'Dans je de hele nacht met mij' Boerenbruiloft zit met kapot 'De drank zal weer rijkelijk 'Uitdelen leutig voor kleine jongens' Damesorkest De Sasse Kadees viert elfjarig bestaan CARNAVAL ZEELAND Chrysanten Lopend Receptie Sprookje van Djos de Meester en Mie van de Stoof is voorbij Lat-relatie Buik vol HC de Eerste: kersverse prins van de Nachtuuln: Snipperdagen Enthousiast Euregio Sasse bouwclub 'Voorlopig' kan nog jaren vooruit Ijspegels Reclame Strijd DE STEM SAS VAM GENT r PHILIPPINE Jiri Kylian La Barca S enTl 0lV' F1°rian (lClimgen'haalUeuit •s DONDERDAG 15 FEBRUARI 1995 D2 De dames van De Sasse Kadees vieren morgen het elfjarig bestaan van hun damesorkest. FOTO WIM KOOYMAN Door Theo de la Ruelle Sas van Gent - Net voordat de Sasse kermis begin september 1985 van start ging, liepen Joke Neyt en Wil 't Hart met het idee rond een 'zestiger- jaren-bandje' te beginnen. Niet met gitaren, maar met blaasinstrumenten, 'hout werk' om precies te zijn. Joke speelde al jaren op klarinet en Wil op altsax. Na de kermis hadden ze een groepje meiden bij elkaar. De meesten kenden elkaar via de Sasse harmonie 'De Vereenigde Vrienden'. De 'Sasse Kadees' waren geboren en gedenken anno 1996 het elfjarig bestaan. Van die muzikantes van het eer ste uur zijn naast Wil en Joke tevens Maddy Ranschaert (klari net), Marleen Bode (grote trom) en Erika Steyaert (tenorsax) nog over. Hun première beleefden ze op de vrijdag van carnaval 1986. De vrijdag was toen nog niet 'zoals nu een vast onderdeel van het vastenavondfeest.' Set waren toen de schuchtere beginjaren van onder meer het 'plakken'. Nu is deze avond er gewoon aange plakt en onlosmakelijk verbon den met 'die dagen'. Tien zenuwachtige meiden ston den toen klaar om hun eerste optreden te geven. Alles kwam er toch nog goed uit. Niet in de laat ste plaats vanwege de oranje chrysanten die de dames na afloop van hun collega-muzikan ten van Dweilbende Tandsjen Bei kregen. Nog steeds was het de bedoeling dat het groepje nummers uit de jaren zestig ging spelen. Let it be, Lollipop, Norman en meer van dat soort nummers stonden op het repertoire. Na een artikel in de krant waarin stond dat ze altijd te porren waren voor fees ten en partijen was het hek van de dam. Alras werd het repertoire aangepast. Spelen op de vrijdagavond is inmiddels een traditie. Zij heb ben zichzelf de ondankbare taak toebedeeld om in de Sasse hore- ca-gelegenheden op vrijdag de akoestiek te controleren. Ieder jaar met de kleding van het jaar dh'èWBtïr aan. Want het is even eens traditie geworden om op vrijdag nog even terug te blikken op de editie van het jaar daar voor. Elk jaar komen zij met andere kostuums voor de dag. Het vervaardigen kost de nodige uurtjes. Vorig jaar liepen ze in zwangerschapskleding, allemaal met een dikke buik alsof het ieder moment kon gebeuren. Het resul taat zal dit jaar te zien zijn. Inmiddels treden de Kadees niet alleen met carnaval op. Ze wor den regelmatig gevraagd om fees ten en partijen op te luisteren. Het devies luidt: 'Iedereen moet kunnen en iedereen moet er zin in hebben'. Het was tijdens een van deze gelegenheden dat ze in Won- delgem al lopend moesten optre den. Dat was iets nieuws, want normaal geven ze een concert op locatie. Ook voor bassiste Jeska Torbijn was dit nieuw, want ter wijl iedereen rechtsaf ging, liep Jeska vrolijk rechtdoor. Zo zijn er meer leuke dingen gebeurd. Vorig jaar september hielden de Kadees een drukbe zochte receptie in hun clublokaal de Watergeus. Hun collega's van de Sjores Ambras band uit Hulst konden daarbij helaas niet aan wezig zijn. Als pleister op de wonde kwamen zij later voltallig de repetitie van de Kadees oplui steren. In de loop der jaren is een aantal dames er mee gestopt en is er een aantal nieuwelingen bij geko men. Naast de eerder genoemde leden van het eerste uur bestaan de Sasse Kadees uit Carmen Sij- nesael op drum, Iris Aaldijk op sax, Nathalie van Poecke op kla rinet, Jeska Torbijn op bas, Mie- ke Neyt op sax en sinds elf dagen Vivian Kisner met de bekkens. Zij isoverigens vast van plan meer dan elf jaar lid te blijven. Dit jaar vieren de Sasse Kadees voor de elfde maal carnaval. Uiteraard reden genoeg voor een feestje. En voor een receptie. Die wordt hun aangeboden door Paul Boon van de Watergeus en vindt plaats op vrijdag 16 februari van 21.30 tot 22.30 uur. Iedereen is welkom. Dat is overigens de eni ge avond dat de meiden van de Kadees dit jaar te horen zullen zijn. De rest van de dagen gaan ze het wat rustiger aan doen, alhoe wel... 'Dans je de hele nacht met mij' zal, wat hen betreft, nog lang doorklinken. Door Jeanette Vergouwen Hulst - Volgens de kenners bestaat de Boerenbruiloft met een lange stoet volbloed paarden, oude koetsen, boeren wagens en mensen in boerenkleder- dracht in Hulst al meer dan twintig jaar. In 1978 werd het voor het eerst georganiseerd door een afzonderlijke stichting. Jaar in jaar uit verscheen voor Prins en Paster een stel dat in de carnavaleske echt werd verbonden. Het echtpaar werd daarna uitvoerig gefe liciteerd en de feestelingen aten van het meterslange krentenbrood. Vorig jaar verscheen een wat recalcit rant echtpaar op het stadhuis en de echte boerenkleder- drachtmensen haalden hoor baar snuivend de rode boeren- neus op. Djos de Meester (de sjepap) en Mie van de Stoof (de klep) zorgden voor opzien, maar plooiden zich toch naar de regels van grootmoeder. De bruid was in overduidelijk geze gende toestand en dit jaar zou den dus bij de bruiloft van Rikus Blaosbalg - bijgenaamd Leen Blauw-Geel - en Lientje Linnen - bijgenaamd de Juf - op 20 februari het echtpaar 1995 met kroost moeten verschijnen. Maar helaas 't sprookje wat zo mooi begon voor een uit de klui ten gewassen boerin die inge straald was met de hulp van een kleurrijke, veredelde 'banden plakker', die duidelijk een goede partij aan de haak geslagen leek te hebben, dat sprookje is nu voorbij. Zij heeft geen vent en geen kind meer en komt dit jaar niet opdagen. De bruid vertelt haar eigen triest verhaal. „Ik had het moe ten voelen aan mijn water. De bruidegom toverde tijdens de plechtigheid met moeite een serie loodgieters-koppelringen tevoorschijn. Dat was de voor bode voor een moeilijk eerste huwelijksjaar. Ik heb er moeite mee, maar het is de waar heid. We zijn gescheiden van tafel en pret en we houden er nu een soort lat-relatie op na....zo van 't kan vriezen en 't kan dooi en. Kijk, de kennismaking met de boerenstand liep volgens mijn bruidegom niet echt van een leien dakje. Allereerst was er het 'bijna'-ongeval bij de Blaauwe Hoeve. Het paard van Waut Burm meende daar een recordpoging hink-stap-sprong te moeten wagen en ik stond toch al op springen, ik kon dat niet goed verdragen. „En dan die schrik bij het aan- dieet te zijn. schouwen van de familie van mijn aanstaande: de meisjes van het naai-atelier onder leiding van het verdorven Meesterke. Ik kreeg spontaan weeën, maar die verdwenen tijdens de optocht vanwege die mooi uitgedoste mensen, het milde zonnetje en de warme belangstelling. Maar het is toch fout gelopen. Vooral toen tijdens de zomer van 1995 bleek dat de vermeende zwan gerschap een uit de hand gelo pen brooddieet bleek te zijn. De bruidegom koos eieren voor De bruid van vorig jaar: de vermeende zwanger schap bleek een uit de hand gelopen brood FOTO WIM KOOYMAN zijn geld, zag geen brood meer in onze overeenkomst en nam de kuierlatten. Hij heeft nu zijn buik vol van de boerenstand en ik loop er kilo's lichter bij en voel me als een kind zo blij." De Sjiek van Ulst kan dus mee rijden in de stoet of zich te voet begeven naar het stadhuis waar een nieuw echtpaar zich in de boerenecht laat verbinden. Het wordt een aandoenlijke plech tigheid met ludieke toespraken, maar het paar van vorig jaar houdt het voor gezien en houden vol boerentrots de kiezen op elkaar. Door Willy van Leeuwen Aardenburg - „Ik hoop dat het weer een leutige carnaval mag worden en dat de weer goden ons goed gezind zijn. We hebben een tra ditie hoog te houden in ons aller Uulehat en ik denk dat de drank weer rijkelijk zal vloeien." Dat zegt Henny Ginneberge, tijdens het naderende carnaval beter bekend als Prins HC de Eerste. De kersverse prins is al weer enkele weken bezig om samen met het bestuur van van de Nachtuuln en de Raad van Elf de plaatselijke, maar zeker ook de regionale bevolking warm te maken voor het grote volksfeest. Henny Ginneberge heeft carna val vieren met de paplepel inge goten gekregen. Zijn vader was ruim tien jaar lang actief in het Uulehat. Prins HC de Eerste heeft er zin in. „Mijn vader was vroeger ook actief bij de Nachtuuln. Ik zit zelf nu voor het tweede jaar in de Raad van Elf en heb daarvoor meegedaan met de wagenbou wers De Plakkers," zegt de 44- jarige prins, die tevreden is met zijn uitverkiezing. „Ik vind het best wel een eer om Prins Car naval te zijn. Het is een geza menlijke beslissing, maar ik doe het zeker niet tegen mijn zin. We hebben de laatste jaren vaak van prins gewisseld, maar dat is een goede zaak. Iedereen moet tenslotte de kans krijgen." Henny heeft al enkele activitei ten achter de rug, zoals een donateursactie en twee goed bezochte en zeer gezellige schuurbals. „Straks ben je toch vijf dagen achter elkaar met carnaval bezig. Het kost je enke le snipperdagen, maar dat was anders ook zo en toen was ik geen prins. Ik ben er altijd erg graag bij als er feest is." Dat de Aardenburgse bevolking het carnaval een warm hart toe draagt mag ieder jaar blijken tijdens de succesvolle dona- Prins HC de Eerste temidden van de nieuwkomers Mario Evers en Gerben Modde. FOTO WIM KOOYMAN teursactie. „De bevolking is erg positief en zorgt voor een goede financiële bijdrage. Het is alleen jammer dat we in het Uulehat maar twee cafés hebben waar de carnavalvierder terecht kan. De andere horecazaken zijn alle maal restaurant geworden. Toch vind ik dat, als je de belangstel ling tijdens de vijf dagen ziet, vooral de zaterdagavond, je best kunt zeggen dat carnaval in Aardenburg leeft. We zijn de enige stad in West-Zeeuws- Vlaanderen die nog carnaval viert en dat is jammer. Er heerst hier vijf dagen een hartstikke gezellige sfeer." De Nachtuuln kunnen al bogen op een rijke ervaring. Volgend jaar wordt het 22-jarige bestaan gevierd en dat zal zeker niet stil letjes voorbijgaan. „Vooral de jeugd is hier erg enthousiast," vervolgt Henny. „Verder zijn er tijdens onze grote optocht op zaterdagmiddag ook veel wagens uit St. Kruis, Draaibrug en Eede. Trouwens op dinsdag middag zit het dorpshuis van St. Kruis ook bomvol met carnaval- vierders." Prins HC de Eerste heeft er veel vertrouwen in dat in het Uule hat het carnaval nog een lang leven beschoren is. „De bezet ting van de Raad van Elf is weer erg goed, we hebben nu in Mario Evers en Gerben Modde twee jeugdige nieuwe aanwinsten erbij en dat is een goede zaak. Vroeger hadden we veel uitwis selingen met de buurtverenigin- fen in IJzendijke, Groede en luis. Dat is voorbij. Wel is er veertien dagen na ons carnaval nog een optocht in Eeklo." Op zaterdagavond komt er veel jeugd uit West-Zeeuws-Vlaan- deren naar het Uulehat, de andere dagen is het veelal de plaatselijke bevolking die uit zijn dak gaat. Tijdens de optocht zijn er altijd veel Belgische wagens van de partij, dus in het Uulehat wordt er eigenlijk een soort Euregio-carnaval gevierd. Prins HC de Eerste heeft al eens carnaval gevierd in Brabant en Limburg, maar er gaat voor hem niets boven het Uulehat. „Hier is het toch gezelliger, daar gebeurt er meer op straat, maar ja hier ken je natuurlijk ook meer mensen," besluit de prins, die nog even vooruitblikt. „De dinsdagavond, dan wegen de laatste uren wel erg zwaar, maar door goed te eten tijdens die drukke dagen blijf je op de been. Bovendien heb ik woensdag nog een vrije dag. Dat is een rustdag om de accu weer wat op te laden." Door Theo de la Ruelle Sas van Gent - Eddy Ran schaert, Herman van Ooteg- hem en Ronald Möring begon nen vijf jaar geleden een bouwclubje in Sas van Gent. Voorlopig hadden ze nog geen naam in gedachten en daar bleef het dan ook bij: 'Voorlo pig'. Van Ooteghem en Möring hebben inmiddels plaats gemaakt voor Gerard Ver duyn. „We waren altijd al ech te carnavalsvrienden, voor de rest van het jaar komen we elkaar niet zoveel tegen, maar zodra de dagen weer gaan len gen, komt het weer naar boven." Dan gaan ze naden ken over de act voor het komend karnaval. Het duo gaat 'voorlopig' gewoon door met carnaval vieren. Pen ningmeester Verduyn ('Ik vier al 44 jaar carnaval, vanaf m'n zes de') en voorzitter Ranschaert ('Ik heb nooit anders geweten dan dat ik carnaval vierde') vormen een paar apart. Ze zijn allebei opge groeid in het Sasse leutfeest en weten gewoon niet beter. Beiden hebben ze in allerlei ver enigingen en bij allerlei evene menten (die altijd wel min of meer op iets leutigs uitdraaien) hun sporen verdiend. „Carnaval vieren is besmettelijk," zegt Eddy. „Wij hebben nog bij elkaar in de straat gewoond en daar is het mee begonnen," vult Gerard aan. Iemand met een dergelijke staat van dienst in het car- navalsgebeuren moet er wel erg veel lol in hebben. Zelfs nadat Gerard Verduyn als kind ijspegels aan z'n masker had han gen door de vrieskou bleef hij een enthousiast carnavalist. Enthousiasme, daar ontbreekt het niet aan bij dit koppel. Ran schaert zal hun act van vorig jaar niet gauw vergeten. Hij had des tijds gevraagd of Verduyn al een leuk onderwerp wist. „Nog niet, maar als ik iets weet, bel ik je gelijk op," was het antwoord en Eddy stemde daarmee in. Midden in de nacht, op de verjaardag van zijn clubmaat nota bene, schoot Gerard wat te binnen en om half vier in de ochtend belde hij op. 'Voorlopig' was vorig jaar de eer ste wagen die met reclame rond reed in de Sasse optocht. Door een technische storing konden zij niet meerijden in de stoet. René Bode, de directeur bouwplaats, Gerard Verduyn (links) en Eddy Ranschaert leggen de laatste hand aan hu creatie. Ook dit jaar valt er weer wat van de kar. FOTO WIM KOOYMAN was echter bereid om met zijn bedrijfswagen en hun wagentje op de aanhanger, in de optocht mee te rijden. Volgens beide heren was er 'duidelijk' sprake van sabotage, maar volgens anderen was er opzet in het spel om zodoende sluikreclame te maken. Ze hebben er inmiddels een tra ditie van gemaakt om iets uit te delen tijdens de optocht. „Da's leutig voor de kleine jongend," zegt Verduyn. Wie weet zich de ijskraam van twee jaar geleden niet te herinneren. „Hartje win ter, en iedereen maar likken aan de ijsjes." Verduyn krijgt er nog pretoogjes van. Vorig jaar hebben ze kilo's snoep uitgedeeld. Ook dit jaar zal er weer iets van de kar vallen. Hun act komt elke keer terug in de kaarting die ze ieder jaar in april organiseren. Zo hadden ze twee jaar geleden ijs taarten en ijsjes als prijzen en vorig jaar allerlei zoetigheid. Op de bouwplaats bij René en Marleen Bode leggen ze momen teel de laatste hand aan hun cre atie. Ieder jaar gaan zij weer de strijd aan met hun collega's van de 'Kommeren' (Tonny vu- bost en Herman van Dor F j leutige strijd want allesgj gemoedelijk aan toe. Ze 1bi de Betebloaren, een m die in dezelfde loods one heeft, 'per ongeluk' aan vastgeplakt hadden. jJ 'Voorlopig' kent op plaats ook een strengt11 g| ling, net als op het bjjj, vlak. Eddy Banschart de technische kant e Verduyn is meer het w brein. Samen vormen z fect koppel, dat voo jaren vooruit kan. ZATERDAG 17/2 14.00 uur - vertrek optocht met mede werking van Nooit Gedacht 15.00 uur - limonadebal in gemeen schapshuis 17.30 uur - prijsuitreiking optocht kleine wagens en groepen 21.00 uur - carnavalsbal en prijsuitrei king in gemeenschapshuis MAANDAG 19/2 14.00 uur - carnavalsschieting, kinder- schieting, filmvoorstelling en schminken in gemeenschapshuis 19.00 uur - boerenmaaltijd in café Modern met dj Jeroen 20.00 uur - ouwe wijvenbal in café Modern met dj Jeroen 13. 14., net 20.. WÊHHÊËÊÊ m VRIJDAG 16/2 13.00 uur - bezoek aan de basisscholen 18.00 uur - ziekenbezoek en uitreiking fruitmandjes in Sas van Gent en De Hon- te in Terneuzen ZATERDAG 17/2 13.00 uur - uitdelen ballonnen op het Vlaanderenplein 13.35 uur - vertrek in optocht naar Prin senhof - hierna ballonnenoptocht naar de markt 14.30 uur - overhandiging stadssleutel op de markt 15.00 uur - limonadebal in De Roselaer 15.30 uur- openingsreceptie in De Enge lenroos 18.00 uur - ontvangst in gemeentehuis 19.00 uur - boerenmaaltijd en disco in De Roselaer 20.30 uur - uitreiking nummers ouwe wijven in De Speye 21.15 uur - diverse acts van ouwe wijzen en ouwe boeren in De Speye 24.00 uur - prijsuitreiking in D'n April ZONDAG 18/2 14.45 uur - vertrek carnavalsoptocht 16.00 uur - disco in De Roselaer 17.00 uur - prijsuitreiking in De Speye voor alle categorieën MAANDAG 19/2 09.30 uur - vertrek mini-kroegentocht in d'n April 13.00 uur - prijsuitreiking leutigste leur der in D'n April 13.00 uur - inschrijven dweilbands in De Watergeus 14.00 uur - start dweilbands 14.30 uur - spiekerscorner op 't oekje 17.30 uur - prijsuitreiking Leutigste Dweilband in De Watergeus 19.00 uur - disco in De Roselaer 10. Ma 10.1 in 2 14.C klei van 15.: De van 14.< Kre 19.C Hor 13.: Rae 14.3 16.0 Rae 16.3 kinc 17.1 ners vin 18.0 in 13.3 14 in Zc 19.: jrin 13.3 DINSDAG 20/2 13.15 uur - uitdelen snoep bij De Vlaan deren 14.15 uur - kinderoptocht 15.00 uur - kindermiddag en senioren middag in De Vlaanderen 19.00 uur - disco in De Roselaer 24.00 uur - stadsleuteloverbandiging 00.45 uur-afsluiten bij D'n April 01.00 uur - samenzang en wegpinken traantjes rond de pomp op de Markt VRIJDAG 16/2 13.00 uur - bezoek prins Frederico 1 en raad aan basisscholen Zandstraat en Phi lippine 19.00 uur - bezoek inwoners Philippine in Ter Schorre en ziekenhuis De Honte ZATERDAG 17/2~ HET NEDERLANDS Dans neater is toonaangevend en uetioort volgens de kenners tot de vofi 'Uj^ top' rePertoire is <H f l.f>' vaak rnodern en exclu- iarpn v,11» Kylian bePaalt sinds jaren het gezicht van deze groep. Menselijke gevoelens staan cen traal m zijn werken. Bans en muziek gaan goed samen van choreografieën getuigen raat TlnniSesPeeisheid en zijn danst "^ristisch. De groep £mJngende W6ek in de de 0pera in Antwerpen op vinlt ?eÜSymf°nie van stra- tinu en' ?'<iatenjms van Mar- Reich 3 Angels van Steve ZO.OOuur9 20 februari' aanvang ^ncok^EJ^BL'E La Barca van °nbekenH ,Eeckbaate wil originele ™UZIektheater op een min1,wHze.°P de scène bren- van het r middelee"wse decor brengen avensteen in Gent mentaal T Vu?al" en instr"" «n iiïnsi' e"kel® acrobaten en Per Parin ca di Venetia chieii Va" Adriano Ban" feanvïngVaBO^^9 17 febrU" Jan Fabre onderscheiJt^k, Van Jan Fabre ontwikkeiino 21 van de dans" tig.ZK^^vandeia*»tach- ü°nele baUet ?Se!rd op de tradi" leedt de!t traditie. Fabre ont- een afwijkende daarna op „essentiMeJ v "de, WlJze zoda* b'j brengt. erscbuivingen teweeg DE

de Stem | 1996 | | pagina 26