Zes gewonden zijn nog in levensgevaar Ail Gonsalves roept Bredase hoofdofficier op het matje Noodkreet uit gevangenis Miami eTelFd Pyromaan van Ede hoort weer celstraf en tbs eisen DE STEM BINNENLAND A3 Familieleden naar Winterberg Slachtoffers van moordzaak in Alanya eisen smartegeld 'Ik hoop dat moordenaars van Nicole snel worden gepakt' Binnenkort besluit bisschoppen over deelname Acht Mei Onderzoek branden BUITENLANDSE CRIMINALITEIT I 011<ier81i5oorrRUWeliike en9uête ARI 1996 nnië én Ierland: ïrioden met zon en gelse oostkust een li. Donderdag Kn later ook het oosten van Enge- innd en bewolking elijk in Schotland egen of motregen i 3 graden in het in Ierland, donder- uxemburg: Woens- ïvelden en in de ilaatselijk nog wat r van het westen uit Donderdag rustig ig, later toenemende bewolking, maar lagtemperatuur iets riespunt. Midden-Frankrijk: mige perioden en in het oosten voor- nog veel bewolking sneeuw. Koud met rond het vriespunt ■n tot circa +4 graden lijke departementen, trijk: Woensdag len en vooral in de bergen af en toe het laagland regen. Middellandse Zee r tamelijk veel wind. zonnige perioden en eral droog. Kouder; maxima rond 3 gra- le Middellandse Zee ele graden hoger. Veel bewolking en met regen, mogelijk :er. In het uiterste mogelijk droog en ai. Donderdag in het g regen, elders over- r zonnig weer. Mid- :atuur 14 graden, n het zuiden veel en perioden met de bergen sneeuw. In len af en toe zon en gs de kust kans op wat iling van temperatuur; g maxima rond 7 gra- t uiterste zuiden 10 tot het noorden woens- ïd plaatselijk mist. wisselvallig weer. Vrij maxima op donder- ongeveer 6 graden, in n en zuidwesten 10 tot 1: Woensdag bewolkt id tot tijd sneeuw. Don- oklaringen maar in het i zuiden nog wolken- vooral in de heuvels sneeuw. Maxima rond punt, in het noordoos- e graden lager, and: Aan de noord- an het Alpenmassief en vooral woensdag tot tijd sneeuw. Elders jk droog én vooral in 'essin en Engadin over- lar vrij zonnig weer. maxima rond -2 gra- Locamo +5 graden, jk: Wolkenvelden en ian de noordflank van enmassief van tijd tot ?uw. In Karinthie don- opklaringen. Middag- tuur rond het vries- inderdag lichte vorst. 11 12 13 14 15 wijdbeens; 6. bol; 7. arm, 9. 3. ogen; 5. narrig; Bas: l-achter-ij" Van onze verslaggever Den Bosch - De Bossche pro cureur-generaal Gonsalves heeft de Bredase hoofdofficier van justitie Wabeke nadere informatie gevraagd omtrent de 'deal' tussen het openbaar ministerie en ex-groepshoofd T. van E. van Huize Vincentius in Udenhout. Het voormalig groepshoofd heeft toegegeven dat hij negen ver standelijk gehandicapten heeft misbruikt, maar wordt vanwege verjaring, problemen met bewijsvoering en een deal met het openbaar ministerie voor acht zaken niet vervolgd. De Bredase persofficier van jus titie, mr. W. Koops, verklaarde eerder dat met Van E. - die momenteel vastzit wegens één geval van seksueel misbruik - de afspraak is gemaakt dat hij niet zou worden vervolgd als hij nog meer feiten eerlijk zou opbiech ten. Dit onder voorwaarde dat het niet zou gaan om verkrach tingen. Van E. kwam daarop met nog acht bekentenissen op de prop pen. Justitie wilde de namen van de slachtoffers weten, zodat zij hulp kunnen krijgen. Volgens de kabinetschef van de procureur-generaal heeft de Bredase hoofdofficier van justi tie geen overleg gepleegd over de regeling. „Het is een standaard procedure dat dit gebeurt bij gevoelige kwesties. Ontucht met kinderen in een tehuis is een gevoelige zaak. Al dan niet strafrechtelijk optreden in een dergelijke zaak ligt daarmee eveneens gevoelig," aldus de Bossche kabinetschef. Koops, aan wie gisteren opnieuw de vraag is voorgelegd eens haarfijn uit te leggen wat er exact is gebeurd, wil niet meer reageren. „Te gelegener tijd komen we daar op terug. We zijn zelf doende om met Vincentius de zaken op een rij te krijgen. Er moet rust komen," is het enige dat Koops kwijt wil. De betrokken rechercheur die op last van Koops met het ex- groepshoofd nieuwe gesprekken voerde, K. Tromp, verwijst voor commentaar naar zijn opdracht gever. Tromp zegt wel dat hij de Vughtenaar de 'omvang van de deal' heel helder heeft aange duid. „In de gesprekken met hem heb ik er telkens op gewezen; tot hier geldt de afspraak, anders grijpen we in," aldus Tromp. Gebruik van geweld om een verstandelijk gehandicapte tot gemeenschap te dwingen (verkrachting), viel buiten de deal. Huize Vincentius in Udenhout wordt overstelpt met adhesiebe tuigingen in de vorm van brieven en kaarten van ouders, collega- instellingen en voormalige per soneelsleden. Volgens directeur C. Van de Put te wordt er met succes alles aan gedaan om de zorg op een goede manier door te laten gaan. „Naar omstandigheden is het hier rus tig," zegt hij. Binnenkort wordt op Vincentius met ouders van slachtoffers die dat op prijs stellen een bijeen komst belegd, waar ook de offi cier van justitie zijn beleid komt toelichten. Enkele ouders beraden zich nog of juridische stappen moeten worden ondernomen om Van E. alsnog vervolgd te krijgen voor de zaken, waarvoor hij nu een straf ontloopt. De juridisch adviseur van Vincentius is voor het bestuur van de familiever eniging daartoe gratis beschik baar. Het intern onderzoek dat Huize Vincentius instelde, waaruit met hulp van justitie de onthullende feiten naar voren kwamen, is nog niet afgerond. Volgens directeur Van de Putte is er ver schil in uitleg van wat de dader en wat de directie onder 'onge wenste intimiteiten' verstaan. Het CDA heeft gisteren aan minister Sorgdrager (Justitie) Mr. W. Koops foto de stem/johan van gurp vragen over deze zaak gesteld. Kamerlid Soutendijk wil weten of dergelijke afspraken vaker voorkomen en of er alsnog een vervolgonderzoek komt. Winterberg (anp) - Zes zwaargewonden van het busongeval bij Winterberg verkeren nog in acuut levensgevaar. Ze liggen op de afdeling intensive care van een ziekenhuis in de omgeving. De identificatie van de zeven stoffelijke overschotten, vijf vrouwen en twee mannen, en van een aantal gewonden verloopt moeizaam. Enkele zwaargewon den zijn nog steeds niet aan spreekbaar. De Duitse autoriteiten hebben familie en bekenden van de slachtoffers opgeroepen snel naar Winterberg te komen om hen te helpen met het vaststellen van de identiteit. De identificatie verloopt moei zaam omdat paspoorten in de wrakstukken zoek zijn geraakt. Gisteren bezocht een groep van 29 familieleden al de buspassa giers in Winterberg. Tijdens het emotionele weerzien werd de pers op grote afstand gehouden. De 29 familieleden zijn gister avond weer naar Nederland teruggekeerd. Een groep van 32 gewonden wordt vandaag met ambulances en taxi's naar Nederland overge bracht. Dat kon gisteren niet in verband met het slechte weer. Bovendien moesten ze eerst nog door de Duitse politie worden gehoord. De gewonden worden opgenomen in het calamiteiten hospitaal van het Academisch Ziekenhuis Utrecht. Daar wordt gekeken of ze besmet zijn met de gevreesde ziekenhuisbacterie MRSA, een normale procedure na verblijf in een buitenlands zie kenhuis. De overige gewonden mogen nog niet worden vervoerd. De politie onderzoekt de techni sche staat van de bus, de tacho graaf en het rijgedrag van de chauffeur. De zwaar gewonde chauffeur, een 39-jarige man uit Hoogeveen, is inmiddels ver hoord. Hij zou op de steile en smalle weg stapvoets hebben gereden. Hij verklaarde wel te zijn overvallen door de gladheid. De bus had volgens de Duitse politie geen winterhanden, maar normale met voldoende profiel. Ook had de bus geen sneeuwket tingen om de banden. In Duits land is dat overigens niet ver plicht. Bij het ongeluk in Sauerland raakten in totaal 22 mensen zwaar gewond en 21 licht. De bus van Hanze Tours uit Zwolle raakte tijdens een uitwijk manoeuvre in een slip en beland de ondersteboven in een tien meter diep ravijn. Onder de gewonden bevindt zich de bekende zwemmer Ron Dek ker. Hij ligt met een hersen schudding en een snijwond in het ziekenhuis. Dekker is zwemin- structeur van het sportcentrum De Scheg in Deventer. Alle 49 passagiers, van 17 tot 59 jaar oud, zijn op een of andere manier betrokken bij het sport centrum. De medewerkers maak ten een dagtochtje naar Züschen, ten zuiden van Winterberg. Gistermiddag arriveerden de eerste familieleden van de slacht offers van de busramp in Winterberg bij het ziekenhuis in die Duit se stad. Inzet: onder de gewonden is de bekende zwemmer Ron Dekker. Hij ligt met een hersenschudding en een snijwond in het ziekenhuis. Dekker is zweminstructeur van het sportcentrum De Scheg in Deventer. foto's anp Alanya/Hilversum (anp) - De nabestaanden en slachtoffers van het moord- en verkrachtingsdrama in het Turkse Alanya hebben ieder ruim 20.000 gulden schadevergoeding geëist van de Turkse regering. Het geld is bedoeld als smartegeld en niet als vergoeding voor gemaakte kosten of andere materiële schade, aldus hun Turkse raads man Bora. Hij diende de claim in namens de moeder van de vermoor de Marijke van Dijk, mevrouw Van Klooster, en de twee slachtoffers die het drama overleefden, Suzanne Kranenburg (26) en Hanneke Adrichem (28) uit Hilversum. Ook namens de nabestaanden van de vermoorde Georgische vrouw heeft Bora een claim ingediend. Voor de moorden en verkrachtingen zijn vier Turken inmiddels tot lange gevangenisstraffen of levenslang veroordeeld. Een aantal jaren daarvan moeten ze in eenzame opsluiting doorbrengen. Zowel de vier als het openbaar ministerie, dat de doodstraf eiste, gingen tegen dat vonnis in hoger beroep. 'ari/T c-*-; nirJ ,v; fT T'. (por,. f Door Peter Blees Eindhoven/Miami - Even lijkt de stem van Celine Har- togs te breken. „Natuurlijk heb ik af en toe inzinkingen, niet zo'n beetje ook. En dan sta ik er wel alleen voor." Maar dan klinkt het weer fel: „Ik hoop in de eerste plaats dat de moordenaars van Nicole snel gepakt worden, zodat ze geen nieuwe slachtoffers maken." En: „Dit is een waarschuwing voor iedereen: laat je niet dwin gen tot drugsmokkel of prosti tutie. Ga alsjeblieft naar de politie." Het telefonisch interview met de 17-jarige Celine Hartogs uit Eindhoven komt onverwacht tot stand. Ze belt zelf, want zo werkt dat nu eenmaal: in de vrouwenge vangenis van Miami worden geen gesprekken van buiten doorverbonden. Het meisje hangt in de Verenig de Staten een gevangenisstraf van tien tot twintig jaar boven het hoofd, omdat ze op het vliegveld werd aangehouden met twee kilo heroïne in haar bezit. Celine Hartogs zegt tot de smokkel te zijn gedwongen door een bende, die ook verantwoor delijk is voor de moord op de 15-jarige Nicole van den Hurk. Ze zegt ook dat ze al eerder - nog voordat het stoffelijk over schot van Nicole was gevonden - informatie aan de politie in Eindhoven doorgaf. „Dat was een vaag verhaal, dat moeilijk na te trekken was," liet de Eindhovense politie weten, toen vorige week het verhaal van Celine Hartogs wereldkun dig werd gemaakt. „Ik vond dat verhaal niet zo vaag," zegt Celine nu. „Ik denk dat ze wel iets gevonden hadden als ze gericht waren gaan zoe ken. Maar ik snap ook wel dat het voor de politie moeilijk is óm op één verhaal af te gaan." Ze heeft inmiddels de Eindho- vens politie ook teruggebeld. „Maar over de telefoon kan ik natuurlijk niets zeggen." Ze rekent erop dat de politie snel maar Miami komt om met haar te praten. „Dat hoop ik in ieder geval wel. Voor mezelf, maar in de eerste plaats omdat ik hoop dat de daders snel gepakt kunnen worden." Hoe de zaak ook afloopt, Celine Hartogs betaalt een zware prijs. „Daarom hoop ik ook echt dat dit voor anderen een waarschu wing is. Dit gebeurt mij ook geen tweede keer. Ik laat me nog liever doodschieten." „Gezien de omstandigheden gaat het nog redelijk," zegt ze over haar eigen toestand in de gevangenis. „Gelukkig kan ik nu wel regelmatig bellen met familie en vrienden," klinkt het onvast. Ze houdt zich in de vrouwenge vangenis verder vooral op de been dank zij een studie. „Ik kan hier gelukkig naar school. Het is nog wel een beetje moei lijk, omdat alles natuurlijk in het Engels is. Maar dat gaat al beter. Ik denk dat het een mavo opleiding of zoiets is." Maar de inzinkingen komen met regelmaat. Aan haar mede gevangenen heeft ze niet zo veel steun. „Uiteindelijk sta je er toch alleen voor." 2T r Amersfoort (anp) - De Neder landse bisschoppen weten nog niet of ze ingaan op de uitnodi ging van de progressieve Acht Mei Beweging om haar jaarlijkse manifestatie op 16 mei te bezoe ken. Pas in april nemen ze daar over een besluit. De Acht Mei Beweging heeft de bisschoppenconferentie een alge mene uitnodiging voor haar manifestatie gestuurd. De bisschoppen Wiertz van Roer mond en Möller van Groningen zijn gevraagd om aan twee pro gramma-onderdelen mee te wer ken. De manifestatie van de Acht Mei Beweging wordt in Den Bosch, de stad van de behoudende bisschop Ter Schure, gehouden. Volgens de regels moet de bis schop ter plaatse zijn toestem ming geven als collega's een bij eenkomst in zijn bisdom willen bezoeken. Het standpunt van Ter Schure is nog niet bekend. WOENSDAG 14 FEBRUARI 1996 J <V V? Weet u wat pijnlijk is? Bij mensen op bezoek gaan bij wie de heer des huizes doe-het-zelver is. Iedere keer als je er komt, is er net iets klaar en luidt de retorische vraag steevast: mooi hè? Maar mooi is het nooit. De meest krakkemikkige oplos singen zijn steevast uitgevoerd in de foeilelijkste materia len, waarvan het achteraf bezien geen wonder was dat de winkel stuntte met partijvoordeel. Als ik het wel heb is die gekte ooit begonnen met het fenomeen schrootjes. Je kon destijds geen huis binnen stappen of er was wel een kamerwand, schouw of gang betimmerd. Daarna kwam het plafond. Als er geen balken waren, creëerde men de illusie van ouderdom door er donker bruin hout tegen aan te meppen. Waren de balken er wel, dan moesten ze worden weggetimmerd onder gipsplaten. Een tussenweg was er niet. Een beetje klusser zet tegenwoordig zijn eigen keuken, voor een badkamer draait hij zijn hand niet om en wekelijks worden er in dit land vele duizenden vierkan te meters dak weggezaagd, want een dakkapel is je-van- het. Uitgeklust ben je nooit. De keuken die eerst dicht was, vervolgens open en daarna voorzien werd van een eet bar, is inmiddels via allerlei aanbouwsels in de tuin steeds verder opgerukt richting schuurtje. In pakweg 25 jaar tijd is het klussen uitgegroeid tot een verdwazing die de winkeliers 6 miljard per jaar ople vert. Dat is voor 400 gulden planken voor elke kop van de bevolking. MERIJN Arnhem (anp) - Procureur-generaal mr. Coster van Voorhout heeft gisteren voor het gerechtshof in Arnhem vijf jaar gevan genisstraf en tbs met verpleging geëist tegen de 22-jarige F. D. uit Ede, beter bekend als de Edese pyromaan. Volgens de procureur is er geen enkele reden om af te zien van een gedwongen behandeling van de 'angstige, onzekere en ach terdochtige jongen'. De eis van de procureur is gelijk aan de straf die de Arnhemse rechtbank D. eerder oplegde. D. ging tegen de tbs-maatregel in beroep. Voor het hof bleek dat de Ede- naar bang is dat hij geen toe komst meer heeft als hij onder behandeling is geweest. Boven dien vreest de Edenaar, die meer dan dertig branden aanstak in het voorjaar van 1995, dat zijn straf door de tbs veel langer zal gaan duren dan vijf jaar, D. is er, bleek voor het hof, zeker van dat hij nooit meer branden aan zal steken. Volgens de Ede- naar beseft hij nu ten volle wat hij de slachtoffers, zijn ouders en zijn ex-vriendin aangedaan heeft. Verkeerde vrienden en aandacht van de media hadden hem vorig jaar uitgedaagd om telkens opnieuw brand te stichten, maar dat zou nu echt nooit meer gebeuren, betoogde de Edenaar tegen de president van het hof. D. vindt zichzelf geen pyromaan. Zijn verklaringen over 'de kick' en 'tintelende en prikkelende dwang in zichzelf' waren hem door de politie aangepraat, stelde hij. De procureur noemde de argu menten van de Edenaar 'holle woorden'. „Ik geloof er niets van. Hij zegt dat alleen maar omdat hij tegen het rapport van het Pie- ter Baan Centrum en tegen tbs is. En daar is hij tegen, omdat ande ren hem gezegd hebben dat hij daartegen moet zijn. Hij moet leren zijn gedrag in de hand te houden." Het gerechtshof behandelde ook het hoger beroep van K. D., de 30-jarige broer van de Edese pyromaan. Hij kreeg van de rechtbank tien maanden celstraf voor het plegen van inbraken en fietsendiefstallen en voor het eenmaal helpen van zijn broer bij een brandstichting. K. D. vond die straf veel te zwaar, bleek voor het hof, te meer daar twee vrienden die ook meer wis ten van de brandstichtingen niet strafrechtelijk vervolgd zijn. „Ik vind het raar en oneerlijk. Die lui waren overal bij en zitten er nu volop om te lachen. De ene is zelfs op televisie geweest. En het gaat in de kranten en op tele visie ook alsmaar over mij, dat ik de schuld zou zijn, en dat is hele maal niet waar." De procureur eiste tegen hem negen maanden gevangenisstraf, waarvan twee voorwaardelijk. Het hof doet in beide zaken uit spraak op 27 februari. Ede (anp) - De politie heeft een team ingesteld dat de recente reeks branden in Ede en omge ving gaat onderzoeken. In één maand tijd hebben er twaalf branden gewoed, die mogelijk aangestoken zijn. De politie is er zo goed als zeker van dat de Edese pyromaan F.D. niet bij de laatste branden betrokken is. Ze denkt wel dat het mogelijk is dat mensen D. in een kwaad daglicht willen stel len. (ADVERTENTIE) De criminaliteit is overal, in alle bevolkingsgroe pen, in alle bevolkingslagen. De misdaad heeft wel heel verschillende gedaanten en oorzaken. De commissie-Van Traa heeft een uitvoerige wetenschappelijke inventarisatie laten maken van de georganiseerde misdaad in Nederland. Het is voor het eerst dat daarbij uitvoerig ook de mis daad binnen allochtone bevolkingsgroepen wordt beschreven en verklaard. Dit materiaal uit het eindrapport van de commis sie-Van Traa is de basis voor de serie 'Buitenland se criminaliteit in Nederland'. sjnui 'japuos>|U!l Door Rob Ruggenberg 1 11 P Wereldoorlog kbra< cdhtenersde Chinezen persen vooral elkaar at geallieerden scheepsladingen Chinezen naar Europa. De koelies mochten de honderd duizenden uiteengereten lij- 11611 op de slagvelden bijeen rapen, een karweitje waar de oorlogvoerenden zich te goed voorvoelden. Huizenden Chinezen zijn na j °?J? Sobleven en hebben zich Vest-Europa gevestigd. In behoren zij thans tot AlHTi ite,etniscile groepen. BJ "ebben zij een gesloten te?7\SCuap Sevormd- Zó geslo- vriind bet politie en justitie er hm v°Hedig ontgaat wat zich tanen afspeelt. e 58.000 Chinezen in Neder- hele |l°?eii versPreid over het bouderc Kirw inese. restaurant- te maken v, twat één op de drie vallen en f ^gehad) met over- j, n en afpersingen. altijdVeirh-erS en allPersers zijn afkomt f? en meestal b'ed alc u betzelfde taalge- «PersL, restauranthouders. door m'vu yaak aangekon- ®velot)De del van een witte Ppe waarin één of twee kogels zitten. In veel gevallen wordt zwaar geweld gebruikt: de horeca-eigenaar of diens fami lieleden worden in hun huis vastgebonden, geslagen en geschopt en soms ontvoerd. Moorden zijn niet zeldzaam. Velen menen dat hier de werke lijke achtergrond moet worden gezocht van de onopgeloste moord, eind vorig jaar op de 16- jarige havo-scholiere Huan Man, dochter van de eigenaar van Chi nees restaurant Lotus in Vlij men. Van oudsher wordt de Chinese onderwereld geregeerd door triades. Dat zijn - anders dan vaak gedacht - geen grote, hechte organisaties. Het zijn kleine groepen met kernen van een of twee man, met daar om heen tal van grotere en kleinere bendes, zoals jeugdbendes, die vaak zelf standig opereren. De machtsverhoudingen tussen de triades wisselen vaak en bovendien verschijnen af en toe nieuwkomers op het toneel. De laatste tijd bij voorbeeld worden in Nederland allerlei misdrijven gepleegd door Chinezen die van uit Frankrijk naar Nederland worden gestuurd. Op dit moment beheersen drie triades het Nederlandse strijdto neel. De Ah Kong (uit Singapore) heeft de strijd om de controle over de heroïnehandel gewon nen. De 14K (uit Hong Kong) en de Tai Huen Chai (Maleisië) vechten om de tweede plaats. Bij die strijd zijn sinds 1991 in Nederland zeker veertien bende leden gedood. Behalve heroïne smokkelen de triades ook mensen uit Zuidoost- Azië naar Nederland. Een illega le immigrant betaalt 10.000 tot 50.000 gulden (of belooft dat bedrag na aankomst door wer ken terug te betalen). Hij reist in groepjes van vier tot acht personen. Eerst per trein of vliegtuig naar Rusland, Polen, Italië of Spanje en vandaar door naar Nederland. Hij komt het land binnen met de trein of in een minibusje. Veel van de kennis over de tria des is afkomstig uit het buiten land. De politie in Hong Kong bij voorbeeld meldt dat de 14K-tria- de in Nederland uit twee groepen bestaat. Zij noemt als belangrijkste ver zamelplaatsen Amsterdam, Den Haag en Eindhoven. Hier zijn de videotheken en andere plaatsen waar de leden elkaar regelmatig ontmoeten, zoals illegale gokhui zen. Chinezen hebben zich altijd met gokken beziggehouden. De laat ste tijd vooral ook door middel van loan sharking: het lenen van geld tegen woekerrentes aan (gokverslaafde) spelers. Die woe- kerleningen sluiten ze ook af in en rond legale gokhuizen, waar onder die van Holland Casino. Of criminele Chinezen hun geld ook op andere wijze in Neder land investeren, is niet duidelijk. Wel worden soms grote sommen geld, ook via een Chinese bank in Nederland, overgemaakt naar Hong Kong, en vandaar naar Bangkok. Dit geld wordt, meent de com missie-Van Traa, beslist gebruikt om nieuwe heroïne- transporten naar Nederland te financieren. (De vorige aflevering stond in De Stem van 13 februari). Manou Design is specialist in manou, rotan, pitriet en grenen interieurs. Op 2500 M1 vindt u een gevarieerde collectie van exclusieve meubelen voor uw woonkamer, eetkamer; slaapkamer of serre. Voor mensen die prijs stellen op hoogwaardige kwaliteit en actuele designs. WOONBOULEVARD BREDA (VLAKBIJ HOTEL P Rl N C E VI L LE KRUISVOORT 30. TEL. 076 - 5 210 424. DONDERDAG KOOPAVOND m

de Stem | 1996 | | pagina 3