MEDEDELING de stem Lenen wordt mogelijk weer duurder Winter slaat weer hard toe: vooral in noorden chaos Kleinere bedrijven dupe trage betalers We zien ze vliegen Dagje zonder vlees raakt hormonenmaffia niet echt Mobiel pinnen voor het goede doel v,n uw gading b'i- ïen zet prins carnaval af Bombardier stelt overheid eisen ^ootste Duitse 3cheepswerf aan pand van bankroet Onrust onder Belgische boeren Unicef Flyer vertrekt niet Jan Siemerink verslaat Hlasek [Nek-aan-nek race Dole en Buchanan Miljonair op het nippertje Hulst vandaag vanaf 12.30 uur gesloten. Voorlopig einde aan rentédaling In verband met carnaval zijn onze kantoren te Terneuzen en Vierde jaargang Robert ten Brink LOS EXEMPLAAR: MAANDAG T/M VRIJDAG: 2,00 - ZATERDAG: 2,SO E STEM. DAGBLAD VOOR ZUIDWEST-NEDERLAN DE STEM i i i i i DINSDAG 20 FEBRUARI 1996 FEBRUARI 1996 D ggfn^EZEN? Verge®' "an nlet de Kietml®®" door te „emen. E'staat vast rots ook vandaag I Winters Gisteren plaatselijk veel sneeuw. Vandaag veel bewolking en nog kans op een regen-of sneeuwbui. Mi gen - De stadsprins van gen, Emile de Eerste, is het hoogtepunt van het I ®navalsfeest afgezet. Hij lapte ®e regels aan zijn laars die de carnavalsvereniging De Keien- jjWers voor de stadsprins han- Jmsterdam - Bombardier wil een erk afgeslankt Fokker overne- I, °P voorwaarde dat de over- rJJ z'cb d® eerste jaren garant voor verliezen, verluidt in [««gelichte kringen. De Staat I I.T11 Fokker-debacle al 400 gulden kwijt. Z|E ECONOMIE - A6 :fc6n grootste scheeps- V?n Duitsland, Bremer an (22.500 werknemers) roet ran^ van een bank- ,Z|E BUITENLAND-A5 Pin op de neus Knokke - 0nder de Belgische toeren, met weilanden die aan de 7«inarm grenzen, is onrust ont staan over de plannen van de Nederlandse overheid om het gebied rond hun landerijen in de toekomst eventueel te ontpolde- ren De boeren zijn bang dat dan de weilanden aan de Belgi sche kant overspoeld worden. ZIE ZEELAND - C1 Nijmegen - De Unicef Flyer, de 'luchtballon waarmee Henk Brink Wiljem Hageman een non- pvlucht rond de wereld wilden uloken, vertrekt definitief niet. Beden is het feit dat de Rijks luchtvaartdienst het luchtvaar- digheidsbewijs van de ballon heeft ingetrokken, omdat het gebruikte materiaal niet deugde lijk zou zijn. Antwerpen - Jan Siemerink heeft de dubbele nederlaag in de Davis-Cupwedstrijd tegen India goed verwerkt. De Rijnsburger versloeg gisteren in de openings- ronde van het ECC-tennistoer- nooi in Antwerpem de Zwitser Jakob Hlasek in twee sets. (ZIE SPORT-Bi Washington - De laatste peilin- gen wijzen op een nek-aan-nek I race tussen Bob Dole en Pat [Buchanan bij de Republikeinse I voorverkiezingen, vandaag in de [Amerikaanse staat New Hamp- [shire. Ook Lamar Alexander [scoort hoog. Voor miljonair Steve [Forbes lijkt het een gelopen koers te worden: hij zal als laatste ein- Alkmaar - Een inwoner van Alk maar is het afgelopen weekeinde ;op het nippertje miljonair gewor den, De deelnemer aan de Lotto ontdekte zaterdag vlak voor slui tingstijd dat hij zijn formulier nog niet had ingeleverd. Hij snel de naar de winkel en was net op lijd om het papiertje af te geven. Het winnende, bleek later. De man won de jackpot van 2,5 mil joengulden. Van onze verslaggevers Amsterdam - Het ziet er naar uit dat er voorlopig een eind is gekomen aan de rentedaling van de laatste tijd. Lenen wordt, verwachten financiële kringen, de komende tijd weer duurder. Ook de hypotheekrente gaat weer stijgen. Verzekeraar Zurich Leven ver- naar 6,31 procent. De aandelen hoogt vandaag zijn hypotheek- gingen mee omlaag, vooral die tarieven met gemiddeld 0,3 pro cent. Vorige week verhoogde het ABP tot veler verrassing als eer ste de hypotheekrente. Andere grote aanbieders, zoals ABN Amro, Rabobank, Postbank en ING Bank, beraden zich. Maar als de stijging van de rente op de kapitaalmarkt aanhoudt, en financiële deskundigen gaan daar vooralsnog van uit, ontko men ook deze banken niet aan een renteverhoging. De laatste renteverhoging dateert van april vorig jaar. Daarna volgde een reeks van renteverlagingen. De 'rentehobbel' bezorgde beleg gers op de Amsterdamse Effec tenbeurs gisteren koude rillin gen. De obligatiemarkt klapte in elkaar. Als gevolg daarvan steeg de kapitaalmarktrente van 6,20 van financiële instellingen. De PvdA-kamerleden Witteveen- Hevinga en Van der Ploeg zijn bang dat hypotheekbanken en andere hypotheekverstrekkers onderlinge afspraken maken over de hypotheekrente. Zij hebben hierover vragen gesteld aan de ministers Zalm (Financiën) en Wijers (Economi sche Zaken). Beide kamerleden 'denken dat de banken prijsaf spraken maken: zodra er'één de hypotheekrente verhoogt, volgen de anderen. Toen de Europese Commissie enkele jaren geleden onderzoek deed naar prijsafspraken in het Nederlandse bankwezen, kreeg zij op dit punt overigens niets boven water dat niet door de beu gel kon. Postcode: Plaats: -I In de pen moet komen te staan: (max. 15 letters) o I De pen wordt opgestuurd zodra wij het eerste abonnementsgeld ontvan- gen hebben. Stuur deze bon in een open envelop zónder postzegel naar Dagblad De Stem, Antwoordnummer 112,4800 VB Breda. S I FOTO DE STEM/JOHAN VAN GURP INHOUD 2 KATERNEN De Binnenkrant A2 Binnenland A3/A4 Buitenland A5 Beurs A6 Economie A7 Sport deel B Zeeland deel C Gids deel D RTV-programma's D2 Almere (anp) - Enkele collectanten van het Leger des Heils gaan deze week op pad met een mobiel pin-apparaat. Het gaat om een experiment in samenwerking met een bank. Gisteren is de nationale collecte van het leger begonnen. Deze duurt twee weken. Volgens het leger is het wereldwijd de eerste keer dat mobiele pin-apparatuur wordt ingezet om geld op te halen voor een goed doel. Majoor Bos- schardt nam gisteren het eerste apparaat in ont vangst van ING-bankdirecteur mr. R. Prins. Het leger zal vijf pin-apparaten gebruiken in ver schillende gemeenten. De collectanten hebben overigens ook de traditionele collectebus bij zich. Volgens een woordvoerder van het leger is de gul le gever met pinnen niet verplicht een hoger bedrag te schenken. „Maar in de praktijk zal het pinnen niet worden gebruikt voor kleine bedra gen, Daar is dan de collectebus nog voor." Verwacht wordt dat vooral jonge mensen van het pinnen gebruik zullen maken. Het leger rekent er verder op dat de elektronische giften hoger zullen liggen dan de donaties in de collectebussen. De apparatuur wordt gesponsord door het bedrijfsleven. De giften komen volledig ten goede aan het werk van het Leger. Brussel (anp) - Opnieuw eet een groot deel van België vandaag geen vlees. De illegale hormonenbranche zal er niet echt om malen. Een vergelijkbare actie vorig jaar, uit protest tegen de moord op de veearts en hormonenjager Karei van Noppen, leverde veel zware woorden en ronkende voornemens op. Daar bleef het in grote lijnen bij. Enkele straffen zijn inmiddels opgelegd. Toch houdt de vlees maffia vrij spel. Eén van de brei nen werd opgepakt en veroor deeld, maar weet in afwachting van hoger beroep nog buiten de cel te blijven. Van Noppens chef Albert de Duf felaar, door de veearts beschul digd van lekken naar het crimi nele milieu, haalde eind vorig jaar gewoon zijn vervroegde pen sioen. Zonder ondervraging door justitie. f De drie kogels die vorig jaar een einde maakten aan het leven van de 42-jarige Karei van Noppen, inspecteur-veearts bij het Insti tuut voor Veterinaire Keuring (IVK), raakten ook menig Belg in het hart. Het was de negende - en eerste dodelijke - aanslag op IVK-medewerkers in vijf jaar tijd. Geschokt door de moord besloot een groot deel van het land spontaan een dag geen vlees te eten. Het effect van die actie bleef naijlen. Grote supermarktketens bespeurden maanden later nog een stagnerende vleesafzet. Hor- moonvrije keurmerken vormden echter spoedig een pleister op die (financiële wonde. De politiek volgde op haar manier en kondigde een hard beleid aan. Minister van Gezond heid Jacques Santkin noemde de aanslag een 'krapuleuze daad'. De moordenaars zouden zo snel mogelijk voor de rechter moeten komen. De aanstelling van een speciaal hiermee belaste advo caat-generaal volgde. Verdach ten zijn echter nog niet opgepakt. En een echt anti-hormoonbeleid is eveneens uitgebleven. (ADVERTENTIE) De Afsluitdijk ging geruime tijd dicht voor bussen. De dijk tussen Lelystad en Enkhuizen werd voor alle verkeer afgesloten na enkele botsingen. De verkeersdienst in Driebergen had grote moeite om een totaal beeld te krijgen, omdat de lokale politie-meldkamers geen tijd hadden hen te woord te staan. Gestrande automobilisten moes ten na een aanrijding uren in de kou wachten op hulpdiensten en politie. Soms kon de politie hele maal niet komen. Veel scholen in de provincie Gro ningen stuurden de leerlingen naar huis. Het openbare leven in Groningen raakte overdag en aan het begin van de avond ont wricht. Vele tientallen vergade ringen, cursussen en andere bij eenkomsten gingen niet door. De politie adviseerde iedereen thuis te blijven. In grote delen van Friesland en in Groningen is gisteren geen post bezorgd omdat de PTT het onver antwoord achtte het personeel de straat op te sturen. Later op de dag verplaatste de sneeuwval zich naar het midden en zuiden van het land. Vooral boven de rivieren telde de politie tientallen slippartijen. Op de autosnelwegen in Gelderland stonden tegen de avond lange files. Ook buitenaardse wezens trotseren het barre weer om zich in het camavalsgewoel te storten. Brussel (anp) - Het midden- en kleinbedrijf in de Europese Unie moet nog altijd gemiddeld 61 dagen op betalingen wach ten, blijkt uit een onderzoek van de accountantsfederatie Grant Thornton. Dat is veel te lang en heeft nega tieve gevolgen voor niet aUeen de financiële situatie, maar ook het concurrentievermogen van ondernemingen, constateert Grant Thornton. In Nederland scoort men iets boven het gemiddelde in de Euro pese Unie. Hier wacht het mid den- en kleinbedrijf gemiddeld 46 dagen op zijn geld. Dat is lan ger dan in Duitsland (38 dagen), maar korter dan in België (52 dagen). Italië en Griekenland leiden de top-vijftien van trage betalers. Daar moet men respectievelijk 84 en 77 dagen wachten tot de reke ning is voldaan. Het merendeel van de ondernemers, vooral de Nederlanders, ziet geen enkele verbetering in dit betalingsge drag ten opzichte van vorig jaar. „Gegeven het aantrekken van de Europese economie is dat verba zingwekkend," constateert woordvoerder Clive Bennett. „Het lijkt erop dat betalingen na zestig dagen onderdeel zijn geworden van de Europese zakencultuur." Hij noemt het betalingsgedrag verontrustend. „Met het ver slechteren van de economische situatie zouden deze perioden nog veel langer kunnen worden," waarschuwt Bennett. Hij wijst erop dat bedrijven nu al getpiddeld meer dan drie procent van hun omzet definitief moeten afschrijven als oninbare schuld. In landen als Spanje en Duits land is dat zelfs 18 en 13 procent. Grant Thornton is een internatio nale federatie van nationale accountant-firma's. Van onze verslaggevers Groningen/Breda - Koning Winter heeft gisteren weer hard toegeslagen en een ver keerschaos veroorzaakt, voor al in het noorden van het land. De balans gisteravond: ruim 500 ongevallen met 850 auto's, drie doden, twintig gewonden en een deels ontregeld openbaar leven. Hoewel het in Noord-Brabant in de loop van de dag op verschil lende plaatsen ook ging sneeu wen, ondervond het verkeer daarvan nauwelijks hinder. Alleen de politie in West- en Mid den-Brabant meldde enkele aan rijdingen als gevolg van de glad heid. Voor het overige deden zich geen problemen voor. Rijkswaterstaat is wel op tal van plaatsen preventief gaan strooi en. Zowel de grote doorgaande als de kleinere secundaire wegen in Brabant waren gisteravond nog steeds goed berijdbaar. Na een paar uur van betrekkelij ke rust in de tweede helft van de middag begon het in de voor avond in de noordelijke provin cies opnieuw flink te sneeuwen. In Friesland kwam het busver- keer voor de tweede keer stil te liggen wegens de gladheid. Ook werd het treinverkeer op enkele trajecten gestaakt. In de provin cie Groningen raakten gister- Dit woord is vandaag In het nieuws. Een van de vele. Een krant vol. Nu de daad bij het woord: een echte Parker Roller-pen voor u, met uw woord(en) naar keuze erin gegraveerd, als u een nieuwe abonnee opgeeft. U de pen, de nieuwe abonnee om te beginnen twee weken de krant gratis. Noteer als nieuwe abonnee: Naam: Adres: Postcode:Plaats: Telefoon (voor controle bezorging): De nieuwe abonnee betaalt per: Q bank/gironr De Parkerpen zenden aan: Naam: maand autom, incassoƒ31,15 kwartaal autom. incassoƒ91,25 kwartaal acceptgiro93,75 1 Adres: VANDAAG IN DEZE KRANT DEEL-E GldS Een sneeuwschuiver probeert in Groot-Ammers de weg berijdbaar te maken. FOTO REUTERS avond drie bussen te water. Nie mand werd gewond. Streekver voerder Gado heeft daarop alle ritten in de provincie geschrapt. De hevige sneeuwval trof gister morgen vooral de noordelijke provincies. De wegen waren vrij wel onbegaanbaar, het autover keer liep volledig vast, busdien sten vielen uit. Treinen bleven rijden, maar wel met vertraging. Busonderneming Veonn in Fries land legde alle lijnen stil. De politie in Leeuwarden sprak van een absolute puinhoop en vreesde even dat het noorden geïsoleerd zou raken van de rest van Neder land. Al vier'jaar schakelen verliefde en verloren mensen hem in, omdat ze 'het' zelf niet durven zeggen tegen de ander. Robert ten Brink van All You Need Is Love heeft daar geen moeite mee.

de Stem | 1996 | | pagina 1