Crisis dreigt rond Cuba Britse premier Major herstelt contact met Sinn Fein Wraak beheerst opnieuw Israëli's en Palestijnen Oorlogsmisdadiger gast van president Kroatië Peres eist van Arafat stappen tegen Harnas Forbes boekt eerste triomf in Delaware Hussein Kamel heeft gegokt en verloren druginvoer even groot king herdacht Analyse COMMENTAAR BUITENLAND A5 Neerschieten vliegtuigjes VS zet Clinton onder druk ENLAND KORT rbod op chter en baby en Bomers kwijt GPV en RPF PTT profiteert van Duitse posttarieven BUITENLAND KORT 20 gewonden bij ongeval Nederlandse bus Nieuw afluisterschandaal in Frankrijk 'Israël nam wraak tegen Duitsers' 6 FEBRUARI 1996 /\l 'dESTLM MAANDAG 26 FEBRUARI 1996 rafmaat in Nederland zich kwetste rechtsgevoel van daarbij een belangrijke r or de stijgende criminaliteit: hap die de politicus te veld volgen is gebleven. De politk eoefend, is in de praktijk Zich ft zwaarder, waardoor de ve ijven. Het toch al nijpende ce r groter geworden, erdachten is mede door dez m van de eerste orde gewo een ander het vertrouwen i jnd. r nieuwe cellen is electors, aatregel, maar het is duideli is voor een zo complex pre e heeft nu een beleidsplan on p het creëren van meer celle ognoses, die aangeven dat e ors zal toenemen. De ministt ling te bestrijden, meer celle ze eeuw wil zij 3000 nieuwe ce iddel in de strijd tegen het ce oorstander van het eisen va I waarde aan alternatieve stra niet gekozen voor de gemakte e discussie over het brandenc gesteld tot na de slotdebatte mmissie-Van Traa. Meer celle Kok laten weten. Maar het ids agen, zal zeker niet door iede eze brede context moeten wo t is gesproken, moeten er vo I te bereiken, is het noodzakeli van de straf-tenuitvoerleggin Door Bert Ummelen Washington - Het neei.-alen door Cubaanse gevechtsvlieg tuigen van twee vliegtuigjes van een organisatie van anti- Castro ballingen, zaterdag, heeft de regering Clinton onder druk gezet een harder^ houding aan te nemen tegen over het regime in Havana. De Cubaanse luchtactie tegen de Amerikaanse vliegtuigjes kwam na een golf van arrestaties onder dissidenten op het eiland, die afgelopen zaterdag een bijeen komst wilden houden. Beide gebeurtenissen zullen door het in meerderheid Republikeinse Con gres vrijwel zeker worden aange grepen om snel een aanscherping van het handelsembargo tegen Cuba te eisen. De Amerikaanse kustwacht zocht afgelopen zaterdag en gisteren tevergeefs naar de vier beman- iet-Rokersvereniging heeft furi-| Martinair om het rookverbod in te heffen. Volgens een woord- aatschappij besloten het sinds 1 okverbod in te trekken gezien de rsoneel'. Passagiers gingen gere- an de veiligheid in gevaar bren- uw uit Zoeterwoude en haar vier gmiddag uit hun woning aan gen zagen dat vijf mensen de om uit hun huis haalden en per auto p dat moment niet thuis. Uit het ebleken dat de vader, moeder en voeringszaak zijn betrokken. De 'e relatie tussen de vrouw en haar astoraal Werkenden (VPW) in het 's dat bisschop Bomers aftreedt, aad samen met Bomers de twee mers op advies van de commissie elangrijke bevoegdheden afstond, verwacht weinig van dat gesprek, omers is naar onze ervaring niets riep in 1993 ook al op tot het e bisschop. ies van de SGP-fractie in de Twee wee andere kleine christelijke par- nbare termijn opgaan in één nieu- "t buiten een dergelijk samengaan, in Utrecht op een SGP-vergade- Dijke zei onlangs te streven naar -PV bij de komende kamerverkie- utte zei zaterdag echter dat een de orde is. se president Chirac brandmer dé aanlegsteiger voor drugs d, Spanje en Italië hebben verg i- en uitvoer van verdovende nu gangspoort van Europa voor oïne. Cocaïne wordt niet al via Nederland aangevoerd, ook via Franse en Spa havens. Hoge Europese politiefunction rissen, die anoniem willen ven, zouden zich erover verw deren dat Nederlandse auto ten Frankrijk niet om de slaan met het geheime rapP van Europol. Een woordvoerder van het terie van Justitie zegt een e hem geen drugnota van h bekend is. e- ie et gt rt, iet ior /an bloemenkransen en een défilé ymbool van verzet, is in Amsterfl ïerdacht, die 55 jaar geleden uit :er dan 300.000 Nederlanders n 's van de nazi's op het joodse vo algemeen. Kantoren, bedrijven, 1. In het défilé liepen vertegenwo ister Borst (VWS) en afgevaardig verzet mee; onder hen vrouwen o ick zaten (zie foto). Leerlingen die het monument van de Do aemen. langui ;peelden de communisten een be staakt, staakt' riep de iHegale jen- nazi's en tot solidariteit met ae] ningsleden van de vliegtuigjes, eigendom van de in Miami geves tigde Cubaanse ballingengroep 'Brothers to the Rescue'. In opdracht van president Clinton beschermden F-16 jagers de zoekoperatie in internationaal water. Clinton reageerde zaterdagavond furieus op het neerschieten van de vliegtuigjes, Cessna 337 Sky- masters, voor de Cubaanse kust en eiste een onmiddellijke verkla ring. Minister van Buitenlandse Zaken Christopher maakte giste ren na spoedberaad met president Clinton bekend, dat de VS de Vei ligheidsraad zullen vragen in spoedzitting bijeen te komen. Ook beraden de VS zich over een eigen antwoord op de acties van Havana. Dat antwoord zal 'pas send en onmiddellijk' zijn, aldus Christopher. Volgens Havana hebben de neer gehaalde toestellen het Cubaanse luchtruim geschonden. Het eiland claimt territoriale wateren van 12 mijl (ruim 19 kilometer). Maar voorzitter Jose Basulto van 'Brot hers to the Rescue' ontkende de Cubaanse beschuldiging. Basulto vloog een derde toestel, dat wist te ontkomen. Volgens het Amerikaanse minis terie van Defensie zijn er aanwij zingen dat de toestellen op Cuba hebben willen landen om mensen op te pikken. Woordvoerder McCurry van het Witte Huis ver klaarde dat in het opgegeven vliegplan Cuba niet als bestem ming werd genoemd en dat zo'n vliegplan ook niet geaccepteerd zou zijn. Piloten van 'Brothers to the Res cue' patrouilleren boven de Straat van Florida in de hoop Cubaanse bootvluchtelingen te vinden en te redden. Maar vorige zomer breidde de groep haar actie uit. Boven Havana werden pamf letten afgeworpen, waarin werd opgeroepen tot vreedzaam pro test tegen het bewind van Fidel Castro. Naar aanleiding van die actie is de Amerikaanse Federale Luchtvaartdienst een onderzoek tegen Basulto begonnen. En voor Castro was het incident aanlei ding om te waarschuwen dat vliegtuigen die het Cubaanse luchtruim schonden riskeerden te worden neergeschoten. De regering-Clinton moet de komende maanden een standpunt bepalen tegenover een wetsvoor stel, dat voorziet in een aanscher ping van het embargo tegen Cuba. Buitenlandse ondernemin gen die zaken doen met het eiland zouden in het vervolg Ameri kaanse sancties riskeren. Beide Kamers van het Congres, Huis en Senaat, hebben afwijkende (meer en minder radicale) versies van het wetsvoorstel aanvaard, maar het is nog niet gekomen tot een afstemming van de beide varian ten. De regering-Clinton is gekant tegen het wetsvoorstel, maar zou in verband met de komende presidentsverkiezingen een veto liever vermijden. In de VS doet zich de tegenstrijdi ge situatie voor dat terwijl in de politiek de roep om een hardere lijn tegenover Cuba klinkt, buiten de politieke sfeer het idee veld wint dat de embargo-politiek is achterhaald. Volgens vrijwilli- gersgroepen, organisaties van zakenmensen en 'denktanks' bevindt Cuba zich in een over gangssituatie en zou Washingtons confrontatiekoers contraproduc tief zijn. Door Bob van Huët Londen - De Britse regering van premier Major heeft Sinn Fein uitgenodigd voor informeel overleg in Belfast. Martin McGuin- ness, de tweede man van Sinn Fein, zal daar vandaag een dele gatie leiden voor besprekingen met hoge ambtenaren. Het is het eerste contact sinds de BA-aanslagen in Londen. Britse ministers hebben formeel overleg met Sinn Fein uitgesloten totdat de IRA het opgeheven staakt-het- vuren weer volledig heeft her steld. Aan de vooravond van de bespre- demonstreerden gisteren tienduizenden Ieren, Noor dieren en Britten voor vrede in Noord-Ierland. Er werden in tien steden manifestaties gehouden en ook in New York kwamen Ameri kanen van Ierse komaf op de been. In Dublin gingen vele duizenden mensen de straat op. Gedurende tien minuten lieten ze een 'stille schreeuw' horen. Ook in Belfast was sprake van een grote opkomst. Het motto van de beto gingen luidde: 'Leg de wapens geef ons onze vrede terug'. In Londen verzamelden zich slechts een honderdtal mensen op Square voor een vre- Bonn - Duitse internationaal werkende bedrijven besparen tienduizenden guldens per dag door brieven in Nederland te pos ten. De Duitse post wil geld zien van het Nederlandse zusterbe drijf, dat van valse concurrentie wordt beschuldigd. De omweg bespaart een bedrijf als Eurocard ruim 20.000 gulden per dag. Alle Duitse klanten van de creditcardmaatschappij ont vangen hun post uit Nederland. De porto is in Nederland veel lager en bovendien biedt PTT fik se quantumkortingen. Op grond van de internationale postwet wil de Duitse post deze omweg onmogelijk maken. deswake. Voor het eerst sinds het begin van de 'Troebelen' werd aan beide zij den van de Iers-Noordierse grens gelijktijdig voor de vrede gede monstreerd. Met name veel Ieren wilden duidelijk maken dat het IRA-geweld (in naam van een Iers ideaal) zeker niet in hun naam werd bedreven. Het hoofd van de Britse anti-ter- reur brigade heeft dit weekeinde gewaarschuwd voor 'acuut' gevaar van nieuwe IRA-aansla- gen. Commandant Grieve van Scotland Yard zei dat naar aan leiding van de vondst van explo sieven en gedetailleerde docu menten in een woning in zuid- Londen. Op dat adres woonde de 21-jarige Ed O'Brien, de IRA-man die zichzelf (per ongeluk) opblies bij de laatste bomaanslag in Lon den. Zijn bom ging te vroeg af en ontplofte in een Londense dub beldekkerbus. Drie mensen raak ten daarbij zwaar gewond. De politie heeft in een tuin bij O'Briens huuradres nog meer explosieven en tijdklokken gevonden. Gezocht wordt naar een vriendin van de bommenleg ger. Buren hebben haar signale ment aan de politie doorgegeven. In verband met de toegenomen dreiging heeft de Londense politie besloten de 'Ring van Staal' rond de City uit te breiden. Wegafzet- tingen en controlepunten die er al waren rond het financiële hart van Londen worden nu uitgebreid tot het gebied van de rechtban ken. Daardoor komen nog eens 40.000 mensen extra binnen de beveiligde zone te werken. John Hume, de gematigde katho lieke leider en mede-architect van het huidige vredesproces heeft gisteren gezegd aanwijzingen te hebben dat de IRA de wapens opnieuw wil neerleggen. Voor waarde is dat er een datum kan worden afgesproken voor begin van vredesonderhandelingen. In Engeland, Ierland en Noord-Ierland demonstreerden gisteren tienduizenden voor de vrede. Deze jongen in Belfast houdt een papie ren vredesduif omhoog. foto epa vervolg van voorpagina Functionarissen van de Israëli sche veiligheidsdienst Shin Beth gaven gisteren te kennen dat zij Mohammad Difde leider van de clandestiene militaire arm van Harnas, beschouwen als hoofdverantwoordelijke voor de kunnen brengen hun steun te geven aan de Likud, die een har dere lijn voorstaat. Ook Netany ahu wilde hier echter niet op ingaan. „Op een dag als deze voeren we geen politieke debat ten," aldus de Likud-leider. Door Harald Doornbos Zagreb - De Kroatische president Franjo Tudjman kon het niet laten. Hij is nooit te beroerd om te pleiten voor de uitleve ring en berechting van Servische oor logsmisdadigers. Maar Kroaten die wor den verdacht van oorlogsmisdaden, dat is natuurlijk iets anders. Want wie was er afgelopen weekend te gast op het congres van Tudjmans regerende HDZ partij in Zagreb? Oorlogsmisdadiger Dario Kordic. Kordic is een van de zeven Kroaten die door het Joegoslavië-Tribunaal in Den Haag wordt gezocht. Hij was tijdens de oorlog tussen moslims en Kroaten in Bos nië als leider van HDZ verantwoordelijk voor menig bloedbad onder de moslim bevolking. Sinds Den Haag een arrestatiebevel tegen hem uitvaardigde, dook Kordic onder en viel er nog maar weinig van hem te vernemen. Maar nu duikt hij weer op. Hij zat gewoon in de zaal, luisterde naar de toespraak van Tudjman en bezocht na afloop een HDZ- borrel. Tudjman heeft vorig jaar verklaard dat hij graag zou meewerken met het Haagse tribu naal. Omdat alle Kroatische verdachten ech ter in Bosnië woonden, kon hij niets tegen hen ondernemen, zei Tudjman. Dat argu ment gaat niet meer op. Want Kordic bezocht niet alleen het HDZ-congres, maar woont sinds kort ook in Zagreb. „Tudjman pakt Kordic niet aan, omdat Kordic te veel weet," meent een waarnemer in Kroatië, „Als hij in Den Haag verschijnt voor het tri bunaal, dan zou hij wel eens kunnen door slaan en beweren dat bevelen voor de moord op moslims direct uit Zagreb kwamen." De HDZ-vergadering ging geen moment over de vraag of het acceptabel is dat gezochte oorlogsmisdadigers gewoon in de zaal zitten. De HDZ beschouwt figuren als Kordic namelijk als 'goede Kroatische patri otten'. Waar het wel overging was Tudjmans voortdurende problemen met de oppositie en de vakbonden. Na de verkiezingsoverwin ning van de oppositie in de stad Zagreb wei gert Tudjman hun kandidaat te benoemen als nieuwe burgemeester. Ondertussen heerst er ook sociale onrust in Kroatië. De vakbonden willen hogere lonen voor de werknemers. De doorsnee Kroaat verdient tussen de 400 en 650 gulden per maand, terwijl de kosten van het levenson derhoud te vergelijken zijn met die in Neder land. Er reden de afgelopen week vier dagen lang geen treinen. Ook de posterijen lagen voor een dag stil. Stakingen in Kroatië zijn nieuw, omdat staken in deze jonge, nationa- listiche republiek al snel wordt beschouwd als 'anti-Kroatisch'. Sinds de dood van Ayyash wordt Dif beschouwd als Israëls staats vijand nummer één. Dp de Israëlische legerradio zei Premier Peres gisteren dat hij de valestijnen heeft gevraagd om 'arde maatregelen, om aan het 'ptreden van Harnas en de Isla mitische Jihad een einde te laken. De aanslagen zijn de gaarste sinds in september 1993 het Palestijns-Israëlische akkoord werd gesloten. "rafat zou inmiddels al hebben gereageerd met arrestaties in nwaamentalistische kringen in e gebieden die onder zijn ,es.™r staan. In de Gaza-strook den gistermiddag zeker tien ®estaties plaats. Zaterdag al werden naar schatting 40 men en door de Palestijnse politie Pgepakt, omdat er toen reeds aanwijzingen waren dat een anslag ophanden was. eres weigerde gisteren in te 8 an op vragen over wat de aan- '„ge,n betekenen voor zijn kan ts, aanstaande verkiezingen p lntten. Voor de aanslagen lag es m de peilingen ruim voor P zijn belangrijkste opponent »enamm Netanyahu Maar g voor terroristische acties 'ÖU Israëlische kiezers ertoe ER WAS WEER pijn en ver driet in Israël en er was weer vreugde onder de aanhangers van de Hamas-beweging in de Gaza-strook. De twee massale sabotage-aanslagen, gisteren in Jeruzalem en Ash- kelon, sloegen een gat in het Israëlische gevoel van veilig heid en waren weer een vreugdevolle overwinning voor de islamitische funda mentalisten. Een trots Hamas-pamflet eiste gistermiddag al de verantwoor delijkheid op voor de dood en het verderf in de twee Israëli sche steden. Een zwarte dag voor Israël. Ver koolde lichamen van de 25 doden rondom de ontplofte autobus in het centrum van Jeruzalem. Tot op tientallen meters afstand verspreide lichaamsdelen van de twee sol daten die bij de ingang van de stad Ashkelon op een lift naar hun basis stonden te wachten en van de Hamas-moordenaar die zich - gekleed in Israëlisch mili tair uniform - tussen de solda ten had laten ontploffen. En weer die pijn onder de gewon den, onder de geschokte familie leden en onder alle Israëli's die op een dag als deze de rangen sloten en zich in nationale rouw dompelden. Voor de achtste keer in de afge lopen twee jaar gebeurde het en niet voor de laatste keer. Enkele uren al na de twee aanslagen liet premier Shimon Peres weten dat nog meer aanslagen te verwach ten zijn, omdat de islamitische fundamentalisten, ruim een maand na de Israëlische moord op de Hamas-ingenieur Yehieh Ayash in de Gaza-strook, nog steeds op wraak zinnen. Nog meer ontploffende bussen dus? Nog meer neergemaaide solda ten die als symbool van de lange Israëlische bezetting het tradi tionele Palestijnse doelwit zijn? De angst zit de Israëli's opnieuw in de benen, want in het Mid den-Oosten geldt de oud-testa- mentische wet van oog om oog tand om tand. Van wraak naar wraak. Door Willy Werkman En zo schreeuwden gisteren de heethoofdige omstanders bij de ontplofte autobus in Jeruzalem en bij de bebloede soldatenkle- ren in Ashkelon weer 'dood aan de Arabieren' en zo eisten de lei ders van de politieke oppositie weer de verzoeningsgesprekken met de Palestijnen voor onbe paalde tijd te stoppen. Zo vond de extreem-rechtse politicus Rehavam Zeevi dat er maar één oplossing is: alle Arabieren weg jagen. Als dat voorlopig niet haalbaar is, vond hij, dan op zijn minst de Gaza-strook en de Westelijke Jordaanoever voor onbepaalde tijd van Israël afsluiten. Zo gebeurde het ook. Niet één Pale stijn mag voorlopig Israël bin nen. Niet één van de vele tien duizenden Palestijnse arbeiders, die bij Israëlische bazen hun dagelijkse boterham vinden. Hoeveel potentiële nieuwe ter roristen kweekt deze tegen maatregel straks onder de Pale stijnse arbeiders die weer met z'n allen de prijs moeten betalen voor de enkeling die het nodig vond om zichzelf, samen met tientallen onschuldige Israëli's op te blazen? Het zal later blij ken. De doden in Jeruzalem en Ash kelon zijn de zware prijs voor de dood van Yehieh Ayash, ver moord door de Israëlische gehei me dienst. Ayash was het brein achter een aantal Hamas-aan- slagen in Israëlische steden waarbij tientallen Israëli's zijn omgekomen. Ruim een maand geleden ontplofte in de Gaza- strook zijn hoofd, samen met de draagbare telefoon, waarin de Israëli's 50 gram explosieven hadden geplaatst. Wraak. De vicieuze cirkel van het geweld. Want wraak was ook het stem pel geweest dat de islamitische fundamentalisten op al die eer dere ontplofte bussen in Israel's steden hadden gelegd. Wraak op de dood van 30 Palestijnen die tijdens het gebed in de moskee van Hebron door de joodse kolo nist Baruch Goldstein waren neergemaaid. Die moord gebeurde gisteren precies twee jaar geleden en die moord was ook weer wraak geweest op de Palestijnse terreur, die de maan den daarvoor vooral bij Hebron zo veel slachtoffers had gemaakt onder de joodse kolonisten daar. Vandaag branden in Israël weer de kaarsjes op de plaats van de aanslagen. Vandaag huilt Israël weer om zijn onschuldige vaders, moeders en kinderen die het Palestijnse wraakobject moesten zijn voor de moord op de Hamas-ingenieur. En de slachtoffers van gisteren in Jeruzalem en Ashkelon zullen niet de laatsten zijn, want ze zullen weer gewroken worden. Oog om oog, tand om tand. Door Bert Ummelen Washington - In de kleine oostkust-staat Delaware heeft de gefortuneerde uitgever Steve Forbes gisteren zijn eersté zege op zijn rivalen voor de Republikeinse nominatie voor het presidentschap geboekt. Van de vier belangrijkste kandi daten was Forbes de enige die in Delaware echt campagne voer de. Forbes kreeg 31 procent van de stemmen. Senator Bob Dole, die in nationale peilingen nog altijd royaal op kop ligt, werd tweede met 26 proeent. Bucha nan en Alexander finishten als derde en vierde met achtereen volgens 18 en 13 procent. Hoewel Forbes' overwinning deels wordt toegeschreven aan onvrede over de absentie van de andere kandidaten, maakt die volgens analisten de uitkomst van de Republikeinse competitie nog onvoorspelbaarder. Na zijn teleurstellende resultaten in Iowa en New Hampshire werd al volop gespeculeerd over het moment waarop de miljardair de race zou verlaten. Forbes in de arena betekent dat het voor Dole en Alexander moeilijker is de even omstreden als succes volle Pat Buchanan, de winnaar van New Hampshire, te stoppen. In een veld van drie of vier kan didaten kan de steun die Bucha nan heeft onder conservatieve Republikeinen, hem nieuwe overwinningen bezorgen. Net als Dole en Alexander concen treert Buchanan zich sinds New Hampshire op Arizona en Noord- en Zuid-Dakota, waar morgen voorverkiezingen wor den gehouden. Zaterdag volgt de eerste zuidelijke staat, Zuid- Carolina. De vier verkiezingen luiden de grote veldslagen van maart in, die moeten beslissen wie de Republikeinse uitdager van Democratisch president Bill Clinton zal zijn. Trostau - Bij een ongeval met een Nederlandse bus in Duitsland zijn zaterdagochtend 20 mensen licht gewondgeraakt. Het ongeval gebeurde bij het plaatsje Tröstau nabij de grens met Tsjechië. Het ongeval ontstond toen een tegenligger van de bus op een tweebaans weg een klapband kreeg, op het moment dat de touringcar werd gepasseerd. De personenauto reed tegen de bus die daarop drie tot vier meter lager in de berm belandde. Het voertuig schampte enke le bomen maar bleef rechtop staan, zodat de schade beperkt bleef. In de bus zaten 54 mensen. Van de twintig gewonden, zijn er twee ter observatie in een ziekenhuis opgenomen. Parijs - Het illegaal afluisteren blijkt in Frankrijk veel vaker te zijn voorgekomen dan tot nu toe was aangenomen. De afgelopen vijf regeringen hebben zich er schuldig aan gemaakt, waaronder ook die van de huidige president Jacques Chirac. Het weekblad Le Journal du Dimanche schreef gisteren dat gesprekken van advoca ten, journalisten en regeringsfunctionarissen tussen 1987 en 1993 veelvuldig zijn afgetapt. De krant publiceerde een kopie van de lijst met namen van afgeluisterde personen. Deze geeft aan dat deze praktijken doorgingen nadat een ander schandaal over grootscha lige aftappraktijken, tussen 1983 en 1986 door een anti-terreureen- heid vanuit het Elysée-paleis, aan het licht was gekomen. Het betrof toen zo'n tweeduizend mensen. Jeruzalem - Israël had in 1948 uitgewerkte plannen om uit wraak voor de holocaust het drinkwater van 6 miljoen Duiters te vergifti gen. Volgens een Israëlische tv-documentaire vergiftigden joodse commando-eenheden na de oorlog duizenden gevangen SS'ers en liquideerden zij in heel Europa meer dan duizend ex-nazi's. Onder de titel Oog om Oog maakt de documentaire gewag van de aan maak van gif om ter genoegdoening 6 miljoen Duitsers te doden. De toenmalige president van Israël, Halm Weizman, zou het groene licht daarvoor hebben gegeven. De actie is echter nooit uitgevoerd. Wel zouden duizenden gevangen genomen SS-soldaten met vergif zijn gedood. De eenheid van Kuvner slaagde erin om het brood dat zij in de gevangenkampen kregen, te vergiftigen. Door Theo Hoeymakers HUSSEIN Kamel heeft gegokt en verloren. De schoonzoon van Saddam Hussein vluchtte in augustus met zijn broer Saddam Kamel en hun echtgenotes naar Jordanië, doods bang voor de onberekenbare Uday, gevreesd killer-playboy en zoon van de Iraakse dictator. Uday had kort daarvoor een neef geëlimineerd na een ruzie over een sportauto en Kamel meende niet geheel ten onrechte dat hij wel eens het volgende slachtoffer zou kunnen zijn. Uday ergerde zich al lang aan de invloed van Kamel en had daarvan ook geen geheim gemaakt. Generaal Hussein Kamel - tot zijn vlucht als leider van het Iraakse militair-industriële complex een van de machtigste mannen in het land - dacht zich in het buitenland op te kunnen werpen als redelijk alternatief voor de slager van Bagdad. Het liep allemaal anders. Kamel werd door de Iraakse oppositie in ballingschap onmiddellijk gebrandmerkt als een van de meest beruchte Iraakse beulen, onder meer verantwoordelijk voor het bloedig neerslaan van de sji'itische opstand in het zui den van Irak. Een man, kortom, met wel erg veel bloed aan zijn handen. Tot overmaat van ramp bleken ook de Amerikanen nauwelijks van de Iraakse overloper gecharmeerd. Met veel aplomb had Kamel aangekondigd een boekje open te zullen doen over Iraakse defensiegeheimen. Maar de Amerikaanse inlichtin gendiensten kon hij weinig nieuws vertellen. De generaal was volledig geïsoleerd. Er rest te hem weinig anders dan te gokken op de barmhartigheid van zijn schoonvader. Toch had hij als weinig anderen kunnen weten dat mededogen niet een van de meest in het oog lopende eigenschappen is van de Iraakse president. Na bemiddeling van Kamels vrouw Ragda - Saddams doch ter en Udays zus - werd vervol gens een amnestieregeling getroffen. En afgelopen dinsdag toog een stoet Mercedessen met Kamel en zijn hofhouding naar de Iraaks-Jordaanse grens, waar het gezelschap hartelijk werd verwelkomd door een grijnzende Uday. Wat volgde past in de beste Iraakse tradities van wraak, verraad, list en bedrog. Kamel en de zijnen zouden behandeld worden als 'normale Iraakse burgers', zo meldden de Iraakse autoriteiten. Na een verhoor door de Iraakse geheime dienst werden de twee schoonzoons in een appartement in Bagdad ondergebracht, waar vrijdag de bloedige afrekening volgde. Kamels lot was eerder die dag al definitief bezegeld toen zijn echtgenote Ragda en haar zus Rana - de vrouw van Saddam Kamel - zich van hun echtgeno ten lieten scheiden. Beweerd werd dat de broers tegenover hun vrouwen de ware aard van de reis naar Jordanië hadden verzwegen. Volgens de officiële lezing op de Iraakse tv ging het vervolgens zo. Twee neven van Kamel meldden zich bij diens verblijf plaats om de familie-eer te zui veren, die door het verraad van de overlopers was bezoedeld. Er vielen negen doden, onder wie de twee neven. Daarna klonk op de tv het Iraakse volkslied en volgden lofbetuigingen aan de gevierde leider Saddam Hus sein. De werkelijkheid is meer in overeenstemming met de bloedige Iraakse historie. Vol gens de Sunday Times maakte Saddams psychopatische zoon Uday met een aantal lijfwach ten zijn opwachting bij het huis waar de overlopers verbleven. Er volgde een vuurgevecht met de inmiddels bekende afloop. Volgens berichten in de Arabi sche pers heeft Saddam Hussein echter hoogstpersoonlijk afge rekend met zijn trouweloze schoonzoons. In ieder geval heeft het Iraakse recht zoals vader en zoon Hussein dat interpreteren, weer eens zijn loop gehad.

de Stem | 1996 | | pagina 5