Scientology Kerk onder vuur Onze Top 10 van deze week. 4Meer geld laatste dienstplichtigen' Frenkie P.: 4Dat doodschieten ging gewoon vanzelf' 0 0 O 0 0 0 Q 0 Efteling ontwaakt Kort geding over auteursrecht wordt aanklacht tegen Scientology-beweging Minder huisuitzettingen wegens huurachterstand O week' A2. DESTBM BINNENLAND A3. 'Fakir' vliegt in brand bij demonstratie Gedupeerde Elkerliek wil naar minister Driekwart Nederlanders ziet niets in geslachtskeuze Kritiek levert Jorritsma tripje naar Frankrijk op 's Lands grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten. ÏEBRUARI 1996 DINSDAG 27 FEBRUARI 1996 iBrittannië en letland- lelijk flinke perioden met droog. Op beide dagen botland wolkenvelden en dinsdag enkele winterse Middagtemperatuur J 6 en 9 graden. I en Luxemburg: Geleide reer zon. Dinsdag in het l eerst nog wolkenvelden |t regen of motregen. Mid- nperatuur rond 6 graden ]1- en Midden-Frankrijk- Bag perioden met zon[ in de oostelijke departe- bn eerst nog wolkenvelden bgelijk wat regen. In het Ite westen ook kans op een woensdag droog en overal Izon. Maxima dinsdag tus- 1 en 10 graden, woensdag bgere temperaturen. [•Frankrijk: Dinsdag voor- |de oostelijke helft wissel- weer en enkele regen- of iersbuien. Elders geleide neer opklaringen. Woens- |perioden met zon, maar de Middellandse Zeekust kans op een bui. Middag- leratuur woensdag uiteen- pd van 6 graden in de van Clermont-Ferrand |3 in het zuiden. Wolkenvelden en Jal in het noorden, woens- ook elders, regen. Ook ber is mogelijk. Dinsdag in klgarve nog zon en droog, [dagtemperatuur ongeveer Iraden. kije: Regelmatig zon. In het iden, dinsdag ook langs de lelijke costa's, wolkenvel den regen. Maxima van 11 Ben langs de Golf van Bis- tot 16 in het zuiden, [arische Eilanden: Droog en jiige perioden. Woensdag I enkele wolkenvelden. Mid- pmperatuu r rond 23 gra- llorca en Ibiza: Wisselend polkt en enkele regen- of yeersbuien. Vooral woens- veel wind. Middagtempe- Jrur 13 graden. |ië: Af en toe zon en vooral "het midden en zuiden en op |ilië enkele buien. Ook veer is mogelijk. Woensdag het noorden meer zon. Mid- btemperatuur van 8 graden het noorden tot 16 op Sicilië, pekenland en Kreta: Dinsdag Enige perioden en waar- pijnlijk overal droog. Woens- l minder zon en vooral in het |sten en zuiden kans op een Middagtemperatuur tus- 19 en 14 graden. |iitsland: Zonnige perioden, nsdag in het noorden en wes- l eerst nog wolkenvelden en Ins op regen of motregen. Jddagtemperatuur woensdag i iets boven het vriespunt in oosten tot 6 graden in het lidwesten. vitserland: Zonnig. Minder licht; maxima woensdag in de plen ongeveer 4 graden. Dstenrijk: Droog en zonnige Irioden. Vooral in Karinthië Steiermark ook wolkenvel- In. Middagtemperatuur rond jgraden. ERRAADSEL voord is in dit jidsel verborgen? it; 12. tip; 13. avegaar; 16. Spa; 17. ir; 22. teen; 24. nobel; 26. rasp; 28. 2. gretig; 35. gemeen; 37. om; 38. lal; 42. karate; 45. nis; 46. gom; 48. 53. erts; 55. de; 56. toen; 58. knop; ken; 65. one; 66. rente; 67. tra; 68. pal; 5. depot; 6. eg; 7. navel; 8. ara; ian; 14. ven; 15. aal; 18. knot; 20. boortol; 27. adelaar; 29. Midas; 31. 35. gek; 36. est; 40. herder; 41. list; genot; 47. mokka; 50. oele; 51. oer; de; 59. ons; 62. in; 64. nr; 65. ob. I oen Haag (anp) - Het ministe- van Defensie wendt de I kosten van de omvorming van |1 Nederlandse krijgsmacht L een beroepsleger af op een I kleine groep pechvogels: de Lnstplichtigen die tijdens l-'e overgangsfase moeten I opkomen. Zij zouden dan ook Ihtaald moeten worden als («aren ze beroeps. I deze hogere honorering I achterwege dan handelt de Staat rechtmatig, zo stelde de Alge mene Vereniging Nederlandse I Militairen (AVNM) gisteren voor I rechtbank in Den Haag vast. In een verkorte bodemprocedure vroeg de vereniging president mr. B. Punt een verklaring af te geven waarin de onrechtmatigheid wordt vastgelegd. Volgens de soldatenvakbond moeten alle soldaten die na 12 januari 1993 zijn opgekomen, meer geld krijgen dan ze tot nu toe kregen uitbetaald. Alleen zo is het volgens advocaat mr. C Jonkers te verteren dat zij wel in het leger moesten, terwijl het merendeel van hun jaargenoten vooruitlopend op het beroepsle ger hun dienstplicht niet meer hoefden te vervulden. Nu de dienstplicht per 31 augus tus van dit jaar wordt opge schort, geldt zeker voor hen die de komende tijd nog moeten aan treden dat zij oneerlijk worden behandeld. Slechts 1 procent van de opgeroepen jongens hoeft nog maar op te komen. Zij kunnen daardoor later beginnen met hun maatschappelijke carrière en met het opbouwen van hun pensioen. De door Defensie in het vooruit zicht gestelde bruto loonsverho ging van 650 gulden per maand, de betere studiemogelijkheden en de kortere diensttijd (terugge bracht tot 7 maanden) zijn in de ogen van de AVNM absoluut onvoldoende om de pijn te ver zachten. Hoewel de gemiddelde schade volgens een onderzoek van het bureau Berenschot 60.000 gulden bedraagt, hoedde Jonkers zich voor de rechtbank vast te pinnen op de hoogte van de individuele vergoeding: hij eiste een 'verkla ring voor recht', waarmee elke dienstplichtige voor zichzelf over het bedrag van de schadeloosstel ling kan onderhandelen. Namens de Staat bestreed advo cate mr. M. de Witte dat Defensie onrechtmatig handelt. Het minis terie komt de laatste dienstplich tigen al met allerlei maatregelen tegemoet, maar kan onmogelijk de beroepswedde betalen: dat zou 60 miljoen gulden kosten, terwijl de kostenbesparing van het ver vroegd afschaffen van het vrij willigersleger slechts 27 miljoen bedraagt. De Staat wil het ook niet betalen. „Dat zou oneerlijk zijn tegenover alle die jongens die in het verleden gediend hebben", aldus De Witte. Zij bepleitte verder dat de recht bank de AVNM niet ontvankelijk zou verklaren, omdat de bond geen eis tot schadevergoeding namens alle dienstplichtigen kan indienen. Door Rinze Brandsma "en Haag - „De hamvraag is: is de Scientology Kerk wel seri- s te nemen als spirituele beweging? Gaat het ze niet vooral lom geld, 'make money, make more money'?" Moet niet, net als jor de Bondsregering in Duitsland, gewaarschuwd worden ■yoor de gevaren van de sekte, 'een van de aggressiefste bewe en in onze gemeenschap'? I[e advocaten van de Amsterdam- let schrijfster Karin Spaink en een 1 "serie andere gepassioneerde Inter- [et-gebruikers deden gisteren best, een tegen hen aange wen kort geding om te buigen liaéén grote aanklacht van de itology-beweging. Spaink en re Internet-surfers hebben, dankzij de providers als XS4A11, I Planet Internet, Euronet, de Digi- I ale Stad Amsterdam - in totaal waren 22 Internet-aanbieders dagvaard - zonder toestemming i klakkeloos teksten verspreid van de Scientology-kerk die im hadden moeten blijven. I De beweging eiste gisteren in een tort geding verwijdering van alle tieime teksten van Internet en n dwangsom van 10.000 gulden I per overtreding van het publika- irbod. Spaink vindt dat I Scientology ontmaskerd moet I worden als leer van list en bedrog. I Met behulp van haar home-page I op Internet mag ze daarom, vindt :e, op basis van stukken laten zien re fout de beweging is. Boven- dien staat op het wereld-omspan- 1 computernetwerk Internet I de informatievrijheid centraal. 1 Gedwongen ingrepen in de infor- Rotterdam (anp) - Een 28- jarige Rotterdammer heeft zondagavond verwondingen aan het gezicht opgelopen doordat een fakir-act misluk te. Dat heeft de politie giste ren bekendgemaakt. Het slachtoffer wilde in een discotheek aan de Westblaak in Rotterdam een demonstra lie vuurspuwen geven. Het ging echter mis en de baard van de 'fakir' vatte vlam. De man hep brandwonden in het gezicht op. De onfortuinlijke vuurspuwer is per ambulance overgebracht naar het brand wondencentrum van het Zui derziekenhuis. matiestroom zouden het einde van Internet betekenen. De open toe gankelijkheid van informatie is de belangrijkste maatschappelijke functie van Internet. Voor eiseres Scientology gaat het om het auteursrecht. Scientology voert aan dat de via Internet ver spreide geheime teksten pas onder ogen van volgelingen mogen komen, als die voldoende spiritu aliteit verworven hebben, na het volgen van cursussen. Pontificaal opende een hoge vertegenwoordi ger onder de ogen van de recht bankpresident een metalen koffer met daarin de originele teksten. Alsof het om een explosieve inhoud ging, ging de koffer direct daarna weer op slot en werd voortdurend streng bewaakt. De Haagse rechtzaal puilde giste ren uit, drommen Internetters hingen tegen de wanden en vulden de vloer. Enkele banken zaten vol nerveuze Amerikaanse Scientolo gy-topmensen met hun advocaten. Van het proces hangt veel af. Want kiest de rechter voor de informatievrijheid van Internet, dan zijn de geheime, 'heilige' tek sten vogelvrij en is de beweging een belangrijke bron van inkom sten kwijt. Maar kiest hij voor de bescherming van het auteursrecht van Scientology en haar oprichter L. Ron Hubbard, dan verdwijnt de vrijheid op het computernetwerk. Dan worden de aanbieders van informatie gedwongen, richtlijnen op te stellen over auteursrechten en gebruik van teksten op het web. De ogen van alle computergebrui kers in de wereld, èn die van een machtige, steenrijke sekte zijn gericht op het komende vonnis. Advocaat Bakker Schut betitelde het 'geloof' als 'krankzinnige Xenu-verhalen, verwoestend, mensen worden er psychotisch van'. Scientology zou geen religi euze beweging zijn, maar een onderneming die ongeremd op gewin uit is. „Voor je geheel ingewijd bent, ben je een half miljoen kwijt. In enke le tientallen jaren heeft de bewe ging naar verluidt 800 miljard gulden opgebracht." De Haagse rechtbankpresident doet op 12 maart uitspraak in het kort geding. In sprookjespark De Efteling in Kaatsheuvel wordt hard gewerkt om de attracties voor de opening op 4 april in orde te hebben. De wachter van de Indische Waterlelies (sprookje van Fabiola) krijgt een laatste verfbeurt. foto anp Van onze verslaggever Helmond - Het Openbaar Ministerie heeft ten onrechte afgezien van een beroepspro cedure in de strafzaak tegen Elkerliek-gynaecoloog Dijk huizen. Dat vindt Helen Verboven, de moeder van de tweeling die in november 1992 het leven verloor in het Helmondse ziekenhuis. Ze wil een gesprek met minister Sorgdrager over de kwestie. De minister van Justitie deelde op 6 februari in een brief aan de Tweede Kamer mee dat van een hoger beroep bij het Gerechtshof wordt afgezien, omdat dit de 'sterke positie' van de moeder in de civiele procedure tegen de arts zou kunnen aantasten. Dijk huizen werd in december door de Bossche rechtbank ontslagen van rechtsvervolging. De rechtbank achtte hem welis waar schuldig aan de dood van een van de kinderen, maar oor deelde dat het Nederlandse strafrecht het begrip 'dood door schuld' niet kent als het gaat om ongeboren, levensvatbare kinde ren. Minister Sorgdrager maakte bekend dat het inmiddels for meel ingestelde hoger beroep was ingetrokken. Dat zou zijn gedaan in het belang van de moeder van de tweeling. De rechtbank heeft geoordeeld dat er verband bestaat tussen de dood van een van de kinderen en nalatigheid van de gynaecoloog, wat volgens de minister een sterk punt is in een civiele pro cedure. Het Gerechtshof zou daar wellicht anders over kun nen denken, zo motiveerde Sorg drager de beslissing. Mevrouw Verboven, die inmid dels is bevallen van een twee ling, is over de gang van zaken absoluut niet te spreken. „Ik had niets liever gewild dan dat hoger beroep was aangetekend. De strafzaak vond ik veel belangrij ker dan een civiele procedure. Hoe komèn ze erbij dat dit in mijn belang is?" „Ik ga Sorgdrager vragen hoe ze daarbij komt. Deze zaak is van belang voor het hele Nederland se volk." i Bosch (anp) - Het openbaar I Ministerie en de verdediging hebben I tientallen getuigen opgeroepen die I allemaal worden gehoord tijdens de I behandeling van het hoger beroep l'E?en dertien van de oorspronkelijke vijftien leden van de zogenoemde e van Venlo. I Dat bleek gisteren bij het begin van de I i®ing van het Bossche gerechtshof. I verdachten moeten zich andermaal I «antwoorden voor hun aandeel in het Ijen 1994 ombrengen van zeven |J®en: het bejaarde echtpaar Van Rijn, •ïassenbewaker J. Wissink en vier Tur- Van die laatsten is overigens slechts 1 één geval het stoffelijk overschot loonden. De rechtbank sprak eerder I jfflt verdachten vrij wegens gebrek aan IsS?' over4Sen zijn veroordeeld tot I ^taffen die uiteenlopen van levenslang 01 hvee jaar, in sommige gevallen 1 met tbs. pen maanden hebben verschil- Ili6 g6tuigen a4 ^an niet gevraagd aan- I," nde verklaringen afgelegd. Soms I ook t°Ver en 'n enkele gevallen I 11 ten overstaan van een notaris en de sjipaj 6eej>| 'innui liq sejfr 'lacl tlsa® en. Bovendien zijn betrekkelijk L «wacht twee dagboeken opgedoken I „j en4ge vrouwelijke verdachte Ast- I fpJiln tijdens haar detentie heeft ""en. Daarin laat ze zich opnieuw I darlifover een aanta4 andere ver- Fro„ien' ond« wie hoofdverdachte j. ,P- (23). In hoeverre die verklarin- de hik'jk een ro4 Saan spelen tijdens andttideT^k V3n '10®er ')eroeP is opgeroepen getuigen bevinden kt 8° 1 ar,dere twee deskundigen van teter Baan Centrum die de verdach- I Senri ier bobben onderzocht, de geheu- 'óalj ^undige prof. Wagenaar, acht ver- Wen van de politie in Venlo, een Tientallen getuigen werden gisteren opgeroepen tijdens de behandeling van het hoger beroep tegen dertien leden van de zogeheten Bende van Venlo. illustratie anp groenteboer en een tot nu toe onbekende Duitse jongen die wellicht allebei een ali bi kunnen verschaffen aan Astrid van B. De zitting startte gisterochtend met het verhoren van Frenkie P. en de andere hoofdverdachte Sanny P. (20). Zij hebben alleen het doodschieten van Wissink bekend. Dat is volgens hen 'per ongeluk' gebeurd tijdens een uit de hand gelopen roofoverval. „Het ging allemaal vanzelf, ik kon er niets aan doen", zei Frenkie tegen het hof. De Roermondse rechtbank veroordeelde hem eerder tot levenslang. Frenkie P. vertelde uitvoerig hoe hij samen met Sanny, die door de rechtbank is veroordeeld tot 18 jaar met tbs, de roofoverval op touw had gezet nadat zijn oom, die het weer van een ander had, hem Den Haag (anp) - Ruim driekwart (78 procent) van de Nederlandse bevolking ziet niets in het toepassen van tech nieken om vóór de bevruchting het geslacht van het kind te bepalen. Twee op de drie Nederlanders vinden dat de rege ring zulke technieken wettelijk moet verbieden. Uit een gisteren gepresenteerd onderzoek van het Rathenau Instituut blijkt dat veel men sen (43 procent) geslachtskeu ze onnatuurlijk vinden. Iets minder dan een kwart meent dat geslacht er niets toe mag doen. Veertien procent van de tegenstanders vindt dat je blij mag zijn als je kinderen kan krijgen. Eén op de tien mensen vindt dat een keuzemogelijk heid vooraf, de weg naar selec tie op andere kenmerken opent. De presentatie van het onderzoek had plaats tijdens een discussiedag over geslachtskeuze. Uit de enquête van het Rathe nau Instituut en het platform Wetenschap en Ethiek blijkt dat maar weinig (8 procent) van de bijna 700 ondervraag den een voorkeur hebben voor een jongen of een meisje. Dat verandert echter ais het eerste kind een meisje is. Iets minder dan de helft van de mannen (46 procent) heeft dan bij het tweede kind een voorkeur voor een zoon. Een kwart van de vrouwen deelt die voorkeur. Aanleiding voor het onderzoek is de commotie die vorig jaar ontstond toen zich in Utrecht het Gender Behandelcentrum vestigde. Daar kunnen mensen terecht als zij een uitgespro ken voorkeur hebben voor een jongen of een meisje. De zaad selectiemethode die door het centrum wordt gehanteerd is omstreden. Minister Borst van Volksge zondheid staat het centrum niet toe mensen te behandelen die om medische redenen een voorkeur hebben, maar heeft nog geen wettelijke mogelijk heden om ook de andere behandelingen te verbieden. Wel is een wet daartoe in voor bereiding. In Utrecht hebben sinds okto ber vorig jaar 26 behandelin gen plaatsgehad. Almere (anp) - De afgelopen twee jaar is het aantal huisuitzet tingen wegens huurschuld bij woningcorporaties met 4 procent gedaald. In die periode werden 5.500 huizen ontruimd op een gezamenlijk bezit van 2,3 miljoen corporatiewoningen. Dit blijkt uit een onderzoek van de Nationale Woningraad. Als belangrijkste reden voor de dalen de tendens wordt het verbeterde incassobeleid genoemd. Opmerke lijk is dat bijna 60 procent van de ontruimde huurders alleenstaan de mannen zijn en naar verhou ding ook vaak jongeren. De rechter heeft vorig jaar in totaal 20.600 vorderingen tot woningontruiming van woning corporaties toegewezen. In 29 pro cent van de gevallen kwam het daadwerkelijk tot ontruiming. In meer dan tweederde van de geval len bleek het na de uitspraak van de rechter alsnog mogelijk een regeling te treffen om ontruiming te voorkomen. In 40 procent van de gevallen waar het tot ontrui ming kwam, bleken de huurders al met de noorderzon te zijn ver trokken: Zij lieten nooit meer iets van zich horen. Aan het onderzoek werkten 177 woningcorporaties mee. Veel cor poraties hebben de afgelopen jaren hun incassobeleid aange scherpt. Door kortere en strakkere procedures lopen schulden min der snel op en kunnen gemakkelij ker betalingsregelingen worden getroffen. Hierdoor is ook de gemiddelde huurachterstand sterk gedaald: van 1,2 procent van de jaarhuur in 1993 tot 0,8 procent in 1995. Hoewel de woningcorpo raties zich zorgen maken over de woonlastenstijging, de toekomst van de individuele huursubsidie en de betaalbaarheid van het wonen voor de laagste inkomens groepen, zien zij op dit moment geen samenhang met de ontrui mingen. Oorzaken liggen volgens de ondervraagden vooral in de bet- alingsmoraal en het stellen van andere prioriteiten. Ook drugge bruik, alcoholverslaving en echt scheidingen spelen een belangrij ke rol bij het ontstaan van huur schulden. Naast huurschuld is ernstige overlast een tweede reden van ontruiming. Den Haag (anp) - De Franse ambassadeur B. de Montfer- rand heeft minister Jorrits ma een gratis weekeinde in Frankrijk aangeboden om te bewijzen dat het land wel degelijk gastvrij is. De ambassade beslooten tot dit opmerkelijke inititatief naar aanleiding van een interview met de minister van Verkeer en Waterstaat in het ANWB-blad Reizen. Jor ritsma zei daarin niet meer van Fransen te houden. „Een leuk land, maar het is jam mer dat er Fransen wonen." „Ik heb MO Frans gedaan, dus ik spreek de taal rede lijk, maar dan nog blijven ze je verbeteren", aldus de minister. (ADVERTENTIE) vertelde dat er bij Wissink geld was te halen, afkomstig van de handel in drugs. Volgens Frenkie is er uiteindelijk niets buitgemaakt. Uit verklaringen die door anderen bij de politie zijn afgelegd, blijkt het tegendeel. De bendeleden zouden zelf hebben rondgebazuind dat ze 130.000 gulden hadden buitgemaakt. Sanny P. bekende wel dat hij een horloge had meegenomen. „Zo'n goedkoop din getje." Hij gaf ook toe dat hij het slacht offer had geslagen met een honkbal knuppel. „Ik wilde hem bewusteloos slaan, dan zou Frenkie misschien ophou den met schieten." Wissink werd uitein delijk drie keer geraakt: een keer 'per ongeluk' in zijn rug en twee keer in zijn hoofd. Het is evenmin duidelijk of Astrid van B., veroordeeld tot 2 jaar celstraf, bij de overval aanwezig is geweest. Zelf ver klaarde ze van wel, maar later kwam het meisje daarop terug. Gisteren hoorde het hof de twee hoofd verdachten ook over de moord op het echtpaar Van Rijn. Beide bejaarden zijn op carnavalsdinsdag op beestachtige wij ze gedood en beroofd van 35.000 gulden. De verdachten ontkenden tijdens de zit ting in alle toonaarden dat ze ook daar voor verantwoordelijk zijn. Frenkie was die avond volgens eigen zeggen zwaar onder invloed. Dat staat deels haaks op de verklaring van Sanny. Die zegt dat hij eerst enkele uren thuis is geweest, waar na hij samen met Frenkie enkele inbra ken pleegde in kassen De belangrijkste belastende getuige was een van de bende leden, de junk Sjakie 'H. die voor zijn aandeel in de moordpartijen is veroor deeld tot 14 jaar celstraf en tbs. Hij staat nu niet meer terecht, maar is wel opnieuw opgeroepen als getuige. Het gerechtshof heeft veertien dagen uit getrokken voor de behandeling van het hoger beroep. De uitspraak is vermoede lijk op 10 april. Het hof zet de zitting morgen voort. 0(1 Bildtstar, kruimige aardappelen, zak 5 kilo 2.98, zak 2.5 kilo Slavinken, 100 gram 10& 1.25, kilo Uit de bedieningsafdeling: Geroosterde achterham, 100 gram CdZaanlander pikant 48+ kaas vers van 't mes of verpakt kilo Cll Magere vruchtenyoghurt, diverse smaken, pak 1 liter 0d Pale Sheriy 887, very dry, medium dry ©@@©©of cream fles 1 liter Cd Boterhampasta, hazelnoot-, duo- of chocoladepasta, grote pot 500 gram Cd Geconcentreerde kippe-, groente- of tomatensoep, blik 460 ml Brekkies droge brokjes voor de kat, rundvlees vis of kip 2 pakken a 300 gram Page Plus toiletpapier, pak 8 rollen 149 ©@®©15r5Ü 11.90 ©@©©^89" 2.19 J&90T 12.90 1.99 6.95 nü 2.99 UT 1.09 3^ 2.49 -5S8T 4.19 CdZaanse snijder, wit, bruin 12MÏ of «f AA volkoren i2£5l, heef Jj Aanbiedingen gelden t/m zaterdag 2 maart a.s. 'Zolang de voorraad strekt

de Stem | 1996 | | pagina 3