Cadzand krijgt geen informatiezuilen tECLAME INT. 'Ze durven nu zomaar bij Turken in te stappen' 'Onipostmeester moet Vlamingen overhalen compost te gaan maken UITSLAGEN Zeeuwse Filmdagen dit jaar ook in Oostburg 'Initiatiefnemers hebben zich een beetje verkeken op de kosten van het project' )ostburg zaal 30.- I Om toch de gelden van het oor- I spronkelijke zuilenproject bin- I nente kunnen halen wordt nu in I overleg met de provincie beke- I ken of een proefproject van dit [nieuwe systeem in West- Zeeuws-'Vlaanderen kan worden begonmen. „Maar dat is wel van een aantal factoren afhankelijk. Zo moet er voldoende deelname ivan ondernemers zijn. Tot op |beden is de belangstelling niet groot geweest. Wellicht kan (er nu met een minder aantal .deelnemers worden gestart omdat het waarschijnlijk als proefproject wordt aangemeld. Hierover moet natuurlijk wel ■eerst overeenstemming met de iprovincie en Brussel worden bereikt." Dia-avond in Axel Spanningen allochtone en autochtone Axelaars verdwijnen door praten en luisteren ll«ïEU9ene Verstraeten |L?ne h de Belgische grens- itton binnenkort een voor Kin ill! j eSappen uniek fenomeen frede, de compostmeester. en Kaartingen Koersbal Van onze verslaggever Oostburg - Het plaatsen van oeenaamde informatiezuilen I i„ Cadzand is definitief van i. Het is te duur. informatiezuilen-project I ™as een initiatief van De Sterren a„ Cadzand. Het was de bedoe- I üne dat de toerist via een beeld- cherm op deze zuilen informatie over zaken als accommodaties en I an(jere wetenswaardigheden kon Deze zuilen blijken in de prak- I tijk te duur te zijn. De initiatief- I cemers hebben zich een beetje I verkeken op de kosten," zegt een I woordvoerder van de gemeente is 0117-383809 17-457000 Ik 0115-441924 380 f-461376 i167 [burg 0117-453715 17-381222 I'S I get stranden van het project wordt aangekondigd in een noti- Itie aan de recreatiecommissie. I Daarin wordt verantwoording I .(ajiegd over de voortgang van I diverse projecten in het kader I van de 5B-gelden. Dit geld is I mede bedoeld om de leefbaar- I keid van het platteland op te I krikken. IS en en W van Oostburg noemen I ook als reden voor het afketsen I van het zuilenproject het ter zie- I le gaan van het Zeeland-Zien- t. Via dit systeem was het ook informatie via de huilen door te geven. I De Provinciale VW biedt echter 1 andere mogelijkheden aan vervanging van het Zeeland- nsysteem, zoals het plaatsen van borden met een logies-infor- 71. Elk bedrijf kan hiermee behulp van groene en I rode lampjes het aanbod aan 'aties aangeven. iver dit project is al gesproken iet vertegenwoordigers van de mdernemers. „De belangstelling .ijkt aanwezig te zijn. Begin art wordt hierover opnieuw [esproken." )m de kwaliteit van Cadzand te «beteren probeert de Stichting 'isse Neuzen Aanjaagteam dit jaar een aantal initiatieven te realiseren. Zoals het plaatsen nn welkomstborden, het inrich ten van een permanente exposi tie over het fenomeen zuil (zowel iekse als die bijvoorbeeld van boulevard Wielingen), in het roepen van thema-weken, plaatsen van verdwaalpalen ip het strand en het onderzoeken an de mogelijkheden tot het plaatsen van douches bij het tand. let team wil ook de titel [Ambassadeur van Cadzand' in at leven roepen. De bedoeling is tensen die heel lang en trouw 's toerist bezoeken, te i'en met die titel. Zij krijgen dan te" speciaal ontworpen speld an Cadzand. Bij de verschillen- 'e branches wordt momenteel jagegaan of dit idee in de prak- h]kuitgevoerd kan worden. Êul~ Vrijdag 23 februari om Muur wordt door De Steltk- 1711Halle een dia-avond ■m j n' Het tklema is: Moge- iWeden voor Nieuwe Natuur, ■^deze avond geeft T. Bade een ■J lover nieuwe ecologische F'chten in de natuur. verhaal spelen grotere l'een heel belangrijke ü- a.afloop is er ruimte voor pussie. FOTO'S CAM1LE SCHELSTRAETE De Turken vinden het helemaal niet erg als Nederlandse Axelaars een kijkje komen nemen tijdens het gebed in de moskee. Door Dennis Rijsbergen Axel - Het is bloedheet in het zaaltje naast de gebedsruimte van de moskee aan de Walstraat in Axel. Een discussie tussen enkele Turkse mannen lijkt net zo verhit als het houtkacheltje mid den in de ruimte. Vinden ze het erg dat 'Nederlandse' Axelaars morgenavond tijdens het ramad- angebed een kijkje mogen nemen in de moskee? Het gesprek verstomt als de vraag wordt gesteld. De schijnbare one nigheid van zojuist maakt plaats voor een eenstemmige goedkeu ring. „Prachtig toch," roept R. Kilic. Hij vindt het totaal niet erg. De anderen zijn het roerend met hem eens. De Turkse Culturele Vereniging wil met de openstelling van de moskee een gebaar naar de Axel- se bevolking maken. 'Wat wij hier doen, is zo vreemd nog niet' wil de vereniging hiermee zeggen. En dat is nu precies de doelstelling van de werkgroep 'relatieverbe tering allochtonen-autochtonen Axel'. Hoe meer men over eikaars cultuur weet, hoe meer misver standen er uit de weg kunnen worden geruimd. „Maar het moet wel van twee kanten komen," stelt C. van Meurs - 'zeg maar secretaris' - van de werkgroep een voorwaarde voor het welsla gen van dit initiatief. Het begon allemaal in de jaren Van Schaik ...praten met elkaar... zestig. Nederland zat om goedko pe arbeiders te springen. Ook de fabrieken in de Kanaalzone had den dringend werkers nodig. Een groep Turken, de meesten afkom stig uit Emerdag, vestigde zich in Axel. Een hechte groep, waar iedereen elkaar kende. „Deze mensen woonden vanaf het begin in de Julianastraat," legt Van Meurs uit. „Ze werden er goed ontvangen door de bewo ners van die straat." Toen een groot aantal woningen in de Julianastraat vanwege de herin richting enkele jaren geleden werd gesloopt, verspreidden de Turken zich over de gemeente. „Nu viel het des te meer op dat ze andere gewoonten hadden. Het was geen geconcentreerde gemeenschap meer," vertelt Van Meurs. Eind '92 hield de gemeen te, in het kader van sociale ver nieuwing, gesprekken met inwo ners. Daarbij viel iets op. „Er kwamen veel klachten naar voren over allochtonen. Het waren vaak kleine klachten maar ze waren er wel," zegt Van Meurs. 'Ze maken te veel lawaai en ze houden hun tuin niet bij,' luidden de meeste opmerkingen. Dat enkele Turken aardappelen en uien in hun voortuin teelden schoot de Axelaars ook in het verkeerde keelgat. Het was in elk geval duidelijk, er waren flinke spanningen tussen de autochtone en de allochtone Axelaar. „Ondanks deze spanningen werd er niet met elkaar gepraat. Waar om niet? Dat weet ik niet," haalt Van Meurs zijn schouders op. Doorgeefluik Het was wethouder J. Van Schaik (PvdA) die uiteindelijk het idee kreeg de betrokken partijen tegenover elkaar te zetten. „Ik vond dat de gemeente niet meer als doorgeefluik van klachten moest fungeren," herinnert Van Schaik zich. „Er werd niet direkt met de Turken gepraat. Mensen dachten dan meteen een klap in de nek te krijgen. Maar dat is natuurlijk niet zo," lacht Van Schaik. Om meer begrip te kweken beslo- Waar een kleine gemeente groot in kan zijn. Autochtone Axe laars praten met Turk se Axelaars en er wordt naar elkaar geluisterd. De gemeente was het namelijk zat om als doorgeefluik van klachten te fungeren en bracht beide partij en bij elkaar. Proble men, vooroordelen en spanningen worden nu samen de wereld uit geholpen. Het geheim: leer eikaars cultuur kennen. ten diverse bewonerscommissies van de Regionale Zeeuws-Vlaam- se Woningbouwvereniging, de woningbouwvereniging zelf, buurtverening De Boemerang, de regiopolitie, de Turkse Culturele Vereniging, het onderwijs, het provinciaal Steunpunt Buiten landers en de gemeente regelma tig bij elkaar te komen. Wederopstanding Allereerst betekende het initia tief de wederopstanding van de Turkse Cuturele Vereniging. Een jaar of acht geleden was deze ter ziele gegaan. „Dat de vereniging weer nieuw leven is ingeblazen, daar zijn we heel blij mee," stelt Van Meurs. „Het is heel belang rijk voor Axel dat er een aan spreekpunt van allochtonen is." Bovendien bleken de gesprekken de nodige vruchten af te werpen. „Er werd open en ongedwongen gepraat en er ontstond interesse voor eikaars cultuur," vertelt Van Meurs. Er werden verschillende activiteiten georganiseerd en cur sussen gehouden, met als hoogte punt de grote culturele dag op 1 april vorig jaar. „Mensen leerden elkaar zo goed kennen dat som migen nu regelmatig bij elkaar over de vloer komen." M. Saglam, voorzitter van de Turkse Culturele Vereniging, is het met Van Meurs eens. „De relatie tussen ons en de autochto ne Axelaars was met de jaren aan het slijten. Maar door de inzet van de gemeente, de Nederlan ders en de buitenlanders is er een goede relatie onstaan." Ook Van Schaik is tevreden. „Ik kan een heel goed voorbeeld geven. In de werkgroep zitten twee dames. Na de werkgroepbij eenkomsten worden ze 's avonds naar huis gebracht- door twee Turkse mannen. Ze durven zómaar bij twee Turken in de auto te stappen. Maar ze komen natuurlijk veilig thuis en natuur lijk is er geen sprake van moord en doodslag," illustreert Van Schaik het uit de weg ruimen van een veel voorkomend-vooroor deel. Overzichtelijk „Of deze opzet ook in andere gemeenten zal kunnen werken? Ja, ik denk het wel. Al zal men in grotere steden als Breda het pro bleem wijkgericht moeten aan pakken. Je moet namelijk een bepaald werkgebied afbakenen," legt de Axelse wethouder uit. „De kern Axel heeft ongeveer 8.000 inwoners waarvan zo'n 240 mensen van Turkse afkomst zijn. Door deze kleinschaligheid blijft het overzichtelijk. In Terneuzen zijn er 700 of 800 Turken. Niet echt veel meer dan in Axel. Toch pakken ze het probleem in Ter- neuzen niet op. Dat past immers niet in hun bestuurscultuur. Ter- neuzen hecht te veel waarde aan dikke dossiers en psychologische rapporten. Wij in Axel doen het gewoon. Ook in Sas van Gent zal onze aanpak goed kunnen wer ken," meent Van Schaik. 'Het is een goede stap in de rich ting maar verwacht geen wonde ren,' liet de wethouder enkele jaren geleden bij 'de geboorte' van het initiatief weten. Ondanks de successen blijft Van Schaik bij deze mening. „Wat wij bereikt hebben zijn geen wonderen. Er wordt naar elkaar gekeken en geluisterd. Pas als mensen plotse ling van elkaar gaan houden, dan is dat een wonder," stelt Van Schaik met een glimlach op het gezicht. Onderwijs Voor de komende maanden heeft de gemeente een aantal activitei ten op het programma staan. 'Het begint op het schoolplein' lijkt ook de gemeente Axel te beseffen. Volgende maand start de werving van deelnemers aan het onder- wijsstimulerend project 'Nog meer stappen'. „We pakken het probleem in samenwerking met het Regionaal Pedagogisch Cen trum Zeeland aan de basis aan," legt Van Meurs uit. Ook heeft Axel belangstelling voor het landelijke project 'De wijk is van ons allemaal'. Momenteel wordt bekeken of er subsidie voor verkregen kan wor den. In overleg met verschillende buurtbewoners wordt er voor 1 maart een plan-de-campagne op tafel gelegd. En op 19 april staat er een internationaal kinderfeest in Axel op het programma. Van Schaik waarschuwt wel voor te veel optimisme en benadrukt dat de betrokken partijen door moeten blijven gaan. „We zijn er nog lang niet hoor. Ik zit zelf in het onderwijs. Als ik die gasten op het schoolplein wel eens hoor praten... nou... dan zitten we mid den in de holocaust." Van Meurs ...van twee kanten komen... IteWMÖv"""""® gwecruteerde milieu- Lus jln®en kdjgen, na een pittige %nsV om inwoners zover te schwVa 26lf comP°st gaan maken. Me in gemeente een berg afval tkleMok0ZrS/en hoop geld' Mis' Me Nerif 'jee voor de gemeenten Set i„Srl?ndse kant van de grens, snuit Am ls eiSenhjk overgewaaid '4 va"kari Z6gt .nadien ambte- 3tek rn uit de grensge- oeente <u«,i °orn ult de grensge- het on60?'- hebben hier in ertig jaar imi. 9ean Pain, dat zich al ,8 öaar7itjZlg koudt met composte- «i van Ai„ s een heleboel ervaring. tee»comn„rsen °ntdekte het feno- i club kw ester in Amerika." P e met het idee aan bij de Vlaamse afvalstoffen-maatschappij Ovam, waar men meteen enthousiast was. Ovam besloot geld beschikbaar te stellen om in tien Vlaamse gemeenten een composteringsproject te beginnen. Stekene was een van de eerste gemeen ten die zich aanmeldden. En ook werd uitverkoren, want in deze grensgemeen te wordt al geruime tijd met succes pro motie gemaakt voor het zelf composte- ren van groente-, fruit- en tuinafval. Op dit moment volgen acht inwoners uit de gemeente de speciale opleiding tot compostmeester. De cursus wordt in april afgesloten. „Ze leren er niet alleen hoe ze moeten composteren, maar krij gen ook training in het spreken in het openbaar," zegt Van Doorn. „Ze moeten straks namelijk ook in de praktijk uit leg kunnen geven aan onze inwoners. Demonstraties geven. Spreekbeurten verzorgen." De opleiding is helemaal gratis, maar de deelnemers verplichten zich wel om zich in te zetten voor het composte- ringsbeleid. „We krijgen bijvoorbeeld straks in ons afvalcontainerparkt een permanente demonstratieplaats. De compostmeesters moeten daar dan bij toerbeurt aanwezig zijn om de mensen informatie te geven." In Stekene merken inwoners die zelf compost maken dat meteen aan hun portemonnee. In Nederland krijgt iedereen gewoon een aanslag reini gingsrechten in de bus en daarmee is het afgelopen. In België is dat ook wel zo, maar de inwoners hebben er ook invloed op hun eigen kosten. Het huis vuil mag namelijk alleen in gemeente lijke huisvuilzakken worden aangebo den. Voor iedere zak moeten ze 10 frank betalen, zowat 55 cent. „Als je zelf je eigen gft-afval composteert scheelt je dat de helft aan huisvuilzakken," stelt Jan van Doorn. „Dat loopt natuurlijk niet in de duizenden franken per jaar, maar wel in de honderden. Bovendien, de verwerking van het huisvuil wordt steeds duurder en dus zal in de toe komst de prijs van de zakken ook flink omhoog gaan." Inwoners van Stekene kunnen bij de gemeente compostvaten kopen met een inhoud van 290 liter. Nu al zijn er 500 van die vaten verkocht. „Dat betekent dat tien procent van de gezinnen zo'n vat heeft. Nee, dat is zeker geen slecht resultaat," vindt Van Doorn. „Wat we proberen is een gewoonte aan te kwe ken bij de mensen. Je kunt niemand verplichten zo'n bak te kopen. Ze moe ten het zelf willen." De Stekense milieu-ambtenaar denkt trouwens dat in werkelijkheid nog veel meer mensen zelf composteren. „Ik heb het nu alleen over degenen die een vat hebben gekocht. Maar dat is voor inwoners met een grote tuin niet zo interessant. Die kunnen in hun tuin beter zelf een grote bak maken. Ook dat promoten we." Voor Van Doorn staat het vast dat je inwoners niet bereikt door op hun milieu-bewustzijn in te spelen. „Het zal de meesten een zorg zijn of er veel of weinig afval moeten worden verwerkt. Voor de overheid is dat wel belangrijk, maar de mensen bereik je vooral door op hun financieel voordeel te wijzen. Zelf composteren betekent geld bespa ren." In Stekene denkt men de komende tijd nog veel meer inwoners warm te kun nen maken maken voor zelf composte ren. Ovam heeft zich op het streven gesteld om tegen het jaar 2000 tachtig procent van de Vlaamse gezinnen aan het composteren te krijgen. „Ik denk dat we hier in onze gemeente nog heel wat kunnen bereiken," zegt Van Doorn, „maar of we die tachtig procent halen? Dat is wel heel veel natuurlijk." Naast Stekene zijn in het Waasland ook de gemeemten Temse, Kruibeke, Zwijndrecht en Beveren geselecteerd voor het compostmeester-project. Heikant - 't Heike, KBO, 29 schut ters: hoge vogel: J. Martens, eerste zij vogel: O. de Schrijver, tweede zij vogel en extra hoge vogel: E. Fierens, grootste aantal: A. d'Hooghe. Walsoorden - Zaal Rue du Nord, 22 schutters. Hoge vogel: J. Crab- be, eerste zijvogel: F. de Meyer, tweede zijvogel: G. Meerschaert, grootste aantal (5): G. de Gucht. Lamswaarde - Zaal De Lamsoren, 35 schutters. Hoge vogel: O. de Schrijver, eerste zijvogel: F. de Meyer, tweede zij vogel: D. de Bak ker, grootste aantal (6): mevrouw De Gucht. Zuiddorpe - Schutterslokaal, 49 schutters. Eerste hoge vogel: M. van Hoeke, tweede hoge en tweede zijvogel: L. van Hoeke, eerste zij vogel: P. Gaauwe, grootste aantal (8): M. Suy. IJzendijke - Zaal Les Amies, 46 schutters. Hoge vogel: L. Martens, eerste zijvogel: F. Moens, tweede zij vogel: R. van de Vijver, grootste aantal (5): F. Robijn. Lamswaarde - Zaal De Vier jaar getijden, 29 schutters. Hoge vogel: A. Dobbelaar, eerste zijvogel en grootste aantal (11): M. Suy, twee de zij vogel: E. Hulshout. Aardenburg - Bridgeclub Aarden burg, derde ronde clubkampioen schap. A-lijn: 1. G. de Smet/R. Standaert, 2. F. Karels/S. van Hanegem, 3. I. Groosman/D. de Kruijter. B-lijn: 1. echtpaar Gova- ert, 2. L. Verwilst/J. Borrey, 3. echtpaar Dauve. Kieldrecht - De Landelijke Gilde: 1. A. Vermeulen-H. Bleyenberg, 2. L. Timmermans-P. Voet, 3. A. de Gendt-R. Verbist. Kieldrecht - De Nachtegaal: 1. A. Verhulst-L. van Royen, 2. A. Thie- leman-G. Bogaert, 3. A. Bruyn- ooghe-E. Ivens. Nieuw-Namen - Zaal St.-Cecilia: 1. K. Waterschoot-P. van Roeyen, 2. L. Timmermans-F. de Blevser, 3. H. van den Eede-E. de Kindt. Axel - De Halle, 36 personen. Bie den: 1. J. Bos, 2. I. Elenbaas, 3. J. Wieland. Jokeren: 1. mevrouw Hamelink, 2. mevrouw Linthout, 3. L. Pieterse. Sas van Gent - Zaal St.-Albert, 59 personen. Bieden: 1. Ph. de Guch- teneire, 2. E. de Cousemaker, 3. N. de Geus. Jokeren: 1. mevrouw Timmerman, 2. mevrouw De Pan, 3. mevrouw Van de Velde. Axel - Gregoriuscentrum, 21 per sonen. Jokeren: LM. Ysebaert, 2. A. van Gink, 3. M. de Cock. Clinge - Zaal De Landbouw, 27 personen. Jokeren: 1. mevrouw Verschuren, 2. mevrouw Van Haver, 3. mevrouw Warrens. Bie den: 1. J. Miehielsen, 2. D. Verbra- eken, 3. C. Weemaes. St.-Jansteen - Zaal Zondagsver- maak, twaalf personen. Bieden: 1. P. Pauwels, 2. T. Bleyenberg, 3. H. Coalone. Clinge - Zaal De Gouden Kroon, 28 personen. Jokeren: 1. mevrouw Taalman, 2. mevrouw De Cock, 3. mevrouw Himbrecht. Bieden: 1. Th. Rottier, 2. H. de Nijs, 3. J. van Campen. Kloosterzande - Zaal De Reizende Man, 24 personen. Bieden: 1. J. Tieleman, 2. W. Neve, 3. R. Ver schuren. Nieuw-Namen - Zaal St.-Cecilia, 25 personen. Jokeren: 1. A. de Nijs, 2. T. Weststate, 3. mevrouw West stra te. Bieden: 1. R. Tilleman, 2. G. Joris, 3. W. de Maayer. Zuiddorpe - Zaal 't Kaaike, zes tien personen. Bieden: 1. M. Wille, 2. L. Baardeman, 3. M. Verhegge. Axel - Gregoriuscentrum, veertig personen. Bieden: 1. A. de Wever, 2. A. Sponselee, 3. J. Ambrosini. Koewacht - Zaal De Lange Akkers, dertig personen. Bieden: 1. G. Bonne, 2. A. Sturms, 3. J. Ele- geert. Sas van Gent - Zaal St.-Albert, veertig personen. Bieden: 1. Th. Hayette, 2. Th. Bos, 3. N. de Geus. Jokeren: 1. mevrouw Saeye, 2. mevrouw Bode, 3. mevrouw De Pan. Westdorpe - Zaal Concordia, 26 personen. Bieden: 1. P. Audenaer- de, 2. W. Guineau, 3. J. Witte. Stoppeldijk - Zaal 't Gelaag, veer tig personen. Bieden: 1. L. van Goethem, 2. A. de Bruyn, 3. P. Jon kers. Jokeren: 1. mevrouw Boer- jan, 2. mevrouw Patijn, 3. I. de Waal. Hulst - Zaal De Kroon, 45 perso nen. Jokeren: 1. mevrouw Bogaert, 2. F. Buys, 3. mevrouw Tieleman. Bieden: 1. Ch. de Graaf, 2. D. Rey- ers, 3. J. Bogaert. Graauw - Gemeenschapshuis, 21 personen. Bieden: 1. J. Kamoen, 2. R. Harms, 3. A. Vereeken. Axel - Gregoriuscentrum, twintig personen. Bridgen: 1. W. Riemens- J. Notschaele, 2. J. Goossen-A. Belair, 3. mevrouw De Waale/mevrouw Stam. Kloosterzande - Zaal De Kastanje, zestien personen. Jokeren: 1. R. van Dalsen, 2. R. Verschuren, 3. M. Haulez. Kloosterzande - Zaal St.-Marti- nus, dertig personen. Bieden: 1. J. Kouyzer, 2. B. Kint, 3. T. Kegels. Sluiskil - Kantine voetbalvereni- fig Sluiskil, 57 personen. Bieden: J. de Ridder, 2. R. Poppe, 3. J. Luykx. Jokeren: 1. mevrouw Van de Branden, 2. A. de Bruyn, 3. mevrouw De Rijke. Axel - Clubhuis Thalia, vijftig personen. Bieden: 1. G. van Opdorp, 2. D. van de Berge, 3. S. Bolleman. Jokeren: 1. mevrouw Dieleman, 2. W. van de Bos, 3. R. Roctus. Nieuw-Namen - Zaal St.-Cecilia, 33 personen. Bieden: 1.1. Jonkers, 2. mevrouw Tilleman, 3. Th. de Vet. Jokeren: 1. M. Goedemont, 2. C. de Cock, 3. R. Roctus. Terhole - Zaal Staminee, 32 perso nen. Bieden: 1. 77i. Bolssens, 2. P. Valent, 3. J. Ceton. Jokeren: 1. P. de Waal, 2. C. van Goethem, 3. R. Remortel. Axel - Clubhuis Showband, 62 personen. Bieden: 1. C. de Deyn, 2. R. Dieleman, 3. R. Verhelst. Joke ren: 1. J. de Bruyn, 2. R. Dieleman, 3. J. Hamelink. Terneuzen - Zaal 't Schelpenhoek je, 94 personen. Bieden: 1. mevrouw Van Oostende, 2. C. Oos terling, 3. M. Taalman. Jokeren: 1. mevrouw Van 't Westeinde, 2. mevrouw De Bruyn, 3. mevrouw Van Tichen. Clinge - Zaal De Landbouw, 54 Eersonen. Bieden: 1. L. van Goet- em, 2. P. Valent, 3. mevrouw Blommaert. Jokeren: 1. mevrouw Acke, 2. N. van Remortere, 3. mevrouw Crombeen. Zandstraat - Zaal De Straete, 51 personen. Jokereh: 1. A. de Leyzer, 2. A. Broekhoven, 3. G. Broekho ven. Bieden: 1. J. van Avermaete, 2. H. de Ruyter, 3. Th. Meertens. Axel - Zaal De Boemerang, 65 personen. Jokeren: 1. P. de Rijke, 2. T. Oshea, 3. H. Coalone. Bieden: 1. A. Verhelst, 2. G. Brushart, 3. O. de Cock. Kloosterzande - Clubgebouw Rozenhof, 29 personen: 1. A. de Waal/A. Weesepoel, 2. L. Kint/R. van de Velde, 3. A. Rombout/A. de Gucht. Lamswaarde - KBO, zaal De Lui fel: 1. L. Sala/A. Lauwers, 2. E. van Waterschoot/E. van Dries- sche, 3. F. janssen/T. Vereecken. Terhole - Dorpshuis, KBO: 1. C. Freijzer-van Hoeij/A. Lauwers, 2. G. Freijser-Hemelaar/E. van Driessche, 3. A. van Delft-Witte- man/E. Volleman-Caluwé. Zuiddorpe - GOW, 't Kaaike, der tien personen: 1. R. Kempe/F. van Damme, 2. A. de Mey/W. Kempe, 3. M. Dhondt/A. de Bock. Ossenisse - Zaal Hof ter Nesse, elf personen: 1. E. de Maat, 2. A. Rot- tier/R. Reyns-de Kort, 3. M. de Maat-de Waal/R. de Waal-Cam- been. Axel - Gregoriuscentrum, dertien personen. Mat 1: 1. P. Durinck, 2. G. Antheunis. Mat 2: 1. A. de Mey/A. Willemsen, 2.1. Zegers. Sas van Gent - Zaal St.-Albert, veertien personen: 1. A. Verva- et/mevrouw De Pan, 2. mevrouw De Buck/K. de Pan, 3. A. Vale/F. de Kort. Axel - De Halle, twaalf personen: 1. G. Navest/C. Maas, 2. J. Won- dergem, 3. J. Vercauteren. Westdorpe - Concordia, achttien personen. Mat 1: 1 E. de Smet/O. de Kever, 2. F. Verhoosel/M. de Bock. Mat 2: 1. A. Dobbelaar/A. Jansen, 2. R. van Hecke/M. Goet- hals. Koewacht - De Vlaschaard, 32 personen: 1. H. van Waes/W. Kem pe, 2. J. de Caluwé/A. de Windt, 3. M. Suy-Poppe/Ch. Wijnacker. Van onze verslaggever Oostburg - De Zeeuwse Filmdagen worden dit jaar voor de eerste keer ook in Zeeuws-Vlaanderen gehouden. Tijdens dit vierdaagse evene ment van 29 februari tot en met 3 maart worden niet alleen in Middelburg maar ook in het Oostburgse Ledel- theater films gedraaid. Dit jaar werkt de Stichting Podium West mee aan de manifestatie. Middelburg bijt om programma-technische redenen weliswaar de spits af maar de officiële opening wordt in Oostburg verricht, omdat het gaat om de eerste editie van de Filmdagen in Oostburg. De opening wordt verricht door cultuur-wet houder L. Cuelenaere. Zeeuws-Vlaanderen kent op filmgebied een paar bijzonde re 'klassiekers' zoals Joantje en Café Central. Beide films schetsen een beeld van ont roerende momenten, een beeld van de gebruiken, de gewoon tes en de streektaal, gesitu eerd in de jaren vijftig. Een van de doelstellingen van het Filmfestival is de verto ning van Zeeuwse beelden uit het verleden. Dit jaar gaat het om de jaren vijftig. Het gaat vaak om beelden van ama teurs maar ook professioneel werk wordt al zo lang gemaakt dat het de kans heeft gekregen historisch te wor den. Een voorbeeld hiervan is de compilatieband 'Van Gewest tot Gewest'. Vorig jaar in Middelburg vertoond, nu 'op herhaling' in Oostburg. De organisatie vermoedt nog altijd dat er interessant film materiaal op zolders en in kasten is blijven liggen. Met name uit Zeeuws-Vlaanderen is nog niet veel historisch materiaal voorhanden. De organisatie hoopt dat de Film dagen ervoor zorgen dat men sen gaan denken aan een oude doos of aan die filmfanaat. Vondsten zijn van harte wel kom en kunnen worden gemeld aan het Zeeuws Docu mentatie Centrum. Een tweede onderdeel van de Zeeuwse Filmdagen betreft de vertoning van tamelijk recent professioneel werk, dat is gemaakt door Zeeuwen of dat Zeeland als decor of onder werp heeft. Dit jaar worden de schijnwer pers gericht op Herbert Curiël, het meest bekend van 'Rituelen' maar ook van 'Cha Cha' met Herman Brood en Nina Hagen en het 'Jaar van de Kreeft'. Curiël licht de aard van zijn films nader toe in een talk show, zowel in Middelburg als in Oostburg. Voor de vertoning van zijn films worden steeds korte films gedraaid (merendeels documentaires) van vier jonge filmmakers met hun 'roots' in Zeeland. De Zeeuwse Filmdagen begin nen in Middelburg op donder dag 29 februari, in Oostburg op vrijdag 1 maart.

de Stem | 1996 | | pagina 23