genheid Vijf EHBO's krijgen meer geld 'Feu compositie moet spanning bevatten pe Wiemelhoek in St.-Jansteen vraagt geld voor extra peutergroep DE STEM wee gewonden bij aanrijding in Hoek DAG KLAPPER tar getrouwd Hulst stelt voor subsidie te verhogen van 1200 naar 1500 gulden per jaar Dominee Visser spreekt in Hulst over verslaving Amateurscliilders uit Hulst en Terneuzen doen mee aan de Talens Palet-prijs :iculieren ibykleding 2 HALEN 1 BETALEN destem zeeland C2 Spellentienkamp Willem Barend Boehlé's eerste tentoonstelling Fotografieken Expositie van Hulsterse in De Paaien Idankje, jubileum, Slijk, verloving, fstatie, examen, lm enz. pm 0,65 incl. BTW, bel verplicht. |beelding, i 26.- incl. BTW. |n op aanvraag, pt geretourneerd. 3 of geef uw tekst flsing af bij één van hriftelijke opgaven geaccepteerd, indien nd zijn, ook indien uw jgevoegd is. let recht voor teksten redenen te weigeren, bhten bereiken over de jioudt de uitgever zich i de naam van de bekend te maken. otrien van Haaren gefeliciteerd en Ad Eva en Anne. ^3 februari 1996 i Margriet van de Sande |illebrord gefeliciteerd lijs Bodmer in 's-Gravenmoer, hans in Rijen. Luke is vandaag 1 jaar. Gefeliciteerd van oma en opa v.d.Blik. /andaag in de 'eerlaan de j buiten staan? wordt 40 vandaar. in Kloosterzande. EILIG: ONVER- OUWBAAR EN LFA 145 STAAT MCL. BTW/BPM ROMEO LEASE. Vraag de speciale ngsmogelijkheden an ALFIN. van onze verslaggever Burgemeester en wethouders willen dat overigens dat de wachtlijst zal groeien niet volledig gedekt door de ouderbijdra- Peuterspeelzaal De Wiemei- verzoek honoreren omdat ook zij van omdat er steeds meer jonge gezinnen in gen. Vandaar dat stichting om een bedrag WOENSDAG 28 FEBRUARI 1996 Van onze verslaggever Hulst - Peuterspeelzaal De Wiemel hoek in Sint Jansteen moet met een neutergroep worden uitgebreid om te Lorkomen dat ouders naar België uitwijken. Om die uitbreiding moge lijk te maken, heeft de stichting Peu- leBpeelzalen Groot-Hulst om meer Burgemeester en wethouders willen dat verzoek honoreren omdat ook zij van mening zijn dat de nood hoog is in Sint Jansteen. De wachtlijst telt momenteel meer dan zestien peuters. Komt er geen uitbreiding, dan kunnen zij pas in augus tus van dit jaar geplaatst worden. „Het gevolg is dat ouders naar België zullen uitwijken," veronderstelt de stichting Peuterspeelzalen. Die stichting denkt overigens dat de wachtlijst zal groeien omdat er steeds meer jonge gezinnen in Sint Jansteen komen wonen. Bovendien maken ook ouders met peuters uit Hei kant gebruik van de Steense peutervoor ziening. De Wiemelhoek in Sint Jansteen is momenteel op werkdagen elke morgen geopend. De extra peutergroep wil de stichting op één middag laten plaatsvi- nen. Kosten van die uitbreiding worden niet volledig gedekt door de ouderbijdra gen. Vandaar dat stichting om een bedrag van ruim tweeduizend gulden bij de gemeente heeft aangeklopt. B en W van Hulst stemmen daar mee in, maar laten daar eerst de leden van de commissie Welzijn hun licht over schijnen. Dat gebeurt donderdag 29 februari om 20.00 uur in het stadskantoor. De stichting Peuterspeelzalen is vorig jaar bij wijze van experiment een extra peutergroep in Hulst gestart. De kosten daarvan wist de stichting binnen de eigen begroting op te vangen. Dan nog blijft er in Hulst een wachtlijst van vijftien peu ters. Omdat de stichting het experiment definitief wil doorzetten vraagt ze de gemeente een extra subsidie van ruim 1400 gulden. Ook aan dat verzoek wil het college tegemoet komen. -. •- Van onze verslaggever Hulst - De vijf EHBO-ver- enigingen in Hulst krijgen meer subsidie van de gemeente. In plaats van 1200 krijgen de clubs voor taan 1500 gulden per jaar. De EHBO's ontvangen sinds 1989 een gemeentelijkse subsi die. Begin vorig jaar liep die oude subsidieregeling af en aoest worden nagedacht over een nieuwe. Daarbij kwam dat de EHBO- vereniging Hulst een nieuw sub sidieverzoek had ingediend voor 1200 gulden extra. Die vereni ging had namelijk een eigen cur sus hartreanimatie opgezet en vroeg derhalve om een verdub beling van de gemeentelijke bij drage. Samenwerking Dat verzoek is besproken tijdens een overleg met alle verenigin gen over de nieuwe subsidiere geling voor 1995 tot en met 1999. In dat overleg heeft de gemeente geprobeerd samenwerking tus sen de verenigingen te stimule ren, bijvoorbeeld door het geza menlijk gebruik van materialen. Maar geen enkele EHBO bleek daar voorstander van te zijn. Samenwerking zou te veel orga nisatorische problemen opleve ren. Bovendien zou het geregeld ver plaatsen van materiaal de kwa liteit niet ten goede komen. Het college van burgemeester en wethouders wil de EHBO-Hulst nu enigszins tegemoet komen in hun verzoek de bijdrage te ver hogen. Maar omdat het een waarde ringssubsidie is, gaat het college uit van gelijke monniken, gelij ke kappen. En dus is de verho ging voor alle verenigingen het zelfde. Motief Ander motief voor die gelijke behandeling is volgens B en W het feit dat grotere verenigingen als de EHBO-Hulst weliswaar meer kosten hebben, maar ook meer mogelijkheden om inkom sten te werven. „Een collecte in Hulst zal meer opbrengen dan een collecte in Graauw," aldus het college. Het voorstel de subsidie te ver hogen komt donderdag 29 februari ter sprake in de verga dering van de raadscommissie Welzijn. Aanvang 20.00 uur in het stadskantoor. Koewacht - De spellentienkamp die afgelopen donderdag in De Vlaschaard in Koewacht plaats 'ond, is niet door de KBO geor ganiseerd, zoals wij in de krant van vrijdag per abuis vermeld den, maar door de Stichting Gecoördineerd Ouderenwerk. Door Jeanette Vergouwen Hulst - Willem Barend Boehlé heeft gewacht tot hij bijna 65 jaar was voor hij de stap nam om met zijn kunst naar buiten te treden. De 'Pietje Precies', die bijna nooit tevreden is met het resultaat en tot in de per fectie blijft bijschaven, is door zijn vrienden overhaald om toch maar eens zijn combina tie foto's, grafiek en literatuur ten toon te stellen. Het resul taat hangt in het Hulster stadskantoor. Het enthousiasme straalt van hem af. Bijna met kinderlijke blijheid ervaart hij elke onver wachte vorm als iets speciaals en met de camera legt hij die vormen en beelden vast. Maar het blijven geen kiekjes, Boehlé manipuleert zijn beelden en maakt met behulp van grafische vlakken en lijnen en gedachten- kronkels - die sommigen poëzie zullen noemen en anderen woordspelletjes - een apart kunstwerk dat hij zelf een foto grafiek noemt. Hij volgde de grafische school in Arnhem en werkte enkele jaren bij een drukkerij in Rot terdam waar het meubelboek van Morres werd gedrukt. In 1968 werd hem door de meu belgigant gevraagd om een eigen meubelcatalogus op poten te zetten. Plezier „Ik heb jaren met plezier als reclame-adviseur gewerkt en het verzorgen van de layout en het fotograferen zit dus diep in mijn bloed. Nu heb ik er mijn hobby van gemaakt. Na al die jaren stoelen en banken wilde ik weieens iets anders fotografe ren. Noem het maar een creatie ve uitlaatklep. Nu ik met de vut ben, hoef ik niet commercieel te zijn en werk ik mijn eigen ideeën uit. Ik woon in de binnenstad met zicht op een bolwerk en de wal len. Ik kijk met andere ogen en als ik een flard van een affiche zie met een sprekende tekst, neem ik die mee. Dan vorm ik een compositie, fantaseer er soms een tekst bij en fotograf eer dat dan. In de doka manipu leer ik soms verder met de beel den en andere prenten teken ik volledig zelf en dan is de grafi cus meteen herkenbaar." Hij blijft staan voor een werk waarop de woorden NON AKTIEF staan. Een vrouwenge laat met een wit schoonheids masker op blikt vanuit een non- nenkap de toeschouwer aan. De Een van de werken van Willem Barend Boehlé in het Hulster stadskantoor. vrouw is uitgeschakeld en kan door dit masker niet deelnemen aan de dagelijkse activiteiten, zij is dus letterlijk op non actief gesteld. De graficus verraadt zich door enkele puntjes en streepjes, alles in het werk is gecentreerd en slechts één rode lijn loopt uit het strakke beeld. „Dat is voor de nodige spanning, elke com positie moet spanning bevatten, zonder dat is het een kaal beeld zonder boodschap." Hersenkronkel Zijn hersenkronkels zijn soms vrolijk, maar vaak ervaar je de sarcastische, soms wrange ondertoon. Wat te denken van Ik is een koej en Mekopdraf (Mijn kop eraf) en ook de sug gestieve titel Timide bij een hal ve vrouwentorso, een koperen beeld dat bedekt is met dauw druppels. Een van zijn laatste werken laat zien dat Boehlé een diepdenker is. Hij knipte het woord uiteindelijk in drie stuk ken Uit, Einde en Lijk. Driem aal iets definitiefs, driemaal ruikt het naar dood en de figu ren ernaast zweven dan ook in het niets. „Vormen en kleuren blijven me mateloos boeien ik doe mijn inspiratie direct op in de natuur. Zo kan een foto van een klokhuis mij inspireren tot een manipulatie in de donkere kamer. Ik plaats dan die afgekloven appel tegenover een mensen hoofd waarvan ik de huid afhaal. Een gedachtenspel dat teruggaat tot ont(p)vellen en met wat grafische tierlantijn- tjes dan een boeiend beeld ople vert." Naast deze manipulaties maakt Boehlé ook pure land schapsfoto's waarbij hij door het 'verkeerd' instellen van dia fragma en afstand een volledig onduidelijk beeld krijgt. Hier door verandert een bosland schap met strakke boomstam men in een bijna impressionis tisch schilderij. De vergelijking met natuur schilderingen van Manet komt onmiddellijk boven. Inspiratie „Ik vind het heerlijk om te doen en ik ga er gewoon mee door. Ik loop nog steeds mezelf voorbij. De inspiratie komt vanzelf net als honger, je voelt het elke dag wel een paar keer. Ik ben erg ongedurig van natuur en blijf dus graag actief, ik leef inten sief en ga op in mijn werk. Als EDITIE ZEELAND Redactie lemeuzen: luidlandstraat 32,4532 CG tel 0115-645769, fax 0115-645742. Redacteuren: Peter Oggel (editiechef), 'eter van den Assem, Frank van Cooten, nsnk Deij (plv. ed. chef), Rein van der jjeta, Harold de Puysseleijr. klokstraat 1,4461 JK «.0113-273700, fax 0113-273701. Redacteur: Cees Maas (provincie- verslaggever). Hulst: Steenstraat 14,4561 AS tel 0114-372770, fax 0114-372771. Redacteuren: Gerlach Hochstenbach, 'Ugene Verstraeten. Sportredactie Zeeland: '°n Koomen tel. ma tftn vrij. 0115 - 645751 'ei. zondag 0115-645753 Advertentie-exploitatie "eStem enZVK tertreuaen: «iidlandstraat 32,4532 CG «0115-645740, tax 0115-645741 ertegenwoordigers: Martin Boerje, privé 0115-563976, '«Broekhoven, privé 0115-452732, Huïst-mmerS'privé 0115-562354 fe'aat 14,4561 AS tel. 0114-372770. Jjjegenwoordigers: Hut™!1 den Brande' Pf'vé 0114-314570, 2 \CT?raeten Privé 0114-316755. %tooplader: Harrie Muurmans, P"ve 076-5020894 Openingstijden: "tat/rrivr. 8.30- 17.00 uur Van onze verslaggever Hoek - Twee inwoners van Hoek zijn gisterochtend na een aanrijding met een vrachtwagen op de kruising van de rijksweg 61 met de Hoekseweg in hun woon plaats met verwondingen afgevoerd naar ziekenhuis De Honte in Terneuzen. De brandweer moest de twee bevrijden uit hun auto, die door de botsing onherstelbaar beschadigd raakte. Het ongeval gebeurde omstreeks 09.00 uur. De vracht wagenchauffeur, J. D. uit Winssen naderde de verkeerslichten op de kruising van de N61 met de Hoek seweg vanuit de richting brug Sluiskil. D. zag te laat dat het ver keerslicht voor hem op rood stond. J. G. en J. de J. uit Hoek reden daarentegen door groen licht de kruising op. Een aanrijding was het gevolg. De ene inzittende werd per ambulance afgevoerd met ver moedelijk een gebroken bekken en gebroken duim, hoofdwond, hersenschudding en gekneusde ribben. De ander liep tengevolge van de klap vermoedelijk diverse kneuzingen en een hersenschud ding op en werd eveneens met de ambulance overgebracht naar het ziekenhuis in Terneuzen. J. D. en diens bijrijder liepen geen ver wondingen op. De auto's, betrokken bij het ongeval op de kruising van werden zwaar beschadigd. de rijksweg 61 met de Hoekseweg in Hoek, FOTO WIM KOOYMAN Van onze correspondente Graauw - In het kleinste ate lier van Zeeuws-Vlaanderen, de Paaien in Graauw, expo seert Adriana van Denderen uit Hulst aquarellen, pastel tekeningen, olieverf- en acrylschilderijen. Zij is een autodidact met een eigen stijl, die zich bijschool de met cursussen waar ze specifieke technieken leerde. Zij is weg van het Zeeuwse landschap en dat is dan ook haar grootste inspiratiebron. Van Denderen experimen teert graag met verschillende technieken maar geeft de voorkeur aan aquarel en acrylverf. Met de sneldr- ogenmde technieken maakt zij zichten op het Land van Saeftinghe, Graauw, Kapel- lebrug en Luntershoek. Avondschemering, een bot ter in de haven van Paal en vlas in bloei verraden een nostalische geest. Atelier de Paaien ligt vlakbij de jachthaven Paal aan de weg richting Emmadorp. Het is geopend van donderdag tot maandag van 13.00 tot 18.00 uur en na afspraak. De expositie loopt tot 25 maart. THEATER TERNEUZEN Olleke Bolleke - Olleke Bolle- ke op het schatteneiland - Zuid- landtheater -15.00 uur (ƒ6) DIVERSEN EEKLO Cultuur...ontmoeten - met Wil lem Vermandere - De Herbakker - 20.00 uur ZUIDDORPE Bieden met roem - 't Kaaike - 13.30 uur TERNEUZEN Kinderknutselmiddag - buurthuis De Hoeve-13.30 uur Knutselmiddag voor de jeugd - Rivierenhuis - buurtvereniging Hof Zeldenrust St.-Annapolder -13.30 uur 1,50, niet-leden 2,50) Jokeren - 't Schelpenhoekje -19.30 uur CLINGE Koersbal - ANBO - Malpertuus - 13.30 uur Handwerken, hobby, kaarten, biljarten - KBO - Malpertuus - 13.30 uur ST.-JANSTEEN Schieting - KBO - De Warande - 13.30 uur KOEWACHT Kaarting - De Lange Akkers -13.30 uur SAS VAN GENT Kaarting - De Regenboog - 14.00 uur AXEL Bridgen - Gregoriuscentrum - 13.30 uur Koersbal - Gregoriuscentrum - 14.00 uur HOEK Cursus lichaamsverzorging - buurthuis De Hoekse Rakkers - met Ron's Hairfashion - 20.00 uur HULST Kaarting - café De Kroon - 14.00 uur PHILIPPINE Demonstratie Windows 95 - door dhr. Koelewijn van Monitor Automatisering - openbare biblio theek- 18.30 uur FILMS GOES Grand Theater 14.00 uur Babe 20.00 uur Seven HULST De Koning van Engeland 14.00 uur Babe een buitengewone big 14.00 uur De Boefjes 14.00 uur Pocahontas (ned) 20.00 uur The usual Suspect 20.00 uur Sudden Death 20.00 uur Fair Game 20.00 uur Heat 20.00 uur Ace Ventura when nature calls 20.00 uur Showgirls TERNEUZEN Porgy Bess 20.00 uur The madness of King George VLISSINGEN Alhambra 1 - 14.00 en 20.00 uur Ace Ventura: When nature calls Alhambra 2 - 14.00 en 20.00 uur Dangerous Minds Alhambra 3 -14.00 uur De Boefjes 20.00 uur Heat Alhambra 4 - 14.00 uur Pocahon tas (ned) 20.00 uur Showgirls BRUGGE Kennedy Complex 14.30 uur Babe (ned) 14.30 en 20.00 uur Good fighter 14.30 uur Pocahontas (ned) 14.30 uur A lettle Princess 20.00 uur Kids 20.00 uur Sabrina 20.00 uur Heat Ciné Zwart Huis 20.00 uur Sister my sister GENT Decascoop 14.30 en 17.00 uur Babe, een bui tengewone big (Ned versie) 14.30, 17.00, 20.00 en 22.30 uur Babe, the pig (Eng. versie! 14.30,17.00, 20.00 en 22.30 uur She Good Fighter 14.30, 17.00, 20.00 en 22.30 uur Heat 14.30 en 17.00 uur A little Princess 14.30, 17.00, 20.00 en 22.30 uur Jumanji 14.30, 17.00, 20.00 en 22.30 uur Dangerous Minds 20.00 en 22.30 uur Sabrina 20.00 en 22.30 uur Kids 22.45 uur Citizen X 14.30, 17.00, 20.00 en 22.30 uur Seven 14.30, 17.00 en 22.30 uur Money train 20.00 uur Murder in the first 20.00 uur Fair game 14.30, 17.00, 20.00 en 22.30 uur Goldeneye 14.30 uur Pocahontas (Ned) 14.30 uur Braveheart KNOKKE Beverly Sereens 15.00 uur Dangerous minds 15.00 uur Babe the pig (ned) 20.00 uur Heat 15.00 en 20.00 uur She good Fighter 15.00 en 20.00 uur Jumanji 20.00 uur Seven FOTO CAMILE SCHELSTRAETE ik de kans krijg exposser ik vaker. Bij aparte beelden borre len vanzelf woorden bij mij op." Hij loopt om de panelen heen en toont een werk met een vergeeld portret van een bruidspaar uit de jaren veertig, door vocht is het gelaat van de bruidegom weggewist. „Kijk toen ik dat fotootje zag, heb ik het vele malen vergroot en er de titel Naufrage (schipbreuk) bijgezet. Dit huwelijk liep dus op de klippen." De expositie met Fotografieken van Willem Barend Boehlé is in het stadskantoor van Hulst te zien tot 16 maart. Geopend van maandag tot zaterdag van 09.00 tot 12.00 en 13.00 tot 16.30 uur. Hij is tij dens de openingsuren vaak zelf aanwezig om uitleg te geven aan belangstellenden. Van onze verslaggever Hulst - De bekende Rotterdamse dominee Hans Visser geeft morgen februari een lezing in het Maristenklooster in Hulst. Hij spreekt op uitnodiging van het Conciliair Proces Oost- Zeeuwsch-Vlaanderen. 'Recht doen aan verslaafden' luidt het thema van de bijeen komst. „Omdat we zelf niet voldoende kennis hebben op het gebied van drugs en alles wat daarmee te maken heeft, hebben we domi nee Visser uitgenodig," laat het Conciliar Proces weten. Hans Visser is geboren in 1942. In 1970 werd hij zendingspredi kant van de Nederlands Her vormde Kerk in Indonesië. Vis ser is vooral bekend geworden door het project Perron Nul bij het Centraal Station in Rotter dam, een opvangplaats voor. Na zeven jaar sloot hij de tent in december 1994 omdat drug dealers en verslaafden van bui ten de stad steeds meer overlast veroorzaken. Op een gegeven moment was Perron Nul een internationale vrijplaats voor zeshonderd drugcliënten. In zijn afscheidsrede trok Visser, gehuld in sinterklaaspak, fel van leer tegen de overheid. Het gemeentebestuur en de politie top zouden het systematisch onmogelijk hebben gemaakt om op te treden tegen de elementen van buiten de stad 'die Perron Nul hebben verziekt', aldus Vis ser destijds. Visser is nu verbonden aan de Pauluskerk, een toevluchtsoord voor drugverslaafden, prosti tuees, daklozen, buitenlanders en illegalen. Hij w.erkt in een centrum waar mensen zonder bezit, toekomst of drijfveren proberen te overle ven. De thema-avond, morgen in het Maristenklooster aan de Car- melweg in Hulst, begint om 19.30 uur. Van onze correspondente Hulst - Leerlingen van de creatieve afdeling Biesbroeck Hulst en de Stichting Toonbeeld Terneuzen nemen deel aan de ama- teurschildersprijs Talens Palet. De ingezonden werken worden van 2 tot 29 maart in de Dorpsher berg van het Museumproject Slijkstraat in Groede. Nationaal verwacht men 5000 inzendingen. De Zeeuws-Vlaamse inbreng bevat veertig kunstwer ken, vooral aquarellen. De exposi tie verhuisd daarna naar Sint Niklaas. In Groede kiest een jury, bestaande uit Anita de Kerf, Theo Steijaert en Karen van de Kerk hoven, twee werken uit die mogen meedingen aan de landelijke wed strijd. Van de landelijke tentoon stelling worden er tien uitgekozen voor de landelijke prijs. Aan deze wedstrijd wordt via televisie ruchtbaarheid gegeven en het geheel wordt gesubsidieerd door het ministerie van Oonderwijs Cultuur en Wetenschap. Het thema van de wedstrijd is een fragment uit het verhaal Flesjes uit de bundel De Paardenteke- naar van Tim Krabbé. 'Er moest heel wat kapot zijn, maar meer nog greep de aanranding ervan me aan, de verbroken stilte, de aan wezigheid van ogen die zonder liefde gekeken hadden. Ik zag het voor me: geschonden vitrines; amforen, karaffen, schalen amu letten, met één haal in de dievezak geveegd, hindert niet wat er breekt dat tweeduizend jaar heeft geleefd.' De werken die een regionale prijs winnen, worden in april opge haald en voorgelegd aan de lande lijke jury. Half april wordt bekendgemaakt wie genomineerd zijn voor de landelijke prijzen en op 10 mei volgt de bekendmaking van de landelijke winnaars en de uitreiking van de prijzen. De lan delijke expositie is in het Natio naal Museum van Speelklok tot Pierement in Utrecht van 9 mei tot 10 juni.

de Stem | 1996 | | pagina 17