Crisis dient als kompas voor zwalkend Europa Topcl Britten azen op ondeugend kenteken Koning Kurt' is trots op resultaat Duitse eenwording Oud-woordvoerder noemt Boris Jeltsin in boek 6tragische, eenzame man' Invoering bio-brandstof| in Frankrijk omstreden rC993~ ^£0- H Engelse inter Cf6 mZeSt benoord DE STEM BUITENLAND Voordeel bij van (B> HYUnoni VAN R Dissidenten weer welkom DONDERDAG 15 FEBRUARI 1996 Door Bob van Huët Londen - Het ondeugendste kenteken in het koninkrijk is te koop aangeboden. Twee let ters en een cijfer: 'FU 2'. In het Nederlands klinkt dat weinig stout maar voor Engel sen is het een zeer herkenbare aanduiding voor de onbeleef de toevoeging: 'Fuck you too'. Op je auto is dat natuurlijk onweerstaanbaar naar andere weggebruikers. 'FU 2' was sinds 20 jaar eigen dom van de Smarts, de bekende Engelse circusfamilie. Mevrouw Hannah Smart reed er mee rond op haar zwarte Range Rover. Ze vertelde dat ze door het bij- zondere kenteken tal van leuke reacties had gehad. De familie heeft nu kennelijk genoeg lol gehad en het kenteken daarom aangeboden in een advertentie in 'The Times'. De vraagprijs bedraagt een kleine vier ton. Er is inmiddels veel interesse getoond, maar de aanbiedingen zijn voor Hannah nog niet inte ressant genoeg om afscheid te nemen van haar spraakmakende 'FU 2'. Een moment van géne bekende ze, toen ze ooit met haar Rover door Windsor Park reed en ze moest stoppen om het escorte van koningin Elizabeth te laten passeren. Volgens mevrouw Smart had de vorstin het kente ken opgemerkt. Net als in de Verenigde Staten bestaat er in Groot-Brittannië een grote markt voor persoonlij ke, originele en vooral curieuze kentekenplaten. Ze worden uit gegeven door de Driver and Vehi cle Licensing Agency (DVLA), een overheidsinstantie die verge lijkbaar is met het kentekenregi stratiekantoor. Sinds 1989 maakt het DVLA actief reclame voor de mogelijkheden. Dat heeft de schatkist al ruim 500 miljoen gul den extra opgeleverd aan zoge naamde 'hoogwaardige nummer platen'. DVLA-woordvoerder Byron Roberts verwacht dat 'FU 2' niet het duurste kenteken zal worden. Een door hem niet nader genoemd lid van een, 'niet-Euro- pese', koninklijke familie betaal de een absurde zes ton voor vijf letters voor- en achterop de limousine: 'KINGS'. Echt waardevolle nummers beginnen vanaf dertigduizend gulden. In die nog redelijk bescheiden categorie vallen het kenteken 'COM IC' (comic) van de Engelse komiek Jimipy Tar- buck of 'MAG IC' (magic) van tv- goochelaar Paul Daniels. 'BOB 1' is niet beschikbaar, aldus de DVLA-man. Maar wel 'NI BOB'. De prijs voor mijn eigen kenteken zou 5200 gulden zijn. Hoe gekker en exclusiever de let tercombinatie, hoe duurder het kenteken. Het DVLA heeft de bevoegdheid om beledigende vondsten in beslag te nemen. Over 'FU 2' heeft vreemd genoeg nog niemand geklaagd. Wel over het sinistere 'KILLS', wat vol gens Roberts 'zeer misplaatst zou zijn geweest bij een dodelijk ongeval'. De eerste die FU 2 bedacht was overigens een Engelse sexclub eigenaar. Hij deed er een snelle sportwagen bij en gaf het kente ken aan zijn vriendin, de toenma lige seksbom Fiona Richmond. Zij beleefde er uiteraard pikante avonturen mee. „Ik was jong, blond, vaak in Zuid-Frankrijk en ik had dat nummerbord, wat wil je nog meer," zo vertelde mevrouw Richmond. Overigens is circusbaas Billy Smart van plan om ook zijn eigen persoonlijke kenteken te verko pen. Dat luidt heel onschuldig 'BS 1'. „Van Billy en van Smart," zegt hij. Door Bert Schampers Brussel - „Helderheid, daar gaat het om. Werken we aan hetzelfde doel, denken we aan uitbreiding? Welke kant gaan we op?" Minister van Buiten landse Zaken Van Mierlo heeft zo zijn bedenkingen bij de regeringsconferentie die moet resulteren in een verbe terd Europees verdrag. En hij is niet de enige. De Europese Unie is een stuurloos schip. Politici roepen maar wat en de burgers geloven het wel. Eind volgende maand start in de Noorditaliaanse industriestad Turijn de Intergouvernementele Conferentie, afgekort in het Euro-jargon: de IGC. Naar ver wachting zullen de onderhande lingen over de toekomst van Europa ruim een jaar gaan duren. Het eindresultaat wordt in juni '97 voorgelegd aan de regerings leiders en staatshoofden tijdens de Europese top in Amsterdam. Van Mierlo was onlangs in Brus sel om met leden van de verschil lende commissies in het Europees Parlement van gedachten te wis selen over die IGC. In Den Haag sprak hij met collega's uit België en Luxemburg over hetzelfde onderwerp. Voorwerk Het oriënterende bezoek van de minister aan Brussel had alles te maken met het naderende Neder landse voorzitterschap van de EU. De kroon op het diplomatie ke voorwerk moet een aangepast Verdrag van Maastricht worden, het liefst met een glunderde Van Mierlo en Kok aan de andere kant van de tafel. Maar zover is het nog niet. Alle ideeën over verdieping en uit breiding van de Europese Unie passeren de revue. Eind vorig jaar beëindigde de zogenoemde reflexiegroep zijn voorbereiden de werkzaamheden, niet meer dan een inventarisatie van de knelpunten in de Europese samenwerking en enkele aanbe velingen. Maar in Turijn moet eind maart de echte agenda voor de onder handelingen worden vastgesteld. En dan is het nog maar de vraag wat er na al die maanden uit komt. Een efficiënter, politiek eensgezind, socialer Europa, dat streeft naar volledige werkgele genheid? Wie zal het zeggen, het klinkt alvast utopisch. Spoor bijster Nu al is er een geschil van mening over de rol van het Europees Par lement. Mag het EP als Europese instelling bij de komende verga deringen aan tafel zitten, mee praten, of geven de lidstaten er de voorkeur aan de zaken zonder pottenkijkers onder elkaar te regelen. Frankrijk en Groot-Brit- tannië zitten helemaal niet te wachten op ruimere bevoegdhe den voor het Europarlement. Dus meepraten hoeft van hen niet. Van Mierlo vindt dat stom. Als het namelijk over de instellingen gaat, is het maar beter om ze er wel bij te betrekken, zegt hij, ook al is dat strikt juridisch niet ver eist. Als je het EP negeert, krijg je volgens de bewindsman te maken 'met een permanente geïrriteerde commentator bij alles wat je doet'. Van Mierlo adviseert om alle direct belanghebbenden toe te laten. „Nodig dan geen Europar lementariërs uit, maar de instel lingen: het Europees Parlement, de Rekenkamer en het Europees Hof. Op die manier wordt dit onderwerp beroofd van zijn poli tieke lading. De IGC start onder een slecht gesternte. Er bestaat, zoals Van Mierlo toegeeft, geen helder beeld over het einddoel van de conferentie. Daarbij komen dan nog tal van economische en poli tieke geschillen. Nu de economie in de meeste lid staten niet uit het dal komt en de werkloosheid toeneemt, groeit het pessimisme over de haalbaar heid van de Economische en Monetaire Unie, die in 1999 moet beginnen. Het bedrijfsleven en de financiële wereld twijfelen open lijk, de politici blijven het project steunen, ook al dreigt de EMU Europa eerder te verdelen dan te verenigen. Helmut Kohl, die zich steeds nadrukkelijker manifesteert als de president van de Europese Unie, verspreidde wederom de boodschap van oorlogsdreiging en nationalisme als de EMU er niet komt en daarmee ook de politieke samenwerking sterft in het moeras van de verdeeldheid. De zondebok van Europa zijn natuurlijk de Britten, door Kohl bestempeld als het langzame schip dat het Europese konvooi afremt. De Britse Conservatieven dulden geen buitenlandse bemoeienis met hun Europa- beleid, dat is gestoeld op soeve reiniteit. Op het gepaste moment zullen de Britten - Conservatie ven of Labour maakt weinig ver schil - zelf wel beslissen of ze meedoen. Voor hen blijft een Europa a la carte het meest aan trekkelijk. Sfeer De sfeer in de hoofdsteden is niet optimaal, dat is duidelijk. Euro pa's toppolitici en managers zijn niet 'EU-forisch'. Zowel de Bel gische premier Dehaene als Kohl's rechterhand, CDU-frac- tieleider Schauble, voorspellen een diepe crisis als de muntunie er in 1999 niet komt. De laatste acht dat zelfs onver mijdelijk, omdat Europa teveel zaken tegelijk wil regelen: de onderhandelingen over 'Maast richt II', de financiële bijdrage van de lidstaten na 1999, de her vorming van het landbouwbeleid en natuurlijk de uitbreiding met de landen van Midden- en Oost- Europa. Een crisis is niet per definitie slecht, zegt Schauble, want zoiets schept duidelijkheid over de te volgen koers. Een crisis dus als kompas voor Europa, dat hopeloos op zoek lijkt naar de steun van de burger voor wie de bureaucraten in Brussel 'het' allemaal doen. De input is er wel, maar de output Door Frans Wijnands Bonn - De Duitse eenwording was duur, is duur en zal voor lopig nog wel duur blijven. „Maar toch is het hele land er al beter van geworden," betoogt prof. dr. Kurt Bieden- kopf. Zo profiteert de hele Duitse economie van de inspanningen die tot nu toe - richting ex-DDR - zijn gele verd. Ook mentaal is het eenwordings proces een verrijking; hoe groot de verschillen tussen oost en west ook zijn. 'Koning Kurt', zo wordt de christen-democratische minis ter-president van de oostelijke deelstraat Saksen genoemd. Zetelend in Dresden; een stad met dat culturele klimaat waar zakelijke ondernemers verras send gevoelig voor blijken te zijn. De afgelopen vijf jaar, memoreert hij, heeft het 'oude' West-Duits- land 600 miljard mark in de sane ring en de wederopbouw van het verkommerde oosten gestoken. Via een complex pakket van financiële transacties. Inclusief de veelbesproken 'solidariteits- toeslag'. Dat is de toeslag (nog 7,5 procent) op de belastingaanslag van iedere Duitse burger. Een gedwongen vorm van solidariteit, waar aan vankelijk nogal misprijzend over werd gedaan, maar waar je nog maar zelden echt hartgrondig over hoort mopperen. Ruim 600 miljard mark tot nu toe. En voor de eerstkomende jaren rekent de Duitse overheid onveranderd op een ondersteu ning van het oosten met 150 mil jard mark. Jaarlijks. Het geld is bestemd voor alles wat bij het opkrikken van een samenleving komt kijken: infra-structurele maatregelen, woningbouwsane- ring, sociale uitkeringen, allerlei subsidies. Een jaar geleden kwam de Duitse pers met de schokkende onthul ling dat het oosten 'een miljar dengraf' was. Er zouden tiental len miljarden marken verkeerd zijn besteed, verkwist en ver kwanseld. Fraaie voorbeelden werden genoemd, van dorpen die water zuiveringsinstallaties hadden gekregen, groot genoeg voor een forse grote stad. Er kwam een grootscheeps onderzoek en onder het inspectie-vergrootglas bleek de olifant, die met het blote oog was gezien, niet meer dan een flinke muis te zijn: hier en daar waren inderdaad bedragen onverantwoord of verkeerd benut, maar van een 'miljarden graf' was geen sprake. Volgens Biedenkopf hoort dat soort schoonheidsfouten bij de gigantische operatie waar Duits land vijf jaar geleden aan begon. Op grond van dramatisch ver keerde cijfers. De toestand van de DDR-economie was veel en veel slechter dan aanvankelijk werd verondersteld. Dat de DDR de motor van de Oosteuropese Comecon kon zijn, had alles te maken met de nóg beroerdere situatie in Polen, in Bulgarije en Roemenië. De oude DDR haalde bij de eenwording geen 40 procent van het West- duitse industrieel-economische potentieel, zoals was veronder steld, maar slechts 25 procent. Tussen de veronderstelde en de echte werkelijkheid gaapte een angstaanjagend verschil van 850 miljard mark! Biedenkopf: „Zeker zo groot was het verschil in mentaliteit, in leefwijze. In de DDR was 92 pro cent van de mannen en 90 pro cent van de vrouwen in het arbeidsproces ingeschakeld. Eco- DDR-Trabantjes zijn in de oostelijke deelstaten van het herenigde Duitsland niet meer in trek. Er heeft zich dankzij de steun uit het westen een ware revolutie voorgedaan. foto archief de stem nomisch waardevol of niet, echt produktief of niet. Dat deed er niet toe. Als er maar geen werklo zen waren. En omdat iedereen 'werkte', nam de staat de zorg en begeleiding van de jongeren op zich; van chrêche tot universi teit." De hereniging bracht schokkende veranderingen. „De mensen in het oosten leerden wat het betekende hun baan te verlie zen, meer huur te betalen, voor allerlei (overheids)diensten diep in de portemonnee te grijpen," zegt Biedenkopf. „Je moet je in het westen eens voorstellen dat je tegen 120.000 mijnwerkers moet vertellen dat er voor 80.000 van hen geen werk meer is. Dat is politiek-econo- misch ondenkbaar. Toch gebeur de dat in het oosten. Ik herinner me dat ik vijf uur de tijd kreeg om in een onderhandelingsge- sprek te moeten besluiten hoe ik 75.000 man zou moeten ont slaan." Het oosten van Duitsland nadert in lonen, in produktie en helaas ook in werkloosheid, snel het westerse niveau. En zou dat wel eens sneller kunnen bereiken dan aanvankelijk gedacht. Mede van wege de afnemende groei in het westen. Volgens Biedenkopf is de afbouw van de werkloosheid in Amerika 'gekocht' met zo'n 20 procent teruggang in de algeme ne levensstandaard. Die ontwik- Door Wierd Duk Moskou - De telefoons van alle medewerkers in het Krem. i lin worden afgeluisterd door de veiligheidsdienst van de president. Sommige medewerkers communiceren daarom I met elkaar door middel van briefjes die zij na gebruik ver- nietigen. Vjatsjeslav Kostikov, de voor malige perswoordvoerder van Boris Jeltsin, schetst in een voorpublicatie van een binnen kort te verschijnen boek, een opmerkelijk beeld van de duis tere, Byzantijnse gang van zaken in het Moskouse Krem lin. Er heerst een sfeer van ach terdocht en angst. Naaste medewerkers vechten om toegang tot de ziekelijke president die volledig wordt afgeschermd door het schim mige hoofd van zijn lijfwacht, Aleksandr Korzjakov. Met zijn publicatie in het weekblad Argoementy I Fakty bevestigt Kostikov geruchten die al lan ge tijd in Moskou de ronde doen. Jeltsin wordt door Kostikov een 'tragische, eenzame man' genoemd, 'vooral nu de demo craten hem hebben verlaten'. De president zou de laatste tijd slecht worden geïnformeerd. 'Of hij heeft te weinig tijd om het materiaal te bestuderen of de informatie wordt op een manier misvormd die gunstig is voor bepaalde mensen rond de president'. Jelstin maakt regelmatig een verwarde, slecht geïnformeer de indruk, tijdens de recente gijzelingsactie in Pervomaisko- je bleek de president in het geheel niet op de hoogte van de werkelijke omstandigheden. Jeltsin heeft inmiddels in het openbaar zijn excuses aange boden aan de inwoners van het verwoeste dorpje omdat hij Pervomaiskoje 'een van de belangrijkste Tsjetsjeense rebellenbases' had genoemd. Volgens Kostikov is Boris Jelt sin, die er in opiniepeilingen slecht voor staat, uitsluitend geïnteresseerd in macht. 'Hij is een man van macht, macht is zijn ideologie, zijn vriend, zijn concubine, zijn minnares, zijn passie. Alles wat uitstijgt boven de strijd om de macht interesseert Jeltsin veel min der'. Kostikov, die ooit politieke tegenstanders van Jeltsin 'kak kerlakken' en 'tuig' noemde, werd in 1994 ontslagen en benoemd tot ambassadeur bij het Vaticaan. Hij spaart in zijn Het vier jaar oude Verdrag van Maastricht is aan herziening toe. Centrale vraag is: hoe moet het nu verder met Europa? foto epa laat zich moeiljk vertalen. De jaren die komen zullen hoe dan ook beslissend zijn voor de ambi ties die Europa koestert op het gebied van vrede, welvaart en veiligheid. keling - meer werk voor allen, minder inkomen voor ieder per soon - is ook in het westen van Duitsland en Europa denkbaar. Experimenteren vindt Kurt Bie denkopf een zeer belangrijk aspect van het wederopbowupro- ces in oostelijk Duitsland. „Laat ons experimenteren," bezweert hij het westen, de overheid inbe grepen. Hij vindt het toch al een wonder dat het oosten zo snel, bijna naadloos, in de westerse bestuursstructuur, het stelsel van sociale voorzieningen, de recht spraak en het belastingstelsel is gegroeid. Maar de specifieke sociaal-maatschappelijke situ atie in het oosten vraagt soms om een afwijkende aanpak; om expe rimenten. „We hebben geen tekort aan werk, maar aan werkgevers", is in dat kader een veel geciteerde uitspraak van Biedenkopf, die er van ov,etuigd is dat het hele her enigingsproces later een histori sche prestatie zal worden genoemd. Voor één ding is Kurt Biedenkopf bang. Dat er een te groot verschil met de directe buren in het oos ten zal ontstaan. Met de Polen, de Tsjechen. En nog verder oost waarts. Verschil in materieel opzicht. „Als die buurlanden te ver ach terblijven, als de materiële ver schillen tussen hen en de (oost)Duitsers te groot worden, dan kan dat duivelse mechanisme in werking treden dat mensen, die zich achtergesteld voelen, uit nationale trots terugvallen op gevaarlijke nationale opvattin gen en gevoelens." Westerse politici en ondernemers moeten er volgens hem attent op blijven de midden-oost-Europese landen niet te vergeten als het over nieuwe investeringen en industriële expansie gaat. Door Wilko Voordouw Parijs - In Frankrijk is een debat ontstaan na het besluit vu premier Juppé om nog voor het jaar 2000 verplicht klassiekl benzine en diesel te mengen met bio-brandstof. Volgens cl Franse Groenen gaat het om een wanbesluit, dat helemaal getj oplossing biedt voor de milieuproblemen in het land. De partij zegt dat het weliswaar klopt dat de uitstoot van auto's die op biodiesel of bio-ethanol rijden vermindert, maar dat er andere problemen ontstaan. „In ruil voor minder zwaveldioxide en dieselroet-deeltjes krijgen we meer koolstofafval en een nieu we, intensieve landbouw. Want die akkerbouwgewassen voor de bio-brandstof vereisen een vorm van landbouw die het grondwa ter vervuilt door het gebruik van mest, kunstmest en bestrijdings middelen," aldus een woordvoer der van de partij. Het Franse kamerlid Eric Doligé, groot voorstander van biobrand stof want hij vertegenwoordigt de Loiret, een akkerbouwgebied, wuift die bezwaren van de Groe nen achteloos weg. „Onzin. We hoeven ons alleen maar te inspi reren naar het Amerikaanse voorbeeld. Daar is sinds het begin van de negentiger jaren de Clean Air Act van kracht. In alle benzine wordt 2 procent ethanol ingemengd en in diesel evenveel ester. Dat heeft geleid tot een reductie van de luchtvervuiling in de grote steden van vijftien procent. En wat die landbouw betreft: je kunt die landbouw grond voor industrieel gebruik op minder intensieve wijze bebou wen dan de andere grond. Er hoeft niet vervuild te worden." De Groenen menen verder dat biobrandstof op dit moment eco nomisch niet haalbaar is. „Ester en ethanol zijn drie keer zo duur als benzine of diesel. Nu kunnen de experimenten alleen maar worden uitgevoerd omdat er geen accijns over betaald hoeft te wor den." Volgens minister van Milieu Cor- rinne Lepage hoeft dat geen bezwaar te zijn. „Misschien is dat een mogelijkheid voor de toe komst, die vrijstelling van accijn zen." Ook minister van Landbouw Phi lippe Vasseur verwerpt de bezwaren van de Groenen. „Je moet gebruik maken van de rijk dom van je land. De 'groene ener- Premier Juppés besluit l>® ne en diesel voortaan net brandstof te mengen valtw goede aarde bij de milieuW» ging. gie', die we op onze de akkers kunnen verbouwt" zo'n vorm van rijkdom. Een en ander weerhoudt de w se bietenteler Christian D l er niet van om in Le Touquet ju start te gaan voor de ja Enduro. Dat is een bero motorcross op het Noo strand. Al zes jaar - en met nog meer overtuiging i hij de race op een meng super en ethanol. De ffljWj heeft voor dit jaar acntu ga's zover gekregen om bio-ethanol te gaan rijde „Natuurlijk ben ik M pat besluit van de re§enI? voor uitermate goed nieuw J( landbouw. Nu moieten meer nadruk aan de co laten zien dat we met W stof net zo goed ku1®i t ren," aldus Dequrat. J grji duidelijk laten zien" bij wijze van overwinnms hij een motorhelm die heeft van een suikerbiet- Tijdelijk is de complete £xcel Liftback extra ag» scherp geprifsA Zolang de voorraad strekt kost een Hyundai Excel Generaal Haczekstraat 6-H, tef. 076 - 5211 Doof Henk Mees Eindhoven - 'Euro 2000', de eindronde om het EK voetbal in 2000, wordt mogelijk ver deeld over vier Nederlandse en vijf Belgische stadions. Van de 31 wedstrijden tussen 10 juni en 2 juli zullen zestien (inclusief de finale) in de vier Nederlandse stadions en vijf tien in België worden gespeeld. Namens Nederland zijn behalve de Amsterdam ArenA, het Feye- noord-stadion en het PSV-sta- dion ook het nog te realiseren stadion in Arnhem kandidaat. In België hebben de gemeenten Brugge, Charleroi en Luik alle Ai drie: afgej king drie Arnl nog dion 6900 vang total 30.0C, Med: miss: nie Boris Jeltsin: slechts my macht geïnteresseerd boek 'Scheiden van de Presi dent' Boris Jeltsin enigs maar heeft geen goed woord I over voor diens naaste mede-1 werkers, generaal Aleksandr 1 Korzjakov en adviseur Viklor Iljoesjin, die worden afgeschii-1 derd als ijdel, jaloers en zelfs gevaarlijk. Beiden zijn oude vrienden van I de president en hebben zich altijd loyale medestanders getoond. Zij zijn de enigen die rechtstreeks toegang hel tot de president. Lijfwacht Aleksandr Korzjak- j ov, die wordt beschouwd een eigentijdse Raspoetin, iil verantwoordelijk voor hel afluisteren van de Kremlin- telefoons. 'Alle medewerkers] van de president gingen ervan uit dat ze werden afgeluisterd', aldus Kostikov. Soms besloten I hij en zijn medewerkers een bizar rollenspel op te voeren over de telefoon. 'We spee' dan dat we Jeltsin waren of I Korzjakov of Barsoeta (tegenwoordig hoofd van de binnenlandse veiligheidsdienst - wd) en brachten over de tele foon grappige toasts uit, of wel gaven politieke opinies en maakten evaluaties. Je kunt je voorstellen wat een ellende da; was voor die arme medewet- kers die de banden moesten beluisteren en onze gesprekken moesten analyseren'. Door Chris van Nijnatten Breda - NAC raakt Kees van kwijt aan óf PSV óf Feyenoord. heeft de 27-jarige middenvelder d| ken. Deze week heeft de speler met manager Frank Arnesen van navalsweekeinde neemt Van Wd over een eventuele transfer. NAC reageerde gisteren meteen op de belangstelling van de top clubs. Voorzitter Peek deed de middenvelder een voorstel voor een langdurige overeenkomst, waarbij een aanmerkelijke sala risverbetering het belangrijkste lokmiddel was. „Ik heb het gevoel dat NAC er alles aan gedaan heeft om te pro beren VanWonderen te behouden. Maar Feyenoord en PSV zijn natuurlijk zware tegenstanders," verklaarde Peek, die gepikeerd is over dê acties van de twee top clubs. „Weer gaat men zomaar aan de club voorbij. Dat vind ik onfatsoenlijk." Een vertrek van Van Wonderen zou Peek ten zeerste betreuren. „Dat zou erg jammer zijn. Wij beschouwen hem namelijk als een van de peilers voor de toekomst." Binnen de spelersgroep van de Bredanaars ontstaat zo langza merhand onrust over de gang van zaken bij NAC. „Ik denk niet dat NAC goed bezig is," stelde Dick van Burik, „andere clubs leggen spelers vast en bij ons hoor je niks. Ze zijn met een paar Belgen bezig, maar noem mij eens een goeie Belg. Die spelen bij Club Brugge, Anderlecht en eentje bij PSV. Die zal NAC wel niet halen." NAC dreigt bovendien ook Yassi- ne Abdellaoui kwijt te raken. Gisteren meldde een Engelse makelaar zich met de vraag of een transfer bespreekbaar was. Hij zei te spreken namens enkele Engelse clubs, waaronder Nottingham forest. Het is nog niet duidelijk of de club(s) Abdellaoui nog tijdens dit seizoen willen inlijven, wel dat de linksbuiten is gevraagd of hij eerst voor een korte stage over wil omen. Abdellaoui beraadt zich daarover, de NAC-leiding wil hem van i omsjl in on goedi| Duidl ling 1 Gootl ren beool Gootf seizo' punti Het i met hetsd Botterdam (anp) - Rob Wit- hge heeft de door hem aan- ff?paD?en arbitragezaak gen Feyenoord gewonnen. ,,,anaf indaag traint hij weer mee met de A-selectie van trarner Arie Haan. Ook collega-dissident Regi Blin- iiütiaUSfZich' 0p Pe«o°nlijk ^Ku?mVeMenaan'Weerin cnmmnS -het vonnis van de Jy officieel vanaf gebeld dg t0elaten' "Ik ben stein wf ®ana§er Hagel- waSr hoe,f njet meer te begin 0n eïJ donderdag ernaar?"; deerlijk. kijk terug to zal vechten om elftj k°men in bet eerste bliiven Feyenoord hem een ?LWeigeren' dan was gulden nongu0m van 10-000 Witschn g toeSewezen. ten van er6n Blülker moch- trainen jiet meer mee- Pormpoie A-selectie. Wel deel maakr ze daan,an 'enbost\Birecteur Ede" arbitron tijdens de de invloed 6en verzieken de Z Witschge op 00k Heus Mae gS nr°k Z® de zaak en Bosz bi3 'dadrukkeiru1'glsteren liet ze Peyenoo?d weten dat en houding S op de inzet heeft aan t Van dat drietal u aan te merken. dusr ciesi van i Wat! Woni bekel daar voor clubs inter! beloq sen\ De k| ren i ven. hebbi pron spe dat bepal „Geil 0( Brut woeg de spor maal gan£ ten i Een Gron blijk! inmif de

de Stem | 1996 | | pagina 8