Duel tussen Jeltsin en Zjoeganov HEF EN LEED! Servische politie mag langer blijven Beleef't mee... Verkiezingsstrijd in pangladesh bloedig gEfpMOpRD-NAl ...in de wereld van Privé Ruzie Vlamingen en Walen over Basken Regering-Major ontkent schuld in ïrak-schandaal Politie Londen maakt IRA-bom onschadelijk fuseren I Verkiezingsstrijd Rusland start MARISKA aangerand ■door nigby-speterii 6Hormonenmaffia gijzelt de Belgische bevolking' A4 DE STEM BUITENLAND A5 IENTAAR id KORT »r leerlingen' frdess in rug lin gevaar jonmaken Maas verdacht' I Door Kees Elenbaas Ce^'tairen en veil'gheids- buitenland KORT Veel doden in Kabul na explosie Doden door ontploffing Chinese raket Noordkoreaan pleegt zelfmoord Russen blazen paleis in Grozny op Iraakse generaal kondigt val Saddam aan Olietanker aan de grond bij Wales Europarlement geeft Grieken gelijk Nederlandse gijzelaars 'uitgeput' Carter organiseert nieuwe top Ruanda LRI 1996 VRIJDAG 16 DECEMBER 1996 J/an vorig jaar klonk iuidelijk was dat het igen prestaties. Die i naar de toekomst, aakt de raming van De economische gevolgen van deze iatkist, waardoor de etgeen weer nadeli- burger. jfheid en de zorgsec- d lijkt niet te ontko- ing leidt. Deze-vol- oiraal - is te danken frijunctuur. Waarmee Ig de economie van •nationale financieei- j van het Planbureau i^ing af tussen VVD en i de koppeling tussen |woon kan doorgaan. moeilijk zal worden, oor individuele huur- is de uitgesproken et de uitspraken van afgelopen weekend San de koppeling niet voegde daar nog aan de PvdA markant zijn, Sn de uitgangspunten <an is de voorspelbare itussen de VVD en de jjanningen in hetkabi- ische verschillen heeft t getoond. De grenzen t te komen, happijen verrekent de 1 degelijk in de maan- ot beweringen van de jers (VNB). met telefoontjes naar i staatssecretaris Ver- ergiebedrijven zeggen de voorschotnota's te gen kosten de compu- vordt volgens hen niet voorstel van minister zogenoemd onderwijs kan een scholier gedu- fvolgd. De Registratie- Let de wettelijke bepa- linformatie. Momenteel ■stel. de KLM is gisteren tij- Idam in haar'rug gesto- hdere inzittenden over man. Hij is na de landing Jchaussee aangehouden. |is naar een ziekenhuis or de steekpartij ondui- |ets dergelijks plaats. Er de man psychisch in de let College van Toezicht It het bestuur, komt de Bgeld in gevaar. Althans, peer met het bestuur aan :e van een conflict. Vori- het driekoppige bestuur itiek loopt. Het onafhan- :ou daardoor in de knel aniem het internationale ;omst die moet leiden tot gaat binnenkort wel met voering ervan. >rig jaar na jarenlang pas de kracht van wet na Iels werkt een internatio- t aktieplan om het Maas- ezorgd over het getreuzel vereenkomst. Wallonië is aas. ipenbaar ministerie staan ïog steeds als verdachte e parketten van de rech - politie in te lichten over rijspraak. het adviesorgaan van an burgers, in een gisteren dij zal bij de hoofdofficie- minister Dijkstal (Binnen- :len om de zaken recht te een bom onschadelijk .11£J~ ,4r.f een uwu «maakt, op dezelfde dag dat L Iers Republikeins Leger fUjA) oproepen van de hand Üeesom de wapenstilstand te herstellen. n» bom werd opgespoord nadat telefonisch gecodeerde waar- huwingen waren binnengeko- 2 zei Scotland Yard. De ver- antwoordelijkheid is niet opgeëist, maar volgens de Yard zijn de boodschappen typerend voor de IRA. De IRA verklaarde vorige week vrijdag zijn staakt- het-vuren voor beëindigd en zet te dat besluit kracht bij met een zware bomaanslag in Londen, die aan twee mensen het leven kostte en voor miljoenen schade aan richtte. De nieuwe bom werd gevonden in een sporttas die in een tele fooncel op Charing Cross Road was achtergelaten en werd beschreven als klein. Nadat de politie het explosief via zeven aanwijzingen had gelokaliseerd zette zij het omringende gebied af. Een aantal omwonenden werd geëvacueerd en anderen kregen opdracht binnen te blijven. Pas na ruim drie uur werd het gebied weer voor het publiek openge steld. De IRA zei in een gisteren uitge geven verklaring dat het nog steeds hoopt op vredesonderhan delingen tussen alle partijen over Noord-Ierland, maar liet door schemeren dat nieuwe aanslagen niet zijn uitgesloten. Het IRA zal zo lang als dat nodig is doorgaan 'de Ierse nationale rechten zeker te stellen tegenover de Britse ont kenning van deze rechten', luidde de verWaring. De Britse premier John Major heeft volgens het IRA te kwader trouw gehandeld door in de periode van wapenstilstand 'de ene na de andere voorwaarde' op te werpen. De Ierse premier John Bruton zei tijdens een par lementair debat dat hij voorlopig geen onderhandelingen in het verschiet zag. Hij merkte op dat de protestantse partijen in Noord-Ierland evenzeer als de IRA verantwoordelijkheid heb ben om het vredesproces te red den. Voor het bouwen van vrede is 'grotere generositeit' nodig dan deze partijen de afgelopen 17 maanden hebben laten zien, zei hij. I ji0SkOu - Het grote verkiezingsgevecht om de toekomst van I Rusland is gisteren officieel van start gegaan. Vanuit zijn thuis- I jjsis Jekaterinburg liet de zittende president Boris Jeltsin de 'ie weten dat hij zich kandidaat stelt voor een tweede ter mijn. I In Moskou werd de communisti sche leider Gennadi Zjoeganov I door het congres van zijn partij als presidentskandi- jeltsin maakte in het Paleis van de Jeugd in Jekaterinburg een langverwacht einde aan alle spe culaties rondom zijn kandidatuur met de mededeling dat hij de politieke zaak waar hij zich tot nu toe aan gewijd heeft tot een succesvol einde wil brengen. „Ik ben er zeker van dat ik in staat ben om het land te leiden in deze tijd van problemen, onrust en onzekerheid," aldus Jeltsin. De president zei dat hij een groot voorstander blijft van hervor mingen, maar niet tot iedere prijs. Jeltsin omschreef de 10 jaar die hij in Moskou heeft doorge bracht als 'niet erg vrolijk' en toonde zich opvallend deemoedig over de fouten die er tijdens zijn ambtsperiode zijn gemaakt. jJeltsin was wel uitermate voort- I varend in het aankondigen van [allerlei maatregelen die het leven de Russische burger snel moeten verbeteren. Zo beloofde bij zo spoedig mogelijk uitbet aling van alle achterstallige en pensioenen en kondigde |hij opnieuw de strijd aan tegen corruptie, criminaliteit en [machtsmisbruik. Om te laten zien dat het hem ernst was, ontsloeg 'eltsin ter plekke de directeur lan een plaatselijke bank die voekerwinsten zou hebben ;emaakt. [De president kondigde aan dat er I voor de verkiezingen op 16 i een einde zal worden [emaakt aan de oorlog in Tsjets jenië, wellicht al binnen enkele maanden. Sprekend over het lot van de Tsjetsjeense rebellenlei ders maakte Jeltsin duidelijk dat Rusland om de uitlevering zal vragen van Doedajev, Basajev en Radoejev. „Zij zullen worden berecht en doodgeschoten," aldus een vastberaden Jeltsin. Vrijwel op hetzelfde moment dat Jeltsin waarschuwde voor her nieuwd rood gevaar, besloot in Moskou het congres van de Com munistische Partij dat Gennadi Zjoeganov haar kandidaat zal zijn op 16 juni. Zjoeganov zette meteen de toon voor de ongetwij feld felle en grove campagne die Rusland te wachten staat. Hij omschreef de grondrechten die voor de burgers nog zijn overge bleven als gevolg van het beleid van Jeltsin als 'het recht om te stelen en te bedriegen, het recht om dronken te worden en het recht om nergens verantwoor ding voor af te leggen'. Zjoeganov zei dat zijn partij vooral weer wil investeren in het menselijk potentieel van Rus land, een sterke sociale politiek zal nastreven en de basisrechten van de arbeiders en het gezin weer wil herstellen. Wat de bui tenlandse politiek betreft, keerde Zjoeganov zich fel tegen de uit breidingsplannen van de Navo en sprak hij over het mogelijke her stel van de Sovjetunie, echter alleen op basis van vrijwilligheid en een open discussie met de voormalige Sovjetrepublieken. De nieuwbakken presidentskan didaat was opvallend voorzichtig over het terugdraaien van het hervormingsprogramma. dan zal dat nog dit jaar telt Janmaat. „Volgendj» de kandidatenlijsten erkiezingen opstellen- :hter de rug zijn, anders deugelvanCP'86,met- jdamse raadslid M. Fr an justitie wordt verdacht^ bij een extreem-recht de isatie, ook welkom is Janmaat nog te be de„ dat een deel van de dica- samenwerking met a d pP'86.J.deKeijnera^damse roorzitter van de K°uTkzaiin daar duidelijk over:"ie steiw ur zeker tegen een 11 - ltijd al vnaugtek®"® gnietver-| ling en die houding ik :ulke extreme ügaie' rken." Uf verkiezingsstrijd werd niet gens de geldende westerse atstaven uitgevochten. De TPositiepartijen hadden geen vertrouwen in een eerlijke gang en riepen hun aan- ngers op de verkiezingen te totten. Een landelijke 48- aking, uitgeroepen door 1 alliantie van de drie grootste JPPositiepartijen, maakte de cha- Wmpleet. Bomontploffingen, [richtingen en gewelddadi- Jj™igen tussen betogers en diensten bepaalden gisteren iirto j *n de grotere steden |j, ae gewone burger nauwe- E ,meer de straat op, ondanks LJJf„et ,,van in totaal bijna Pe'gevoel van onveiligheid droeg belangrijke mate bij aan de Lt»n oplmrnst van de kiezers. I.l ln de steden, maar ook "ïn a !atteland, waar de meeste k® ™den zich niets van de jng hadden aangetrokken, r ar voor premier Khaleda Zia L pe regerende Nationalisti- Wrm'1 j3n Bangladesh, was vm nüg? e,mocratische gehal- 1 ont JIT gang 8een reden v kE n te zijn- -fcben sfirfS met de opkomst," uitJkZ1) ?adat 2iihaar stem gebracht. Eerder had de r. al verklaard dat een FirsMmk"?,1'611 Prooont voor N»e rïo zou ziJn om een i» h? ng te vormen. wafJkstetefstander, wajed van de Awami- Pnieuw een beroep op ■ewn«LWe,g te maken De 5-jarige Edina maakt een grimas, wanneer haar moeder haar houthak-werk even onderbreekt om een hand op haar schouder te leggen. Edina en haar moeder zijn moslim-vluchtelingen uit het vorig jaar door de Bosnische Serviërs veroverde Srebrenica. Zij wonen in een armoedig kamp bij de Bosnische stad Tuzla. foto epa Van onze redactie buitenland Sarajevo - Pas uiterlijk 19 maart wor den de Servische politieagenten in vijf wijken van Sarajevo vervangen door agenten van de moslim-Kroatische federatie. Dit verklaarde Michael Stei- ner, de eerste plaatsvervanger van EU- bemiddelaar Bildt donderdag. Op grond van het Dayton-akkoord komen Servische delen van Sarajevo onder gezag van de Bosnische regering. De Servische politie hadden krachtens het akkoord al begin deze maand moeten vertrekken. Maar hun vervangers waren niet tijdig beschikbaar. De Serviërs kreeg toen toe stemming 45 dagen langer te blijven. Bildt hoopt dat door dit besluit de 70.000 inwoners van de Servische voorsteden genoeg tijd hebben gehad om te wennen aan het moslim-Kroatische bestuur, en dat zij niet op de vlucht slaan. Voor het uitbre ken van de oorlog in Bosnië woonden ver schillende etnische groepen in de vijf wij ken. Nu wonen er voornamelijk Serviërs. Zij vrezen vergeldingsmaatregelen zodra het Bosnische regeringsgezag volledig is hersteld. Ondertussen liet de leider van de ultra- nationalistische Servische SRS, Vojislav Seselj, gisteren het Joegoslavië-Tribunaal in Den Haag weten dat hij wil worden gehoord. „Ik wil mij kunnen verdedigen tegen de geruchten dat ik schuldig zou zijn aan oorlogsmisdaden." Hij zei ook, voor het tribunaal te willen getuigen ten gunste van Karadzic, de leider van de Bosnische- Serviërs die is aangeklaagd voor massa moord. (ADVERTENTIE) Dacca (rtr/dpa) - Zestien doden en ongeveer 500 gewonden ponnden gisteren de balans van de algemene verkiezingen in pngladesh. De uitslag van de stembusgang waaraan nauwe lijks 10 procent van de bijna 50 miljoen kiesgerechtigden deel- P®, is weinig interessant. Vandaag zal blijken dat de regeren de partij van premier Khaleda Zia glansrijk heeft gewonnen. dent Biswas op de leiding van het land over te nemen. „Uit de ver kiezing blijkt dat meer dan 95 procent van de bevolking geen vertrouwen heeft in deze rege ring," zo verklaarde zij. Het is onwaarschijnlijk dat Kha leda zich iets van haar rivale zal aantrekken. Sinds maart 1994, toen de opposi tie uit protest tegen het beleid van de premier het parlementaire werk neerlegde, teisteren stakin gen het arme land. Maar Hasina, die zich gesteund weet door het leger, heeft zich tot nu toe weinig van de diepe politieke crisis aan getrokken. Gaat emótie-tv te ver? de daders nog steeds vrij rond en bestaat de hormonenmaffia nog steeds. „Het zijn smeerlappen," zegt minister Marcel Colla van Volksgezondheid, nadat hij het eerste exemplaar van het boek in ontvangst heeft genomen. „De bedreigingen van de vleeskeur meesters gaan nog steeds door. Ze gijzelen de Begische bevolking van de landbouwer tot de consu ment. Ze vergiftigen het belang rijkste voedsel." Dat juist een minister het eerste exemplaar in ontvangst mocht nemen was, gezien de beschuldi gende vingers die in het boek richting regering wijzen, opmer kelijk. „Maar," zegt de auteur Paul Keysers, „deze minister is de enige die ik niet op vluchtgedrag heb kunnen betrappen. Colla voert met succes bij zijn collega van Justitie actie om betrapte hormoonspuiters ook daadwerke lijk achter de tralies te krijgen en dat is in de geschiedenis van de hormonenbestrijding uniek te noemen." Door Bob van Huët Londen - De Britse regering heeft het parlement onvoldoende voorgelicht over de heimelijke verkoop van defen siemateriaal aan Irak. Tot die conclu sie komt de Britse rechter Richard Scott na een drie jaar durend en geruchtmakend onderzoek in het zogeheten 'Wapens-naar-Irak'-schan- daal. Zonder met de beschuldigende vinger te wijzen naar personen heeft Scott veel kri tiek op het functioneren van het Britse regeringsapparaat, waarin communicatie storingen en een gebrek aan doorzichtig bestuur de grootste kwalen zijn. Minister lan Lang (Handel) legde de bevin dingen van rechter Scott gisteren zo rege- ringsvriendelijk mogelijk uit. Tegenover vuur spuwende oppositiebanken verklaar de hij dat er inderdaad defensiemateriaal naar Irak is verscheept, maar geen 'dode- lijk-krijgsmateriaal'. Na een onderzoek van ruim drie jaar (200.000 documenten) naar vermeende mis leiding van het parlement en incompetentie op het hoogste niveau concludeerde minis ter Lang in een zinderend parlement dat er misschien vergissingen of zelfs fouten waren gemaakt, maar dat geen van de betrokken ministers hiervoor verantwoor delijk is omdat zij naar eer en geweten had den gehandeld. Lang plaatste het Britse exportbeleid naar Saddam Hussein in de context van het einde van de jaren tachtig. Hij ging zo ver de Britse politiek te prijzen omdat men terughoudendheid had betracht in het 'evenwicht' dat was gevonden tussen werkgelegenheid in Groot-Brittannië en het buitenlandse beleid. Saddam kreeg veel ergere wapens van anderen, aldus Lang. „Exocets en Mirages van Frankrijk, muni tie van België en tanks van de Sovjetunie." Op het tweede belangrijke strijdpunt con cludeerde rechter Scott dat er geen 'samen zwering' is geweest om de 'onschuldige' directeuren van een bedrijf op te offeren aan onduidelijk regeringsbeleid. Het proces tegen de van illegale wapenleveranties ver dachte directeuren had nooit mogen wor den gevoerd, aldus rechter Scott. De minis ter die verantwoordelijk was voor het ach terhouden van documenten in het proces tegen de directeuren gaf hij echter het voor deel van de twijfel. Minister Lang ging daar in zijn verdediging gretig op in: ministers tekenen duizenden stukken en als ze onwaarheden sanctione ren, ligt dat niet aan hen maar aan de amb tenaren die hen de papieren hebben voorge legd, zei hij. Daarmee trachtte hij de minis ters Clarke (destijds Binnenlandse Zaken), Rifkind (Defensie) en Peter Lilley (Handel) te ontlasten voor hun zeer omstreden wei gering documenten vrij te geven, dig de genoemde zakenlieden hadden kunnen vrij pleiten. Door Bert Schampers Straatsburg - In het Europees Parlement is het gisteren tot een rel gekomen tussen Vlaamse en Waalse socialisten over de wei gering van België om twee Basken aan Spanje uit te leveren. De Waalse socialisten in het EP beschuldigen de Vlamingen van sympathie voor de Baskische terreur in Spanje. te sporen om werk te maken van een uitleveringsplicht in de EU. Maar in de resolutietekst, inge diend door de Spaanse en Waalse socialisten, kregen, zij het in bedekte termen, ook de Vlamin gen en de Belgische Raad van State een veeg uit de pan. Het kan niet, vinden Spaanse Europarlementariërs dat België Spaanse onderdanen bescher ming biedt als politiek vervolg den. Spanje is volgens hen een rechtsstaat, waar niet wordt gefolterd. En dus kunnen de Bas ken gewoon worden uitgeleverd. De Spaanse parlementariërs vre zen dat het besluit van de Raad van State van België een toe vluchtsoord maakt voor terroris ten uit de hele wereld. De Vlaamse socialist Freddy Wil- lockx stemde uit protest tegen de resolutie. Hij beklemtoonde dat ook hij terreur veroordeelt. „Maar het is nu eenmaal de stel regel in België dat politieke vluchtelingen niet worden uitge wezen." In Duitsland loopt volgens Wil- lockx momenteel een identieke procedure van een ETA-verdach- te bij het constitutioneel hof. „Ik heb begrip voor de Spaanse emo ties, zeker na de moord op de vroegere voorzitter van het Spaanse hooggerechtshof woens dag. Maar je moet subjectieve elementen niet laten meewegen in je veroordeling van België." De Raad van State in België schorste twee weken geleden het besluit van justitieminister Stef- aan De Clerck om een Baskisch echtpaar aan Spanje uit te leve ren. De Belgische wet verbiedt uitlevering van politieke vluchte lingen. De Basken hebben vol gens Spanje steun verleend aan een moordcommando van de ter reurbeweging ETA. Madrid beroept zich op Europese afspra ken om het terrorisme te bestrij den. Het besluit van de Raad van Sta te heeft al geleid tot een diploma tiek en juridisch geschil tussen België en Spanje. De kwestie wordt volgende week in Den Haag besproken tijdens overleg van landen die de conventie van Schengen hebben ondertekend. In het Europees Parlement werd gisteren op aandringen van enke le Spaanse leden over de weige ring tot uitlevering door België gedebatteerd. De Spanjaarden kregen daarbij de steun van Waalse socialisten zoals José Happart. Berichten in de Belgi sche media, dat bij de vrijlating van de Basken een vlag met daar op de Vlaamse leeuw wapperde, wordt door de Walen gezien als een bevestiging van het vermoe den dat de Vlaams nationalisten de ETA-terreur goedkeuren. Het debat in het Europees Parle ment gisteravond beoogde vooral de Europese justitieministers aan Door Céline Rutten Wechelderzande - Precies een jaar nadat de Belgische dieren arts Karei van Noppen in zijn strijd tegen de hormonenmaffia werd vermoord, is gisteren het boek Moord op een veearts, het testament van Karei van Noppen verschenen. In dat tussenliggende jaar lopen Het boek beschrijft de hardnekki ge, maar eenzame strijd die Karei van Noppen tegen de hormonen spuiters heeft gevoerd en met de dood moest bekopen. Het was een gevecht met niet alleen de indus triële vetmesters als tegenstan ders, maar ook topfunctionaris sen op verschillende departemen ten en ministers. Tijdens de presentatie van het boek in het parochiecentrum van Wechelderzande zegt Jaap Kruit hof, hoogleraar filosofie aan de universiteit van Gent: „Karei van Noppen besefte misschien niet dat hij in de regering een werkge ver had, die veel te zwak was voor de maffia. De hormonenmaffia is maar een klein onderdeel van de nieuwe macht, die steeds meer écht de dienst uitmaakt." Kruithof: „Het verschil tussen Nederland en België is, dat een Belg een aangeboren wantrouwen tegen zijn regering heeft. Iedereen lacht als justitie aankondigt tegen de hormonenmaffia op te treden. Tegen die achtergond kan de hor monenmaffia in België bestaan." De argumenten van Lang gaan voor de meest kwetsbare minister, William Walde- grave van Financiën (destijds onderminis ter van Buitenlandse Zaken), moeilijk op. Hij wordt door rechter Scott aangewezen als een van de drie ministers van Margaret Thatcher die zeer goed wisten dat wapen export naar Irak niet meer mocht. Herhaal de malen leidde hij Lagerhuisleden die hierover informeerden om de tuin. Scott geeft echter ook Waldegrave het voordeel van de twijfel, omdat hij geen boze opzet zou hebben gehad. Veel politieke waarnemers zagen gisteren overeenkomsten tussen het Scott-rapport en het onderzoek (in 1983) naar het omstre den regeringsbeleid in de Falkland-oorlog. Ook toen werd wel een falend bestuursap paraat ontdekt, maar vreemd genoeg geen falende bewindslieden. De strategie van John Majors kabinet lijkt er op gericht, de wapens-voor-Irak-affaire op dezelfde manier als een nachtkaars uit te laten gaan. Kabul - Tegen de zestig mensen zijn omgekomen en velen raakten gewond toen gisteren bij het presidentiëel paleis in de Afghaanse hoofdstad Kabul een munitiedepot explodeerde. Volgens de auto riteiten betrof het een ongeluk. Maar ter plaatse aanwezige mili tairen betwijfelden dat. De Afghaanse hoofdstad ligt al maanden onder vuur van de Taleban, opstandige milities die president Rab- bani uit zijn paleis willen verjagen. Hongkong - Door de ontploffing van een Chinese raket zijn woens dagavond zeker vier mensen gedood en tientallen anderen gewond geraakt. Dat heeft Radio Television Hong Kong gisteren gemeld. De raket met aan boord een Amerikaanse communicatiesatelliet ontplofte ongeveer twintig seconden na de lancering in het Chine se Xichang en stortte neer. Naar de oorzaak van het ongeluk is een onderzoek ingesteld. Het ging om een satelliet voor televisie- en telefoonverbindingen van de International Telecommunicaties Satellite Organization (TCI), een wereldwijd communicatiebedrijf. Seoul - De Noordkoreaan die woensdag de Russische ambassade in Pyongyang binnendrong en drie bewakers doodschoot, heeft zelf moord gepleegd toen de politie het gebouw bestormde. Dat hebben Noordkoreaanse en Russische diplomaten gisteren meegedeeld. De man was een ex-bewaker van het centraal comité van de Noordko reaanse communistische partij. Hij wilde politiek asiel aanvragen in Rusland. Grozny - Het Russische leger heeft gisteren het voormalige presi dentiële paleis in de Tsjetsjeense hoofdstad Grozny gesloopt. Het gebouw was symbool van het separatistische regime dat een strijd levert tegen Moskou. Het paleis is met dynamiet opgeblazen. Van het paleis was als gevolg van de oorlog het afgelopen jaar niet veel meer over. Het diende tot half januari als hoofdkwartier van de onafhankelijkheidsstrijders. Londen - Een Iraakse generaal heeft in een interview verklaard naar Jordanië te zijn overgelopen om de wereld te kunnen vertellen dat de oppositie in Irak een campagne is begonnen die tot doel heeft Saddam Hussein ten val te brengen. „Dit jaar zal het Iraakse regime in elkaar storten," aldus brigadegeneraal Mustafa Mahdi al-Salihi. Hij zegt een grote oppositiegroepering binnen Irak te vertegenwoordigen die brede steun geniet van leger en bevolking. De uit 24 leden bestaande leiding van de groepering besloot dat Al- Salihi Irak moest verlaten om internationaal ruchtbaarheid te geven aan de campagne. Londen - Een olietanker is gisteren aan de grond gelopen nabij de zuidwestkust van Wales. Het gaat om de tanker Sea Express, die 20 mensen aan boord zou hebben en een lading van 147.000 ton olie, die inmiddels in zee zou spoelen. Brussel - Het Europees Parlement heeft zich gisteren in het con flict om het eigendom van een eilandje in de Egeïsche Zee achter Griekenland geschaard. Met 342 tegen 21 stemmen nam het parle ment een verklaring aan, waarin de andere partij uit het conflict, Turkije, wordt beschuldigd van 'provocerende militaire operaties' en schending van de soevereine rechten van Griekenland. De Griekse minister van Buitenlandse Zaken Theodore Pangalos noemde de verklaring van groot belang. Jayapura - De twee Nederlanders die begin januari in Irian Jaya werden ontvoerd door Papoea's, zijn uitgeput en hopen op een spoedige vrijlating. Dat hebben zij geschreven in brieven aan bis schop Münninghoff van Jayapura. Deze verwacht dat het Rode Kruis binnenkort opnieuw probeert te onderhandelen met de ont voerders. „De mensen zitten nu al bijna zes weken vast en beginnen heel erg te verlangen om vrij te komen. Zij zijn nog steeds in de jungle en zijn door de ontvoerders herhaaldelijk overgebracht naar een andere plek. Het terrein is moeilijk, en zij zijn lichamelijk moe," verklaarde bisschop Münninghoff. Atlanta/Goma - De voormalige president van de Verenigde Staten, Jimmy Carter, wil volgende maand een nieuwe topconferentie hou den om een oplossing te vinden voor de humanitaire crisis in Ruan da en Burundi. Hoofdprobleem is om methoden te vinden voor de terugkeer naar hun land van 3,3 miljoen Ruandezen uit kampen in Zaire en Tan zania. Om de nieuwe top - waarschijnlijk in Tunis - is gevraagd door Ruanda, Burundi, Zaïre, Tanzania en Uganda. De autoriteiten in Zaire hebben gisteren vijf leiders van het Ruan- dese vluchtelingenkamp Kibumba bij Goma gearresteerd. Reden voor de arrestatie is dat ze volgens Zaïre de ontruiming van het kamp tegenwerken. Zaïre wil dat vluchtelingen uit Ruanda zo snel mogelijk terugkeren naar hun land. Zaïre zal vandaag beginnen met de ontruiming van een tweede kamp, is gisteren aangekondigd.

de Stem | 1996 | | pagina 5