Computer nekt paspoortfraudeurs De politie wordt er moe van Mona Fysiq. De eerste yoghurt die aan uw cholesterolgehalte denkt. Politie arresteert rechterhand 'Hakkelaar' Bisschop Muskens bezoekt moskee 'Dit feest moeten we altijd samen vieren Scherpere controle op uitkeringen buitenland Uitstel van executie voor themapark 'Archeon' Melkveehouders koersen aan op eigen organisatie A2 DËSTEM BINNENLAND VIS-systeem ontmaskerde vorig jaar vierduizend keer een document als gestolen of vermist BUITENLANDSE CRIMINALITEIT IN NEDERLAND A3 I Je^eiF Vrijspraak voor Parool-columnist Theodor Holman Staatssecretaris Kohnstamm wil aanscherping van drugbeleid nnië en Ierland' ooral in Enge]ancj j, maar ook kans op winterse bui. Elders laf en toe regen, in Imogelijk sneeuw wolkenvelden en jen. Maxima oplo- I graden in Enge- I Ierland op donder- ixemburg: Geleide- jh en een afnemende rl woensdag in het op een sneeuwbui. Bid het vriespunt. Midden-Frankrijk: fijke departementen er zon en afnemen- Egkansen. Minder le oostelijke helft ins op sneeuw. Mid- btuur uiteenlopend j'iespunt in het oos- i Bretagne. trijk: Aanhoudend finderig en van tijd Jen of sneeuw. Don- je hier en daar wat 1 langs de Middel- kust. Maxima op de |atsen tussen 0 en 5 het zuidoosten op fctsen iets hoger. Perioden met zon, het noorden kans op ïogelijk met onweer. |>nd 12 graden, i de zuidelijke helft ion. In het noorden bewolking en langs In Biskaje plaatselijk *1, in de bergen ook Canarische Eilanden; lkenvelden als zon en ie kans op een bui. pnd 24 graden, en Ibiza: Half tot ;wolkt en kans op |en- of onweersbuien. Ook daling van itemperatuur naar 10 graden. Perst onstandvastig buiige regen, in de .reeuw; vooral in het ik kans op onweer en winderig. hnd en Kreta: Veel ig, tijdelijk veel wind woensdag in Grie- buiige regen, mogelijk eer, in de bergen met emperatuur meest tus- [t 15 graden. Woensdag in het l veel bewolking en af beuw. Van het noorden gelijk ook opklaringen nende sneeuwkansen. i op de meeste plaatsen st. land: Bewolkt weer en het noorden en wes- aanhoudende kans op lag ook enkele opkla- Temperatuur op 2000 alend tot circa -15 gra- Jijk: Veel bewolking en Inhoudende kans op met name aan de pnk van de Alpen. Tem- op 2000 meter vooral Inoorden onder de -10 donderdag nog lager. 11 12 13 14 15 terlijk; 6. brij; 7. vel; 9. stra- 3. lire; S. ijzeren; 6. bis; 8. JFS Almere (anp) - Het zogeheten Kolibri-team, een samenwer kingsverband van de Fiscale Inlichtingen- en Opsporings dienst (FIOD), politie en justi- tie heeft zondagavond in een woning in Almere de 41-jarige ijg. gearresteerd. Hij wordt beschouwd als de rechterhand van misdaadkopstuk Johan V., bijgenaamd de Hakkelaar, pit heeft een woordvoerder van justitie Amsterdam gisteren In Haarlem is in het kader van hetzelfde onderzoek de 49-jarige H. van de M. gearresteerd, aldus de woordvoerder. Van de M. zou zich hebben beziggehouden met het investeren van grote hoeveel heden druggeld. Johan V., lang onvindbaar, werd medio januari gearresteerd. Met de aanhouding van het tweetal lijkt het in 1991 opgerichte Koli- briteam het net om de Neder landse top van een wereldwijd vertakte misdaadorganisatie te sluiten, ook wel aangeduid als 'Octopus'. Het syndicaat wordt verantwoordelijk gehouden voor de smokkel van 255.000 kilo Pakistaanse hasj, zowel naar Europa als de Verenigde Staten en Canada. De zaak tegen de organisatie kwam aan het rollen toen begin 1991 het smokkelschip Coral Sea II in de Amsterdamse haven in de armen van justitie voer. De afge lopen jaren werden ettelijke betrokkenen veroordeeld. De strafrechtelijke afwikkelingen van de zaken wordt bemoeilijkt door een vals proces-verbaal, dat twee douanesurveillanten ver vaardigden ten tijde van het opbrengen van de Coral Sea II. Recentelijk verklaarde het gerechtshof in Den Haag wegens deze vervalsing het Openbaar Ministerie niet ontvankelijk in de zaak tegen een ondergeschikte verdachte, de kok van de Coral Sea II. De advocaten van V., mr. M. Moszkowicz en mr. A. Mosz- kowicz, hebben al aangekondigd dat zij deze uitspraak zullen opvoeren als verweer in de straf zaak tegen hun cliënt. Ook op andere fronten zal deze zaak een titanenstrijd worden: de verden king tegen V. blijkt deels te stoe len op de verklaring van een voormalige handlanger, die een kroongetuige-afspraak met justi tie heeft gemaakt. De advocaten verzetten zich hevig tegen het inzetten van deze deal Volgens de justitiewoordvoerder is verdachte T.R. in beeld geko men via financieel recherche werk. Het drugsyndicaat maakte gebruik van de in 1991 opgehe ven Femis-bank, waar rekening houders anoniem zaken konden doen. Uit analyse van de via Femis gelopen geldstromen is zicht gekregen op de hasjtrans porten en op de identiteit van de leiders van deze criminele orga nisatie, aldus de woordvoerder. Den Haag (anp) - Paspoortfraudeurs lopen steeds vaker tegen de lamp door het verificatie informatiesysteem (VIS). Vorig jaar raadpleegde de politie het systeem 600.000 keer. Vierduizend keer ontdekte het VIS een gestolen of vermist document, een zogenoemde hitmelding. Dat is een stijging van 130 pro cent ten opzichte van het jaar daarvoor. Dat zegt het hoofd relatiebeheer van het VIS, W. Wiggelman, in het jongste num mer van het tijdschrift Onderne men van MKB Nederland. In het VIS in Tiel waren in 1995 de nummers van ruim twee mil joen gestolen of vermiste binnen- en buitenlandse documenten en vervalste papieren opgeslagen. De Centrale Recherche Informa tiedienst, de stichting Bureau Kredietregistratie en het finan ciële bedrijfsleven zetten het sys teem in 1994 op. De CRI is zeer te spreken over het systeem. De dienst verwacht in het eerste kwartaal van dit jaar .1680 hitmeldingen, aldus een CRI-woordvoerster. In de maand januari bedroeg dat aantal al 560. „Zonder de toetsing van het VIS was het voor de politie veel moei lijker tot aanhouding over te gaan. Voor de controle van een identiteitsdocument was er altijd een deskundige nodig. Het VIS maakt deze controle veel eenvou diger. We denken dat het aantal meldingen de komende jaren flink zal groeien." „Er gaat van het VIS een gewel dige preventieve werking uit", aldus Wiggelman. Hij wil echter meer: „We willen het systeem openstellen voor brede lagen in het bedrijfsleven. Het kan nog veel meer documenten bevatten dan nu". Wiggelman denkt aan containers, wissels, effecten, bankcheques, geld en het afslui ten van abonnementen voor mobiele telefoons. „Alles wat een nummer heeft, kan erin." Het systeem is volgens hem ook te gebruiken voor het tegengaan van illegale arbeid door werkgevers en uitzendbu reaus. Recente voorbeelden van hitmel dingen: Op 3 november probeert een man een rekening te openen bij een Rabokantoor. De VIS- toetsing levert een melding op en de politie wordt gealarmeerd. Die is tijdig ter plekke en houdt de man ter plekke aan. Op 29 augus tus doet een Amsterdammer aan gifte van diefstal van zijn pas poort. In november duikt het op bij een filiaal van de ABN Amro in de hoofdstad. De oorspronke lijke blanke houder van het docu ment blijkt veranderd in een don kergekleurde man van buiten landse afkomst. De VIS-toetsing maakt een voortijdig eind aan de transactie. Het gaat ook wel mis. „Op 6 november neemt een man aan de balie van een bank in een kleine gemeente geld op van een bestaande rekening. Omdat hij daar geen bekende is, vraagt de medewerker om identificatie. Pas na zijn vertrek toetst de bank dit document in het VIS. Het blijkt op 30 augustus als vermist te zijn opgegeven. De vogel is echter al gevlogen." Bisschop Muskens (rechts) in gesprek met imam Necdeh Bal. Van onze verslaggever Alphen aan den Rijn - De gemeente Alphen aan den Rijn wil een laatste poging doen om een faillissement van het archeolo gisch themapark Archeon te voorkomen. Voor 1 maart zal het gemeentebe- overeengekomen. De gemeente stuur laten weten of het Archeon wil wel meewerken aan de ver verder financieel te hulp zal koop van grond voor een villa wijk, maar onder strikte voor waarden. De bank wil dat de gemeente die voorwaarden opnieuw versoepelt en met meer steun over de brug komt. Het themapark kampt met sterk tegenvallende aantallen bezoe kers. Jaarlijks komen niet de ver wachte 750.000 tot 1 miljoen mensen, maar hooguit 400.000. Destijds had de bank Archeon zeker vijf jaar de kans gegeven zich te bewijzen, maar dreigt nu al na twee seizoenen de geld kraan dicht te draaien. Beide partijen weigeren hun gesprek en nieuwe voorstellen toe te lichten. Het gesprek wordt 'open en zakelijk' genoemd. Opzet is, het faillissement van Archeon te voorkomen en het archeologisch themapark een nieuw, desnoods afgeslankt per spectief te bieden. springen. In een gesprek met het bureau projectontwikkeling van ABN-Amro heeft de bank, voor naamste geldschieter van het attractiepark, nieuwe financiële en planologische voorstellen gedaan. De gemeente had ABN- Amro gevraagd om een gesprek, om uit een impasse te raken. De bank had vorige week gedreigd met een snel faillissement voor Archeon, als de gemeente niet volop mee zou werken aan een tussentijdse verkoop van Archeon-grond voor woning bouw. Met de voortijdige grond- verkoop - 25 van de in totaal 62 hectare - wil de bank een tot 80 miljoen opgelopen verlies ver- deinen. De. verkoop van goed- noop verworven grond van het themapark komt veel eerder en is veel omvangrijker dan destijds tussen bank en gemeente was Door Romain van Damme Bergen op Zoom - Terwijl Bergen op Zoom op de ijzige dinsdagochtend ligt bij te komen van dè dweilavond ervoor, zegt bisschop M. Mus kens in de moskee Salaam Aleikum. Hij zegt het tientallen keren, mis schien wel honderden keren in de volgepropte moskee aan de Brui- nevisstraat in het verder uitge storven centrum van Bergen op Zoom waar sneeuw en wind vrij spel hebben. 'Ik groet u en van mij kunt u niets dan goeds verwachten', laat imam Necdeh Bal vertalen. Kus send, omhelzend en handen drukkend, baant hij zich een weg naar de bisschop en de Bergse deken Vincent Schoenmakers die al aan een van de tafels zitten. Op de dag dat de islamitische ramadan en katholieke vastentijd elkaar raken zitten ze er in alle eenvoud en met een vanzelfspre kendheid die moeiteloos grenzen slecht. „Het leek me mooi om hier te zijn, het einde van de ramadan, bij het begin van hun suikerfeest. Aan het eind van ons carnaval en het begin van de vasten als voor bereiding op het Paasfeest," zegt de bisschop. Hij koestert zich in de warme gastvrijheid en het wederzijds respect. „Wij zijn hier zó verschrikkelijk blij mee," zegt een stralende Ali Onlu van het moskeebestuur, „zó blij met zijn komst. Dit feest moeten we eigenlijk altijd samen vieren." In de druk bezochte dienst vooraf had de imman voorgelezen uit de koran. „Heel mooi, over het respect voor alles," zegt de bis schop tegen de imman. „Naar elkaar luisteren, elkaar leren begrijpen. Dat heb ik ook in mijn Paasbrief aan de kerken geschre ven." Op de schoon geboende tafel wordt thee en zoetigheid gezet en de bisschop schrijft een persoon lijke boodschap in het gasten boek dat hem wordt aangereikt. „Dit moeten we veel meer doen. Het geeft een band van ver trouwdheid met elkaar en begrip. Als een soort cement voor een blijvende goede verhouding. Als er dan eens moeilijkheden zijn, kom je gemakkelijker bij elkaar. Je kent elkaar." De imam zegt het zo: „Destijds werden de geloven gebruikt om tegen elkaar te vechten. Nu moe ten de geloven gebruikt worden om elkaar te begrijpen, van elkaar te leren en niet met voor oordelen te werken." Er wordt regelmatig over gepraat in de Werkgroep Conciliair Pro ces die het eerste contact tussen het moskeebestuur en de bis schop legde. Nee, zegt de deken, niet vanwege de eerdere moei lijkheden in de Bergs-Turkse gemeenschap. „Dat staat er hele maal los van." De bisschop: „De volgende keer ga ik naar een andere moskee in het bisdom. Goes, Etten-Leur, Roosendaal. Want we moeten dit blijven doen, elkaar opzoeken en blijven praten." „Dan merk je dat de verschillen niet groot zijn," zegt de tolk. „Onze kinderen gaan nu naar de opa's en oma's, op bezoek. Ze mogen ook weer snoepen. Pre cies, zoals bij jullie na de vasten. Het ligt allemaal zo dicht bij elkaar." In de kerk van de imman is het inmiddels wat rustiger geworden. „Nee, niet jaloers," glimlacht de bisschop. „Niet voor niets heb ik gepleit voor kleinere kerken. Dan wordt "oor Rob Ruggenberg Rn tijde van het IRT-onderzoek ontstond opschudding toen cri- «ffloloog prof. F. Bovenkerk «weerde dat 'enkele tientallen Procenten' van de 200.000 Tur- in ons land betrokken was '1 georganiseerde criminaliteit. ;a het uiteindelijke Van Traa- napport is die bewering niet meer erug te vinden. Bovenkerk heeft K'jn woorden ingetrokken - dat Percentage is niet hard te maken, gaf hij toe. Het Inspraakorgaan Turken in ederland was daar blij mee. spreekt nu van een 'zorgvul- ling'611 8enuanceer(fe beoorde el en}?e 'harcle' cijfer in het PPort is dat 85 procent van alle ederland in beslag genomen «°ine uit Turkije komt. Die ,ln'jen zijn niet voor eigen fnïll mtegendeel. Turken, k„ .n Turkije zelf, handelen in XHf en cannabis, maar reiken die niet zelf. af loin maffia beeft zich van- sc,80 razendsnel over de ver- Europese landen ver- •d!!dsil8°Jnq. 'jod ui laasuad 'awBP UBA tie-in! ziin' v°igens poli lis om™406' t'lans zeber twin- „8 Mgamsaties actief. Sinds de VANDAAG: DE TURKEN del uit tot cocaïne en cannabis. De handelaren zelf voerden doorgaans een bescheiden levensstijl. In Nederland, aldus het Van Traa-rapport, ontvangen de meeste drughandelaren een uitkering van de sociale dienst om niet op te vallen. Alleen de nieuwe, jonge genera tie Turkse drughandelaren doet het uitbundiger. Zij rijden net als hun Nederlandse collega's graag in dure auto's. De opbrengsten worden zelden in West-Europa geïnvesteerd. Het meeste geld gaat naar het dorp van herkomst in Turkije. De criminaliteit is overal, in alle bevolkingsgroe pen, in alle bevolkingslagen. De misdaad heeft wel heel verschillende gedaanten en oorzaken. De commissie Van-Traa heeft een uitvoerige weten schappelijke inventarisatie laten maken van de georganiseerde misdaad in Nederland. Het is voor het eerst dat daarbij uitvoerig ook de misdaad binnen allochtone bevolkingsgroepen wordt beschreven en verklaard. Dit materiaal uit het eindrapport van de commis sie-Van Traa is de basis voor de serie 'Buitenland se criminaliteit in Nederland'. Daar worden huizen gebouwd, grond aangekocht en winkels geopend. Ook wordt steeds vaker geïnvesteerd in de toeristenin dustrie in Spanje en Portugal. De opkomst van de Turkse heroï nehandel in Nederland is vrij nauwkeurig gedocumenteerd. Toen in de jaren tachtig de posi tie van de Turken op de arbeids markt begon te verslechteren bood criminaliteit voor sommi gen een uitweg. Het moment waarop door werk loosheid getroffen Turkse fami lies overgingen op de handel in drugs is haarscherp door de poli tie geregistreerd. Er werden (en worden) om uiteenlopende rede nen nogal veel telefoons afgeluis terd van Turkse koffiehuizen. Enkele maanden nadat een fabriek werd gesloten of nadat de Turkse arbeiders waren ont slagen, kon men in de afluister- verslagen volgen hoe werkloos geworden arbeiders of armlastig geworden gezinnen de drughan del in gingen. Eén van de redenen waarom politie en justitie zo weinig tegen de Turkse maffia kunnen begin nen is dat Turkse verdachten die worden opgepakt hun mond stijf dicht houden. Geconfronteerd met opnamen van hun eigen tele foongesprekken, luidt hun com mentaar onveranderlijk: 'Dit gesprek kan ik mij niet herinne ren'. Er is nog een andere reden waar om de politie huiverig is om al te veel werk te maken van crimina liteit in de Turkse gemeenschap. Zij is terughoudend om met har de ingrepen mogelijkerwijs een stigmatiserend effect op de hele Turkse gemeenschap te veroor zaken. Een groep criminaliseren gaat dwars tegen het integratie beleid in. En verder, aldus het rapport, is bij sommige van de 'Turken-spe cialisten' bij de Nederlandse politie (dat zijn er inmiddels tientallen; enkelen hebben Turks geleerd en het land langdurig bezocht) een zekere 'Turken moeheid' te constateren. Jarenlange onderzoeken doen steeds weer nieuwe groepen of individuen achter de tralies ver dwijnen, maar nieuwe duiken weer op of de oude organisatie continueert gewoon haar werk zaamheden. Alleen als er grof geweld aan te pas komt of wan neer criminele activiteiten een politiek aspect hebben, treedt de politie op. De vorige afleveringen van deze serie stonden in De Stem van 13, 14, 15, 16, 17, 19 en 20 februari. WOENSDAG 21 FEBRUARI 1996 f/z) e Gisteren stond er een bericht in de krant over de stij gende rente. Die hogere interest maakte lenen minder aantrekkelijk, was de strekking van het artikel. Er stond geen woord in over sparen en of dat door die stijgende rente nou juist aantrekkelijker wordt. Alsof heel de samenleving inmiddels is afgestemd op het maken van schuld en het zo gehaaid mogelijk afbetalen. Uit de statistieken blijkt evenwel dat de Nederlander steeds spaarzamer wordt. Toch is er ook met dat sparen iets merkwaardigs aan de hand. Keurige maandelijkse bedragjes met een te bevatten rente zijn uit de tijd. Er moet over een tamelijk onoverzichtelijke termijn van minstens vijftien jaar gespaard worden en via allerlei ingewikkelde constructies vindt er dan een soort wonder baarlijke geldvermenigvuldiging plaats. Zeggen ze. Dit piramidespel is nog niet verboden en omdat je maar een enkele keer een Vie d'Or tegenkomt, gelooft ieder een heilig in al die mooie cijfertjes en rekent iedereen zich rijk. Soortgelijke rekensommetjes hebben ze destijds voor de aow en voor de pensioenen gemaakt en op papier klop ten ze als een bus. Alleen is de werkelijkheid nadien wat weerbarstiger gebleken. Niettemin is de huidige spaar- en beleggingsdrift niet te stuiten. De Nederlandse wapenspreuk kan voorlopig beter 'Je rendementiendrai' luiden. MERIJN FOTO RUBEN SCHIPPER het intiemer, indringender. Dit is toch een bewijs." Bergen op Zoom slaapt nog steeds als hij warme handen schudt en de imam belooft eens terug te komen voor een gewoon gesprek. „Ik hoop niet dat het de laatste keer is," zegt ook Ali Onlu bij het afscheid. „Dit is zo belangrijk, voor jou, voor mij, voor ieder een." Amsterdam (anp) - Het gerechtshof in Amsterdam heeft gisteren Parool-colum nist Theodor Holman vrijge sproken van belediging. De schrijver zou in een column in 1994 het christelijke volksdeel opzettelijk hebben beledigd. Tegen hem was een boete van 1000 gulden geëist, waarvan 750 gulden voorwaardelijk. Eerder had de rechtbank Holman al vrij gesproken. Op 2 juli 1994 schreef de colum nist een stuk over zijn humanisti sche jeugd, onder de kop Het humanisme bestaat niet meer. Holman schreef onder meer: „En wij bestreden fel alle godsdien sten en dat vind ik nu nog terecht. Nog steeds vind ik iedere christenhond een misdadiger, bidden iets kinderachtigs en de kerk een poppenkast, hoewel ik niemand het recht wil ontzeggen een misdadiger of kinderachtig te zijn, of van poppenkast te hou den." Die passage kwam Holman op strafvervolging te staan nadat een Amsterdamse politieman aangifte had gedaan van beledi ging. Het hof erkende dat de tekst op zich een grievend karakter draagt, maar merkt op dat niet met zekerheid is vast te stellen of het de bedoeling van Holman was christenen wegens hun gods dienst te beledigen. De columnist zei tijdens het proces dat dit niet zijn bedoeling was geweest. Den Haag (anp) - Het kabinet heeft harde maatregelen in petto voor aanscherping van het drugbeleid. Houders van een koffieshop die hard drugs verkopen, zijn in het ver volg in één klap hun hele handel kwijt. Staatssecretaris Kohnstamm (D66) van Binnenlandse Zaken kondigde dat aan in een vraaggesprek met het dagblad Trouw. Kohnstamm constateert dat het gedoogbeleid rond drugs 'op sommige plaatsen is doorgeschoten'. „Daar moeten we keihard maatregelen inzetten, anders verliezen we uiterst waardevolle kanten van onze aanpak." Om de overlast van koffieshops aan te pakken wil de bewindsman een 'Zwaard van Damocles-regeling' invoeren. Eén van Kohnstamm's voorstellen is dat zodra de politie bewijs heeft dat in een koffieshop harddrugs worden verkocht, de betreffende bur gemeester de zaak eenvoudig kan sluiten en de eigenaar zijn handel kwijt is. Den Haag (anp) - Dissidente melkveehouders koersen aan op de oprichting van een eigen splintervakbond. Overleg gisteren tussen een delegatie van de veehouders, verenigd in de werk groep verontruste melkveehouders, en de officiële boerenorga- nisatie LTO-Nederland heeft de ontevredenheid niet kunnen wegnemen. „Het gesprek heeft mij niet meer vertrouwen gegeven in LTO- Nederland dan ik daarvoor al had," aldus de voorzitter van de werkgroep, J. Vogelaar. Vrijdag beslissen de dissidenten of ze hun eerder dreigement om een eigen organisatie op te richten daad werkelijk zullen uitvoeren. De boeren klagen dat LTO- Nederland de belangen van de melkveehouders te slecht verde digt in politiek Den Haag. In gevoelige kwesties, zoals het voorgenomen mestbeleid en de discussie over de toekomst van de melkprijs, zou de officiële orga nisatie een veel te slap standpunt innemen. Na afloop van het gesprek met de verontruste melkveehouders con cludeerde de LTO-delegatie ech ter dat er nauwelijks verschil van mening is, aldus een woordvoer der. Dat de belangenbehartiging voor de melkveehouders tot nu toe minder duidelijk uit de verf zou zijn gekomen, is vooral te wijten aan de nieuwe opzet van de organisatie, die nog volop in ontwikkeling is. LTO is een jaar geleden voortgekomen uit de drie traditionele boerenbonden. Vogelaar bestrijdt dat er geen inhoudelijk verschil van mening meer is. Hij onderschrijft wel dat de organisatie-structuur van LTO-Nederland mede oorzaak is van de onvrede. Maar daarin ver wacht hij op korte termijn weinig verbetering. „Ik heb niet de indruk dat de belangenbeharti ging voor melkveehouders bin nen LTO-Nederland zich snel zoveel zal verbeteren als nodig is." De komende dagen bekijken de verontruste melkveehouders de mogelijke praktische proble men rond oprichting van een eigen organisatie. Als de melk veehouders inderdaad een onaf hankelijke vakbond beginnen, is dat de derde agrarische splinter organisatie, naast de Nederland se Akkerbouw Vakbond en de militante Nederlandse Vakbond Varkenshouders van actieleider Van den Brink. Den Haag (anp) - Nederland moet uitkeringsgerechtigden die in het buitenland wonen even streng controleren als hun Nederlandse lotgenoten. Als dat niet mogelijk blijkt te zijn, komt de uitkering te vervallen. Alleen de aow-uitkering blijft zonder aanvullende voorwaarden overal geldig. Dat blijkt uit de nota Handhaving over de grens bij de export van uitkeringen die staatssecretaris Linschoten van Sociale Zaken gisteren naar de Kamer heeft gestuurd. De strengere controle-eisen raken vooral landen die op het gebied van de sociale zekerheid geen verdrag met Nederland heb ben afgesloten. Bij elkaar gaat het jaarlijks om 163 miljoen gul den aan uitkeringsgelden. Het recht op een uitkering is in Nederland gekoppeld aan de per soon, en niet aan het land waar de uitkeringsgerechtigde woont. Elders is sprake van het opschor ten of zelfs intrekken van het recht op een uitkering zodra een uitkeringsgerechtigde naar het buitenland verhuist. Linschoten wijst erop dat buiten landse uitkeringen grote contro leproblemen opleveren. Voor veel uitkeringen geldt dat de hoogte ervan afhankelijk is van de samenlevingsvorm. Om ongelijke behandeling te voorkomen, wil Linschoten het recht op een uitkering koppelen aan het verblijf in Nederland. Uitzonderingen op deze regel zijn mogelijk, maar alleen als met het buitenland sluitende afspraken mogelijk zijn. (ADVERTENTIE) Zie pagina

de Stem | 1996 | | pagina 3