IEN Salaris-explosie zonder weerga R B. V. Leo Bracke voetbalt in Israël Smickel boekt succes Voetballers kiezen voorlopig niet voor het buitenland bestem SPORT ZEELAND B2 UL»| TOCH MÊE?? •ALtR TE KOOP: Teamwedstrijden biljartdistrict in slotfase chap Ambachten MAKING Energieke Axel-speler geselecteerd voor internationaal treffen SPORTNIEUWS KORT Blue Diamonds wint van Walferdance Drie AV'56-atleten naar INK indoor Zeeuwse atleten naar Diekirch Zwemster Riley rekent op Spelen Tienduizendste rebound voor Barkley Thomas Doll betrokken bij ongeluk Spelers Zimbabwe knoeien met leeftijd Goossen voor drie jaar naar Vitesse Europese Commissie 'half tevreden' x 57 WOENSDAG 21 FEBRUARI 1996 5* «w* (EIS HZ 820 - 30 I75,- JverpUcht) 29,50 ïPEN- f.v. per eigen charter van touringcar ia ïklasse hotels in 2-per- bad of douche en toilet Ifpension rtemJs sprekende reislei- GREPEN- antrees, verzekeringen. 35. mg bi) onvoldoende deel- Ik. ijn deANVR- -a n toepassing. |het roken niet toegestaan. reis in een andere volg- ierd. Het aantal nachten ;eden zal dan evenwel on- sportv. dak ilven: Stationsplein 28 - I Stationsstraat 118. 0117-381723 W1986 ékl., alle opties aug..1991 .1991 .1993 .1992 .1989 .1989 co etc. ....1984 ....1991 .1990 .1991 ...1991 wit -1987 met:::::: tlback' 1993 (tiet1988 jack, rood, wit, 80.000 km grifs alarm km j-g.'j1978 uw,.ais nieuw 22.000 km -mei 1995 get betaald voetbal is in beroering. Twee grote items beheersen al maanden het nieuws: de afschaffing van het transfersysteem en het nieuwe tv-contract. Over beide zaken is het laatste woord nog niet «esproken. Echte besluiten zijn er nog niet, maar de voorbije weken hebben de Nederlandse clubs en spe lers alvast een voorschot genomen op wat komen - En dat betekent een heuse salaris-explosie. De prof voetballers profiteren nu al massaal van de transfer- i vrije status die zij per 1 juli zullen krijgen. Een aan tal clubs heeft de tv-miljoenen (afkomstig van welke zendgemachtigde dan ook) fors aangesproken om aan de sterk verhoogde eisen van de spelers te voldoen. Door Jaap van Essen Nijmegen - Humpfrey Nijman is een van de Nederlandse spelersmakelaars met een FIFA-licentie. Hij weet dus wat er te koop is, maar zelfs hij beziet met enige verbazing wat er momenteel in Nederland gaande is. De clubs spelen op de situatie in. Er worden salarissen aange boden die niet te vergelijken zijn met wat er tot nu toe werd betaald. De inkomsten van de spelers gaan over de kop. Waar je over praat in percentages? Zo moet het je niet eens zien. Je hebt I het over verdubbeling van sala rissen, over het drievoudige en in I een enkel geval zelfs over een vier keer zo hoog salaris als voor heen." Moord en brand werd er geschreeuwd toen het Europese Gerechtshof in december 1995 I het vragen van transfervergoe- I dingen onwettig verklaarde. Het gehuil is nog steeds niet voorbij. De UEFA doet zelfs verwoede pogingen tenminste 'iets' van een I transfersysteem overeind te hou- I den. I Nederland was in december geen uitzondering. Net als elders in Europa haalden de topclubs de schouders op en piepten de klei- I nere clubs dat zij zonder transf ervergoedingen niet meer konden bestaan. Maar erg lang duurde het gejam mer eigenlijk niet. Al snel over won de realiteitszin. Onlangs verscheen het rapport van de Studiecommissie Vergoedingen systeem, die door de KNVB in het leven werd geroepen om te zien hoe in Nederland gereageerd moest worden. Immers, in princi- eldt de uitspraak van het Europese Hof slechts voor transf- "ie 'grensoverschrijdend' zijn. De studiecommissie windt er t geen doekjes om. Volgens ie deskundigen moet het transf ersysteem binnen Nederland per 1 juli aanstaande ook afgeschaft worden. Het bestuur betaald voetbal zal daarom morgen een voorstel van die strekking doen. Twijfel of dat voorstel wordt aangenomen, is er niet. Sterker, voetbalwereld handelt al en alsof er geen transfersys- i meer bestaat. Aanvankelijk was er de vrees een 'leegloop' van de eredi visie. De spelers zouden hun transfervrije status massaal uit buiten door voor een goedbeta- '"jb buitenlandse club te kie zen. Maar tot nu toe blijkt eerder het tegendeel. Topdrukte Na de uitspraak van het Europe se Hof adviseerde de spelersvak bond WCS haar leden af te wachten en niet op aanbiedingen in te gaan tot er meer duidelijk heid was. Desondanks heerst er topdrukte op de transfermarkt. Zo'n vijftien spelers (onder hen bijvoorbeeld Hoekstra, Stam, Van Gastel en Van Loen) voetbal len sinds de uitspraak al bij een andere Nederlandse club. Nog eens zeven spelers hebben inmid dels een contract bij een nieuwe club getekend dat in het nieuwe seizoen ingaat. En een fiks aantal heeft het contract bij de huidige werkgever al verlengd. De 'exodus' naar het buitenland bestaat tot dusverre uit twee spe lers: Ulrich van Gobbel (Galata- saray) en NEC'er Viedma, die aan het eind van dit seizoen naar Compostela vertrekt. Daar staat tegenover dat in de afgelopen twee maanden maar liefst zeven spelers afkomstig van clubs in andere EU-landen inmiddels in Nederland spelen. Die opvallende ontwikkeling is simpel te verklaren: de clubs trekken de spelers over de streep met zeer forse salarissen. Humpf rey Nijman: „Een aantal clubs speelt heel goed in op de situatie. Ze bieden hun spelers een gewel dig salaris, dat vele malen hoger is dan gebruikelijk was. Tegelijk koppelen ze daar een deadline aan. Na de aanbieding heb je als speler een paar weken bedenk tijd, daarna is het over. Spelers kunnen wel het risico nemen om te wachten op andere clubs, maar de aanbiedingen zijn in het alge meen zó goed dat ze eieren voor hun geld kiezen. Ja, inderdaad gouden eieren." Ton van Dalen, net als Nijman een officieel makelaar, consta teert dezelfde tendens. „Je kunt wel zeggen dat er een explosie in de salarissfeer gaande is." Nijman én Van Dalen verwach ten overigens dat zich meer Nederlandse spelers zullen voe gen bij het legioen van meer dan honderd profs dat in het buiten- JP van Gastel - hier nog in Willem Il-shirt - is een van de circa vijftien spelers, die kort na de uitspraak in de zaak Bosman voor een andere club, Feyenoord, koos. foto anp land speelt. „Er is in ieder geval veel buitenlandse interesse. Clubs vragen doorlopend om informatie over transfervrije Nederlandse spelers," vertelt Van Dalen. Zekerheid Louis Everaarts van de WCS gelooft niet meer zo in de grote trek over de grenzen. „Tenminste niet wanneer het transfersysteem in Nederland inderdaad wordt afgeschaft. Je ziet nu namelijk dat de clubs hier in staat zijn salarissen te bieden die concure- rend zijn met wat in het buiten land wordt betaald. De 'nieuwe' Nederlandse salarissen, in com binatie met de lange duur van de contracten, zorgen bij de spelers voor zekerheid over hun toe komst." De vraag waar de clubs ineens het geld vandaan halen om de slag met het buitenland aan te gaan en wellicht winnend af te sluiten, is snel beantwoord. De budgetten van de meeste Nederlandse clubs zijn de laatste jaren op alle mogelijke manieren opgeschroefd. De sponsoring nam een grote vlucht, veel sta dions werden de laatste jaren aangepast en daar plukken de bespelers nu de vruchten van. Zeker de topclubs zagen hun inkomsten spectaculair stijgen. Ajax kende gouden jaren en weet zich nu al verzekerd van het feit dat de Amsterdam Arena volgend seizoen ieder duel tot op de 52.000e stoel is uitverkocht. TY-contract De grote financiële klapper is echter het nieuwe tv-contract. Voor de echte topclubs zijn de enkele miljoenen die daaruit vloeien misschien niet veel meer dan een leuk extraatje, voor de modale Nederlandse club bete kent het echter een enorme ver hoging van hun begroting. Alle deskundigen zijn het er over eens dat de clubs hard bezig zijn de miljoenen-inkomsten uit het nieuwe tv-contract nu al te beste den aan speierssalarissen. „Er wordt een voorschot genomen op de tv-gelden. Anders is niet te verklaren hoe de clubs dergelijke salarissen kunnen betalen," zegt Van Dalen. Lex Coenen, voorzitter van NEC, zo'n modale club die de begroting in één klap met bijna de helft ziet toenemen, constateert ook dat 'de gekte' toeslaat. Hij uit echter zijn bedenkingen. „Wanneer de clubs al die extra inkomsten uit de tv- gelden besteden aan verhoging van de spelerssalarissen, dan ple gen ze zelfmoord. Ik ben in ieder geval niet van plan tegemoet te komen aan extreme eisen." „Ik ken ook de verhalen van spe lers die van een ton jaarsalaris naar een inkomen van vier ton gaan. Dat kan toch niet wanneer je kijkt naar de salarisstructuur binnen de hele selectie. Kom je aan dergelijke eisen tegemoet, dan zal je ook iets moeten doen bij spelers met doorlopende con tracten die nog voor de 'oude' bedragen spelen. Anders krijg je scheve gezichten." Inkrimpen Coenen kondigt aan dat NEC ('en ik weet dat er meer clubs zijn') de selectie zal inkrimpen. Ook Humpfrey Nijman voorziet die tendens. „De clubs stoppen extra veel geld in kwaliteit en bezuini gen op de kwantiteit van de selectie. De mindere spelers zijn straks waarschijnlijk slechter af." Bij de WCS ziet men die negatie ve effecten voor de werkgelegen heid niet zo optreden. Everaards: „Ach nee. Stel dat allerlei clubs beginnen met een selectie van maar achttien spelers. Wat denk je dan dat er tijdens het seizoen gebeurt? Een paar blessures, een paar schorsingen, wat slechte resultaten en iedere club zoekt weer versterking." Bij de WCS aanschouwt men alle ontwikkelingen handenwrij vend. Geen wonder, want de profspelers zijn zo ondertussen de bestbetaalde èn best beschermde beroepsgroep. Immers, de afschaffing van het transfersysteem betekent niet dat allerlei andere verworvenheden van de spelers verdwijnen. Louis van Gaal stipte drie weken geleden al aan dat Ajax zonder het te willen straks een veel te grote selectie kan hebben. „Wan neer de transfervrije Davids, Kanu en Reiziger niet snel beslis sen, moeten wij vervangers aan trekken. Besluiten die drie alsnog bij Ajax te blijven, dan hebben wij ineens een veel te grote selec tie." Van Gaal doelde op het probleem dat de spelers tegenwoordig de macht bijna volledig in handen hebben. Want voor de meeste voetballers geldt dat wanneer er geen overeenstemming met de club wordt bereikt over een nieuw contract, hun oude verbin tenis automatisch met een jaar verlengd moet worden. Alleen wanneer de club een ont slagvergunning heeft, geldt die bepaling niet. Everaart van de WCS: „Maar de arbeidsbureaus verlenen die ontslagvergunning niet zo snel. Sterker, vorig jaar is er niet één verstrekt. Je moet als club natuurlijk wel hele goede argumenten hebben om een spe ler te kunnen ontslaan." 1991 1990 1986 ,1985 ,1989 Faterschap De Drie9flAfg. dat op woensdag i 14.00 uur, in culture aossveltlaan 1a te ng zal wórden gehouden ladering van het w inder riteer de volgende Iheid nemen verkeersbe held ontheffingsverlening V 1990 en Voertuigreg chapsdtiuctuur in hprénde voorstellen nteoruren voor een g) schapshuis, af°e' =eU- Kerkstraat 19 te f 1996. ijkgraaf voornoemd, Gossèlaar Van onze biljartmedewerker Hulst - In de competitie voor tams van het district Zeeuws- Jjaanderen van de Koninklijke Nederlandse Biljart Bond zijn Ms enkele kampioenen bekend. 15 de competitie driebanden W biljart prolongeerde De «uckel 1, bestaande uit Johnny lettier, Rob Claerhoudt, Walter Wieren Cor Verlinde, de titel. BILJARTEN Jde C4-klasse libre is de titel- 12 eveneens beslist. Daarin r,rt «et team van De Smickel 7 Vf? v°orsprong van maar Punten en met nog één nngaan^ V°°r de ^asse" i Me meeste andere klassen is de iwtjdvnjwe1 beslist. De Bl-klas- onebanden klein biljart wordt li^Tefrd door GBC uit Groe- jj J d'Hooghe, George van Meelen en Angelo L tW' team staat 9 punten PHGL/KOT'86 uit Sas van 1ue wetenschap dat GBC lltRi ro-™ wedstrijden en £®°,T'86 n°g één wedstrijd L Pete, kan laatstgenoemde i meer bedrei- ln lisiv 5 n°? lanSszii kan komen Kht» e' 3- Gat team heeft Ploeg die, maar dat is I achter een achterstand van 12 9 iftenT/j d^ in de twee res" duels een nauwelijks te |firT$enkloof. Pl-fei!c°?k voor de stand in de j W'JM van Éede (Johan ,ar>deneB,mad BalleSeer> A10'»5 ielri v,„Li en Jac van der striid ruel}'met n°g één wed- °°r de boeg, een voor sprong van 7 punten op Ed Hore mans. In de B3-klasse is het niet anders. ENZK uit Philippine gaat met 13 punten voorsprong WBC uit Walsoorden vooraf. In deze klasse moeten alle teams nog twee wedstrijden afwerken. In de libreklassen vrijwel hetzelf de scenario. CBC uit Clinge staat in de Cl-klasse met nog één wed strijd te gaan 6 punten los op plaatsgenoot HBC/De Trouba dour en in de C2-klasse voert HGL/KOT'86 uit Sas van Gent riant, met 13 punten voorsprong en nog twee duels voor de boeg, de klassering aan. In feite is het alleen nog spannend in de C3- klasse. ABC uit Breskens (Jacky van de Wege, Piet Paulusse, Roger Meulblok, Martin Merre- laar en Peter Ceulemans) heeft slechts één punt voorsprong op Ed Horemans uit Axel. Beide teams moeten nog één wedstrijd spelen. r standen driebanden a-klasse groot biljart: 1 De Smickel 1 (Hulst) 47 punten, 2. HGL/KOT'86 (Sas van Gent) 34, 3. 't Bierwinkeltje (Terneuzen) 30, 4. HGL/KOT'86 2 30, 5. De Smickel 2 24, 6. SBC (Sluiskil) 24. Bl-klasse klein biljart: 1. GBC (Groenendijk) 68, 2. HGL/KOT'86 59, 3. De Smickel 3 56, 4. De Graanbeurs (Axel) 52, 5. Den Ouden Arend 1 (St.-Jansteen) 50, 6. CBC 1 (Clinge) 48, 7. Concordia (Terneuzen) 42, 8. KOT (Terneuzen) 38 9 SBC 35. B2-klasse: 1. Hof van Eede (Eede) 66, 2. Ed Horemans (Axel) 59, 3. De Kastelein (Eede) 49, 4. Den Ouden Arend 2 40, 5. WBC 1 (Walsoor den) 39, 6. GBC 2 38, 7. 't Bierwinkeltje 36, 8. Dow (Terneuzen) 30. B3-klasse: 1. ENZK (Philippine) 69, 2. WBC 2 56, 3. DOS (Hoek) 53, 4. De Smickel 4 52, 5. Den Ouden Arend 3 49, 6. NASA (Axel) 46, 7. CBC 2 42, 8. HBC/De Troubadour (Clinge) 42, 9. TMW (Sluis) 39. libre Cl-klasse- 1. CBC 52, 2. HBC/De Troubadour 46, 3. Concordia 37, 4. BW (Terneuzen) 32, 5. Ed Horemans 29. C2-klasse: 1. HGL/KOT'86 65, 2. HBC/De Troubadour 52, 3. De Smickel 6 47, 4. ABC (Breskens) 46, 5. Hof van Eede 45, 6. De Smic- C3-kIasse: 1. ABC 1 65, 2. Ed Horemans 64, 3. GBC 44, 4. CBC 41, 5 ABC 2 38. C4-klasse: 1. De Smickel 7 73, 2. KOT 56, 3 Hof van Eede 47, 4. HBC/De Troubadour 22 punten. Door Peter Snelders Axel - Op 32-jarige leeftijd begint Axel speler Leo Bracke aan een nieuw avon tuur. Een gebeuren van kortstondige aard, dat wel, maar daarom niet minder interessant. Op donderdag 29 februari speelt hij met een Israëlisch team een wedstrijd tegen een Jordaans elftal in het Israëlische Arad. Een vrij uniek gebeu ren, dat hij voor geen goud zou willen missen. „Gezien mijn leeftijd krijg ik zo'n kans niet meer," blikt de snelle linksback hoopvol vooruit. „Bij Axel toonde men begrip voor mijn beslissing om op die uitnodiging in te gaan. Ook trainer Rinus Zegers gaf toe dat ik zo'n kans eigenlijk niet kon laten lopen. Op die donderdag zal Robin Bracke de enige buitenlander zijn in een verder compleet Israëlisch team. Dat op zich is al een vrij uniek feit. Alles kwam tot stand via het bedrijf Broomchemie in Terneuzen waar Bracke werkzaam is. Hij vertelt: „Via het moederbedfrijf DSB in Israël werd een schrij ven rond gestuurd dat men in het kader van een uitwisseling met een Jordaans bedrijf, ongetwijfeld voortvloeiend uit de verbeterde betrekkingen tussen beide landen, een wed strijd wilde spelen. De directeur van ons bedrijf in Terneuzen vroeg of ik geïnteres seerd was. Dat was ik natuurlijk. Toen was het nog de vraag of ik kwalitatief goed genoeg was om mee te mogen doen. Vandaar dat een delegatie mij tijdens een wedstrijd kwam bekijken. Doordat het veldvoetbal stil ligt zijn ze maar af gegaan op mijn verrichtingen tijdens een zaal voetbalwedstrijd van mijn team Gemeen te Axel. Men bleek tevreden te zijn en even later kreeg ik de bevestiging dat ik in aan merking kwam voor selectie. Op wat voor plaats ik zal spelen is me niet bekend. Wel weet ik dat ze de zaak vrij professioneel aan pakken. Ik vertrek vrijdag 23 februari en bij aankomst gaan we in trainingskamp. Daar Leo Bracke, de voetballer van Axel, die volgende week in Israël speelt. FOTO WIM KOOYMAN zal uitgemaakt worden hoe het team samen gesteld wordt. Zoals ik begreep is het een vrij sterk team. Er spelen zelfs twee voetballers uit de hoogste Israëlische klasse mee." Woestijn Terwijl men in Nederland nauwelijks aan voetballen toekomt, zal Leo Bracke in Israël bij een momenteel heersende temperatuur van 15 tot 20 graden wel in actie komen. „Er wordt gespeeld in Arad, een plaats op 45 kilo meter van het moederbedrijf, dat midden in de woestijn ligt. Hoe verder de omstandighe den zijn kan ik niet inschatten. Wel kijk ik vol belangstelling uit naar deze uitdaging." Bijna onvermijdelijk komt de VV Axel ter sprake. „We staan er bijzonder goed voor. Vier en zeven punten los op respectievelijk Sluiskil en Walcheren. Dat ziet er goed uit. Van cruciaal belang is nu de vraag hoe we uit de winterstop komen. Starten we goed, dan denk ik dat we voor de titel gaan. Het is alleen jammer dat we met wat blessures kampen. Job Zwegers en Bas van Hoeve zijn herstel lende en Michaël Pieters missen we al het hele seizoen. Daarnaast zijn er ook nogal wat licht geblesseerden. Nu blijkt toch dat onze basis niet echt breed is." Leo Bracke hoopt in Israël ook op de links backplaats te mogen spelen. Door Rinus Zegers werd hij omgeturnd van aanvallende middenvelder tot linksback. Velen zien dat misschien als een vorm van degradatie, maar Leo Bracke zeker niet. Zijn reactie getuigt van de nodige zelfkennis: „Deze plaats bevalt me uitstekend. Ik heb wel eens een seizoen gehad, net voordat ik naar Hoek ging, dat ik als aanvallende middenvelder 12 doelpunten maakte. Maar eerlijk gezegd mis ik toch de juiste kwaliteiten voor een middenvelder. Vooral technisch kom ik iets tekort. Ik moet het hebben van mijn loopvermogen. Dan kom ik als linksback beter uit de verf. Nu kan ik ook opkomen." Over zijn Hoek-periode zegt hij nog: „Dat was een avontuur. Als je ambities hebt, moet je zoiets proberen, maar dat niveau was een stap te hoog voor mij." Leo Bracke keerde terug met een ernstige knieblessure waardoor hij anderhalf jaar bui tenspel stond. „Dat was een sombere periode. Op een bepaald moment denk je dat je niet meer aan voetballen toe komt. Maar gelukkig ben ik daarvan helemaal hersteld. Of ik daarna het niveau bereikt heb van voor mijn Hoek-perio de? Dat weet ik niet. Dat is erg moeilijk in te schatten," besluit de energieke Bracke, die pas hersteld is van een spierblessure en hoop vol vooruit blikt naar het internationaal getinte duel in Israël. Luxemburg - Blue Diamonds uit Terneuzen heeft in Luxemburg het rugbytreffen tegen gastheer Walferdance met 5-12 gewonnen. Een overwinning die tot stand kwam op een enorm verregend ter rein in een sfeer die verre van vriendschappelijk was. „Het leek meer op waterpolo dan op rugby," aldus de Terneuze- naren, die als team een goede indruk maakten. Voor de pauze leidde dat tot 0-7 via een try van Jeffrey de Waal en door het benutten van de bijbehorende conversie door Peter Krij ger. Voor de doelwisseling werd het alsnog 7-5, waarna in de tweede helft, toen de meeste agressie was verdwenen, het 7-12 werd door opnieuw een try van Jeffrey de Waal. Terneuzen - Drie leden van de Goese atletiekvereniging AV'56 vertegenwoordigen Zeeland op de komende nationale indoor kampioenschappen (zaterdag 24 en zondag 25 februari) in de Haagse Houtrusthal. Anjolie Wisse start met medaillekansen op de 800 meter bij de vrouwen terwijl ook Floor van Lamoen (5000 meter snelwande len) en A-junior Erwin Simpelaar (kogelstoten bij de mannen- senioren) met kansen op eremetaal naar Den Haag afreizen. Terneuzen - Een aantal Zeeuwse atleten en atletes is geselecteerd voor de districtsselectie die zondag 25 februari in actie komt in de IAAF-cross in het Luxemburgse Diekirch. Bij de mannen-senio ren komen in actie: Hans van de Griendt, Pascal Meerman en Theo Rabout. Karin Bastian zorgt voor de Zeeuwse inbreng bij de vrouwen, ter wijl de kersverse nationale indoorkampioen op de 1500 meter bij de B-junioren, Rutger Veerman, en de Zeeuwse crosskampioene bij de B-juniores, Maaike van Dijk, het aantal Zeeuwen op zes brengen. Melbourne/Sydney (rtr/sid) - Zwemster Samantha Riley (23) rekent op deelname aan de Olympische Spelen deze zomer in Atlanta. De voorzitter van het Australische olympisch comité (AOC), John Coates, heeft dit verklaard. Riley werd onlangs betrapt op het gebruik van verboden middelen. De Internationale Zwembond (FINA) maakt deze week de lengte van de schorsing bekend. „Ik ben optimistisch," zei Coates. „Ik denk dat Samantha voor maximaal drie maanden wordt geschorst, omdat ze niet wist dat ze iets verkeerds gebruikte." Eind vorig jaar reageerde Riley, vriendin van drievoudig olym pisch schaatskampioen Johann Olav Koss, bij de wereldkam pioenschappen kortebaan in Rio positief op een dopingtest. Haar trainer Scott Volkers heeft verklaard dat hij zijn pupil een pijn stiller heeft gegeven, omdat ze klaagde over hoofdpijn. Volkers gaf Riley abusievelijk echter geen aspirine, maar een medicijn van zijn vrouw, dat dextropropoxphen bleek te bevatten, een stof die op de dopinglijst staat. Voormalig olympisch kampioene Dawn Fraser vindt echter dat haar landgenote een schorsing van twee jaar moet krijgen. „Ik vind het heel dom dat ze een pilletje heeft genomen en niet wist wat daar in zat," zei Fraser. Ze is van oordeel dat de FINA, die voortdurend de Chinese zwem bond bekritiseert, ongeloofwaardig overkomt als Riley niet de maximale straf krijgt. Phoenix - Basketballer Charles Barkley heeft in de wedstrijd van de Phoenix Suns tegen de Vancouver Grizzlies (98-94) de 10.000e rebound uit zijn loopbaan gepakt. Hij werd de tiende speler in de historie van het Amerikaanse profbasketbal, die de grens van 10.000 passeerde. Eerder in de maand scoorde Sir Charles zijn 20.000e punt in de NBA. Tegen Vancouver had Barkley 17 punten en 14 rebounds. De power-forward staat in de belangstelling van de Indiana Pacers, de club van Rik Smits. De Pacers willen Barkley ruilen tegen drie spelers: Antonio Davis, McKey en Workman. Dat aan bod sloegen de Suns vooralsnog af. Donderdag sluit de transfer markt in de NBA. Frankfurt - De Duitse voetballer Thomas Doll heeft door een auto-ongeluk een aantal schrammen en kneuzingen opgelopen. Zijn vriendin kwam er minder goed vanaf. Ze werd opgenomen op de intensive care van een ziekenhuis. Haar toestand is stabiel. Doll, speler van Eintracht Frankfurt, was met zijn vriendin onderweg van Frankfurt naar Basel. Volgens de politie verloor de voormalige international door de hoge snelheid op het natte weg dek de controle over het stuur. Harare - De politie in Zimbabwe onderzoekt de beschuldigingen dat de spelers van het nationale elftal onder 23 jaar hebben gelo gen over hun leeftijd. De voetballers zouden zichzelf zo aantrek kelijker willen maken voor buitenlandse clubs. Het dagblad The Herald beweert dat vier spelers van de club Dar- ryn T hun ware leeftijd verzwegen. Naar aanleiding van de publi caties in de krant heeft de politie twee voetballers ondervraagd. Het tweetal heeft toegegeven geknoeid te hebben met hun geboor tedatum. „Eén van de twee heeft gezegd dat hij zijn geboortedatum heeft gewijzigd om zijn marktwaarde voor de buitenlandse clubs te verhogen," zei een politie-woordvoerder. „De ander zei dat hij zijn leeftijd had veranderd, toen hij had ont dekt dat zijn oma had geknoeid met zijn geboortecertificaat." Als de beschuldigingen waar zijn, kunnen de betrokkenen reke nen op een schorsing. De spelers van het Zimbabwaanse elftal onder 23 jaar spelen volgende maand een kwalificatieduel tegen Nigeria voor de Olympische Spelen in Atlanta. Arnhem - Steve Goossen heeft gisteren een driejarig contract getekend bij Vitesse. De 27-jarige vleugelverdediger speelde de afgelopen twee seizoenen bij het Belgische Lierse SK. Door het Bosman-arrest kan de Arnhemse eredivisieclub de geboren Rot terdammer zonder transfersom overnemen. Goossen, die pas als zestienjarige met voetballen begon, startte zijn loopbaan in de jeugd bij Feyenoord. Later stapte hij over naar Ajax, hij speelde enkele seizoenen in het tweede elftal van de Amsterdamse club. Brussel - De Europese Commissie is 'half tevreden' -met het besluit van de UEFA van maandag om de beperking van het aan tal buitenlanders in voetbalteams onmiddellijk af te schaffen. De Europese voetbalunie lijkt eindelijk een deel van de uitspraak van het Europese Hof van Justitie in de zaak-Bosman te respecteren, meent de Commissie. Het Hof bepaalde eind vorig jaar dat zowel het tranfersysteem als de beperking van het aantal buitenlanders in een team tegen de Europese wetgeving was en verbood beide met onmiddellijke inging. Het enthousiasme van de Commissie is echter gematigd uit vrees dat de clubs via nieuwe regelgeving zullen proberen de nationali teitenclausule te handhaven. Bovendien heeft Brussel nog geen antwoord van de UEFA en de FIFA over hoe beide organisaties de afschaffing van het huidige transfersysteem willen gaan regelen. Voor 1 maart moeten de bonden daarover uitsluitsel geven. De betrokken commissarissen Padraig Flynn (Sociale Zaken) en Karei van Miert (Concurrentie) herinneren er nogmaals aan dat de uitspraak van het Ho: in de zaak-Bosman geen ruimte laat voor een overgangsperiode, voor de buitenlandersregel noch voor het transfersysteem. Lappen voetbalclubs, UEFA of FIFA de Europese wetten aan hun laars, dan lopen ze net als andere bedrijven het risico van een straf. De Commissie zal alle klachten die bij haar zijn binnengekomen over het transfersysteem, in het licht van de gerechtelijke uit spraak bekijken, zo waarschuwt Brussel. Komt er voor maart geen bevredigend antwoord van voetbalzijde, dan kan het heren akkoord vervallen dat bepaalde dat tijdens de onderhandelingen met de Commissie overtreders geen boete of andere straf krijgen.

de Stem | 1996 | | pagina 11