Justitie pakt drugtoerist keihard aan 45 89 29 98 £1^12 t Zoomweg-noord niet vóór 2005 Philips-topman Jan Timmer wordt baas van sportzender Armand Lasschuit na half jaar in Britse cel weer vrij Israël zou instemmen met Palestijnse staat m Surp^s Zwarte kinderen naar blanke school je kunt |et stroop ook ïooi je naam schrijven. Stroomstoring in Hulst en Hontenisse Treinverkeer met rië in de war Judoka's klagen coach Ooms aan Een roman van 5500 bladzijden De terugkeer van Rosé d'Anjou Grote Gids Meer overlast in het Zuiden Snel succes voor Laurent Jalabert Bijna helft jeugd scrimineert Lommotie over regeerakkoord fbeidsbureaus hadden topjaar Man/vrouw haalt Olympische limiet 100 meter PvdA: werklozen uit bijstand I' I I I I I I mam •••r J E S AH Servicelijn: 06-0305. De artikelen in deze advertentie kunt u in alle AH winkels kopen behalve de waar kleine cijfertjes bii staan Die artikelen kunt u alleen kopen In AH winkels waar één van die clifertjes op de ir staat Reclame; of de voorraad strekt DE STEM 136e JAARGANG ■ijlst- Een stroomstoring van niim vijf kwartier heeft gister- I middag het openbare leven in I Holst en Hontenisse voor een I ®ot deel lamgelegd. De oorzaak moet gezocht worden in een tech- jisch mankement in het hoofd- verdeelstation Cambron. |ZIEZEELAND - BI Antwerpen/Roosendaal - Het Itreinverkeer tussen Antwerpen 1 Roosendaal is gisteren door een staking van het Belgische I spoorwegpersoneel lange tijd gestremd geweest. Na afloop van |die wilde actie ondervond het itreinverkeer op dat traject nog urenlang vertraging. De acties in I Antwerpen zijn een protest-tegen ieen grootscheeps saneringsplan ■bij de Belgische spoorwegen. Tilburg - Drie vrouwelijke judo ka's hebben bij de tuchtcommis- gsie van de judobond een aan dacht ingediend tegen trainer Jjpeter Ooms. In een verklaring reggen Anita Staps, Irene de Kok en Monique van der Lee dat Ooms zich onder andere schuldig leeft gemaakt aan ongewenste ■aanrakingen. ZIE SPORT - B1 VANDAAG IN DEZE KRANT J.J. Voskuil publiceert het eerste deel van zijn romancyclus 'Het bureau'. Tot het jaar 2000 verschijnen er zeven delen met in totaal 5500 bladzijden. In het boek analyseert hij zijn leven als een schaakpartij. ZIE DEEL-D Begin jaren zeventig was Rosé d'Anjou hier enorm populair. Daarna wilde niemand nog die zoetige wijn. Tot verdriet van de wijnboeren in de Anjou. Ze proberen hun verguisde produkt nu weer in Nederland te slijten. ZIE DEEL - E Van onze verslaggevers Den Haag/Breda/Terneuzen - Justitie gaat keihard optreden tegen drugtoeristen, verzekert minister Sorgdrager (Justitie) de Tweede Kamer. Meer dan tot nu toe het geval was, zal justitie overgaan tot gerichte opsporing, vervolging en berechting, en directe uitzetting van buitenlandse verslaafden, die hier straf bare feiten plegen. INHOUD 4 KATERNEN De Binnenkrant A2 Binnenland A3/A4 Buitenland A5 Beurs A6 Economie A7 Zeeland deel B Sport deel C Grote Gids deel D RTV-programma's D4 Surplus deel E Wisselvallig Vandaag verdwijnt de winter. Er is veel bewolking en er valt inde ochtend af en toe wat natte sneeuw. Later op de dag enkele opklaringen. In het weekeinde zeer zacht. larseille - Laurent Jalabert koekte gisteren onverwacht suc ces in de Classic Haribo, een 1 over 189 kilometer tus- ljin Uzès en Marseille, die hij na ten solo won. Jalabert is pas pds kort hersteld van een tebroken pols. P ZIE SPORT -B2 leiden - Bijna de helft van de fingeren (49 procent) tussen de p en 27 jaar discrimineert als het i een baan of een woning, jn vergelijking met tien jaar gele- ®n is dat een stijging van bijna P procent, blijkt uit een onder- bek van de Leidse hoogleraar peepers. De cijfers zijn volgens N opvallend, omdat jongeren w 1985 de meest tolerante pierlanders waren. Hen Haag - WD-leider Bolke- 5-6n ™erPremier Van Mierlo F") hebben gisteren voor grote '•notie gezorgd in politiek ffl Haag met hun pleidooien ™r aanpassingen in het regeer- K. p' twee zwakten hun prkingen gisteren na kritiek e,gen kring echter sterk af. ptlE BINNENLAND - A4 lï^oes - De arbeidsbureaus "t vorig jaar ruim 202.000 n aan werk geholpen, vier meer dan in 1994. Nog las' f?e^en ze zo'n goed resul- 1» 1 den" en West-Brabant Ef? *chter bij het landelijk Ksnli ui Zeeland scoort aan ruk beter. ,ZlE ECONOMIE-A7 Die kan in d'r/z'n eentje gemengd dubbel spelen Ook burgers van de Europese Unie worden in dringende geval len direct uitgezet. De regering verwacht van zo'n stevige aanpak niet alleen ver mindering van drug-criminali- teit, maar ook een preventieve werking. „Zodra duidelijk is dat men in Nederland niet ongestraft strafbare feiten kan plegen als drugverslaafde, is de verwach ting dat men minder snel geneigd zal zijn naar Nederland af te rei zen," laat Sorgdrager weten. De Rotterdamse Operatie Victor, die tot doel heeft de drugoverlast tegen te gaan, is er volgens haar de oorzaak van dat het drugtoe- risme zich verplaatst. Het zijn vooral de gemeenten Breda en Terneuzen die daar last van heb ben. Door 'Victor' zijn tussen juli vorig jaar en half januari van dit jaar bijna 3400 mensen, onder wie 400 vrouwen, aangehouden. Meer dan eenderde wegens over treding van de opiumwet. De politie arresteerde aanvanke lijk wekelijks 200 mensen. Dit aantal is intussen verminderd tot 50 per week. De actie heeft aan toonbaar geleid tot vermindering van de overlast in vooral een aan tal oude stadswijken en het cen trum, aldus de minister. Het drugtoerisme heeft een nade lige invloed op het gewone toeris me, constateert Sorgdrager. „Er zijn aanwijzingen dat het beeld van 'Nederland als drugparadijs' sommige buitenlandse toeristen weerhoudt naar Nederland te komen." Teams bestaande uit Franse en Nederlandse douanemensen gaan drugtransporten in de Nederlandse en Franse havens opsporen. Deze gemengde doua neteams zullen voornamelijk containers controleren die het partnerland als bestemming heb ben. „In Rotterdam en Marseille zal spoedig een eerste proef kun nen worden genomen. Overwo gen wordt ook een uitwisseling tussen Rotterdam en Lille van politie-officieren," laat Sorgdra ger weten. Het kabinet erkent dat de huis teelt van drugs uit de hand kan lopen nu die teelt niet actief zal worden vervolgd. Alleen al de aankondiging ervan in de drug nota heeft geleid tot een stijgende verkoop van teeltmateriaal. Het Openbaar Ministerie en de rechter hebben in 1994 2200 opi umwetzaken afgedaan tegen mensen die in het buitenland wonen (drugtoeristen). Bijna 4800 zaken betroffen verdachten die in Nederland wonen, maar in het buitenland zijn geboren. In tegenstelling tot wat in Frank rijk vaak wordt beweerd, wordt er naar dat land nauwelijks hasj doorgevoerd vanuit Nederland. Van de hasj die in 1994 in Frank rijk in beslag is genomen, kwam nog geen 2 procent uit Neder land, blijkt uit een onderzoek van de Universiteit van Amsterdam. De negatieve beeldvorming over soft drugs heeft vooral te maken met cijfers over de doorvoer van hard drugs. Van de heroïne die in 1994 in Frankrijk is onderschept, kwam bijna de helft uit Neder land. Van de amfetamine was dit 57 procent, van lsd 91 procent en van xtc 81 procent. De vermeende Nederlandse rol in het gebruik van soft drugs in Frankrijk was vorige week aan leiding voor de Franse president Chirac om zijn medewerking aan een drug-top tussen Duitsland, Frankrijk, Nederland, België en Luxemburg op te zeggen. Twee zwarte kinderen in het Zuidafrikaanse Potgietersrus worden door hun moeder en onder bege leiding van de politie naar de school gebracht, die tot voor kort alleen voor blanke kinderen was bestemd. Bijna 700 blanke kinderen bleven uit protest van school weg. foto epa Rotterdam Dinteloord Steenbergen Welberg Van onze verslaggevers Den Haag/Bergen op Zoom - In West-Brabant is opgetogen gereageerd op het besluit van de Tweede Kamer om de A4 (Zoomweg-noord) toch aan te leggen. Maar minister Jorritsma (Ver keer) staat niet te popelen om de weg snel aan te leggen, in ieder geval niet vóór 2005. „Ik heb gewoon het geld niet om de snelweg eerder aan te leggen," aldus de minister direct na de stemmingen in de Tweede Kamer over de motie van WD en' CDA om de Zoomweg-noord toch aan te leggen. De motie is met 70 tegen 68 stemmen aangenomen. Jorritsma voorziet grote proble men met de uitvoering van de motie. Aanleg van de Zoomweg- noord - het ontbrekende deel van de A4 tussen Bergen op Zoom en Dinteloord - kost 300 miljoen gulden. „Dat heb ik niet zo maar vrijgemaakt op mijn begroting. De aanleg zal daardoor in ieder geval niet eerder dan in 2005 beginnen." Ze vreest bovendien dat de'ver breding van de Al 6 vertraging zal oplopen door de uitspraak van de Kamer over de A4. De Kamer stemde gisteren in met deze verbreding. Jorritsma: „Ik kan het tracébe- sluit voor de A4 niet zomaar openbreken. Dat tracé-besluit immers zit in dezelfde procedure als dat voor de verbreding van de A16. Vertraging van de procedu re voor de A4, heeft dus ook gevolgen voor de verbreding van de A16. En één ding is in ieder geval wel duidelijk: ook de Kamer vindt dat die verbreding er snel moet komen." De minister wil wel bekijken oï de procedures voor de A4 en A16, alsnog losgekoppeld kunnen worden. Vooral CDA-kamerlid Leers reageert fel op de lauwe reactie van de minister. „Ik reken erop dat de minister de motie uitvoert en dat de weg Bergen op Zoom- Dinteloord er snel komt. Het is een publiek geheim dat Jorritsma diep in haar hart de A4 wel wil aanleggen, maar het in het kabi net heeft verloren van milieu minister De Boer (PvdA) die tegen de weg was. Met deze motie heeft zfe nu een steuntje in de rug gekregen: daarvan moet ze juist dankbaar gebruik maken." Leers wijst verder op de verkoop van DSM-aandelen die minister .Zalm (Financiën) naar schatting 1,1 miljard gulden zal opleveren. „Daarvan is de Zoomweg-noord best te betalen." WD-kamerlid Verbugt rekent er ook op dat Jorritsma de weg snel gaat aanleggen. „Geld voor de A4 is al op de meerjarenbegroting van Verkeer en Waterstaat gere serveerd. Waar de politieke wil is, is ook een weg." Voorzitter Janssen van de Stich ting Zoomweg-noord/A4 is van plan het kabinet te gaan 'bewer ken' om de A4 toch eerder aange legd te krijgen. Hij heeft goede hoop dat dat lukt, zeker na het gesprek dat hij al met minister Wijers (Economi sche Zaken) heeft gehad. OP BINNENLAND - A4: Stem-commentaar Door Henk Mees Zeist - Met Philips-topman Jan Timmer als president commissaris krijgt het Sport- kanaal vanaf volgend seizoen zeven jaar lang de uitzend rechten van het nationale competitievoetbal en thuis wedstrijden van het Neder lands elftal. Maar het moet nog blijken of daarin beelden uit de stadions van Ajax en Feyenoord een plaats krijgen. Beide topclubs keerden zich gisteren met Cambuur en Dor drecht tegen de nieuwe tv-opzet, die door de houding van Ajax en Feyenoord een wankele "basis heeft gekregen. Namens Feye noord kondigde voorzitter Jorien van den Herik aan dat de Rotter damse club juridisch gaat toetsen of de clubs gebonden zijn aan het contract van de voetbalbond. „Wij zullen gaan onderzoeken of er een basis is waarop we zelf onze tv-rechten voor rechtstreek se uitzendingen kunnen exploite ren. Juristen hebben ons verze kerd dat daarvoor voldoende argumenten voorhanden zijn," aldus Van dén Herik. Ajax-voorzitter Michael van Praag viel hem op dat punt bij. De vraag wordt nu wat het con tract van ruim een miljard (voor zeven jaar) nog waard blijft wan neer beide clubs hun gelijk zou den halen. Cambuur en Dor drecht stemden tegen omdat ze te weinig garanties en inzicht in het contract kregen. De rest van de vergadering roer de zich nauwelijks, hoewel van het tv-contract alleen de grote lijnen naar buiten zijn gebracht. PSV mengde zich helemaal niet in de discussie. „Ook als Philips geen deelnemer zou zijn geweest in het Sportka- naal had ik voorgestemd, mis schien met iets meer vragen, maar voor mij is het van belang dat we uit dit tv-contract vol doende geld halen om ons te kun nen blijven meten met onze inter nationale concurrenten," aldus Jos Staatsen drinkt op de goe de afloop foto anp PSV-voorzitter Bill Maeyer. PSV toonde zich al eerder tevreden met het contract, mede omdat 8 "71 031 "0002 I I I I I VRIJDAG 23 FEBRUAR11996 LOS EXEMPLAAR MAANDAG T.'M VRIJDAG 2,00 - ZATERDAG 2,50 Door Romain van Damme Huil/Roosendaal - Armand Lasschuit is weer vrij. De 23- jarige Roosendaler zat sinds 8 september vast in de gevan genis van de Engelse havenstad Huil. Hij werd verdacht van drugsmokkel. In een vier dagen durend pro ces dat afgelopen maandag in Beverly begon, raakte de twaalfkoppige jury overtuigd van zijn onschuld en sprak hem unaniem vrij. „Fantastisch," reageert een geëmotioneerde Armand van uit Huil, waar hij omstreeks vier uur gistermiddag hoorde dat hij vrij was. „Het is een verschrikkelijke tijd geweest, maar ik heb altijd geloofd in een goede afloop. Ik had niets met die drugsmokkelte maken." Armand Lasschuit zou in sep tember vorig jaar 56 kilo amfe tamine naar Engeland gebracht hebben. Hij ontkende echter iets af te weten van de drugs, die verstopt waren in een door hem bestuurde Merce- desbus. Hij reed voor een koe riersbedrijf uit Aalsmeer naar Engeland. Voor dat bedrijf vervoerde hij jukeboxen. In een van die juke boxen zat voor 15 miljoen gul den aan amfetamine. Lasschuit hield bij hoog en laag vol van niets te weten. Toen hij het busje bij de firma in Aalsmeer ophaalde, was het volgens hem al door de douane verzegeld. VERVOLG BINNENLAND - A3 Jeruzalem (rtr) - Vertegenwoordigers van de Israëlische rege ring en de Palestijnse Autoriteit zijn in het geheim een ont- werp-akkoord overeengekomen. Daarin wordt het conflict opgelost en wordt een Palestijnse staat mogelijk. Delegaties van beide partijen hebben in een tijdsbestek van meer dan een jaar twintig keer vergaderd, onder meer in Neder land en Zweden, meldt de Israëli sche krant Ha'aretz. De Israëlische minister Yossi Bei- lin, die volgens het dagblad aan de overeenkomst heeft meege werkt, ontkent dat een dergelijk akkoord bestaat. Ook spreekt hij tegen dat delegaties van Israël en de PLO elkaar twintig keer heb ben gesproken. Maar voor de radio erkende Beilin dat 'de strekking' van het artikel, 'zeker op sommige punten' juist is. Een PLO-vertegenwoordiger, die anoniem wilde blijven, zei dat delegaties van Israël en de PLO ideeën hebben ontwikkeld om aan het conflict definitief een einde te maken. 1 Formeel beginnen Israël en de PLO hun gesprekken op 4 mei, drie weken voor de vervroegde algemene verkiezingen in Israël. De rechtse Likud-oppositie in Israël zal naar verwachting gebruik van het artikel maken om de Israëliërs er nog eens van te doordringen dat premier Peres niet te vertrouwen is. Likud-leider Benjamin Netanya hu heeft Peres ervan beschuldigd dat hij in het geheim met de PLO onderhandelt. De premier heeft dat steeds met klem tegengespro ken. Volgens Ha'aretz heeft Peres bedenkingen bij sommige voor stellen, zoals de oprichting van een Palestijnse staat. De premier is voorstander van een Jordaans- Palestijnse federatie. Volgens het ontwerpakkoord zou de Palestijnse staat geen leger hebben. Israël zou het gezag behouden over de meeste joodse nederzettingen op de Westoever van de Jordaan. De Palestijnen zouden in 2007 het beheer over de vallei van de Jordaan krijgen. De heilige plaatsen van de moslims op de Tempelberg in Jeruzalem zouden tot exterritoriaal gebied worden verklaard, wat betekent dat Israël noch de Palestijnen er gezag kunnen uitoefenen. Manila (rtr) - Volgens dokto ren is Nancy Navalta een man. Zelf vindt ze zich een vrouw. De atletiekbond van de Filipijnen weet het niet. Die liet hem bij de mannen meedoen aan de 100 meter en haar bij de vrouwen ook. Bij de mannen werd hij vierde, bij de vrouwen won zij de sprint in 11,42 seconden, waarmee ze voldeed aan de Olympische limiet. Zij/hij had toestemming voor beide seksen uit te komen, omdat de uitslag van de geslachtstest nog niet binnen was. Van onze Haagse redactie Den Haag - Veel mensen die nu een bijstandsuitkering ontvangen, zouden eigenlijk een ww-vervolguitkering moeten krijgen, zegt PvdA- kamerlid Adelmund vandaag in een interview met De Stém. Omdat allerlei groepen gauw door hun sociale zekerheidsrechten heen zijn, belanden ze al snel in de bijstand. Dat is verkeerd, vindt ze. De ww-vervolguitkering bestaat nu ook al voor mensen voor wie de ww-uitkering afloopt. Deze werklozen krijgen dan nog twee jaar een vervolguitkering. Voor mensen ouder dan 57,5 jaar duurt die uitkering zelfs tot aan hun pensioen. Die uitkering bedraagt evenals de bijstand 70 procent van het minimumloon. OF BINNENLAND - A3: Karin Adelmunds plannen voor Kok-ll Dit woord is vandaag in het nieuws. Een van de vele. Een krant vol. Nu de daad bi] het woord: een echte Parker Roller-pen voor u, met uw woord(en) naar keuze erin gegraveerd, als u een nieuwe abonnee opgeeft. U de pen, de nieuwe abonnee om te beginnen twee weken de krant gratis. Philips een van de belangrijkste aandeelhouders is. Met ING en KPN als nieuwe deelnemer bezit ten de drie concerns 51 procent van de aandelen in de sportzen der. Het vertrouwen in het grote kapitaal achter het Sportkanaal stelde de meeste clubs in de ver gadering in Amersfoort gister avond gerust. De aankondiging dat Philips-topman Timmer zich beschikbaar heeft gesteld als pre sident-commissaris versterkte dat gevoel bij de clubs. Het tv-contract kwam er dus met grote meerderheid, maar de dis cussie beschadigde wel de ver houdingen binnen het betaald voetbal. VERVOLG OP SPORT - B1 f= Noteer als nieuwe abonnee: Naam: Adres: Postcode: bank/gironr. Plaats: Telefoon (voor controle bezorging): De nieuwe abonnee betaalt per: O maand autom. incasso31,15 kwartaal autom. incassoƒ91,25 kwartaal acceptgiro93,75 De Parkerpen zenden aan: Naam: Adres: Postcode: Plaats: In de pen moet komen te staan: (max. 15 letters) De pen wordt opgestuurd zodra wij het eerste abonnementsgeld ontvan- gen hebben. Stuur deze bon in een open envelop zonder postzegel naar j Dagblad De Stem, Antwoordnummer 112,4800 VB Breda. DES"[«A DAGBlAD VOOR ZUIDWEST NEDERLAND jsf

de Stem | 1996 | | pagina 1