ribunaal klaagt generaal Djukic aan rerkiezingen Australië toch nog nek-aan-nekrace Republikeinen strijden om diepe zuiden VS Spaanse rode roos is verwelkt ikt Analyse KORT >uwens kloof personeel' Pronk: 6Nog geen steun aan Bosnische Serviërs' Het Mijn TUIN-seizoen begint! A4 IMENTAAR BUITENLAND A5 mifestatie gesteld ten bekeurd |uidelijk' elde' degens misdaden tegen de menselijkheid en schendingen van het oorlogsrecht in Sarajevo 20 auto's kwijt 11a mistramp België Mogelijk derde slachtoffer uit Nederland Vliegramp Peru eist 123 doden Israël wijst aanbod Harnas af Italianenhater pleegt zelfmoord Militair attachee terug uit Griekenland U Tuinreizen-special met zes aanbiedingen 0 16 Pagina's praktisch tuinieren 0 Sfeervolle tuin-ideeën \ART 1996 )ESTEM ZATERDAG 2 MAART 1996 -tieleider Bolkesteirr en e Zaken over nieuwe met de wind wegge- 'e VVD zwakten hun uit liet kunnen voorkomen Ie boodschap hard aan- et de meest opvallende l, maar het meeregeren &r. De VVD trekt zonder Igeningen van het kabi- voortdurend tobt met <e kanten aan haarwan- foord mee uitvoeren of IdA. De pragmatici heb- tegenstand neemt toe. verlopen debat over de vestie nog zichtbaarder Ivan Zijl heeft met zijn ^/eer nieuwe conflictstof jaagste inkomens verder de grens is bereikt. ]/an Van Zijl dat zijn frac- vil maken van het inko- van de bezuiniging op ét mensen met een aow- oeten hebben. /an de minderbedeelden leinig op tegen, ware het In Bureau (CPB) blijkt dat pkracht van de laagstbe- louden. aal bereid is het op een aankomen. Of trekken de de zoveelste keer in wan- at de voorspellingen van |erd. Wanneer dat laatste n geloofwaardigheid van I brmond gaat om prakti- hnifestatie op 16 mei in (elvaartsdag, andere ver- veneens uitgenodigde J. tan minister Melkert van poor hun advies over het arbeidscontracten zoals irt het advies 1 maart bin- fegemoet aan de wens van ners. lolitie heeft de afgelopen ^sen Assen en Breda bijna j te hard rijden. In totaal gto's op snelheid. Het aan- ja acht procent. De politie Vim dertig procent van de Adaal dieper intrapte dan Jootste die ooit in ons land naald. Tiap van Hoofdredacteuren «'egels op een aantal punten rung brengt met woorden- zeek drongen de Belgische [in op duidelijker spelling- denlijst Nederlandse Taal .i aantal onduidelijkheden, por het gebruik van hoofd- jllingen en de regels van de taalunie alles in het werk te nrring. Iigen en verzorgenden dat laren het er nog 14.000, dit ver drie jaar waarschijnlijk ptituut voor Zorgonderzoek ole spreekt van een drama- vergrijzing de vraag naar onderzoekscommissie velt rier waarop de overheid de .bedrijf Tank Cleaning Rot- alle fronten aan bestuurlij- (it op de bedrijfsvoering niet der ambtelijk wantrouwen oenmalig minister van Ver- f vol wantrouwen was, bleek jecommitteerd'. pport dat de commissie gis- erdam. knberra (rtr) - Maandenlang lag de Australische premier Paul Keating ver Ichter in de opiniepeilingen. Maar de U-kiezingen van vandaag lijken toch Lnnend te gaan worden. Opiniepei- jgen gaven gisteren aan dat de ver- tiezingen een nek-aan-nekrace kun- «e3 worden tussen Keating en zijn Conservatieve rivaal John Howard. Itrategen van Keatings Labor-partij [open op een herhaling van 1993, toen de Iremier vanuit hopeloze achterstand de [erkiezingen won. pe peiling van het gezaghebbende insti- iut Morgan geeft aan dat Labor de kloof fet het verbond van Nationalen en Libe- Len heeft gedicht, en dat beide fartijen 50 procent van de stemmen zullen en. Ondanks de eindsprint van Labor de Nationaal/Liberale alliantie volgens de peiling wel nipt winnen. Oppositieleider Howard, die steeds waar schuwde dat een Nationaal-Liberale over winning niet is gegarandeerd, zei dat de dertien jaar regerende Labor-regering nog zou kunnen winnen. „Veel mensen hebben nog geen keus gemaakt en doen dat pas in het stemhokje." De meeste waarnemers wijzen er op dat de verschillen inderdaad klein zijn en dat 15 procent van de kiezers nog niet heeft besloten. Keating, die nooit veel van peilingen heeft willen weten, blijft erop vertrouwen dat hij Labor aan een historische zesde achter eenvolgende regeerperiode kan helpen. „Ik denk dat wij zullen winnen omdat als het erop aankomt wij de regering zijn die Aus tralië zo succesvol weer heeft opge bouwd," zei hij voor de nationale radio. De jarenlange en bij de verkiezingen suc cesvolle Labor-leider Bob Hawke, zei ech ter dat een wisseling van de wacht aan staande is. „Mijn hart zegt dat ik hoop dat Labor wint. Maar ik denk dat er een verandering komt," zei Hawke, die in 1991 bij een interne partijstrijd door Keating werd opgevolgd. De strijd van vandaag betekent in elk geval het einde van de politieke loopbaan van een van beide lijsttrekkers. Keating en Howard, die beide bijna vijfentwintig jaar in het parlement zitting hebben en vijftien jaar de Australische politiek bepaalden, hebben beide gezegd bij verlies te zullen aftreden. De Labor-leider hamert tijdens de cam pagne op de noodzaak van verdere econo mische integratie in Azië. Keating wil de banden met het Britse koningshuis verbre ken en in het jaar 2000 van Australië een republiek maken. Daarover heeft hij een niet-bindend referendum beloofd. Labor streeft naar een vrijhandelsgebied dat Azië en het gebied van de Stille Oce aan omvat. Van de Australische uitvoer, vooral landbouw- en veeteeltprodukten en ertsen, gaat 60 procent naar Azië. De Nationaal-Liberale oppositie belooft de Australiërs nauwere banden met Euro pa en de Verenigde Staten. Ze wil minder overheidsbemoeienis met sociale en economische zaken en stelt klei nere belastinghervormingen voor om met name de positie van kleinere bedrijven te versterken. De Australische dagbladen riepen gisteren in meerderheid op tot een verandering van beleid na dertien jaar sociaal-democra tisch Labor-bewind. Maar hun steun aan de oppositie is lauw. De meeste bladen roemden de prestaties van Keatings rege ring, maar stelden dat Labor na dertien jaar versleten is en Howard een kans ver dient. Paul Keating: terug in de race staat een formidabele vert'°"'| mskloof. Hij adviseert om hog nctionarissen verder sneller tslaan bij disfunctioneren- A ringen namelijk een beetje makkelijk om met de rechtsp^ ,ie van hun personeel. Een bw nstaander die zo nu en dan W ilen en zeilen van de korps" ngen controleert is in zijn og( >k geen overbodige luxe. ice-premier Dijkstal zei g" ■n in een reactie zich grote z" en te maken over de sterkte v e politie. Ook is hij niet ger p de voortgang van reorgan" e en de beeldvorming van ederlandse politie. Het ®°reet| isatieproces is nog larg n laar. Daardoor is de politie een effectief bedrijf waar ie en naar tevredenheid wffkt- lijkstal zegde toe naar noge 'L [eden te gaan zoeken °m i eeld van de politie te vei en. Hij sluit niet op voffhano,. I at nieuwe reorganisaie o al zijn. I Door Bert Ummelen Charleston - Op de voormali ge slavenmarkt in Charleston worden nu prullaria verhan deld. De confederatieve vlag in alle mogelijke uitvoerin gen en maten, miniatuur kanonnen, heldensagen uit de I strijd van de zuidelijken. Hier, in South Carolina, klon ken de eerste schoten van de burgeroorlog. Charleston is I trots op de geschiedenis van J de staat, al lijken de zwarte I bladzijden eruit gescheurd. Een plaquette op de Romeins I ogende markthal maakt melding Ivan het bouwjaar, 1841, en van I een restauratie. Niets over de I oorspronkelijke koopwaar. Toch Jwerd hier een derde deel van I Amerika's slaven verkocht. I Het havenstadje herinnert voor op een vriendelijke manier I aan zijn sleutelrol in de slaven- I handel. Het sierlijke smeedijzer Irond tuinen en balkons, gepre- Izen in toeristische folders, is Ihun nalatenschap. [Wedergeboorte Monumenten van oude roem en welvaart hebben in South Caro- lina eigentijdse opvolgers gekre- Zoals de BMW-vestiging bij Spartanburg. Het besluit van de Duitse autofabrikant, vier jaar geleden, om zijn eerste Ameri kaanse assemblage-fabriek hier I te bouwen, geldt als het crescen do van de economische weder- geboorte van de staat. niet zo lang geleden had South Carolina met zijn gecom bineerde plantage- en textiel- economie veel weg van een der de wereldland. Een gemiddeld inkomen dat halverwege het nationale gemiddelde reikte en hoge analfabetisme- en ziekte- cijfers maakten de staat tot een van de zwakst stralende sterren op de vlag van de Verenigde Staten. [Maar vandaag de dag heeft [South Carolina, zowel econo- wisch als cultureel, volop deel aan het succes van de zuidelijke .oostkust-regio, die reikt van I Maryland tot Florida. Dank zij een agressieve acquisitie zijn belangrijke Europese en Japan se ondernemingen er thuis. Een schaduwkant heeft de eco nomische ontwikkeling ook. In de traditionele textielindustrie gingen de afgelopen jaren dui zenden banen verloren, terwijl vooral de regio rond Charleston fe maken heeft gekregen met de inkrimping van de Amerikaanse defensie. [South Carolina biedt al met al precies het gemengde economi sche weerbericht, dat zo'n een- kale rol is gaan spelen in de ver beten campagne die komende zomer een Republikeinse uitda- 1® van Democratisch president I ul Clinton moet opleveren. De J internationalisering van de eco nomie en de aangescherpte com- petitie-eisen vragen een tol in de Bob Dole zou vandaag in South Carolina royaal moeten winnen, aldus voorspellingen. Maar die bleken de afgelopen weken weieens meer de plank mis te slaan. foto epa vorm van verlies van werkgele genheid. Onzekerheid over behoud van werk is in de VS niets nieuws. Maar in de jaren '90 gaat het voor het eerst om een levenser varing van witte-boorden wer kers. Een onzekere, verongelijk te middenklasse bepaalt de stemming in het land. Aan sta tistieken. die vertellen dat het lang niet slecht gaat met de VS, heeft zij geen boodschap. Buitenbeentjes Charleston soest nog een beetje. Het toeristenseizoen moet nog beginnen, en het verkiezingssei zoen: ach ja. De martktkoop- man, die van gedroogde bloe men gemaakte sieraden ver koopt, heeft Steve Forbes gezien op de lokale tv. De belastingen flink omlaag, dat lijkt 'm wel wat. Ook als hij er zelf niet van zou profiteren. Een oudere dame, die ook boven de glazen bak met sieraden staat, is voor Dole. Dat zegt de button op haar vest. Waarom? Omdat Bob Dole de conservatie ve leider is, zegt ze resoluut. 'Buitenbeentjes' noemt ze zijn rivalen, en vooral van Pat Buchanans protectionistische ideeën moet ze niets hebben. „Als die zijn zin krijgt, dan wordt South Carolina weer een staat van armoedzaaiers." 'The State', South Carolina's grootste dagblad, stelt haar gerust. Dole gaat het royaal winnen, voorspelt de krant. Hoe de burgers van South Caro lina, die vandaag naar de stem bus gaan, de balans opmaken, ligt niet alleen aan hun ervaring en horizon maar ook aan de pre sidentskandidaat naar wie ze het best hebben geluisterd. Pat Buchanan, de zelfbenoemde lei der van een 'populistische revo lutie' in Amerika, beloofde al meteen bij zijn aankomst in de staat 'het zoeklicht te richten op de mensen die hun baan hebben verloren'. Bij de werkloze textielarbeiders denkt hij een willig oor te vin den voor zijn pleidooi om banen en lonen via tariefmuren te beschermen. Terwijl bijvoor beeld oud-gouverneur Lamar Alexander vooral de glanzende kant van de medaille laat zien: de economieën van het zuiden profiteren van buitenlandse handel en investeringen, zei hij donderdag tijdens een bezoek aan de BMW-vestiging in Spar tanburg. South Carolina is voor de Repu blikeinse presidentskandidaten de Poort naar het Zuiden en vooral naar de vette prijzen die in Florida (98 gedelegeerden) en Texas (135) te winnen zijn. Het 'New Hampshire van het zuiden' is de staat, met het oog op zijn veronderstelde trendsettende betekenis, al genoemd. Ooit Democratisch tot in zijn vezels, geldt South Carolina tegenwoordig als de meest Republikeinse van de zuidelijke staten. Republikeinse president skandidaten wonnen het hier met vlag en wimpel sinds 1964, met als uitzonderingen de zui delijke Democraten Jimmy Car ter en Bill Clinton. Het zuiden speelde twee jaar geleden ook een belangrijke rol bij de over name van het Congres door de Republikeinen. Vooral alle vier leidende kandi daten zijn de voorverkiezingen in South Carolina een soort lak moesproef. Als Buchanan een 'gouden coalitie' heeft gesmeed tussen religieus rechts en de wrokkige blanke middenklasse, dan moet het zuiden hem uitbe talen. Volgens Republikeinse bonzen moet er van worden uit gegaan dat een kwart van de kiezers vandaag tot religieus rechts behoort. Zij zullen in de eerste plaats op de sociale agenda van de kandi daten letten. Maar, zeggen ze, het is niet juist al die stemmen bij voorbaat aan Buchanan te laten toekomen. Van belang is dat Dole de steun geniet van gouverneur David Beasley, die twee jaar geleden zijn verkie- zingsstrijddank zij de Christelij ke Coalitie won. Een opmerkelijke statistiek spreekt intussen tegen Bucha nans economische nationalisme. Afgelopen jaar investeerden buitenlandse ondernemingen maar liefst 1,8 miljard dollar in de staat. De pech voor Bucha nans opponenten is dat ze zo'n cijfer als het ware samen moeten delen. Senator Dole, uitgever Forbes en oud-gouverneur Alexander, zijn zonder uitzondering sup porters van vrijhandel. Dole rekent eens te meer op de steun van het partij-establishment. Alexander, geplaagd door magere resultaten in Arizona en de Dakota's, heeft hard een overwinning nodig om de wind in de zeilen te houden. Hij rekent op zijn 'appeal' als gewe zen zuidelijk gouverneur. Op zijn minst zal hem die tien procent van de stemmen moeten opleveren. Krijgt hij die niet dan dreigt hij uitgesloten te worden van federale campagne-gelden. Forbes, die geen grote dingen in het zuiden verwacht, hoopt op zijn beurt op het 'momentum' van zijn overwinningen in Dela ware en Arizona. DE VERMOEIDHEID van de pacht heeft zich al geruime 'ld meester gemaakt van de i paanse socialisten. Dertien Baar zijn ze nu onafgebroken het bewind. einig is er meer over van het an, waarmee Premier Felipe li °®za'ez in 1982 - de rode roos L vuist - definitief de scha- L wen van Franco verjoeg. De LPMnse rode roos is verwelkt, i n werkloosheid van rond de L Procent - het hoogste cijfer in s l ®°pese Unie - en een reeks hebben hun tol [Lu /™zij zich een mirakel Ln zal na de verkiezin- K Van mor§en de fakkel over- pn aan de conservatief José Maria Aznar. Daarmee gaat Spanje een nieuw tijdperk in, zij het minder schokkend dan vijf tien jaar geleden. In Spanje is Door Theo Hoeymakers een consensus is bereikt. Span jaarden die elkaar nog niet zo lang geleden op leven en dood bestreden, zijn vandaag de dag 'gewone' politieke tegenstan ders. In 1923 maakten linkse en recht se moordbendes de dienst uit. Met de goedkeuring van koning Alfonso de Dertiende greep de rechtse generaal Primo de Rivera de macht, die hij zeven jaar later onder druk van dezelf de koning weer af moest staan. In 1931 zag Alfonso, die in het leger en onder de bevolking geen enkel krediet meer had, zich op zijn beurt gedwongen in balling schap te gaan. Begin 1936 kwam een links volksfront na verkie zingen aan de macht. Toen volgde een rebellie van de militairen onder leiding van Franco. De daaruit voortvloei ende bloedige burgeroorlog zou het land nog tientallen jaren diep verdeeld houden. Dictator Franco hield het land in een ijzeren greep. Pas na zijn dood in 1975, kreeg de democra tie een kans. Maar het democra tisch proces kwam met horten en stoten op gang. Bij de eerste ver kiezingen in 1977 wonnen de centrumpartijen onder leiding van Adolfo Suarez. In februari 1981 stormde luite nant-kolonel Antonio Tejero, gesteund door delen van het leger, het Spaanse parlement binnen. Slechts ingrijpen van koning Juan Carlos voorkwam dat Spanje terug viel in de dicta tuur. Anderhalf jaar later wonnen de socialisten van Felipe Gonzélez overtuigend de verkiezingen. In alle rust kon hij zijn land de Europese Unie binnenloodsen en een op westerse leest geschoeide welvaartsstaat opbouwen. Spanje is intussen al jaren een gedegen parlementaire demo cratie. Dat menig aanhanger van de regerende PSOE de Partido Popular van Aznar in de afgelo pen stembusstrijd nog graag afschilderde als een baarlijke duivel, die Spanje rechtstreeks terug zou voeren naar de zwart ste periodes uit zijn recente geschiedenis, heeft dan ook min der met de realiteit dan met de voorspelde socialistische teloor gang te maken. De schimmen uit het verleden spelen in de Spaan se politiek nog slechts een mar ginale rol. Den Haag (anp) - Het Joego- slavië-Tribunaal in Den Haag heeft de Bosnisch-Servische generaal Djordje Djukic aan geklaagd wegens oorlogsmis daden. Dat heeft aanklager Richard Goldstone van het VN-Tribunaal gisterochtend bekendgemaakt tijdens een hoorzitting over ver lenging van de hechtenis van de officier. Djukic zit sinds 12 februari in de VN-cellen van de Scheveningse gevangenis. Het tribunaal beschuldigt de Ser vische officier van misdaden tegen de menselijkheid en van schendingen van het oorlogsrecht tijdens de belegering van de Bos nische hoofdstad Sarajevo. Van mei 1992 tot 1995 schoten de Bos nisch-Servische strijdkrachten op een b^ede en systematische basis expres op burgerdoelen die geen militair belang hadden, om 'te doden, te verwonden, te ter roriseren en de burgerbevolking van Sarajevo te demoraliseren', aldus de aanklacht. Goldstone verwijt Djukic dat hij deze daden 'samen met anderen heeft gepland, voorbereid of anderszins gesteund'. De gene raal was verantwoordelijk voor logistiek in de staf van de even eens wegens oorlogsmisdaden aangeklaagde legerleider Mladic. De advocaten van Djukic vinden de aanklacht veel te vaag. „Dit tribunaal had een generaal nodig om aan te klagen. Het enige wat hij misdaan heeft, is dat hij gene raal is," zei mr. M. Vujin na de hoorzitting. „Mijn vader heeft alleen op kantoor gewerkt," voegde Djukic' dochter hieraan toe. De federatie van moslims en Kro- aten in Bosnië pakte Djukic op 30 januari op, samen met kolonel Krsmanovic. Het tweetal werd naar Den Haag gebracht krach tens artikel 90bis van de regels van procedure en bewijsvoering van het Tribunaal. Dit voorziet in overdracht en hechtenis van een getuige die reeds elders vastzit. Goldstone zei in zijn verklaring dat het 'niet juist en toelaatbaar' zou zijn Djukic nog langer als getuige vast te houden nadat hij woensdag verklaarde niet mee te werken met de aanklagers. De aanklager zal de eerste, beknopte aanklacht mogelijk nog uitbrei den. De hechtenis van kolonel Krs manovic is donderdag met een maand verlengd tot 4 april. Het tribunaal beschouwt hem als 'getuige en mogelijke verdachte'. Geschonden De verdediging van Djukic reageerde op de aanklacht met het verzoek aan de rechters vast te stellen dat haar cliënt op een illegale manier in handen van het Tribunaal is gekomen. De gene raal zegt dat de moslim-politie hem 'ontvoerde' en dat tal van regels van het Bosnische straf procesrecht zijn geschonden. De strafkamer van het Joegosla- vië-Tribunaal verwierp het ver weer. Het internationale hof heeft niet het recht de juistheid van beslissingen van nationale rechters te onderzoeken, aldus het besluit. Voor het Tribunaal zijn de eigen regels van procedu re en bewijsvoering van belang. Met deze beslissing ontstaat his torische jurisprudentie. Dit eer ste internationale tribunaal voor oorlogsmisdaden sinds Neuren berg en Tokyo geeft aan dat het een verdachte mag berechten, ongeacht de vraag of bij arresta tie en overdracht de procedurere gels van het desbetreffende land zijn geschonden. Maandag wordt Djukic opnieuw voorgeleid en gevraagd of hij zich schuldig acht. Een proces kan niet voor mei beginnen omdat verdediging en aanklager zestig dagen de tijd hebben om proce durele moties in te dienen. Door de aanklacht tegen Djukic komt het aantal personen dat door het tribunaal is aange klaagd op 53. Twee daarvan zit ten in de Scheveningse VN-cel len. Behalve Djukic is dat de Bos nische Serviër Tadic. Door Harald Doornbos Sarajevo - Minister van Ontwikkelingssamenwerking Pronk voelt er nog niets voor om de Bosnische Serviërs financiële Nederlandse hulp in het vooruitzicht te stellen voor de wederopbouw van Bosnië. „Wij hebben een striktere opstelling dan een aantal ande re landen. Wij zeggen: de hulp is alleen voor Bosnië en niet voor het Servische deel, omdat zij zich nog onvoldoende schik ken in de Daytonakkoorden en de lakens daar nog uitgedeeld worden door mensen die gezocht worden door het oor logstribunaal." „Er mag namelijk geen cultuur van straffeloosheid ontstaan. Iedereen zal moeten meewer ken aan dat tribunaal. Voor Nederland is dat extra belang rijk, omdat dat tribunaal in zeer belangrijke mate vanuit Nederland wordt gesteund en ook in Nederland zijn hoofd kwartier heeft." Pronk weet dat er veel kapot is. Maar toen hij deze week vanuit een helikopter de chaos op de grond aanschouwde, was hij toch weer eventjes stil. „We vlogen laag, er was geen mist," zegt Pronk, die nu in Sarajevo is. „We volgden de rivier de Drina, in de buurt van Goraz- de. Er staat geen huis recht overeind." Pronk is naar Bosnië afgereisd om zich te laten informeren over de stand van zaken van de wederopbouw van het door oorlog vernielde Bosnië. Het in december vorig jaar afgesloten Dayton-vredesakkoord voor ziet namelijk niet alleen in de militaire aanwezigheid van Navo-soldaten op de grond, maar verplicht ook een groot aantal landen om geld te geven, voor de wederopbouw van Bos- Het is van groot belang dat de hulp op gang komt, meent Pronk. „De mensen moeten de indruk hebben dat het vredes proces iets verandert in hun leven. Wanneer er niet spoedig een grootschalig programma van de grond komt om huizen te repareren, is het niet moge lijk om vluchtelingen weer op een normale manier te herber gen." In totaal is er voor vele honder den miljoenen dollars aan hulp beloofd door de internationale gemeenschap. Nederland alleen heeft 50 miljoen dollar toegezegd. Dat het geld langzaam beschikbaar komt vindt Pronk 'logisch', omdat de wederop bouw goed moet worden voor bereid. Nederland heeft al 15 Miljoen dollar besteed. De Europese Unie doet ook haar best. Maar met name Amerika laat het een beetje afweten. Toch wil de minister niet direct met het beschuldigende vinger tje richting de Amerikanen wijzen. „Zij hebben wel een heel belangrijke functie ver vuld in het op gang krijgen van het vredesproces." Nederland heeft tegen de Bos nische regering gezegd dat zij zelf mag bepalen waar het geld naar toe gaat. Dat kan de wederopbouw van elektrici teitscentrales zijn of het verbe teren van huizen of wegen. Nieuwe ministeries moeten worden opgezet. Of de finan ciering van gas om de energie voorziening op peil te houden. BUITENLAND KORT Brussel - De Belgische Rijkswacht is op zoek naar twintig auto's die afgelopen dinsdag betrokken waren bij de twee grote ketting botsingen op de snelweg E17, tussen Gent en Kortrijk. Gevreesd wordt voor diefstal. In de chaos raakten takeldiensten en Rijks wacht het zicht op een dertigtal personenauto's kwijt. Daarvan zijn er tien weer getraceerd. Van de rest ontbreekt echter elk spoor. De Rijkswacht zegt alle kentekens nauwkeurig te hebben geregisteerd. Toen eigenaars hun auto op konden halen, moet het fout zijn gegaan. De Rijkswacht vreest dat sommige autobezitters een wat nieuwer of groter model met lichte blikschade mee heb ben genomen, naast of in plaats van hun eigen auto. Asten - De ramp die dinsdag plaatsvond op de autosnelweg E17 bij het Belgische Deinze heeft zeer waarschijnlijk een derde Nederlands slachtoffer geëist. Het betreft een 29-jarige Astenaar die woensdag bij de politie in zijn woonplaats als vermist is opge geven. De familie van de man meldde zich bij de Astense politie met de boodschap dat de Astenaar dinsdagmorgen was vertrok ken voor een afspraak in het Belgische leper. Hij zou daarvoor over het weg komen waar die ochtend in dichte mist de ketting botsing plaatsvond. Lima - Een Peruaans binnenlands passagiersvliegtuig is donder dagavond met 123 inzittenden neergestort in een ravijn in het Andesgebergte, acht kilometer voor zijn bestemming. Een woord voerder van de luchthaven van Arequipa, waar de Boeing 737 van Faucett Airlines had moeten landen, zei dat er geen overlevenden waren. Behalve Peruanen, onder wie de zes bemanningsleden, bevonden zich aan boord van de Boeing 51 buitenlanders. Jeruzalem - Israël heeft gisteren afwijzend gereageerd op het aanbod van de fundamentalistische moslim-beweging Harnas, om in ruil voor ondermeer vrijlating van gevangen Hamas-leden en ontruiming van joodse nederzettingen geen aanslagen tegen Israël meer te plegen. Premier Shimon Peres gaf zijn fiat aan een voor stel om 800 extra veiligheidsagenten in te zetten op de Israëlische bussen, die regelmatig het doelwit zijn van Palestijnse terreurac ties. Israël kreeg van Harnas tot vrijdag 8 maart om 19.00 uur de tijd om op de voorstellen te reageren. Rome - Een seriemoordenaar die in korte tijd vijf personen dood schoot in een Noorditaliaanse stad, heeft gisteren een einde gemaakt aan zijn leven. Als motief voor de moorden vermoedt de politie onder meer haat op Italianen. De 40-jarige schaapsherder behoorde tot de grote groep Duitstalige inwoners van het Zuidti- roolse stadje Merano. Kort voordat de politie hem wilde arreste ren, schoot hij zichzelf dood. Athene - Nederland haalt de assistent-defensie-attachee M.Th. Thissen-Schotgerrits op verlof terug uit Griekenland. Dat gebeurt na een verzoek van de autoriteiten in Athene. De Grieken arresteerden de diplomate van de ambassade al op 29 januari op het eiland Lesbos met documenten die informatie bevatten over Griekse militaire installaties. De attachee werd op het bij Turkije gelegen eiland opgepakt samen met de Italiaanse militaire attaché, die eveneens Griekenland dient te verlaten. Bij hun arrestatie rechtvaardigden de diplomaten zich door te verzekeren dat zij puur uit beroepsmatige belangstelling de informatie had den verzameld. (ADVERTENTIE) EXTRA IN MAART NU OVERAL TE KOOP V

de Stem | 1996 | | pagina 5