Ethiopië wil asielzoekers niet terug' 'Wie dit niet mooi vindt, is gek' Gynaecoloog Prins trekt cassatieverzoek in Op naar de Hiswa Max Rood adviseert Linschoten in conflict CTSV Aanslag in 1 de stem de stem Koor De Lofstem zingt voor slachtoffers Winterberg pestem BINNENLAND A4 Illegalen gaan zwerven Oosttimorezen uit ambassade naar Portugal Bejaarde vrouw loopt op snelweg Agenda COMMENTAAR Kohl en Kremlin BINNENLAND KORT Schoonzoon van Saddam Hussein terug naar Irak Tokyo eerlijkste stad ter wereld DINSDAG 20 FEBRUARI 1996 Alkmaar (anp) - De Alkmaar- se gynaecoloog H. Prins heeft gisteren zijn cassatieverzoek bij de Hoge Raad ingetrokken omdat minister Sorgdrager (Justitie) hem daarvoor geen onkostenvergoeding wil geven. Volgens zijn advocaat mr. E. Sutorius is het onredelijk dat de arts, die in opdracht van de minister werd 'gebruikt' om richtlijnen te krijgen voor het doden van pasgeborenen, het risico moet lopen al zijn kosten zelf te betalen. Prins zal wel schadevergoeding vragen voor de tot nu toe gemaakte kosten. Prins beëindigde in maart 1993 het leven van een ernstig gehan- dicapt, pasgeboren meisje. Hij deed dat op uitdrukkelijk ver zoek van de ouders en na breed overleg binnen het Waterlandzie kenhuis in Purmerend. Zoals in euthanasiezaken wilde justitie door een strafproces tegen de arts richtlijnen en criteria verkrijgen over de toelaatbaarheid van deze specifieke vorm van het doden van wilsonbekwamen. De wet zwijgt daarover. Prins was het eerste proefkonijn. Zowel de rechtbank in Alkmaar als het gerechtshof in Amsterdam ontsloeg hem van rechtsvervol ging omdat hij zich had gehouden aan zorgvuldigheidseisen die tegelijkertijd bij die uitspraken werden vastgesteld. Gezien het belang van de zaak kondigde minister Sorgdrager eind vorig jaar aan de Hoge Raad een definitief oordeel te vragen. Prins ging daarom voor de vorm mee in cassatie. Door een misver stand bij Justitie verviel echter het cassatieverzoek van de minis ter. Prins bleef alleen over. Van daag zou het hoogste rechtscolle ge met de behandeling van de zaak beginnen. Dat gaat nu niet door. Gynaecoloog Prins vindt het 'uiterst verdrietig en jammer' dat er nu geen inhoudelijk oordeel over de zaak wordt geveld. Prins: „Ik wilde een bijdrage geven aan regelgeving en die mogelijkheid is nu, voortijdig, afgebroken. De minister heeft steeds gezegd dat zij alle mogelijkheden van het strafrecht ten volle wilde benut ten. Zij had dus cassatie moeten instellen. Dat gebeurt nu dan toch weer niet. Dat is jammer. Het is tenslotte haar verantwoor delijkheid regel- en wetgeving te bevorderen." Volgens Sutorius zou voor Prins, zoals indertijd voor de psychiater Chabot, het risico bestaan dat de Hoge Raad tot een ander oordeel komt dan rechtbank en hof. Daarmee zou ook een eventuele schadevergoeding kunnen ver vallen. Om het zekere voor het onzekere te nemen, is de cassatie ingetrokken. Gezien het ontslag van rechtsver volging van Prins door de recht bank en het hof verwacht Sutori us dat de schade tot nog toe wel zal worden vergoed. Vorige week liet de raadsman weten dat Justi tie de laatste jaren honderddui zenden guldens schadevergoe ding betaalde aan onschuldige verdachten in proefprocessen. De zaak-Prins was de eerste mogelijkheid om door een uit spraak van de Hoge Raad tot dui delijke richtlijnen te komen voor het doden van pasgeborenen. De volgende mogelijkheid is de zaak-Kadijk. Deze huisarts staat volgende maand terecht voor het gerechtshof in Leeuwarden. Hij beëindigde in april 1994 het leven van een pasgeboren, zwaar ziek kindje. Ook hij werd in opdracht van de minister ver volgd. De rechtbank in Gronin gen ontsloeg hem, evenals Prins, van rechtsvervolging. Daarbij werden vrijwel dezelfde criteria gehanteerd als in het proces tegen de gynaecoloog. De ver wachting is dat de zaak-Kadijk doorgaat naar de Hoge Raad. De CDA-fractie in de Tweede Kamer heeft Sorgdrager inmid dels schriftelijk om opheldering gevraagd over de zaak-Prins. Utrecht (anp) - De Ethiopische regering dwarsboomt enkele B honderden uitgeprocedeerde Ethiopische asielzoekers bij hun p terugkeer naar hun geboorteland. Doordat deze asielzoekers zonder vluchtelingenstatus in Nederland niet langer in asielcentra mogen blijven, belanden zij zonder enige rechten of uitwijkmogelijkheden op straat. Dit betoogde advocaat mr. H. Langenberg gisteren tijdens een kort geding in Utrecht. Hij behartigt de belangen van de Ethiopiër Mehbratu Anday. Het Centraal Orgaan voor opvang Asielzoekers (COA) in Rijswijk eiste tijdens het geding de verwij dering van de uitgeprocedeerde asielzoeker, die nu nog in een opvangcentrum in Leusden ver blijft. Volgens Langenberg heeft zijn cliënt, die in april 1995 zonder papieren naar Nederland kwam, na zijn afwijzing alles in het werk gesteld om terug te keren naar zijn geboorteland. Omdat Anday niet de benodigde (geboorte)bewijzen kan overleg gen dat hij daadwerkelijk de Ethiopische nationaliteit heeft, wil de Ethiopische ambassade hem geen laisser-passer verstrek ken. Dat document moeten paspoort- loze asielzoekers tonen wanneer zij het land van herkomst weer in willen. Ethiopië blokkeert vol gens Langenberg moedwillig de uitgifte van geboortepapieren, zodat de uitgifte van de laisser- Den Haag (anp) - Gisteren zijn opnieuw vier Oosttimore- zen de Nederlandse ambassa de in Jakarta binnengedron gen. Zij zijn inmiddels op weg naar Portugal, dat heeft toe gezegd hen op te zullen nemen. Dat heeft een woordvoerster van het ministerie van Buitenlandse Zaken bevestigd. De Oosttimorezen klommen gis terochtend vroeg plaatselijke tijd (de nacht van zondag op maan dag Nederlandse tijd) over de muur rond het ambassadeterrein. De ambassade was gisteren gesloten in verband met een Indonesische nationale feestdag. De Oosttimorezen zeiden naar Portugal te willen. Dat land heeft de afgelopen tijd steeds Oostti morezen toegelaten die Indonesië wilden verlaten. Medewerkers van de ambassade, die hun vrije dag onderbraken, hebben met diverse instanties overleg gevoerd over het vertrek van de Timorezen. Dat resulteerde erin dat zij nog maandag per vliegtuig naar Portugal konden reizen. Eind vorig jaar bezetten ruim vijftig Oosttimorese activisten en sympathisanten de Nederlandse ambassade in Jakarta, uit protest tegen de Indonesische bezetting van Oost-Timor. Zij verlieten de ambassade na enkele dagen. Indonesië viel Oost-Timor, een voormalige Por tugese kolonie, in 1975 binnen en annexeerde het gebied korte tijd later. Den Haag (anp) - De Haagse I politie heeft gistermiddag een 77- jarige vrouw van de snelweg gehaald. De vrouw liep langs het voorbijrazende verkeer op de Utrechtsebaan, één van de belangrijkste toegangswegen, en was volkomen in de war. Ze kon niet vertellen hoe ze daar was gekomen. De politie heeft haar thuisgebracht. passer-papieren ook steeds lan ger duurt. Ongeveer 300 uitgeprocedeerde en paspoortloze Ethiopiërs zou inmiddels hetzelfde zijn overko men en zwerft rond in Nederland. Een deel van hen wil volgens Langenberg, die de Ethiopiërs juridische bijstand verleend in de inmiddels opgerichte Groep 199, Nederland niet verlaten. Een niet onaanzienlijk aantal wil echter wel terug, maar krijgt dat door de houding van het Ethiopische con sulaat niet voor elkaar. Langenberg wil dat er duidelijk heid komt over de gang van zaken rond de afgewezen Ethio pische vluchtelingen. De Neder landse overheid moet Ethiopië wijzen op haar verplichtingen. De raadsman verzocht vice-pre sident van de rechtbank mr. H. Hofhuis om de uitspraak, dat de Ethiopiërs ondertussen aan spraak kunnen blijven maken op minimale voorzieningen. Nu zwerven zij zonder enige rechten rond. Langenberg: „Ethiopië is niet geïnteresseerd in de groep men sen die in Europa rondzwerft. Zij hebben hun handen vol aan de honderdduizenden die tijdens de burgeroorlog naar Afrikaanse buurlanden zijn uitgeweken en nu terug willen." Volgens het COA geldt voor Anday dezelfde regel als voor iedere afgewezen vluchteling, en dat is vertrekken. De organisatie weerspreekt het gegeven dat de Ethiopiërs niet terug kunnen. „Tot voor kort wilde de Ethiopi sche regering niet meewerken, maar sinds enige tijd worden de uitreispapieren weer verstrekt," zei COA-advocaat mr. M. de Brauwere. „Wel is het zo dat sommige asielzoekers niet de juiste informatie geven bij de ambassade. In dat geval krijgt men geen papieren." Geen van beide partijen kon uitsluitsel geven over het precieze aantal personen dat inmiddels wel is teruggekeerd. Uitspraak 29 februari. Ondanks de ijsgang in verschillende delen van het land is er tot nu toe nog maar één afzegging voor de watersportbeurs Hiswa, die aanstaande zaterdag begint. Dit schip arriveerde gisteren uit Waalwijk in Amsterdam. Vanuit de Amstel werd het op een dieplader getild, om naar de Rai vervoerd te worden. foto anp Den Haag (anp) - Prof.mr. Max Rood is gisteren door staatssecretaris Linschoten van Sociale Zaken benoemd tot adviseur in verband met het conflict bij het Colle ge van Toezicht Sociale Verzekeringen. Linschoten heeft derhalve gekozen voor een adviseur - geen bemiddelaar, waarvan aan vankelijk werd uitgegaan - van een politieke hoofdstroom die afwijkt van die van de drie kleuren die in het driekoppige bestuur van CTSV zijn vertegenwoordigd: WD, PvdA en CDA. Rood (68) was in het rompkabinet Van Agt van CDA en D66, dat als zaakwaarnemer bleef zitten nadat de PvdA had afgehaakt, minister van Binnenlandse Zaken. Daarvoor was hij ruim dertig jaar advocaat in Amster dam en Deken van de Nederlandse Orde van Advocaten. Vanaf 1980 was Rood gewoon hoogleraar sociaal recht aan de Rijksuniver siteit in Leiden. Rood brengt enkele bijzondere deskundighe den met zich mee. Hij is niet aleen expert in het arbeidsrecht en sociaal recht, maar heeft tevens meegewerkt aan het Losbladige hand boek wet op de ondernemingsraden. In het gebouw van de Leidse faculteit der rechtsge leerdheid ontving Rood gisteren de pers. Rood blijkt niet erg zwaar te tillen aan de titel adviseur, terwijl aanvankelijk van een bemiddelaar werd gerept. „Adviseren kan bemiddelen insluiten. Adviseur klinkt iets bescheidener." Max Rood foto de stem/johan van gurp Rood is bekend met het bemiddelen in con flicten als lid van de Advies- en Arbitrage commissie Rijksdienst, de commissie Albeda. Die treedt nogal eens op bij conflicten tussen de minister van Binnenlandse Zaken en de ambtenarenbonden over de arbeidsvoorwaar den van het overheidspersoneel. Nu staat hij voor een taak met een iets ander karakter, waartegen hij pas ja heeft gezegd na zich in het weekeinde te hebben georiënteerd. „De staatssecretaris moet dit niet met zich meezeulen," vat Rood de opdracht en het tijdsbestek waarin hij zijn ei moet leggen - twee tot drie weken - op. Dat er naast een breed uitgemeten competentiegeschil tussen bestuur en directie ook een dreigend conflict tussen or en bestuur ligt over een reorganisa tievoorstel 'maakt de zaak zeker niet eenvou diger', zegt de adviseur. Rood heeft twee tot drie weken de tijd om de staatssecretaris te adviseren. Hij zal dat doen op basis van een analyse van de problemen met bijbehorende aanbevelingen voor een oplossing van het conflict. Rood heeft inmid dels een bevestiging van de or dat hij bereid is te komen praten. Afspraken zijn inmiddels gemaakt voor eerste ontmoetingen op het ministerie van sociale zaken, waar Rood amb telijke en secretariële ondersteuning geniet. Het bestuur van CTSV heeft vrijdag al inge stemd met een onafhankelijke adviseur. De ondernemingsraad, die het vertrouwen in het bestuur heeft opgezegd, heeft eerder al aan gedrongen op een onafhankelijke adviseur. „Mij is niet gezegd dat er onmogelijkheden zijn," stelt de kersverse adviseur van staats secretaris Linschoten. „Ik zal beginnen met mij erg luisterend op te stellen." Ik ben gek. Deze bekentenis wordt me afgedwongen door ir. E. Nusselder. Geen naam die dagelijks in de krantenkolom men opduikt. Maar ir. E. Nus selder is desondanks niet de eer ste de beste. Hij is medewerker bij het bureau van de Rijks bouwmeester, gespecialiseerd in bouwwerken uit de achttiende eeuw. Vorige week gaf hij tekst en uit leg over de manier waarop de oude vergaderzaal van de Twee de Kamer is opgeknapt. Dat opknappen heeft nogal wat kri tiek opgeroepen. Veel mensen vonden de kwalificatie 'toegeta keld' passender. Maar ir. Nus selder kent geen twijfel. „Wie dit niet mooi vindt, is gek," sprak hij met grote stelligheid. Vandaar. De kritiek spitst zich toe op wat er op de grond ligt en wat er aan het plafond hangt. De vloerbe dekking bestaat uit rechthoeki ge stukken in alle mogelijke bonte kleuren, waaronder de fraaie lichte eiken vloer is verd wenen. Alsof de fabrikant van de M M's snoepjes als sponsor is opgetreden. Ook de lichtornamenten hebben al de nodige ergernis en spotter nij over zich afgeroepen. In zo'n zaal zou je kroonluchters ver wachten, maar kunstenaar Jan van den Dobbelsteen koos voor een open constructie van strak ke, vijfhoekige vormen. Ze zijn sierlijk, stijlvol en zouden aller- Illustratie Mat Rijnders lei andere ruimten buitenge woon goed kunnen verfraaien. Evenals het tapijt trouwens. Maar ze zijn in de verkeerde ruimte terecht gekomen. De uit 1790 daterende zaal aan het Binnenhof is niet zo maar een ruimte. Het is een zichtbaar en tastbaar onderdeel van onze geschiedenis. Met enkele onder brekingen is hier vergaderd - ingetogen of fel, waardig of ongenuanceerd emotioneel - over het wel en wee van dit land en zijn inwoners. Hier zijn beslissingen genomen, grote en kleine. Verstrekkende beslissingen en beslissingen waarvan de uitwerking niemand ooit zal zijn opgevallen. Dergelijke ruimten verdienen het om met respect te worden behandeld. In de mooie werkka mer van oud-koningin Wilhel- mina in paleis Het Loo zet je ook geen design-meubels met wat halogeenlampen. Aan de wan den van de Ridderzaal hang je geen werken van Karei Appel of Anton Heijboer. Het besluit om de oorspronke lijk als balzaal gebouwde ruimte aan het Binnenhof in te ruilen voor een nieuwe, eigentijdse parlementszaal, viel destijds te billijken. De oude zaal was te klein, te onpraktisch geworden. In de bezoekersruimte in de nieuwbouw van de Tweede Kamer is de sfeer van de oude vergaderzaal heel aardig terug te vinden, compleet met de bankjes en de groene gordijnen erachter. Wie de huidige vergaderzaal vergelijkt met de vorige, komt onwillekeurig op de vraag in hoeverre de zaal, waarin een parlement vergadert, iets zegt over dat parlement of het land waarin het functioneert. De ver gaderzaal van het Britse Lager huis bijvoorbeeld is de perfecte arena van de klassenstrijd. De gevestigde macht, de conserva tieven, tegenover de vertegen woordigers van het volk. Dan is de ene kant de baas in het land, dan weer levert de andere partij de hoofdbewoner van Dow- ningstreet 10. De zaal is gebouwd op confrontatie. In de voormalige Britse kolonies als Zuid-Afrika heeft de verga derzaal een meer ouderwetse statigheid. Diezelfde sfeer vindt je ook terug op het Capitool in Washington. Wie de kale, kille ruimten ziet, waarin de zoge naamde volksvertegenwoordi gers van bijvoorbeeld Rusland of China bijeenkomen, weet al dat de democratie daar nauwe lijks iets voorstelt. De baas op het podium en de afgevaardig den in bioscoop-opstelling in de zaal, allemaal met de neuzen dezelfde kant op. Het aardige aan de Nederlandse politieke arena, is de verande ring die kort na het in gebruik nemen van de nieuwe vergader zaal heeft plaatsgevonden. In de oude groene bankjes zaten de politici dicht op elkaar. Je rook eikaars angstzweet of alcohol consumptie. Je kon elkaar hei melijk aanstoten, samenzweren met je achterbuurman. De nieuwe zaal ademt veel meer de sfeer van 'paars.' Elk kamer lid zijn eigen stoel, meer indivi dualisme, minder met de schou ders tegen elkaar. En wie de ver deling van de fracties sinds 1992 bekijkt, had achteraf gezien de paarse coalitie al kunnen zien aankomen. PvdA, WD en D66 bevinden zich in het centrum van de macht, met daartussen alleen de drie kleine christelijke partijen. Het CDA heeft zich bij voorbaat al in een hoek laten drukken, samen met de oude renpartijen en de CD. Aan de andere kant bevolken Groen Links en SP een kleine opposi tiehoekje. Misschien is de Nederlandse Tweede Kamer in die zin wel uniek in de wereld, een parlement dat met z'n ver gaderzaal mee veranderde. De commotie over wat er met de oude zaal is gebeurd, is waar schijnlijk even uniek-Neder- lands. De Tweede Kamer bespreekt deze week onder meer de visse- rijwet, de geweldsinstructies voor militairen, de mogelijkheid van meer nationaliteiten en het verdrag van de rechten van de mens. Kamercommissies bespreken onder meer de vast stelling van het tracé van de A73, aidsbestrijding, de huis- vestingswet en de situatie in de Nederlandse tuinbouw. De Eer ste Kamer behandelt de begro ting van Buitenlandse Zaken. Met binnenlandse aangelegenheden van een ander |an. bemoeit men zich niet, weet elke gerenommeerde politicus Toch bezoekt de Duitse bondskanselier Kohl uitgerekend nii Rusland, op het moment dat de kandidaten voor het presi dentschap zich presenteren. En hij spreekt alleen met Boris Jeltsin, diens tegenstrevers gaat hij uit de weg. Geen wonder dat de Russen het bezoek van suikeroom Kohl uitleggen als doorzichtige steun voor een vriend. Steun die Jeltsin goed kan gebruiken. Toch is het te simpel om Kohls optreden uitsluitend als een uit gekiende zet in de verkiezingscampagne af te doen. Kohl heeft namelijk het een en ander te bespreken met de Russische lei- ders. Het Kremlin, en zeker de nationalisten en neo-commu. nisten in het parlement, zijn bang voor een Navo aan hun grenzen. Het nieuwe democratische Warschau, Praag en koersen naar het Westen. De aansluiting bij Europa kan niet snel genoeg gaan. Rusland is daar huiverig voor. zozeer om economische redenen, als wel vanwege het oude koude oorlogsbeeld. De oude vijand, de Navo, op een enkele dagmars van Moskou maakt spookbeelden uit de Stalin-en Breznjevera wakker. Vandaar dat de Russische conservatieven en hardliners zo uitgesproken tegen zijn. Zelfs Boris Jeltsin vindt het geen aangenaam idee. Bondskanselier Kohl is de aangewezen persoon om deze vrees, en dus dit argument in de verkiezingsstrijd, weg te nemen. Hij heeft als buurman van Centraal-Europa het be contact met de nieuwe regimes in het oude Oostblok, beseft dat men daar weliswaar op een zo spoedig mogel aansluiting bij West-Europa zit te vlassen, maar hij weet ook als geen ander hoe voorzichtig en afwachtend de recent ver kozen oud-communistische leiders in Polen en Hongarije uil angst voor hun boze oosterbuur opereren. Een Navo-lidmaat- schap heeft, in tegenstelling tot dat van de EU, een lage priori teit in Warschau en Boedapest. Daarenboven is Kohl zeer wel in staat de Russen uit te dat de Navo geen offensieve gedachten, zeker niet met betrek king tot Rusland, in de zin heeft. Kohls bezoek aan Moskou is ongetwijfeld bedoeld als steun aan zijn vriend, de zittende president, maar nog meer ter kal mering van Russische onrust. Voor die van durf getuigende ongebruikelijke stap verdient hij waardering. Vuurwerkhandel Den Helder: 79 verbalen Den Helder - De Koninklijke Marechaussee (KM) en de politie hebben begin dit jaar in totaal 5000 kilo vuurwerk in beslag geno men van de spraakmakende illegale vuurwerkhandel van marine mensen uit Dén Helder. Er zijn 79 processen-verbaal opgemaakt, waarvan 27 tegen militaire verdachten. Dit zegt wachtmeester A. Woord van de marechaussee in Den Helder in 'Markant', het informatieblad van de KM. Het onder zoek is deze maand afgesloten. 3 jaar cel voor incest stiefdochters Rotterdam - De rechtbank in Rotterdam heeft gisteren een 41- jarige man veroordeeld tot drie jaar celstraf wegens jarenlange ontucht met zijn twee stiefdochters en mishandeling van zijn echtgenote. Het Openbaar Ministerie had zes jaar geëist. De twee meisjes hadden tegen de politie verklaard van achtereen volgens hun zesde en zevende jaar tot hun zestiende jaar te zijn verkracht door hun stiefvader, een streng gelovig Jehova Getuige. Verder maakte de man zich schuldig aan ontuchtige handelingen. Hij dwong zijn oudste stiefdochter twee keer per maand tot gemeenschap. De rechtbank achtte verkrachting van de jóngste stiefdochter niet bewezen. Kat op gruwelijke manier mishandeld Best - In het Brabantse Best is op gruwelijke wijze een kat mis handeld en gedood. Het beest is met een strop van koperdraad opgehangen aan een schutting. Uit de gistermorgen gevonden sporen concludeert de politie dat het dier op dat moment nog leef de. Gezien de bloedsporen heeft de kat er alles aan gedaan om zich uit de benarde positie te bevrijden. Volgens een woordvoerder van de politie wijst alles erop dat het beestje een hele zware doods strijd heeft gestreden. Een eerste buurtonderzoek heeft gisteren niets opgeleverd. De politie neemt de zaak hoog op en wil de zaak tot de bodem uitzoe ken. Vooralsnog is de aanleiding voor de diermishandeling duis ter, aldus de zegsman. Kroonprins naar Aruba en Sint-Maarten Den Haag - Kroonprins Willem-Alexander bezoekt van 15 tot en met 19 maart Aruba en Sint-Maarten. Op Aruba zal hij onder andere de viering bijwonen van tien jaar status aparte. Op Sint- Maarten bekijkt hij de herstel- en wederopbouwwerkzaamheden na de orkaanramp die het eiland vorig jaar september trof. Het bezoek van de prins valt samen met dat van minister Voorhoeve van Nederlands-Antilliaanse en Arubaanse Zaken aan de eilan den. Willem-Alexander begint zijn uitstapje met twee dagen Sint- Maarten. In september was de prins ook al op het eiland om zijn medeleven te betuigen aan de slachtoffers van orkaan Luis. Op maandag 1# maart is de Prins aanwezig bij een plenaire zitting van de Staten van Aruba ter gelegenheid van tien jaar status aparte. Vervolgens neemt hij deel aan de feestelijkheden in Oranjestad en op andere plaatsen op het eiland. Steunbetuiging voor passagiers rampbus Deventer (anp) - De christelijke zang- en oratoriumverenigkj De Lofstem uit Elburg zingt vrijdag in Deventer tijdens de her denking voor de slachtoffers van de busramp in Winterberg. leden van De Lofstem hebben al per telegram en het sturen ia een persoonlijke kaart hun me deleven aan de nabestaanden va de slachtoffers betuigd. De herdenking, die om 20.00 begint, wordt gehouden in sportcentrum De Scheg- slachtoffers van het busonge waren daar op de een of ma bij betrokken. De samenkomst heeft een ne ten karakter. De Lofstem was in december 1994 zelf betrokken bij een ern stig busongeval in het Duitse Neumarkt. Zeven leden van het gezelschap kwamen om het leven en 39 raakten gewond. Deventer heeft het koor uit Elburg gevraagd voor het optre den, omdat er veel overeenkom sten zijn tussen beide ongeluk ken. „Er is geen gezelschap dat zich beter kan inleven in wat de men sen in Deventer doormaken," zegt M. Schraa, pr-medewerkster van De Lofstem. .„Wij willen door mee te werken aan de bijeenkomst hoopt het koor ondersteuning te geven aan de nabestaanden en de anderen die bij het busongeval zijn betrokken." Koorleden voor wie het optreden in Deventer een te zware geeste lijke belasting is, hoeven daar niet aan mee te doen. Schraa: „Het merendeel van het gezelschap heeft al ja gezegd, ook al zal dat niet voor iedereen even gemakkelijk zijn gegaan." De Voor deputaties van instellingen en organisaties beperkt ruimte. Burgemeester, van Lidth de Jeude is een va OmdaTer in en buitenJW®» zo intens is meegeleefd mei nabestaanden en directe he ken zoals gewonden er m kunnen zijn, verzorgt i» een directe reportage van eenkomst. „,,„iprS. Door het busongeval m berg verloren' zeven pas e het leven en raakten gewond. De chauffeur touringcar liep ernstig let Bremen (dpa/rtr/afp) - Bre der Vulkan, de grootste scheepsbouwer in Duitsland, List bankroet te gaan. Gis teravond was koortsachtig „rleg gaande om op de val- S nog een reddingsplan op te stellen. Lukt dat niet, dan l de werf waarschijnlijk vandaag moeten besluiten het faillissement aan te vragen. Met de ondergang van Bremer Vulkan (22.500 werknemers) zou een eind komen aan een 200 jaar oUde seheepsbouwtraditie in IR Van onze correspondent Londen - De bomaanslag in aan een buspassagier en verwonde, was waarschij Yard vermoedt dat de ladin het omgekomen slachtoffer zelf was. De IRA heeft de aanslag opgeëist. De Britse politie heeft gisteren twee verdachten aangehouden. Bovendien wordt een van de gewonden in het ziekenhuis bewaakt. De politie houdt er namelijk rekening mee dat hij een van de mannen is die de bom vervoerden. De explosie van zondagavond zorgde gisteren voor enorme ver keersopstoppingen in het hart van Londen. De politie had de straat waarin de bom ontplofte, afgezet om te zoeken naar aan wijzingen. Niet uitgesloten werd dat de 'boordvideo' van de bus de dader of daders heeft gefilmd. Maar de politie wilde niet meede len of de beelden waren gevonden en of ze bruikbaar waren. Ook over andere aanwijzingen wer den geen mededelingen gedaan. Volgens commandant Tony Rowe van de anti-terreurbrigade van Scotland Yard lijkt het er op dat de bom 'per ongeluk' is afgegaan, tijdens een transport naar een andere lokatie. De belangrijkste aanwijzing lijkt, dat er vooraf geen enkele waar schuwing was gegeven. Dat is sinds het einde van het staakt- het-vuren toch weer een gebruik bij de IRAt-Voor een soortgelijke Amman (ap) - De naar Jorda nië uitgeweken schoonzoon van Saddam Hussein, luite nant-generaal Hussein Kamel al-Majid, heeft gisteren gezegd, dat hij binnen enkele dagen met zijn vrouw en kin deren naar Bagdad terug zal keren. Al-Majid, wiens vlucht in augus tus nog als een zware slag voor het regime van Saddam werd gezien, zei dat de Iraakse presi dent positief had gereageerd op zijn verzoek om terug te mogen keren. Hij zei, dat er geen voor waarden aan zijn terugkeer waren verbonden, maar wilde niet zeggen of Saddam hem zijn vlucht vergeven heeft. Al-Majid zou een belangrijke rol hebben gespeeld in het geheime bewapeningsprogramma van tril ^a ziin vlucht riep hij op bet bewind van Saddam omver t~ werpen. Iraakse oppositiegroe pen wilden echter niet met he samenwerken. Tokyo (ap) - Tokyo mag dan een dure stad zijn, de inwoners zijn engeltjes. Want nergens anders wordt zo veel op straat gevonden geld netjes naar de politie gebracht. ^orig jaar brachten de inwo- rj ^an de Japanse hoofd- !t,. 2>7 miljard yen (ruim 41 miljoen gulden) aan gevon- „^Seld naar de politie, zo m maandag bekend, oppunt van goedheid is de tnif^®6 jongen, die op een "met 20 miljoen yen (306.000 een vond' gewikkeld in een krant. Hij bracht het kapitaal naar de politie, don r mocbt het na zes maan- oma rer kwnen ophalen, °mdat niemand zich voor het Dit was. komen melden. i buitengewone gedrag resn?t a^een noS maar meer het A a^s ie bedenkt dat den r, S'eIren van een gevon- hoon ?1^;feuille in Tokyo een Politi a en moelte kost. De Mitie doet er een half uur vullenm ^en fcwmulier in te der m 7* de eerlijke vin die h 7 vertrekken, voordat rond Procedure is afge-

de Stem | 1996 | | pagina 4