Euthanasie kost staat veel geld Europa zet vaart achter invoering kooiconstructies Jfeisjesbende terroriseerde bij voorkeur 'blonde, mooie meisjes' Voedingsbodem voor criminaliteit Westbrabantse drugzaak eerste toets visie Van Traa PHANTOM OPERA. DB STEM BINNENLAND A3 Forse prijs uitblijven wetgeving Monumentale Schiedamse molen uitgebrand The Herdenking slachtoffers busramp WD: 4 PvdA'er is een labbekak' Haags hof straft doorlaten cocaïne onverbiddelijk af BUITENLANDSE CRIMINALITEIT IN NEDERLAND UARI 1996 A2 tannië en Ierland: In Wales en zuidwest overwegend droog en zon. In de rest van en Schotland overwe- ilkt en van tijd tot tijd Middagtemperatuur aden. Luxemburg: Donder- nog zonnige perioden. noorden uit meer en vooral vrijdag regen, voorafgegaan uw. Stijging van tem- tot ongeveer +6 graden y. ;n Midden-Frankrijk; ;ten geregeld zon en op tsen droog. In de ooste- epartementen meest en vooral vrijdag kans egen of sneeuw. Don- jg vrij koud met maxi- +3 graden; vrijdag in en aanmerkelijk zach- inkrijk: Flinke zonnige en vrijwel overal ooral in het zuidoosten id. Vrij koud met op ig maxima van -2 gra- ,yon tot +4 in de omge- Biarritz; alleen vlak Middellandse Zee graden of meer. 1: Vrij zonnig. Alleen in ste zuiden ook wolken maar vrijwel overal /liddagtemperatuur aan iveer 14 graden. In het zuiden, en don- ook nog in het noorden, zwaar bewolkt en af en n; in het zuiden hier en el regen en veel wind. flinke zonnige perioden Vrij koud met op don- maxima van +6 graden loordoosten tot 15 langs a's in het zuiden. ■'linke zonnige perioden >g. Maar donderdag in Iden en zuiden nog wis- met enkele regen- of sbuien en in hogere stre- gelijk sneeuw. Vrij koud xima uiteenlopend van 5 plaatselijk in het noor- 15 op Sicilië, nland en Kreta: Half tot bewolkt en van tijd tot ;en. Middagtemperatuur er 15 graden maar vrij- n het noorden uit kouder, ind: Donderdag eerst nog daar zon. Verder veel ring en af en toe sneeuw; vooral in het noorden :sten, ook regen. In het vrijdag later op de dag, jw opklaringen. Donder- axima rond het vriespunt; j van het noordwesten uit :rkelijk zachter, erland: In Wallis, Tessin gadin flink wat zon, voor- nderdag. Elders bewolkt is op sneeuw. Donderdag na van -2graden in het en tot +6 in het zuiden; g door föhn in Tessin 10 n of meer. nrijk: Wolkenvelden en af sneeuw. In Karinthie perioden en droog, agtemperatuur donderdag ets onder het vriespunt; ig daar net boven. DONDERDAG 15 FEBRUARI 1996 Van onze verslaggever Apeldoorn - Ziekelijk jaloers op i blonde, mooie meisjes. n ^er jonge allochtone vrouwen, die der deze week door de Apeldoornse nolitie zijn opgepakt wegens mishande- L hadden het voornamelijk voorzien „o hun Hollandse soortgenoten. Slachtoffers werden willekeurig geko rt Alleen hun uiterlijk - blond en mooi was voldoende om zonder aarzeling tot ff0f geweld over te gaan pe politie in Apeldoorn heeft het over een'uniek verschijnsel'. Signalen over mishandelingen van jonge ADeldoornse vrouwen kwamen in de afgelopen maanden bij de plaatselijke KAARTJE Wasbo Echt i woonplaats van deze man volgorde de naam van zijn eroep. lij voor de kost? politie al regelmatig binnen, maar het onderzoek naar deze geweldplegingen kwam pas op gang, toen een vader onlangs zijn mishandelde dochter ertoe kon overhalen om aangifte te doen. Het meisje bleek zonder enige aanleiding door een groep haar onbekende leeftijd genoten in elkaar te zijn geslagen. Het onderzoek leverde vier verdachten op; jonge vrouwen in de leeftijd van veertien tot negentien jaar, die inmiddels ook een bekentenis hebben afgelegd. „Nederlandse vrouwen," benadrukt de woordvoerder van de politie, „maar van Antilliaanse, Turkse en Marokkaanse afkomst." Uit de verhoren is ook meteen duidelijk geworden om welke motieven het ging: „Ze zijn op een ziekelijke manier jaloers op blonde meisjes die er goed uit zien. En tegelijkertijd zijn ze ook bijzonder onte vreden over hun eigen leven," legt de politie-woordvoerder uit. Hij zegt dat ongeveer twintig jonge vrou wen uit Apeldoorn zich systematisch, zeker sinds oktober vorig jaar, schuldig maken aan willekeurige geweldpleging en dat blonde, goed ogende meisjes een speciaal doelwit vormen. De daders trekken altijd in groepen van wisselende samenstelling door het cen trum van de stad en de slachtoffers wor den soms bij middelbare scholen opge wacht. De 'meisjesbende', zoals de politie de groep omschrijft, mishandelt de slacht offers, scheldt ze uit en laat ze gewond op straat achter. De meeste slachtoffers hebben zich onder doktersbehandeling moeten stellen. Tot nu toe zijn tien slachtoffers opge spoord, van wie de meeste aangifte heb ben gedaan. De politie gaat er echter van uit dat er veel- meer slachtoffers zijn die zich, uit vrees voor terreur van de meisjes, niet bij de politie durven te melden. Tijdens de verhoren hebben de vier jonge vrouwen nog geen enkel berouw getoond. „Ze hebben totaal geen spijt. Ze zijn juist bijzonder trots op wat ze heb ben gedaan," zegt de politie. Ambtenaren en opbouwwerkers die dagelijks met allochtone jongeren in Apeldoorn te maken hebben, zijn door het relaas van de politie met stomheid geslagen. „Ik ben kwaad op de politie dat we daar nooit iets over gehoord hebben. En, als de bevindingen van de politie kloppen, ben ik helemaal woedend op de daders," reageert M. Bachir, de plaatselijke min derheden-ambtenaar. Het wetenschappelijk onderzoek- en documentatiecentrum van het ministerie van Justitie laat weten dat het aantal gewelddelicten - eenvoudige mishande ling - door meisjes in de afgelopen jaren is verdubbeld. De politie van Apeldoorn verwacht de komende weken nog meer verdachten aan te houden. Door Madeleen Wesseling (anp) Arnhem - Het voeren van proefprocessen tegen artsen in eutha- nasiezaken heeft Justitie de laatste tien jaar vele honderddui zenden guldens aan schadevergoeding gekost. Daar kan nog eens een fors bedrag bijkomen als de zaken die nog op de plank liggen worden doorgevoerd. Vorige week bleek uit een onder zoek dat 84 procent van de Nederlanders voorstander is van euthanasie. Volgens advocaat mr. E. Sutorius, juridisch adviseur van de Nederlandse Vereniging voor Vrijwillige Euthanasie, ech ter stelt de wet dit 'misdrijf' nog steeds strafbaar. Via proefprocessen werd door rechters een aantal richtlijnen gesteld waardoor artsen, die I zich aan die zorgvuldigheidsre- gels houden, straffeloos worden. Proefkonijnen Steeds weer echter bleek justitie, vaak in opdracht van de minister, I nieuwe proefkonijnen nodig te I hebben om die criteria fijner te I omlijnen. I Forse kritiek van de 'verdachte' 1 artsen, die een lange lijdensweg I moesten doormaken via openbare 1 rechtszittingen, resulteerde later, 'na hun gebleken straffeloosheid, I in forse schadeclaims van tussen I de 2500 en 150.000 gulden. I Dit zijn, volgens Sutorius, pure 1 materiële kosten voor bijvoor beeld rechtsbijstand. Smartegeld werd, tot dusver, nooit gevraagd. [Sutorius: „In de discussie over ranasie is tot dusverre onder- belicht gebleven dat Justitie een 'ie prijs betaalt voor het uit blijven van wetgeving. De afdoe- van euthanasiezaken legt beslag op de capaciteit van politie en justitie, die ik liever I besteed zag aan een effectieve bestrijding van de criminaliteit. Maar ook zijn, in de laatste tien jaar, aan artsen betaalde schade vergoedingen waarschijnlijk in de honderdduizenden guldens gaan lopen. Het is reeël de vraag te stellen of deze kosten nog wel proportioneel zijn. Het gaat ten slotte meestal om de toetsing van zorgvuldig uitgevoerde euthana sie." Ondanks de soms hoge schade vergoedingen, gaat justitie dóór met de strafrechtelijke vervol ging, ook van zorgvuldig hande lende artsen. Sutorius is daar fel tegen. Hij vindt dat euthanasie uit het strafrecht gehaald moet worden. Het werkt nu niet alleen stigma tiserend, maar veroorzaakt, vol gens hem, ook een grote daling van het aantal verplichte meldin gen van een niet-natuurlijke dood. Dit omdat artsen met het risico van vervolgingen stank voor dank kunnen krijgen wan neer ze de euthanasie eerlijk opbiechten. Minder meldingen Door het niet-melden zou een groot aantal euthanasiezaken - er zijn er jaarlijks een paar duizend - niet getoetst en gecontroleerd kunnen worden. De 'slechte' gevallen, die er volgens de raads man ook zijn, blijven daarmee verscholen. Vooralsnog wachten zeker twaalf artsen op hun rechtszaak. (ADVERTENTIE) haver, dronken, ole; 3. anode, g, staker; 5. sediment, stoa, Eli; lionier, roerdomp; 8. error, kere, ie; 10. reaal, sintel, erts; 11. atie, moeite, tra; 13. mergel indel, latei; 15. Ase, lende, la, p. handel, ir, nerveus; 3. avond, ïorant, gal; 5. prei, moiré, t, an; 7. grein, dreg, iemand, ig, sloep, tremel; 10. aks, so. tala; 12. onraad, drie, getal element, er, net; 15. kerrie, \J1 üic VSB CIRCUSTHEATER SCHEVENINGEN aRi'lijks 20.00 uur (behalve op maandag); zondags ook matinee 14.00 i Reserveren: PHANTOM-PHONE 06-300.100 (7 dagen per week 10-22 uur; 40 ct per min.) Iedere dag opnieuw ben ik blij dat ik geen Haags politi cus ben. Ik zou er namelijk niet in slagen om én logica in woorden te vangen én een boze kiezer dusdanig om te praten dat-ie toch weer op me stemt. Ik bedoel, hoe leg je als kamerlid een werkman uit dat voorkomen moet worden dat hij twee gulden per maand kwijt is aan een sportkanaal, maar dat het heel wel te accepteren is dat hij 30 procent van zijn salaris inlevert in geval van ziekte? Dom als ik ben, zou ik het argument aanvoeren dat zijn nabestaanden in deze verzorgingsstaat bij het verbie den van zo'n sportzender in ieder geval geen uitkering van min twee gulden per maand krijgen. Ik begrijp niets van politiek. Veel meer spreekt mij de actie van die koffiejuffrouw van de Tweede Kamer aan. Zij weerde gisteren op eigen houtje demonstrerende bur gemeesters uit het kamergebouw. Een gewezen staatssecretaris van Defensie werd door haar als een kleine jongen naar buiten gestuurd, waar schijnlijk omdat-ie zijn voeten niet goed geveegd had. En zo'n sul gehoorzaamt dan nog ook. Maar misschien is de macht van koffiejuffrouwen wel zo groot dat ze zelfs de dienst uitmaken in het Torentje. 'Zeg meneer Kok, wij gaan er toch niet voor zorgen dat die luie vent van mij de hele week voor de tv ligt, hè? Ik moet wel The Bold kunnen blijven zien... Suiker en melluk?' MERIJN Van onze verslaggevers Den Haag/Brussel - Europees commissaris Neil Kinnock van Transportzaken gaat vaart zetten achter de verplichte invoe ring van een kooiconstructie voor autobussen. Aanleiding is het busongeluk in Winterberg, waarbij maandag zeven Nederland se toeristen omkwamen. De Europese Unie is al lang bezig met voorstellen om de veiligheid van touringcars te vergroten. De Europese Commissie komt bin nen enkele maanden met richtlij nen voor gordels en de veranke ring van stoelen. Verscheidene organisaties, zoals Veilig Verkeer Nederland, drin gen daar al geruime tijd op aan. Maar de lidstaten zijn er nog niet uit of deze en andere richtlijnen bindend moeten zijn. De Rijksdienst voor het Wegver keer verwacht dat het nog gerui- me tijd duurt voordat de richtlijn over kooiconstructies van kracht is. Op dit moment wordt nog hevig gediscussieerd over de vraag hoe deze constructies moe ten worden getest. Een kooiconstructie voorkomt in de meeste gevallen dat het dak van een bus na omkanteling wordt ingedeukt. Zo'n construc tie is nu al verplicht in Groot- Brittannië, Spanje en Hongarije. Nederland wacht Europese besluitvorming af alvorens maat regelen te nemen. Het voelt er niets voor eenzijdig touringcar- bedrijven op te zadelen met ver plichte en dure aanpassingen. Dat past niet in het Europese eenheidsstreven en is slecht voor de concurrentie. De Stichting Keurmerk Busbe drijf, eind 1994 opgericht om de kwaliteit van touringcarbedrij- ven te verbeteren, is een warm voorstander van gordels èn een verstevigde dakconstructie, maar dan wel in Europees verband. De stichting is een initiatief van de RAI (bussenbouwers), ANVR (touroperators) en KNV (werkge vers). Van de vierhonderd touringcar- bedrijven in Nederland zijn er inmiddels 46, veelal grotere, bij aangesloten. Zij hebben samen ruim 1200 bussen op de weg, meer dan een kwart van het totaal. Hanze Tours, eigenaar van de verongelukte bus, is niet aange sloten bij de stichting. Het bedrijf bestaat pas enkele maanden en heeft dus slechts een tijdelijke vergunnning. Van de tien slachtoffers die zijn achtergebleven in Winterberg, liggen er nog vier op de intensive care. Volgens een woordvoerder van de alarmcentrale SOS-Inter- national verkeren zij buiten levensgevaar. In de tweede helft van volgende week zal in Deventer een beslo ten herdenkingsdienst worden gehouden voor de slachtoffers van de busramp in Winterberg. Den Haag (anp) - WD-kamerlid Remkes wil dat het kabinet snel met een alternatief komt voor de afgeschoten stadsprovincie Rot terdam. Daarbij moet de regering nagaan of splitsing van Zuid-Holland in twee 'opgetuigde' provincies met Rotterdam en Den Haag als hoofdsteden zinvol is. PvdA-kamerlid Van Heemst verklaarde eerder deze week na de stemmingen over de stadsprovincie geen idee te hebben hoe het verder moet met Rotterdam. Remkes: „Wat is dat nou voor een labbekak. Hij heeft de stadsprovincie om zeep geholpen." De uit 1794 stammende molen De Walvisch in Schiedam is gis ternacht door brand verwoest. De stenen stellingmolen, met een hoogte van 33 meter één van de grootste ter wereld, is vrijwel geheel uitgebrand. De schade beloopt de 2 miljoen gulden, schat de brandweer. De Walvisch is al een keer eerder door brand beschadigd. De res tauratie, in stappen uitgevoerd, was juist twee maanden gele den afgerond. foto anp ©JFS Door Wippel Houben I en René Kloeg I ,'re^a Het Openbaar Minis- I «,ne ln ®reda heeft zich wel 1 voorbarig op de borst i *~Pj over de opsporings- de in de grote drugzaak lrs van z- uit St.Wille- ai Willem W. uit Rijs- pBElsWsBn^eBlU61 or h„ u''e za' no§ m°eten blijken buLi ge Raad de toegepaste I sanctioneert. TrJSAe eerste keer na 'Van buigt over A06 H°ge Raad Zich in w Jer de opsporingsmethode Miwk drugonderzoeken. De 5dn t Wereld kiikt halsrei- gl u* naar het arrest. «dvoai? mr' Lenaerts, de ,eS vanW' Detweehoofd- lc!J ia 'en z'in veroordeeld tot twee mir rak ^00r ongeveer besla» DJ°en Sulden aan in I üti Jn Ten Selden en goede- I In een erbeurd verkdaard. 'U NovaPnClaal ^"Programma '^ahalw Mhet raPPort-Van "r G R™en officier van justitie yak Van 7 undeP°litie de Z./w. bijna juichend kan worden zonder dat politie en justitie buiten hun boekje gaan. De gevolgde methoden zijn goed gekeurd door de rechtbank in Breda en door het gerechtshof in Den Bosch. De raadslieden van de acht ver dachten hebben zich er zeer kri tisch over uitgelaten. Hun kritiek over de controle op de gebruikte methodes komt in de buurt van wat de commissie-Van Traa vindt. „Volgens de aanbevelingen van Van Traa moet een methode op enig moment controleerbaar zijn. Dat is in deze geruchtmakende zaak niet mogelijk gebleken. We mochten van de rechters en raadsheren geen vragen stellen over mensen van wie de RCID (regionale criminele inlichtingen dienst) haar informatie had." „We mochten zelfs niets weten over de beweegredenen van deze lieden om met de politie samen te werken, over hun achtergronden en daarmee over de betrouw baarheid van hun informatie." „Via Nova hebben we moeten vernemen dat de RCID met veer tien informanten heeft gewerkt tfimjA^dteeld, hoe een grote orgamsatie opgerold Den Haag (anp) - Het Haagse gerechtshof heeft een onverbidde lijke sanctie gesteld op het door politie en justitie willens en wetens op de markt laten verdwijnen van 250 kilo cocaïne. Het hof bepaalde dat het Openbaar Ministerie met de doorlating spraktijken zijn recht op vervolging van een 43-jarige Surinaam se ex-politieman gedeeltelijk heeft verspeeld. Met het welbewust doorlaten van de drugs heeft de overheid 'vui le handen' gemaakt, aldus het hof. De overheid is medeplichtig aan het plegen van een misdrijf en kan dan onmogelijk een ver dachte, in dit geval S., op grond van datzelfde misdrijf veroorde len, vindt het hof. en dat de politie aan zes infor manten 35.000 gulden tipgeld heeft betaald. In het dossier staat daarover niets. Hoe betrouwbaar ze geweest zijn blijft een open vraag," klaagt hij. Lenaerts verwacht dat de Hoge Raad zich ook zal bezighouden met wat het OM in Breda haar 'grote openheid' noemt. „Pas anderhalf jaar na de laatste van drie inkijkoperaties in Ulico- ten heeft de officier in allerijl het proces-verbaal van bevindingen daarover laten opstellen. Hij zag aankomen dat de opwinging rond het proces Charles Z. gevolgen zou hebben voor de zaak Van Z./W. De rechtbank vond het allemaal best," zegt Lenaerts. Hij is het helemaal eens met de kritiek van de hoogleraren Naeyé en Schalken in het Nederlands Juristenblad. De schrijvers stellen daarin dat de rechters jarenlang geen kriti sche vragen hebben gesteld over de toegepaste opsporingsmetho den en daarom medeverantwoor delijk zijn voor de opsporingscri sis. „In de zaak waarin wij gepleit hebben, zie je dat hele maal terug," vindt hij. Naar zeggen van Lenaerts is het onderzoek gestart op informatie die niet klopte. „De tip was dat er gehandeld werd in cocaïne en wapens. De eerste inkijkoperatie leverde een kleine hennepkweke rij op. De boot waarin zevenhon derd tot duizend kilo cocaïne zou liggen, bevatte zelfs geen spoor van cocaïne. Daar waren wel maanden van observaties aan voorafgegaan." „Het is nooit bewezen dat Van Z. via een handlanger in Colombia 800.000 gulden heeft betaald voor die cocaïne. De politie heeft een partij van duizend kilo cocaï ne laten lopen, die in een schuur in Galder geraffineerd werd. Ook die schuur heeft maandenlang onder constante observatie gele gen," weet hij. Het onderzoek heeft in achttien landen gelopen. De politie heeft 121.352 telefoongesprekken afge luisterd, met de namen van 4457 personen gewerkt, meer dan een miljoen fotokopieën gemaakt, twintig huiszoekingen gedaan en 346 verhoren verricht. En zij heeft 140.000 vliegkilome- ters gemaakt. Een deel ervan komt op het conto van een offi cier van justitie en een recher cheur, die op het eiland Antigua drie weken naar een bootje heb ben zitten kijken. Door Rob Ruggenberg Veertig Nederlandse vrachtwa genchauffeurs zitten wegens hasjsmokkel vast in Marokkaan se gevangenissen. Dat is eigenlijk gek, want Marok ko is - meldt het rapport-Van Traa - een echt 'narco-land' geworden, met hasj als belang rijkste exportartikel. Van Traa levert ook de verkla ring. Vroeger organiseerden Nederlandse drughandelaren de hele lijn: van de aankoop in Marokko tot aan het transport en de verkoop in Nederland. Marok kaanse handelaren hebben de afgelopen jaren echter aan macht gewonnen en willen de rol van de Nederlanders terugbrengen tot die van transporteurs. Wie het toch op eigen houtje pro beert loopt het grote risico (na een tip van de handelaar) door de douane te worden gepakt. Zo beschermt de Marokkaanse drug wereld zijn eigen positie. Die wereld is machtiger dan tot nu werd verondersteld. Het rap port-Van Traa zegt dat de hele Marokkaanse overheid plus de politiek (zowel links als rechts) vergiftigd is door de drughandel en de daarbij horende corruptie. Marokko is in enkele jaren tijd economisch afhankelijk gewor den van drughandel. Tot voor kort waren de geldzendingen van gastarbeiders in het buitenland de voornaamste inkomstenbron voor de Marokkaanse betalings balans. De Marokkaanse drugbazen gebruiken graag Nederlandse vervoerders om de drugs naar Nederland getransporteerd te krijgen, omdat deze onderweg minder de kans lopen aangehou den te worden door politie en douane. VANDAAG: DE MAROKKANEN De Nederlandse politie wisselt geen informatie meer uit met col lega's in Marokko. Hoe omvang rijk het Marokkaanse netwerk in Nederland is valt mede daardoor niet precies te zeggen. De politie korpsen beschikken wel over 'legio aanwijzingen' dat Marok kanen in Nederland zich met hasjhandel bezighouden. De centrale handelspunten van het netwerk liggen in het Gooi en in Brabant: Helmond, Venlo, Eindhoven, Maastricht en Til burg. De drughandel in detail vindt vooral plaats in ketens van kof fieshops, shoarmazaken en broodjeswinkels. Ondanks al die kennis gaan politie en justitie er slechts in beperkte mate achter aan, constateert het rapport-Van Traa enigszins mismoedig. Het geld dat de Marokkaanse onderwereld in Nederland ver dient wordt vrijwel volledig teruggesluisd naar Marokko. Drugrunners lokken Franse en Belgische drugtoeristen naar Spangen toe, soms al vanaf de A16. Sociologen hebben in 1992 en 1993 een profiel gemaakt van die drugrunners en kwamen tot de conclusie dat 93 procent van Marokkaanse origine was. Som migen waren nog kind. Het rapport voegt hier de opmer king aan toe dat veel Marokka nen niet inzien waarom een lucratief artikel als cannabis niet kan worden verkocht in een land waar de overheid het gebruiken ervan gewoon toestaat. De mees ten zien weinig kwaad in de han del. Van alle 200.000 Marokka nen in Nederland komt 80 pro cent uit het Rif- gebergte. Dat is precies het gebied van waaruit de cannabis-cultuur zich thans ver spreidt. Nederlandse bedrijven kozen destijds dit gebied uit voor de werving van gastarbeiders omdat van deze niet-ontwikkelde bevol king de grootste gedweeheid werd verwacht. Het opleidingsni veau van de Marokkaanse gastar beider was dramatisch laag: 70 .procent had zelfs geen lager onderwijs. Daar ligt de achtergrond van de constatering dat de Marokkaanse georganiseerde misdaad in Nederland 'begint op de hoek van de straat'. Marokkaanse jongeren halen op school de slechtste resultaten, vertonen het hoogste drop-out-percentage, hebben door discriminatie nauwelijks kansen op de arbeidsmarkt en hebben ook de laagste gemiddel de inkomens. De tweede generatie doet het minder slecht, maar het globale beeld blijft er een van hopeloze sociale achterstand en culturele ontwrichting. Een voedingsbodem voor crimi naliteit, concludeert de commis sie-Van Traa. (De vorige afleveringen stonden in De Stem van 13 en 14 februari)

de Stem | 1996 | | pagina 3