Bedrijven vaker grens over Keukens half geld [WERK RT ALS HET UiT 'Kabinet moet fors in uitgaven snijden' Lite denkt. Supertanker voor kust Wales vlotgetrokken Doorsteken dijken: De Zeeuwse leeuw brult Sport Sea Empress laat ecologische tijdbom achter VBRKBRR MORBUS: Voor alle installaties op het gebi< van c.v. en sanitair. Bootlieden in ongelijk gesteld VanderHave Groep fuseert met Brit KPN stapt ook in sportkanaal Staat doet aandelen DSM van de hand (en lichten EU voor miljoenen op Sterke rentree Jenny Capriati Schatten van de aarde op beurs DE GIDS Steeds meer ondernemers in Zeews-Vlaanderen doen goede zaken in België Regio Rotterdam vecht tegen file Vertrek een lintje WD en D66 zetten PvdA onder druk Nieuwe fabriek Shell mogelijk naar Moerdijk 'Woningen aan grenzen voor Nederlanders' Honderden banen weg bij Post □□□□□□□□□□□□□□I X 54 geïnteresseerd in de je onderzoeken die ten aan Mona Fysiq? Ook iJ>rochure voor u klaar, [riefje of .telefoontje is la Consumentenservice, ilO, 3440 ZB Woerden Lodig), tel. 06-9229. |Fysiq is er als yoghurt en Naturel en in verschil- lllen u graag uitnodigen ren. U zult met ons eens ju wel héél rdt om wat erol te doen. der dus als winnaar uit de maar het beste zorgen dat mat valt Cebuco till Mr. F.J. Haarmanweg 37A - Postbus 153 4530 AD Terneuzen - Tel. 0115-612520 136e JAARGANG Middelburg - De Verenigde Boot lieden bv in Terneuzen heeft voorlopig de eerste slag in de strijd tegen nieuwkomer Montis loring- and Boatservice verlo- rB1 De bestuursrechter in Mid delburg heeft gisteren bepaald dat er niets mis is met de vergun ning die Rijkswaterstaat aan Montis heeft verleend. ZIE ZEELAND-Cl Kapelle/Breda - De vakbonden vrezen voor ontslagen bij de Zeeuwse producent van zaai zaad, de VanderHave Groep. Deze'dochter van de Suiker Unie (1000 werknemers) gaat nauw samenwerken met de zadenpro- ducent van het Britse concern Zeneca. De directie in Kapelle erkent dat op termijn een ver mindering van het personeelsbe stand niet is uitgesloten. IZIE ECONOMIE - A6 Minder koud Na een heldere nacht en ochtend neemt de bewolking toe en valt er af en toe een bui. Plaatselijk met natte sneeuw. Na vandaag geleidelijk zachter. Den Haag - Koninklijke PTT Nederland (KPN) stapt in de sportzender van de KNVB. KPN Multi Media krijgt een aandeel van 17 procent. De grootste aan deelhouders zijn nu Philips, ING, demol en KPN met elk 17 pro- I cent. Daarnaast hebbben NUON Telekabel (7), de Stichting Kabelbelangen (11), de KNVB 'l)en investeringsmaatschappij De Hoge Noot (4) aandelen in het ïaal, dat in juli de proefuitzen- dingen wil starten. - De Staat gaat ongeveer eenvijfde van zijn DSM-aandelen verkopen. Dat levert de schatkist 1,1 miljard gulden op. De Staat beeft na deze verkoop nog 11 pro cent van de DSM-aandelen in Zeeuwen worstelen maar gaan kopje onder VANDAAG IN DEZE KRANT Jenny Capriati maakte in Essen een verrassend sterke come back. Het Amerikaanse tenniswonderkind, in 1993 aan lagerwal, drank en drugs geraakt, mepte Kristie Boogert simpel van de baan. I SPORT-B1 In Breda wordt zondag een mineralenbeurs gehouden. De belangstelling voor deze schatten der aarde groeit. Vereniging Gea deelt gratis stukken calciet uit en onderzoekt vakantievondsten. I DEEL - D INHOUD 4 katernen De Binnenkrant A2 Binnenlhnd A3/A4 Buitenland A5 Beurs A6 Economie A7 Sport deel B Zeeland deei C Uitgids deel D RTV-programma's D5 IZIE ECONOMIE-a6 Botterdam - Rotterdam en omlig gende gemeenten willen het aan- tal files rond de Maasstad terug dringen tot het niveau van drie laar terug. In 1993 stonden de J automobilisten 15 miljoen uren •n de file. Als er nu niets gebeurt udat over vier jaar opgelopen tot I '1 miljoen uren. I IZIE BINNENLAND-A3 Belgische vleeshande- TOn hebben de afgelopen jaren «Europese Unie voor miljoenen "Pgelicht. Zij streken Europese IJ!"en exportsubdisies op voor ®le®, dat in veel gevallen België nooit verliet. Ook voerden zij ®tafval uit naar Oost-Euro- r; ,at de documenten was inschreven als kwaliteitsvlees. ■ZIE BUITENLAND-A5 ti!!1 Kamerleden die na JU" langer het parlement ontvangen automatisch koninklijke onderscheiding, "«armee wil minister Dijkstal dAenD66,die tegen het huidi- S?hïnme ZiiD' °Ver de Van onze verslaggever Zelzate - De interesse van het Zeeuws-Vlaamse bedrijfsle ven om zaken te doen met Bel gië neemt toe. Een kwart van de Zeeuws- Vlaamse bedrijven (in totaal 1500) doet al zaken met colle ga's over de grens. .Van deze groep wil de helft de activiteiten over de grens uitbrei den. Daarnaast overweegt tien pro cent van het bedrijfsleven dat nog niet op Belgie is gericht, de grens over te steken. De Zeeuws-Vlaamse belangstel ling voor de bedrijvèncontactda- gen in Gent (Flanders Expo) groeit, zegt secretaris Zabel van de Kamer van Koophandel in Zeeuws-Vlaanderen Pleidooi voor Gent In 1991 lieten, schoorvoetend, zes bedrijven van zich spreken in het Gentse. Nu, en dat is voor de eer ste keer, is er een collectieve pre sentatie van 16 bedrijven en instanties via het Zeeuws- Vlaamse paviljoen. Vertegen woordigd zijn ondermeer de Rabo-banken, de Kamer van Koophandel, het havenschap Terneuzen, Dethon. Volgens secretaris-generaal Ver meulen van de Kamer van Koop handel in Gent is de Belgisch- Nederlandse Kanaalzone langza merhand een groot economisch gebied aan het worden met gelijkliggende belangen. Ver meulen benadrukt de noodzaak van contacten tussen bedrijven in dezelfde regio. Vermeulen, maar dan in de hoe danigheid van voorzitter van het Streekplatform van het gewest Gent, brak gisteren ook een lans voor de uitbouw van Gent als congres- en beursstad. Kansen Directeur Lernhout van de Rabo bank in Sint Jansteen ziet kansen voor verdere samenwerking op het gebied van werkgelegenheid. Op een aantal terreinen is het volgens hem moeilijk om in Zeeuws-Vlaanderen aan gekwa lificeerd personeel te komen, ter wijl in België een relatief grote werkloosheid is onder goed opge leide mensen. Kwart meer bedrijven „Het valt mij bij iedere wervings campagne op dat er toch nog betrekkelijk weinig Vlaamse sol licitanten tussen zitten, terwijl ik weet dat ze bij ons goed gewaar deerd worden om hun inzet en kwaliteit." De bedrijvencontactdagen wor den dinsdag 27 en woensdag 28 februari gehouden. De beurs is geopend van 14.00 tot 20.00 uur. Er staan 200 bedrijven ingeschre ven, een stijging van 25 procent vergeleken met 1994. {ADVERTENTIE) GROOT AANTAL Met vereende krachten is een groot aantal sleepboten er gisteravond in geslaagd de olietanker Sea Empress vlot te trekken, foto epa Door Bob van Huët Milford Haven - Een vloot van twaalf sleepboten is er gisteravond in geslaagd de'gestrande supertanker 'Sea Empress' van de rotsen te trekken. De zwaar beschadigde tanker is voor anker gegaan in de vaargeul naar de oliehaven Mil ford Haveji. De nog aanwezige 70.000 ton Noordzee-olie wordt vermoedelijk vandaag overgepompt naar een ander schip. Het succes van de berging werd overscha duwd door het feit dat de supertanker nog meer olie verloor bij de manoeuvre. Ongeveer 70.000 ton is nu in zee gestroomd. Een aantal olievlekken drijft inmiddels langs de zuid westkust van Wales. De langste meet bijna dertig kilometer en koerst in de richting van de vogelreservaten Skomer Eiland en Skok- holm Eiland. Omdat de richting van de andere olievlekken afhankelijk is van de wind spreken milieu beschermers van een 'ecologische tijdbom'. Voor het internationale bergingsconsortium rond het Nederlandse bedrijf Smit Tak is de berging van de Sea Empress een grote opluchting. Werkend volgens het principe 'no cure no pay' kunnen de slepers nu de rekening indienen voor het bergingswerk. Die zal ove rigens beduidend lager zijn dan de verwachte kosten voor het schoonmaken van de stran den en de compensatieclaims van vissers. Rijkswaterstaat heeft op verzoek van Britse bergings werkers twee schepen naar de inmid dels losgetrokken tanker Sea Empress gestuurd. Het gaat om het oliebestrijdingsschip Small Agt en een sleephopper met veegarmen, de Rijn Delta. Beide schepen zijn gisteravond vertrokken en komen naar verwachting zaterdagochtend voor de kust van Wales aan. Hans Verkerk Keukens heeft deze week een spectaculaire halfgeld-actie. Als u binnen twee jaar een keuken nodig heeft en nü koopt, krijgt u van Hans een echte Kroonkeuken voor de helft van de door de leverancier aan bevolen adviesprijs! Kom nu snel écht geld verdienen en vraag naar de snelle beslissers korting. Wij garanderen u de beste keuken en het beste ont werp voor de beste prijs! GOES ringbaan WEST 2b - 0113-216451 Van onze verslaggever Sluiskil - Ongeloof, woede en wantrouwen. Die gevoelens kwamen gister avond massaal naar boven bij de informatie-avond in Sluiskil over het voornemen van de provincie om lokale dijken van polders door te steken en deze weer vol water te laten lopen. Daardoor zou een groot landbouwgebied verloren gaan. De bijeenkomst van buurtbewo ners was de eerste van een reeks informatie-avonden over dit onderwerp in Zeeland en kwam maar moeizaam op gang. Wat volgens forumvoorzitter Van Zwieten (namens Bestuurlijk Overleg Westerschelde) had moe ten uitmonden in een constructief geheel van argumenten, werd toch eigenlijk niet meer dan een herhaling van zetten, waarin emoties de boventoon voerden. Kern van de zaak is de uitdieping van de Westerschelde en het daarmee gepaard gaande verlies van natuurgebied. Het herstel plan behelst het doorsteken van enkele zeedijken, waardoor 500 hectare landbouwgrond onder water komt te staan. Op die 'ont- polderde' plekken zou de flora en fauna weer opnieuw tot bloei kunnen komen. Maar gisteravond bleek dat het voorstel ongeveer gelijk staat aan vloeken in de kerk. De boeren en hun organisa ties voelen niets voor de 'groene speeltuin'. Kapitaalvernietiging, verlies van landbouwgrond en werkgelegenheid en omzet, lui den de argumenten tegen. Ze voe len zich bedrogen. Want hebben ze al niet voldoende meegewerkt aan herstel van natuurgebieden? „Ontpoldering? Ik kan het woord nauwelijks over mijn lippen krij gen. Luctor et emergo, zo staat in het Zeeuwse wapen met de leeuw. Ik wil u wel zeggen, de leeuw brult van woede! Of zoals één van de boeren het ontpoldering binnendi/kse maatregelen (o.a. grondalgraving) Ij buitendijkse maatregelen (o.a. zandsuppletiej anp - bron: Provincie Zeeland Heidemij gisteravond verwoordde: „De inkt van het laatste natuurbe leidsplan is nauwelijks droog en nu dit weer. Wat krijgen we mor gen? De boeren is een periode van rust toegezegd. Maar hoe kan dat op deze manier worden waarge maakt? U bent zo langzamerhand onbetrouwbaar en ik denk dat het tijd wordt dat de boeren hun medewerking aan het natuurbe leidsplan opschorten." Dat 'onbetrouwbaar' werd door Van Zwieten hoog opgenomen. „Er is nooit gezegd dat er na het natuurbeleidsplan geen aanslag meer op landbouwgrond gepleegd zou worden. Ik kan u die rust in ieder geval niet belo ven, want de wereld staat niet stil. Dat het draagvlak onder de boeren laag is, dat begrijp ik. Maar dat u mij onbetrouwbaar noemt, dat trek ik me aan. U kunt daar niet over oordelen totdat ons advies naar de minister gaat. Als u er dan nog zo over denkt wil daar graag met u over van gedachten wisselen." Er is wat met cijfers gemanipu leerd en de zaak is bestuurlijk allang in kannen en kruiken, zo luidde de algemene teneur. ZMO- voorzitter Van der Maas ver woordde het als volgt: „Wat gaat u met die reacties doen Als die echt zo serieus worden genomen dan kunnen we vaststellen dat het plan dus van tafel is. Maar ik denk dat de deal met de natuur beschermers al gemaakt is." VERVOLG ZEELAND - C3 8 "710311"000225" I I I I I DONDERDAG 22 FEBRUAR11996 LOS EXEMPLAAR: MAANDAG T/M VRIJDAG: 2,00 - ZATERDAG: 2,50 Door Hans van den Broek en Jan Greyn Den Haag - Het paarse kabinet zal fors extra moeten bezuini gen. Dat is onvermijdelijk om een aantal grote problemen, zoals de reorganisatie van justitie en de kosten voor de volksgezond heid, op te lossen. tussen de partijleiders over her schrijving van het akkoord kan evenwel geen sprake zijn, meent hij. „Als Bolkestein wil onder handelen met Kok en Van Mierlo, dan had hij in het kabinet moeten gaan zitten," zegt Wallage. „Nu moet hij het met mij doen." OP BINNENLAND - AA: Interview met Van Mierlo Door Paul Verlinden Moerdijk/Rotterdam - De kans is groot dat Shell Chemi cals samen met BASF een nieuwe fabriek op Moerdijk gaat bouwen. Het gaat om een investering van 935 miljoen gulden die volgens Shell zestig banen oplevert. Shell maakte gisteren bekend samen met het Duitse chemische concern BASF een joint-venture te willen starten voor de vervaar diging van grondstoffen waarmee kunststoffen worden gemaakt. Woordvoerders van zowel Shell als BASF willen de vestigings plaats van de fabriek niet onthul len. „Ergens in Nederland of in Duitsland. Een besluit valt bin nenkort," is alles wat zij kwijt willen. Volgens bronnen in de chemiewereld is het zeer waar schijnlijk dat de nieuwe fabriek op Moerdijk gevestigd zal wor den. „In de chemische bladen zijn daar de laatste tijd al toespelin gen op gemaakt," aldus een inge- wijde.Hij wijst er op dat de nieu we fabriek stoffen gaat produce ren die ook nu al door Shell Moerdijk worden vervaardigd. „Het zou buitengewoon merk waardig zijn als ze met die grondstoffen gaan sjouwen." Ook om andere redenen Lijkt Moerdijk de aangewezen locatie voor de nieuwe fabriek te zijn. Bij de pre sentatie van de jaarcijfers zei president-directeur J. Slechte van Shell Nederland vorige week al dat er op korte termijn nieuwe investeringen voor Moerdijk te verwachten zijn. Bovendien beschikt Shell op Moerdijk nog over een braakliggend terrein van 350 hectare. Een deel van de grond (30 ha) is bestemd voor de catolloy-fabriek van Montell, een joint-venture van Shell en Mon tedison. Deze fabriek - een inves tering van 200 miljoen gulden - is volgend jaar operationeel en biedt dan aan circa honderd mensen werk ZIE VERVOILG OP ECONOMIE - A6- Het is daarom nodig dat de coali tiepartners PvdA, WD en D66 gaan onderhandelen over aan passingen van het regeerakkoord. Dat zegt vice-premier en D66- partijleider Hans van Mierlo in een interview met deze krant. Ook WD-leider Bolkestein wil overleg met de coalitiepartijen om het regeerakkoord aan te pas sen. Hij zei gisteravond dat voor al wijzigingen in de volksgezond heid, de'wao en het financie ringstekort nopen het regeerak koord open te breken. Hij wil over de aanpassingen vóór de zomer overleg voeren met premier Kok en vice-premier Van Mierlo. „Ik wil het regeerakkoord niet in mijn eentje leksehieten," zei hij. Maar ook: „De wereld verandert, het is nu niet meer de zomer van 1994 toen het regeer akkoord werd geschreven." Hij wijst erop dat het in het bui tenland wat slechter gaat met de economie. Nederland ondervindt daarvan de gevolgen. „Dan moet je dubbel en dwars opletten." Van Mierlo vindt nieuwe onder handelingen nodig, nu - na anderhalf jaar paars bewind - een groot deel van het regeerak koord is uitgevoerd. Komen de partijen daarbij niet tot een ver gelijk, dan 'loopt het mis met dit kabinet', aldus Van Mierlo. Hij verwacht hoe dan ook dit jaar een 'zwaar' begrotingsoverleg. Van Mierlo wijst onder meer op de tegenvallende economische groei, de oplopende tekorten bij sociale fondsen en ziekenfondsen en de eventuele tegenvallers bij bezuinigingsvoornemens als de wao. PvdA-fractieleider Wallage heeft in principe geen bezwaar tegen een gesprek over het regeerak koord. Van onderhandelingen Van onze Haagse redactie Den Haag - Gemeenten moeten de mogelijkheid krijgen om de koop van Nederlandse huizen door Duitsers en Belgen aan ban den te leggen. Nederlandse koop woningen blijven daardoor betaalbaar en bereikbaar voor de eigen bevolking. Het WD-kamerlid Verbugt wijst erop dat de huizenprijzen in de grensregio's de laatste jaren fors stegen door buitenlandse vraag. Tot nu toe hebben gemeenten nauwelijks mogelijkheden om tegen deze verkopen op te treden. Het probleem speelt niet alleen in Limburg maar ook in Zeeland. Den Haag/Eindhoven - Bij het hoofdkantoor van Postkantoren in Den Haag en enkele ondersteunende diensten gaan minstens 487 van de 1072 arbeidsplaatsen verloren. De CNV-bond CFO en de FNV-bond AbvaKabo eisen dat bij de reorganisatie, die binnen drie jaar klaar moet zijn, geen gedwongen ontslagen vallen. De Landelijke Vereniging Thuiszorg vreest dat de komende jaren enkele duizenden arbeidsplaatsen in de thuiszorg verdwijnen. Een deel van de mensen kan waarschijnlijk aan de slag bij commerciële thuiszorgbureaus. Bij Philips Medische Systemen staan honderden banen op de tocht. ZIE OOK ECONOMIE - A6 TIJDBOM Dit woord is vandaag in het nieuws. Een van de vele. Een krant vol. Nu de daad bij het woord: een echte Parker Roller-pen voor u, met uw woord(en) naar keuze erin gegraveerd, als u een nieuwe abonnee opgeeft. U de pen, de nieuwe abonnee om te beginnen twee weken de krant gratis. Noteer als nieuwe abonnee: Naam:- Adres: postcode:Plaats: Telefoon (voor controle bezorging): De nieuwe abonnee betaalt per: Q maand autom. incasso31.15 Q kwartaal autom. incassoƒ91,25 bank/gironrQ kwartaal acceptgiro93,75 De Parkerpen zenden aan: Naam: Adres:21 Postcode: Plaats: In de pen moet komen te staan: (max. 15 letters) De pen wordt opgestuurd zodra wij het eerste abonnementsgeld ontvan gen hebben. Stuur deze bon in een open envelop zonder postzegel naar Dagblad De Stem, Antwoordnummer 112,4800 VB Breda. DE SÏEM. DACBLAD VOOR ZUIDWEST-NEDERLAND

de Stem | 1996 | | pagina 1