DER GGEVEND UR Meneer de voorzitter TH!» lECHNIEK Onvoorspelbaar Plaatselijk Kop-meeuw HE JA, DAT KEN IK! BENELUX BV Consumentenbond p zoek nsStj euke baajü Carnaval Elektrodokter Huldigingslied LESTEM ZEELAND ZATERDAG 17 FEBRUAR11996 C4 T R O [uw bedrijfspanden jigbouw. ISTRATIEVE ERKSTER/ AR ESSE Mn 1ENELUX BV 7iee ovut de DAN GAOTIJ 'M TOCH NOG TE PAKKE KEUNE KRIJGEN! PASTORIEDIENSTEN RK-KERKDIENSTEN sch Waarborginstallateur ;he installaties E.V. TSI [taties richten aan: /.O.F., Brabantlaan 48, jr. Tel. 076-5013387. (en ruim 300 medewerkers allatie en serviceverlening i onze klantenkring in Lim- Int zoekt Smeva zelfstandig TECHNICI inwerkperiode alle voorko- zaamheden kunnen verrich- nken, bedrijfskoel-, vries- I. Een compleet ingerichte t u daarvoor ter beschikking I eigen woonplaats naar (kele jaren service-ervaring en een klantgerichte menta- (jma is een pré. Geboden eidsvoorwaarden en een elt u de heer E. Jacobs, |el. 040-2030305. aties kunt u richten aan: personeelszaken l VALKENSWAARD leda hoogwaardige elektronische lie in Finland, USA en Duitsland zijn tiemers bevinden zich bij universi- [de gehele Benelux. een nstverband) (vaardigheden: levuld met secretaresse-opleiding, ling van de Nederlandse en Engelse (geschrift. pnst, kennis van WordPerfect. :en multinational, die tiaar hoofd- USA heeft. Het bedrijf telt in torn rs, terwijl het team in Breda 'ij bieden een goed salaris met aaa irkklimaat en goede secundaire ar- isseerd bent en u meent de ge- i te bezitten, dan zijn wij graag uw onderstaand adres t.a.v. de heer rschijnen. Zeeland Rond verschijnt elke zaterdag in de Zeeuwse editie van dagblad De Stem. Bijdragen deze week van Frank Deij, Jan Jonkman, Cees Maas, Ronald Verstraten, Camile Schelstraete en Rein van der Helm. De redactie stelt reacties op prijs. Geen anonieme inzendingen, en niet op rijm. Voor tips, wetenswaar digheden op- en/of aanmerkingen belt u: 0115 - 645769. U kunt ook schrijven naar: Postbus 145, 4530 AC Terneuzen. Autoverkopers! Doorgaans is het een voorspelbaar volkje. Als je je auto wilt inruilen zegt de jonge man in het vlotte Armani- pak dat de bandjes net iets te ver heen zijn. 'Levensgevaarlijk om er mee te blijven rijden, mijnheer'. Het tasje op het linkervoorportier wordt een scheur. Er zit speling op het stuur. En de lak. Tja, het lijkt wel of de auto hier en daar is overgespo ten. Hij hoort ook een vreemde brom in de motor. Eigenlijk bewijst de verkoper mijnheer een grote dienst door de auto in zijn stal op te nemen. Het is dat het mijnheer is, anders kon de garage daar echt niet aan begin nen. Eenmaal occasion in de showroom staat dezelfde auto prima op zijn bandjes. Het kras je op het linkervoorportier is met het menselijk oog nauwe lijks zichtbaar. En-strak is de lak. 'Originele kleur, mijnheer. Alsof-ie net uit de fabriek komt. Van de eerste eigenaar. U kunt wel zien dat dit karretje altijd in de garage heeft Een Honda-rijder uit de provin cie kent dit spel van ophemelen en afkraken als geen ander. Hij had in de voorbije jaren, bij het verkennen van de grenzen, al menig autoverkoper tot wan hoop gedreven. Maar telkens waren ze, tot ieders tevredenheid, eruit geko men. Vorige week, toen hij zijn Honda Shuttle wilde inruilen voor een splinternieuwe Honda Civic, lukte het maar niet om met de verkoper tot een akkoord te komen. De kloof van 2000 gulden bleek op geen enkele manier te over bruggen. 'Dit is mijn uiterste bod, mijnheer. Verder kan ik echt niet gaan. Wij moeten uw auto ook nog verkopen', zei de Armani-man. Totdat de verko per aanbood nog even een rond je te rijden met de inruiler. Mis schien, heel misschien kon hij er dan toch nog 'een leuk prijsje' van maken. Tien minuten later kwam de verkoper terug met een volledig ingedeukt rechter- frontje. Had-ie een paaltje over het hoofd gezien. Over de prijs van de nieuwe Honda Civic werden ze het snel eens. (FD). Waarschuwing voor zwaar verkeer 250 meter. Na 251 meter weer niet. niet hier maar over exact FOTO CAMILE SCHELSTRAETE - m^ÊÊÊt - 4 Deze meeuw houdt ondanks de barre winter zijn.kop erbij. Veel watervogels hebben door bevro ren sloten, plassen en haventjes moeite hun maaltijd bij elkaar te scharrelen. Niet echter in vis sersplaats Breskens. Want: een slimme meeuw is op z'n toekomst voorbereid. En is er dan eens geen stukkie vis, dan maar een vette friet bij één van de vele kramen. FOTO CAMILE SCHELSTRAETE Er zijn veel meneren de voorzit ter in Zeeland. Elke vereniging kent er wel eentje. De Zeeuwse Staten hebben ook hun voorzit ter, de commissaris van de koningin. En hoe die voorzit is niet altijd bekend. Ja, er is wel eens gemor in de Staten zelf en het enge kringetje daar rond, over het voorzitten van de voorzitter. Dat hij soms afgeleid is, dat hij te veel neven functies zou hebben waardoor hij soms te weinig voorzit. En een krant haalt consequent mensen aan die zeggen dat de voorzitter te weinig 'Zeeuw onder de Zeeuwen' is. Of er in dit door stammenstrijd en eilan- dentwisten verscheurde gewest nog zoiets bestaat als een Zeeuw. Mens onder de mensen mag niet, nee, Zeeuw onder de Zeeuwen moet het zijn. En de leeuw brult op de achtergrond een beetje vals zijn emergo. En of die twijfelachtige kwalifi catie van 'een Zeeuw' te zijn, een voorzitter tot een betere voorzitter maakt. Vast niet, want er zijn wel meer dan tien heel slechte voorzitters te vin den onder die zogenaamd Zeeuwse Zeeuwen. Wel veel meer dan tien, eigenlijk. Soms lijkt het wel of een kleine groep uit is op de huid van de voorzitter. Barbertje moet han gen, of hoge voorzitters vangen veel tegenwind, zoiets zal het wel zijn. De struikelberichten komen met regelmaat terug. Hele pagina's worden volge schreven over het functioneren van meneer de voorzitter. Zo zijn we er mee begaan. Maar wat mag je echt verwach ten van een koninklijke toe zichthouder als deze voorzitter? Dat hij representeert natuurlijk. Linten doorknipt, lacht op foto's, bedrijven bezoekt, Zee land promoot, lezingen houdt, kleuters over bolletjes aait, hoge gasten ontvangt, nooit zegt dat de koekjes vies zijn en meer van dat werk. Niemand heeft ooit van deze meneer de voorzitter kunnen vaststellen dat dit niet gebeurt. Integendeel, er zijn nog nooit zoveel ambassadeurs van verre landen in Middelburg geweest, als de laatste jaren. Dan is de voornaamste taak van de voorzitter de Zeeuwse zaken voor te zitten. De belangrijke vergaderingen van de Staten en de Gedeputeerden leiden. Meestal is daar niet veel aan te leiden, want de Staten laten zich zelden leiden in hun ellen lange beschouwingen over een lantaarnpaal op Neeltje Jans. Ze hebben in principe toch de hele dag voor hun toespraakjes en onderonsjes tijdens hun maan delijkse statenzitting. Eén woord van de voorzitter en ze gooien hem weer voor de voe ten dat hij zo bezig is met zijn nevenfuncties, dat hij het belang van die lantaarnpaal niet ziet, dat hij (help!) niet Zeeuw- ser dan Zeeuws is. Of dat hij zich verre dient te houden van politiek omdat hij geen enkele politieke portefeuille heeft. Die ze hem zelf hebben onthouden. De voorzitter, die kijkt dus wel uit. Maar als je goed kijkt kun je aan de voorzitter zien dat het echt een voorzitter is. Zoals laatst bij een vergadering van het senio renconvent. Daar stond krap een uur voor. Maximaal een uur, want daarna zouden de Staten in zitting gaan en dat mag nooit vertragen. Want dan vallen alle lantaarnpalen op Neeltje Jans om. Dus zagen de aanwezige staten leden ineens een strenge voor zitter die alle sprekers tot beperking dwong en de breed sprakigheid liquideerde. Dat ging zo: „En u meneer, bent u voor of tegen?" „Nou, twee din gen..." „Nee, voor of tegen." „Goed dan, tegen." „Volgende, bent u voor of tegen?" „Op de keper beschouwd..." „Nee, zegt ufnu ja of nee alstublieft." „Ja dan." Zo werden de belangrijke zaken op de agenda helder en snel afgehandeld. Was het een sta tenzitting, dan had die vergade ring met tweederde kunnen worden bekort. Dankzij de voorzitter. Maar dat ontgaat de statenleden dan weer totaal. Want, koud na die seniorenver gadering dalen twee vergade raars de marmeren trap af en zegt de een tegen de ander: „Nou, dat hebben we snel gedaan." En de ander knikt vol daan. (CM) Je bent lid van de Consumenten bond en je wilt wat informatie. Geen probleem denk je, en trekt de telefoon naar je toe. „Goedemorgen, Consumenten bond," klinkt de ingeblikte stem van een namaak-telefoniste. En dan volgen instructies om op bepaalde toetsen van je telefoon te tikken, al naargelang de informatie die je wil hebben. „Tik uw lidmaatschapsnummer in, sluit af met een hekje," is de laatste instructie. Volgzaam het getal ingetoetst. Dan komt er ineens een live-telefoniste. Wat zij zegt komt er op neer dat het te druk is en dat je het later op de dag nog maar eens moet pro beren. En zonder boe of bah wordt de verbinding verbroken. Iets voor de rubriek Stekelighe den in het veelgelezen blad van deze bond? (RvdH) Atta nou ammel waor is van die kerken eeh, dan Nievenaomen ook klaor. Us tank staotie daor nou, k'ènt overlest nog gelezen, ost onderdveertug jaor? fa te mensen vast vee zeer gaon doen, maor t'een zowel lik t'ander gezeed: z ut afbreken wjèrd! Z'is zo vesleten as e kleed, k'weet nie of ge da weet? X BV POSTBUS 3198 4800 DD De muren zijn zo rot as e mupsel en t'ak is 'n broek uitte zelde lap. O-niveau, agrarische achtergr atieve vaardigheden en ana.ly rbaar in de maanden apr:H eT rschillende locaties in Zuid natie: Start Dordrecht, Carrie A leman, tel. (078) 631 16 22. >3 Dordrecht, tel. (078)631^^^_ een mens durft'r nog over de zolder lopen, zegge ze, alle kans dagg'r deurtrap. Jt aan kreeg 't ook al 's benaud, 'n jaor ofzowa gelejen, weette da nie? ie uiast'r afgevlogen! Da was toen meettien elen zwaoren sturm begin jannewaorie. Di wijd dattij gevlogen was! In eel turp niemer te vinnen, oe z'ook zochten. iat'raSt'r no9 en mo9elukeid vaneigen en daor waoren meer mensen die ta dochten: ry zijn weggestoken aoi! leverast in en stalleken of in 'n oenderskot. 99 r goe' d'over naor gao teenken is da vaneigen nog emaol nie zo zot. 0sderd en meer jaoren staoj' oog op dien toren en dan enees loop t'in de Kerkepad. En Ma?™ 00r' a^e n*e 9ew>end zijt'. Vrai loslopen agge voordien alt vastzat, en T no9alBots komt'r enen die deenkt nog dagge van koepr zijt in ist gauw bekeken vaneigen, dan zijj' ouw vrai'eid nogal rapkes kwijt. t was maor verhuld ijzer, da bring niks op en enees stingtij daor weer, da'n aon! Daor ver^eer^e kant van de kerk: deenkelijk wastij d'r tegewind afgegaan. U ,,i van staon te kijken, maor vrimd of nie, ij was gelukkug weer present. Tg op d'n toren gezet en ieder, 'n aon zo goed as't turp, was ketent. d o nou vertel? Ah, vanwege die plannen meettie kerken vaneigen. Boo Z aD9fDrofcen oren, kan tiene liefebber dien aon messchien toch nog krijgen. En t" <h> n voo^r °fz° zaltie, peis'k toch wel, eel veel netjes staon. schoonst van al: ij is in goej' anden, ij zal voor turp nie verloren gaon! Er zijn mensen die er vrij voor nemen en anderen die speciaal tijdens die dagen de stad ont vluchten. In afwachting van het feest hin gen de serpentines woensdag al in de kantine van het hoofdkan toor van De Stem in Breda. Zelf afkomstig uit deze stad herinner ik de dagen uit mijn prille jeugd toen mijn zusjes en ik verplicht in boerenkieltjes gehesen wer den. Een rode zakdoek en een ach terlijk petje maakte het kos tuum compleet. Lachend om eikaars -scheve oogpotlood snorretjes togen we naar de Markt om getuige te zijn van een imponerende stoet. Ondanks mijn afstamming uit de Baroniestad zijn mijn ouders er niet in geslaagd mij te besmetten met de ware carna valsgeest. En even leek het erop dat de aandoening een generatie had overgeslagen; mijn kinde ren haalden jarenlang de prij zen weg in de -van oudsher- tra ditionele carnavalsstad Sas van Gent. Maar inmiddels is ook hun ani mo verbleekt. De uitdaging om in ijzige kou of bij windkracht acht leuk te gaan lopen doen is op onnaspeurbare wijze verd wenen. Eigenlijk is de stoet nog het leukste gedeelte van het carna valsfeest. Aan de ludieke ideeën, de prachtige kostuums en de indrukwekkende praalwagens kun je als toeschouwer de uren van voorbereiding en inspan ning aflezen. Een schitterend moment voor de bevolking om speelse wijze hun visie te geven ten aanzien van lands- of gemeentepolitiek. Carnaval geeft mensen het excuus om een vierdaagse kroe gentocht te houden met het bij behorende gehang, gebral en gezuip. Tot de enkels in de serpentines en de kapotte bierglazen, mee lallend met platte liedjes over inlegkruisjes die in dit kader sfeer verhogend werken. Dat is de andere kant van carnaval, de kant die dagelijkse grenzen doet vervagen. Even krijgen we een indruk van hoe Nederlanders zich in het buitenland kunnen gedragen. Verscholen achter het masker vallen normen weg, iedere vrouw is vogelvrij en valse vro lijkheid viert hoogtij. Ondanks het feit dat de katho lieke Ramadan al jaren geleden is afgeschaft hebben mensen blijkbaar toch behoefte aan het feest der zotten. Wat drijft hen om zo koppig en krampachtig dit volksfeest in stand te houden? Zou het komen omdat het een van de laatst tastbare overblijf selen uit de erfenis van de katholieke kerk is? Een hang naar de vroegere mystiek waar men eeuwenlang zo royaal mee is geweest. Carnaval is immers een van de weinige tradities waarbij de lei ders van de kerk het vetorecht van afschaffing missen anders was het ongetwijfeld, gelijk met al het andere erfgoed gesneu veld. Waarmee ze me van dienst kon zijn, vroeg de zonnig klinkende stem van de Delta-medewerk ster. Dus het probleem maar zo goed mogelijk geschetst: polderbe woner, laatste aan de elektrici teitskabel, lichtsterkte wisselt nogal, lampen gaan soms flik keren. Begrip aan de andere kant van de lijn. „Ik zal eens even kijken of er iemand van de technische dienst aanwezig is." Helaas, die was er niet. Dus schreef ze mijn telefoonnummer op en vertelde erbij dat ik óf door meneer A. óf door meneer H. zou worden teruggebeld. Dan kon ik het nog eens haar fijn uitleggen. Intussen schreef ze, hardop mijn probleem analyserend, toch even op waar het over ging. „U hebt dus last van spannings klachten," was de weliswaar correcte, maar toch ook wat komisch aandoende conclusie. En in gedachten zag ik mijn huisarts al aanbellen, met een ampèremeter in zijn hand. (BV) Voor geestelijke bijstand in het weekeinde is onderstaande pas torie te bereiken. OOST-ZEEUWS-VLAANDE- REN Hulst, Hontenisse en Koewacht - Van zond. 12 u. tot maand. 24 u. Past. J. v.d.Heijden, Clinge, tel. 0114-312230. WEST-ZEEUWS-VLAANDE- REN Van zond. 12 u. tot maand. 20 u. Past. R. Schouten, tel. 0117- 452003 (bgg. Ziekenhuis Oost burg: tel. 0117-459000). KANAALZONE Terneuzen, Philippine, Axel, Westdorpe, Sas van Gent, Zuid- dorpe - Van zond. 12 u. tot dinsd'. 12 u. Past. J. Voeten, tel. 0115- 619451. zaterdag 17 februari ZEVENDEDAGS ADVENTIS TEN Terneuzen (Goede Herderkerk): 10 u. ds. J. Groenenwegen. Middelburg (Doopsgezinde kerk): 10 u. ds. J. Engelgeer, (HA). Vlissingen ('t Anker): 9.30 u. ds. R. van ae Wal. zondag 18 februari HERVORMDE KERKDIEN STEN Aardenburg (Ontmoetingskerk): 10.30 u. Ds. H. Valk. Axel: 10 u. Ds. D. Koelman. Biervliet: Dienst te IJzendijke. Breskens: 9.30 u. Ds. J. Leentf- aar-v.d.Brug. Groede: 11 u. Ds. v. Andel. (H.A.) Hoek: 10 u. Ds. D. Stap. Hontenisse: 9.30 u. Ds. A. de Meij Mecina. Hoofdplaat.' Dienst te IJzendij ke. Hulst: llu. Ds. A. de Meij Meci na. Nieuwvliet: 10 u. Dhr. W. Krui denier. Retranchement: 11 u. Ds. Houw- aart. Sas van Gent: 10 u. Ds. A. v.d. Maas. Schoondijke: 9.30 u. Ds. A. v. Andel. Sluis: 9.30 u. Ds. Houwaart. Terneuzen: (Grote Kerk): 10 u. Dhr. J. Ende. (Goede Herders- kerk): 10 en 19 u. Ds. A. Bosch. (Opstandingskerk): 9 u. Dhr. Rouw. (Ziekenhuis De Honte): 17.45 u. Ds. H. Stap. (Verpleeg huis "Ter Schorre"): 10.30 u. Ds. M. Taalman-de Ruiter. Waterlandkerkje: 11 u. Mw. Don. IJzendijke: 9.30 u. Ds. J. v.d. Schee. Zaamslag: 10 u. Ds. D. Wursten. GEREFORMEERDE KERK DIENSTEN Axel: 10 u. ds. R. van Elderen, 17 u. ds. A. de Haan te Zaamslag. Terneuzen: (Goede Herderkerk) 10 en 19 u. ds. A. Bosch, (Opstandingskerk) 10.30 u. dhr. J. Verlinde. Zaamslag: 10 en 15 u. ds. A. de Haan. GEREFORMEERDE KERKEN (VRIJGEMAAKT) Axel: 10 leesdienst, 15 u. ds. A. Kramer te Gent. Hoek: 9 30 en 15 u. ds. A. Sou man. Terneuzen: 9.30 en 15 u. ds. A. Geelhoedt te Monster. Zaamslag: 10.30 u. ds. A. Sou man, 15 u. ds. L. Leeftink. CHRISTELIJK GEREFOR MEERDE KERKDIENSTEN Zaamslag: 10 en 15 u. ds. A. van Ek. EVANGELISCHE GEMEENTE Terneuzen: (De Kandelaar) 10 u: dhr. R. Goemaere. VRIJE EVANGELISCHE GEMEENTE Breskens: 9.30 u. ds. A. de Bliek te Apeldoorn, (HA). Nieuwvliet: 10 u. Mevrouw Schouwstra te Apeldoorn. Retranchement: 11 u. ds. A. van de Bliek. DOOPSGEZINDE GEMEENTE Aardenburg: 10.30 u. ds. T. Postma. Middelburg: 11 u. ds. M. Poste- ma. Vlissingen: 9.30 u. ds. M. Poste- ma. NIEUW-APOSTOLISCHE KERK Terneuzen (Schuberthof 31): 10.00 uur dhr. R. Brink. WEST-ZEEUWS-VLAANDE- REN Aardenburg - Maria Hemel vaart, zond. 9.15 u. Biervliet - H. Maagd Maria Onbevlekt Ontvangen, zat. 19 u. Breskens - H. Barbara, zat. 19 u. zond. 10 u. Eede - H. Maria ten Hemelopne ming zat. 19 u. Groede - H. Bavo. zat 19 u. Hoofdplaat - H. Eligius. zat. 17 u. Oostburg - H. Eligius. zond. 10.30 u. Schoondijke - H. Petrus Apos tel. zond. 09.15 u. Slijkplaat - Maria Sterre der Zee. zat. 17 u. IJzendijke - H. Maria Hemel vaart. zond. 10.30. Sluis - H. Johannes de Doper, zond. 10.30 u. OOST-ZEEUWS-VLAANDE REN Clinge - H. Henricus. zat. 19 u. Hulst - H. Willibrordus. zat. 19 u. zond. 10.30 u. Graauw - Maria ten Hemelop neming. zond. 9.30 u. St. Jansteen - H. Johannes de Doper. zat. 19 u. Boschkapelle - H. Petrus en Paulus. zond. 11.00 u. Westdorpe - O. L. Vr. Visitatie. zat. 19 u. Hengstdijk - H. Catharina. zat. 19.00 u. Heikant - H. Teresia. zond. 9 u. Kloosterzande - H. Martinus. zat. 18.30 u. zond. 11.00 u. Koewacht - H. H. Philippus en Jacobus, zond. 10.30 u. Lamswaarde - H. Cornells, zond. 9.30 u. Nieuw-Namen - H. Joseph, zond. 11.00 u. Ossenisse - H. Willibrordus. zond. 9.30 u. Stoppeldijk - H. Gerulphes. zond. 9.30 u. Sluiskil - St. Antonius. zond. 9.30 u. Terhole - H. Gerardus Majella. zat. 19.00 u. Axel - H. Gregorius de Grote, zat. 19 u. zond, llu. Philippine - O. L. Vr. Hemel vaart. zond. 9.30 u. Sas van Gent - Maria Hemel vaart. zond. llu. Zandstraat - H. Pastoor van Ars. zond. 10 u. Terneuzen - H. Willibrordus (Triniteitskerk). zond. 11 u. Ver rezen Christus: zat. 19 u. Hoek - H. Kruiskerk, zond. llu. Zuiddorpe - H. Maria Hemel vaart. zat. 17 u. zond. 9.45 u. Aflevering 447 In deze aflevering eens een voorbeeldje hoe de tijden veranderen kunnen. Werd in vroeger tijden een nieuwe burgemeester of pastoor inge haald dan was er groot feest. Alles en iedereen werd versierd, gekroond, de plaatselijke verenigingen formeerden een stoet, de harmonie voorop natuurlijk en als laatste naar huis en het moest al gek gaan wilde het hoofd van de school of een van zijn discipe len niet een welkomstlied dichten. Welke directeur zou je tegenwoordig nog zo ver krijgen en welke burgemeester zo gek om ernaar te luisteren? We hebben meer van dergelijke liederen, maar als voorbeeld nemen we het 'Huldigingslied ter ere van de nieuwe burgermees ter', op de wijze van 'Wij leven vrij' op. Het werd gemaakt voor de inhuldiging van P.V.M. Vercauteren als burgemeester van Clinge (met inbegrip van Kapellebrug en Nieuw-Namen) in 1938. Rijmen moest het, lukte dat niet dan werd de taal maar wat geweld aangedaan. Wijze: Wij leven vrij Wij zijn zo welgezind en blij Want ieder viert thans feest. Wij hebben weer een burgervaar En hopen dat hij nog veel jaar Voor ons gemeente blijft bespaar Dat is ons aller wens (bis). Hij is van onze eigen plaats; Hij kent ons lief en leed. Is opgegroeid op onze grond; Hij sluit vandaag 'n hecht verbond Daarom klinkt nu van mond tot mond Wees welkom, welkom hier! (bis). Aanvaardt Uw Ambt, zoals dat eens Uw vader heeft gedaan. Dat God de Heer U zegenen mag Dat wensen wij op deze dag. Daaorm klinkt nu muziek en lach. Hij leve, lege lang! (bis). Pegam

de Stem | 1996 | | pagina 21