s Zwaar geschut ingezet voor A4 ONS amelink DE STEM Verenigde Bootlieden in Terneuzen verliezen eerste slag Heethoofdenmisbaksels en halve garen lOEFT U [IJKEN! Negen Kamers van Koophandel in Rijn-Scheldegebied schrijven ministers Dow-manager Bac maakt overstap naar Engelhard Aftreden wethouder heeft geen gevolgen voor nieuwe Zeeuwse zeehaven COC-café uit Kalashnikov UITVERKOOP WINTERSPORT korting I van onze verslaggever Terneuzen/Den Haag - Laat, maar zwaar geschut: pal voor de Tweede Kamer i erover uit moet spre ken, doen alle negen Kamers van Koophandel in het Rijn-Scheldegebied i merken auto's Verdachte steekpartij aangehouden Doordouwers NU skikleding tot -50% Skischoenen en ski's van 20 tot 50% Profiteer nu WEG=WEG 1111 w H V SPORT - SPORTEON *58 38 F: (0115)563033 draaibaar i 30 kg ïrkrijgbaar Zeeland I Van onze correspondent Middelburg - De Verenigde Bootlie den bv in Terneuzen heeft voorlopig de eerste slag in de strijd tegen I nieuwkomer Montis Mooring- and Boatservice verloren. Be bestuursrechter in Middelburg heeft 1 -M dat er niets mis is met de vergunning die Rijkswaterstaat aan Montis heeft verleend. Het verlenen van deze vergunning werd door Bootlieden aangevochten. Volgens dit bedrijf zou er met de komst van Montis een 'onveilige en ongewenste situatie ontstaan en zouden de mannen elkaar op het sluizencomplex van Ter neuzen voor de voeten gaan lopen.' Ver der vond Verenigde Bootlieden dat de vergunning wel erg makkelijk door Rijkswaterstaat was afgegeven omdat de aanvraag summier was en er niet eens een behoorlijk ondernemingsplan zou zijn ingediend. Bestuursrechter mr. T. Damsteegt heeft nu al deze argumenten van tafel geveegd en geoordeeld dat de vergunning, die Rijkswaterstaat heeft afgegeven, kennelijk terecht is geweest. Volgens de plannen gaat Montis, opge richt door oud-administrateur Adri van de Berghe van Bootlieden, per 1 april van start met vijf boten en twaalf hoog gekwalificeerde werknemers. Wat nu nog loopt, is een bezwaarschrift van Bootlieden tegen de verleende vergun ning. Een speciale commissie van Rijks waterstaat -die buiten de eerder ver leende vergunning staat - gaat dan de bezwaren van Bootlieden opnieuw horen, laat ook Montis haar zegje doen en gaat dan heroverwegen of de vergun ning al dan niet terecht is verleend. Of de minister, in casu Rijkswaterstaat, het eerdere 'ja' zal veranderen in 'nee, toch maar niet', is nog maar de vraag. samen een dringend beroep op drie ministers om de A4 af te maken en dus ook de Zoomweg-noord aan te leg gen. 'Absoluut noodakelijk'; 'hoogste I politieke prioriteit'; 'de rugge- t voor een gezonde ontwik- g van dit economisch kern ed in Europa'. Het is niet alleen het massieve karakter van de actie, maar ook de inhoud van de brief die 'm tot zwaar geschut i bestempelt. Denegen kamers hebben het ook niet alleen over de Zoomweg- noord, maar in één adem tevens over een andere ontbrekende schakel in de noord-zuidverbin ding die de A4 zou moeten zijn, namelijk het traject Hoogvliet- il. Heel de snelweg is de brief van eminent g. om de potenties van de lijn-Schelde-Delta optimaal te kramen benutten. Verkeersstromen De kamers wijzen op de snel en "i groeiende verkeersstromen :n de wereldhavens Rotter- en Antwerpen. Europees gezien dichten ze de A4 een func tie toe in de 'economische relaties met Gent, Zeebrugge, noord- Frankrijk en de Kanaaltunnel'. Maar daarbij zien ze het regio aal belang, voor West-Brabant n de Zeeuwse havens, niet over bet hoofd. Het pleidooi gaat zo ver dat de Hamers van Koophandel aanleg ran de A4 bovenaan hun 'ver langlijstje infrastructuur' zetten. Debrief is gericht aan de minis ters Jorritsma (Verkeer en Water- De Boer (Milieu) en Wijers (Economische Zaken). Aan Nederlandse kant horen de van Breda, Dordrecht, Middelburg, Rotterdam en Ter- leuzen tot de afzenders. Vlaamse ttede-ondertekenaars zijn de kamervoorzitters van Antwer pse, Gent, Brugge en Sint wit 8.750.- 9.750.- 9-750'" -jen 5.000.-/9.750." 6.950.- 4.750.- 3.250.- 7.950.- 3.250.- Een kopie van het schilderij 'De bakker van Eeklo' hangt in het stadhuis. Oproep Dat de negen kamers samen een groot gebied bestrijken en het ook zo breed zien, blijkt uit een ®dere oproep die de brief bevat: M wegenstelsel rond Ant en de kustautoweg (Ant- --Zelzate-Belgische kust) Boeten nog worden verbeterd en afgewerkt. Een kopietje van de -Hef is dus op de bus gedaan voor w" aantal verantwoordelijke "se ministers. scheidener bijdrage aan de voor de A4 kwam gisteren - een paar Brabantse straten- acties. Zo heeft de WD de Bdruk dat het Brabantse stand punt - de A4 moet - in Den Haag fe' duidelijk genoeg is overge ven. De fractie vraagt Gede- Staten daarom dat nog os 'ondubbelzinnig' te beplei- l samen met gemeenten bedrijfsleven. IN het Muiderslot bij Amster dam hangt een schilderij van een onbekende meester uit de zes tiende eeuw. Het is een luguber uitziend tafereel, met afgehakte hoofden van mensen die devoot wachten op de dingen die komen gaan. Om het bloeden te stelpen is op hun nek een groene kool geplaatst. Het schilderij heet De bakker van Eeklo. En ergens staat heel klein: Naar Eelco zult ge gaan, om u te laten herbakken. Als je hoofd namelijk te lelijk was of te weinig inhoud had, kon je je in het Oost-Vlaamse stadje een ander hoofd laten aanmeten door de herbakker. Door Ronald Verstraten Dokter, mijne kop staat me niet aan. Awel, we zullen het laten herbakken Waar moet ik dan naar toe? Naar Eeklo natuurlijk, da's evident! Het verhaal van 'Den Eecloschen Herbak ker' heeft een hoog Kamagurkiaans gehal te. De oorsprong is in het duister der tijden verdwenen, maar in de hoofdstad van het Meetjesland leeft de legende al sedert de middeleeuwen voort. In Eeklo, tussen Gent en Brugge, was er volgens de legende een bakker die hoofden kon omhakken, oftewel herbakken. Wie niet meer tevreden was met zijn hoofd kon zich melden in de bakkerij. Daar werd het hoofd afgehakt en gekneed naar wens. Tegelijkertijd werden ongewenste karak tereigenschappen gewijzigd. Het hoofd werd gebakken en als teken van leven (groeien als kool) werd zolang een groene kool op het lichaam gezet. Baktijd Van het schilderij 'De bakker van Eeklo' hangt een kopie in het stadhuis van Eeklo. Het iaat zien hoe gegoede burgers in het herbakkersatelier kwamen, om er door de meester-herbakker onder handen te wor den genomen. Hij hakte de hoofden af, de bakkersknechten prepareerden ze en scho ven ze in de ovens. Natuurlijk ging er ook weieens wat fout. Dan had je een misbak sel. Een te lange baktijd leverde heethoof den op, te kort halve garen. Niet alleen het uiterlijk werd veranderd. Vaak wilde de persoon in kwestie zijn karakter verbeteren. Daarbij kreeg de bakker hulp van andere ambachtslieden en allerhande kwakzalvers die mensen onder handen namen die niet aan de heers ende normen voldeden. De smid sloeg de burgerlijke deugdzaamheid erin, terwijl de molenaar grijsaards, die een jonge vrouw wilden, in een verjongingsmolen stopte. Zotten konden kun dwaasheid kwijtraken door een steen uit hun hoofd te laten halen door een keisnijder. Pieter Bruegel de Oude maakte daar in 1557 het schilderij De Keisnijder van, dat in het gemeentelijk museum van St. Omer (Fr.) hangt. Net als het schilderij van de herbakker is het een voorbeeld van de wijze waarop in de zes tiende en zeventiende eeuw satire werd beleefd. Mensen die zich beter en voorna mer wilden voordoen dan ze waren, werd door spotprenten een spiegel voorgehou- den.Het schilderij in het Muiderslot is er een uit een hele reeks over herbakkers. Op een gravure van een Antwerps kunstenaar uit de zeventiende eeuw is nagenoeg het zelfde te zien als op de Eeklose kopie. Een verschil is echter dat er teksten bijstaan. Zo vertelt de soldaat links op het schilderij dat hij zijn angst wil kwijtraken. De knecht belooft hem een hoofd dat er zó verschrikkelijk uitziet, dat de Fransen voor hem zullen beven. Goes - De aanhoudende win- Koude trekt zeevogels naar Zeeuwse kust terkou brengt zeevogels die anfrs nooit te zien zijn dicht wider de kust. Ze zijn ver- zwakt door de koude en de stormen. Steltlopers als schol asters, zilverpluvieren en Jtoilpen hebben het nog moei- J,r, terwijl de bergeend al et mogelijke moet doen om te herleven. ,?°k Positief nieuws van het ,nt: cte stads- en dorpsvo- L, ®?ken het dankzij het mas- saal bijvoederen door de Zeeu- goed naSr omstan(tigheden heel i inventarisatie van de pro blemen onder de vogels is actu eel onder vogelbeschermers, nu er weer een dooiperiode wordt verwacht. Hoe hebben de vogels de winter doorstaan, is een vraag die momenteel Jan-Willem Ver geer van de Vogelbescherming zeer bezighoudt. Aanstaand weekeinde zijn er strandtellin- gen in Zeeland, Jan-Willem Ver geer deed afgelopen weekeinde al tellingen. „Wat je ziet langs de kust is op het eerste gezicht wel leuk. Groepjes zeeëenden op het strand bijvoorbeeld. Of zwem mende alken en zeekoeten. Dat is aardig om te zien, want die vogels verblijven meestal ver op zee en die kun je doorgaans nooit waarnemen. Nu dus wel. Maar ze komen uit armoede, het is een slecht teken als je ze ziet. Ze zijn verzwakt door de koude en zoe ken het warmere kustwater op. Door de stormen van de afgelo pen tijd, hadden die zeevogels veel moeite om voedsel te zoe ken, dus dat verzwakt ze nog extra." Toch brengen de zeevo gels het er nog beter af dan de steltlopers. Duizenden scholek sters hebben al het loodje gelegd, alleen aan de Zeeuwse kust al zijn er 1500 dode beesten gevon den. Daar komt nog bij dat de scholeksters die een stukje zui delijker zijn getrokken, naar de monding van de Somme in Noord-West Frankrijk, massaal worden uitgemoord door Franse plezierjagers. Jan-Willem Vergeer: „Dat is eigenlijk te erg voor woorden. Jagers bellen elkaar op met de boodschap dat de scholeksters er weer zitten, ze huren apparte mentjes daar, bouwen een feest je, en knallen puur voor de lol die vogels af. Ze nemen ze niet eens mee. Terwijl wij er hier zoveel aan doen om de populatie in stand te houden. Het is uiter mate kwalijk." De bergeend heeft het zwaar. In de Oosterschelde, één van de belangrijkste overwinteringsge- bieden, zijn de slikken en schor ren hard bevroren. De bergeend kan niet in het slik naar voedsel zoeken en verzwakt met de dag. De blauwe reiger heeft het ook niet breed. Bibbberend staan ze soms langs de vesten en kanalen. Veel ook zijn er de afgelopen dagen dood aangetroffen of naar het asiel - in Middelburg gebracht. De populatie blauwe reigers in Nederland bestaat uit blijvers en wegtrekkers. Na de zachte winters van de laatste jaren waren de blijvers in het voordeel, want die konden in het voorjaar als eerste terug op hun nesten. Maar nu zijn de rollen omgedraaid, de wegtrekkers zul len in aantal meer overleven. Met de stadsvogels gaat het goed. De merels, mussen, mezen en spreeuwen uit het achtertuin tje. Zeeland voedert massaal bij en dat kun ja merken aan de populaties. Jan-Willem Vergeer: „Heel veel mensen in Zeeland helpen er de beesten de winter mee door en voederen dat kan net-het verschil uitmaken voor een vogel tussen het halen en het niet halen." DONDERDAG 22 FEBRUARI 1996 DEEL Ondernemingsraad om advies gevraagd Van onze verslaggever Terneuzen - Jaap Bac, veilig heidsmanager bij Dow Chemi cal, is de enige kandidaat voor de binnenkort vrijkomende functie van general-manager bij katalysatorfabriek Engel hard Terneuzen b.v., dochter van de gelijknamige Ameri kaanse multinational. De leiding van Engelhard heeft zijn voornemen om Bac te benoemen, voor advies voorge dragen aan de ondernemings raad. Volgens een woordvoer ster van Engelhard komt het gevraagd advies binnen een paar weken. De functie van general- manager, nu bekleed door de Amerikaan J. Doyle, komt bin nen afzienbare tijd vacant. Bij de komst van Doyle was al bekend dat het een benoeming voor drie jaar betrof. Wel blijft Doyle, na de benoeming van de nieuwe general-manager, nog enige tijd in Terneuzen om zijn opvolger in te werken. Niet bekend is wat de volgende car- rièrestap van Doyle is. Bac maakt de overstap naar Engelhard, omdat er bij Dow, als gevolg van een interne reor ganisatie, geen toekomst meer voor hem is. Van onze verslaggever Middelburg - Het aftreden van de Rotterdamse havenwethou der Smit, die met de Vlissingse haven een samenwerking heeft afgesloten, heeft geen gevolgen voor de ontwikkeling van de nieuwe Zeeuwse zeehaven. Dat zegt de Zeeuwse havengede puteerde Bruinooge, die samen met Smit de deal sloot. Overeengekomen werd dat de Rotterdamse haven wegens ruim tegebrek havenbedrijven naar het Vlissingse zou leiden. In Vlis- singen zijn de voorbereidingen voor die nieuwe haven inmiddels in volle gang, maar de hoofdrol speler in dit spel, Smit, valt ten prooi aan het politieke spel rond de vorming van een stadsprovin cie Rotterdam en wie hem opvolgt, moet nog maar worden afgewacht. Het was bekend dat Smit en Bruinooge ook op het persoonlijke vlak bijzonder geod met elkaar konden opschietenm, wat het zakendoen vergemakke lijkt. Gedeputeerde Bruinooge gisteren over het vertrek van Smit: „Ik vind het heel jammer dat hij weg gaat, maar de politiek-bestuurlij- ke besluitvorming over de haven deal is natuurlijk allang rond. We hebben een BV, twee commissa rissen, we hebben grond en we hebben geld. En we hebben in december alles bij de notaris laten passeren, dus die zaak loopt gewoon door. Alleen hoop ik dat de opvolger van de heer Smit even enthousiast zal zijn als hij altijd was." Terneuzen - Het COC-café verhuist met ingang van zondag 3 maart van jongerencentrum Kalashnikov naar café De Uien- tuin aan de Nieuwstraat-. FOTO WIM KOOYMAN Een magistraat wil een stoerder uiterlijk, omdat hij geen gezag inboezemt, een zakenman wil er betrouwbaar en Godt- vruchtig uitzien. Een oude man bestelt een schoonder gelaat, omdat hij er zo blauw en paars uitziet dat het lijkt alsof hij een keer is opgehangen. Een oude vrouw wil dat de bakker haar jeughdig maektwant zij is verliefd op haar buurjongen. Ridderorde Rond de laatste eeuwwisseling werden in Eeklo folkloristische Herbakkersfeesten gehouden. In de jaren zestig werden ze nieuw leven ingeblazen en personen die zich voor Eeklo verdienstelijk hadden gemaakt, werden onderscheiden. Oud premier Wilfried Martens is een van diege nen die zich ridder in de Orde van de Her bakkers mag noemen. De feesten worden tegenwoordig weer minder frequent gehouden, maar sporen van de herbakker vind je hier en daar nog terug. Zo is bij voorbeeld het nieuwe cultureel centrum naar de legende vernoemd. De stad pronkt ermee en bij de VW is nog steeds een boekje te koop van een inmiddels opgehe ven Zwolse uitgeverij. Bron: 'Heethoofden, Misbaksels en Halve Garen. De bakker van Eeklo en de burger moraal', door Korine Hazelhet. (Bfr. 475, VW Eeklo). Volgens voorzitter R. Meijer heeft de verhuizing niets te maken met het omstreden verhaal rond de 'dark room'. Het COC organiseer de vorige maand een zogenaamde 'Leather- and Jeansnight' in het jongerencentrum. In eerste instantie was het de bedoeling daar een dark room bij in te richten, een donkere kamer waarin mensen anoniem seks met elkaar kunnen hebben. Kalshnikov werd vervolgens geconfronteerd met boze ouders, die hun kinderen verboden om nog langer in het jongerencen trum te komen. Daardoor ontstond een wat gespannen verhouding tussen COC en Kalshnikov. Het jongerencentrum had namenlijk niets met de dark room te maken, maar verhuurde de Sas van Gent - De politie heeft een 32-jarige man uit Sluiskil aangehouden, die ervan wordt verdacht een Terneuzenaar met een bierglas in zijn gezicht te hebben gestoken. Dit gebeurde tijdens het carnavalsweekend op de Westkade in Sas van Gent. De verdachte heeft tijdens het verhoor door de rechter-commis- saris bekend met het glas te heb ben geslagen. ruimte slechts aan het COC. „Wij verhuizen alleen omdat we in De Uientuin beter bereikbaar zijn," licht Meijer toe. Het COC-café gaat om 20.00 uur open. Voor aanstaande zondag (25 februari) heeft de COC een ledenvergadering op de rol staan. De bijeenkomst in de Triangel begint om 19.00 uur. Van onze verslaggever Sas van Gent - In de nachte lijke uurtjes op straat vertoe ven is geen kunst. Maar in je blootje, als het twee graden onder nul is en een aanhou dende wind zorgt voor een gevoelstemperatuur van min tien, tsja, dat is een ander verhaal. Toch liet een verliefd stel in Sas van Gent zich geen stro breed in de weg leggen door de barre kou. Staand tegen een gevel op de markt sloten ze dinsdagnacht de carnaval af met wat bekend staat als 'de oudste beweging ter wereld'. Politiemensen, die in de ver onderstelling leefden dat het in Sas na alle dagen leut weer rustig was geworden, troffen het paartje rond de klok van drie uur aan. 'Echte doordouwers', meldt de poli tie in het dagelijks rapport. (ADVERTENTIE) SPORTS CASUAL WEAR t St. Annastraat 27 Sluis i Tel. 0117-463057 s

de Stem | 1996 | | pagina 15