in het UEFA-cuptoernooi teger Barcelona uitkomen, lieten Stair (niet speelgerechtigd) en Pahl- platz (blessure) thuis. Faber en Wouters reisden mee, maar heb ben kwetsuren aan enkel en kuit. Het herstel vordert gestaag. Feyenoord Feyenoord vertrekt woensdag met een vrijwel geheel fitte selec tie naar Düsseldorfwaar een dag later in het Rhein-stadion de eer ste van twee wedstrijden teger Borussia Mönchengladbacf wordt gespeeld. Voor het duel in het Europa-Cup toernooi voor bekerwinnaars neemt trainer-coach Arie Haar zestien spelers mee. Wie dat zijn maakt hij morgen pas bekend. Ir zijn selectie vormt alleen de gesteldheid van Henk Ffaser eer vraagteken. De verdediger heeft last van een enkelblessure. Gaston Taument en Orlando Trustfull zijn wat oververmoeid waarbij Trustfull in het afgelo pen weekeinde ook geveld werd door een lichte griepaanval. springen. Weer werd Dennis de Nooyer te ruim gedekt. Hij bediende Van der Laan, 3-1. Daarmee was de wedstrijd beslist. Want ook al bracht trai ner Wim Rijsbergen de aanvallers Arnold en Oostrom (na maanden afwezigheid vanwege een knie blessure) er nog in voor Schee pers en Lokhoff, enig geloof in een ommekeer was er niet meer te bespeuren bij de Bredanaars. „We hebben gezien de tweede helft terecht verloren," erkende Rijsbergen. „Jammer, want nu hebben we de aansluiting met de subtop verloren." Het Rotterdamse gedeelte van het dit keer redelijk goed gevulde Spangen ging daarentegen uit z'n dak. Ajax verloren, maar vooral ook Feyenoord verloren en hun Sparta drie punten rijker. Zodat het gat met de aartsrivaal uit 'Zuid' nog maar twee punten is en zowaar Europees voetbal lonkt voor het armlastige Sparta. SPARTA - NAC 3-1 (1-1). 30. Dennis de Nooijer 1-0, 33. Gaasbeek 1-1, 52. Groenendijk 2-1, 62. Van der Laan 3-1. Scheidsrechter: Helmstrijd. Toe schouwers: 5750. Gele kaart: Jalink (Sparta), Lokhoff (NAC). SPARTA: Metgod; Van der Hoeven, Gerard de Nooijer, Veldman en Van der Meer; Jalink, Van der Laan en Groenendijk (87. Amhaouch); Ren- furm (72. El Kattabi), Dennis de Nooijer en Krijgsman. NAC: Karelse; Atmodikoro, Lokhoff (70. Oostrom), Sas en Vidmar; Gaas beek, Linskens, Van Wonderen en Brusselers; Scheepers (70. Arnold) en Abdellaoui. Door Jaap Bakker Barcelona - Zondagochtend in Nou Camp, FC Barcelona traint. Johan Cruijff doet in een partijtje mooie dingen met de bal. Carlos Rexach, zijn assistent, lijkt het, spel enigszins verleerd Als 'Charly' weer eens een bal van de voet laat springen, schudl Cruijff meewarig het hoofd. In de jaren zeventig speelden ze onder leiding van Rinus Michels samen voor FC Barcelona. Ook toen stonden ze tegenover PSV. In het seizoen 1977/78 was een plaats in de finale van het toer nooi om de Europa Cup III de inzet. PSV won thuis met 3-0 en overleefde vervolgens 'de hel van Camp Nou' door een gouden doelpunt van invaller Nick Deacy. Namens Barcelona maak te Rexach twee doelpunten vanaf de penaltystip, maar baten mocht de 3-1 zege niet. PSV ging naar de eindstrijd, versloeg Bastia en won de UEFA Cup. De geschie denis schijnt zich wel eens te her halen. Cruijff, die in Eindhoven door Jan Poortvliet uit de wedstrijd werd gespeeld, kan zich van die confrontaties niets herinneren. „Ik moet toegeven dat ik heel slecht ben in zulke zaken. Heb ben wij destijds gewonnen?" Ondanks het teleurstellend! resultaat van zijn ploeg eer avond eerder tegen Bübao (0-0) deelt Cruijff vooral complimen ten uit. „We speelden gisteren na rust goed, alleen lieten we de kansen liggen. Maar dat is wel vaker een probleem bij ons." Dal probleem bracht Barcelona er Cruijff aan het eind van vorig jaar onder grote druk. Tegenval lende resultaten, een morrende achterban. Cruijff stapt er luch tig overheen. En ook morgen ligt, wat Cruijff betreft, de druk niet op de schou ders van zijn spelers. „Wij zijn dit soort f belangrijke wedstrijden gewend, PSV veel minder. Die jongens spelen hier in Camp Nou toch in een situatie die ze zelden meemaken. In Nederland i§ voor PSV 'een avondje NAC' zwaar. Met Barcelona spelen we het hele jaar zulke beladen duels. Wij zijn het gewend."

de Stem | 1996 | | pagina 11