PvdA pleit voor rotonde op N60 DE STEM De gemeente Koewacht ;enheid d Wel Start aanleg groengebied IJzendijke Extra geld nodig voor achterstallig onderhoud van Den Dullaert DAG KLAPPER JWMERK -[AALT. 'Beste en goedkopere' oplossing voor verkeersprobleem bij Morres in Hulst &SieZeeland: &rvK syssaassg* Boogerd-Quaak pleit voor pensioenwetgeving Zorginstellingen stellen kwaliteitshandboek samen Bezwaar tegen subsidie voor warme maaltijden DE STEM ZEELAND culieren feliciteerd uwd 5x10 schiedenis van loord-Brabant 1796-1996 Benny Gefeliciteerd Van Harte Wesley Inwoner Ossenisse moet afgegraven grond herstellen Dronken Belg Brouwers Voorstel ETAILERS MT. WOENSDAG 14 FEBRUARI 1996 tnkje, jubileum, k, verloving, atie, examen, enz. 1 0,65 incl. BTW, verplicht, selding, 26.- incl. BTW. op aanvraag, geretourneerd, af geef uw tekst ng af bij één van iftelijke opgaven accepteerd, indien zijn, ook indien uw ivoegd is. recht voor teksten denen te weigeren, ten bereiken over de udt de uitgever zich de naam van de <end te maken. h nog kwiek, lie 3. i Zevenbergen. Jacqueline Bastiaanse, Hoogerheide. Het is haar nog niet aan til zien, maar Nelly wordt afz. Pa Werner en Esther. Van onze verslaggever Hulst - De gemeentelijke subsidie aan het Hulster gemeenschapscen trum Den Dullaert moet de komende vijfjaar met 240.000 gulden worden opgeschroefd. Het geld is nodig om het achterstallig onderhoud weg te werken. Het gaat om een opknapbeurt van de hele voorgevel, vervangen van andere art 1996 verschijnt het eerete^' Geschiedenis van NoordSrabad averij Boom i.s.m. Stichting dschrijving Noord-Brabant) chitterende standaardwerk be delen van ieder ca. 450 biz. ge en in linnen band. Tot 1 maart 1996 geldt een voordelig© intekenprijs va 150,- voordriedelen daarna: 180,- rbreide prospectus met inte elijkheid is verkrijgt» (e| handel of bij Uitgeverij -257012. 0-6242316 gevels en stukken dak en buitenschilder werk. Bij uitvoering daarvan ontstaat een tekort van 240.000 gulden in het pot je voor groot onderhoud. In een begeleidende brief bij de begro ting wijst Den Dullaert de gemeenter- raad erop dat er jaren lang te weinig geld naar het onderhoudspotje is gegaan. De oorzaak daarvan lag in het feit dat het gemeenschapscentrum al moeite genoeg had alle financiële eindjes aan elkaar te knopen. De onderhoudspot werd daarom gedegradeerd tot sluitpost van de bud getvaststelling. Volgens het bestuur van Den Dullaert is er nu echter een situatie ontstaan dat 'verder doorgedreven besparen op het onderhoud onverantwoord zou zijn. Op korte termijn zou de exploitatie hieron der gaan leiden en de kosten van dit uit stel zouden onverantwoord hoog oplo pen'. De gemeente Hulst moet zich nog buigen over de zaak, aldus wethouder P. Weemaes. „Duidelijk is dat Den Dullaert in liquiditeitsproblemen komt als de nu opgestelde onderhoudsplanning wordt uitgevoerd. Als wij het eens zijn met die planning zullen we onze subsidiebedra gen daarop moeten afstemmen." Volgens Weemaes is een jaarlijkse dota tie van 90.000 gulden aan de onderhoud spot, en dat gedurende tien jaar, genoeg om het groot onderhoud te kunnen uit voeren. „Maar er moeten snel werk zaamheden worden uitgevoerd en dan zou er tot het jaar 2000 een tekort ont staan van 240.000 gulden. Je zou je kun nen voorstellen dat we het gemeen schapscentrum dat geld in de eerstko mende vijf jaar geven. Dat zou beteke nen dat we die onderhoudssubsidie dan de vijf jaar die daarna komen niet meer betalen. Dan zijn we over tien jaar gere kend toch maar evenveel geld kwijt." Van onze verslaggever Hulst - De PvdA in Hulst vindt dat gemeente, provincie Zeeland en Rijkswaterstaat de mogelijkheid van een rotonde op de rijksweg 60 moeten onderzoeken. Volgens de socialisten is dat de beste oplossing voor het probleem van het Morres-bezoekersverkeer. kusjes Riet, Sylvanie Ingeborg en Jeroen Alweer een jaar voorbij zonder je te zien. Een hele fijne dag vandaag Je vader. De PvdA-fractie heeft deze week uitvoerig met haar achterban over de verkeersafwikkeling bij Morres gesproken. „We zijn tot de conclusie gekomen dat een kleine rotonde op de rijksweg, ter hoogte van de Morres-ingang, de beste oplossing is," stelt fractie voorzitter A. Hegger. Die rotonde zou volgens haar de verkeerscha os bij het kruispunt Grote Kreek- weg/Beneluxweg/rijksweg 60 op drukke Morres-dagen ontlasten. Hegger: „De rotonde zou aan de ene kant naar Morres moeten lei den en aan de andere kant naar het eventueel nieuw aan te leggen parkeerterrein aan de linkerzijde van de rijksweg." De aanleg van een nieuwe rijks weg is volgens de PvdA geen haalbare kaart, aldus Hegger die daarom in een rotonde een veel goedkoper alternatief ziet. „Bovendien is die oplossing op korte termijn te realiseren." Om voetgangers veilig naar de rijksweg te laten oversteken, zou volgens de PvdA een voetganger stunnel geen slecht idee zijn. Maar ook daar hebben de socia listen een alternatief voor. Vanuit het nieuwe parkeerterrein aan de overzijde van de rijksweg zouden shuttle-busjes op drukke dagen kooptoeristen naar de stad kun- Kabouter-echtpaar uit Vogelwaarde in Obsessies SBS6 Van onze verslaggever Vogelwaarde - Het 'kabouter-echtpaar' Ton en Nel van Nimwegen uit Vogelwaarde is vanavond te zien in het programma Obsessies bij SBS6. Aan vang 19.05 uur. Dat programma besteedt aandacht aan mensen wier hobby of levenswijze flink uit de hand is gelopen. En dat geldt zeker voor de Van Nimwegens die een groot deel van hun dagelijks leven aan het wel en wee van kabouters besteden. Aan de hand daarvan voeren ze een ludieke strijd voor behoud van de natuur in al haar facetten. Dat doen ze onder meer via de vertoning van diaseries en voordrachten op scholen. Daarnaast brachten ze vorig jaar een kleurige kalender uit met kabouters in de hoofdrol. Voor haar uitzending van vanavond maakte SBS6 vorige week woensdag opna mes in Vogelwaarde. Redactie kmeuzen: hiidlandstraat 32,4532 CG lel. 0115-645769, fax 0115-645742. dacteuren: Peter Oggel (editiechef), anJden Assem'Frank van Cooten, F™ #an, He'm' Harold de Puysseleijr, Eugene Verstraeten. Soes: 1,4461 JK Redart fax 0113-273701 .ergert KMaaS <Pr0VinCie" Hulst: feat 14,4561 AS Redact fax 0114-372771. 5*hHochSaSleii(pked-chef)- wij- 0115 - 645751 "'•zondag 0115-645753 Deswn,ie"e*ploitatie WOtKsï??32,4532 CG C n„45742'.f3x0ll5-645741 IfsrK di9ers: Silvia Brrfti6' Pr'Vé °115-563976, j'Jegenwoordigers: Haija™fe«" 80rande' Fivé 0114-314570, Verkoopleider tfariF™ 0114-316755. Wvé076.5mL,,meMuurmans. nen brengen, met een halte bij Morres. „Die busjes zouden de Stationsweg als eindstation moe ten hebben," vindt Hegger. „En niet het centrum. Want dan ga je voorbij aan de winkels aan de Stationsweg." Van onze verslaggever Ossenisse - De provincie Zee land eist van een inwoner van Ossenisse dat hij de ontgron ding van zijn terrein aan de Westdijk herstelt. Doet hij dat niet vóór 1 augustus, dan pas sen GS bestuursdwang toe. De Ossenissenaar heeft volgens Gedeputeerde Staten de grond illegaal afgegraven. Hij liet de provincie vorige week weten dat hij geen plannen had om het afgegraven terrein nader in te richten. Vandaar dat hij het niet nodig vond om een vergunning aan de provincie te vragen. GS bevelen de man nu het terrein zoveel mogelijk in de oorspron kelijke staat te herstellen. Hij moet de afgegraven grond terug brengen en zonodig met voldoen de schone grond aanvullen, tot dat het niveau van het oorspron kelijke maaiveld weer bereikt is. Doet hij dat niet voor 1 augustus, dan past de provincie bestuurs dwang toe, waarbij het karwei voor hem wordt gedaan. Daarvan krijgt de Ossenissenaar de reke ning vervolgens gepresenteerd. Een afschrift van de GS-brief aan de Ossenissenaar is gestuurd naar het college van burgemees ter en wethouders van Hontenis- se. Van onze verslaggever Sluis - Bij een controle op de Zuiddijkstraat bleek dat een Bel gische automobilist bijna twee maal zoveel had gedronken als is toegestaan. Hij kreeg een proces-verbaal en een dagvaarding om zich metter tijd voor de politierechter te ver antwoorden. Van onze verslaggever Straatsburg - De Zeeuwse Europarlementariër J. Boogerd- Quaak (D66) dringt bij de Europese Commissie aan op snelle pensioenwetgeving voor werknemers die binnen de Europese Unie van werkplek veranderen. Momenteel is er geen wetgeving die het behoud van individuele pensioenrechten garandeert als een werknemer in een andere lidstaat gaat werken. Vaak ver liezen die werknemers een deel van hun opgebouwde pensioen rechten en lopen daardoor aan het eind van hun loopbaan een goed pensioen mis. Boogerd- Quaak vindt het onacceptabel dat een werknemer pensioen breuk oploopt door tijdelijk in een andere lidstaat te werken. Boogerd-Quaak zwengelde de problematiek gisteren aan tij dens een vergadering van de Europese Commissie. „Als er geen. richtlijn komt om het pen sioenprobleem op te lossen, zal het recht op vrij verkeer van werknemers in de Unie altijd een dode letter blijven," aldus Boogerd-Quaak. Van onze verslaggever IJzendijke - Aan de zuidzijde van IJzendijke is begonnen met de aanleg van een natuur gebiedje. Het gaat om het ter rein tussen de provinciale weg en de Emmausstraat. Vrachtwagens hebben al hopen zand naar de plaats van bestem ming gebracht. Het groengebied gaat bestaan uit hoogstamfruit- bomen, hagen, diverse poelen en bloemrijke weiden met groepen bomen. De aanblik aan de zuid zijde van het dorp wordt hier door verfraaid. Omwonenden hebben samen met de dienst Landinrichting en Beheer Landbouwgronden een tfm vr. 8.30-17.00 iiur IN 1851 TRAD IN Nederland een nieuwe gemeentewet in wer king. De gekozen dagelijkse bestuursleden naast de benoem de burgemeester heetten vanaf die tijd niet langer 'assessoren', maar wethouders. Een begrip dst we nog steeds kennen, al slaagt niet elke wethouder erin de wet te houden. Aan de lokaliteit waarin het gemeentebestuur vergaderde, werden eveneens andere, of lie ver strengere, eisen gesteld. We hebben dat al vaker aangehaald. Voor Koewacht betekende dat het inrichten en aanpassen van een gemeentekamer in de her berg van de wezen Colpaert. Rond de eeuwwisseling voldeed die huisvesting niet meer en in 1907 werd een nieuw gebouwd pand betrokken in de Nieuw- straat. Thans genummerd met 13, waar de fysiotherapieprak- tijk van W. J. Kok c.s. is geves tigd. De steen zit er nog, we spraken daar vorige week over, maar maakten een leesfoutje. De burgemeester van toen was niet G. P. J. Dierick, maar C. P.J. van Syrillus Petrus Johannes. Hij werd geboren op 't Zand en leefde van 1846 tot 1914. In 1878 werd hij als burgemeester benoemd en hij bleef dat tot zijn overlijden in 1914. De Diericken waren brouwers, landbouwers en grondeigenaren. Cyrillus trouwde Mathilda Yse- baert van brouwerij 'De Drie Gebroeders' (Ysebaert, Sp.) op 't Zand. Die brouwerij is later ook in handen van de familie Dierick gekomen. Thans woont het echt paar E. Heijne-Bernadette Dier- inck daar, maar het is geen Door George Sponselee brouwerij meer. Na zijn trouwen vertrok Cyrillus naar Koewacht dorp om zich daar te vestigen als brouwer in brouwerij 'De Witte Koe'. Toen zijn zoon Ernest (1877-1935) trouwde, nam die de zaak over en bouwde C. P. J. Vil la Mathilda. Dat is rond 1906/1907 geweest. De trouwda tum van Ernest is ons op dit moment niet bekend, maar zijn eerste dochter - ook een Mathil da - werd geboren in 1907. Villa Mathilda staat ook in de Nieuwstraat, nummer 26, nage noeg recht tegenover het vroege re gemeentehuis. De naam staat hoog aan de voorgevel onder een torentje. Onder de oorlog werd het gebouw gevorderd door de Duitse bezetter en ingericht als kantoorruimte. Middelerwijl groeide de gemeente Koewacht ook uit haar oude jasje en kort na de bevrijding moest uitgeke ken worden naar een nieuw gemeentehuis. Villa Mathilda was daarvoor het aangewezen pand. Een steen links van de voordeur zegt ons daar meer over: - Aan gekocht en gerestaureerd in 1949. G. C. E. M. Dierick, burge meester; A. H. Matthijs (en) R. A. Polspoel, wethouders. J. Baart, W. T. Boddaert, B. M. de Gronckel, A. E. Inghels en A. J. van de Vijer, raadsleden. A. A. Geerards, secretaris. - Let wel: nu is het wel G. etc. van George C. E. M. in dit geval. Wethouder A. H. (Guust) Mat thijs was degene die het voorstel deed de toenmalige Koestraat om te dopen tot Matthijsstraat. Hij woonde daar zelf, op num mer 18, waar nu zijn kleinzoon E. Matthijs-Verstraeten woont. In totaal woonden er in die straat zo'n zes, zeven telgen van het geslacht Matthijs en Guust vond dat voldoende voor zijn voorstel. De raad ging akkoord en de Koestraat werd Matthijs straat. Guust was een gekend 'aardappelverbeteraar' en hij 'vond' - selecteerde heet dat, als we het wel hebben - de rode eer steling, een ras dat nog steeds bestaat. Zijn collega-wethouder P. A. Polspoel, oorspronkelijk uit Sint Jansteen afkomstig, werd importeur van door smeden in de West-Vlaanders ontwikkelde vlasplukmachines, waardoor het moeizame handwerk vlastrek- ken - slijten zeggen ze op Koe wacht in goed Vlaams - tot het verleden ging behoren. Raadslid J. Baart was arbeider, W. Bod daert bakker, B. de Gronckel boer, A. Inghels varkenshande laar en E. van de Vijver boer De steen bij de voordeur vanVilla Mathilda in Koewacht. FOTO CAMILE SCHELSTRAETE nabij het fort Ferdinandus aan de Langeweg. In 1970 hield de gemeente Koe wacht op te bestaan. Het gemeentehuis, Villa Mathilda, werd verkocht aan de familie Mannens. Thans woont R(udy) er. De garage is pas later van de hand gedaan. Lange tijd was daar de brandweerauto gestald, maar die heeft nu die een eigen 'kazerne'. Met dank aan B. Heijne-Dierick en R.A.M. Lammens, beiden te Koewacht en M.C.I.M. Dierick te Westdorpe. THEATER TERNEUZEN Introdans - nieuw ballet - Zuidland- theater - 20.00 uur 25) DIVERSEN ZUIDDORPE Kaarting - 't Kaaike -13.30 uur CUNGE Koersbal - Malpertuus - ANBO - 13.30 uur ST.-JANSTEEN Schieting - De Warande - KBO - 13.30 uur KOEWACHT Kaarting - De Lange Akkers -13.30 uur SAS VAN GENT Kaarting - De Regenboog - 14.00 uur Tentoonstelling - foto's van Ben nie Janssens - openbare bibliotheek - 13.30-17.00 uur AXEL Bridgen - Gregoriuscentrum -13.30 uur Koersbal - Gregoriuscentrum - 14.00 uur HULST Kaarting - café De Kroon - 14.00 uur TERNEUZEN Kindercarnaval - Rivierenhuis Hof Zeldenrust -13.30 uur - verkleed 1,50, niet-leden 2,50) - schminken in buurthuis Ledenvergadering - Rivierenhuis Hof Zeldenrust - buurtvereniging Hof Zeldenrust St.-Annapolder - 20.00 uur Jokeren - 't Schelpenhoekje -19.30 FILMS GOES Grand Theater 14.00 uur Pocahontas 20.00 uur Filmpje HULST De Koning van Engeland 14.00 uur Pocahontas 14.00 uur Babe, een buitengewone big 20.00 uur The usual Suspect 20.00 uur Sudden Death 20.00 uur Fair Game 20.00 uur Filmpje 20.00 uur Goldeneye TERNEUZEN Porgy Bess 15.00 uur De Sneeuwkoningin 20.00 uur Antonia VLISSINGEN Alhambra 1 - 14.00 en 20.00 uur Dangerous Minds Alhambra 2 -14.00 uur Pocahontas (Ned) 20.00 uur Fair Game Alhambra 3 -14.00 uur Filmpje 20.00 uur The usual Suspects Alhambra 4 -14.00 uur Babe 20.00 uur Goldeneye BRUGGE Kennedy Complex 14.30 en 20.00 uur Sabrina 20.00 uur Babe 14.30 en 20.00 uur Heat 14.30 uur Top Dog 20.00 uur Kids Ciné Zwart Huis - 20.00 uur Nelly et Mr Arnaud GENT Decascoop 14.30,17.00,20.00 en 22.30 uur Dan gerous Minds 14.30, 17.00, 20.00 en 22.30 uur Sabrina 17.00,20.00 en 22.30 uur Waiting to exhale 14.30,17.00,20.00 en 22.30 uur Kids 14.30,17.00,20.00 en 22.30 uur Citi zen X 14.30, 17.00, 20.00 en 22.30 uur Seven 14.30, 17.00, 20.00 en 22.30 uur Money train 20.00 en 22.30 uur Murder in the first 14.30,17.00, 20.00 en 22.30 uur Fair game 22.30 uur Showgirls 14.30 uur The little rascals (Ned) 14.30,17.00,20.00 en 22.30 uur Gol deneye 20.00 uur A walk in the clouds 14.30 uur The American president 14.30 en 17.00 uur Nine months 17.00 en 22.30 uur To die For 14.30 en 17.00 uur Pocahontas (Ned) 14.30 uur Braveheart 22.30 uur sneak preview Studio Skoop - 22.30 uur An Ame rican in Paris KNOKKE Beverly Sereens 15.00 en 20.00 uur Sabrina 15.00 uurJumanji 20.00 uur To die For 15.00 en 20.00 uur Seven 15.00 en 20.00 uur Dangerous Minds ST. NIKLAAS Studio Select 20.15 uur What's eating Gilbert Grape Om de aanleg van een natuurgebiedje te realiseren ten zuiden van IJzendijke zijn grote hoeveelheden zand aangevoerd. FOTO CAMILE SCHELSTRAETE inrichtingsplan opgesteld. Het groengebied wordt aan de hand van dit plan ingericht. Het gebied wordt gerealiseerd in het kader van de ruilverkaveling IJzendijke-Hoofdplaat. In eerste instantie was op die plaats een dorpsbos van vijf hectare gepland maar de omwonenden vonden dat het bos het uitzicht over de polders zou bederven. Daarnaast werd gevreesd voor wildschade. Het huidige inrich tingsplan houdt rekening met de bezwaren. Volgens de Landinrichtings- dienst is - er sprake van een afwisselend en verrassend wan delgebied, waar ook de natuur de kans krijgt zich verder te ont wikkelen. Onder mom van 'kijken in eikaars keuken' Van onze verslaggever Hulst - De Zeeuws-Vlaamse zorginstellingen werken langs elkaar heen als het gaat om de ontwikkeling van kwaliteitspro jecten. Vandaar dat het Zeeuws Vlaams Zorg Overleg (ZVZO) een kwaliteitshandboek heeft samengesteld, zodat de instellin gen niet telkens zelf het wiel hoeven uit te vinden. Het ZVZO presenteert het hand boek, waarin zo'n 150 projecten staan beschreven, morgen aan zijn leden. Het boek is bedoeld voor zieken huis, verpleeg- en verzorgingshui zen, thuiszorg en Stichting Wel zijn Ouderen in Zeeuws-Vlaande ren. De publikatie van het hand boek sluit nauw aan bij het voor nemen van de zorginstellingen om meer te gaan samenwerken op het punt van kwaliteitsbeleid. Beleidsmedewerker S. van de Broek van de Blaauwe Hoeve in Hulst heeft het boek samenge steld. Zij: „Instellingen zijn alle maal op hun eigen manier bezig met kwaliteitszorg. De ZVZO had de indruk dat ze te veel langs elkaar heen werkten. Daar wilden we verandering inbrengen, onder het mom van 'kijken in eikaars keuken'." Begin vorig jaar heeft Van de Broek een enquête gehouden onder alle instellingen in de Zeeuws-Vlaamse ouderenzorg. Die inventarisatie leverde zo'n 150 projecten op die nu in het kwaliteitshandboek zijn opgeno men. „Het boek is een soort data bank van alle kwaliteitsprojecten van verschillende aard, zowel wat zorgverlening betreft als op het sociale vlak, zoals ziekteverzuim en functioneringsgesprekken." Het handboek moet ervoor zorgen dat instellingen beter gebruik maken van eikaars ervaring, des kundigheid en kennis. Van de Broek: „Stel, een instelling wil een project beginnen met zwaar behulpbehoevende inwoners. Dan kijk je in de index van het hand boek of elders al iets dergelijks heeft plaats gevonden. Je neemt contact op met die instelling en zo kun je sneller en eenvoudiger aan de slag. Je hoeft dus niet zelf het wiel uit te vinden." De presentatie van het handboek is volgens de ZVZO slechts een begin. De ZVZO gaat een netwerk van contactpersonen in het leven roepen. Elke instelling krijgt een aanspreekpunt, dat verantwoor delijk is voor het verzamelen van nieuwe projecten. Het project heeft een eenmalige subsidie van 20.000 gulden gekregen van de stichting Arbeidsmarkt Werkge legenheid en Opleidingsfonds Bejaardenoorden (AWOB). Hulst - De Stichting Welzijn voor Ouderen Hulst (SWO) is het niet eens met de door de gemeente vastgestelde subsidie voor de verstrekking van warme maaltijden. Volgens de SWO hikt het project Tafeltje-dek-je daarmee voor de jaren 1995 en 1996 aan tegen een totaal tekort van meer dan 8.000 gulden.In een bezwaarschrift ver zoekt de SWO de gemeente om de subsidie voor de warme maaltij den opnieuw te bekijken. Volgens afspraak zit in het bedrag per maaltijd telkens zestig cent om een reserve op te bouwen. Dat geld dient dan om nieuwe maaltij densetjes te kopen als die versle ten zijn. Volgens de SWO wordt dat bedrag van zestig cent bij lan ge na niet gehaald, omdat de gemeente te weinig subsidie geeft. De afgelopen twee jaar pastte de gemeente telkens 1,25 gulden sub sidie per maaltijd bij, waarbij de maximum bijdrage in 1994 was bepaald op 34.000 gulden en vorig jaar op 40.000 gulden. Voor dit jaar heeft de gemeente besloten dat bedrag op te trekken naar 43.000 gulden. „Een bedrag van 1,15 gulden per maaltijd," zegt wethouder P. Weemaes, „maar volgens onze berekeningen moet een bedrag van 1,10 gulden per maaltijd genoeg zijn om het pro ject Tafeltje-dek-je financieel rond te krijgen. De SWO komt echter op een veel groter tekort uit. Voor 1995 zou de gemeente nog 5.000 gulden extra moeten bijdragen en voor dit jaar 3.400 gulden. Dat cijfermateriaal komt wethouder Weemaes nogal vreemd over. „Wij zijn tot het gemeentelijk subsidiebedrag gekomen door berekeningen los te laten op de cijfers die de SWO zelf heeft aangeleverd. Maar ik wil niet op de zaken vooruit lopen door nu al een oordeel te geven over het bezwaarschrift. Dat zal straks eerst worden behandeld door de gemeentelijke commissie van advies en beroep."

de Stem | 1996 | | pagina 17