DE STEM Politie houdt strenge controles GL SPORT Nr. 7 in schaatsen indijk. Ires voor iuwbare asion. Reddingsplan binnenstad Terneuzen verdient steun 7 Haperen J. DIERICKX B.V. Roompot wil haalbaarheid kuuroord Cadzand-Bad aantonen Snoeimaand Analyse ATION ASH Speerpunten zijn alcoholgebruik, snelheid, autogordels en verlichting Axel start project 6Nog meer stappen' voor kinderen allochtonen Renovatie Antonius mag geen bedden gaan kosten (MY 1ST trnaval februari 1996 3n u carnaval mmmmum TWEEWIELERPALEB' FIETSEN BROMFIETSEN .GRATIS. It Clio 1991-1992 iet. litomatic 1.3 4.750.- km, blauw met. 1993 RN 1.7 roen met. TR 1.4 km, wit 1993 1992 RL 1.4 qqo km, blauw met. iya go 17.000 km an 17.000 km 11.3 )00 km 1993 1990 Boze automobilist rijdt in op Parkeercontroleur tegen opslag fadio-actief afval Poolse oud-strijder kan zijn redders niet meer bedanken Duitser brengt granaat naar politiebureau endijk Z Man (60) komt om bij ongeval Meisje (17) in Hulst verkracht Noren: Viking - Zandstra Kunstschaatsen IJshockeyschaatsen - Bauer Schaatsen slijpen klaar terwijl u wacht Ook verkoop 2e hands schaatsen 7 SPORT Oude Kerkstraat 15 Sluis -0117-461655 St.-Annastraat 27 Sluis-0117-463057 O bchnisch Installatie- Reparatiebedrijf |t 67 4561 AC Hulst b.g.g. tel. 0114-310357 Molendijk 1 4542 BJ HOEK Telefoon 0115-441378 Verkoop, reparatie en onderhoud van Wij halen en bezorgen Zeeland Door Frank van Cooten OoStburg - Roompot Recreatie Beheer BV uit Kamperland gaat bij de Raad van State de economische haalbaarheid van het kuuroord in Cadzand-Bad aantonen. De nieuwe nrojectontwikkelaar van het bestem mingsplan Cavelot wacht op een uit nodiging van de Raad van State om die economische haalbaarheid toe te lichten. Directeur H. van Koeveringe van Boompot maakte dat gisteren duidelijk. Hij is ervan overtuigd dat hij die haal baarheid kan aantonen maar dat wil volgens hem nog niet zeggen dat het kuuroord definitief van de grond komt. „Twee facetten spelen een belangrijke rol. De economische haalbaarheid is geen probleem maar we weten niet hoe de Raad van State met de andere bezwaren om zal gaan. Dat is afwach ten." Het kuuroord is onderdeel van het bestemmingsplan Cavelot. Dit plan bestaat naast het kuuroord uit de bouw van 250 recreatiewoningen. Het bestemmingsplan werd vorig jaar door Gedeputeerde Staten afgekeurd omdat de economische haalbaarheid niet werd aangetoond. Dit hield verband met het in staat van faillissement verkerende Cadzand Projecten BV, de toenmalige projectontwikkelaar. De gemeente Oostburg is tegen het besluit van GS bij de Raad van State in beroep gegaan. Toen Cadzand Projecten BV in staat van faillissement verkeerde, meldde zich Roompot Recratie Beheer bij zowel de provincie als de gemeente Oostburg om het plan op te pakken. Directeur Van Koeveringe hield toen nog de boot een beetje af omdat hij eerst wilde wachten op het moment dat het definie- ve faillissement werd uitgesproken. B en W van Oostburg melden nu in een mededeling aan de Recreatiecommissie dat het definitieve faillissement inmid dels is uitgesproken en dat de curator geen opties meer heeft op de grond van het bestemmingsplan. „Vandaar dat we nu echt serieus bezig zijn met het plan Cavelot. Ook wij hebben tegen het besluit van GS beroep aangetekend bij de Raad van State. Wij wachten nu op de uitnodiging van de Raad van State," aldus Van Koeveringe. Volgens B en W van Oostburg hangt veel af van een 'nieuwe' projectontwik kelaar die de economische haalbaarheid bij de Raad van State moet aantonen. „Als de Raad van State daarvan niet overtuigd kan worden, zal de Raad van State wellicht tot ongegrondverklaring van het gemeentelijk beroep overgaan," laten B en W in een mededeling aan de recreatiecommissie weten. „Wij zijn die nieuwe projectontwikkelaar en zijn ervan overtuigd dat we de economische haalbaarheid aan kunnen tonen," aldus Van Koeveringe. Het is nog niet bekend wanneer de Raad van State deze zaak behandeld. 1.8 j van onze verslaggever Hulst - De politie in Zeeuws-Vlaanderen gaat scherper letten op alcohol gebruik achter het stuur, er komen extra snelheidscon troles op bepaalde wegen en er zal strenger worden toegezien op het gebruik van autogordels en verlich ting. De politie hoopt met deze speer punten uit het beleidsplan voor dit jaar de verkeersveiligheid in Zeeuws-Vlaanderen te vergro- I ten. De vergadering van het Inte graal Gericht Verkeers Toezicht Zeeuws-Vlaanderen (IGVT) inmiddels instemmend ;eerd op de genoemde speerpunten. Door betrokkenen zoals gemeenten, provincie, waterschappen. WN, Konink lijke Marechausse en politie zul- verschillende grootschalige controles ook gezamenlijk wor den uitgevoerd. Het hele jaar door komt er extra aandacht voor alcoholgebruik met in het bijzonder iedere maand een grootschalige contro le ergens in Zeeuws-Vlaanderen. Inmiddels wordt ook een grens controle op verschillende plaat sen samen met de Belgische poli tie voorbereid. Verder moet ere bestuurder die betrokken is bij een 'meer dan geringe' aan rijding blazen op de alcoholtes ter. Wat de snelheid betreft, komen er extra controles op bepaalde wegen, waar automobilisten het hardrijden blijkbaar niet kun nen laten. De 'toppers' zijn de routes Zaamslag-Terhole kort voor Terhole, Terhole-Kuitaart, Temeuzen-grens (Tractaatweg), Uzendijke-Watervliet (grens), Hoofdplaat-Breskens (absolute topper), Waterlandkerkje-St.- Kruis en Nieuwvliet-Kruispunt 'Potjes'. De extra controles zul len zich vooral richten op die 'toppers' Tenslotte komt er meer toezicht op het dragen van autogordels en het voeren van een goede ver lichting. Ook deze speerpunten allen door de deelnemers in het GVT worden ondersteund bij de 'ehouden verkeerscontroles. "a" onze verslaggever gissingen - De politie heeft gis borgen op de Nieuwendijk in 's®6en een 44-jarige auto- hihst uit Oudenbosch aange- tÜ die was ingereden op j, Parkeercontroleur. e Oudenbosschenaar had een keuring gekregen omdat hij P auto had geparkeerd zonder 0 'ala.n' Blijkbaar schoot de L bij de Westbrabander in verkeerde keelgat en wilde CitCede afreaSeren op de fe* noS net op tijd opzij iissm" en bescllerinmg zoeken ^«geparkeerde auto en Ktrnur ?.en,Parkeerbon heeft de u ^udenbosch een proces- I»'fifaSr,Hiim0Chtna onze verslaggever SSaUnd;H4tStatenlidVan leeft k °uderenpartij AOV kii^Sem!!,l„ nWaa,r ëemaaht l de Geen overlevenden Duitse onderzeeër Van onze verslaggever Beveren (B) - De Poolse oud-strijder C. Kajpus in Beveren kan nooit meer iemand van de Duitse onderzeeër U-156 bedanken voor het feit dat de bemanning van dit schip hem het leven heeft gered. Gisteren liet de Duitse ambassa de in Den Haag weten dat de enige overlevende van dit in 1943 tot zinken gebracht Duitse schip, inmiddels is overleden. Het ging om kapitein-luitenant Dietrich von dem Borne die, voor zijn schip verging in het midden van de Atlantische Oce aan, voor medische verzorging was overgebracht naar het eiland Martinique in Zuid-Ame- rika. Zo ontsnapte hij aan de dood. Von dem Borne overleefde de Tweede Wereldoorlog en diende daarna nog bij de marine van de latere Duitse Bondsrepu bliek. „Jammer, heel jammer," klonk het gisteren in huize Kajpus. De Poolse oud-strijder was een van de opvarenden van het Engelse schip Lakonia dat voor de kust van Freetown (Afrika) in 1941 door de U-156 werd getorpe deerd. Veel drenkelingen werden toen door de bemanning van de Duitse onderzeeër gered. Van onze verslaggever Oostburg - Een inwoner uit het Duitse Willich kwam gisteren naar het politiebu reau in Oostburg om 'iets' af te geven. Dat iets bleek bij nadere bestudering een gra naat, gewikkeld in een plastic zakje te zijn. Het projectiel uit de Tweede Wereldoorlog was gevonden door een boer op een bouw perceel in Groede. De land bouwer vroeg aan een voor bijganger, de Duitser, om het ding naar de politie te bren gen. De granaat is op het bureau in afwachting van de EOD met de grootst mogelijke omzichtigheid opgeborgen. eweg 58, 4561 GG Hulst •foon: 0114-313524 vcgcii uc IhiiA ho°g-radio-actief m',! Van Doom feslelj sfatenvragen ovêr KORTING op behang en pla- fondverf Gratis leverworst van de keurslager Kwijtschel ding van anderhalve maand huur Contracten met verhuis bedrijven die tegen een geredu ceerd tarief willen verhuizen? Misschien een gratis abonne ment op de krant. Met dit soort gedachten loopt het Bewonersplatform Binnen stad rond om nieuwe bewoners naar de binnenstad van Terneu zen te lokken. Een kat in het nauw maakt rare sprongen. Maar Terneuzen, belast met het stigma van drugcentrum, heeft zo'n eigentijds 'Marshall-plan' nodig. De leefbaarheid van de vroeger zo gezellige volkswijk, waar drugdealers nu het beeld bepalen, loopt hard achteruit. Er staan momenteel 39 nieuw- bouwoningen leeg in de binnen stad en aan de vlucht uit Ter neuzen lijkt vooralsnog geen eind te komen. Het inwonertal van Terneuzen daalde vorig jaar met bijna driehonderd. Hoewel niet aan toonbaar, wordt de oorzaak van deze daling deels toegeschreven aan het slechte imago van de stad. De ernst van de Terneu- zense problematiek is inmiddels ook bij minister W. Sorgdrager, vorige week nog op bezoek, doorgedrongen. Zij vindt dat er voor Terneuzen, dat buiten allerlei grootstedelijke regelin gen valt, een uitzonderingsposi tie gemaakt moet worden. Kort om, Terneuzen zou, als het aan haar ligt, best wat meer geld uit het Gemeentefonds mogen heb ben om bijvoorbeeld extra poli- tie-inzet te kunnen bekostigen. Het idee van Peter Clijsen en Bart Kaiser om met steunmaat regelen de leefbaarheid van de stad op te krikken moet burge meester Barbé aanspreken. Door Frank Deij Het plan is geheel volgens de leer die haven- en gemeentebe stuurders belijden om nieuwe bedrijvigheid naar de Kanaal zone te loodsen: maak de vesti gingsfactoren zo aantrekkelijk mogelijk. Over de noodzaak van dat soort investeringen bestaat in Terneuzen geen enkele .twij fel, getuige de inspanningen om de Amerikaanse katalysatorfa- briek Engelhard en postorder bedrijf Neckermann naar Ter neuzen te krijgen. Engelhard werd op èen loper van 4,4 mil joen gulden binnengehaald. Voor Neckermann verlaagde Terneuzen de grondprijzen van het nieuwe bedrijvencentrum Handelspoort. En zo zijn er wel meer voorbeelden te noemen. Het idee van Clijsen en Kaiser bestaat al in een variant. De gemeente Hontenisse introdu ceerde in 1988 de tuinpremie' (1500 gulden voor Terhole, Hengstdijk en Lamswaarde, 2000 gulden voor Vogelwaarde en Kloosterzande). Sinds die tijd is er een groeiende belang stelling om in de gemeente te gaan wonen.- Het is weliswaar geen doorslaggevende factor maar het werkt volgens Honte- nisser bestuurders wel positief. Een succesvol lokmiddel is ook het verlagen van de grondprij zen in plattelandsgebieden. In dorpen als Westdorpe, Zuiddor- pe en Koewacht werd de afgelo pen jaren de ene nieuwbouw wijk na het andere geboren. De successen die Terneuzen boekte bij het aantrekken van nieuwe bedrijvigheid en de gemeente Hontenisse bij het winnen van zieltjes bewijzen de kracht van stimuleringsmaatre gelen. Er is dus veel voor te zeg gen om ook voor de Terneuzen- se binnenstad aantrekkelijke 'vestigingsvoorwaarden' te bedenken. Elk wapen in de ongelijke strijd tegen de drugmafia is' immers het over wegen waard. DONDERDAG 15 FEBRUARI 1996 DEEL 1 Van onze verslaggever Axel - De gemeente Axel begint in samenwerking met het Regionaal Pedagogisch Centrum Zeeland en het provinci aal Steunpunt Buitenlanders in juni met het project 'Nog meer stappen'. Doel van dit initiatief is de houding van kansarme en allochtone kinderen te veran deren zodat zij later meer kan sen hebben in het onderwijs en op de arbeidsmarkt. 'Nog meer stappen' is gericht op kinderen van anderhalf tot en met zes jaar. Normaal wordt dit project in grotere gemeen ten gehouden. Maar de over heid bleek bereid om een proef in plattelandsgemeenten te houden. Naast Axel doen ook Borsele, Tholen en Reimers- waal mee aan het project. Om de taalontwikkeling en het probleemoplossend vermogen van het kind te stimuleren moeten de deelnemende moe ders elke, dag bepaalde oefe ningen en spelletjes met hun kind doen. De moeders krijgen één keer in de week spel- instructies. Ook is er begeleiding door een coördinator en een buurtmoe- der. Deze laatste krijgt ook een wekelijkse training om de zogenaamde opstapmoeders te helpen. De cursus 'is verdeeld over drie schooljaren. Gemeentewoordvoerder C. van Meurs denkt dat zo'n vijftien deelneemsters aan het initiatief mee zullen doen. De cursus sluit volgens hem goed aan bij de activiteiten in het kader van de 'relatieverbetering allochto nen-autochtonen Axel'. Van Meurs verwacht er dan ook veel van. „Landelijk zijn de resultaten goed." De overheid subsidieert het project met een bedrag van 70.000 gulden. Ook dé provin cie draagt 12.500 gulden bij. Tenslotte trekt de gemeente Axel zelf nog 27.500 gulden uit. 'De werving van deelnemers start volgende maand. ZIE OOK ZEELAND C4: Turken en Axelaars kunnen goed met elkaar overweg. Provincie: 'Plan zorgvuldig bestuderen' Van onze verslaggever Middelburg - Provincie Zeeland, zorgverzekeraars en zieken huis Zeeuws-Vlaanderen bestuderen momenteel zorgvuldig de mogelijke consequenties van een grondige renovatie van het Antoniusziekenhuis in Oostburg. Februari is van oudsher snoeimaand. Op een aantal plaatsen in Zeeuws-Vlaanderen - zoals hier in Terneuzen - zijn werknemers van de gemeente dan ook druk in de weer om plantsoenen en bos schages voor het komende jaar op orde^ te brengen. Er wordt gesnoeid en gekapt, gezaagd en gehakselS. Dat gebeurt overigens met beleid: 'kaprijpe' bomen sneuvelen, er wordt gesnoeid om de groei te bevorderen en soortgenoten de ruimte te geven. FOTO'S CAMILE SCHELSTRAETE Voor het rond vijftien miljoen gul den kostende plan definitief aan de staatssecretaris ter goedkeu ring wordt voorgelegd, wil men de zekerheid dat West-Zeeuws- Vlaanderen hiervoor geen zieken huisbedden moet inleveren. Gangbaar uitgangspunt in Den Haag is immers dat bij ingrijpen de renovaties van ziekenhuizen de huidige beddennorm wordt getoetst. Die is momenteel 2,8 bed per duizend inwoners. „Als die norm zonder meer wordt toegepast, gaat dat Zeeuws- Vlaanderen 45 tot 55 bedden kos ten," zegt een provinciaal woord voerder. „En dat is een conse quentie die wij niet zien zitten. Dat betekent in feite de doods steek voor Antonius." Uitgangspunt is dat in West- Zeeuws-Vlaanderen - ook al van wege de sterk vergrijzende bevol king -een volwaardige zieken- Van onze verslaggever Goes - Bij een aanrijding in Goes is woensdag, op zijn zestigste ver jaardag, W. Nuyts uit Lewedorp om het leven gekomen. Zijn auto botste op de kruising 's Heer Hendrikskinderenweg-Deltaweg tegen een vrachtwagen met opleg ger, bestuurd door een 32-jarige inwoner van Heerlen. De personenauto raakte bekneld onder de oplegger en werd zo'n honderd meter meegesleurd. De man overleed ter plekke. De krui sing is ruim een uur afgesloten geweest voor het verkeer. Het kruispunt is met verkeerslich ten beveiligd. De politie onder zoekt wie van de twee bij het ongeval betrokken chauffeurs door het rode licht is gereden. huisvoorziening overeind blijft. Een instelling waar alle basisspe cialismen kunnen worden, uitge oefend. „En dat kan niet als ruwweg het aantal bedden in Óostburg zou worden gehalveerd. Het is vol waardig of het is niks," zo viel gisteren in het provinciehuis te beluisteren. „Wij zijn dus momen teel ons huiswerk goed aan het maken. Wij willen Antonius best grondig laten renoveren maar met behoud van de huidige zorg zo dicht mogelijk bij het huis van de patiënt. En dat willen wij, als het renovatieplan mettertijd wordt ingediend, zo goed mogelijk onderbouwen.'! Van onze verslaggever Hulst - Een 17-jarig meisje uit de gemeente Hulst is dinsdagavond op brute wijze verkracht. De nog onbekende dader, een wat oudere man van naar schatting tussen de 50 en 60 jaar, heeft het meisje met de dood bedreigd. Hij zette zijn woorden kracht bij door haar een mes op de keel te zetten. Het zedenmisdrijf vond omst reeks 20.30 uur plaats nabij de Dubbele Poort in Hulst. Van de dader ontbreekt nog ieder spoort. Ook mist de politie een goed sig nalement van de man. Volgens persvoorlichter J. de Koning is het zo goed als zeker dat de verkrachter zijn daad van tevoren heeft gepland. „Het zou dus zo kunnen zijn dat de man zich daar al geruime tijd in die omgeving heeft opgehouden en gewacht op een geschikt slacht offer." (ADVERTENTIE)

de Stem | 1996 | | pagina 17