Tips met een flinke korrel zout van ervaren carnavalvierders ssg ll DE STEM Jonge klare Snert Bijwerkingen Vruchtensappen Geen druppel Twee glazen Roken Relaties Haringhappen CH Orthense u v Voorkom een kater met water NU einiger type r, spuitlans, 29T-NU .NU ype SF 59<m 1000 r^NU Er valt niet aan te ontkomen: car naval is op komst. En een ding is zeker: de mix van leut, bier, kou, zult en hopen geouwehoer heeft een wonderlijke uitwerking op de mens. Voor de een houdt dat een dagenlange aanslag op zijn gezondheid in, de ander kan zich zo lekker uitleven dat hij er gees telijk gezond van wordt. In Lijf Leven geven we vandaag tips voor een 'gezonde' carnaval. Tips van mensen die het kunnen weten, omdat ze al heel lang of heel intensief in het carnavalsgewoel meedraaien. Om wat voor reden dan ook legden zij ongevraagd het accent op drinken en eten. In die volgorde. Of U er wat aan heeft? Over een week weten we meer. Van onze verslaggevers SSSSS- levard 118 elstraat 8 nkelstraat 39-41 i van Berchen ERTAINMEHTST0 (rkt 10 straat 243 Aan Bacchus van dao baove, höbbe wae motte belaove, iet wae drie daag zulle gaon en gein pilske laote staon... Nee, het ligt niet aan U, beste lezers in West- Brabant en Zeeland. Dit is onvervalst Lim burgs. Het is het refrein van een Heythuysens carnavalsliedje, waarvan met name de laat ste regel in de oren geknoopt moet worden. Als je maar in een niet al te snel maar gede gen tempo bier blijft drinken, hoeft er niks aan het handje te zijn. Het is daarbij echter zeer belangrijk dat je niet onvoorbereid aan de drie (kern-)dagen begint. Net als bij ande re sporten, is een goede warming-up zeer aan te raden, meldt een Limburgse Brabander, die het allemaal graag van de sportieve kant bekijkt en daarom aanraadt om al op don derdag te beginnen met 'voorzichtig indrin ken, net genoeg om het 's morgens een beetje in maag en hoofd te voelen.' „Als je daar op vrijdag en zaterdag mee doorgaat, bouw je een soort immuniteit voor alcohol op," herin nert de Limburger zich. Uit Limburg komen sowieso vreemde verha len waar het gaat om preventie. De maag in het vet leggen, is daar een wijdverbreid volksgebruik. Een ingewijde: „Ik ken iemand die voordat hij carnaval gaat vieren steevast een kilo paling naar binnen werkt. In de maagwand ontstaat een vetlaag die voor komt dat de alcohol tot het bloed doordringt. Probleem is wel dat de volgende morgen het vet is afgebroken en dat je dan dus langzaam zat wordt." Sommige carnavallers gaan in hun preven tiedrift zo ver dat ze tevoren al Alka-Seltzer of Aspro Bruis innemen. Een apotheker over deze vreemde gewoonte: „Waanzin. Je doet toch ook vooraf geen condoom om, voor het geval je ergens een vrouw tegenkomt." Aspro wordt afgeraden, omdat het middeltje evenals alcohol het maagslijmvlies irriteert-. Een beter middel is volgens hem Ibuprofen, een bij de drogist verkrijgbare pijnstiller. Ondergrond De Oosterhoutse carnavalsveteraan Bertus Jansen (72), plaatselijk onder meer bekend als Janus Vataon, is maar liefst een heel jaar met de voorbereidingen bezig: „Elke dag fietsen, drie keer per week wandelen en vier keer per week zwemmen. En dat allemaal om ™r dagen kroeg-in-kroeg-uit te kunnen gaan en eindeloos te ouwehoeren," vertelt hij. Bertus viert al veertig jaar lang van 's och tends vroeg tot diep in de ijacht carnaval. „Ik ben meestal de oudste in het café. Ik begin 's morgens om 10.00 uur en ik hou het elke dag 'ol tot in de kleine uurtjes." Hoeveel bier hij op een gemiddelde carna- ,s™g omzet, kan hij niet zeggen. „Vroeger hebben we het wel eens geteld. Dan staken we bij elk pilsje een lucifer in onze zak. Maar «e tachtig zijn we opgehouden. Maar djl^^ben ik gewoon een gezelligheids- Pils ?°or alle duidelijkheid: waar tot nu toe over ®®ken wordt gesproken, gaat het over pils. Zeeuwse Brabander verklaart waarom: I 5™ jijdens carnaval geen druppel sterke nk, daar word je alleen maar zat van. Als Lüfj vliegen de pinten je toch al joren' ®ke avond weer kun je zien veel mensen al een boel last hebben met ,°P ach overzichtelijke gevolgen van een V.at k'er kun je er gelukkig veel CW n)' ^us kHjf van die borrel weg." maaiïïent 4s n4e4- ^oor de cpboehf zorili e koebange kroegtijger een uit- niet Hf® weet dat het van sommigen hclnt en vo^§ens anderen tegen kou niet wtnnt,?133' 'k d°e het lekker toch: geen koim«AiWn.t'er heupflacon (daarin gaat geen vonrriee)- De heupflacon heeft twee grote kou -n: Je denkt dat het helpt tegen de seval o ®eyoe|steiaperatuur stijgt in ieder zeker ,atmenhjk 2. Het bevordert de sfeer, hebt ïjann®er ie met anderen deelt wat je zeifo' rank hi de kou verbroedert, soms m de :TSte ^eestvierders zoeken het niet ®mers f ^ranh> een carnavalvierder is toeveeCn een zo S™04 m°gelÜke d alcohol. Een Bredanaar: „Sterke Goed eten is belangrijk voor een geslaagd carnavalsfeest: bonen met spek, van harte aanbevolen. drank is taboe voor mij, ik drink louter bier, want dat komt er het snelste weer uit en mag dus ook weer aangevuld worden." Een Friese Oosterhouter beperkt zich ook tot pils. „Het gebruik van sterke drank moet zoveel mogelijk worden vermeden op zulke dagen." Om die uitspraak vervolgens te illu streren met een sterk jeneververhaal waar van we u de walgelijke details zullen onthou den. Behalve het slot dan: ,,'s Morgens nam R. een sinaasappeltje. De partjes kwamen er enkele minuten later weer net zo schoon uit...". „Waarmee ik maar wil zeggen dat je het gebruik van sinaasappels of aanverwante sappen de volgende dag moet vermijden. Veel te agressief voor je maag. Iets zoets is daarentegen weer wel goed. Je kunt zelfs jam door Spa rood roeren. Zelf prefereer ik zoete Gevaarlijk is 'dweile' niet, maar het vraagt een goede voorbereiding. FOTO DE STEM/BEN STEFFEN limonade met koud water," aldus de Ooster houter. Een geboren Bredanaar, die 25 jaar lang in een Bredase carnavalsband de longen uit zijn lijf geblazen heeft, vertelt smakelijk hoe hij dat zilveren jubileum volgemaakt heeft: „Wij begonnen al zo vroeg mogelijk. Rond 10.00 uur verzamelen voor een ontbijt: als voorge recht twee jonge klare of Jagermeister. Dan wat vette troep: uitsmijter, tosties of brood jes zult. Daarna een paar pinten, heel snel drinken want de eerste glazen smaken hele maal niet. Hij zal nooit naar huis gaan om tussendoor te eten. „Doe dat in de rustige uren (rond 18.00 uur) maar in een restaurant of cafetaria en doe het zo vet mogelijk." Bertus Jansen denkt er ook niet over om tus sendoor naar huis te gaan om te rusten. „Nee, je moet in de weer blijven en je eigen straat mijden. Wat moet ik thuis? Ik neem altijd boterhammekes mee. Boterhammekes met gebakken spek en zult. En eentje met een specu- laasemanneke. Die bewaar ik in mijn troep- zak." Zijn dag begint met gebakken eieren en spek. „Een goede onder grond, dat is heel belangrijk." Wat Frans Quadekker (53), in Breda beter bekend onder de naam Prins Suus Quklequ, betreft zit carnaval 'tus sen je oren'. „Je moet er goed bij na blijven denken en daar kun je een hele hoop lol van hebben," legt hij uit. Een van zijn belangrijk ste aandachtspunten is: blijven eten. „Er moet bojem zijn. Waar gedronken wordt, moet gegeten worden. Eerst een goede basis van keeltjesstamp-met- spek of boerenkool-met- worst en daarna de hele dag blijven zorgen voor de inwendige mens. Als je niks eet, krijg je diarree, of auto-onge lukken." Een andere feestvierder: „Wat bij mij goed werkt, is een warme maaltijd aan het begin van de avond. Een stevige hap hutspot, zuur koolstamp of iets dergelijks, 's Nachts als ik thuis kom, neem ik altijd nog twee flesjes bier en een bord snert. Die snert maken we de week ervoor al zodat die lekker dik is en met de dag dikker wordt." En nog een: „Vermijd friet en kroketten en ander junkfood, hoe groot de verleiding ook is. Zorg dat de ijskast voor de dagen goed en met zorg gevuld wordt. Zelfgemaakte snert (met roggebrood en spek) is niet alleen lek ker, je krijgt er ook nog mensen mee over de vloer. En let maar eens op: kookrubrièken in kranten en tijdschriften staan rond de carna valsdagen vol met makkelijke, lekkere en ook nog conditievergrotende recepten." Een Amsterdamse Brabander, die hier zoda nig zijn draai gevonden heeft dat hij het hele jaar door carnaval viert, is zeer bedreven in het opknappen 'the day after'. „Gooi je koel kast vol met Yoghi-drink. Iets anders krijg je 's ochtends niet binnen. Het vult, het is zoet (belangrijk!) en een beetje vettig. Hoef je niet meteen te braken, gooi er vervolgens een paar warme worstebroodjes in of zelfs een goed doorbakken uitsmijter, inclusief kaas en spek. Eet als je eenmaal begonnen bent met drinken niet meer teveel tegelijk, want anders loop je ongetwijfeld tegen de man met de hamer op en kost het enkele uren plus vele liters koffie om weer enigszins het mannetje Wim van Vliet, voorzitter van de Stichting Vastenavond Bergen op Zoom...geen drup pel alcohol, de hele vasten avond niet... FOTO ARCHIEF DE STEM te worden. Duur tijdver lies!" Jan Kant (46) uit Hulst combineert het vak van gynaecoloog in het zie kenhuis van Terneuzen met de functie van car navalsprins in Hulst. Maar aan de medische wetenschap zegt dokter Kant niet veel te hebben als het om carnaval gaat. „Ik doe ook maar wat. Vooral goed blijven eten: erwtensoep, bruine- bonensoep, zuurkool, kluts." Desondanks kan hij met gezag spreken over katerbestrijding. „Veel bewegen, dan word je niet ziek," tipt Kant, „Al die drank moet je uitzweten en verbran den. Als je veel aan de toog hebt gehangen, heb je een probleem. Jezelf volgieten met water als je thuiskomt is mijn remedie. Als je alcohol drinkt, drijf je vocht af uit je lichaam. Dat vochtgebrek is 's mor gens een van de redenen dat je je beroerd voelt, maar niet het enige, overigens. Dus moet je er op tijd voor zorgen dat je lichaam vocht binnen krijgt. Het beste zou zijn om na elk pilsje een glas water te drinken. Water bij de wijn. Maar ja, dat doe je niet hè?" Een collega van Jan Kant relativeert het ver haal dat bewegen alcohol verbruikt. „De afbraak van alcohol gaat in een regelmatig tempo, tien procent per uur, of je nu zit, staat of springt. Hooguit vindt er een tempover snelling plaats van de natuurlijke darmbe wegingen, waardoor de alcohol de darm sneller passeert en niet helemaal wordt opge nomen." De methode van veel water drinken treft wel zijn doel, maar kent ook ongewenste bijwer kingen, want met een beetje pech blijf je de hele nacht naar de wc laveren. „Nee hoor," zegt Jan Kant. „Meestal slaap je zo vast dat je daar geen last van hebt. Maar als je eenmaal wakker bent, moet je wel hard lopen natuurlijk." Bertus Jansen, die we al eerder aan het woord lieten, voorkomt een kater ook met water. Jansen: „Als je thuis komt, nooit recht naar bed gaan. Eerst een uurtje de krant lezen en al dat bier aftappen. Daarna flink water drinken tot er niks meer bij kan. Inderdaad, dan moet je 's nachts regelmatig plassen. Maar daar heb ik zo'n aanlegfles voor in bed, want anders moet ik er te vaak uit." Water helpt, maar het is geen medicijn. „Als FOTO WIM KOOYMAN je echt een zware kater hebt, dan helpt alleen een behoorlijk medicament," zegt vrouwen arts Kant. „Ikzelf pak in dat geval paraceta mol of ibuprofen, dat helpt goed tegen katers. En 's morgens vlot weer beginnen met een pint natuurlijk, dat wil ook nog wel eens helpen." De Friese Brabander heeft baat bij sappen: „Voor het naar bed gaan, als je de bui al voelt hangen: drink veel water of bouillon, desnoods met een preventief aspirientje. Bij het opstaan: vruchtensappen." Hij heeft nog een tip om de kater te lijf te gaan? „Van een douche knap je ook op, het liefst met wisselend koud en warm water. Maar het enige wat echt helpt tegen een kater is gewoon lekker zat blijven. Van ont- Een heupflacon tijdens de optocht helpt tegen de kou, je gevoelstemperatuur stijgt in ieder geval aanzienlijk. FOTO DE STEM/BEN STEFFEN nuchteren kim je lelijk ziek worden! Een andere carnavaller: „Eet 's nachts, voor dat je naar huis gaat, nog eens flink veel en vet. En als je thuis bent: nooit meteen naar bed, neem nog een paar pinten. En nooit te lang uitslapen. Hoe langer je slaapt, hoe duffer je de hele dag bent. Tien uur eruit. En dan om elf uur weer in de kroeg om te ontbij ten. Blijf vooral zo lang mogelijk in de sfeer." De Zeeuwse Brabander doet een laatste poging: „Tegen een echte kater bestaat nau welijks een remedie. Daarom moet die ten koste van elke prijs worden voorkomen. De beste manier daarvoor (Dean Martin is er oud mee geworden) is: niet nuchter worden." Carnaval vieren zonder het geringste spoor van een kater kan ook. En het is niet de min ste vastenavondvierder die daar smakelijk over kan vertellen: het is Wim van Vliet (65), voorzitter van de Stichting Vastenavond Bergen op Zoom. Zijn remedie tegen de alom gevreesde kater is onthutsend van eenvoud: geen druppel alcohol, de hele vastenavond niet. Wim van Vliet: „Geen kater is 'een van de weinige voordelen van geen alcohol drinken. Ik ga 's avonds toch ook tot het laatst toe door, maar 's morgens stap ik om 8.00 uur weer zo helder als iets uit bed." Van Wim van Vliet verwacht je een sluitende filosofie over 'het waarom' van een alcohol vrije vastenavond, maar ook hier blijkt het leven simpel. „Ik lust het gewoon niet," zegt van Vliet. „Thuis hadden we vroeger geen geld om alcohol te drinken. Ik ben er dus niet mee opgegroeid en heb het naderhand ook nooit geleerd. Ik drink tijdens de vastenavond alleen maar jus d'orange en cola. Daar heb je inderdaad zo genoeg van, dus veel heeft de kastelein niet aan mij." Het nadeel van een carnaval zonder drank is volgens Van Vliet dat heel de omgeving lollig wordt en dat jij de 'serieuze eend in de bijt blijft'. „Ik geniet van al die vrolijke mensen om me heen en ik heb bewondering voor mensen die zo geweldig ad rem worden. Ik vind het prachtig als mensen plezier maken, maar het zou wel leuk zijn als ikzelf iets minder seri eus zou zijn." „Het vastenavond-feest draait ook niet om drank," vindt Van Vliet. „Waar mensen menen dat de feestvreugde uit de fles moet komen, kunnen ze beter thuis blijven. Ik moet de eerste zatte nog tegenkomen hoor, maar soms zie ik wel eens mensen met twee glazen bier in hun handen en drie onder hun arm en dan vraag ik me af of ze niet beter hun verstand kunnen gebruiken. Het feest is te hoogstaand om op te offeren aan de drank. Vastenavond draait om mensen." In zijn relatief serieuze rol vangt Van Vliet ook heel wat verhalen op van die mensen. „Meer droevige verhalen dan vrolijke," zegt hij. „Dood, vriendschappen die verloren gaan. Die mensen vinden bij mij een oor. Vastenavond is een prachtige uitlaatklep. Ik heb de psychiater hier wel eens horen zeggen dat -er in Bergen op Zoom wel plaats voor vier psychiaters zou zijn als er geen vasten avond was. Mensen drinken wat, praten wat gemakkelijker, vieren feest. Dat is goed voor de geestelijke gezondheid." Over roken worden in dit vrolijke gezelschap niet veel woorden vuilgemaakt. Dat doe je gewoon niet, of het nou carnaval is of niet. Nou is carnaval geen uitgesproken moment om te stoppen. Daarom een tip om het roken te beperken: „Roken is funest, hos er daarom maar lekker op los; wie zijn armen om de schouders van een ander heeft, kan in ieder geval geen sigaret vasthouden." De stembanden krijgen het ook dagenlang zwaar te verduren. „Ik zuig af en toe wat op een Fisherman's Friend en dat is me heel aangenaam," zegt oud-prins Quadekker. „Een keer ben ik op zondagochtend mijn stem al kwijtgeraakt en moest ik dus nog een paar dagen. Toen hebben ze in het ziekenhuis mijn stembanden aangestipt met een watten staafje waarop een of andere vloeistof zat. Toen ging het weer prima. Moeie voeten bestrijd je volgens Frans Quadekker vooral door je schoenen te laten rusten. Je moet met andere woorden twee paar schoenen in gebruik hebben, zodat je steeds kunt wisselen. „En verder elke dag douchen en elke dag schone sokken." Anderen hebben baat bij voetmassage door hun partner. Over partners gesproken. Er doen volop ver halen de ronde dat carnaval een levensge vaarlijk feest is voor bestaande relaties. Als drank en losbandigheid zegevieren is de huwelijkstrouw nogal eens de klos. Toch is er nergens een indicatie te vinden dat carnaval tot een hausse aan echtscheidingen leidt. Maatschappelijk werkers en advocaten heb ben na carnaval geen last van hogere werk druk. „Na de zomervakantie wel. Dan heb ben ze het vaak nog een keer geprobeerd en zijn ze er achter gekomen dat het niet meer gaat," zegt een advocaat. „Maar wie zal zeg gen dat de kiem niet tijdens carnaval gelegd is?" Om de relatie warm te houden is een tip van voorheen-prins Qukelequ op zijn plaats. Na de carnaval neemt hij vrouw en kinderen een paar dagen mee naar Cadzand of Thermae 2000. „Die krijgen tijdens carnaval te weinig aandacht en dat moet ook goedgemaakt wor den. Je moet het immers samen met het thuisfront doen." Na de warming-up, waarmee we dit verhaal sportief begonnen, en de vierdaagse wed strijd moet natuurlijk een cooling-down vol gen. Op woensdagavond haringhappen dus. „Niet vanwege de haringen," zegt een ken ner. „Als je er drie op hebt ben je misselijk, maar vooral om de drank. Drink weer flink bier, niet te snel. Je voorkomt daarmee een kater, die je anders een hele week van de straat houdt. Neem tot slot minstens een dag vrij om bij te komen." Een allerlaatste tip: neem al deze goedbe doelde adviezen met een flinke korrel zout. Een gezonde carnaval! WOENSDAG 14 FEBRUARI 1996 DEEL

de Stem | 1996 | | pagina 23