Vogelverschrikker verslaat druifje CARNAVALS Wat trekken we dit jaar aan met carnaval? Hulster carnaval leutfeest met vossenstreken iBORREL Neptunus houdt van Joegoslavisch bier Speciaalzaak In Uit Twijfelachtig Lach-tip Kleding-tip Grote optochten KLOOSTERZANDE 14-683389 Dertig jaar carnaval op expositie in bibliotheek Hulst LES-KINDT .IPS i1 I knipsels, foto's en attributen brengen in Hulst dertig jaar carnaval in beeld, foto camile schelstraete supppuaMt|1 I Kleurrijk 'Sjiek' Voltallig Streken Bouwclub de Pivo's: 21 handen op één buik Dorstige Paters Perfectionisten UiT Clown of nar: buitenkans voor schminkverslaafden. foto camile schelstraete Van onze verslaggever Varen we dit jaar weer als pater, non of boef op het kom pas van zekerheid? Of storten we ons compleet underdres- sed, gestoken in een gaapver- wekkende kiel, in de drie dol le dagen? Adviezen voor een andere carnavalsgarderobe. Het schijnt dat er nog altijd car- navalisten rondlopen die kort voor het festijn op zolder een paar oude lappen opduiken, deze lompen aan elkaar naaien en zich aldus verantwoord gekleed voelen om zich onder te dompelen in het feestelijke bruisbad van de vas tenavond. Helaas is dit vandaag de dag alleen aanbevelenswaar dig voor wie als voddenbaal ver kleed wil gaan. Fout dus, meent Jos Odekerken van hypermarkt Maxis in Venlo (volgens eigen zeggen de grootste carnavalsdetailhandel van Nederland) op basis van zijn waarnemingen: „Tegenwoordig moetcarnavalskleding haute couture zijn, zou ik bijna willen zeggen. Het gaat erom chic en goed verzorgd te zijn." Harald Everartz van carnavals shop Wierts in Vaals wijst naar het bonte confectie- assorti- ment in deze grote speci aal zaak: '„Vroeger had 'je slechte stoffen. Die 'gingen snel rafelen en zo. Dat is veel beter geworden. Moet je eens kijken. Glitter, paillettestoffen, nepfluweel, en hier, pyjamastof. Die gaat wel honderd jaar mee. De belangrijkste eis die de cama- valist aan zijn uitdossing stelt is praktische hanteerbaarheid. Hij wil dat zijn pakkie makkelijk wasbaar is: „In 9,5 van de tien verkooppraatjes komt dat aspect aan de orde," stelt Everartz vast. Vervolgens moet het carnavals kostuum ruim bemeten zijn zodat er warme onderkleding onder past. Een dikke trui biedt onvol doende bescherming tegen de bit tere februari-kou, drie dunne kledinglaagjes zoals t-shirts iso leren beter, weet Everartz. Veel carnavalisten zijn aanhan ger van de 'assemblagemode'. Ze schaffen zich eerst een versierd vestje, een jofel jasje of een kakelbonte kiel aan. Vervolgens 'assembleren' ze een carnaval soutfit door de aankoop te com bineren met 'gewone' kleding, een spijkerbroek of shirt. Grime en accessoires maken de boel compleet: een hoedje, een zak doek of een muziekinstrument zoals een tamboerijn. Of de 'hoofdpijnverwekker', zoals Everertz het percussiespeeltje noemt dat met een pijngrensover- •II fÉRNE is dat zo klaar j het zo gezaaid |e in 'n wip weer gemaaid aardappels poten loogst nog vergroten luiten Liten In niet te versmaden fles te verladen foren netjes op een ri| heer al laval losterzande iet goede geluid.. y.ri LTRO KLOOSTERZANDE foanin TV pn HUISHUUDtLü(ljEpjl?lb TT-VAN KAMPEN ERZANDE - TELEFOON 0114- gbaarbij: .0114-682344 I Door Jeanette Vergouwen I Hulst - Carnaval levert op zijn I Muist uren leut op, voor som- een houten kop en voor I ®deren een zuur gezicht. Zij I®ïarar in jaar uit het grote I >olksfeest volgden en in I archieven vastlegden, I «hikken over vergeelde I gumenten, krantenknipsels, I anecdotes, tientallen Ifoto's 6n en honderden IS, ^a?ser> Remy Neelemans lu,pnaar Jacques Polfliet van I zam i jSsen^°' (cafa De Ster) ver- I aar 'n de a6lelopen dertig I w f6n s,cba4: aan materiaal en I »!Verde voldoende op voor IDen nP?iSitie 'n de bibliotheek in ItieliiirH 4 'n Hulst. De verza- n i ln tot. asw°ensdag beke- laren n didens de openings- kbken uitgekiende de bezoek^ aan. Hhoóri masc°ttes, de prin ted, een mantel en de carna- ■iairr"^n te Pr°nken en >t kl» f en foto's vertellen Kt?*6 verhaal van de l<n iW?ar in de middel" 'trerd m. carnaval gevierd Iiietiers' „aj-waar toch 'vier mus- nodig waren om het car navals-vuurtje op te rakelen. „Op een mooie zomerse ochtend kwamen vier goede bekenden elkaar toevallig tegen op het (toen nog kleine) trottoir voor de Koning van Engeland. Willy Cat- toir, Willy Kayser, Frits van Gas sen en Theo Heyndrickx vroegen zich af waarom er in Hulst geen carnaval was en in Sas van Gent wel. De grappen en grollen wer den uitgewisseld, maar er rijpte ook een vast omlijnd plan om Hulst als vanouds zijn volksfeest terug te geven," meldt de carna valeske geschiedschrijver Willy Kayser. De Vossen en Vossinnen sloegen de handen ineen en het eerste (besloten) bal werd gehouden in januari 1966. Het viertal ging op pad met voor die tijd peperdure toegangskaarten. De 'Sjiek van Hulst' presenteerde zich gekostu meerd. Rond middernacht werd een prins gekozen. Remy Neele mans, uitgedost als Charly Chap lin, bleek de mooiste en werd meteen Prins Charly I gedoopt. De vier musketiers waren de eer ste Raad van Vier. In 1968 werd de club uitgebreid tot elf man en Prins Rinus (Kommers) trad met een raad van tien wijze mannen nu ook op buiten de zaal en ging de straat op. Het was een jaar waarin het vroor dat het kraakte en voor het eerst werden kleuter scholen bezocht en werd een kin deroptocht gehouden. AHC De Vossen werd officieel gesticht op 27 augustus 1969 en van toen af werd er geopereerd met een voltallige groep van Prins, Raad, Hofdames, Vadertje Tijd en Nar. Onder leiding van Nelis Kantsteen (Honoré de Gucht) bliezen de Kallesaien hun eerste deuntjes als boerenkapel en de dansmariekes werden opgeleid door Lena van Hoije. Meer dan een kwart eeuw later betekent carnaval in Hulst een niet meer weg te denken volks feest met vele activiteiten en de Boerenbruiloft als speciale attractie. De Betekoppen in Sas kregen er een serieuze concurrent bij. De Vos uit Hulst laat niet met zich sollen. Zij die interesse hebben in zijn carnavaleske streken moeten een uurtje uittrekken om de expositie Noem het maar een carnavalsmu seum te bekijken. Prins Jan en zijn gevolg deden dat vrijdag 9 februari voor ze naar de Hulsterse spraakwater vallen, de buutreedners, luister den. Tientallen carnavaleuten volgden enweette wa gai kun? Oak gaon natuurlijk! Glamour en glitter: chi que kledingstukken uitge voerd in paillettestof, glans- stof, goud, zilver, stoffen met tijgerprints. Landenthema's als haremvrouw, sjeik, farao, Chinees, Mexicaanse pon cho, Tiroler, cabbalero. De vogelverschrikker: makkelijk draagbaar, leuk voor groepen. Piraat, musketier, duivel in glimvariant. Clown: niet uit te roeien en buitenkans voor schmink verslaafden. Sjieke maskers die alleen de ogen bedekken. Koeien-look: De zwart witte koeievlekken op bor den, kopjes en stropdassen hebben zich epidemisch uit gebreid naar de carnavals kleding. Charlie Chaplin, baby. Druifje: een wijd jurk achtig geval met druivenp- rint. Maskers: zweterig, kans op huidirritatie en oraal handicap bij drinken en roken. Kielen, met name de boe- renvariant: seniorendracht. American Football: al enkele jaren trend. De routine: boef, pater, non. schrijdend volume kleppert. „In Keulen heb ik in een zaal drie duizend van die dingen gehoord. Wat een kleregeluid. Een belangrijk motief voor de carnavalvierders om de lijn van de assemblagemode te volgen, is zuinigheid. Als vuistregel geldt waar de Duitser of Belg honderd gulden bij de kassa uitgeeft, de Nederlander hooguit vijftig piek uit zijn beurs vist. De big spen ders aan gene zijde van de grens kleden zich graag extravagant of chic. Everartz laat een oogver blindend goudkleurig pak zien: „De goldie-overall: echt iets voor Duiters en Belgen." De vrouwen uit beide buurlanden kiezen bij voorbeeld voor sexy, terwijl de Nederlandse dames dat niet dur ven: „Ze zeggen: 'Leuk, maar 't is té'", weet Everartz. Hij wijst naar een luchtig niemendalletje dat aan het rek hangt: „De sexy heks. Hartstikke schön voor een jong meisje met een goed figuur. En daar, de sexy oma. Ook echt iets voor Belgen en Duitsers." De Nederlandse dames kiezen liever voor een chique slipjas, die ze volgens de principes van de assemblagemode combineren met bijvoorbeeld een legging en een t- shirt. In de carnavalsmode zetten ook tv-series en speelfilms de trend, met name voor kinderen. Drem- pelverhogend is echter het prijskaartje dat aan de Pocahontas- jurkjes, de Batman- pakjes en de Power-Ran- ger-outfit hangt. Het is een gevolg van de toren hoge licentie rechten die de fabri kanten van deze kleding aan de filmproducen ten moeten betalen. Gevolg is dat een origineel Pocahontas-jurkje, waarvan kleuren, insignes en uit voering door Disney exact zijn voorgeschreven, tien tot vijftien gulden duurder is dan een verge lijkbaar niet-Disney model. Maxis berekent deze kostprijs verhoging niet helemaal aan de klant door. Wierts zoekt het in look-alikes. De pakjes zijn net even anders, evenals de emble men en de namen. Je koopt bij Wierts niet het Batman-kostuum, maar de Fledermaus. Een Landenthema's doen het nog altijd goed. foto de stem/johan van gurp embleem op een pakje lijkt in de verste verte op dat van de Power Rangers. Helaas voor de prijsbe wuste ouders heeft de jeugd een zeer kritisch oog voor het detail. Everartz hoort het verontwaar digde commentaar maar al te vaak: „Mama, dat is geen echte Power Ranger! Wat ook lachen is, is het mee nemen van een kleine cassette recorder waarmee je zomaar wat gesprekken kunt opnemen. Niet stiekem, nee gewoon dat ding voor iemands mond hou den. De mensen blijven praten en soms levert dat echt leuke contacten op voor later op de dag of avond. Nog een bijzonder effect van zo'n apparaat is, dat de andere dag, als je het lef hebt om dat bandje terug te spoelen, goed te beluisteren is wat voor een genante teksten je afscheidt als je langzaamaan dronken wordt. Welk mens heeft zich zelf ooit dronken horen wor den? Juist, de mens met de cas setterecorder. Als je tot de categorie van feestvierders behoort, die de andere dag in een diep zwart gat kijken als er herinneringen aan de avond ervoor opgehaald moeten worden, kun je veel plezier beleven aan dat extra geheugen. Of juist niet natuur lijk. Voor de een is een van de zege ningen van carnaval de ver kleedpartij, de ander ziet een blauwe kiel al als een extreme vorm van idioterie. Te vaak wordt bij het bedenken van de nieuwe uitmonstering (voorpret, voorpret) vergeten dat de kleding functioneel dus draagbaar moet zijn. Met ande re woorden: denk aan het gemak. Zorg dat het een beetje wijd is (extreem is ook weer niet handig) en dat er voldoen de zakken in zitten voor geld, fietssleutel, zakdoek, bonnen, lippenstift enzovoorts. Menigeen zet met carnaval iets op het hoofd. Ook daarbij geldt: zoek het niet te groot of te extreem, want je hebt er alleen maar ongemak van. Zorg trouwens dat je het als het ware kwijt mag raken. Niet dat dat per se moet, maar met car naval willen zaken (jassen!) nog wel eens van eigenaar wis selen. Zorg dat daarmee geen vermogens gemoeid zijn. Wie naar de optocht gaat (als deelnemer of als toeschouwer) moet zich wapenen tegen kou, wind, regen en alle andere weersellende. Kou lijden is voor de dommen. De grote carnavalsoptochten buiten Zuidwest-Nederland zijn op de volgende dagen: Zaterdag in Eindhoven, vertrek om 13.11 uur: Kinderoptocht,' aansluitend grote Carnavalsoptocht. Zondag in Tilburg, vertrek om 13.00 uur in het centrum. Maandag in Den Bosch, vertrek om 13.33 uur vanaf de Grobben- doncklaan. Dinsdag in Den Bosch, kinderoptocht, vertrek om 14.55 uur van af de Past. de Kroonstraat. In Limburg zijn er optochten op zondag (Heerlen, Maastricht, Weert) en op maandag (Kerkrade, Roermond en Venlo). 'En afgewerkt tot in de Pivo-puntjes' Door Jeanette Vergouwen Clinge/Terhole - Oh, wat is ze mooi... Een lid van bouwclub de Pivo's uit Clinge legt met het masker voor de mond en de spuitbus in de hand een glimmende laag verf op de staart van een zeemeermin. De wagen, die straks volledig ontbloot wordt tijdens de car navalsstoeten, is nu nog gedeeltelijk verpakt. Het gevaarte van betonijzer, poly ester, schuimplastic en veel kleurige stroomkabels, van pakweg vijftien meter lang is het resultaat van maanden voorbereiding, vele avonden klussen en pure kameraad schap. „Kijk, een wagenbouwer is gewoon heel prettig gestoord. Je doet het niet voor de prijzen, maar voor de eer. Het enthousias me en de reacties van het publiek zijn ons loon en niemand pakt ons het plezier af dat we beleven tijdens de bouw," vertelt een Pivo die liever niet zijn naam noemt en blijkbaar met vier graden onder nul geen enkele kou voelt. „Wij zijn 21 handen op één buik en we werken gezamenlijk aan deze wagen. Of het nu Eric, Mar tin, Jeffrey of Stefan is die iets zegt, maakt ons niets uit. Wij zijn de Pivo's uit Clinge en we bou wen onze wagen in de schuur van de Bruijn op Terhole. Mooi toch. En kou voelen we niet, we wer ken gewoon door en dan heb je er geen last van." Eric legt uit dat ze in 1989 begon nen als loopgroep 'De Dorstige Paters'. Tijdens een vakantie in Joegoslavië en na ettelijke glazen Pivo (bier in het Joegoslavisch) richtten tien mannen de wagen- bouwgroep De Pivo's op. Omdat ze steeds groter wilden bouwen, werden meer leden gezocht en momenteel bestaat de groep uit 21 man/vrouw. Allemaal zijn ze een beetje gek: gek uit zichzelf en gek op carna val. „Als je naast je werk enkele maanden bijna avond aan avond in de weer bent om een wagen in elkaar te knutselen, moet je ergens een schroef missen. Maar elk jaar beginnen we opnieuw. We werken niet eens aan een bepaald thema, we maken een schets en deze keer mikken we op de watergod Neptunus. Die heerst over de wereld in en rond het water. Nou, we hebben een oude vrachtwagen verlengd en omgebouwd, Onze techneut heeft gezorgd dat de wagen, vanwege een kort draaicircuit, alle moei- foto wim kooyman lijke bochten kan nemen en we hopen met Neptunus minimaal zestig liter bier te verwerken tij dens het komende carnavalsfeest, waar we present zijn in Clinge, Hulst en Nieuw Namen.De weken daarna rijden we in Vlaanderen. Daar krijg je een vast startgeld. Dat spekt de kas voor volgend jaar. In Zeeuws- Vlaanderen kun je prijzengeld verdienen en dat vinden wij beter, want dat verhoogt de span ning en het is gezond voor de onderlinge concurrentiestrijd." De geur van petroleum, verf en polyester dringt zich op. Onge veer honderd liter verf wordt op de poppen en het decor gesmeerd. De Pivo's willen uitpakken met iets wat mooi en origineel is. „En afgewerkt tot in de Pivo-punt- jes," grapt een donkerharige jon geman die keurend langs een pas geverfd stuk loopt. Wij zijn nog perfectionisten ook, dus kritisch tegen het extreme af." Vorig jaar behaalden de Pivo's in Clinge een tweede en in Hulst een zesde prijs. „Met de verkoop van onderdelen, sponsorgeld, start en prijzengeld en contributie kopen we weer nieuw materiaal voor 1997 en na de zomervakan tie verzinnen we iets en laten we onze handjes weer wapperen."

de Stem | 1996 | | pagina 25