Studie naar huwelijk voor homo's Lrisr Britse Wallage stelt topsalarissen aan de kaak Justitie vindt geheim rapport bij advocaat Haagse buurt is overlast homo-liefde zat f- ft 1 tl' t- M Piet Derksen was 'zakenman voor God' Peres eis stappen 6 Probleem druginvoer in Frankrijk even groot Februaristaking herd ad1' DE STEM BINNENLAND Schmitz: Geen adoptierecht DE STEM ffiXlCOMMENTAA Cellentekort BUITENLAND KOR' Martinair heft rookverbod op Ouders ontvoeren dochter en baby Priesters Haarlem willen Bomers kwijt SGP stimuleert fusie GPV en RPF DE STEM Neerschieten PTT profiteer van Duitse posttarieven MAANDAG 26 FEBRUARI 1996 Den Haag (anp) - PvdA-frac- tievoorzitter Wallage vindt de salarissen van mensen bij semi-overheidsinstellingen in sommige gevallen 'te gek voor woorden'. Hij wil daar bin nenkort eens een stevig debat over. De PvdA-voorman zegt dat dit weekeinde in het Vlug schrift van zijn partij. Wallage haakt in op de discussie over de salarissen van het bestuur van het in opspraak geraakte Col- lege van toezicht op de sociale verzekeringen (CTSV), de opvol ger van de Sociale Verzekerings raad. Voorzitter mevrouw Van Leeuwen (WD) strijkt jaarlijks ongeveer 300.000 gulden op, medebestuursleden Van Otterloo (PvdA) en Van Rooijen (CDA) beuren jaarlijks rond de 250.000 gulden. Wallage vindt die ontwik keling zo langzamerhand te gek voor woorden. Het inkomen van dergelijke lieden overstijgt dat van de minister-president. „Het wordt tijd eens zorgvuldig te kij ken naar de hoogte van de salaris sen van mensen in deze functies. Deze taak is zwaar, maar ook relatief beschut. Ik zie dan ook geen reden waarom deze salaris sen hoger zouden moeten zijn dan die van de minister-president," vindt Wallage. De PvdA-fractie- leider denkt dat men het in de semi-overheid al te gemakkelijk als normaal beschouwt om derge lijke honoreringen te geven, omdat ook het bedrijfsleven met salarissen van dezelfde orde over de brug komt. Dat gaat volgens hem alleen op voor bij voorbeeld het salarisstrookje van iemand als de president van De Nederland- sche Bank (Duisenberg, PvdA). Voor Wallage staat in een komen de discussie voorop dat bij het bepalen van een salaris er wordt gelet op de verhoudingen binnen de overheid, hoe zwaar en risico vol de functie is in verhouding met andere binnen diezelfde (semi)- overheid. Ook wil hij de situatie in het bedrijfsleven erbij betrekken. „De overheid moet natuurlijk wel kunnen blijven concurreren met de marktsector. Anders krijgt ze tweederangs personeel, dat kan natuurlijk niet de bedoeling zijn." De discussie over de inkomens van het bestuur van de CTSV valt toevallig samen met de verhoging van het vaste inkomen van leden van de Tweede Kamer. De schade loosstelling gaat van 9552 naar 11.557 gulden per maand. De beroepskostenvergoeding daaren tegen daalt van 12.590 per jaar naar 4200. Per saldo is de operatie inkomensneutraal. Van onze Haagse redactie Den Haag - Staatssecretaris Schmitz (Justitie) is bereid een onderzoek te doen naar een wettelijk homo-huwelijk. Ze blijft er echter op tegen homo-paren ook het adoptierecht te geven. De staatssecretaris noemde het zaterdag op het Radio 1 Journaal 'geen gek idee' een studie naar een wettelijk huwelijk voor homo-paren te laten verrichten. Het recht op adoptie, nu voorbe houden aan gehuwden, wil ze homo-paren niet toekennen omdat veel landen waar adoptie kinderen vandaan komen daarte gen bezwaar hebben. De vrees bestaat dat deze landen geen kin deren meer voor adoptie zullen vrijgeven als adoptie door homo paren is toegestaan. Schmitz legt daarmee de wens van de regeringsfracties PvdA, WD en D66 naast zich neer. De fracties vinden dat homo-paren voor de wet moeten kunnen trou wen en ook kinderen moeten kunnen adopteren. Ze zullen dit aankaarten als de Kamer volgen de maand met het kabinet over het onderwerp debatteert. Het kabinet besloot vorig najaar dat het burgerlijk huwelijk voor behouden moet blijven aan rela ties tussen mannen en vrouwen. Van een wettelijk homo-huwelijk werd om vooral praktische rede nen afgezien. Een van die rede nen is dat geen enkel ander land het homo-huwelijk erkent. Gevreesd wordt dat Nederlandse homo-echtparen in het buiten land allerlei juridische proble men zullen krijgen. Als alternatief voor het huwelijk kwam het kabinet met het voor stel voor het geregistreerd part nerschap. Homo-paren krijgen daarmee vrijwel gelijke rechten als echtparen. De regeringsfrac ties vinden die registratie niet ver genoeg gaan. Met name waar kin deren in het spel zijn, zijn er ver schillen tussen geregistreerde partners en echtparen. Zo heeft de niet biologische ouder van geregistreerde partners geen rechten bij de opvoeding van het kind. Over twee weken behandelt de Kamer het onderwerp. Rotterdam (anp) - De Rotterdamse officier van Justitie mr. R. de Groot heeft bij de vestigingen van advocatenkantoor Sjöcro- na, Van Stigt, De Roos Pen een vertrouwelijk rapport in beslaggenomen, dat vermoedelijk gestolen is van de Criminele Inlichtingendienst (CID) in Rotterdam. Dat heeft de deken van de Orde van Advocaten in Rotterdam mr. J.D. Loorbach desgevraagd bevestigd. De huiszoekingen werden op 12 en 13 februari ver richt in Rotterdam en Den Haag. Dat gebeurde in verband met het gerechtelijk vooronderzoek tegen de Rotterdamse brigadier van politie R.L. Hij werkte jarenlang bij de CID in Rotter dam. Hij wordt er sinds septem ber vorig jaar van verdacht geheime recherche-informatie voor grof geld te hebben ver kocht in het criminele circuit. Op 7 februari werd L. op heter daad betrapt, toen hij in Rotter dam informatie verkocht aan de echtgenote van een grote Rotter damse drughandelaar. In ruil ontving L. tienduizend gulden. Zijn raadsman mr. B. van Eijck werkt bij het advocatenkantoor Sjöcrona cum suis, waar het OM huiszoeking heeft verricht. Dr. mr. J.M. Sjöcrona, hoogle raar internationaal strafrecht in Tilburg en een van de vier maten van het betrokken advocaten kantoor, zegt dat de huiszoekin gen in Den Haag en Rotterdam correct zijn verlopen. „Wij heb ben hebben officier van justitie De Groot en rechter-commissa- ris Van Klaveren op formele gronden de toegang tot ons kan toor geweigerd, net als de huis zoeking en de inbeslagname van het rapport. De zaak is niettemin op bevel rechtbank doorgezet. Inmiddels hebben wij een klaag schrift aan de rechtbank in voor bereiding." Sjöcrona wil niet ingaan op de vraag of het rapport is gestolen. „Ik kan bevestigen dat het afkomstig is van de Rotterdamse politie en dat op het omslag 'ver trouwelijk' te lezen staat. Ons kantoor is na grondig beraad tot de -conclusie gekomen dat het rapport mogelijk bruikbare informatie bevat voor de verde diging van L. Daarom hebben wij een beroep op onze geheim houdingsplicht en ons verscho ningsrecht gedaan." De Haagse maatschap heeft het Openbaar Ministerie en de rechtbank vervolgens aangebo den het politierapport gewoon terug te geven. „Wij wilden daarvoor in ruil de toezegging dat, als de verdediging het rap port nodig zou hebben, het •beschikbaar zou zijn. Die garan tie wilden De Groot en Van Kla veren niet geven. Daarop hebben we voorgesteld het document in bewaring te geven bij de deken van advocaten. Ook dat voorstel is van de hand gewezen," aldus Sjöcrona. De Rotterdamse persofficier van Justitie mr. H. Wesselink wei gert op zaak in te gaan, omdat er 'in het kader van het gerechte lijk vooronderzoek tegen L. geen mededelingen worden gedaan'. Naar het zich laat aanzien betreft de zaak L. een groot schandaal, dat al jaren aan de gang is. Mogelijk moeten na die van L. straks meer koppen rollen bij politie of justitie. Uit een bijlage van het rapport van de commissie-Van Traa heeft L. een invloedrijke rol gespeeld in een omvangrijk onderzoek van de Rotterdamse recherche naar een softdrugsyn dicaat ('operatie Bever'). Daar bij is zo'n achttienduizend kilo soft drugs onder toezicht van het OM - en dus van L. - op de markt gekomen. Condooms rapen in de Scheveningse Bosjes. Door Rinze Brandsma Den Haag - Haast zegevie rend stort een keurige Haagse dame zich op het eerste con doom, in de struiken op nau welijks enkele tientallen meters van de Kerkhoflaan. Het dozijn actievoerders kijkt tevreden: zie je wel, ze doen het in het volle zicht van hun woonkamers en van hun kinderen. „Smeerlappen," sist een buurt bewoner, zelf homo. „Walgelijk. Vreselijk vind ik dit, vooral voor de kinderen. Dit kan toch niet?" Na afloop van een excursie door het lokkend struweel, over rui ter- en voetpaden waar eerbare burgers geen voet meer durven te zetten uit angst lastig geval len te worden, door een gedoog zone die zich ontwikkeld heeft tot de randstedelijke homo-ero tische ontmoetings- en afwerk plek bij uitstek, concluderen de over-beschaafde Haagse actie voerders: „Dit heeft echt niets te maken met discriminatie. Het is pure overlast. Dat pikken we niet langer." Al meer dan drie jaar klagen zij over de overlast van homo's. De voor zaterdag aangekondigde 'schoonmaakdag' in de Scheve ningse Bosjes is voor onbepaal de tijd uitgesteld: de condooms, tissues en andere resten van herenliefde worden nog bedekt door sneeuw. Maar het dozijn actievoerende buurtbewoners neemt de opgetrommelde media graag mee de struiken in naar de gedoogzone even verderop. Geen contactzoekende homo te zien zaterdag. De acties van de buurt, zoals het uitdelen van waarschuwende brieven, note ren van kentekens, schijnen met felle lampen en fotograferen van op snelle seks in de bosjes belus te mannen, hebben hen even afgeschrikt. Vanavond praten burgemeester Havermans en wethouder Groenvoorziening Van der Put ten met de boze Archipelbuurt, een sjieke woonwijk aan de zoom van de Scheveningse Bos jes, een uitgestrekt duinachtig natuurgebied in de Hofstad. Zij zullen uitleggen waarom de bos jes op proef gedoogzone mogen blijven voor homo's. Er ligt een voorstel aan de gemeenteraad dat een ontmoetingsplek moet kunnen. Maar dan dieper de bosjes in, buiten zicht van de getergde buurtbewoners. Van hun kant zullen de bewo ners de stadsbestuurders duide lijk maken, dat ze schoon genoeg hebben van de cruisende homo's en biseksuele, contact- zoekende mannen. Omdat het om pure overlast gaat: aanstoot gevende seks in het openbaar, hinder van autoverkeer tot diep in de nacht, zoons en vaders die doorlopend aangesproken wor den, viezigheid en troep in de natuur. „Als hier heroïnehoer- tjes getippeld zouden hebben, was het probleem binnen twee dagen aangepakt. Maar nu gaat het om een minderheidsgroep die het toch al zo moeilijk heeft en wordt het getolereerd." Maar wat doen de heren dan voor vreselijks? Heeft de homo belangenvereniging COC niet gewezen op het volmaakt onschuldig karakter van de 'homobaan', op de sociale func tie als unieke, veilige en gezelli ge plek, historisch zo gegroeid? Het actiecomité van buurtbewo ners, homo's zowel als hetero's, barst los in een litanie van voor beelden van smerigheid en enge sfeer in de Scheveningse Bosjes. Condooms op de schommels en de wipwap van de kinderspeel plaats. Eerbare vaders die hun hond niet meer kunnen uitlaten zon der om de haverklap knipogen de mannen en gefluister van 'ga je mee' te moeten weerstaan. Mannen die zich in het volle zicht van de villabewoners en hun kinderen aan elkaar ver grijpen, in voor hun deur gepar keerde auto's en in de struiken. Continu heen en weer rijdende auto's, vooral 's avonds tussen twaalf en twee, die contact zoe kend met hun lichten naar elkaar flitsen, draaiende moto ren en klappende deuren. Jon gens van vijftien die de schand knaap uithangen en voor geld met de mannen meegaan. „En dus drugs, en dus dealers." Woordvoerster van het actieco mité E. Postma, een jonge moe der in spijkerpak: „Zelfs in deze FOTO WIEBE KIESTRA koude winter gaat het de hele dag door. In de zomer lopen hier wel 40 man per dag rond. Deels blote mannen, van die leren pakjes met uitgesneden billen. Mannen die elkaar bevredigen in het volle zicht van voorbij gangers. In het hele land is deze plek in homokringen bekend. Het staat zelfs in internationale gay travellers-gidsen." Zij verwacht weinig heil van het gesprek met het gemeentebe stuur over een gedoogplek, die per het bos in. „Ze willen juist, om hun veiligheid, dichtbij de woningen en de straat blijven. Bovendien is het gebied van de gedoogzone zo groot, dat nor male recreanten in een vijfde van het bos niet meer welkom zijn." Een buurtbewoner ('Ik ben zelf homo, of eigenlijk pedofiel'): „Ik heb er ook last van. Ik woon hier al veertig jaar. Het is hier al zo lang ik me kan herinneren een ontmoetingsplek, vooral van biseksuele, getrouwde mannen. Maar tot een paar jaar geleden ging dat discreet. Nu struikel je over de mannen en word je ach tervolgd tot aan je huisdeur. Het is pure geiligheid, de kick van het elkaar anoniem kunnen ont moeten, seks in het openbaar." De schoonmaakactie komt er nog wel, als het weer beter is. De vuilniszakken vol condooms en tissues zullen op een passend moment gedropt worden op de stoep van de 'verantwoordelij ken', belooft het actiecomité. Door Peter Blees HET LEVENSVERHAAL van Piet Derksen, die zaterdag op 83-jarige leeftijd overleed, is dat van een zaken man, een ondernemer. Hij begon geld te maken uit de bouw van tennisba nen en de verkoop van rackets en ten nisballen. Dat leidde tot een keten van sportzaken. Een lekkende tent op vakantie in Spanje bracht hem op het idee van handel in dubbeldaks tenten. En eenmaal in de recreatiesector beland, bouwde hij een imperium van bungalowparken: Center Pares. De verkoop daarvan leverde hem en zijn vrouw bijna 700 miljoen gulden op. Met dat geld gingen ze ondernemen voor God. Puur financieel gezien was Derksen daar in heel wat minder succesvol. 'Mis-inves- teringen' zouden tot gigantische verliezen hebben geleid. Het is bekend dat de rooms-katholieke zakenman zelf wat geld verloor op de aardappeltermijnmarkt, maar volgens vertrouweling Ed Arons is dat een peuleschil vergeleken bij het bedrag dat Derksen verloor door verkeer de adviseurs. „Er zijn hem hele slechte beleggingen geadviseerd, ik denk dat er op die manier wel een paar honderd mil joen is doorgejaagd. Er was onvoldoende structuur voor het beoordelen van inves teringen. Adviseurs konden veel te gemakkelijk hun gang gaan." De slechte beleggingsresultaten leidden ertoe dat de permanente geldstroom van Levend Water Beheer, dat het vermogen van de Derksens beheert, in de richting van allerlei stichtingen opdroogde. Er was bovendien een kortdurend maar hevig conflict tussen de ouders en kinde ren Derksen over beheer van en zeggen schap over de gelden. De bekendste van de door Derksen gefi nancierde stichtingen was Getuigenis van Gods Liefde, met kantoor en de opvallen de 'lichtkrant' op de Eindhovense Markt. Arons (tegenwoordig hoofdredacteur van het Katholiek Nieuwsblad) was er hoofd mediazaken. In 1992 vierde de Stichting Getuigenis van Gods Liefde (SGGL) nog opgewekt het tienjarig bestaan. Op die feestelijke bijeenkomst werd Piet Derk sen betiteld als 'zakenman voor God'. Daar werd ook bekend dat de stichting in 1991 een slordige 65 miljoen gulden naar allerlei goede werken had overgemaakt, variërend van het mediaproject Lumen 2000 (vervaardiging van religieuze pro gramma's all-over-the-world) tot de rooms-katholieke journalistenopleiding in Brussel, van het religieuze radiostation van zuster Angelica in Amerika tot evan gelische scholen in India. Twee jaar later moesten de ontslagver gunningen voor de medewerkers van SGGL worden aangevraagd. De teloor gang van de stichting is inmiddels vrijwel compleet. „Maar dat heeft Derksen zich niet zo aangetrokken," zegt Arons. „Hij had al lang geleden samen met zijn vrouw afstand gedaan van zijn geld, van zijn bezit. En in feite liep het met zijn gezond heid net zo snel af als met de stichting. De klap waar hij echter niet meer overheen kwam, was het overlijden van zijn vrouw." Arons wijst er overigens op dat veel acti- veiten en projecten van de stichting wel degelijk resultaat hebben gehad en vaak ook worden voortgezet. Zaken doen voor God eindigt niet met aardse winst- of ver liescijfers. Levend Water Beheer liet vorig jaar nog weten dat het echtpaar Derksen hun geld maximaal heeft willen besteden aan de verbreiding van het geloof en de ondersteuning van de armsten. En dat de Derksens daardoor weliswaar tot armsten van Nederland behoorden, maar zich 'geestelijk een enorme rijkdom hebben verworven'. Zelf zeiden ze daar ooit over: „Er zijn mensen die ons hartstikke gek vinden, want wie doet dat nou, wat wij doen? Maar voor ons is het een heerlijk bestaan, een bestaan met een persoonlijke God." Zaken doen deed Derksen op intuïtie, vaak regelrecht tegen marketing-rappor- ten in, aldus Arons. „Hij koos voor een simpele, rechte weg. En dat deed hij ook in zijn geloof. Hij geloofde heel eenvou dig, als een kind. Ik denk niet dat hij ooit een theologisch boek heeft gelezen. De Bijbel was voor hem genoeg. En verder: niet te veel praten, maar doen, met een enorme radicaliteit." Derksen DE LAATSTE JAREN heeft de strafmaat in Nederland zich' opwaartse lijn bewogen. Het gekwetste rechtsgevoel van Nederlandse bevolking heeft daarbij een belangrijke1 gespeeld. De beste oplossing voor de stijgende criminaliteit' zwaarder straffen, is de boodschap die de politicus te vet meekrijgt van zijn achterban. Een opdracht die niet zonder gevolgen is gebleven, ke druk die vervolgens werd uitgeoefend, is in de praktijK baar geworden. Nederland straft zwaarder, waardoor dew oordeelden langer in detentie blijven. Het toch al nijpende» lentekort is hierdoor alleen maar groter geworden. Het massaal heenzenden van verdachten is mede gang van zaken tot een probleem van de eerste orde gew, den. Een verschijnsel dat als geen ander het vertrouwen politie en justitie heeft ondermijnd. Het bouwen van steeds meer nieuwe cellen is elector} gezien de meest voordelige maatregel, maar het is duidei; dat het niet de enige oplossing is voor een zo complex pr bleem. Minister Sorgdrager van Justitie heeft nu een beleidsplan wikkeld, dat niet alleen steunt op het creëren van meercelïe Zij baseert haar plannen op prognoses, die aangeven dat" omvang van de criminaliteit fors zal toenemen. De minist erkent dat, om deze ontwikkeling te bestrijden, meer cell nodig zijn. Tot het einde van deze eeuw wil zij 3000 nieuwect len laten bouwen. Het is echter niet haar enige middel in de strijd tegen het lentekort. Sorgdrager is een voorstander van het eisen lagere straffen en zij hecht veel waarde aan alternatieve s fen. De minister van Justitie heeft niet gekozen voor de gemak) lijkste weg. Het kabinet heeft de discussie over het branden vraagstuk van Sorgdrager uitgesteld tot na de slotdebat, over de rapportage van de commissie-Van Traa. Meer cell zal wel lukken, heeft premier Kok laten weten. Maar het id om bepaalde straffen te verlagen, zal zeker niet door kabinetslid worden gesteund. Toch zal de problematiek in deze brede context moetenw den bezien. Wanneer er recht is gesproken, moeten er vi doende cellen zijn. Om dat doel te bereiken, is het noodzakeli dat het heel brede probleem van de straf-tenuitvoerleggi wordt meegewogen. Amsterdam - De Nederlandse Niet-Rokersvereniging heeft furi eus gereageerd op het besluit van Martinair om het rookverbodii haar vliegtuigen per 1 maart op te heffen. Volgens een v voerder van Martinair heeft de maatschappij besloten het sinds november geldende algemene rookverbod in te trekken gezi 'vele klachten van klanten en personeel'. Passagiers gingen geld op het toilet roken en dat kan de veiligheid in gevaar bren gen. Zoeterwoude - Een 27-jarige vrouw uit Zoeterwoude en haar vie maanden oude baby zijn vrijdagmiddag uit hun woning Welpoortseweg ontvoerd. Getuigen zagen dat vijf mensen de hulp roepende vrouw en de baby uit hun huis haalden en per auti afvoerden. De echtgenoot was op dat moment niet thuis. Uit ht politie-onderzoek is inmiddels gebleken dat de vader, moeder broer van de vrouw bij de ontvoeringszaak zijn betrokken. Di familie blijkt al jaren fel tegen de relatie tussen de vrouw en haai partner te zijn. Haarlem - De Vereniging van Pastoraal Werkenden (VPW) inhei bisdom Haarlem wil nog steeds dat bisschop Bomers af Vandaag evalueert de priesterraad samen met Bomers de twee jaar die zijn verstreken sinds Bomers op advies van de commissie Van den Muijsenbergh enkele belangrijke bevoegdheden afstont VPW-voorzitter B. van Schagen verwacht weinig van dat ge „In de houding van bisschop Bomers is naar onze ervaring niels ten goede veranderd." De VPW riep in 1993 ook al op tot he aftreden van de fel bekritiseerde bisschop. Utrecht - Voorzitter Van der Vlies van de SGP-fractie in de Twee de Kamer juicht het toe als de twee andere kleine christelijke par tijen GPV en RPF binnen afzienbare termijn opgaan in één nieu we beweging. De SGP zelf blijft buiten een dergelijk samengaan Van der Vlies zei dat zaterdag in Utrecht op een SGP-vergai ring. RPF-fractie voorzitter Van Dijke zei onlangs te streven naai een gezamelijke lijst met het GPV bij de komende kamerverte zingen. Zijn GPV-collega Schutte zei zaterdag echter dat fusie wat hem betreft niet aan de orde is. Den Haag (anp) - De Franse president Chirac brandmei Nederland ten onrechte als dé aanlegsteiger voor drugs Europa. Frankrijk, Duitsland, Spanje en Italië hebben va) lijkbare problemen met de in- en uitvoer van verdovende® delen. Dit zou blijken uit een geheim rapport van Europol. Het samen werkingsverband van de Europe se politie in de strijd tegen de internationale drughandel en het witwassen van misdaadgeld is in Den Haag gevestigd. Een woord voerder van Europol bevestigt het bestaan van het rapport, maar wil niet op de inhoud ingaan omdat die 'vertrouwelijk' en 'zeer delicaat' is. Het rapport noemt Spanje het belangrijkste tussenstation voor de in- en doorvoer van Marok kaanse hasj. Duitsland is de toe gangspoort van Europa voor- ome. Cocaïne wordt niet al via Nederland aangevoerd, ook via Franse en Sf havens. Hoge Europese politiefunctioi rissen, die anoniem will® ven, zouden zich erover vew deren dat Nederlandse aut<® ten Frankrijk niet om slaan met het geheime van Europol. Een woordvoerder van bi terie van Justitie zegt ec hem geen drugnota van E* bekend is. Amsterdam - Met het leggen van bloemenkransen en een de®j' het beeld van De Dokwerker, symbool van verzet, is in Amstew® termiddag de Februaristaking herdacht, die 55 jaar geleden Op 25 februari 1941 legden meer dan 300.000 Nederlanders te neer uit protest tegen de razzia's van de nazi's op het joodse vol In Amsterdam was de staking algemeen. Kantoren, bedrijven, wj, fabrieken en de haven lagen stil. In het défilé liepen vertegen®0" van het gemeentebestuur, minister Borst (VWS) en afgevaaiw organisaties uit het voormalig verzet mee; onder hen vrouwen o concentratiekamp Ravensbrück zaten (zie foto). Leerling® joodse basisschool Rosj Pina, die het monument van de adopteerden, legden bossen bloemen. In de staking 55 jaar geleden speelden de communisten een rol. Met het manifest 'Staakt, staakt, staakt' riep de ilkfpj^ bevolking op tot actie tegen de nazi's en tot solidariteit poor Bert Ummelen Washington - Het neei.-a door Cubaanse gevechtsvli tuigen van twee vliegtui van een organisatie van an Castro ballingen, zat^rd heeft de regering Clin onder druk gezet een hard houding aan te nemen teg over het regime in Havana. De Cubaanse luchtactie tegen Amerikaanse vliegtuigjes k na een golf van arrestaties on dissidenten op het eiland, afgelopen zaterdag een bije komst wilden houden. Be gebeurtenissen zullen door he meerderheid Republikeinse C gres vrijwel zeker worden aan grepen om snel een aanscherp van het handelsembargo te Cuba te eisen. De Amerikaanse kustwacht zo afgelopen zaterdag en giste tevergeefs naar de vier bem Door Bob van Huët Londen - De Britse regerin uitgenodigd voor informeel ness, de tweede man van Si gatie leiden voor besprekin Het is het eerste contact sind' IRA-aanslagen in Londen. B ministers hebben formeel ove met Sinn Fein uitgesloten tot de IRA het opgeheven staakt- vuren weer volledig heeft steld. Aan de vooravond van de bes kingen demonstreerden gist' enige tienduizenden Ieren, N dieren en Britten voor vred Noord-Ierland. Er werden in steden manifestaties gehoude ook in New York kwamen i kanen van Ierse komaf op been. In Dublin gingen vele duizen mensen de straat op. Gedure tien minuten lieten ze een 's schreeuw' horen. Ook in Be" was sprake van een opkomst. Het motto van de b gingen luidde: 'Leg de wa neer, geef ons onze vrede te In Londen verzamelden slechts een honderdtal mense Trafalgar Square voor een Bonn - Duitse internatio werkende bedrijven besp tienduizenden guldens per door brieven in Nederland te ten. De Duitse post wil geld van het Nederlandse zuste drijf, dat van valse concurre wordt beschuldigd. De omweg bespaart een be als Eurocard ruim 20.000 g per dag. Alle Duitse klanten de creditcardmaatschappij vangen hun post uit Nederl De porto is in Nederland lager eri bovendien biedt PTT se quantumkortingen. Op gr van de internationale postwe de Duitse post deze om onmogelijk maken. VERVOLG VAN VOORPAGIN Functionarissen van de Isr sche veiligheidsdienst Shin gaven gisteren te kennen da Mohammad Dif, de leider va clandestiene militaire arm de Harnas, beschouwen hoofdverantwoordelijke voo Sinds de dood van Ayyash w 'f beschouwd als Israëls st' vijand nummer één. °P de Israëlische legerradi Premier Peres gisteren dat h Palestijnen heeft gevraagd harde maatregelen, om aan optreden van Harnas en de hntische Jihad een eind ■haken. De aanslagen zij Sfrste sinds in septe my3 het Palestijns-Israëli "kkoord werd gesloten. Arafat zou inmiddels al he' gereageerd met arrestatie ■undamentalistische kringe °e gebieden die onder nestuur staan. In de Gaza-st gistermiddag zeker efaties plaats. Zaterda werden naar schatting 40 U, do°r de Palestijnse p Pgepakt, omdat er toen aanwijzingen waren dat aanslag ophanden was. eres weigerde gisteren i !i J® °P vragen over wat de spn JP betekenen voor zijn te,.,- aanstaande verkiezi p'hnen. Voor de aanslage on ,S ln de Peilingen ruim BenfJn belangrijkste opp aS?mm Netanyahu zon TV00r. terroristische Israëlische kiezers

de Stem | 1996 | | pagina 4