DE STEM Belgische boeren zijn ongerust Charlie Chaplin in de sneeuw Er is een ziektewetverzekering waar een ondernemer snel bij moet zijn. m of nent 3S bleijenbergg Vrijgesproken agente eist een fikse schadevergoeding Zeeland laat Goeree nog lang niet los ING Ai) BANK C E PT I D ing&Olufsen Pa poor plan van Rijkswaterstaat om Zwinpolder onder water te zetten I.. GEMAAKT ontaktlenzen_ d to vak h 'Vertrek Axel en Sas mag andere niet meer kosten' Onderzoek naar uitbesteden delen veerboot door KMS Meteen kleintje in DE STEM keyboards Snelheidscontrole: geen overtredingen jSchoondijkenaar I licht gewond Gratis parkeren Zes docenten in ziekenhuis na grap scholieren 3iegelreflexen e. hear. feel. 0115-561530 MaaKt u eon dikke kans op succss. Inderdaad een heel dikke vans, omdol negen van de tlen Stem-lezers en -lezeresasen «k In week uK In onze ..KIemijes"-kolommen kijkt o» er iets „in hun geding bij staat. Dat zijn elke dag vele tienduizenden kleintjes lezers. Zeeland I r i Van onze verslaggever ikke - Belgische boeren, met weilanden Ijie aan de Zwinarm grenzen, zijn niet I «rust op de plannen van de Nederlandse overheid om het gebied rond hun landerij en in de toekomst eventueel te ontpolde- lien. Rijkswaterstaat heeft, op aandrang van de natuur- ieschermingsverenigingen, een plan ontwikkeld om i aantal gebieden in Zeeland weer aan de zee I [trijs te geven. Dit om nieuwe schorren en slikken te creëren. Deze ontpoldering dient dan het verlies O 'eststraat 13, Axel Ll. 0115-561930 O )ijke fraat 40 4571 GC Axel 15-562455 Noordstraat 13, Axel aan natuurwaarden, dat ontstaat door de verdie ping van de Westerschelde, te compenseren. Belang Een van die gebieden, die voor ontpoldering in aan merking komen, is de Zwinpolder. „Wanneer er op de grens geen dijk wordt opgetrokken, zal het water ook de weilanden aan de Belgische kant van de grens overspoelen," zeggen de betrokken landbou wers. Secretaris drs. A. Mouton van het Waterschap Het Vrije van Sluis beaamt dat de Zwinpolder een van de gebieden is die mogelijk onder water wordt gezet. Het bezwaar van de Belgische boeren kan hij zich indenken. „Van de andere kant is hier in de streek ook te horen dat de verdieping van de Wes terschelde een Belgisch economisch belang is en waarom zou België dan ook niet bijdragen aan com pensatie van de verloren gegane natuurwaarden, en zo is het cirkeltje dan rond," zegt hij. Het zal overi gens van het' financiële plaatje afhangen welke gebieden uiteindelijk aan de zee worden prijsgege ven. Verzanding Volgens conservator Guido Burggraeve van natuur reservaat Het Zwin zal het met de mogelijke ontpol dering van de Zwinpolder niet zo'n vaart lopen. De Internationale Zwincommissie bestudeert momen teel de toekomstmogelijkheden van het natuurge bied. Grootste probleem daarbij is het tegengaan van de regelmatig terugkerende verzanding, waardoor de getijwerking in het gebied verder afneemt. „Steeds meer stemmen gaan op de natuur maar zijn gang te laten gaan," aldus Burggraeve. „Anderen voelen meer voor het onderhoud van de huidige zandvang, op zich best een dure oplossing. In dat kader wordt ook een eventuele ontpoldering van de Zwinpolder bekeken. Volgens mij liggen de gronden in Het Zwin echter te hoog en zal ontpoldering geen oplossing betekenen." Sas van Gent - Geen overtredin- en! Dat was de opmerkelijke «ogst van een snelheidscontrole gisterochtend op de Westkade in |Sas. Daar passeerden tussen 110,00 uur en 11.50 uur wel zo'n lordige driehonderd voertuigen. [De bestuurders daarvan hielden jaè echter allemaal keurig aan I de geldende maximum snelheid ia vijftig kilometer per uur. - Een 26-jarige auto bestuurder uit Schoondijke is na een aanrijding met 1 schouderletsel overgebracht naar het ziekenhuis te Oostburg. Zijn auto raakte bij de botsing totaal vernield. 15-jarige vrouw uit IJzendij- ke reed rond 09.30 uur met haar to over de Oranjestraat in de hting van de Turkeyeweg. Bij kruispunt met de rijksweg verleende ze geen voorrang aan de Schoondijkse automobilist. i - Buitenlanders kunnen |iu Brugge ongestraft een betaalde s innemen zonder daarvoor de nodige muntën in de >utomaat te gooien. „We hebben in het buitenland geen toegang tot de bestanden van nummer platen en de parketten stellen geen vervolgingen wegens par keerboetes rin tegen buitenlan- j," schrijft een teleurgestelde ffigemeester Moenaert in een brief aan een raadslid, dat hier over vragen had gesteld. Volgens het raadslid moet dan maar over wogen worden om het gebruik van wielklemmen in te voeren. IVan onze verslaggever Oostende - Nog honderd in naar school. Dat is in n»iojë een traditionele aan- I„ genheid om een feestje te bouwen. Aan het Andreasly- ceym in Oostende liep dat een beetje uit de hand. Twee leerlingen mengden stevige dosis laxeermid- bi de koffiekan van hun raren. De gevolgen lieten op zich wachten. Zes docenten moesten met I buikklachten worden opge- 1 "omen in het plaatselijke I ziekenhuis, 's Avonds moch- v j® zij weer naar huis. voor beide betrokken leer- ™gen liep het aantal school den snel terug. Zij werden voor veertien geschorst. In Terhole was het klappertanden geblazen. Al heel jong 'koubestendig', ook in Hulst. foto's wim kooyman Door Cees Maas IN Kloosterzande staat Charlie Chaplin op de bus te wachten. Alleen in een bushokje, terwijl de sneeuw in witte strepen voor bij jaagt. Bamboewandelstokje, zwart bolhoedje, grote vlinderd- as, helemaal compleet. De melancholie druipt eraf. Ik stop de auto en vraag de komiek of hij een lift wil. Ik moet naar Hulst, hij ook. „Bedankt hoor," zegt Charlie, eenmaal binnen in de warme auto, „ik stond daar wel al een kwartier en wist ook niet wanneer er een bus zou komen. Of er wel een bus zou komen." Hij grinnikt wat. Charlie heet Henk en studeert autotechniek buiten de provin cie, maar komt elk jaar in 'Klooster' caranaval vieren. Vro lijk de beest uithangen met oude vrienden en vriendinnen, praten over dingen die voorbij gaan. Maar gisteravond is hij de hele club zomaar verloren in Hulst. Twee van de groep waren al lam voor het zeven uür was. Die heb ben ze met een taxi naar Kloos terzande gezonden en Charlie ging mee als patiëntenbegelei der. Charlie grinnikt weer. „Het was hier op Klooster nog leuti- ger dan in Hulst, dus ik ben niet meer teruggegaan. En nu ga ik de groep weer zoeken. Als er nog wat van over is." Charlie bleef tot negen vanmor gen plakken. Nee, hij was niet zat, alleen een beetje lobbig. En dat blijft, zo heel de carnaval, hoeveel bier er ook bij komt. „Ik kan het nogal goed hebben, ik sla niet zo gauw stil," zegt Char lie. Na een onjtbijt van koude erwtensoep en twee pilsjes, nie mand van de anderen in het huis was al wakker, ging Charlie maar een bushalte zoeken. „Car naval," vindt de komiek, „is gaaf omdat iedereen anders is. Omdat alles kan en omdat je maar wat aandondert. Niemand kijkt naar je en zelfs chagerijnen gaan ervan lachen." Charlie geeuwt en een zoete bierwalm vult de auto. Carnaval als de anarchie van de lol, als de chaos van de lach. Daar zit wat in, maar laat ik niet vergeten dat ik vastbesloten ben carnavalhater te blijven. Carna val is het feest van de grote flau wekul. „Ja, natuurlijk," grijnst Charlie als ik dat opmerk. Maar zo had ik het niet bedoeld. Ondertussen zijn we aangeko men bij het dorpshuis in Terho le, waar de kinderen limonade bal vieren. Ja, Charlie wil wel even mee. „Ha, een clown," roept een kindje dat aangekleed is als een clown. Niemand kent Charlie hier, het is de tijd van Bassie, maar elk kind herkent een clown. Het is een vrolijkheid. Kinderen, verkleed in van alles, krioelen door elkaar en er klinkt carna valsmuziek, maar dan wat natte re. Een smurf heeft een snotneus en de witte ridder staat een pot je te janken bij een mevrouw. De teddybeer likt aan een lollie, en de indiaan doet een probeer- dansje met Sneeuwwitje. Ik vind het leuk, maar Charlie vindt er geen barst aan met al die limo nade. Hij vertrekt, op zoek naar het echte werk. Er is vast wel een bushalte in down town-Ter hole. Dag Charlie, geluk. Ik heb een vriend en collega die ik nogal hoogacht. Het is iemand die de wereld rondreist en daar van documentaires maakt. Hij heeft duizend kilo boeken en meestal een zeer genuanceerde mening over van alles en nog wat. Hij is cultureel en sociaal onderlegd, kortom, het is nogal een persoonlijkheid, die vriend van me. En nu, op dit eigenste moment, loopt hij met een stuk vitrage om zijn hals de idioot uit te hangen in de kroegen van Bergen op Zoom. Hij is dagen niet aan spreekbaar en lacht slechts wan neer ik naar het waarom vraag. Zoals een ouder naar een kind lacht, zo'n minzaam lachje. Daar denk ik aan, nu ik aanstal ten maak de kroeg aan de kade in Sas van Gent binnen te gaan. Ik moet er toch wat van proeven, van al die binnenkroegse lol. Want carnaval vier je in een café, zeggen echte vierders. Hier hangen ballonnen voor de ramen en dreunen de deunen door de deuren heen. Ik heb de kruk al in mijn hand, maar zie dan door de ruit een polonaise. Ik verstijf. Nooit dat ik hier binnenga, want bangèr nog dan voor carnaval, ben ik voor polonaises. Ik vlucht naar de auto. Van onze verslaggever Goes - De advocaat van de van 'schen ding van het ambtsgeheim' vrijgespro ken Zeeuwse politie-agente Karin Verduin eist zowel van het Openbaar Ministerie als van de leiding van de regiopolitie Zeeland fikse schadever goedingen. De claim bij het Openbaar Ministerie (OM) beloopt tienduizenden guldens voor gemaakte proceskosten, die bij de korps leiding is niet veel lager. Bij de korpsleiding wordt immateriële schadevergoeding geëist, want door deze affaire werd haar het werken in Zeeuws- Vlaanderen onmogelijk gemaakt, heeft zij overplaatsing moeten aanvragen, is zij vervolgens verhuisd en moest vrienden en kennissen in Zeeuws-Vlaanderen achter laten. Het laatste hoofdstuk in deze enkele jaren lopende zaak speelde zich november vorig jaar af voor het gerechtshof in Den Haag, waar de agente werd vrijgesproken van wat haar ten laste was gelegd. Verduin zelf weigerde elk commentaar op het gebeurde. „De schadeclaims zijn inge diend, meer wil ik er niet over kwijt." Uit een ingezonden brief van haar in het dorpsblad van Retranchement - de plaats waar zij woonde voor zij overplaatsing naar midden-Zeeland aanvroeg - zet zij voor belangstellende oud-dorpsgenoten de zaak nog eens op een rijtje. Het begon met geruchten dat zij 'geheime' politie-informatie aan derden had vers trekt, reden voor haarzelf een onderzoek aan te vragen. Dat resulteerde uiteindelijk in een rechtzaak in Middelburg waar zij van het ten laste gelegde werd vrijgespro ken. Het OM tekende op het laatste nip pertje hiertegen hoger beroep aan. Dertien maanden later verwees het hof in Den Haag de zaak terug naar de rechtbank in Middelburg, die haar uiteindelijk alsnog veroordeelde. Hiertegen tekende de advocaat van Ver- DINSDAG 20 FEBRUARI 1996 DEEL Van onze verslaggever Middelburg - Zeeland, en dan het politieke deel, laat Goe ree Overflakkee als verloren bruid nog niet los. Gisteren drong statenlid Holtkamp (PvdA) weer aan op hervatting van de discussie. Gedeputeerde Staten beraden zich daar vandaag over. Sinds staatssecretaris Van de Vondervoort het wetsvoorstel voor de vorming van de stadsprovincie Rotterdam onder druk moest terugtrekken, is het bekend dat Zeeland Goeree niet krijgt. Dat was immers als harde voorwaarde aan de stadsprovincie gekop peld door de regering. Dat zit een deel van de Zeeuwse Staten helemaal niet lekker. Holtkamp drong aan op actie van GS. Die zouden een ontkoppeling moeten bewerkstelligen, meende het statenlid. Holtkamp: „Anders blijft het een punt van discussie en komt de zaak over enkele jaren weer terug. Goeree moet geen speelbal blijven van de landelijke politiek en laten we niet vergeten dat drie van de vier gemeenten daar voor samenvoeging bij Zeeland waren." Hierin werd hij gecorrigeerd door statenlid Dijkwel. Die zei dat de drie gemeenten slechts voor indeling bij Zeeland waren als alle andere scenario's doorgingen. Nu dat niet het geval is, blijven ze liever bij Zuid-Holland, aldus Dijkwel. Samenwerkingsverband Sociale Recherche Van onze verslaggever Oostburg - Het opstappen van Axel en Sas van Gent uit het samenwerkingsverband Sociale Recherche mag niet leiden tot een kostenverhoging voor de andere gemeenten. Dat is het uit gangspunt van een notitie, die tijdens een portefeuillehouders- overleg in april wordt besproken. Het terugbrengen van het aantal formatieplaatsen zou een van de maatregelen kunnen zijn om dat te bereiken. Momenteel zijn drie sociaal rechercheurs in dienst. B en W van Oostburg hebben alvast de financiële gevolgen door het uittreden van Axel en Sas van Gent op een rij gezet. Voor de gemeente Oostburg bete kent dat op basis van de begro ting 1996 een verhoging van de gemeentelijke bijdrage van 55.378 naar 68.726 gulden. Ter voorbereiding op een defini tief advies aan de resterende gemeenten stelt de begeleidings commissie van het samenwer kingsverband daarom een potitie op. In deze notitie worden de diverse mogelijkheden aangege ven om ervoor te zorgen dat de resterende gemeenten niet voor een hogere bijdrage komen te staan. Tijdens het overleg in april kun nen de vertegenwoordigers van Axel en Sas van Gent tevens een nadere toelichting op de raadsbe sluiten geven. De gemeenteraden van beide gemeenten besloten eind vorig jaar met ingang van december 1997 uit het samenwer kingsverband te stappen. De gemeenteraden kwamen tot dit besluit omdat de gemeente Terneuzen de bedoeling heeft over te gaan tot een volledige kostendoorberekening. Axel en Sas van Gent vinden de sociale recherche hierdoor te duur wor den en spraken de intentie uit eventueel in samenwerking met elkaar te komen tot een alterna tief. Het college van Oostburg noemt de reden van uittreding te voor barig. „Ten eerste is het onder zoek door de gemeente Terneuzen nog niet afgerond en ten tweedt is de afspraak gemaakt dat eerst in de begeleidingscommissie za worden gesproken over de aarc en de noodzaak van de eventuee door te berekenen kosten." De ontwikkelingen omtrent de sociale recherche komt vrijdag 1 maart aan de orde tijdens de ver gadering van de raadscommissie financiën. De vergadering beginl om 16.00 uur .in het Oostburgse gemeentehuis. Van onze verslaggever Middelburg - De provincie Zeeland gaat onderzoeken hoeveel delen van de nog te bouwen veerboot de Koninklijke Schelde Groep heeft uitbesteed aan andere werven buiten de provincie duin hoger beroep aan dat 1 november 1995 jaar diende bij het hof in Den haag. Volgens haar - nieuwe - advocaat was er uitsluitend sprake van een uit de handen gelopen prestigekwestie. Met als basis een conflict tussen Verduin en de toenmalige groepscommandant in Oostburg. Zelf spreekt Verduin in haar brief in het dorps blad van 'het zoeken naar een zwarte kat in een donkere kamer'. Het hof conclu- deerdè op 15 november: vrijspraak. In de tussentijd is de carrière van Verduin bij de politie Zeeland gewoon doorgegaan. In aprU 1993 werd zij bevorderd tot hoofd agent en momenteel werkt zij voor een jaar bij de Goese recherche. Dit doet men na een ongeruste vraag van Statenlid Wiersma van Delta Anders. Wiersma had 'geruchten' verno men van allerlei uitbestedingen en zei te vrezen dat hierdoor de toch al onder druk staande werk gelegenheid bij de Zeeuwse werf nog verder zou dalen. „En," aldus Wiersma, „we hebben de Schelde destijds ook gekozen om de werk gelegenheid in Zeeland te verbe teren. Dat gaat verloren als ze delen van die boot buiten de pro vincie bouwen." De PvdA-gede- puteerde Bruinooge zegde toe deze zaak te zullen onderzoeken en volgende maand met een ant woord te zullen komen. Navraag bij de Schelde leert dal uitbesteding van secties volgen.' woordvoerder Van der Poel in de scheepsbouwerijvolstrekt gebruikelijk is. En dat dit ook bi; de veerboot gebeurt. „U moet dan denken aan de sec ties voor het casco. Dat is alle maal staal en ziet er wel indruk wekkend uit, maar er zitten ver houdingsgewijs niet zoveel man jaren in. De afwerking en inrich ting is een heel andere zaak." Volgens Van der Poel besteder alle werven dergelijke secties over en weer met elkaar uit. Het is een kwestie van welke weif op een bepaald moment welke capa citeit heeft. (ADVERTENTIE) D e nieuwe Ziektewet is door de Eerste Kamer bekrachtigd, verzekering die de loonkosten van uw bedrijf bij plotseling stijgend uw ziektewetverzekering helemaal afstemmen op utv bedrijfs- Voortaan moeten werkgevers bij ziekte 52 weken lang minimaal ziekteverzuim opvangt. Terwijl uw administratie minimaal belast situatie. En dat kan wel eens voordeliger zijn dan denkt. 0/0 van het loon doorbetalen. Vandaag nog kunt u zich bij de wordt. Bovendien kunt u als ondernemer de eigen-risicoperiode Tot 1 mei kunt u de verzekering afsluiten met terugwerkende JNG Bank tegen dit risico verzekeren. Met een ziektewet- en de hoogte van het te verzekeren loon bepalen. Kortom, u kunt kracht tot 1 maart. Bel nu voor het informatiepakket 06-0271 l nu fl.699-

de Stem | 1996 | | pagina 11