ONI wil einde aan zwartvisserij Sabine is kampioene op dwarsfluit m Ee Voorstel college: geen subsidie aan Platform Woonwagenbewoners ZWN wil bejaardenhuizen betrekken bij streektaxi POLITIE RAPPORT PLAATSELIJK NIEUWS SPORT IN HET KORT Frisse nl DESTEM Controlecommissie van hengelsportclub moet viswater in de gaten houden Voorstel om vergoedingen voor gehandicapten in Sas van Gent te verhogen DE STEM ZEELAND Stroomstoring in Terneuzen Echt de jongste! Excursie in bossen Aanrijding Inbraken Vernielingen Brandje Snelheid Sas van Gent BT Cerestar alleen leider Badniintoernooi ün9 is de "PeelmnTgrotd DINSDAG 13 FEBRUARI 1996 Van onze verslaggever Aardenburg - Het Regionaal Plat form Woonwagenbewoners uit Hulst krijgt geen subsidie van de gemeente Sluis-Aardenburg. Dat is althans het voorstel van B en W aan de raad. Volgens het college is namelijk niet helemaal duidelijk wat het platform voor de Aardenburgse woonwagenbe woners kan betekenen. Ook het jaarver slag geeft wat Aardenburg betreft slechts summiere informatie. Het Regionaal Platform Woonwagenbewo ners vroeg onlangs aan B en W graag voor een financiële bijdrage van de gemeente in aanmerking te komen. Het platform komt op voor de belangen van de woonwagenbewoners in Zeeuws- Vlaanderen. In het platform zitten bewoners van de diverse woonwagen centra. Het betreft hier, volgens het col lege, voornamelijk afgevaardigden uit Midden- en Oost-Zeeuws-Vlaanderen. Bij de opheffing van het Woonwagen schap Zeeuws-Vlaanderen, enkele jaren geleden, besloten de gemeénten in West-Zeeuws-Vlaanderen het woonwa- genwerk niet langer apart te subsidië ren maar via de reguliere instellingen zoals het maatschappelijk werk en de basiseducatie. Het platform ontvangt wel van een aantal andere gemeenten een jaarlijkse subsidie van duizend gul den. Het college van Sluis-Aardenburg ziet nu geen aanleiding zich bij de subsidië rende gemeenten aan te sluiten. Er zit inmiddels wel een vertegenwoordiger van het centrum in Aardenburg in hef platform maar het college vindt het dus momenteel onduidelijk wat het plat form voor de Aardenburgse woonwa genbewoners kan betekenen. Tijdens het laatste gesprek met het overlegorgaan is wel afgesproken in elk geval twee keer per jaar van gedachten te wisselen. Het college ziet in ieder geval momen teel onvoldoende aanleiding het plat form subsidie te geven. Dit gezien de taak van het maatschappelijk werk en het feit dat het platform ook in Oost burg niet optreedt. „Al met al lijkt het platform meer op de Kanaalzone en Oost-Zeeuws-Vlaanderen te zijn geö- rienteerd," concludeert het college. Het voorstel om het platform niet te subsidiëren wordt donderdag bespro ken tijdens de vergadering van de com missie Welzijn en Maatschappelijke Dienstverlening. De vergadering begint om 19.30 uur in de raadzaal van het Belfort in Sluis. Van onze verslaggever Terneuzen - De Terneuzense hengelsportvereniging ONI (Ontspanning Na Inspan ning) wil op korte termijn de zwartvisserij in Terneu zen een halt toeroepen. G. Bos spreekt namens ONI het vermoeden uit dat zo'n veertig procent (ook het landelijk gemid delde) van de vis in Terneuzen op illegale wijze gevangen wordt. Een controlecommissie moet de gang van zaken in en rond de Ter neuzense viswateren nauwlettend in de gaten gaan houden. ONI is twee jaar bezig geweest om een plan op te stellen. Deze week worden de ideeën gepresenteerd aan de NWS (de landelijke hen- gelsportbond), de Deltafederatie (de regionale koepel van de NWS), de gemeente, de politie, de verhuurders van de viswateren en de andere hengelaarsverenigingen in de omgeving. Volgens G. Bos van ONI is het de hoogste tijd om controleurs in te ztten; de zwartvisserij is nog steeds een groot probleem. „Ruim veertig procent van de vissers heeft geen akte, vist met te veel hengels of vist in wateren buiten het seizoen om. Dat is slecht voor de visstand en bovendien lopen de verenigingen op die manier een hoop inkomsten mis. De contro leurs hebben geen opsporingsbe voegdheid. Die blijft voorbehou den aan de politie, maar die heeft om begrijpelijke reden andere pri oriteiten." De inkomsten zijn onder meer nodig voor het opstellen van een viswaterbeheerplan, waarbij een inventarisatie wordt gemaakt van de vissoorten, de kwaliteit van het water, de omvang van de visstand en de beplanting. „Het maken van zo'n plan kost veel tijd en geld. Dat wordt nog weieens onder schat," aldus Bos, die daaraan toevoegt dat de controlecommissie niet primair tot doel heeft een heksenjacht te ontketenen op de zwartvissers. „We gaan juist pro beren deze mensen te winnen voor de hengelsport." Naast het terugdringen van het aantal zwartvissers hoopt ONI met de controlecommissie een imagoverbetering voor de hengel sport in het algemeen te bewerk stelligen. „De hengelaars worden nog te vaak gezien als dierenbeu len. Dat beeld is niet terecht. Wij leveren juist een belangrijke bij drage aan de natuur. Een viswa terbeheerplan draagt er bijvoor beeld toe bij dat de visstand in een bepaald gebied op peil blijft. Daarnaast gaan de controleurs, die de ogen en oren van de vereni ging zijn, erop toezien dat de vis sers geen rommel in of langs het water laten slingeren. Het belang van een hengelvereniging wordt nog weieens onderschat." ONI wil twaalf tot zestien contro leurs in gaan zetten. De vereniging verzorgt zelf een cursus van twee avonden, waarin de cursisten een aantal zaken wordt bijgebracht rond de visserij- en natuurbe schermingswet en regelgeving van de vereniging zelf. Omdat ONI de zwartvissers liever wint voor de sport dan ze afstoot, krijgen de controleurs een aantal sociale vaardigheden mee. De Terneuzen se hengelaars houden zich onder meer op langs de Bron, Spuikreek, Dulper en een gedeekte van het kanaal Gent/Terneuzen. Terneuzen - Een paar duizend aansluitingen in Terneuzen zijn gistermorgen vanwege een storing in de vroege uur tjes verstoken gebleven van elektriciteit. Het ging om aansluitingen in de buurt van de Churchillaan en de Koninginnelaan. De Delta had het euvel rond de klok van acht uur verholpen. De storing is waarschijnlijk ont staan door kortsluiting in een kabel of een zogenaamde 'verbin dingsmof'. Volgens een woord voerder van Delta wordt Zeeuws- Vlaanderen jaarlijks met twintig tot dertig van deze storingen geconfronteerd. De storing heeft verder tot gevolg gehad dat geheel Zeeuws-Vlaan deren het tussen zes en acht uur gistermorgen zonder kabeltelevi sie moest doen. Produktmanager w. Verhagen van de ZWN-groep overhandigde de eerste deelnemerspas voor de streektaxi aan de familie Holthaus in Hoek. foto camile schelstraete Van onze verslaggever Hoek - Streekvervoerder ZWN wil onder andere bejaardenhuizen en huisartsen benaderen om deel te nemen aan de streektaxi. Bejaardenhuizen kunnen bijvoorbeeld een collectieve pas voor de streektaxi aanvragen en vervolgens via een bonnensysteem gaan werken. Produktmanager W. Verhagen van de ZWN-groep zei dat gisteren tijdens de officiële start van de streektaxi. Verhagen overhandigde de eerste deelnemerspas aan de familie Holthaus in Hoek. Deze deelnemerspas kost 20,50 gulden. De streektaxi kost vervolgens zes gulden voor de eerste zone en drie gulden voor de daaropvolgende zones. De opbrengst is voor de ZWN lang niet genoeg om uit de kosten te komen. „De opbrengst dekt vijftig procent. Het verlies wordt geheel door de ZWN gedragen. Vandaar dat we zoeken naar andere participanten zoals bejaardenhui zen en huisartsen," aldus Verhagen. De streektaxi rijdt van huis naar huis en is op afroep beschikbaar. Volgens Verhagen moet de gebruiker reke ning houden met een maximale omrijtijd van een kwar tier. „De streektaxi kan een kwartier voor of een kwar tier na de aanvraag voor de deur staan. De streektaxi rijdt in ieder geval altijd. Ook als er slechts één aan vraag is." De deelnemerspas is ook geldig voor de streektaxi in Oost-Brabant, Zuid-Gelderland en Limburg. „Dat is vooral handig voor studenten," aldus Verhagen. De familie Holthaus zag gisteren al de voordelen in van de streektaxi. „Als ik bijvoorbeeld naar het ziekenhuis in Oostburg moet, duurt dat met de bus heel lang. Met de streektaxi ben je er zo. Ook is er geen bus meer als ik de laatste boot heb terwijl de streektaxi klaar staat. Daarnaast is de streektaxi handig voor bijvoorbeeld een feestje bij vrienden in de polder. Door gebruik te maken van de streektaxi kan ik tenminste een pilsje drinken. De auto kan dan thuis blijven staan." Ook de prijs heeft voor de familie Holthaus een belang rijke rol gespeeld. „Als ik de taxi neem van Hoek naar Zaamslag ben ik vijftig gulden kwijt voor een enkele reis. De streektaxi kost achttien gulden. Dat is toch een aanzienlijk verschil. En daarnaast is het grote voordeel dat de streektaxi van huis naar huis rijdt. De streektaxi is ideaal." De streektaxi is iedere dag vanaf 07.00 uur tot en met 01.00 uur beschikbaar en in de weekeinden tot en met 02.00 uur. Zaamslag - Afgelopen week end heeft Sabine de Groote uit Zaamslag het Nederlands kampioenschap dwarsfluit in Leerdam gewonnen. „Ik was op zich niet echt zenuwach tig," vertelt ze over het con cours waaraan 32 deelnemers meededen. Een Nederlands kampioenschap voor muzikanten „Ja het is niet echt bekend. Maar het is het hoogste wat je als amateur muzikant kan bereiken," vertelt de Zaamslagse, die momenteel eerstejaars studente aan het con servatorium in Rotterdam is. Naast de individuele titel in de categorie hout- en koperblazers won de 18-jarige fluitiste samen met Diana Gelderland-De Vos uit Philippine, die de klarinet bespeelt, ook de titel voor het beste duet. Negen jaar geleden begon Sabine de Groote met dwarsfluit spelen. „Maar ik speel ook blokfluit, piano en klarinet." Diana Gelderland speelde 22 jaar geleden als zevenjarig meis je voor het eerst op de klarinet. „Ooit wilde ik er mijn beroep van maken, maar dan moet je hele dagen met muziek bezig zijn. Ik wist niet of ik dat op zou kunnen brengen." De opleiding aan het conserva- Sabine de Groote. torium betekent voor Sabine de Groote wel haar laatste NK. „Je wordt dan namelijk als beroeps muzikant beschouwd en dus mag je niet meedoen. Toen ik me voor het kampioenschap kwali ficeerde zat ik nog niet op het conservatorium." foto camile schelstraete Volgend jaar zal Diana het dan ook alleen moeten doen. „Maar ik moet me er eerst nog voor kwalificeren." Sluis - Niet de achtjarige Marcel d'Hoore uit Sluis is de jongste schaatser die vori ge week de toertocht Sluis- Brugge-Sluis met succes vol bracht. Terwijl ijsclubvoor zitter Giel van Westen ons vrijdagmiddag daarvan op de hoogte stelde, bleek op hetzelfde moment de zeven jarige Johnny Cauwels uit Nieuwvliet bezig aan de Zeeuwse 'tocht der tochten'. En met succes. Hij is de jong ste die zich nu mag tooien met de traditionele medaille. Hiermee is dan ook een oma uit Hulst gerustgesteld. Want haar achtjarige klein zoon had vorige week woens dag ook de ruim dertig kilo meter lange tocht afgelegd. Zij vroeg zich zaterdagmor gen, toen het portret van Marcel in de krant stond, af of haar oogappel toch niet een paar daagjes jonger was dan Marcel. Clinge - Op zondag 25 februari is er een excursie in de bossen van Clinge. Deelnemers moeten zich om 09.30 uur verzamelen op de par keerplaats van Inter jute aan de Roskamstraat te Clinge. Deze excursie staat onder leiding van de heer E. Bogaert. Hulst - Een inwoner van Koe wacht verleende in de Julianas- traat in Hulst bij het wegrijden uit parkeerstand geen voorrang aan de auto van een 77-jarige Hulstenaar. Beide voertuigen liepen hierbij schade op. Sluiskil - Een 53-jarige bewoonster van de Midden straat in Sluiskil deed zondag avond aangifte van inbraak. Bij afwezigheid van de bewoners werd de achterdeur geforceerd en heeft men vervolgens het huis doorzocht. Niet bekend is of er iets uit het huis is verdwe nen. Een 42-jarige inwoner van Waterlandkerkje meldde de politie dat men had getracht zijn woning aan de Stuerbout- straat binnen te dringen. Tever geefs was geprobeerd de deur aan de achterkant van de woning met geweld te forceren. Bij een huis in de Eikenstraat in Terneuzen kwam men met grof geweld via de voordeur naar binnen. Na thuiskomst, zondag morgen, ontdekte de bewoon ster dat de aanwezige video- en geluidsapparatuur was gesto len. Terneuzen - Van de auto van een 68-jarige Terneuzenaar uit de Kamillestraat bleken zon dagmorgen de wieldoppen gestolen. Bovendien werden de kentekenplaten en de ruiten wissers omgebogen. Ook elders in Zeeuws-Vlaande ren bleken auto's doelwit vernieling. Bij auto's in de Vol" I derstraat, de Quarles van Uffordweg en Helsinkistraat in Oostburg zijn ruitenwisser vernield en radio-antennes ven dwenen dan wel gemold. In Hengstdijk werd de radiator I van een auto doorboord wat de eigenaar een schadepost van 400 gulden bezorgde. En i inwoner van Axel ontdekte in i de Vincent van Goghstraat dat zijn wagen was beschadigd en 1 ontdaan van zijn mistlampen. In Hulst werd zondagmiddag! van een auto, die op het Oranje, bolwerk stond, een zijruit ver nield. Uit de auto was niets ver dwenen. Terneuzen - Hoewel snel ter I plaatse hoefde de vrijwillige brandweer van Terneuzen in de nacht van zaterdag op zondag niet in actie te komen. Gemeld was een binnenbrandje in een huis aan de Verbindingstraat. De bewoners hadden het euvel ontstaan doordat een benzine kacheltje vlam vatte, afdoende bestreden. Hulst - Zondagmiddag hield de politie snelheidscontroles op de Gentsevaart in Hulst (tussen 12.00-13.35 uur) en de Hulster-1 weg in Terhole (tussen 13.50 ei 15.20 uur). Op beide geldt een maximum snelheid I van 50 kilometer. Van de in totaal 1.373 gecontroleerde voertuigen bleken er 162 te hard te rijden. Hoogste snelheid: f kilometer per uur. KLEDINGVERKOOP - De Werkgroep Vastenaktie Sas van Gent gaat vandaag van start met de verkoop van car navalskleding. De opbrengst van de verkoop, die tot en met vrijdag 16 februari duurt, is bestemd voor een vrouwenpro ject in India. Het pand aan d Westkade 81 is van en met vrijdag te 1 10.00 tot 12.00 uur en van 13.301 tot 17.00 uur. Aansluitr 27 februari tot en met 3 april, I verzorgt de werkgroep - voor hetzelfde doel - de verkoop van diverse tweedehands kleding. Sas van Gent - BT Cerestar uit Sas van Gent is alleen leider in de tweede klasse B van de nationale bowlingcompetitie. BT Cerestar kwam aan de lei ding door in eigen huis, bow- lingcentrum De Vlaanderen te Sas van Gent, drie maximale overwinningen te boeken. BT Cerestar begon met een 3-0- zege op Treestar uit Dordrecht en klopte daarna met dezelfde cijfers hekkesluiter Sacharias uit Hoogerheide. Het derde duel, tegen plaatsgenoot BT Schippershuis, werd eveneens met een maximale 3-0-score afgesloten. Vooral dat laatste duel was van belang. Zou Schippershuis dit duel met 3-0 gewonnen hebben, dan had het nog een rol gespeeld in de titel strijd in deze klasse. Door die nederlaag haakt BT Schippers huis definitief af. De kansen op de titel zijn voor BT Cerestar flink gestegen. Zondag 17 maart wordt de laatste competi tieronde afgewerkt in het bow lingcentrum te Dordrecht/Dan heeft de koploper een relatief gemakkelijker programma dan de concurrentie. STAND Tweede klasse B: BT Cerestar (Sas van Gent) 38 punten, 2. Herwegh (Biggekerke) 35, 3. Vatout (Dor drecht) 31 (pinval 30.678), 4. Tree star (Dordrecht) 31 (30.633), 5. Roosbowlers (Puttershoek) 29, 6. BT Schippershuis (Sas van Gent] 27, 7. Oceana (Papendrecht) 15,8. Sacharias (Hoogerheide) 10 pun ten. Oostburg - De wintertoernooi- en, die de docenten lichamelijke opvoeding van de West- Zeeuws-Vlaamse scholenge meenschap 't Zwincollege dit seizoen op stapel hebben staan, blijven aanslaan. Het badmin- tontoernooi voor de tweede klassers kende eveneens massa le belangstelling. In de te koude sporthal De Veerhoek kwamen liefst 16 jongens- en 20 meisjes teams in actie. Dat betekende dat men vol zat en er voor de hogere klassen op 8 maart een apart toernooi is ingeroosterd. In dit zesde toernooi (er staan er nog een zestel op de rol) werd gestreden in een zevental poules verdeeld over vijf velden. Een toernooi dat, ondanks een groot deel van de arbitrage (leerlin gen bovenbouw) het liet afwe ten, een sportief verloop kende. POULE WINN AARS JONGENS Poule A: Rick Suurmond/Mauritsvan Wondergem. Poule B: Peter van de Linde/Roy Les sen. Poule C: Arjen Beeke/Ruben de Kid der. MEISJES Poule D: Joyce van Landschoot/Heien Haverbeke. Poule E: Petra Manehaut/LieneKe Termont. 4 Poule F: Talitha de Smit /Femke ten Hove. Poule G: Raymonda van Melle/Fran- cesca Clijncke. Gent Van onze verslaggever Sas van Gent - Burgemeester en wethouders van Sas van hebben een voorstel gedaan om de aanpassings- en vervoert-1 vergoedingen voor mensen met een handicap en ouderen te ve hogen. De commissie Welzijn buigt zich morgenavond plan. Het plan behelst onder meer een opwaardering van de vergoeding voor woningaanpassingen. Die bedraagt op dit moment 75 pro cent van de kosten. Het college stelt voor om de aanpassingen voor honderd procent te gaan vergoeden, zij het dat voor de betrokkene een eigen bijdrage van vijfhonderd gulden blijft bestaan. Voor wat betreft de aanpassings- kosten van een eigen auto geldt nu een maximale vergoeding van vierduizend gulden. Het college wil die verhogen naar achtdui zend gulden. Ook de vervoerskos tenvergoeding zou omhoog moe ten. Tweeduizend gulden per jaar voor eigen, derden- of taxiver voer (is 1670 gulden), driedui zend gulden per jaar voor vervoer per rolstoeltaxi (is ruim 2500 gul den) en 1250 per jaar voor een 3ver het 101! bruikleenauto (is nu gulden). De eigen bijdrage voor te fietsen zou met de hei naar vijfhonderd gulden. Be lege stelt daarnaast voor o maximale vergoeding opte ken tot 2500 gulden. keer hoger dan de gemeentelijke bijdrage, bijdrage voor rolstoelen ten komen te vervallen. Het college stelt tenslottei om de bovengrens om in aa king te komen voor een ve-cn kostenvergoeding te Ye -min- Die zou op twee keer het n komen moeten komen te (is anderhalf keer), watn op een netto jaarinko™erper- 48.000 gulden voor I soonshuishoudens en 34 den voor mensen die ze een huishouding voeren. I .-f...' - Marketing-manager Ides van Dan Door Eugène Verstraeten OP EEN doordeweekse winterse Ej middag ligt het domein Puyen- broeck er maar stilletjes bij. Het enorme parkeerterrein wordt bevolkt door slechts een handvol auto's. Een uit de kluiten gewas sen vuilwitte eend waggelt nieuwsgierig iedere parkerende auto tegemoet. Ze blijft op een veilige afstand van een metertj e of nl twee de bezoekers geduldig en hongerig aanstaren. pj In het restaurant, waar het bedie- dl nend personeel zichzelf net trak- d| lïm jjy. IrM '•fm' Het oude kinderverkeerspark i m i 'Ja rem

de Stem | 1996 | | pagina 14