Peuters Gek Mil® 1tALW Chin-chin De Rijkswacht parkeert... Toch zijn zin Klokslag twaalf huilt de beuterfabriek HE JA, DAT KEN IK! 'pree ovut de Adverteren werkt echt Alternatief Ook al tegen koffiekopjes DB STEM ZEELAND C4 EN WIJ MAOR DEENKEN DAMMEN SLIMMERIKEN ZIJN! -i PC-KERKDIENSTEN RK-KERKDIENSTEN PASTORIEDIENSTEN Zeeuwse Babbels Aflevering 449 Je bent met goud niet te betalen ZATERDAG 2 MAART 1996 Zeeland Rond verschijnt elke zaterdag in de Zeeuwse editie van dagblad De Stem. Bijdragen deze week van Ronald Verstraten, Cees Maas, Peter Oggel, Marjon Sarneel, Eugene Verstraeten, Peter van den Assem en Wim Kooijman. De redactie stelt reacties op prijs. Geen anonieme inzendingen, en niet op rijm. Voor tips, wetenswaar digheden op- en/of aanmerkingen belt u: 0115 - 645769. U kunt ook schrijven naar: Postbus 145,4530 AC Terneuzen. AL vele jaren strijdt de Hulster ingenieur G. van Eeden voor een vaste oeververbinding over de Westerschelde tussen Perkpolder en Kruiningen. Een vergeefse strijd, zo leek het, maar als hij het slim aanpakt, krijgt hij misschien toch nog zijn zin. De Belgen hebben plannen om bij Antwerpen een stormvloedkering in de Schelde te bouwen. Waarom, zo opperde Van Eeden deze week tijdens een inspraakavond over natuurherstel in de Westerschelde, dat ding niet bi) Kruiningen gelegd? Dat zou het natuurverlies als gevolg van de Scheldeverdieping wel eens flink kunnen beperken. Gedeputeer de Van Zwieten had daar wel oren naar. „Kunt u dat idee eens uit werken en mij toesturen," sprak hij Van Eeden toe. „Dan zullen de techneuten zich er over buigen. Een creatieve inbreng is altijd wel kom." En het idee is zelfs in meerdere opzichten creatief. Stel nou dat je inderdaad zou besluiten zo'n stormvloedkering tussen Kruin ingen en Perkpolder te realiseren. Dan is het maar een kleine stap verder om er een weg overheen te leggen. En dan krijgt Van Eeden toch nog zijn zin. (EV) De opening van de gereno veerde marechausseekazerne aan het Terneuzense Sweel- inckhof, afgelopen woensdag, trok veel bekijks. Blijkbaar zo veel, dat het lastig was om nog een parkeerplaatsje in de buurt te vinden. De Belgische Rijkswacht loste het probleem simpel op en liet zien hoe het dus niet moet... FOTO WIM KOOVMAN DE grote school werd in mijn tijd met korte broek betreden. Meesters en juffrouwen hadden het er voor het zeggen, maar de meester die het verst van de ingang zat, was de baas. Hij was het hoofd, hoorde je later. Een raar woord vond ik dat. Net als of hij geen armen en benen had. Hoofden heten tegenwoordig directeur. Het allerlaatste schooltje in het allerkleinste dorpje heeft er een. Ik kan daar niet aan wennen. Een directeur rijdt immers in een Mercedes, woont in een groot wit huis en heeft een fabriek in plaats van een school. In de IJzendijkse Beuterfabriek werkten een heleboel mannen uit het dorp. Ze reden op zware, donkere fietsen naar het werk. Ééntje kwam van wat verder weg op een Belgische fiets. Altijd in zijn grootste verzet, af en toe vriendelijk opzij kijkend, maar dat kan ook aan zijn brilglazen van min tien gelegen hebben. Even later kwamen de eerste vrachtauto's voorbij. De melk- kratten rammelden en klapten oorverdovend door elkaar, iede re keer als zo'n wagen door de put reed die jarenlang in de Min nepoortstraat lag. Ze moesten op tijd beginnen en stoppen, net als de kinderen op de grote school. Dus hadden de meester en de directeur stiekem een sirene gebouwd. Aan het eind van de morgen, klokslag twaalf, huilde de fabriek. Een geluid dat je nooit meer vergeet en dat een duidelijke functie had: je wist altijd hoe laat het was. Een klein uur later klonk hij weer. 'Je moet naar school, want de melkfabriek is al gegaan', riep mijn moeder dan. Iedere vrijdagmiddag moest ik zelf naar de fabriek, om er een doosje gezouten boter voor de winkel te halen. Eerst om een briefje naar het kantoor. Dan, het wisselgeld in de linker broekzak, naar beneden. Langs grote roestvrijstalen bakken, vol met goeie beuter, waar ik soms, als ik geluk had, éven een vinger door mocht halen. Doosje ach terop, onder kreunend protest van de bagagedrager, terug naar huis. En daarna zo snel mogelijk naar het voetbalveld. Een nieuw tijdperk kondigde zich aan met een kaftan dragen de kantoormedewerkster van buiten het dorp. Dagelijks schreed zij voorbij, van bushalte naar kantoor en weer terug. Soms kreeg ze een lift, want de meeste fietsen waren verdwenen en er stonden nu auto's voor de fabriek. Dat was niet het enige. Op het boterpapier stond ineens Campi- na. De fabriek was depot gewor den. Schaalvergroting greep om zich heen en een paar jaar later ging de fabriek dicht. Een deel van het gebouw staat er nog. Net als de rode fabrieks schoorsteen. Binnen afzienbare tijd zal hij worden gesloopt en dat is jammer. Want naast die van beide kerken is het de derde spits, die het gezicht van het dorp bepaalt. Ik zal hem missen, maar niet zo erg als die sirene. Die hoor ik nog iedere dag. (RV) Bert vroog vant voorjaor of'k zin aoi om meete raien: ij most naor Bredao voor de zaok. IJ aoi t'aor maor evekes werk en dan aoitij, zeetij, onderwegen wa d'aonspraok. k'Aoi wel in de gaoten dattij nie gjèrn allenug ree, ij zat nie emaol op zijn gemak, maor ij val liever dood as dattij toegeef datta raien in de stad 'm nogal tegestak. Ik reej mee en't ging ammel goed, maor geen parkeerplek te vinnen vaneigen. W'aoi'm al wa keren rondgerejen, d'n tijd ging korten, ij begost 't benaud te krijgen. Zet'm in zo'm parkeergaraosj zee'k, die schijnen nooit nie vol te zijn. 't Was zukken werk; ij aoi maor voort uitzoeken en zijn auto stingt'r piekfijn. IJ deej zijn kommissie, ik ging mij e pint kopen en we maokten d'afspraok: om zo en zo laot daor, anders loopte grote kans dagge makaoren kwijt geraok. IJ ging t'auto aolen, ik bleek buite wachten, over vijf menuten zouw'k'm wel zien. Zeetij! 't Wieren d'r vijf, t'wieren d'r tien, 't wieren d'r wel vijftien! Ik dierfnie weggaon, bots komtij docht'k, maor 'k en daor 'n dik uur gestaon. 'k Wier ongerust. Die ist'r uitgedonderd docht'k, maor enees: daor kwamtij aon! ,,'k Kost mijn auto niemer vinnen,zeettij, „ik aoi nie op die nummer gelet. Glad geen ergening in g'ad en jao, toen wist'k niemer waor ank z'aoi gezet. Meer wiert'r nie over gezeed, maor k'most enees aon'm deenken, n'n dag of wa taornaor. Ik loop nogal 's bij mijnen bureman op t'of en daor broejen zwaolies ieder jaor. Passeede zomer weunden d'r enen aon n'n balk van tenden in de grote pjèsstal, meej 'n witte pluim in zijne stjèrt en twint'k daor liep overlest, wa wil 't toeval? Zattij daor weer! Stuik op dezelde plek en ij was weeral volop aont bouwen geslogen. Zo'n beestjen, docht'k: da d'è twee keren duzende en duzende kilemeters gevlogen, t is 'n alf jaor gelejen da't'ier voor't leste was en wa krijg n'n mens te zien: ij kom t'rug op zijn zelde plek, in dezelfde stal, aon d'n zelden balk bovendien! En Bert, die zijn eigen ook nogal n'n elen kwieken vin, wa presteer tie? IJ zett'n zijn auto evekes weg en naor 'n uur zoekten aoitij ze nog nie! Wij maor deenken, en ik pak mijn eigen daor ook bij, dammen van die slimmeriken zijn. Bij zo'n veugelken, da zoiets presteer, wilde wel gelozen, voele kik mij klein De wereld verandert, de men sen veranderen, de samenle ving verandert. Dat is heel nor maal, leven is nu eenmaal beweging en dat komt onver mijdelijk met veranderingen. De boel verandert de laatste decennia alleen wel erg hard. In mijn tijd bracht je moeder je gewoon rond je vierde verjaar dag naar de kleuterschool, een eenvoudig schooltje voor vier en vijfjarigen, waar geplakt werd en voorgelezen en buiten gespeeld. De juf was nog een authentieke kleuterleidster, die gespeciali seerd was in de ontwikkeling van deze leeftijdsgroep. Vóór de kleuterschool was er niets, dat wil zeggen, er waren legio broertjes en zusjes en mocht je wat dat betreft niet zo ruim bedeeld zijn dan waren er buurkinderen in alle soorten en maten. In de straat waren alle moeders thuis en er was altijd wel een buurvrouw die voorlas uit Arretje Nof of Piggelmee. Met goed weer, en dat was het voor onze moeders al gauw, speelden we met z'n allen bui ten, want dat kon nog. Zonder skeelers, rollerskates, walk mans of gameboys vermaakten wij ons prima. Het meest luxe wat ik in die tijd gezien heb, was de indianentent van mijn buurjongetje. Inmiddels zijn de straten druk ker en de gezinnen kleiner geworden. De rust van het theelichtje is vervangen door het flikkeren van het compu terscherm. Ik denk nog steeds dat de Pil de grote ommekeer bewerkstelligd heeft; vrouwen werden, na eeuwen, eindelijk baas in eigen buik. Voeg daar bij de invoering van de bij standswet en het plaatje is compleet. Niet meer totaal afhankelijk van de man, begonnen vrouwen de gezins grootte te beperken en daarmee hun eigen vrijheden uit te brei den. Natuurlijk kwam er een moment waarop moeders zich realiseerden, dat hun twee- en driejarigen toch wel erg weinig aanspraak hadden. Niet belast door supergrote gezinnen sta ken zij de koppen bij elkaar en zo ontstonden de eerste peuter speelzalen als huiskamerpro jecten. Hun levensvatbaarheid bewezen hebbende, groeide het initiatief uit tot volwaardige geprofessionaliseerde instellin gen waar peuters twee ochten den in de week, speels en zon der verplichtingen in een niet- schoolse opvang kennismaak ten met leeftijdgenootjes. En nu ligt daar dat rapport, een gezamenlijke opdracht van de ministeries van Onderwijs in Nederland en Vlaanderen. De aanbevelingen daarin zetten ons huidige systeem mogelijk weer op de helling. Stuur ook peuters naar de basisschool is het advies van de onderzoekers en ik vraag me af of ze zich realiseren wat ze teweeg bren gen als ze hun zin krijgen. De situatie in beide landen is niet te vergelijken: omdat Vlaanderen al veel langer een werkende-moeder-cultuur heeft, kent men daar men geen peuterspeelzalen. In België kunnen peuters vanaf tweeën half jaar - vermits ze proper zijn - op de kleuterschool terecht'.' Waar wij ruim tien jaar gele den alle kinderen op één grote hoop gooiden die we basis school noemden, heeft men in ons buurland nog het klassieke kleuteronderwijs. Ik kan me niet voorstellen dat de basis school in de huidige vorm, geschikt zou zijn voor peuter- opvang. Ik kan me ook niet voorstellen dat de leraren en leraressen van diezelfde basis school geschikt zouden zijn voor peuteropvang omdat die een wezenlijk andere proble matiek oplevert dan kleuteron derwijs. Ik kan me zeker niet voorstellen dat de peuterspeel zalen in Nederland staan te trappelen om hun deuren te sluiten. Een jaartje eerder naar school, zouden de peuters daarmee gebaat zijn? Zo'n hummel van net drie, die eigenlijk nog een middagslaapje nodig heeft. Zelf bewaar ik zoete herinne ringen aan de tijden dat ik een driejarige in huis had: samen lekker tuttelen, even wandelen met de hond, brood mee voor de eendjes, dan samen koffie drinken, met een boekje op de bank. En maar kletsen met z'n tweetjes! I Wie dit leest, is gek. Schreven we vroeger met graagte op ramen en deuren. Maar wie dit leest is echt gek. Want die is in Nederland gebleven en hangt niet, zoals deze verslaggever, op dit eigenste moment loom en lui in een strandstoel op het zonnige Tene- rife aan een neongroene cocktail te nippen. Zoiets. Maar het is waar. Ik schrijf dit op donderdagochtend, terwijl de koude mist door de straten van het Zeeuwse stadje trekt, en morgen, om half vier 's middags vertrekt mijn vliegtuig. Vier uur vliegen en pats... 23 gra den, mevrouw! En wanneer de Afrikaanse zon mijn intellectuele schedeldak schroeit, zal ik zo langs mijn neus weg eens vragen aan een echte Tenerifiaan hoe het daar zit met ontpolderen, en of ze daar ook CDA-fracties en draagvlakken hebben. Dan zal ik het uitbrullen van de lach. En terwijl ik welhaast omkom van genot achter een bord verse tonijn met inktvis, en het zonne tje speels door mijn glas witte wijn siepelt, zal ik de ober eens vragen of hij een referendum wil over Goeree. En ik zal niet meer bijkomen van de grap, dames en heren, 's Avonds op het terras, terwijl de mooiste vrouwen van de wereld me beknipogen en om mijn gunsten dingen, zal ik één- duizendste seconde denken aan de krant. En aan dit stukje. Ik zal toosten op alle kleumende thuis blijvers en vooral op mijn colle ga's, die zonder mij de krant moeten vullen. Wat dus absoluut niets zal worden.' Wie dit leest is gek. Heb ik wel al vijfmaal gele zen. (CM) ER zijn bedrijven die zich wel eens afvragen, wordt mijn advertentie wel opgemerkt? Een Hulster opticien kan die vraag nu bevestigend beant woorden. Hij prijkte afgelo pen zaterdag met een adver tentie linksbovenaan op de voorpagina van deze krant. Net naast de grote kop 'De Stem'. Een 'linkeroor' noemen ze dat in krantentermen. De opticien was nog maar goed en wel wakker of de telefoon stond roodgloeiend. De ene na de andere inwoner van Clinge meldde zich met de medede ling dat er nog steeds geen krant in de bus lag. Afgewis seld door een telefoontje van een lezer die zich beklaagde over de inhoud van enkele redactionele stukjes. De opti cien had er een hele taak aan de bellers duidelijk te maken dat ze bij hem aan het ver keerde adres waren. Voor een krant natuurlijk, want hij had hen er meteen op kunnen wij zen dat ze dringend aan een goede bril toe waren. (EV) ALS burgemeester J. Kruize van Oostburg een vergadering voorzit, ziet hij zijn taak heel breed. Zo tikte hij deze week vriendelijk zijn loco C. Bolijn op de vingers, toen zij tijdens de bijeenkomst van Commis sie Herinrichting Kust een verkeerd woord gebruikte. Ze liet een conclusie voorafgaan door schijnbaar, maar had blijkbaar moeten zeggen. Wie zal het haar euvel duiden. Ik niet, want ik gooi ze schijn baar ook wel eens door elkaar, is me gebleken. Vermeld dient echter een andere komische verspreking van Bolijn, die het namelijk had over een alterna tieve sluiproute. Kruize zag het gelukkig door het hoofd. Pardon, over de vingers. (RV) HET siert een bestuurder dat hij onverkort blijft vasthou den aan een eenmaal ingesla gen beleid. Maar je kunt het natuurlijk ook te ver doordrij ven. Deze week bevond zich ook burgemeester Antoine Kessen van Hulst in de zaal tijdens een inspraakavond over natuurherstel in de Wes terschelde. Tijdens de pauze verhief de burgervader zich van zijn stoel en stapte rich ting uitgang. Bij deze actie liep hij pardoes tegen een lege kop en schotel aan die door een van de aan wezigen half op het looppad was gezet. Hevig rinkelend kwam het serviesgoed een hal ve meter verder tot stilstand. „Dat ie tegen koffieshops is, oké," reageerde een aanwezi ge, „maar dat ie nou ook al tegen koffiekopjes aan schopt..." (EV) GEVAAR schuilt in een klein hoekje, wil het gezegde. Maar in de Bellamystraat in Terneuzen schuilt het gevaar op zomaar een don derdagavond zo rond half tien in een levensgrote truck-met-aan hanger. Die staat - behoudens een petieterig pinkelend clignoteurtje zonder verlichting - over de volle breedte dwars op de weg geparkeerd, vermoedelijk om na afloop van de voorstelling 'Chin-chin' van het Nationaal Toneel in het Zuidlandtheater de boel snel te kunnen inpakken en weg te wezen. Want ja: tijd is geld, 'Nederland' is nog ver en morgen is er alweer een dag. Voor de verhuizers waarschijnlijk wel, maar of dat voor de auto mobilist op de Bellamystraat ook geldt? Die ziet in het donker gelukkig van korte afstand vaag de contouren van een fors obsta kel. En hij kan dat obstakel via het trottoir (boink-boink) ontwij ken. 'Erkende verhuizers', staat er in kapitale letters op de zijkant van de truck. Een zaak van vertrouwen, of toch niet? (PO) zaterdag 2 maart ZEVENDEDAGS ADVENTISTEN Terneuzen (Goede Herderkerk): 10 u. ds. R. van de Wal. Middelburg (Doopsgezinde kerk): 10 u. ds. J. Engelgeer. Vlissingen ('t Anker): 9.30 u. ds. C. Betram. zondag 3 maart HERVORMDE KERKDIENSTEN Aardenburg (Ontmoetingskerk): 10.30 u. Ds. H. Valk. Axel: 10 u. Ds. J. Maasland. Biervliet: Dienst te IJzendijke. Breskens: 9.30 u. Ds. J. leentfaar- v.d. Brug. Groede: 9.30 u. Ds. F. v.d. Sar. Hoek: 19 u. Ds. A. van der Maas. Hontenisse: 9.30 u. Ds. A. de Meij-Mecima. Hoofdplaat: R.K.kerk: zat. 17 u. Past. v. Waterschoot en Ds. v.d. Schee. (Oec. dienst) Hulst: 11 u. Ds. A. de Meij-Mecima. Nieuwvliet: 10 u. Dhr. v.d. Bauwhe- de. Oostburg: Gez. dienst te Zuidzande. Retranchement: 11 u. Ds. Houwaart. Schoondijke: 11 u. Ds. F. v.d. Sar. Sluis: 9.30 u. Ds. Houwaart. Sluiskil: 10 u. Ds. J. Wasterval. Terneuzen: (Grote Kerk): 10 u. Ds. W. de Boer. (Goede Herderskerk): 10 u. Ds. A. Bosch. 19 u. Ds. de Boer. (Opstandingskerk): 9 u. Ds. M. Heijting. (Ziekenhuis De Honte): 17.45 u. Ds. D. Stap. (Verpleeghuis 'ter Schorre'): 10.30 u. Ds. Taalman- de Ruiter. Waterlandkerkje: 11 u. Dhr. Ende. IJzendijke: 9.30 u. Ds. v.d. Schee. Zaamslag: 10 u. Past. M. Rouw. Zuidzande: 10 u. Dhr. N. Peterse. GEREFORMEERDE KERKDIEN STEN Axel: 10 u. ds. J. van Veen te Dis hoek, 17 u. ds. P. Krijnen te Halle (B). Terneuzen: (Goede Herderkerk) 10 u. ds. A. Bosch, 17 u. ds. W. de Boer. (Opstandingskerk) 10.30 u. ds. C. Hoogendoorn. Zaamslag: 10 en 15 u. ds. A. de Haan. GEREFORMEERDE KERKEN (VRIJGEMAAKT) Axel: 10 en 15 u. ds. W. Raven. Hoek: 9. 30 en 15 u. ds. A. Souman. Terneuzen: 9 en 15 u. ds P. Storm, Zaamslag: 9.30 u. Leesdienst,16.45 u. ds. P. Storm. CHRISTELIJK GEREFORMEERDE KERKDIENSTEN Zaamslag: 10 en 15 u. ds. A. van Ek. EVANGELISCHE GEMEENTE Hulst: (Het Ravelijn) 10 u. A. v.d. Meer. Terneuzen: (De Kandelaar) 10 u: dhr. W. Koster. VRIJE EVANGELISCHE GEMEEN TE Breskens: 9.30 u. Kinderzendings- dienst. Retranchement: 11 u. Kinderzen- dingsdienst. DOOPSGEZINDE GEMEENTE Vlissingen: 10 u. (Zeeuwse Bindings dag), voorgangers mevrouw C. Rezel- man en ds. T. Postma. NIEUW-APOSTOLISCHE KERK Terneuzen (Schuberthof 31): 10.00 uur dhr. R. Brink. WEST-ZEEUWS-VLAANDEREN Aardenburg - Maria Hemelvaart, zond. 9.15 u. Biervliet - H. Maagd Maria Onbe vlekt Ontvangen, zat. 19 u. Breskens - H. Barbara, zat. 19 u. zond. 10 u. Eede - H. Maria ten Hemelopneming zat. 19 u. Groede - H. Bavo. zat 19 u. Hoofdplaat - H. Eligius. zat. 17 u. Oostburg - H. Eligius. zond. 10.30 u. Schoondijke - H. Petrus Apostel, zond. 09.15 u. Slijkplaat - Maria Sterre der Zee. zat. 17 u. IJzendijke - H. Maria Hemelvaart, zond. 10.30. Sluis - H. Johannes de Doper. zond. 10.30 u. OOST-ZEEUWS-VLAANDEREN Clinge - H, Henricus. zat. 19 u. Hulst - H. Willibrordus. zat. 19 u. zond. 10.30 u. Graauw - Maria ten Hemelopne ming. zond. 9.30 u. St. Jansteen - H. Johannes de Doper, zat. 19 u. Boschkapelle - H. Petrus en Paulus. zond. 11.00 u. Westdorpe - O. L. Vr. Visitatie, zat. 19 u. Hengstdijk - H. Catharina. zat. 19.00 u. Heikant - H. Teresia. zond. 9 u. Kloosterzande - H. Martinus. zat. 18.30 u. zond. 11.00 u. Koewacht - H. H. Philippus en Jaco bus. zond. 10.30 u. Lamswaarde - H. Cornelis. zond. 9.30 u. Nieuw-Namen - H. Joseph, zond. 11.00 u. Ossenisse - H. Willibrordus. zond. 9.30 u. Stoppeldijk - H. Gerulphes. zond. 9.30 u. Sluiskil - St. Antonius. zond. 9.30 u. Terhole - H. Gerardus Majella. zat. 19.00 u. Axel - H. Gregorius de Grote. zat. 19 u. zond. 11 u. Philippine - O. L. Vr. Hemelvaart, zond. 9.30 u. Sas van Gent - Maria Hemelvaart, zond. 11 u. Zandstraat - H. Pastoor van Ars. zond. 10 u. Terneuzen - H. Willibrordus (Trini- teitskerk). zond. 11 u. Verrezen Christus: zat. 19 u. Hoek - H. Kruiskerk, zond. 11 u. Zuiddorpe - H. Maria Hemelvaart, zat. 17 u. zond. 9.45 u. Voor geestelijke bijstand in het weekeinde is onderstaande pastorie te bereiken. OOST-ZEEUWS-VLAANDEREN Hulst, Hontenisse en Koewacht - Van zond. 12 u. tot maand. 24 u. Past. A. Ruyloft, Graauw, tel. 0114- 635272. WEST-ZEEUWS-VLAANDEREN Van zond. 12 u. tot maand. 20 u. Past. M. Janssen, tel. 0117-461208 (bgg. Ziekenhuis Oostburg: tel. 0117- 459000). KANAALZONE Terneuzen, Philippine, Axel, West dorpe, Sas van Gent, Zuiddorpe - Van zond. 12 u. tot dinsd. 12 u. Past. C. Dochy, tel. 0115-491346. De vraag is, hoe beschermen wei de vogels? Een polder vol aardappelen is toch ook puur natuur? Bij Morres is er nogal wat werk aan de winkel. Ze mogen blij zijn dat ze nog huurders kunnen binnen halen. Grensarbeider: Er is heel wat Loos. Oostburgse ondernemers: van een blote toerist valt niks te plukken. Axel pot voor molen. IN aflevering 441 van 6 januari vroegen we op verzoek van A. Heijboer uit Breskens naar een (liefdes)liedje. Hij kreeg veel reac ties onder meer van Th. Cock uit Kuitaart. Ook wij kregen de volledige tekst, overgenomen uit een boekje, uitgegeven door de firma F. Rombouts te Roosendaal rond 1950. De tekst is van Kees Pruis, de muziek van Jupp Schmitz. De oor spronkelijke Duitse titel luidt: Du bist mit Gold nicht zu bezah- len. Er komt voor ieder in 't leven Eenmaal het wondere uur Dat je je hart weg moet geven Da's eenmaal zoo de natuur! Alles verdwijnt om je henen Alles op aarde verbleekt En je leeft slechts voor die ééne Als je verliefd tot haar spreekt: Refrein: Jij bent met goud, met goud niet te betalen. Geen diamant kan zooveel licht uitstralen. Jou te bezitten en jou te beschermen Zal voortaan slechts mijn Levensinhoud zijn! En als je eenmaal getreuwd bent 't Stormachtige is er wat af, Dan, als je het leven dichtbij kent Is huisarrest soms een straf. Ga je en keertje met vrienden Zoo zonder vrouw eens op stap Zing je, wanneer je naar huis komt Tot 't booze vrouwtje als grap: Refrein: En nóg wat ouder geworden Blijf je weer liever in huis. Zing je, bij 't wasschen der borden: Vrouwtje, bij jou voel 'k me thuis! Vrienden zijn dan overbodig. Langzaam komt dan de oude dag. Heb je elkaar het meeste noodig; Zeg je met weemoedige lach: Refrein: Pegam.

de Stem | 1996 | | pagina 25