Een nieuw leven voor Puyenbroeck uws Frisse aanpak moet park bij Wachtebeke 300.000 bezoekers per jaar opleveren )ten in goedingen verhogen ZEELAND C4 ïtoernooi \R\ 1996 C3 DINSDAG 13 FEBRUARI 1996 luto's doelwit van Jij auto's in de Vol le Quarles van Helsinkistraat in lijn ruitenwissers "adio-antennes ver- wel gemold, r werd de radiator doorboord wat de .n schadepost van bezorgde. En een h Axel ontdekte in van Goghstraat dat Iwas beschadigd en 1 zijn mistlampen, lerd zondagmiddag I), die op het Oranje- |nd, een zijruit ver- l auto was niets ver- Hoewel snel ter Jefde de vrijwillige Ivan Terneuzen in de Izaterdag op zondag |e te komen. Gemeld innenbrandje in een Ie Verbindingstraat. Irs hadden het euvel, Joordat een benzine- vlam vatte, zelf Bestreden. ndagmiddag hield de heidscontroles op de in Hulst (tussen i uur) en de Hulster- Ihole (tussen 13.50 en Op beide wegen maximum snelheid dometer. Van de in 1373 gecontroleerde bleken er 162 te hard rHoogste snelheid: 83 I per uur. |dia. Het pand aan de 81 is van dinsdag tot lijdag te bezoeken van |12.00 uur en van 13.30 uur. Aansluitend, van tri tot en met 3 april, [de werkgroep - voor l doel - de verkoop van veedehands kleding. Ipershuis (Sas van Gent) leana (Papendrecht) 15, 8. (Hoogerheide) 10 pun- - De wintertoernooi- e docenten lichamelijke van de West- l-Vlaamse scholenge- lap 't Zwincollege dit lop stapel hebben staan, Jaanslaan. Het badmin- looi voor de tweede- I kende eveneens massa- Tgstelling. In de te koude f De Veerhoek kwamen jongens- en 20 meisjes- actie. Dat betekende i vol zat en er voor de (klassen op 8 maart een Toernooi is ingeroosterd, psde toernooi (er staan er j zestel op de rol) werd Jen in een zevental poules ld over vijf velden. Een T>i dat, ondanks een groot de arbitrage (leerlin- penbouw) het liet afwe- sportief verloop kende. WINNAARS iv'S I Rick Suurmond/Maunts van leem. fpeter van de Linde/Roy Len- Arjen Beeke/Ruben de Rid- !S Joyce van Landschoot/Heidi Petra Manehaut/Lieneke Talitha de Smit/Femke ten Raymonda van Melle/Fran- ijncke. HET PROVINCIAAL Domein Puyenbroeck bij Wachtebeke, op een steenworp afstand van de grens, vormt een geliefd decor voor talloze Zeeuws-Vlaamse kinder feestjes en zondagse uit stapjes. Laat de kinderen maar ravotten in de immense speeltuin en je hebt geen kind meer aan ze. Maar de meeste bezoekers komen niet veel verder dan die speel tuin. En dat terwijl er nog zo'n vierhonderd hectare recreatiegebied wacht om ontdekt te worden. Dat moet veran deren, vindt marketing manager Ides Van Dam me. Hij is ingehuurd om Puyenbroeck nieuw leven in te blazen. Het domein krijgt een nieuwe formu le, die tegemoet komt aan de eigentijdse wensen van de moderne recreant. Marketing-manager Ides van Damme met het ontwerp van het nieuwe affiche voor Domein Puyenbroeck. DoorEugène Verstraeten OP EEN doordeweekse winterse raiddag ligt het domein Puyen- troeck er maar stilletjes bij. Het enorme parkeerterrein wordt bevolkt door slechts een handvol auto's. Een uit de kluiten gewas sen vuilwitte eend waggelt nieuwsgierig iedere parkerende auto tegemoet. Ze blijft op een veilige afstand van een metertje of twee de bezoekers geduldig en hongerig aanstaren. In het restaurant, waar het bedie nend personeel zichzelf net trak teert op een dampend bord bief stuk met frieten, treffen we mar ketingmanager Ides van Damme. Een goed jaar geleden aangesteld om de neerwaartse bezoekersspi raal van het domein om te buigen. Minder „Puyenbroeck is geconfronteerd met een dalend aantal bezoe kers," zegt Van Damme. „Sinds de jaren zeventig is het aanbod niet wezenlijk veranderd. De mensen zijn dat wel. En als een park zich niet aanpast aan veran derende recreatiebehoeften daalt de belangstelling. Jarenlang is de wordt nieuw leven ingeblazen. FOTO'S CAMILE SCHELSTRAETE speeltuin de grote trekker geweest. Maar je ziet nu dat er in zowat alle dorpen en steden goede speelplaatsen zijn. Dus die nood zaak om juist daarvoor naar Puy enbroeck te komen, is een stuk minder geworden. We willen de mensen overtuigen dat Puyen broeck veel meer te bieden heeft. Het probleem is dat we hier een park hebben van vierhonderd hectare. Met dierenpark, bloe mentuinen, waterpartijen, prach tige bossen. Bijna niet te belopen voor een gezin met kinderen. De meeste bezoekers komen dan ook niet veel verder dan de speeltuin. Wat we dus eerst moeten doen, is de mobiliteit binnen het park ver groten." Afgelopen zomer is daarmee al een begin gemaakt door verschil lende haltes aan te wijzen voor het treintje, waarmee je een rond rit door het park kunt maken. Met ingang van dit seizoen, vanaf Pasen, komt er een proef met gra tis fietsen. Bezoekers kunnen bij de ingang van het domein een fiets lenen, waarmee ze alle uit hoeken van het park eenvoudig kunnen bereiken. „We beginnen met honderd fietsen en als dat aanslaat willen we het verder uit bouwen." Op dit moment krijgt Puyen broeck jaarlijks zo'n 200.000 bezoekers over de vloer. „In het verleden lag dat cijfer een stuk hoger," weet Van Damme. Zijn streven is om het bezoekersaantal op te krikken naar zo'n 300.000 recreanten. Hij is er heilig van overtuigd dat hem dat gaat luk ken en heeft alvast heel wat ijzers in het vuur liggen. Kanoroute Voorop staat de aanpassing van de 'produktontwikkeling', zoals dat in marketingtermen heet. Het fietsenplan is er onderdeel van. Maar ook het nieuw leven inbla zen van het oude kinderverkeer spark, de inrichting van een infor matiecentrum, het ontwikkelen van activiteiten rond de vele plan ten en kunstwerken die het park rijk is en uitbouwen van de water recreatie. Je kunt er nu al een roeibootje of waterfiets huren, maar volgend jaar wil Van Dam me een complete kanoroute door het park openen. „Daar zit nog een pak werk in, maar dat moet lukken. We hebben hier water plassen, een rivier, kortom alle benodigde infrastructuur. Het wordt een uniek project." Verder denkt hij aan een hele serie tram polines en een uitbreiding van de toch al immense speeltuin. 'Puyen' is een ander woord voor 'kikkers'. Die kikkers verschenen een jaartje of vier geleden op de bewegwijzering in het park. „Maar daar is verder nooit meer iets mee gedaan," zegt Van Dam me. „Die draad is blijven liggen en die pakken we nu op. Via die kikkers gaan we het verhaal van ons park naar buiten brengen.Er komt een stripverhaal, een nieuwe folder, publiciteit via de regionale televisie-zender ATV. Arrangementen Van Damme gaat de boer op met arrangementen voor jeugdgroe pen, scholen en bedrijfsfeesten. „Ook in Zeeuws-Vlaanderen, want daar hebben we tot nu toe te weinig onze aandacht op gericht." Er komen wandelroutes, fietsrou tes en zoektochten. „Vroeger was er voor de bezoeker geen enkel houvast. Je kwam hier binnen en je was aan je lot overgelaten. Nu gaan we de mensen al meteen bij het infocentrum aan de ingang een pakket aan mogelijkheden toestoppen." Puyenbroeck steunt voor het overgrote deel op overheidsgeld. Het kost de provincie Oost-Vlaan- deren jaarlijks alleen al honderd miljoen frank om het domein open te houden. „Dus dat is een serieus schip, waarmee je aan het varen bent," stelt Van Damme. Hij is weliswaar de stuurman, maar de bestendige deputatie (Gedeputeerde Staten) heeft de kapiteinspet op. Verantwoorde lijk gedeputeerde Ivan Verleyen heeft dit jaar in ieder geval zeven tig miljoen frank extra uitgetrok- 'Puyen' is een ander woord voor 'kikkers'. Die kikkers verschenen een jaartje of vier geleden op de bewegwijzering in het park. ken voor investeringen in Puyen broeck. Dat geld zal vooral wor den gebruikt om een hoop ach terstallig onderhoud weg te wer ken, zoals het dak van het over dekte zwembad. Maar om alle ambities waar te maken, moet er meer geld komen, veel meer geld. Van Damme begrijpt dat zijn marketing-plan moet worden uitgesmeerd over verschillende jaren. Telkens is het weer een heel gevecht om finan ciën los te peuteren. „Maar als de provincie ziet dat de inspannin gen wat opleveren, dat het aantal bezoekers stijgt, dan zal dat gemakkelijker gaan. Kijk, Puyen broeck is geen commercieel recre atiepark. We hoeven geen winst te maken. Maar de overheid blijft er natuurlijk niet voortdurend extra geld in stoppen als er geen resul taten komen." Attracties Aan Van Damme zal het niet lig gen. Hij presenteert dit jaar een 'reuzeprogramma' om de mensen uit Vlaanderen en Zeeuws-Vlaan deren naar Wachtebeke te lokken. Dat begint al met Pasen met eieren zoeken voor de jeugd, paas- brunch met klassiek orkest en op paasmaandag een wandeltocht door het domein. „En dat is nog maar het startschot," zegt Van Damme. „Heel april kun je iedere zaterdagmiddag je kinderen hier naar het restaurant brengen. We organiseren van alles. Een goo chelaar, een clown, noem maar op. En vader en moeder hebben een paar uurtjes voor zichzelf." Op 4 en 5 mei is Puyenbroek het toneel van een in de streek nog niet vertoond paardesport-spek- takel, een menwedstrijd voor vierspannen. Van Damme weet zich al verzekerd van zeker vijftig deelnemers, zo'n tweehonderd paarden dus. „Meestal worden zulke wedstrijden gereden op militaire terreinen. Hier komen door heel het park hindernissen. Het wordt een uniek evenement." Met Hemelvaart wordt er een heel kinderdorp gebouwd met lucht kussenkastelen en andere attrac ties. In juni start een wekelijkse muziekcyclus op zondag. Er komt een groot podium op het terras bij het restaurant. Eind juni is het tijd voor een alternatief rockcon- cert met een vijf bands. En op 5, 6 en 7 juli is er het 'Grote Puyen- broeck-weekend'. „Dat moet je zien als dé hefboom. Vanaf dat weekend slaat Puyenbroeck definitief een andere weg in. Ver pakt in een feestelijke sfeer van sagen en legenden uit Vlaanderen presenteren we dan onze plannen en onze nieuwe formule. Vanaf dan ook is er tot eind augustus iedere dag iets te doen bij ons." Geen drempel De financiën, zo redeneert men in Puyenbroeck, mogen zeker geen drempel zijn voor een bezoek aan het park. Kinderen betalen dit seizoen 45 frank entree, volwasse nen 95 frank. Voor dat geld kun je ook nog gratis gebruik maken van het openluchtzwembad. Voor regelmatige bezoekers is er een gezinsabonnement. Dat kost rond de honderd gulden. Met zo'n abonnement mag je ook nog eens een jaar lang gratis naar de Zoo in Antwerpen. „Dat ben je bij wijze van spreken bij één bezoek aan de dierentuin al bijna kwijt." Overigens hoef je alleen maar in de zomermaanden entree te beta len in Puyenbroeck. Het domein is van eind september tot eind april gratis toegankelijk. Behalve op maandag, want dan blijft de poort dicht. ouders van Sas van anpassings- en vervoers ndicap en ouderen te ver- ch morgenavond over leenauto (is nu nog 1®' gen bijdrage voor a<mgeP®® tsen zou met de helft rijfhonderd gulden. H stelt daarnaast voor om^ male vergoeding ot 2500 gulden, hoger dan de nu entelijke bijdrage, age voor rolstoelen zo omen te vervallen. college stelt tensl° mer. Ie bovengrens om m te komen voor een envergoeding teverhop zou op twee keer het en moeten k°meJ neerkomt nderhalf keer), wat neer een netto jaannko"eerper- 00 gulden voor ishuishoudens en i dig voor mensen die zeu huishouding voeren. u/iy is Qe speeltuin de grote trekker geweest. - - Beeldengroepen verbinden de verschillende onderdelen van het park. Bij de entree van Puyenbroeck in Wachtebeke waggelt een uit de kluiten gewassen vuilwitte eend nieuwsgierig iedere parkerende auto tegemoet.

de Stem | 1996 | | pagina 15