Regio Rotterdam vecht tegen files A2 I dESTEM Na het zwijgen komt de schok I )e>re|Fd Twijfels stapelen zich op in zaak balpenmoord Getouwtrek om Archeon Scheuring Hervormde Kerk stap dichterbij Experiment: veiliger wonen via de tv-kabel Brigadier verdacht van lekken naar criminelen Hof heropent onderzoek in zaak Edese pyromaan 3BSI Echte watersporters starten op de HISWA PHANTOM OPERA. BINNENLAND A3 Plan moet voorkomen dat tijdverlies door stilstaan rond eeuwwisseling oploopt tot 27 miljoen uren Jorritsma rijdt weer op niveau BUITENLANDSE CRIMINALITEIT IN NEDERLAND 1/ V? Van zaterdag 24 februari t/m 3 maart in de RAI, Amsterdam The oi the 1UARI 1996 DONDERDAG 22 FEBRUARI 1996 ittannië en Ierland: naar het oosten fcende bewolking, van |jd regen, mogelijk ook 1 Vrijdag in Ierland bewolkt en regen ferst nog perioden met Ir van het westen uit nde bewolking. Maxi. pend naar 5 graden in ld tot 10 in Ierland op Luxemburg: Donder- >et oosten perioden met iroog. Van het westen inemende bewolking, en toe regen, mogelijk Vrijdag overal wol- en, af en toe regen of Maxima rond het It, langs de westkust 'id naar 5 graden. en Midden-Frankrijk: resten bewolkt en af eii fcn. Vrijdag ook elders j. In het westen tijdelijk hd. Middagtempera- eenlopend van rond het pt in het oosten tot +8 in -ankrijk: Aanhoudend donderdag ook nog Van tijd tot tijd de bergen sneeuw. II: Flinke perioden met droog. Maxima van cir- jhet noorden tot 16 gra- atselijk in de Algarve. In het noorden wolken- jen op beide dagen kans winterse bui. Verder lat zon en overwegend Maxima van 6 in het itot 17 plaatselijk langs lelijke costa's. pche Eilanden: Donder- olkenvelden en verder lende neerslagkans, [temperatuur tijdelijk jer; circa 21 graden. :a en Ibiza: Geleidelijk rn en maar ook nog kans enkele bui. Koud; maxi- imperatuur rond 9 gra- rijdag flink hoger; ca 14 Donderdag wisselvallig; vat zon, regelmatig bui- hs met onweer. In de ber- eeuw. Daling van tempe- met maxima van 4 gra- het noorden tot rond 12 zuiden. inland en Kreta: Over- d veel bewolking en eerst vaste land enkele buien, net onweer, in de bergen |p sneeuw. Op Kreta don- ook af en toe zon. Mid- nperatuur tussen 10 tot |den, vrijdag iets lager, and: Wolkenvelden en af Isneeuw. Vrijdag af en toe eleidelijk meer opklarin- |n afnemende neerslag- brland: Eerst bewolkt en vooral in het noorden :sten een kans op sneeuw, erdag in het zuiden, vrij- veral enkele opklaringen, eratuur op 2000 meter -15 graden, vrijdag min- pud. nrijk: Met name aan de Iflank van de Alpen veel iking en eerst nog kans op KAARTJE akramp Aook woonplaats van deze man volgorde de naam van zijn eroep. ij voor de kost? ainer, aorta, ole; 3. egaliteit, demie; 5. snedig, rimpel, Ate; b- test, ontaard; 8. sop, siroop, ito; 10. rata, fa, hegemonie; 11- eter, Frans, oase; 13. eer, lied, pion, enig; 15. gel, pentaeder, _:ns, oor, amoebe; 3. naad, eso- nartlap; 5. initiatief, Seine; 6. iprijs, ophef, dot; 8. na, Isis, to if ie; 10. bron, pand, ven, nood, 12. dadel, ral, non, Oder; 13. illiteratie, sein; 15. gemeen, ©jfs Den Haag (anp) - In de zaak ld de geruchtmakende Leidse balpenmoord zijn maar drie dingen zeker: het slachtoffer is overleden, in haar hoofd bevond zich een Bic-balpen en die is daar via een oogbol terechtgekomen. Gisteren meldde een getuige-des- kundige tijdens de behandeling van de zaak in hoger beroep zelfs dat het voor hem onzeker is dat de vrouw is overleden door het binnendringen van de pen Onduidelijk is vooral hoe de pen oo 25mei 1991 in het schedeldak de 53-jarige M. de Meijere verzeild is geraakt. Was het door een welgemikt schot met een kruisboog, gehanteerd door de 25-jarige zoon van het slacht offer? De Haagse rechtbank geloofde vorig jaar dusdanig in die moge lijkheid dat zij de man wegens moord veroordeelde tot twaalf jaar gevangenisstraf. De ver dachte ontkent tot op de dag van vandaag. Het gerechtshof boog zich gisteren over de zaak aan de hand van een stoet van getuigen- deskundigen, ter zitting genodigd door zowel de aanklager als de verdediging. Uit die verhoren bleek eerst en vooral dat er ner gens ter wereld zoveel Bic-pen nen met een kruisboog zijn afge schoten als in Nederland. De grootste twijfel zaaide de Amsterdamse neurochirurg J. Wolders. Voor hem staat niet onomstotelijk vast dat het slacht offer is overleden door het bin nendringen van de pen. Het soort hersenletsel dat hierdoor ont staat, leidt niet snel tot de dood, aldus Wolders. Deze verklaring wierp nieuw licht op de door het Gerechtelijk Laboratorium uitgevoerde sectie op het lichaam van de vrouw. 'Massaal hersenletsel' en 'teke nen van verstikking' noteerden de pathologen anatoom in het rapport als doodsoorzaak. Uit de verklaring van patholoog dr. R. Visser bleek dat het vast stellen van de doodsoorzaak mede een kwestie van 'wegstre pen' is geweest: omdat de patho logen geen enkele andere afwij king of verdachte omstandigheid vonden, leek het door de pen ver oorzaakt letsel de enig mogelijke oorzaak. Een aantal deskundigen probeer de proefondervindelijk vast te stellen wat een met een kruisboog gelanceerde Bic-pen doet. Dat verschilt nogal eens en is afhan kelijk van tal van fysische facto ren. In de meeste gevallen blijft de pen niet onbeschadigd. Soms dringt het voorwerp niet door in de oogkas. Dat ligt anders voor de andere theorie die in deze strafzaak sterk opgeld doet: het slachtoffer is, terwijl zij een pen in haar hand hield, gestruikeld over een vloerkleed en met haar hoofd, in casu haar oog, hard op de pen gevallen. De vader van T., zelf fysicus, deed val-experimenten met een vereenvoudigd model van een mensenhoofd van ongeveer vijf kilo. Bij elke val, bleek uit een ter zitting van het hof getoonde video, dringt de pen volledig door in het hoofd en loopt hij geen schade op. Volgens medisch fysi cus dr. J. Lubbers is de zogeheten bewegingsenergie van een hoofd bij een val tien keer zo groot als die van een met een kruisboog afgeschoten pen. Het hof bepaalde gisteren dat T. in elk geval tot de einduitspraak op vrije voeten blijft. Het college stelde hem in januari in vrijheid, nadat de advocaten van de man nieuw materiaal in het geding hadden gebracht dat de valtheo- rie steeds aannemelijker maakt. De zaak wordt vandaag voortge zet. Rotterdam (anp) - Rotterdam en omliggende gemeenten willen bet aantal files rond de Maasstad terugdringen tot het niveau van drie jaar geleden. Minister Jorritsma van Verkeer én de Rijnmondgemeenten ondertekenen daartoe gisteren bet Fileplan Regio Rotterdam. Het beleidsdocument bevat negentig ideeën om dit jaar te beginnen het aantal file-uren voor het vracht- en personenver keer terug te brengen. In 1993 verloren automobilisten bij elkaar 15 miljoen uren door files. Als er niks gebeurt, hebben Rijkswaterstaat en de gemeenten uitgerekend, zal het verlies rond de eeuwwisseling zijn oplopen tot 21 miljoen uren per jaar. Het vrachtverkeer staat overi gens percentueel gezien in gerin ge mate stil op de snelweg. Op hoofdwegen maken vrachtwa- I gens ongeveer 7 procent van de file uit, op secundaire wegen 10 procent. De belangrijkste maat regelen die de komende jaren worden doorgevoerd gaan uit van meer openbaar vervoer. Zo is overeenstemming bereikt met de Nederlandse Spoorwegen over extra treinen op het traject Gouda-Rotterdam en de lijn Den Den Haag (anp) - Minister Jorritsma van Verkeer en Waterstaat rijdt eindelijk op stand. Sinds enkele weken;, flonkert de ster van het Duit se statussymbool Mercedes Benz voor de oprit van het departement. Haar vorige dienstauto, een forse Ford Scorpio, is wegens een hoog kilometrage afgedankt. Op zich geen bijzonder feit, ware het niet dat Jorritsma enkele maanden geleden bedenkingen uitte over het kaliber dienstauto voor ministers. De wagen mag niet meer kosten dan 94.500 gulden. „Mogen ministers alsjeblieft in een auto rijden die net zo fatsoenlijk is als die van de eerste de beste pooier in Amsterdam?" zei ze in vraaggesprek met De Volkskrant. „De minister is er zéér tevre den met de nieuwe auto," aldus haar woordvoerder. »Ze zei pas nog: wat zoeft-ie lekker." Haag-Rotterdam-Dordrecht. Deze treinen zullen echter pas vanaf 1999 rijden. Verder zullen de komende jaren meer bussen rijden in de spits uren en bedrijfsterreinen worden ontsloten door openbaar vervoer. Al dit jaar zal een onbemande shuttledienst rijden tussen metrostation Kralingse Zoom en het bedrijvengebied Rivium in Capelle aan den IJssel. De ver voerdersorganisatie Transport Logistiek Nederland (TLN) zegt in een eerste reactie verheugd kennis te nemen van de fileplan nen. „Dat partijen nauw gaan samenwerken om naar oplossin gen te zoeken, is uitstekend. Uit het fileplan blijkt ook dat het belang van de mainport Rotter dam en van het vrachtvervoer worden onderkend," stelt de woordvoerder vast. TLN benadrukt een reeks aan vullende maatregelen te zullen voorstellen die het aantal file uren moeten helpen verminderen. „Jaarlijks lijdt het wegtransport een verlies van 1 miljoen rijuren door files. Daarmee is een schade van ongeveer 75 miljoen gulden gemoeid. Wij zien daarom graag dat de speciale rijstrook voor het vrachtverkeer op de Van Brie- nenoordbrug wordt verlengd. Soortgelijke vrachtstroken zou den wat ons betreft ook moeten worden aangelegd op het traject Rotterdam-Moerdijk-Breda (A16), langs de Noordrand van Rotterdam (A20) en de route Rot- terdam-Heinenoordtunnel (A29)." De werkgeversorganisatie VNO- NCW staat vooralsnog positief tegenover ieder voorstel dat het aantal files in Nederland terug brengt. Voor de wergevers is het een noodzaak dat de voorstellen uitgaan van reële cijfers over het autogebruik en niet van een nul groei van het wegverkeer. „We denken dan aan uitbreiding van de wegcapaciteit en niet aan pri oriteit voor het vrachtverkeer ten koste van andere weggebrui kers", benadrukt een woordvoer der. Een belangrijke uitbreiding van het openbaar vervoer, los van het fileplan, is de aanleg van de tweede Beneluxtunnel naast de huidige tunnel waar alleen de metro gebruikt van maakt. De aanleg begint dit jaar en zal in 2001 klaar zijn. Het voortbestaan van het themapark Archeon in Alphen aan den Rijn is nog steeds onzeker. Uit een onverwachte hoek kwam gisteren echter hulp. Leden van de genietroepen hielpen authentiek uitgedoste Archeon-medewerkers bij het op de kant trekken van een Romeinse platbodem. Deze klus werd gemakkelijk geklaard. Of dat met het wegwerken van de financiële problemen ook zo soepel zal gaan, is op zijn minst twijfelachtig. foto anp Arnhem (anp) - Het gerechtshof in Arnhem heeft gisteren in e® tussenarrest besloten het onderzoek in de zaak van de Ede- se pyromaan F.D. volgende week dinsdag te heropenen. Het hof wil op die dag meer horen onderzoek, aangezien het hof naar zijn mening geen zaak kan behandelen die nog niet voor de rechtbank is geweest. over de brandstichting in Veen- endaal waarbij D. op 14 februari "ijwel op heterdaad betrapt loos' D w?s sinc's 1 december ™5 op vrije voeten door een vormfout van justitie. In oktober 'doordeelde de Arnhemse recht- ®k hem tot vijf jaar gevange- ■Mraf en tbs, omdat hij in het ooijaar van 1995 ruim dertig "randen stichtte in Ede en omge- ''n5; P- ging tegen de tbs-maat- 8« in hoger beroep, omdat hij gens z'in zeggen geen pyrom- 1,.? ls,en dus geen gedwongen handeling nodig heft. Den Haag (anp) - De hervormde tegen standers van het Samen-op-Wegproces van hervormden, gereformeerden en lutheranen roeren zich al jaren, maar de laatste tijd dreigen zij steeds openlijker met een kerkscheuring. Inmiddels heeft de eerste hervormde predi kant uit onvrede met de voorgenomen kerk- fusie zijn Kerk verlaten. Ds. J. van der Sleen uit het Zeeuwse Scherpenisse gaat een zelf standige Vrije Hervormde Gemeente stich ten. Van der Sleen ondertekende onlangs nog een brief van 92 predikanten aan de her vormde synode, waarin zij uitspreken niet vrijwillig uit de Nederlandse Hervormde Kerk (NHK) te zullen stappen. Op die uit spraak is hij nu teruggekomen. „De Heere heeft mij te kennen gegeven dat deze keuze op dit moment gemaakt moest worden. Per soonlijk kan ik niet langer verantwoorde lijkheid dragen voor de gang van zaken in de Hervormde Kerk." Het Samen-op-Wegproces is voor Van der Sleen slechts een van de redenen voor zijn besluit. Hij ergerde zich al jaren aan syno de-uitspraken over homoseksualiteit en de vrouw in het ambt. Hij weet niet of zijn stap een voorbode van een kerkscheuring is. „Het is niet mijn bedoeling om een landelij ke actie te ontketenen. Ik pretendeer niet een stap te doen die a la minute door andere hervormde predikanten gevolgd zou moeten worden." Van der Sleen rekent zich tot de bevindelij ke hervormde richting rond het tijdschrift Het Gekrookte Riet. Hij wordt echter niet gesteund door de hoofdredacteur van Het Gekrookte Riet, ds. Tj. de Jong uit Stap horst. Maar ook De Jong acht de tijd rijp voor klare taal over de toekomstige Verenig de Protestantse Kerk in Nederland (VPKN). Als die er komt, stappen ware hervormden eruit, schreef hij vorige week in zijn blad. „Niet meegaan. Niet treuren binnen de VPKN. Maar hervormd blijven." „We willen geen afscheiding en we willen ook geen materiële of formele opheffing van de NHK," schetst De Jong het dilemma waar behoudende hervormden voor staan. Ook ds. R. van Kooten uit Soest wil niet met de stap van Van der Sleen worden geasso cieerd. De kerkeraad van zijn wijkgemeente besloot onlangs wel tot het schrijven van een open brief aan de hervormde synodele den. Als de VPKN er komt, doet dit deel van hervormd Soest niet mee, luidde de bood schap. Van Kooten ziet de brief niet als een nieuwe stap. „Het is slechts een verduidelij king van wat we al die tijd hebben gezegd. De synode moet goed weten dat we het eer lijk menen." Uit de reacties op de brief leidt Van Kooten af dat andere gemeenten een soortgelijke actie overwegen. „Sommigen vinden dat wij dit te vroeg gezegd hebben. Maar wij hopen dat we niet alleen staan." Dat een kerk scheuring op de loer ligt, beseft Van Kooten. Van Kooten, die zelf jarenlang synodelid was, behoort tot de behoudende Gerefor meerde Bond binnen de NHK. Aan de voor avond van de gezamenlijke synode van de Samen-op-Wegkerken dreigde de Bond vorige maand met ongehoorzaamheid van gemeenten en classes als de kerkfusie wordt doorgedrukt. Ds. M. Baan uit Nijkerk, ook een Bonder, zei tijdens de synode 'kerkelijke ongehoor zaamheid en scheuringen' te verwachten. In reactie daarop zei synodevoorzitter ds. W. Beekman dat kerkscheuring een heilloze weg is. „Hoezeer we het ook oneens zijn, daarin zijn we wel eensgezind," sprak hij hoopvol. Volgens voorzitter dr. A. van Brummelen is bij de Gereformeerde Bond afscheiding 'niet in het vizier'. De stap van Van der Sleen noemt hij een 'uitzondering die hoogstwaar schijnlijk niet nagevolgd zal worden'. Sinds dertien januari zijn er in Ede weer nieuwe branden aange ven. Toen politie-observanten ta?Ji£._ebruari'één da§ "a de tn zijn zaak in aojq 'dsaB 'sji|3aj »®d 'S5Iu!|S|!HI weg zagen rennen vi( een caravan die in brand hou|jnwerd hij opnieuw aange- jjjjjdag stelde de rechter-com- saris in Arnhem hem in bewa- i„J' vandaag beslist deze in o o£ voor dertig dagen gevangenhouding gaat vanwe- L®, meuwe verdenking die ji° ahem gerezen is. dan Z0U volSende week dins- ïiizen in het h°ger schlilr 1 Dat zal nu waar- raai? n*et Sleuren. D.'s A. Itohustelta zei giste- hlJ bezwaar zal maken tegen heropening van het Door Rob Ruggenberg ONDANKS ALLE voorpublici- teit kwam het Van Traa-rapport toch nog als een schok. Dat poli tie en justitie er bij de bestrijding van de zware criminaliteit een zooitje van hadden gemaakt, beseften we inmiddels wel. De schok betrof dan ook vooral zaken die we nog niet wisten, zoals de verontrustende betrok kenheid van buitenlanders bij die criminaliteit. Het lijkt erop dat de samenleving dit aspect al die jaren heeft ver zwegen. Het motief voor die stilte was vrijwel zeker de angst om minderheden in ons land te dis crimineren. In brede lagen van onze bevolking leeft het besef tot welke verschrikkingen zulke dis criminatie kan leiden. De media hebben aan dat zwijgen meegedaan. Ook degenen die de rechtbankverslagen in deze krant nauwgezet lazen, konden niet weten dat inmiddels driekwart van alle verdachten in ernstige strafzaken van buitenlandse ori gine is. Deze krant vermeldt immers geen nationaliteit van verdachten. Dat gebeurt evenmin bij arrestaties. De krant doet dat alleen wanneer m wii^aïiïnrcrai zulks 'relevant' voor de zaak lijkt. Het lijkt niet onlogisch te beweren dat lezers op deze wijze geen volledig beeld van de wer kelijkheid hebben gekregen. In deze serie is de afgelopen dagen beschreven hoe politie en justitie soms onderzoeken en aanpak achterwege laten, ook weer uit vrees beschuldigd te worden van discriminatie. Hier door woekeren corruptie-zaken De criminaliteit is overal, In alle bevolkingsgroe pen, in alle bevolkingslagen. De misdaad heeft wel heel verschillende gedaanten en oorzaken. De commissie Van-Traa heeft een uitvoerige weten schappelijke inventarisatie laten maken van de georganiseerde misdaad in Nederland. Het is voor het eerst dat daarbij uitvoerig ook de misdaad binnen allochtone bevolkingsgroepen wordt beschreven en verklaard. Dit materiaal uit het eindrapport van de commis sie-Van Traa is de basis voor de serie 'Buitenland se criminaliteit in Nederland'. voort en sluipt harde criminali teit steeds dieper sommige gemeenschappen binnen. Nu de feiten - voor zover Van Traa c.s. die konden achterhalen - op tafel liggen, moeten we con cluderen dat de allochtone gemeenschappen in ons land bij die houding niet gebaat zijn geweest. In sommige gemeen schappen kunnen criminelen thans vrij ongestoord hun gang gaan. Niet zelden hebben de allochtonen daar zelf de meeste last van. Directeur I. Akel van het Neder lands Centrum Buitenlanders (NCB) zei na publikatie van het Van Traa-rapport dat de allocht one bevolking met de genoemde feiten sterker in haar schoenen staat om drughandelaren uit hun gemeenschap te weren en uit te bannen. -A. J Veel bewolking. Het korte winterweer loopt weer op zijn einde. Vandaag nog veel bewolking en wat neerslag. Vanaf morgen geleidelijk zachter. Ik heb die zinnen overgetikt uit het weerbericht in de krant van gisteren. Dat viel niet mee, want naar binnen vallend fel zonlicht maakte het lezen bijna onmogelijk. Die verblindende zon was er gisterochtend al, maar omdat zowel tv als krant zware bewolking voorspeld hadden, was ik zo dom geweest om zonder zonnebril van huis te gaan. Juist in dit seizoen, waarin organisatoren van schaats- evenementen, maar ook weggebruikers hun planning afstemmen op wat de weerprofeten orakelen, zou je accuratese mogen verwachten, maar die is er dus niet. De Elfstedentocht had al drie keer gereden kunnen zijn, als er niet naar de weersvoorspellingen geluisterd was en het verkeer zou minder chaotisch verlopen zijn, als de hevigheid van het slecht weer nadrukkelijker was aangekondigd. Meteorologen kunnen eigenlijk alleen maar achteraf constateren. Doen ze het vooraf, dan wordt het al gauw meteoroliegen. MERIJN Den Haag (anp) - De kabel is er om televisie te kijken maar ook om brand, inbraak en ander onraad te melden. Burgemeester Havermans van Den Haag stelde gisteren het project Veiliger Wonen in gebruik. Het is het eerste alarmeringspro ject van deze soort in Europa. Een deel van Den Haag heeft met deze nieuwe dienst de mogelijk heid huis en inwonenden beter te beveiligen. Met een druk op een knop gaan de bellen rinkelen en komt er ver binding tot stand met de meldka mer van Thuiszorg. Na een snelle diagnose-op-afstand wordt de brandweer, beveiligingsdienst dan wel een andere vorm van hulpverlening ingeschakeld. Vei liger Wonen schakelt niet door. naar de politie, omdat die geen garantie heeft geboden om onmiddellijk in actie te komen. Vooral voor oudere mensen kan het systeem een uitkomst zijn. De directe verbinding maakt het intoetsen van een telefoon alarmnummer overbodig. Door het aanbrengen van een sensor op gevoelige plekken in de woning meldt het systeem ook inbraken. Het project, een experiment van Casema kabeltelevisie, het Woningbedrijf Den Haag en Thuiszorg, maakt gebruik van het kabelnet van Casema. Voor dit doel wordt het kabelnetwerk omgevormd tot een zogeheten tweeweg-communicatienetwerk. Voorlopig kunnen alleen huur ders van het Haagse woningbe drijf in het zuidwesten van de stad de mogelijkheid benutten. Bij voldoende belangstelling kunnen de komende jaren alle huurders van het Woningbedrijf in dit deel van de stad (10.000 woningen) van de alarmerings diensten gebruik maken. De projectgroep meent zelfs dat alleenstaande ouderen door deze vorm van alarmering langer zelf standig kunnen wonen. De kos ten bedragen 40 gulden per maand. Rotterdam (anp) - Een Rotterdamse brigadier van de Crimine le Inlichtingendienst die op 7 februari is aangehouden, wordt ervan verdacht uit verschillende grote politiedossiers vertrou welijke informatie te hebben verkocht aan criminelen. Dat is makkelijker gezegd dan gedaan. Want hierbij doet zich een fenomeen voor dat door Van Traa is betiteld als het 'historisch en aardrijkskundig toeval'. Pre cies dezelfde landen van waaruit in de jaren zestig en zeventig gro te aantallen mensen naar Neder land kwamen, hebben zich ont wikkeld tot grote producenten van drugs. De cannabis komt uit Marokko, de heroïne uit Turkije en de cocaïne uit Zuid-Amerika. In die landen hebben zich grote criminele benden ontwikkeld. Voor hun afzet zoeken zij contact met landgenoten elders, dus ook in Nederland. Uit het Van Traa- rapport blijkt zonneklaar dat zij dit contact vooral vinden in buurten waar achterstelling, armoede en werkloosheid heer sen. Zolang die voedingsbodem voor criminaliteit blijft voortbe staan is al hetgeen de politie doet dweilen met de kraan open. Daarom is misschien nog we) de belangrijkste aanbeveling in het Van Traa-rapport: 'Onderwijs en werk, vooral voor de jeugd'. Dit is het laatste deel van deze serie. De vorige afleveringen ston den in De Stem van 13, 14, 15, 16, 17, 19, 20 en 21 februari. Bronnen binnen de Rotterdame politie en justitie brengen de naam van deze man in verband met de zogenaamde Bever-drugs- zaak en het onderzoek tegen drugshandelaar K. L. Dat heeft het NRC-Handelsbiad gemeld. De Rotterdamse politie en het openbaar ministerie willen geen commentaar geven. De arrestatie 'van brigadier R. L. op 7 februari werd een dag later wel bekendge maakt. L. werd in Rotterdam op heterdaad betrapt toen hij vol gens het Openbaar Ministerie politie-informatie verkocht aan een 49-jarige vrouw. De politie koesterde volgens NRC Handelsblad al sinds september vorig jaar verdenkingen tegen de brigadier. Nadat collega's bewust verkeerde informatie achterlie ten bij L. en die gegevens later bij criminelen terechtkwamen werd de politieman geobserveerd en uiteindelijk opgepakt. L. wordt er onder meer van ver dacht hoofdrolspeler C.S. uit de Bever-zaak te hebben afgeperst. Deze S. moest van de brigadier recherche-informatie kopen, anders zou zijn vrouw worden ingelicht over de vele dames die S. erop nahield. Volgens advo caat mr. Tj. van der Spoel is zijn cliënt hier niet op ingegaan. Bronnen binnen de politie en Jus titie zouden volgens NRC Han delsblad ook hebben gezegd dat brigadier L. verder wordt ver dacht van lekken naar de organi satie van de Rotterdamse drugs baas K. L. Deze werd vorig jaar in Rotterdam veroordeeld tot twaalf jaar cel en een boete van een miljoen gulden. De brigadier zou veelvuldig con tact hebben gehad met CID-offi- cier van justitie mr. R. de Groot die zowel het onderzoek naar K. L. als de Bever-zaak leidde. Uit het rapport van De Groot over de operatie Bever, waarbij de Rot terdamse politie tienduizenden kilo's softdrugs doorliet, blijkt dat L. volledig op de hoogte was van de operatie en betrokken was bij het runnen van een criminele informant. Het rapport van De Groot is opgenomen in een bijlage van het rapport-Van Traa. De informant had vijf miljoen gulden verdiend aan het gecontroleerd doorlaten van drugs via de Rotterdamse haven. (ADVERTENTIES) 11.00- 20.00 uur en in het weekend 10.00 -17.00 uur VSB CIRCUSTHEATER SCHEVENINGEN Dagelijks 20.00 uur (behalve op maandag); zondags ook matinee 14.00 uur Reserveren: PHANTOM-PHONE 06-300.100 (7 dagen per week 10-22 uur; 40 ct per min.)

de Stem | 1996 | | pagina 3