Kabinet akkoord met sportkanaal Kijker: meer betalen of minder zien Kr o ate 'Jfc ben niet bij machte het paradijs te herscheppen Verkeersoverlast door sneeuwval: één dode en 300 aanrijdingen Wachten op de lente Mir draait de stem BINNENLAND Analyse de stem Basisvoorziening 'Kosten gezondheidszorg stijgen met 1,5 miljard' dbstbm Zender heeft volgens staatssecretaris Nuis niets te vrezen van Commissariaat voor de Media Wetsvoorstel wao mogelijk nog aangepast COMMENTAAR BINNENLAND KORT Onderzoek zelfmoorden Noordsingel Actie tegen leeftijdsdiscriminatie Voorzitter betaald voetbal KNVB Jos Staatsen over voetbalrechten: Moslimzegsman: ÏUsSgwdstüwerdgestaan^ WOENSDAG 21 FEBRUARI 1996 /\A Driebergen (anp) - Voor de tweede achtereenvolgende dag heeft sneeuwval gisteren tot problemen geleid in het verkeer. De meldkamer van de landelijke politiediensten in Driebergen telde zo'n 300 aanrijdingen, vooral in de noordelijke provincies. Er viel één dode. De gladheid was echter minder dan maandag omdat de sneeuwval minder hevig was. Aan het begin van de middag waren de problemen op de wegen nagenoeg voorbij. Een korte periode van gladheid door sneeuwval trof aan het begin van de avond Zuid-Limburg, vooral de driehoek Sittard-Heerlen- Kerkrade. Op enkele kleine bots ingen na had dat geen grote gevolgen. Al het beschikbare materieel werd ingezet om de wegen berijdbaar te houden. Stuifsneeuw en harde wind ver oorzaakten gisterochtend in het westen, oosten en noorden van het land ongelukken, glijpartijen en vertragingen in de ochtend spits. In totaal onstond 250 kilo meter file. De problemen waren minder dan waarop politie en hulpdiensten hadden gerekend. De meeste aanrijdingen deden zich voor in de noordelijke pro vincies. In Groningen, Friesland, Drenthe, Overijssel en in de kop van Noord-Holland waren in totaal meer dan 125 botsingen. Veertig aanrijdingen hadden plaats op snelwegen. De langste file stond gisteroch tend op de A4 tussen Leiderdorp en knooppunt Nieuwe Meer. Daar stond het verkeer over een lengte van 25 kilometer vast. Grote drukte ontstond in het midden en westen van het land waar files van tien kilometer of meer volgens Driebergen 'niet ongewoon' waren. In het noorden en in Flevoland, waar maandag het openbaar ver voer tot stilstand kwam', reden bussen en treinen gisterochtend wel, zij het met vertraging. De postbezorging in het noorden kwam weer op gang hoewel niet alle mensen in de buitengebieden dinsdag konden worden bediend. Een flink aantal scholen in Fries land bleef dinsdag dicht. In de gebieden waar maandag een sneeuwstorm woedde was het gisteren vooral de stuifsneeuw die het verkeer hinderde. De har de noordoostenwind blies de sneeuw de weg op, waar die ofwel bevroor ofwel op hoge wallen bleef liggen. Sneeuwduinen en opgevroren sneeuw veroorzaak ten aanrijdingen en glijpartijen. Een 54-jarige inwoner van Slag haren kwam om het leven bij een botsing bij Hardenberg. De man slipte met zijn auto waardoor de bestuurder van een vrachtwagen Den Haag (anp) - Het kabinet ziet geen onoverkomelijke juri dische bezwaren tegen de sportzender die de KNVB wil opzet ten. In een nota van bevindingen schrijft staatssecretaris Nuis (Media) dat er nog veel onduidelijkheid over de nieuwe zender bestaat. Het sportkanaal behoeft volgens de gisteren uitgebrachte brief niet al te zeer te vrezen voor het Commissariaat voor de Media, dat de naleving van de Mediawet controleert. De publieke omroep meent op grond van de wet een voorkeursrecht te hebben voor de uitzending van wedstrijden. Nuis voelt zich als een waarne mer van de wereldvoetbalbond FIFA, die op de tribune de onder handelingen volgt. „Het is als een voetbalwedstrijd waar heel veel spelers meedoen. De overheid is scheidsrechter die controleert of het spel volgens de regels verloopt. Hij kan fluiten als dat niet gebeurt. Zolang de spelers zich aan de regels houden, hoeft hij niet in te grijpen. Een scheidsrechter gaat niet het veld in met het idee direct de kaarten uit de zak te halen." Zwaartepunt bij de beoordeling van het intiatief van de KNVB was voor de overheid de bereik baarheid en de kosten voor de consumenten. Uit het onderzoek is Nuis gebleken dat de bekabe ling per regio sterk varieert. Zo blijkt uit cijfers van de Vecai, de vereniging van kabelexploitan ten, dat in Overijssel 79 procent van de huishoudens op de kabel aangesloten is en in Noord-Hol land 92 procent. In Gelderland bedraagt de kabeldichtheid 80 procent, in Noord-Brabant 88 Van onze Haagse redactie Den Haag - Staatssecretaris Linschoten (Sociale Zaken) zal het wetsvoorstel over ver anderingen in de wao moge lijk aanpassen. De fractie van D66 heeft laten weten niet te kunnen leven met het wetsvoorstel, zoals dit nu nog voor advies bij de Raad van State ligt. Daarmee is er geen meerder heid in de Tweede Kamer voor het voorstel. Volgens het voorstel van Linschoten moet er premie differentiatie worden ingevoerd bij de wao. In bedrijfstakken met veel arbeidsongeschikten betalen werkgevers daardoor straks een hogere wao-premie dan werkge vers met weinig arbeidsonge schikten. Het moeilijke punt in het wetsvoorstel is echter dat werkgevers dat risico ook kunnen verzekeren bij particuliere verze keraars. D66 is bang dat de 'goe de risico's' bij de particuliere ver zekeraars terecht komen en de moeilijker verzekerbare risico's bij de bedrijfsverenigingen. Die laatste risico's worden dan echter onverantwoord duur, is de ver wachting. procent, in Zeeland, 85 procent en in Limburg 86 procent. Het plan van de KNVB gaat de consument dan wel de kabelex ploitant twee gulden per maand kosten. Kabelexploitanten heb ben al gezegd niet te zullen beta len. De overheid handhaaft het standpunt dat voetbal de burger niet op extra kosten mag jagen. Nuis erkent dat hij geen midde len heeft om in te grijpen. „Hier heb ik geen wetgeving voor. Ik kan niet zeggen, ik wil niet dat de kijkers twee gulden moeten betalen. Wel is het zo dat gemeenten dat bedrag kunnen heffen. De meeste kabelaars zijn gehouden aan gemeentelijke afspraken." Nuis schrijft dat er geen sprake kan zijn van bekosti ging uit verlaging van de kijk- en luistergelden. Het gaat immers om een commercieel kanaal. De overheid heeft de afgelopen week druk overlegd met KNVB, Endemol, NOS en Vecai. De rege ring heeft nog geen businessplan ontvangen, omdat dat nog niet definitief is vastgesteld. Op de zender zullen veertig wedstrijden per jaar integraal worden uitge zonden. Het recht om samenvat tingen te maken zal aan een andere zendgemachtigde worden verkocht. „Daarover moet worden onder handeld," zei Nuis. Hij vindt dat de andere zendgemachtigde de beelden binnen een 'redelijke' tijd op het scherm moet kunnen brengen. „Niet twee dagen later." Wat verder 'redeljk' is, laat de bewindsman over aan de onder handelingen tussen het consorti um en de NOS. Nuis: „De over heid is niet machteloos, maar ook niet almachtig." Niet bekend is welke wedstrijd op welk tijdstip op welk soort kanaal wordt ver toond. Premier Kok drong er vorige week op aan dat de top pers als Ajax - Feyenoord en de wedstrijden van het Nederlands elftal op het open net zonder extra kosten te zien zouden zijn. Nuis wil de competitie los zien van de interlands. „De interlands trekken veel belangstelling, ook van mensen die de competitie niet zo op de voet volgen." De Tweede-Kamerfracties van VVD en D66 constateren met Nuis dat de politiek weinig mid delen ten dienste staan om de gang van zaken rond het sportnet te beïnvloeden. De mededin gingsaspecten liggen op het bord je van de Europese Commissie en de voetbalclubs en de kabelex ploitanten kunnen nog een streep door de rekening halen, zo con stateerde D66-woordvoerder De Koning. „Dat is de plotselinge confrontatie met de markt," zei zij. Wel is het volgens haar moge lijk om in te grijpen als in de praktijk blijkt dat er problemen ontstaan in de bereikbaarheid of met de kosten. v V i. '3* t -«*- DE KABEL als goudader van Nederland. Kabelexploitanten verheugen zich er op. Televisie kijkers zullen het merken: stro men tot op heden nog alle moge lijke zenders voor een vast bedrag de huiskamer in, straks moet de kijker kiezen uit diverse pakketten met televisie-aanbod. Één ding staat vast: of de kijker is duurder uit of hij gaat minder televisiekijken. Staatssecretaris Nuis (Media) heeft maanden lang gewerkt aan een voorstel om kabelexploitantent te ver plichten de kijker tegen een lage maximum-kostprijs een basis pakket te bieden. Het kabinet was er bijna uit of daar kwam de KNVB roet in het eten gooien met de plannen voor een sport zender. De publieke omroep verloor in een klap de rechten om het voetbal uit te zenden. Vooral het voornemen om de kijker maandelijks twee gulden te vragen voor de sportzender sloeg in als een bom. Ook bij Nuis. Tot op heden immers zijn het de stations zelf die de kabel exploitant betalen om op de kabel te mogen. Ondanks deze nieuwe ontwik- Door Carla Joosten kelingen heeft het kabinet toch ingestemd met plannen voor de kabel die Nuis al langer in het vat had. Belangrijkste element is de vaststelling van het basis pakket voor radio en televisie. Dat gaat, als het aan het kabinet ligt, bestaan uit Nederland 1, 2 en 3 en de twee BRT-zenders en zes andere radio- en televisiep rogramma's van publieke omroepen uit drie of meer lid staten van de Europese Unie. Van een sportzender is in dat basispakket geen sprake. Ook het in Nederland ingeburgerde commerciële RTL ontbreekt. De commerciëlen komen in het standaard- of pluspakket, waar voor de consument apart moet betalen. Wel kan de kabelmaat schappij vrijwillig besluiten tot een groter basispakket. Op de vraag waarom RTL, Veronica en het sportnet niet door het kabi net in het verplichte basispak ket zijn gestopt, zei Nuis giste ren: „Dat kan niet, omdat je dan als overheid gaat kiezen welke commerciële zender wel en wel ke niet in het basispakket moet zitten." Nuis maakt tegelijkertijd een einde aan het verbod voor kabelbeheerders om zelf pro gramma's via de kabel aan te bieden. Al met al wordt de toch al stevige positie van kabel maatschappijen flink versterkt. In de discussie over de sportzen der hebben de kabelmaatschap pijen nu reeds de sleutel in han den als het gaat om de vraag of het station wel of niet op de kabel komt en in hoeverre de twee gulden wordt doorbere kend aan de kijker. Geen wonder dat aanbieders als RTL en Veronica de ontwikke lingen met argusogen volgen. Zij immers worden afhankelijk van de prijs die de kabelmaatschap pij van de abonnee gaat vragen voor alles wat die extra wil bovenop het basispakket. Wordt die prijs hoog dan zien veel mensen mogelijk af van die extra's. En minder kijkers bete kent automatisch dat de adver teerders lagere tarieven bedin gen voor hun reclamespotjes. Maar dat is niet de zorg van Nuis. Die mag dan samen met premier Kok hebben gezegd dat de twee gulden extra lastenver zwaring niet kunnen, er iets tegen ondernemen, kan de over heid niet, gaf hij gisteren toe. Evenmin is er een oplossing voor de huishoudens zonder kabel aansluiting, die mogelijk een flink deel van het voetbal zullen moeten missen. Nuis heeft zijn hoop gericht 'op de spelers op het veld'. De NOS en het sportnet moeten het eens worden over de afname door de NOS van een deel van het voetbalpakket, zodat alle Nederlanders van de vaderland se competitie en interlands kun nen blijven genieten. De prijs die de NOS daarvoor aan de sportzender gaat betalen, moet 'redelijk' zijn, aldus Nuis en dat geldt ook voor het tijdstip, waarop de publieke omroep de samenvattingen de ether in kan slingeren. Nuis zelf verkiest voorlopig de positie van Fifa- waarnemer op de tribune. Mogelijk dat hij later als scheidsrechter optreedt. hem niet meer kon ontwijken. In 's Gravendeel verdronk maan dagmiddag een 3-jarige peuter. Het kind zakte door het ijs van een singel in de buurt van zijn ouderlijk huis. Omwonenden vonden het slachtoffertje rond vijf uur 's middags. Het kind overleed later in het ziekenhuis. De politie in Friesland is sinds maandagochtend op zoek naar een 24-jarige man uit Dongera- deel. Hij raakte bij Driesum in zijn auto te water en is sindsdien spoorloos. Vermoed wordt dat hij ergens onder het ijs ligt. DE OVERHEID is tegen tweedeling van de maatschappij,|oti stelt staatssecretaris Nuis die nu zelf voor. Huishoudens alleen een minimum-tv-pakket en gezinnen die zich wat com' mercieels extra kunnen permitteren. Op het eerste gezicht in strijd met alles wat de Haagse polfa al jaren beweert. Anderzijds eindelijk duidelijkheid. En eenvan een terechte principiële aard. Het basispakket omvat alleen en uitsluitend publieke omroe pen. Uit Nederland, Vlaanderen en enige omringende lander Dat deze uitzendingen, die geproduceerd worden uit algeme ne middelen, zoals de kijk-en luistergelden, met zo weinig mogelijk kosten beschikbaar moeten blijven voor de Neder landse kijker is een terechte keuze. De staat stelt het voortbe staan van een publieke omroep op prijs. Die dient dan ooi voor ieder bereikbaar te zijn. Den Haag mag echter wel wat terug vragen aan Hilversum voor deze voorkeursbehandeling. En dat is dat de publieke omroep zich terdege afvraagt wat de functie en zin van zo'n instituut moet zijn en zijn programmering daarop afstemt. Een Hilversum dat de concurrentie aangaat met de commer cie, dat de zendtijd in hoofdzaak vult met makkelijke, goed sco rende soaps en spelletjes verdient geen bescherming. De functie van de publieke omroep dient er primair een te» van informatieve aard. Dat wat elders niet of te weinig aan bod komt omdat het niet populair genoeg is, daaraan dient Je publieke omroep aandacht te besteden. Een bestel dat zich daarvoor inzet - en zover is het nog lang niet - verdient steun en bescherming. Maar horen dan grote sportevenementen ook niet op zulke informatieve open kanalen thuis? Wil staatssecretaris Nuis daar zijn gedachten nog eens over laten gaan? Met hun achterwerk naar de wind gekeerd wachten deze schapen geduldig op de lente. Hun warme wollen vacht beschermt hen tegen de winterkou. foto anp Rotterdam - Een onafhankelijke commissie gaat de zelfmoorden en de pogingen tot zelfdoding in het Rotterdamse huis van bewa ring aan de Noordsingel onderzoeken. Sinds begin vorig jaar heb ben drie gedetineerden zelfmoord gepleegd. Twee gevangenen deden een poging daartoe. Eén van hen sprong in januari van dit jaar vanaf de balustrade naar beneden. Hij liep enkele botbreu ken op. Een andere gedetineerde probeerde afgelopen zondag zichzelf te doden door zich aan zijn broekriem in zijn cel op te hangen. Behalve de drie gevangenen die in 1995 zelfmoord pleegden, over leden vorig jaar nog eens drie andere gedetineerden. Twee bezwe ken in het ziekenhuis aan een besmetting met het hepatitus-B- virus. Een derde kwam door verstikking om het leven. Naar deze laatste zaak loopt nog een onderzoek. Den Haag - Mensen die vinden dat ze op grond van hun leeftijd gediscrimineerd worden, kunnen dat telefonisch melden. Op 29 februari 1996 organiseren vakbonden en ouderenorganisaties eea landelijke meiddag tegen leeftijdsdiscriminatie. Volgens de initiatiefnemers komt het steeds vaker voor dat men sen op grond van hun leeftijd gediscrimineerd worden. Het duide lijkst blijkt dit uit personeelsadvertenties, die vaak werknemers van boven de 40-45 jaar uitsluiten. Vergelijkbare leeftijdsgrenzen doen zich voor bij het afsluiten van verzekeringen en hypotheken, opleidingen en bestuursfuncties. De landelijke actiedag bestaat uit het openen van een telefoonlijn (tel. 070-318.3013). Bekende Nederlanders, waaronder staatssecretaris Terpstra van Volksgezondheid, Welzijn en Sport, zullen de klachten verzame len. Op deze manier willen de organisatoren meer bekendheid geven aan de discriminatie van met name ouderen. Rijswijk (anp) - Het ministerie van Volksgezondheid houdt er rekening mee dat de stijging van de kosten van de gezondheids zorg in 1996 kan oplopen tot bijna 1,5 miljard gulden. Vorige week werd bekend dat in 1995 ongeveer 900 miljoen gul den te veel is uitgegeven. Het kabinet beraadt zich vrijdag over de overschrijding. Dan zal ook de knoop worden doorgehakt over de invoering van de eigen bijdra ge voor ziekenfondsverzekerden. In het regeerakkoord is afgespro ken dat de kosten van de gezond heidszorg jaarlijks met 1,3 pro cent mogen stijgen. Bij ongewij zigd beleid loopt de stijging op richting de 3 procent. Borst pro beert uit alle macht de stijging te verminderen. Invoering van de eigen bijdrage is één van de maatregelen. Dat moet 900 mil joen gulden opleveren. PvdA en D66 zijn intussen posi tief over een goede afloop van het kabinetsberaad over een eigen bijdrage in de gezondheidszorg. PvdA-woordvoerder Oudkerk ontkent dat zijn partij mordicus tegen een eigen bijdrage is. De partij houdt zich aan 4 afspraak daarover in het regeer akkoord, mits het kabinet ook daarmee samenhangende afspra ken nakomt. D66-woordvoerder Van Boxte liet zich optimistisch uit over de afloop van het kabinetsberaad over de eigen bijdrage. Samen met Oudkerk verwacht hij dal het kabinet er de komende dagen wel uitkomt. „De voorstellen die om de paar uur naar ons toe komen, zien er steeds beter uit, aldus het PvdA-kamerlid, Over de uitkomst van het fractie» raad dinsdagmorgen wilde vooralsnog geen mededeling® doen. Premier Kok zei vorige week oa het kabinet vrijdag de MP doorhakt over de eigen bi]dra„ en zich ook zal buigen over V overschrijdingen. Door Gert Lammerink en Guus Mater (anp) Amsterdam - De clubs waren sneller dan de voorzitter. Op de gedenkwaardige dag waar op de KNVB het sportkanaal lanceerde, wilde Jos Staatsen, voorzitter betaald voetbal, het nog niet tot een stemming laten komen. „Ik sprak de hoop uit na een schorsing de zaak af te ronden. De verga dering zei: 'laten we dat maar meteen doen'." De betaald-voetbalorganisaties waren in overgrote meerderheid zo enthousiast over de presenta tie van Peter Groenenboom, dat zij het consortium dat de tv-rech- ten wilde kopen onmiddellijk in de armen sloten. De beslissing leidde een brede maatschappelij ke discussie over de voetbalrech ten in. „Ik had blijdschap en enthousiasme verwacht," zei Staatsen gisteren in Amsterdam. Hij ziet de nieuwe sportzender als een initiatief van deze tijd. „Minder overheid, korten op sub sidies, privatisering, meer markt denken." Er volgde een week van bizarre publiciteit. Staatsen herkende zich niet in het beeld dat media van hem schetsten. „Het leidde tot vervreemding van mij zelf. Ben ik dat nou, die man. Dit slaat de vorige grote affaires. Bij Cruijff was het alleen voetbal. Nu voetbal, politiek en media. Men ging terug naar mijn studietijd. Mijn kinderen werden er bij gehaald. Ik dacht met voetbal bezig te zijn." We gaan, zoals Staatsen na de buitengewone vergadering meld de, iets heel anders doen. Op dat moment had hij nog niet kennis gemaakt met de mensen van Endemol, die het gezicht van het voetbal met ingang van het komend seizoen gaan bepalen. Een stuurgroep voerde de onder handelingen. Na het gesprek met de staatssecretarissen Nuis en Terpstra was er een moment van overdenking met Ruud Hendriks en John de Mol. Of hij blind vaart op de koers van Endehiol? „Ik vaar op niemand blind. Ik heb vertrouwen in ze." Jos Staatsen De KNVB heeft volgens Staatsen geen fouten gemaakt. „Wij had den eerder contact met de Vecai (de vereniging van kabelexploi tanten) moeten opnemen. Iemand in de publiciteit heeft die naam ingevuld. Dat is een communica tiestoornis. Dat de kabelaars geen kennis hadden, so what? Er was een reservering, we kunnen niet met 175 exploitanten gesprekken voeren. Die Stichting Kabelbelangen is de vrijdag voor de vergadering opgericht." Nederland viel over Staatsen heen. „Het ergste vond ik de kop in de krant: KNVB brengt kijker twee gulden in rekening. Dat klopt niet. Er is in het plan spra ke van een rekenprijs. De nega tieve resultaten van de enquêtes zeggen me niets. Kijk naar de vraagstelling. Op de vraag of de kijker bereid is meer te betalen, zegt iedereen nee. De mensen hadden geen idee wat wij boden. Daarom hecht ik er geen waarde aan." Staatsen is geen televisiekijker. Het Sportkanaal zal een slechte klant aan hem hebben, Staatsen is druk druk druk. Zijn vrouw kijkt meer. Die had hem een knipsel uit een tv-gids meegege ven. „De AVRO brengt het spelle tje Wie van de Drie. Het publiek mag meedoen. Kijkers die bellen betalen een gulden per minuut. Ik praat over de AVRO, een publie ke omroep. De mensen betalen nu ook, het gaat om wat je ervoor terugkrijgt." Dat NOS, HMG en FilmNet een strategische alliantie vormden in het biedingsproces, verraste Staatsen. „Het algemene gevoel was dat de KNVB werd klem gezet. Zij dachten dat we geen kant meer op konden. Actie leidt tot reactie. Wij wilden het beste bereiken. Leg je niet meer bij de feiten, maar blijf goed om je heen kijken. NOS, HMG en FilmNet dachten samen de boel te verde len, wij keken naar het belang van clubs en spelers en publiek." Misschien is dat in het verleden te weinig gebeurd. „Dit seizoen kent een totaalopbrengst van 27 miljoen, volgend jaar gaat het om 140 miljoen. Ik laat de cijfers spreken, het verschil is te groot om aan voorbij te gaan. Men heeft al die jaren fiks aan de KNVB verdiend. Het was tijd voor een verandering. Dat dit tot grote weerstand zou leiden, had ik ingecalculeerd. Veranderingen leiden altijd tot weerstand, zeker als je aan de gevestigde orde komt." Concrete voorbeelden: „Ik heb tegen de staatssecretaris van sport gezegd: 'waarom ben je niet blij met de sport die zichzelf bedruipt en ook nog anderen steunt'. Ik heb tegen de staatsse cretaris van media gezegd: 'waar om ben je niet blij met onze bij drage aan de pluriformiteit van het bestel'. Ik vond het normaal dat ze aanvankelijk niet alles begrepen. Men kan nu eenmaal niet alles weten. Het ging om hun grondhouding. Die had ik posi tiever verwacht." Staatsen meent dat de KNVB de afgelopen maanden onder gewel dige druk is gezet. „Oorbaar en onoorbaar. Er is gedreigd met intrekking van subsidie en met intrekking van politiebescher ming. Om maar twee voorbeelden te noemen. De mensen die daar mee dreigden wisten niet waar ze het over hadden. Ik ben daar totaal niet bang voor geweest. Wel kan ik me voorstellen dat een clubbestuurder schrikt en vragen gaat stellen. Dat is normaal. De reactie van de NOS heeft h bevreemd. „De voorzitter der Louw) verklaarde ons p® met alle mogelijke middelen willen bestrijden. Daarna w hij de onderhandelingen herop nen. Dat vroeg hij eerst via media, daarna per brief. B huidige verhoudingen opnieuw praten lastig- besluitvorming is rond. Herop ning van de onderhandelingen niet aan de orde." f. Hij vreest niet voor te veel bal op televisie. „Dat is eenjW£ tie van programmeren. dukt moet zo worden ge» dat het leuker is er zelf bi] tez' Zelf ga ik ook het liefst na stadion. Ik ben anderf* maand al niet meer geweest" jammer. Na morgen (de voorj aars vergadering van KNVB) hoop ik er weer een twee keer per week bi] te zi] „Besturen is kiezen," ze$ t\[ sen. „Ik heb Kees Jansi id gebeld. Ik maak een onde k tussen de NOS als institu mensen van Studio Spo taak was de best denkbare eenkomst te kiezen. Ik bij machte het paradijs scheppen." Tbkvo (afp/dpa) - De Japanse regering heeft gisteren met haar besluit het parlement zo snel mogelijk de VN-zeerecht- conventie te laten bekrachti gen een doos van Pandora Lpend. Het brengt Tokio „iet alleen in conflict met Zuid-Korea, maar ook met China. China had vorige week met nadruk verklaard dat de Senka- ku-eilanden (in het Chinees Dia- oyu of Diaoyutai) tussen Okina- nn Van onze redactie buitenland Zagreb/Mostar/Sarajevo/Pale - Om twaalf uur gistermiddag ïad er na ruim drie jaar offi- :ieel een einde moeten komen aan de opdeling van de Zuid- losnische stad Mostar. Maar wintig minuten later lag de ïoop op een onopgedeelde itad al aan gruzelementen. liet verbijstering zagen functio narissen van de Europese Unie en le Navo hoe Kroatische politie- jgenten weigerden om een 'emengde politiemacht te vor- aen met de moslims. Dit was wee dagen geleden nog afge- proken tijdens de topconferentie jver Bosnië in Rome. )e moslim-agenten waren wel op tomen dagen, maar omdat de Iroaten verstek lieten gaan, liep iet gemengde politiekorps op een lebacle uit. Maar de situatie in !e stad - waar moslims en Kro ten nog altijd tegenover elkaar taan - zou nog verslechteren, oen om half een 's middags van- ïit de Kroatische zijde op een noslim-auto werd geschoten. Jroepjes jongeren uit het mos- i-gedeelte probeerden vervol- ens het Kroatische gedeelte bin- en te komen, omdat er tevens in tome was afgesproken, dat voor edereen bewegingsvrijheid zou vorden gegarandeerd. Daarop loten de Kroaten opnieuw met vegblokkades al het verkeer af, vaarna er op kleine schaal rellen litbraken tussen moslim- en froatische jongeren. Joslims en Kroaten zijn er bei en van overtuigd dat de inciden- en van gisteren de werking van moslim-Kroatische-Federatie ongeveer onmogelijk maken. ,Het is heel duidelijk," zei een legsman van de moslims, „dat de Iroaten echt niet met ons willen amenwerken. Wij willen niets neer met hen van doen hebben." Ie Kroaten gaven de moslims en de Europese Unie de schuld van de problemen. Volgens de Kro- iten krijgen de moslims te veel Irondgebied toebedeeld door de Suropese Unie. Tien dagen gele ien vielen woedende Kroaten laarom al eens de EU-burge- neester van Mostar, de Duitser lans Koschnick, aan. Maar 'adat de Kroatische president rinjo Tudjman afgelopen week- nd had ingestemd met een onop- ledeeld Mostar, leken de vooruit- ichten positief. 'ok elders in Bosnië gaan de laken niet zoals zondag in Rome s afgesproken, In de Servische 'ijken van Sarajevo, die vanaf 19 naart onder de moslim-Kroati- che federatie vallen, gelastten de iervische autoriteiten de evacu- tie van de resterende 40.000 a 000 inwoners. Sinds gisteren 'ordt de uittocht officieel geor ganiseerd door de 'crisisstaf voor 'övisch Sarajevo', die rechtsst- eeks instructies ontvangt van de osnisch-Servische leiding in ale. De evacuatie van alle inwo- 'srs moet volgens de crisisstaf annen drie dagen worden afge- 0 voordat de politie van de noshm-Kroatische federatie fjjjS Vogosca binnentrekt, et Servische leger zal de con- "jet Hor niet normaliseren, an|. de twee Servische officie- ma 4 'n Scheveningen zijn .enetmeerd, niet worden vrijge- n. Dat heeft de Servische rijercommandant Zdravko Toli- 'T gisteren gezegd in Pale voor lii u°jnisch-Servische televisie. ad gister alsnog een onder- li Ifor-generaal Michael erctoiÜ\ at een dag eerder iet k gaan. Tolimir zei dat ftiatten van de contacten the r Van de Bosnisch-Servi- ie v„e®jnn® en het parlement, eni ,g heenkomen. Tij lok ""htair onderhoud werd ersfn?P en over een moslim- iërsi°graaf' die door de Ser iën; i°PSePakt en over 25 Ser- iteit'en f, 5r de Bosnische auto- n worden vastgehouden. De Pari gist snee isteren ttP' Het Russische ruimtelab üjlpaai „f" 3uar in een baan rond de tend uito k rd j zowei i" het station z ■""a Kalir, anssen i" het ruim deling ,t rlgra? voorsPelden, dat Mi chien nfPt v,Za! balen, een inschatti e station reëel is. aangezien he afhoud vergt en°rm V6el investe °edaloj, adjunct-hoofd van het 1

de Stem | 1996 | | pagina 4