Weidevogels worden beschermd DE STEM familie bi Agnes Gillebaard dit jaar snertkampioene van Terneuzen NtSCTT t Gezellige dressuurdag Marian Stappertjes Belangstelling voor optocht Ossenisse groeit WÊKmm Boeren en vrijwilligers Stichting Landschapsbeheer Zeeland gaan hand-in-hand Informatie-avond voor jonge Hulster vrouwen Voorleeswinnaars naar regionale voorronde Weer veel rijders onder invloed aangehouden t Handgranaat in in Sasse woning Schietpartij in Terneuzen Ledelpop eind maart Bonnen voor te snelle schippers Belhamels JOSEPHINE MALEF/ Gustaaf Alb ERNA Carolus p.1 bertha poul:| Jan Czei; NIELS DIÏ Zeeland DE STEM MAANDAG 26 FEBRUARI 1996 Van onze correspondent Terneuzen - Agnes Gillebaard uit Terneuzen mag zich snertkampioe ne 1996 noemen. Zaterdag werd haar erwtensoep door veertig proef personen het best beoordeeld tij dens het Terneuzens snertkam- pioenschap. Zij liet haar vier man nelijke concurrenten hiermee ach ter zich. Zaterdagmiddag om vijf uur schoven de proevers aan in brasserie Kolkzicht om het traditionele, oerhollandse gerecht te gaan proeven. Ze dienden daarbij een juryformulier in te vullen, waarbij de soep beoordeeld werd op geur, kleur, dikte, smaak en algemene indruk. Elke deelnemer werkte duidelijk met een eigen recept. De finalisten toverden allen een eigen variant op tafel. Over de exacte samenstelling hulden ze zich in het duister. De één zei dat hij naast spliterwten ook groene erwten gebruik te, de ander verklaarde zijn unieke smaak te verkrijgen met het gebruik van venkel of een unieke kruidenmelan ge. Nadat alle punten geteld waren, bleek Agnes Gillebaard het hoogste aantal gescoord te hebben. Gevraagd naar haar recept vertelde ze over een schen kel, die de basis vormde voor haar soep en over kruiden als rozemarijn, salie - 'goed voor de maag' - en knoflook, die zouden zorgen voor de winnende smaak. Het achterste van de tong liet ze natuurlijk niet zien. Dat blijft het geheim van de kok. e uitslag: 1. Agnes Gillebaard, 2. Frits Jansen, 3. Daniël Nonhebei, 4. Christian Paccoud, 5. Theo Hofman. Van onze verslaggever Terneuzen - Boeren en vrijwilligers van de Stichting Landschapsbeheer Zeeland slaan de handen ineen om broedende weidevogels te beschermen. Voor hen beginnen binnenkort cursussen om te leren nesten op te sporen en te markeren om ze zodoende te kunnen sparen tijdens maaien en andere werkzaamheden op weiden en akker land. „Voor de cursussen is een goede belangstelling," zegt Marianne Lundahl, die het project weidevo gelbescherming in Zeeland coörd ineert. „De aanmeldingen drup pelen gestaag binnen en opmerke lijk is dat het aantal boeren dat wil meedoen het aantal vrijwilli gers nog overtreft. Maar die laat- sten zullen de kriebels wel krijgen als het weer wat beter wordt." Er zijn best al veel landbouwers die een open oog hebben voor de op hun gronden nestelende vogels. „Anderen moeten nog wat bewust gemaakt worden en daarvoor is die cursus ook bedoeld." Hand- en spandiensten De inzet van de vrijwilligers is vooral nodig om boeren, die graag aan het project meedoen, hand- en spandiensten te verlenen. „De boeren hebben niet altijd de nodi ge tijd om de nesten op te sporen en dan is het nuttig als vrijwilli gers dat voor hen doen." Het is een misverstand te denken dat weidevogels alleen op graslan den zouden bivakkeren. „Kijk naar Zeeuws-Vlaanderen met zijn vele kreken. Dat is een voedselge- bied voor veel soorten, die vervol gens op nabijgelegen akkers hun nesten bouwen." De soorten waar het volgens Lundahl vooral om gaat zijn kievit, scholekster, grut to, tureluur en kluut. De cursussen worden in vier regio's van Zeeland gegeven. Zij omvatten twee avonden theorie en een praktijkochtend. De cursus in Zeeuws-Vlaanderen begint op maandag 18 maart in het gebouw van de Hoekse Rakkers. Boeren die niet voor de cursus voelen maar wel aan het project willen meewerken, kunnen zich aanmel den bij de Stichting Landschaps beheer Zeeland als bedrijf dat vrijwilligers wil ontvangen voor nestbescherming. Kort dag Het wordt volgens Lundhal kort dag, want eind maart verwacht zij de eerste nestelactiviteiten. „Die gaan door tot eind juni, dus net in de periode waarin boeren veel op het land moeten werken." Van onze correspondente Hulst - Jonge vrouwen zijn woensdagavond 28 februari wel kom op een open avond van het Vrouwengilde KVG Hulst in het Hof van Vlaanderen. De avond moet een antwoord geven op de vraag of jongere vrouwen interesse hebben in een lidmaat schap. Er zijn gastspekers uitgenodigd die een korte uitleg geven over hun werk of hobby. „Wij denken dat het onderwerpen zijn die in het interessegebied liggen van vrouwen tussen de 25 en 45 jaar. Als de korte kennismaking bevalt, kunnen we verder praten over meerdere avonden en even tueel over een lidmaatschap," legt Yvonne Hiel uit. Notaris B. Beltman vertelt iets over het erfrecht, coupeuse T. Perdaen laat zien hoe men heel eenvoudig iets leuks kan maken en naaien voor kinderen, schoon heidsspecialiste L. de Roeck ver telt het een en ander over gezichtsverzorging, bloemiste P. de Wolf toont hoe je een eenvou dige bos chrysanten kunt verwer- Van onze verslaggever Sas van Gent - Bij een huiszoe king in een woning in Sas van Gent vond de politie een revolver met patronen, 54 andere losse patronen en een handgranaat. De Explosieven Opruimings Dienst (EOD) is gevraagd de nog intact zijnde handgranaat te ver nietigen. Tegen de 34-jarige bewoner van het huis werd proces-verbaal opgemaakt wegens verboden wapenbezit. Van onze verslaggever Terneuzen - Zondagmorgen rond half zeven werden bewoners van de Iepenlaan in Terneuzen opge schrikt door een aantal schoten. Schutter(s) en slachtoffer(s) waren niet te bekennen. Onderzoek van de politie leidde tot de vondst van een aantal lege hulzen bij een flat aan de Iepen laan. Over de juiste toedracht van de schietpartij tast de politie nog volledig in het duister. Eventuele getuigen wordt gevraagd contact met de politie op te nemen. ken en de logopedisten J. Schol ten en A. Elderson vertellen iets over de taalontwikkeling bij kin deren. De bijeenkomst begint woensdag om 20.00 uur. Van onze correspondent Nieuwvliet - De jaarlijkse dressuurdag van de Marian Stappertjes werd zaterdag gehouden in Paardesportcen- trum Nieuwvliet. Vol trots werkten twintig verstande lijk en lichamelijk gehandi capten de proefjes af. Het bestuur heeft normaal gesproken na de inspanning een aardigheidje in petto voor de deelnemers. Nu werden ze aan genaam verrast door de familie Prins, die de manege sinds kort runt. „Tijdens onze vergadering vori ge week kregen we van de eige naar een heel programma voor geschoteld. Daar zeiden we uiteraard geen nee tegen. Gewoonlijk zijn we rond één uur 's middags klaar, maar omdat drumband Axelerando uit Axel aan het programma was toege voegd, liep het zeker een uur langer uit," verklaarde een gelukkige penningmeester Jaap Maas van de Stichting Paardrij den Gehandicapten. Hij vertelde tevens dat de fami lie Prins diverse andere spon sors had aangetrokken, zodat het ook mogelijk was om prijzen te schenken en de rijders wat extra consumpties aan te bie den. De bedoeling zaterdag was dat de paardrijders een stap- of een drafproef moesten afleggen. Daarbij werden ze beoordeeld door een echte jury in de per soon van Bram Schillemans uit Biervliet. En na afloop kregen ze een oorkonde met een puntenbe- oordeling. De proefjes worden elke zater dagmorgen in drie groepen van zeven geoefend. De huidige trai ner is J. Bakker. „Zij is instruc- trice in de manege en neemt de lessen dit jaar voor haar reke- Vol trots werken verstandelijk en lichamelijk gehandicapten hun dressuur-proeven af. FOTO WIM KOOYMAN ning. Henk Scheffer, de eigenlij ke trainer, is wegens andere ver plichtingen een jaar uit de run ning," aldus Maas. Maas prijst de vrijwilligers die iedere zaterdagmorgen present zijn om met de rijders mee te lopen. „Zij zijn een belangrijke factor in het geheel. We kunnen er beslist nog wel een paar gebruiken. Zeker bij de eerste twee groepen." Van onze correspondente Hulst - De bibliotheken Hulst, Vogelwaarde, Koewacht en de bibliobus Meander houden donderdag 29 februari de regionale voorronde van de nationale voorleeswedstrijd in de openbare bibliotheek van Hulst. De voorleeswinnaars van twaalf basisscholen uit de regio treden dan voor het voet licht en lezen een fragment voor uit een door hen zelf gekozen boek. Zij vertegen woordigen hun school en strij den om het regionaal voorlees- kampioenschap. In Zeeland worden zes regio nale voorronden gehouden. De winnaars van deze ronden nemen het tegen elkaar op in de provinciale ronde, die 13 april in Middelburg wordt gehouden. De winnaar van de provinciale ronde mag door naar de landelijke finale, die op 22 mei in Utrecht plaats vindt. Vorig jaar behaalde Annegien Lips uit Hulst een mooie finaleplaats. Dit jaar strijden in Oost- Zeeuws-Vlaanderen de vol gende scholieren tegen elkaar: Tessa Lansu (Clinge), Mirjam Kouijzer (Koewacht), Jane Stevens (Sint Jansteen), Sebastiaan Muller (Vogel waarde), Ilse Franckaert (Hei kant), Serena Praet (Nieuw- Namen), Dominic de Koning (Lamswaarde), Elise Wauters, Ruud Pieterse, Anne Stock man, Claudine de Winter en Linda Wouterse (allen Hulst). Van onze verslaggever Terneuzen - Afgelopen weekeinde heeft de politie op diverse plaatsen in Zeeuws-Vlaanderen rijders onder invloed betrapt. Een 48-jarige Vlissinger werd vrijdagavond op het veerplein in Breskens aangehouden. Hij was opgevallen doordat hij tussen IJzendijke en Breskens te hard reed en regelmatig op de linker weghelft belandde. De man was onder invloed en weigerde een ademtest. Zijn rij bewijs is ingevorderd. Met een dagvaarding voor de politierech ter op zak werd hij 's avonds heengezonden. Van onze verslaggever Oostburg - De jongerenwerk- groep van Podium West heeft het programma van Ledelpop '96 bekendgemaakt. Het Oostburgse popfestival is dit jaar verschoven van december naar maart. Dit is gedaan met het oog op de 'concurrentie' van Schedelpop, de hard-rockvariant van Ledelpop die er enkele jaren geleden bij is gekomen. In het Ledeltheater treden op vrijdag 29 maart vijf groepen op, te weten: The Gathering, The Bouncers, Straxvalty, New Improved God en Purify. De zaal gaat open om 18.30 uur, terwijl het eerste optreden begint om 19.00 uur. Kaarten zijn in de voorverkoop verkrijgbaar op het gemeentehuis in Oostburg. Ze kosten dan 12,50. Op de dag zelf kosten ze aan de zaal ƒ15. b- T/ '4^, at *"i V* n V Van onze correspondente Ossenisse - Blijkbaar voerden de carnavalvierders na een natte en koude carnaval 1996 een inhaalmanoeuvre uit. Ossenisse trok zondag een volle bak en de optocht, zoals altijd het eerste weekend na de officiële carnaval, was een daverend succes. De belangstelling groeit elk jaar. Prinses Margaretha en de vrouwelijke Raad van Elf ontvingen de prinsen en de raden van de Loetzers uit Terhole, de Lamsoren uit Lamswaarde, de Vogelpiekers uit Vogelwaarde en de Klorianen uit Kloosterzande. Margaretha wilde voor het grote feest begon wel even kwijt dat de grap, die acht jaar geleden aan de tap opgegooid was, uitgegroeid is tot een groot feest. „Acht jaar geleden hoorden we dat de wagenbouwers na carnaval de grens over trokken, nadat ze in Hontenisse vier keer hadden meegedaan aan de optocht. Zaterdag op Vogelwaarde, zondag Lamswaarde, maandag Terhole en dins dag in Kloosterzande. 'Awel, dan komen jullie maar naar Snis, wij kunnen er ook wat van', hebben we toen gezegd en vandaag is het de achtste keer dat er een optocht gehouden wordt en voor de zevende keer zwaait een prinses met haar elf dames de scepter. Op de televisie mogen ze dan grote ophef maken over de dames in Groesbeek en zelfs vertellen dat het een primeur is. Wij zijn er al veel langer, ze weten zeker niet dat Zeeuws-Vlaanderen bij Nederland hoort." Het limonadebal in café de Jachthoorn trok 31 kinderen, die zich leuk verkleed hadden. Er waren dan ook prijzen te winnen. De optocht vertrok om 14.30 uur van Zeedorp naar Ossenisse en terwijl de twintig wagens en vele groepen zich voortbewogen op de muziek van de dweilbands de Loetzers, de Lamsoren en Zonder Drank Geen Klank (ZDGK) kwam er een dun zonnetje doorpie- pen. Na de optocht leverden de prinsen hun sleutels weer in bij burge meester Th. Steenkamp en gooiden de aanwezigen er een extra schepje bovenop. Er werd nog lang feest gevierd. Het na-carna- valsfeest in Ossenisse werd opgenomen door de streektelevisie Zeeuws-Vlaanderen en wordt op 4 maart om 18.30 uur uitgezon den. Uitslagen: Verkleedwedstrijd. Jeugd tot zes jaar: 1. Stephanie de Waal, 2. Savannah Rijk en 3. Stijn Huige. Van 6 tot 12 jaar: 1. Ellen de Waal, 2. Jessica de Waal en 3. Leonie Sharnga. De Hummeltjes kregen de prijs voor de mooiste kleine wagen. Grote Wagens: 1. De Toogverkes uit Graauw, 2. De Crapules uit Kloosterzande en 3. Eur- cartering de Happers uit Ossenisse. Loopgroepen. Enkelingen: 1. Snoepje, 2. De heilige Willibrordus en 3. de Krantenjongen. Duo's: 1. Pocahontas, 2. De Skylers en 3. de Vogels. Groepen tot vijf personen: 1. Rotsbewoners, 2. de Kluners en 3. de Brandweer. Groepen met meer dan 5 personen: 1. de Heksen, 2. de Willige Wuven en 3. de Tan denborstels. Skiën kan natuurlijk ook als Een goed plekje- er geen sneeuw ligt. foto's wim kooyman In de nacht van vrijdag op zater dag viel tegen vijf uur een Frans man op die met zijn auto wel erg langzaam over de Axelsestraat in Terneuzen reed. Na een blaastest bleek hij te veel gedronken te hebben. De man kreeg een rijver bod en een geldboete van 350 gul den. Een half uur later werd op dezelfde Axelsestraat een Hage naar aangehouden, die niet in de gaten had dat de politie een stop teken gaf. Hierop reageerde hij pas enkele straten verder. Hij bleek zoveel gedronken te hebben dat zijn rijbewijs werd ingevor derd en hem een rijverbod werd opgelegd. Hij kreeg tevens een dagvaarding mee om te verschij nen voor de politierechter. Zaterdagavond rond half acht werd op de Heilleweg in Sluis een 53-jarige Belg uit Malle aange houden. De politie vermoedde dat deze autobestuurder te veel had gedronken. Een ademtest wees uit dat dit inderdaad het geval was. De man kreeg een rij verbod van zes uur en een dag vaarding voor de politierechter. Zondagochtend vroeg trok een 29-jarige Biervlietenaar de aan dacht van de politie wegens zijn j rijgedrag op de Schependijk en Haarmanweg in Terneuzen. Ook hij bleek te veel alcohol te hebben genuttigd. Met een dagvaarding op zak kon hij huiswaarts keren. Terneuzen (anp) - De politie heeft twee schippers bekeurd die de maximum-snelheid overschre den op het Kanaal van Gent naar Terneuzen. Zij heeft vier schippers een offi ciële waarschuwing gegeven. Twee anderen gingen op de bon omdat zij hun vaartijdenboek onvoldoende hadden bijgehou den. De politie hield de controle tus sen de brug van Sluiskil en de Zeevenaarhaven. Van 23 zee- en binnenvaartschepen nam zij de snelheid op. De politie voert actie om de over last op het kanaal door golfslag en zuiging terug te dringen. He- is de bedoeling dat de politie he. gehele jaar met enige regelmaat de snelheid van de schepen con troleert. Van onze verslaggever Goes - Het verzamelen van Mercedes-sterren en andere gelijksoortige attributen van auto's is een wijd en zijd ver breid euvel. In Goes is daar een nieuwe variant op dekt. Daar hield de politie vrijdagavond tegen midder nacht een aantal jonge® aan, die zich ophielden nabij de fietsenstalling van het station. Controle leerde dat de jonge ren niet minder dan SI He's' bellen in hun bezit bleken te hebben. Een van hen werf aangehouden en voor v<-r' hoor overgebracht naar he politiebureau. Daar duidelijk dat het overgrote deel van de bellen m directe omgeving van je station was 'verzameld zijn fietsbel mist, kan vanaf heden bij de poli'ie Goes ophalen. Het laatste l veel was er tl het kaarsje iJ gedoofd zijn I Voor wie hetf die heeft gen\ wel voor her\ vaarwel en i Met dankbaarheid, omda ons midden mochten heb dat zij nog zo veel voor i wij u mede, dat zacht ei trouwde omgeving van" mijn geliefde vrouw, on schoonmoeder, zuster, sc nicht echtgenotj in de leeftijd van 72 jaar. I Clinge: G.A. C| Clinge: Carla Familie FamiliJ 4567 CK Clinge, 24 februf Kerkstraat 14. De uitvaartdienst zal pla dag 28 februari 1996 om] chiekerk van de H. waarna de teraardebesi kerkhof aldaar. Samenkomst voor de uit uur aan de kerk. Ma ligt opgebaard in het Dela, Van der Maelstedevl Gelegenheid tot afscheicj van 18.00-19.00 uur. Na de begrafenis is er gel leren in zaal "De Troij straat 172 te Clinge Zij die door onvoorzig geen rouwbrief hebben I deze advertentie als uitq wen. Een moeder om trots op tel Een moeder om een voorh\ Een moeder die we nooit z Moeders' gaat, maar in on Met droefheid maar ook heid voor het vele dat zl ons en anderen heeft be kennis, dat geheel onv heengegaan onze lieve m^ sinds 28 november ij Zij is geboren op 31 Laureins en onverwacht! te Eede op 23 februari 19Ï Eede: Anita i van Gi Michie Eede: Chant: Froukl Watervliet: Ronnv Pyffer Loes e, Schoondijke: Danny Niels t Amsterdam: Carla I Eric Ml Sluis: Carlo fj IJzendijke: Tony es Famili Familil 4529 GH Eede, 23 februq Zwaanstraat 3. De uitvaartdienst, wa. wordt uitgenodigd, zall kerk van O.L. Vrouw T Eede op woensdag 28 fe uur. Aansluitend zal de beg op de begraafplaats Eede, waarna gelegenh] van de familie. Zij, die door omstand geen rouwbericht hebbel deze mededeling als aanvaarden. Zeer bedroefd, maar gi we bijna 43 jaar gehuwd u meedelen, dat na ef ziekte van mijn zijde ia ving der Zieken, mijn lid echtgenq in de leeftijd van bijna Axel: J. Cze Famil Fatnil 4571 JB Axel, 25 februa Lisenhowerlaan 16. De uitvaartdienst, waal ™gd, zal plaatsvinden (i, 10.00 uur in de parochl gorius de Grote, Walstr sluitend de crematie crematorium te Terneu D Wordt vriendelijk ve ■norgen tijdig aanwezig Gelegenheid tot condc num na afloop van de p Zij die geen kaart hebll ueze advertentie als uitl Na een oneerlijke strijd Jieel te vroeg van ons h] t ,Wensen de familie 1 e m deze moeilijke tij VrieiT

de Stem | 1996 | | pagina 6