Winst Shell valt tegen Philips ziet nettowinst fors stijgen 4Freddie is de straat niet uit geweest Sur Jongetje uit Sprundel gedood onder mestwagen Chauffeur van Deventer rampbus aangehouden VACAWTIE ■AANH Doorsteken van Jijken omstreden Forse kritiek op rapport-Van Traa Lastenverlaging in 1997 onbetaalbaar Nederlander dronk vorig jaar glas bier minder HET WEER De ware Paul van Ostaijen Grote Gids Het klinkende succes van kristal Concern zorgt voor 'aardig afscheidscadeau' voor vertrekkende president-directeur Timmer Serieuze interesse Nottingham Forest voor Abdellaoui ^anaataanval in ^hene op ambassade VS ECHT BRUYNZEELPARKET ALLEEN OP DIT ADRES Holbrooke eist vertrek van generaal Mladic Van ontucht verdachte man uit Terneuzen op vrije voeten Hoofdveld van NAC krijgt verwarming Edese pyromaan betrapt Kunt u met een gerust hart via De Stem doen met een „Kleintje" onder de rubriek „Vakantie". Immers vele tienduizenden Stern-lezers en lezeressen (vier van elke tien) zeggen bijzondere belangstelling te hebben voor deze specifieke Kleintjes"-rubriek. H6e JAARGANG M «aag - Het plan om de natuur in de Westerschelde te kersteüen door dijken door te t»ken en polders onder water te Men lopen, heeft geleid tot felle Sk van WD, RPF, SGP en CDA Dat bleek gisteren tijdens d» behandeling door de Tweede Kamer van het waterverdrag roer de Westerschelde. ZIE ZEELAND - B1 - Op een speciaal i over het rapport van de tommissie-Van Traa is forse kri tiek geuit op enkele conclusies lit. Zo vinden veel deskun- dat het doorvoeren van I drugs niet verboden mag n. Bovendien moeten poli tie en justitie gebruik kunnen blijven maken van informanten. |ZIE BINNENLAND-A3 Den Haag - Alle beloftes ten kan het kabinet volgend geen belastingverlaging doorvoeren. Er zal, heeft het Cen traal Planbureau berekend, geen 1 voor zijn. Het is zelfs niet gesloten dat de lasten moeten worden verhoogd, omdat de eco- groei tegenvalt en de sociale fondsen kampen met eén miljardentekort. ZIE BINNENLAND - A4 Amsterdam - De afzet van bier in ons land is vorig jaar met 0,26 procent gestegen, tot ruim 13 miljoen hectoliter (1,3 miljard liter). Doordat ook de bevolking toenam, daalde het verbruik per hoofd van ,86 naar 85,8 liter. Alcoholvrije bieren werden min der populair. Van de 86 liter in 1994 bestond nog 4,7 liter uit bier zonder alcohol, in 1995 daalde dat naar 3,5 liter. Import-bier was vorig jaar goed voor 4,6 pro cent van de totale afzet door Nederlandse brouwerijen. Dat komt overeen met een stijging van 545.101 hectoliter in 1994 naar 612.822 hectoliter vorig jaar. •/'/lp VANDAAG IN DEZE KRANT Honderd jaar geleden werd de Antwerpse dich ter Paul van Ostaijen geboren. Was hij een opstandige dandy, die in zijn korte leven zijn tijd ver vooruit was? Of eer der een verbitterde man, die geen echte contacten kon maken? DEEL D In '94 bedacht Albert Heijn dat het wel leuk zou zijn om klanten te laten sparen voor kristal len glaswerk. Twee jaar later blijkt de actie een waanzinnig succes. Mil joenen Nederlanders zijn aan het kristal gegaan. ZIE DEEL E INHOUD 4 KATERNEN De Birinenkrant A2 Binnenland A3/A4 Buitenland A5 Beurs A6 Economie A7 Zeeland deel B Sport deel C Grote Gids deel D RTV-programma's D4 Surplus deel E 8 "710311 "000218" I I I I I VRIJDAG 16 FEBRUAR11996 LOS EXEMPLAAR: MAANDAG T/M VRIJDAG: 2,00 - ZATERDAG: 2,50 Door Paul Verlinden Den Haag/Moerdijk - Een tegenvallend vierde kwartaal heeft ervoor gezorgd dat het netto-resultaat van de Koninklijke/Shell Groep over 1995 met 2 procent is gedaald tot 10,95 miljard gulden. Van onze verslaggevers Eindhoven - „Een aardig afscheidscadeau," noemt Philips-top- man Jan Timmer de winstcijfers van het elektronicaconcern. Die liegen er niet om: de winst uit gewone bedrijfsuitoefening steeg met 31 procent naar 2,68 miljard gulden (7,90 gulden per aandeel). De nettowinst verbeterde van 2,1 miljard gulden naar 2,5 miljard. De uitkomsten overtreffen de verwachtingen. Analisten had den gerekend op een groei van het resultaat uit gewone bedrijfs uitoefening van 20 procent. Timmer oppert dat zijn werkne mers hebben gedacht: „De oude man heeft zo hard gewerkt, laten wij het hem de laatste keer gemakkelijk maken." De topman draagt per 1 oktober de fakkel over aan Cor Boonstra. Na de bekendmaking van de mooie resultaten en de optimisti sche verwachtingen voor het lopende jaar sprong de koers van het aandeel Philips 3,70 gulden omhoog. Bij het sluiten van de handel resteerde een winst van 1,60 gulden op een koers van 66,40 gulden. Overigens geeft Timmer toe dat de gang van zaken in het vierde kwartaal wat is tegen gevallen. Het zat de sector Consumenten elektronica vooral in Europa niet mee, waardoor Grundig dieper in de rode cijfers terecht is geko men. De groei van PolyGram stagneert en de resultaten op kleine huis houdelijke apparaten en medi sche systemen lopen terug. De grootste winstmakers zijn opnieuw de divisies Halfgeleiders en Componenten. Ook het resul taat van de sector Verlichting is gestegen. Daarnaast zijn de resultaten positief beïnvloed door de ver koop van aandelen in het Ameri kaanse Viacom, de lagere belas tingdruk, de winstbijdrage van de Taiwanese chipfabrikant TSMC en de beursgang van ASM Lithography in Veldhoven. De omzetstijging, die gepaard zal gaan met forse investeringen, zal niet leiden tot een wezenlijke uit breiding van het aantal werkne mers. Vorig jaar steeg het aantal werknemers met 12.100 tot 265.100. ZIE OOK ECONOMIE - A7: Philips ziet toekomst in bouw high tech-onderdelen Philips-topman Jan Timmer roemde gisteren bij de presentatie van de jaarcijfers de wereldomvattende campagne 'Let's make things Better'. Het is een illustratie van het nieuwe Philips. Het geeft aan dat er iets is dat de Philips-familie samenbindt.foto anp Shell Nederland boekte vorig jaar goede resultaten. De netto winst steeg - ondanks verlies voor de olieraffinaderij in Pernis - van 1,46 miljard gulden naar 1,84 miljard gulden. Shell Chemie in Moerdijk kende een zeer goed jaar, aldus J. Slechte, president-directeur van Shell Nederland. Binnenkort worden waarschijnlijk nieuwe investeringen voor Moerdijk bekendgemaakt. De cijfers van het hele concern stellen teleur, omdat de eerste drie kwartalen van 1995 juist een forse winstgroei hadden laten zien. Die is echter teniet gedaan door het vierde kwar taal, waarin de winst (1,5 mil jard gulden) 66 procent lager was dan in dezelfde periode in 1994. Redenen voor de winstdaling in het vierde kwartaal waren onder meer het slechtere bedrijfskli- maat in de chemie, de lagere marges in de olie-raffinage en bijzondere lasten. Shell-topman C. Herkströter is niettemin ingenomen met de resultaten over 1995. „Het was een vermoeiend jaar, maar wel een jaar waarover we tevreden kunnen zijn." Het 'vermoeiende jaar' waar het Herkströter over spreekt, heeft te maken met de herstructure ring van het concern waardoor 'veel mensen een dubbele baan hebben gehad.' Belangrijk onderdeel van de her structurering is een forse inkrimping van de hoofkantoren in Nederland en Engeland. Het aantal banen zal daar in drie jaar teruglopen met 28 procent tot 2820. In 1995 kwam de onderneming in de publieke opinie flink onder druk te staan door de affaire rond olieplatform Brent Spar en Shells aanwezigheid in Nigeria. Herkströter erkent dat Shell in beide kwesties niet goed genoeg gereageerd heeft op de kritiek. „We moeten beter luisteren naar wat er om ons heen gebeurt." VERVOLG OP ECONOMIE - A7 Het wordt een dag met veel bewolking. Enige regen of motregen. In de avond kans op winterse buien. De wind neemt toe tot matig of vrij krachtig. 0ss Nottingham Forest is seri- geïnteresseerd in Yassine Abdellaoui. De NAC-spits maak- interen in de oefenwedstrijd o TOP Oss grote indruk op -.mgham-scout Alan Hill, die '«-spela' naar Engeland Kin voor een oefenstage. L verloor het oefenpotje ove- "Sfflsmet 5-3. ■ZIE SPORT- C2 smL*!16 Amerikaanse Jtagtfe in de Griekse hoofd- tói ene is gisteravond het van een aanslag geweest, ai m! j vuurden een granaat imZt ïiste doeI' Het Pro- ter" P °P een nabijgele- idm1- /Plaats' ®uiten sneu velen o? om§eving, maar er riteiten boffers. De auto- 2® wmoeden dat de ter- iS V7 November verant- evi 13 voor de aanslag. sinds tonf m"dnkse groeP heeft Amerikl ln Griekenland al 21 vermoord60' ®n en Turken Gaat er bij Shell nu een lampje branden Van onze verslaggever Sprundel - Bij een ongeval op het terrein van een loonbedrijf aan de Klein-Zundertseweg in Sprundel, is gisteravond het zoontje van de eigenaar om het leven gekomen. Het kind werd overreden door één van de mesttankwagens van het bedrijf. (ADVERTENTIE) Dat gebeurde toen de chauffeur, een 25-jarige man uit Zundert, zijn combinatie achteruit het ter rein van het loonbedrijf opreed. Toen hij een gil hoorde, zag de chauffeur in zijn achteruitkijk- Parijs (anp) - Het aanblijven van de Bosnisch-Servische generaal Ratko Mladic is een serieuze schending van het vredesverdrag van Dayton. De Navo kan dat niet door de vingers zien en zal zijn vertrek moeten eisen. Dat vindt de Amerikaanse bemidde laar Richard Holbrooke. Holbrooke verwacht overigens dat de positie van Ratko Mladic en die van de Bosnisch-Servische leider Radovan Karadzic komend weekeinde aan de orde zullen komen op de ex-Joegoslavië-top in Rome. Maar hij acht het onwaarschijnlijk dat op deze bij eenkomst, waaraan ook de presi denten van Klein-Joegoslavië, Bosnië en Kroatië deelnemen, een oplossing zal worden gevonden. Op de vraag waarom Navo-troe- pen niet eerder achter generaal Mladic zijn aangegaan, ant woordde Holbrooke gisteren sim pel met 'Mogadisjoe'. Daarmee verwees hij naar de rampzalig verlopen poging van Amerikaan se troepen in Somalië om de plaatselijke krijgsheer Moham med Farah Haideed in handen te krijgen. ZIE OOK BUITENLAND - A5: Servische politie mag langer blijven spiegels het oudste kind van zijn werkgever wegkruipen. Op het gegil kwam ook de moeder naar buiten hollen. Toen ze samen bij het oudste kind stonden en zoekend rondkeken waar het jongere broertje was, zagen ze dat het ventje onder de wielen van de trekker lag. Het kind moet op slag dood zijn geweest. Het oudste kind was ook door de mesttankwagen geraakt, maar liep slechts lichte verwon dingen op. Het kon na onderzoek in het ziekenhuis van Roosendaal weer naar huis. Van onze correspondent Middelburg - De 32-jarige M.A. uit Terneuzen is gisteren door de rechtbank in Middelburg wegens gebrek aan bewijs vrijgesproken van ontucht met zijn vijfjarig nichtje en haar twee jaar jongere broertje. De officier van justitie had twee weken geleden vijf maanden cel geëist. De zaak kwam in juli 1994 aan het rollen, kort nadat A. was veroor-, deeld wegens het verkopen van drugs. Voor dat doel had hij zowel de woning van zijn neef als aangetrouwde neef gebruikt. Die waren daar nogal boos over geweest. Van onze verslaggever Breda - Het hoofdveld van het nieuwe NAC-stadion in Breda krijgt verwarming. Daarmee heeft de club een Nederlandse primeur. Afge lastingen als die van Neder- land-België in het PSV-sta- dion, behoren dan tot het ver leden. Het veld zal altijd bespeelbaar zijn. PSV, Ajax en Vitesse hebben al belangstelling getoond voor de veldverwarming bij NAC. Bestuurslid Cees van Haperen weet vrijwel zeker dat de KNVB andere clubs zal oproepen hetzelfde te doen. „Dit is toch de toe komst." Winterberg (anp) - De 39-jarige chauffeur van Hanze Tours die maandag de rampbus in Sauerland bestuurde, is gisteren aan gehouden en van het ziekenhuis in Winterberg overgebracht naar een gevangenishospitaal. De man uit Hoogeveen wordt beschuldigd van dood door schuld en het veroorzaken van zwaar lichamelijk letsel. Hanze Tours heeft verbaasd en geschokt gereageerd op de arres tatie, die volgde nadat de chauffeur gisteren opnieuw was verhoord. Bij het ongeval kwa men zeven passagiers van de tou ringcar dm het leven en raakten er 42 gewond. De chauffeur bestuurde een tou ringcar met 49 inwoners van Deventer, die terugkwamen van een dagje langlaufen in de omge ving van Winterberg. Op een smalle, spekgladde bergweg reed de bus achterop een andere tou ringcar van Hanze Tours, die uit week voor enkele-auto's die in de sneeuw waren gestrand. De bus met de Hoogevener achter het stuur kantelde daarop in een tien meter diep ravijn. De politie onderzoekt nog de technische staat van de anderhalf jaar oude bus. Volgens woord voerder R. Brouwer van Hanze Tours was de rampbus gedeelte lijk voorzien van zogeheten mod der- en sneeuwbanden. Door Wim van de Louw Ede - „Freddie kan het niet gedaan hebben, want hij is woensdagavond de straat niet uit geweest. Hij is om tien over half negen koffie gaan drinken bij de buren en was om tien uur weer thuis. Dus als de poli tie zegt dat die brand in Veen- endaal om kwart over negen is aangestoken, kan hij het niet gedaan hebben. Zo simpel is dat." Harm D. en zijn vrouw Teun kun nen en willen niet geloven dat hun zoon woensdagavond de brand heeft aangestoken in een caravan in Veenendaal. Sloten koffie heeft Teun al op, net als Harm. En siga retten gerookt, de ene na de ande re. Al vierentwintig uur aan een stuk, want ze hebben sinds Fred die's arrestatie geen oog meer dichtgedaan. Nauwgezet wordt de berichtgeving op radio en televisie gevolgd. De reacties zijn veront- wmammmmmr:- waardigd. „De politie weet niet waar ze mee bezig is. Freddie heeft een waterdicht alibi. De buren zeggen hetzelfde: Freddie kan het niet gedaan hebben. Ze hebben gewoon achter een ver keerde auto aangereden." „Op heterdaad betrapt? Hoe dur ven ze dat te zeggen? Laat me niet lachen," schampert Teun. „Als de politie een beetje mans is, houden ze de dader toch meteen aan. Of ze rijden hem klem. Nee, de heren wachten een uur en komen hem Ede (anp) - Twee politiemensen hebben de 22-jarige F.D. uit Ede, bijgenaamd de Edese pyromaan, woensdagavond vrijwel op heterdaad betrapt bij het aansteken van een brand in een caravan in Veenendaal. De raadkamer van het gerechtshof in Arnhem beslist vandaag over onmiddellijke, hernieuwde gevangenneming van de man, die sinds 1 december vorig jaar op vrije voeten was door een vormfout van justitie. D. stichtte in het voorjaar van 1995 zo'n dertig branden in Ede en omgeving. De Arnhemse rechtbank veroordeelde de man daar voor tot vijf jaar gevangenisstraf en tbs. Het gerechtshof eiste dinsdag in hoger beroep dezelfde straf. In Ede functioneert sinds maandag een nieuw brandenteam van de politie, omdat er in een maand tijd weer minstens twaalf bran den gesticht waren. De politie verdenkt de man ook van die brandstichtingen. thuis ophalen. Met veel geweld. Wat een onzin." De telefoon gaat om de haverklap. RTL, Veronica, SBS6, Nova, ze willen allemaal met de ouders van Freddie praten. „Geen commen taar," zegt Teun telkens. Behalve als Jaap Jongbloed belt. „Ha, lek kere smurf," zegt Teun hartelijk tegen de tv-presentator van het misdaadprogramma Deadline. In dat programma vertelde Freddie in december over zijn brandstich tingen. „Jaap wil dat ik kom ver tellen wat er is gebeurd. Nou, dat zal ik doen. Ik zal ze wel eens ver tellen wat ik van de politie vind hier in Ede." Maar dan zegt Harm vertwijfeld: „We zien hem nooit meer terug, Teun. Dit keer gaat hij voor de bijl." „Och man, je weet niet waarover je praat. Hij heeft dit niet gedaan." ZIE OOK BINNENLAND - A3: 'Iedereen kon weten dat de pyro maan weer in de fout zou gaan' Dit woord is vandaag in het nieuws. Een van de vele. Een krant vol. Nu de daad bij het woord: een echte Parker Roller-pen voor u, met uw woord(en) naar keuze erin gegraveerd, als u een nieuwe abonnee opgeeft. U de pen, de nieuwe abonnee om te beginnen twee weken de krant gratis. Noteer als nieuwe abonnee: Naam: Adres: Postcode:Plaats: Telefoon (voor controle bezorging): De nieuwe abonnee betaalt per: maand autom. incasso31,15 kwartaal autom. incassoƒ91,25 bank/gironrkwartaal acceptgiro93,75 De Parkerpen zenden aan: Naam: Adres:2 Postcode:Plaats: In de pen moet komen te staan: (max. 15 letters) 5 De pen wordt opgestuurd zodra wij het eerste abonnementsgeld ontvan- gen hebben. Stuur deze bon in een open envelop zonder postzegel naar Dagblad De Stem, Antwoordnummer 112,4800 VB Breda. DE STEM. DAGBLAD VOOR ZUIDWEST-NEDERLAND

de Stem | 1996 | | pagina 1