Forse kritiek op rapport Van Traa Ons idee. ledereen kon weten dat de pyromaan weer in de fout zou Rusland-paranoia bij de BVD e^elFd Deur voor belastingvlucht naar België weer wijd open Britse kunstenaars voor omstreden schilderij 'Gebruik soft drugs door jongeren valt reuze mee' Europese ruimtevaart: weer mensen naar maan BINNENLAND A3 'De Nordholts en de Wiardi's hebben hun tijd gehad. Het wordt tijd voor een nieuwe generatie' lp komt op voor I 'ang-kampeerders BUITENLANDSE CRIMINALITEIT IN NEDERLAND Airco op de Mitsubishi Galant voor 995,-. *UARM996 A2 I PESTEM VRIJDAG 16 FEFRUARI 1996 Innië en Ierland- Jaar kouder weer ■rijdag in het zuil ■klaringen, verder 1 «gen- Zaterdas dag in Ierland legen, vooral jn T winterse buien beratuur vrijdag Jien, zaterdag flink ■alve in Ierland, pxemburg: Vrijdag kans op wat regen pkele opklaringen len enkele (winter- bdma tussen 2 en 7 Midden-Frankrijk- ben geregeld zon en batsen droog. In de I departementen polkt en op beide ns op regen 0f I Maxima vrijdag len 5 en 10 graden, lts lager. Ikrijk: Vrijdag van In uit flink wat wol- zaterdag ook weer In. Op de meeste Broog. Maxima vrij- 7 graden, zaterdag Pger. Geleidelijk ook in steeds meer zon. I Middagtemperatuur raden. leleidelijk ook in het steeds meer zon. Jaxima aan de costa's [zaterdag vanl3gra- Tarragona tot 18 in het zuiden, len Ibiza: Zon, soms fenvelden en waar op beide dagen boral zaterdag tame- rwind. Middagtempe- pgeveer 14 graden, rijdag in het zuiden blijk nog wolkenvel- lans op een regen- of pui. Verder perioden en droog, in de Po- hissehien mist. Mid- leratuur rond 14 gra- pr in het noorden -en I ook in het oosten- Icirca 8 graden, land en Kreta: Vrijdag en nat. Zaterdag van westen geleidelijk bpklaringen. Middag- Ituur ongeveer 15 gra- ar in het noorden voor- [g iets lager, lid: Vrijdag bewolkt, en tijdelijk regen, in ^e Alpen en het Zwarte neeuw. Zaterdag over- J op sneeuw. Tempera- Ij dag vanuit het westen ld tot rond 7 graden, j weer lager. |land: Vooral aan de ■ank van de Alpen |t en sneeuw. In het zui- nk wat opklaringen en Maxima in de dalen J graden, maar bij föhn lend hoger. [rijk: Aan de noordflank |e Alpen bewolkt en 1, aan de zuidzijde gere- bn en droog weer. Mid- hperatuur op de lager plaatsen rond 4 gra- TELEFOONTJE spelletje bellen we een J persoon. Zijn of haar is in het telefoonnummer pt. Een 2 in het nummer joor de letter A, B of C etc. ■Ilen we? S-5 3-3 5-3-3-8-9 lingen van gisteren: ogram: intaal: olg; 4. lastpost; 6. weg; 7. 1. trioden; 11. steno. Ui visie; 3. Laps; 5. sloven; 6. poen; 10. rot. kaartje: R.Wasbo uit Echt is achter'. won» verslaggever fje- „Iedereen behalve politie, jus- rïfie en de burgemeester hebben zien ankomen dat hij weer in de fout n j zegt voorzitter R. Sloof van de Ede- li ondernemersvereniging. De inwoners „de Veluwse gemeente delen die va Het was alleen een kwestie van jniemand in de kille winkelstraat SJ het centrum van Ede kan nog enig Lip opbrengen voor zijn vrijlating op I december vorig jaar door vormfouten „an justitie. En al helemaal niet voor de mogelijkheden die hij kreeg om opnieuw ie vuren te laten oplaaien. Edenaren op straat geloven niet dat de verantwoordelijke opsporingsinstan ties doordrongen waren van het gevaar van de vrijgelaten pyromaan. „Als die jongen nu zelf vraagt, nee, zeg maar smeekt, om in de gevangenis te mogen blijven omdat hij zichzelf niet vertrouwt, dan weet je toch genoeg," zegt een passant. „Maar door de belachelijke wetgeving in Nederland waar de verantwoordelijke mensen zich achter verschuilen, heeft hij gewoon weer zijn gang kunnen gaan. Leg dat maar eens aan de slachtoffers uit!" Mevrouw Rutten uit Ede was een van de eerste slachtoffers. Toen hij haar kap perszaak in brand stak, was ze net een dag geopend. Drie weken lang had ze wegens een ver bouwing in een keet moeten werken. Na een dag werken in haar vernieuwde kap salon moest ze weer drie weken lang de keet in, totdat de brandschade was her steld. „Het is te gek voor woorden dat je zo'n gevaarlijke jongen vrijlaat. Dan klopt de wetgeving van geen kant. Het lijkt wel of de wetgever ervan uitgaat dat de overheid geen fouten kan maken. Ongelofelijk dat niemand hier iets aan doet." Rutten had nooit verwacht dat die pyromaan 'zo stom zou zijn om met alle aandacht die op hem is gericht, opnieuw brand te stichten'. Als de kapster hoort dat de politie in Eden toegeeft dat de verdachte Edenaar met geluk in zijn kraag is gegrepen, is ze met stomheid geslagen. „Wat moet ik daar nou op zeg gen." Ook voorzitter Sloof van de winkeliers vereniging kan er niet over uit dat het politie en justitie niet lukte nieuwe acti viteiten van hun plaatsgenoot te voorko men. Sloof: „Die branden hebben zo enorm veel- leed bij de slachtoffers aangericht, dat ik blij ben dat ik daar niet verant woordelijkheid voor ben. Maar de politi ci, die nog steeds niets aan deze onrecht vaardige wetgeving hebben durven ver anderen, moeten zich diep schamen en zorgen dat de wet alsnog zo snel moge lijk wordt aangepast. De kans daarop is helaas erg klein. Dat realiseer ik me." Ede's burgemeester W. Blanken is de hele dag niet voor commentaar bereik baar. Hij had een vergadering in Amsterdam, meldt zijn woordvoerder. De burgemees ter kan volgens hem niet zeggen waarom het schaduwen van de Edese pyromaan fout is gegaan. Dat de Edenaar weer in de fout is gegaan mag dan alom verbazing hebben gewekt, volgens pyromanie-deskundige prof. dr. A. van Leeuwen was een nieuwe brand stichting welhaast onvermijdelijk. „Dat hij weer heeft toegeslagen vormt juist het diagnostische bewijs. Zo gaat dat nu eenmaal bij pyromanen," zegt Van Leeuwen die werkzaam is in het psychiatrisch ziekenhuis De Grote Beek in Eindhoven. Van onze verslaggevers Amsterdam - Op een congres over het rapport van de com missie-Van Traa is forse kri tiek geleverd op de conclusies lit dat rapport over de opspo ringsmethoden van politie en justitie. Zo is de hoogleraar criminologie Fijnaut het volstrekt oneens met Van Traa, dat criminele infiltran ten moeten worden geweerd en iiet doorlaten van hard drugs moet worden verboden. Volgens Fijnaut zijn die twee belangrijke aanbevelingen van de enquêtecommissie 'moeilijk te rijmen' met de resultaten van het onderzoek, dat vier hoogleraren hebben gedaan naar de aard, ernst en omvang van de zware, georganiseerde criminaliteit in Nederland. Op verzoek van de enquêtecommissie gaf Fijnaut zelf leiding aan dat onderzoek. 'Misleiding' De hoogleraar zegt dat in Neder- buitenlandse criminele I groepen actief zijn, waarin de politie zelf niet of nauwelijks kan infiltreren. Hij denkt daarbij aan Italiaanse, Chinese en Ghanese misdaadsyndicaten. ,De politie kan daarin nauwe- s succesvol infiltreren omdat I die groepen zeer hecht zijn geor ganiseerd en omdat de politie (nog) geen huiseigen infiltranten van Italiaanse, Chinese of Gha- e origine heeft." I Ook de radicale afwijzing van de I doorlating van beperkte hoeveel heden hard drugs strookt volgens Fijnaut niet met de realiteit van de georganiseerde drughandel in Nederland. De enquêtecommissie heeft zich te veel laten misleiden door het negatieve voorbeeld van de Haar lemse variant op de Delta-metho- I Fijnaut schaart zich met zijn I opmerkingen aan de zijde van de CDA'er Koekkoek. Als enige missielid acht Koekkoek het in bepaalde situaties en onder I strikte voorwaarden wel aan- vaardbaar dat onder regie van I politie en justitie kleine hoeveel heden hard drugs op de vrije I markt komen. Traa zelf blijft ondanks de I kritiek op zijn standpunt staan, I jat onder geen enkele voorwaar- I hard drugs mogen worden I doorgelaten. „En verder moet de I ™mer maar beslissen," aldus de I voorzitter vande enquêtecom- gen '3°k de Amsterdamse hoogleraar I 'kafrecht Schalken deelde forse I 'orgvijgen uit. Slachtoffers I ''aren de topfunctionarissen van politie, Justitie en het openbaar I bestuur die schitterden door [afwezigheid. „Ze hebben knik- I Me kniëen. Hier is sprake van |!®korverij," aldus Schalken. IMasseur verspelde dat het I poutie-apparaat in de toekomst II aangestuurd door één I -egapolitieminister. De ontwer- I Mr a811 huidige politiewet is I v 'u enQuêtecommissie de I Wffld van de politie in wil per- I -De Nordholts en Wiarda's I benhun tijd gehad. Het wordt LLV10r,een rtieuwe generatie ÉriJS d'e bereid is zich te 'M naar het bevoegd gezag. I Den Hi a. q ue ira< 'Socialistische Partij "Me Kamer wil via de Als het Europese Hof, dat vermoedelijk binnen acht weken arrest wijst, dit zwaar wegende advies volgt - en doorgaans doet het Hof dat - ligt een nieuwe belastingont- wijkingsroute open voor de Nederlandse directeur-grootaandeelhouder, die bereid is zich in België te vestigen. Ook buitenlandse ondernemers die in Nederland een brievenbusmaatschappijtje oprichten en hun inkomen deels via die Nederlandse bv laten lopen, kunnen met de nieuwe route geld verdienen. Het buitenlandertarief van 25 procent in de eerste belastingschijf (1996; 45.325 gulden) is er in 1990 gekomen op aandrang van de toenmalige kamerleden Vermeend en Lin- schoten (beiden inmiddels staatssecretaris). De Kamer dacht daarmee te voorkomen dat Nederlandse ondernemers zich in België zouden vestigen om te ontsnappen aan de heffing van premie volksverzekeringen in de eerste schijf. Dit jaar beloopt die premie 31,15 procent. Daar komt nog eens 6,35 procent belasting bovenop. De heffing wordt bij vestiging in België beperkt tot louter die 6,35 procent belastingen. Door deze fiscale emigranten een extra heffing van 25 procent belasting op te leg gen zou het voordeel aanzienlijk worden ingedamd, meende de Kamer toen. Die heffing is vervolgens aangevochten door P. Asscher. Hij is directeur van Asscher Beheer bv in Amsterdam (waaron der de Amsterdamse Diamant Maatschap pij valt). Asscher woont in België, geniet daar meer dan tien procent van zijn inkomen uit zijn Belgische bedrijf, en heeft nog steeds de Nederlandse nationaliteit. De advocaat-generaal bij het Europese Hof zegt nu, in antwoord op vragen van de Nederlandse Hoge Raad, dat Asscher niet alleen een beroep kan doen op het vrije ver keer van werknemers (artikel 48 Verdrag van Rome) maar ook op het vrije recht van vestiging van zelfstandigen (artikel 52). In Nederland wordt hij als 'werknemer' beschouwd, maar in het Europese recht is hij duidelijk een zelfstandige omdat hij aan niemand 'ondergeschikt' is. De Hoge Raad laag (anp) - De fractie van in de 1 via de kamer- e voor Verkeer minister I ieR'ir ua in§en langkampeer- I^schermen tegen nieuwe die hun contracten U|n>|00J 'si.a 'SIAUBA6nj'U3/v0tl aan voorzitter Blauw I «m snL^0mm,lssie vreag4 de SP LPf óverleg nu het klachten Li»^kampeerders, die 0Pbrekpr, stacaravan moeten iv°orchaU°m plaats te maken V) f» Van een ton op een kan df-Jan veertiS mille- Dat |SeenSman' beta" C'en'tt aan huurbe- benLV°°r 'angkampeer- 'en m van de tariefstij- r een een Prijsbeschikking aan k lmum van 500 gul- smiddelingskosten. Door Rob Ruggenberg Vorig jaar en ook het jaar daar voor waarschuwde de Binnen landse Veiligheidsdienst voor het nieuwe 'rode gevaar': „De invloed van de Russische georga niseerde criminaliteit in ons land neemt toe en haar organisatie graad wordt hoger." De Russische maffia recruteert haar leden voornamelijk uit asielzoekers, wist de BVD. En: „De Russen houden zich hier bezig met vrouwenhandel, drug smokkel, wapenhandel, afper sing, immigrantensmokkel en nog veel meer." Ondanks de reputatie van de BVD om ernaast te zitten, stortte een deel van de Nederlandse media zich gretig op deze alarm kreten, zodat het halve land nu denkt dat de rode maffia de wereldvrede bedreigt, althans bij ons. Niets blijkt minder waar. De Russische maffia is inderdaad in Europa actief, behalve nou net in Nederland. Waar de BVD haar informatie vandaan had, blijft zoals gebrui kelijk geheim. Maar de commis sie-Van Traa heeft nergens aan wijzingen kunnen vinden voor de boude beweringen, die toen gepubliceerd werden onder ver antwoordelijkheid van BVD- directeur Doctors van Leeuwen. Dat is dezelfde man die nu als VANDAAG: DE RUSSEN De criminaliteit is overal, in alle bevolkingsgroe pen, in alle bevolkingslagen. De misdaad heeft wel heel verschillende gedaanten en oorzaken. De commissie Van-Traa heeft een uitvoerige wetenschappelijke inventarisatie laten maken van de georganiseerde misdaad in Nederland. Het is voor het eerst dat daarbij uitvoerig ook de mis daad binnen allochtone bevolkingsgroepen wordt beschreven en verklaard. Dit materiaal uit het eindrapport van de commis sie-Van Traa is de basis voor de serie 'Buitenland se criminaliteit in Nederland'. super-procureur-generaal bij Justitie de baas speelt over opsporing en vervolging. Ook rapporten van Duitse en Amerikaanse politiediensten laten zien dat de Russische maf fia zich in allerhande Ameri kaanse en Westeuropese metro polen en grote steden heeft geves tigd, behalve in de Nederlandse. In het rapport-Van Traa staat beschreven dat niet Russen hier misdaad komen bedrijven, maar dat de zaak vaker omgekeerd ligt: Nederlandse 'ondernemers' zoe ken (en vinden) Russen die bereid zijn om in het oosten mee te wer ken aan hun smerige zaakjes. Zo worden Europese subsidierege lingen getild, gestolen auto's van de hand gedaan en vrouwen geïmporteerd om hier in de pros titutie te werken. Toch zijn er gevallen bekend waarin halve en hele misdadigers uit de voormalige Sovjet-Unie geheel op eigen kracht vrouwen uit dat gebied overbrengen naar Nederland en ze hier dwingen tot prostitutie. Maar in die gevallen was de rol van Nederlandse souteneurs en eigenaren van seksclubs zeker zo belangrijk als die van hun Oost- Europese 'handelspartners', aldus het Van Traa-rapport. Als recent voorbeeld een geval van vrouwenhandel dat in Eind hoven aan het licht kwam. Na aangifte van een Russische vrouw dat zij slachtoffer van vrouwen handel was geworden, spoorde de politie een Rus op die al drie jaar actief was in deze handel. De man ronselde vrouwen in St.- Petersburg en liet hen vervolgens op zakenvisa naar Eindhoven komen, van waaruit ze werden gedistribueerd over seksclubs in Brabant en Limburg. Hoeveel vrouwen de man in totaal naar Nederland had gehaald, viel niet na te gaan. Maar in het half jaar vooraf- <V V5 Een casino, is dat niet een plaats waar ze je, onder het mom van een gezellig avondje uit, proberen uit te kle den? Zou je dan van zo'n instituut verwachten dat het een medewerkster ontslaat, omdat ze iets met striptea se van doen zou hebben? Nee toch? En toch heeft het casino in Zandvoort een caissière ont slagen, omdat haar vriend een striptease-felicitatiedienst runde. Jij bent nog niet jarig, kreeg ze na 16 jaar trouwe dienst te horen. De rechter heeft het ontslag inmiddels goedgekeurd, maar wel bepaald dat de vrouw een schadevergoeding van 20.000 gulden moet krijgen. Zo zie je maar dat een balletje raar kan rollen op de roulettetafel van het leven. Een vriend van me, Rien, heeft een klein vermogen in het casino vergokt. Toen ik zijn Franse echtgenote laatst vroeg of hij nog wel eens naar het speelhuis ging, zei ze: Rien ne va plus. Ik hoop eerlijk gezegd niet dat-ie dit leest, want hij zoekt wanhopig naar manieren om zijn schulden af te betalen en hij is gek genoeg om ook een striptease-feli citatiedienst te beginnen. Het zou triest zijn als hij naar dat paardemiddel grijpt, want zijn taille is net een paardemiddel, dus binnen de kortste keren heeft-ie ook wat dat betreft al zijn kansen verspeeld. Hij werkt momenteel trouwens als bakkersknecht. Zijn specialiteit is casinobrood. MERIJN Den Haag (anp) - Het gebruik van soft drugs onder jongeren valt reuze mee. Het aantal jongeren dat wel eens drugs gebruikt steeg de laatste vijf jaar fors, maar het gebruik per persoon sta biliseert zich. De GGD in Amsterdam noemt de opwinding over een reportage van Nova eerder deze week 'vol strekt onzinnig, onzindelijk en een vorm van reltrapperij'. De Jellinek-kliniek beschuldigt Nova van 'het creëren van sensa tie'. TNO zegt dat het programma zijn conclusies 'onmogelijk' had kunnen trekken. Nova bracht een reportage waarin wordt gespro ken over een spectaculaire stij ging van soft-druggebruik onder jongeren. Het zou in vijf jaar bij na zijn verdrievoudigd. Bijna 21 procent van de scholie ren van 14 tot 18 jaar rookte in 1995 wel eens marihuana, con cludeerde Nova uit een nog onge publiceerd onderzoek van TNO. In 1990 was dat nog 8 procent. Onderzoek van de Amsterdamse Jellinek-kliniek sloot daar vol gens Nova bij aan. Volgens A. Minjon van de Jelli nek-kliniek is er geen sprake van een verontrustende situatie. Uit onderzoek onder Amsterdamse scholieren concludeert Minjon dat het aantal gebruikers in Amsterdam de laatste drie jaar stabiliseerde. Landelijk gezien is sprake van een inhaaleffect, meent Minjon. Doordat de beschikbaarheid van drugs flink groeide, nam ook het aantal gebruikers toe. Minjon: „Daar hoeft niemand zich zorgen over te maken. De Nova-reportage heeft de situatie te veel opgeklopt. De suggestie is gewekt dat iedereen loopt te blo wen. Dat is niet waar. Ik spreek van een normalisatie." Tegelijkertijd zijn volgens Min jon minder jongeren gaan roken, en daalt de consumptie van alco hol. De Britse kunstenaars Gilbert (rechts) en George Stedelijk Museum in Amsterdam. Deze omstreden Londen getoond. De expositie in het Stedelijk gaat poseren voor een van hun 'Nakes Shit Pictures' in het schilderijen werden eind vorig jaar voor het eerst in vandaag open. foto anp Luxemburg (anp) - Advocaat-generaal P. Léger van het Europese Hof van Jus titie vindt dat het verhoogde belas tingtarief voor 'buitenlandse' Neder landers niet gerechtvaardigd is. Van onze verslaggever Noordwijk - In de ruimtevaartlaboratoria van Estec (European Space Research and Technology Center) in Noordwijk worden plannen uitgewerkt om weer mensen naar de maan te sturen. had deze mogelijkheid over het hoofd gezien. In beginsel mag een lidstaat van de Europe se Unie een onderdaan van een andere lid staat zwaarder belasten dan een eigen onderdaan, of het nu een werknemer of zelfstandige is. Maar een verschil in behan deling moet zijn gerechtvaardigd op 'een objectief en fiscaal relevant verschil in situ atie'. En daarvan is hier geen sprake, meent Léger. Aan het argument dat buitenlandse onder nemers nu via constructies een deel van hun inkomen vrijwel onbelast via Nederland zullen laten lopen - Léger noemt dit een 'fiscale invasie' van Nederland - heeft de advoaat-generaal geen boodschap. Hij kan het fiscale nadeel daarvan voor Nederland niet inzien. gaand aan zijn arrestatie ging het om tenminste negentig vrouwen. Nederlanders bleken in deze affaire een grote rol te spelen. Enkele kleine reisbureaus en aannemersbedrijven stelden zich garant voor de visumaanvraag- sters. Seksclubeigenaren gingen mee naar St.-Petersburg om vrouwen uit te zoeken. Het geld dat de vrouwen in de Nederlandse clubs verdienden werd als volgt verdeeld: 50 pro cent voor de Rus in kwestie, 25 procent voor de seksclubeigenaar en 25 procent voor de vrouwen. Die moesten van dat bedrag nog wel de reis naar Nederland beta len (waarvan de kosten veel hoger werden voorgesteld dan ze werkelijk lagen) plus kost en inwoning. De politie schat dat de Russische makelaar in die drie jaar zo'n drie miljoen gulden heeft omge zet. Het rapport-Van Traa acht het 'niet helemaal uitgesloten' dat de man zetbaas is geweest van één of meer maffia-groeperingen in St.- Petersburg. Maar de indruk is dat zo'n relatie er niet was. Net zomin als bij de andere 'Russische zaken' van de BVD die de commissie-Van Traa nader heeft onderzocht. (De vorige afleveringen van deze serie stonden in De Stem van 13, 14 en 15 februari) Over vier jaar moet een ruimte sonde voorbereidend onderzoek bij de maan gaan doen. Kort daarna zullen robots op de maan worden afgezet. Rond het jaar .2015 moet op de maan een basis worden gebouwd, waarin mensen kunnen wonen en werken. Prof. dr. W. Ockels, die faam ver wierf als eerste Nederlandse astronaut, is één van de drijvende krachten achter het, wat hij zelf noemt, 'terug naar de maan-pro- ject'. Volgens hem zal de definitieve opzet in het voorjaar van 1997 aan het Estec-bestuur worden voorgelegd. „Daarna kunnen we al heel snel, in het jaar 2000, van start," aldus Ockels. De plannen om in dat jaar een speciale maanverkenner in een baan rond de maan te brengen, zijn al vrijwel rond. Die satelliet is de eerste fase van het project. De verkenner moet gegevens leveren die van belang zijn voor de tweede fase, waarin vanaf de aarde bestuurde robots naar de maan worden gestuurd. Ockels heeft hoge verwachtingen van de nieuwe generatie robots. Ze zijn 'intelligent', kunnen zich aan veranderende omstandighe den en omgevingen aanpassen en zichzelf of elkaar repareren. In de Verenigde Staten is het maanonderzoek al een tijd in het slop geraakt. Zeer bekend werd de eerste bemande maanvlucht in juli 1969 met de astronauten Armstrong en Aldrin. Maar na het einde van het Apol- lo-project in 1973 heeft de Nasa geen maanlandingen meer uitge voerd. (ADVERTENTIE) Dit aanbod geldt bij aankoop van een nieuwe Galant. Al vanaf f36.645,-, met airco vanaf f 37.640,-, incl. BPM/BTW, excl. verwijderingsbijdragekosten rijklaarmaken, af Sassenheim. Wijzigingen voorbehouden. Met 3 jaar Multigarantiellnter-Euro Service. Imp.: Hart Nibbrig Greeve B.V., MITSUBISHI Sassenheim, (0252) 26 61 11. Dealeradressen in de Gouden Gids. MOTORS

de Stem | 1996 | | pagina 3