Landbouw is tegen ontpoldering bestem Dierenasiel is in één klap overvol Joyriders \X(>1 wil geld geven voor communicatieplan verkeersruit Weekmarkt gekortwiekt DAG KLAPPER Organisaties roepen Tweede Kamer op niet akkoord te gaan met plannen csraroiddepuysseieiir' ter— &,nlie'exploitatie Sar» Staten vragen financiële steun gemeenten voor behoud Zeeuws Orkest 'SiSTi fësKS» Statenleden: 6GS moeten geheim Deltan-rapport WOV openbaar maken' nüGTFM ZEELAND C2 Door beslaglegging op 22 honden in verband met ontruiming in Walsoorden veroorzaken aanrijding Weer bouwgrond in Lamswaarde Lichtinstallatie voor vv Koewacht CDA Onderzoek naar toegankelijkheid gemeenschapscentra DINSDAG 13 FEBRUARI 1996 Van onze verslaggever «li - Het dagelijks gemeentebe- Lr van Axel is bereid 2900 gulden r beschikking te stellen voor de telling van een commumcatie- ln voor het verkeersveiligheids- plan De Ruit van Axel. Het communicatieplan is nodig om vol- draagvlak te krijgen voor de uitvoering van verkeersmaatregelen in het kader van het Ruitplan. De Ruit wordt begrensd door de wegen N60 (Hulst-Terhole), N61 (Terhole- Terneuzen), N253 (Tractaatweg) en N258 (Langeweg). Bedoeling is het ver keer zoveel mogelijk langs deze hoofd wegen te leiden en sluiproutes af te sluiten. Gebleken is namelijk dat een groot deel van de ongevallen die gebeuren plaats vinden op plaatsen waar sluipwegen de hoofdwegen kruisen. Het komt er in de praktijk op neer dat een heleboel aanpassingen aan het bestaande wegennet nodig zijn. Om het plan met succes te realiseren, moet dat echter breed gedragen worden door de bevolking. Voor het welslagen is het dan ook van groot belang dat de burgers vroegtijdig bij de plannenmakerij worden betrok ken. Immers, door de mensen te laten meedenken over maatregelen is de kans groter dat ze die accepteren. De totale kosten voor het maken van een communicatieplan zijn ongeveer tachtigduizend gulden. Behalve de vijf gemeenten die grondgebied hebben in de Ruit betalen de waterschappen Hul ster Ambacht en de Drie Ambachten, de provincie en het Regionaal Orgaan Verkeersveiligheid Zeeland er aan mee. Het voorstel van het Axelse college van burgemeester en wethouders het beno digde geld uit te trekken, komt woens dag 14 en donderdag 15 februari aan de orde in respectievelijk de commissies volkshuisvesting, ruimtelijke ordening en milieu en gemeentefinanciën. Van onze verslaggever Goes De drie Zeeuwse landbouworganisaties roe pen de Tweede Kamer (vaste commissie voor Verkeer en Waterstaat) op niet akkoord te gaan met eventuele ont- polderingen. Dergelijke plannen, ter compensatie van het natuurverlies als gevolg van de verdieping van de Wes- terschelde, zijn voor de Zeeuwse land- en tuinbouw onaanvaardbaar De landbouworganisaties kondi- i aan zich tot het uiterste te .Jen verzetten en gaan alle betrokken boeren adviseren het zelfde te doen. Verder hebben ze de gemeentebesturen en water schappen gevraagd het verzet tegen de ontpolderings- en bin- nendijkse natuurontwikkelings plannen te steunen. De verdie ping van de Westerschelde en wat daarmee samenhangt komt don derdag aan de orde in de Tweede Kamer. De landbouworganisaties voelen zich zwaar bedrogen. „De Zeeuwse land- en tuinbouw heeft constructief meegewerkt aan de invulling van het natuurbeleids plan, waardoor Zeeland daarmee voorop kon lopen," schrijven ze. „Voorwaarde was dat het bij deze natuurclaims op landbouwgron den zou blijven. Door nu met ont poldering te komen, ontstaat er een zware vertrouwenscrisis tus sen de overheid en landbouwd. De land- en tuinbouw worden opnieuw het kind van de reke ning," Volgens de Zeeuwse landbouw is er onvoldoende onderzocht om compensatiemogelijkheden bui tendijks te realiseren. Verder stellen de landbouworganisaties dat de boeren geen honderen hec tare goede grond kunnen missen. Om de buitenlandse concurrentie bij te benen zou er juist veel meer grond nodig zijn. .Ontpoldering en natuurcom pensatie binnendijks is uit econo misch oogpunt niet te verdedi gen," vinden de landbouworgani saties. Ze wijzen op een omzet verlies van miljoenen guldens, verlies van werkgelegenheid en een forse kapitaalsvernietiging aan dijken en cultuurgrond. En dat terwijl de 'winst' aan natuur verwaarloosbaar klein' is. 'erder meent de landbouw dat ontpoldering niet aan de Zeeuw se bevolking is uit te leggen. .Ontpoldering druist in tegen alles wat te maken heeft met vei ligheid en gevoel voor historische kkelingen. Ontpoldering in Zeeland maatschappe- jjkniet gedragen." l ontpoldering een nadelige effecten '"neuzen: Elandstraat 32,4532 CG '645769, fax 0115-645742. "«Meuren: Peter Oggel (editiechef), van den Assem, Frank van Cooten, Goes: wS?*1'4461 JK li!3"273700- fax °11B-273701 '«nlaSesMaas(provincie- duist: te'H «61 AS '(dart 372770',a* 0114-372771. CSfffP'v-ed.chef), rjtemenzVK (meuten: &&t32.4532CG CL645740rf»0115-645741 VprtoJ tax 0' SSenwoordigers: lBo* Privé 01 S|ii=Privé0115.563976, ferlJn VerrtraM nde'privé 01 '4-314570, ,!Si dr H"PH^on^iezss. ^076-5020894 Muurmans' ^'"Wijden: "-8.30-17.00 uur De Hulster weekmarkt werd gisteren flink gekortwiekt. Door de aanhoudende regen en forse wind kon het merendeel van de marktkooplieden hun kraam niet opzetten. Sommigen probeerden het nog wel, maar besloten al snel hun spullen terug in te pakken. Anderen hadden het bij aankomst in Hulst al gezien en keerden op hun schreden huiswaarts. Een tiental markkramers dat over een eigen marktwagen beschikt, trotseerde de weergoden. FOTO CAMILE SCHELSTRAETE Van onze verslaggever Middelburg - De Zeeuwse gemeenten gedragen zich nogal eens als kikkers in een kruiwagen als het om subsi dieverlening voor een gemeenschapplijk iets gaat. Maar in het geval van het financieel noodlijdende Zeeuws orkest, bepalen die wispelturige gemeenten wel of het orkest blijft bestaan of niet. De fraaie vergelijking met kik-; kers in een kruiwagen komt voor rekening van het statenlid De Zeeuw (D66), die gisteren een van de pleitbezorgers voor het voortbestaan van het orkest was tijdens de zitting van een statencommissie in Middel burg. De tweede stelling, dat de bij dragen van de gemeenten bepa lend zijn voor het voortbestaan, kwam uit de mond van cultuur gedeputeerde De Kok (PvdA). De problemen van het orkest zijn bekend. Door tegenvallen de bezoekcijfers en nooit ver hoogde gemeentelijke subsidies is er een tekort van ruim twee ton ontstaan. Staatssecreatris Nuis (cultuur) heeft een ton toegezegd, de provincie heeft een saneringsplan gemaakt waarin een stichting de finan ciën van het orkest gaat regelen en waarin andere planningen gemaakt worden. Wat de Staten gisteren deden, was eigenlijk een oproep aan de Zeeuwse gemeenten om subsi die te blijven verlenen aan het orkest en de oude subsidie, die sinds vijftien jaar niet meer is verhoogd, aan te passen naar de werkelijke kosten die het orkest moet maken. „Sommige gemeenten zijn al akkoord," zei gedeputeerde De Kok, „maar stel je voor dat er toch te veel afhaken, dan gaat er iets heel moois verloren. Het Zeeuws Orkest is uniek in Nederland en moet blijven." voor de omliggende Meren. Genoemd worden over at vanuit de nieuwe natuurge- pieden en hogere waterschaps lasten. EDITIE ZEELAND Van onze verslaggever Terneuzen/Walsoorden - Het dierenasiel Zeeuws-Vlaande- ren in Terneuzen zit sedert vorige week maandag in één klap overvol. Bij de ontrui ming van een boerderij aan de Havenstraat in Walsoorden is die dag namelijk onder meer gerechtelijk beslag gelegd op 22 honden. Ze vonden 'met moeite' allemaal een plaatsje in het asiel, aldus een mede werkster. „Het was bijna sta pelen." De totale capaciteit van het die renasiel voorziet namelijk in de huisvesting van 24 honden. „Gelukkig zaten er maar een paar honden. Maar nu zit het echt vol en kan er absoluut geen hond meer bij." Volgens de medewerk ster van het asiel zijn de 22 nieuwe gasten -allemaal grote honden zoals bouviers, Mechelaars en Duitse herders - lieve beesten. „Er zit niet een valserik bij." Er heb ben zich nog geen nieuwe bazen aangediend voor de in beslag genomen viervoeters. Volgens gerechtsdeurwaarder Van Damme, die de ontruiming met assistentie van agenten van de Zeeuws-Vlaamse politie uitvoer de, waren de aangetroffen beesten allemaal goed verzorgd en bij voorbeeld ook zeker niet onder voed. „Ze kregen van allerlei men sen uit de buurt voldoende eten." De gerechtsdeurwaarder liet de boerderij namens de eigenaar ont- Enkele van de in beslag genomen honden in het dierenasiel. ruimen om dat de huurder een fik se betalingsachterstand had opge lopen. Hij legde daarbij behalve op de honden nog beslag op drie boten, die volgens Van Damme eigendom schijnen te zijn van de verhuur der. Geruchten over de vondst van verdovende middelen (weedplan ten) hadden ook het oor van de deurwaarder bereikt, maar berus ten op roddel. Navraag bij de poli tie leert dat er wellicht sprake is FOTO CAMILE SCHELSTRAETE van vermenging met een inval uit het verleden. Toen werden inder daad verdovende middelen aange troffen op deze boerderij. Maar daar was bij de ontruiming, aldus een politiewoordvoerder, geen sprake van. Van onze verslaggever Sint Maartensdijk - Twee zeven tienjarige jongens uit Sint Maar tensdijk hebben zondagavond een ongeluk veroorzaakt met een auto die ze in hun woonplaats hadden gestolen. Ze botsten tegen de auto van een 23-jarige man, eveneens uit Sint Maar tensdijk. Beide auto's raakten total-loss. Na de botsing liepen de twee jongens weg. In de loop van de avond kon de politie hen achter halen en beiden kregen een pro ces-verbaal wegens diefstal, joy riding en het weglopen na een ongeval. Van onze verslaggever Lamswaarde - In Lamswaarde komt over twee maanden weer nieuwe bouwgrond beschikbaar. De gemeente Hontenisse is nu bezig een stuk grond aan de Pas toor Knipscheerstraat bouwrijp te maken. Het perceel bouwgrond biedt ruimte voor de bouw van twaalf woningen. Drie kavels zijn al ver kocht. Op dit moment is er in het dorp geen bouwgrond meer. Als het weer meewerkt, kan half april de spade voor de eerste nieuwe huizen de grond in. KLASSIEK OOST-SOUBURG De goeie ouwe tijd (musical) - door musicalgroep St. Majoraat - De Kwikstaart -13.30 uur 3,50) THEATER SINT NIKLAAS De moord op Jeanneke van Calck - door TIL Antwerpen - CC de Klavers Belsele - 20.00 uur DIVERSEN KLOOSTERZANDE Vleeskaarting - Café De Reizende Man-19.30 uur NIEUW NAMEN Vleeskaarting - Café St. Cecilia - 20.00 uur ST. JANSTEEN Bieden en jokeren - Café Zondags Vermaak -14.00 uur SAS VAN GENT Tentoonstelling - foto's van Ben nie Janssens - openbare bibliotheek -09.30-12.00 uur Creadub - voor vijftigplussers - De Speye - 13.30-15.30 uur Koersbal - St.-Albert -13.30 uur WESTDORPE Koersbal - Concordia -13.30 uur AXEL Koersbal - De Halle -14.00 uur Jokeren - Gregoriuscentrum - 13.30 uur LAMSWAARDE Schieting voor bejaarden - café De Lamsoren-13.30 uur GRAAUW Jokeren - Gemeenschapshuis - 13.30 uur CLINGE Kaarting - café De Gouden Kroon - 14.00 uur TERNEUZEN Biljarten - buurthuis De Hoeve - 14.00 uur Dansen - SWOZ - De Veste flat B - 19.00 uur HULST Dansen - KBO - De Lieve - 20.00 uur Lezing - KVG - 'Inbraak in wonin gen' door P. Hoek basispolitie Hulst -14.00 uur - Reynaertshof FILMS GOES Grand Theater 20.00 uur Filmpje HULST De Koning van Engeland 20.00 uur The usual Suspect 20.00 uur Sudden Death 20.00 uur Fair Game 20.00 uur Filmpje 20.00 uur Goldeneye VLISSINGEN Alhambra 1 - 20.00 uur Dangerous Minds Alhambra 2 - 20.00 uur Fair Game Alhambra 3 - 20.00 uur The usual Suspects Alhambra 4 - 20.00 uur Goldeneye BRUGGE Kennedy Complex 20.00 uur Sabrina 20.00 uur Waiting to Exhale 20.00 uur Kids Ciné Kennedy - 20.30 uur Le Regard d'Ulysse GENT Decascoop 14.30, 17.00, 20.00 en 22.30 uur Dangerous Minds 14.30, 17.00, 20.00 en 22.30 uur Sabrina 17.00, 20.00 en 22.30 uur Waiting to exhale 14.30, 17.00, 20.00 en 22.30 uur Kids 20.00 en 22.30 uur Citizen X 14.30, 17.00, 20.00 en 22.30 uur Seven 14.30, 17.00, 20.00 en 22.30 uur Money train 20.00 en 22.30 uur Murder in the first 14.30,17.00,20.00 en 22.30 uur Fair game 22.30 uur Showgirls 14.30 uur The little rascals (Ned) 14.30, 17.00, 20.00 en 22.30 uur Goldeneye 20.00 uur A walk in the clouds 14.30 uur The American president 14.30 en 17.00 uur Nine months 17.00 en 22.30 uur To die For wo/14.30 en 17.00 uur Pocahontas (Ned) 14.30 uur Braveheart Studio Skoop - 22.30 uur An Ame rican in Paris KNOKKE Beverly Sereens 20.00 uur Sabrina 20.00 uur To die For 20.00 uur Seven 20.00 uur Dangerous Minds Van onze verslaggever Koewacht - Voetbalvereniging Koewacht mag van de gemeente Axel een lichtinstallatie op haar trainingsveld aanleggen. Het col lege van B en W wil voor dat doel een kleine zeven mille beschik baar stellen. De club beschikt over een trai ningsveld dat eigenlijk te klein is voor een vereniging van een der gelijke omvang. Vandaar de vv Koewacht onlangs van de gemeente toestemming heeft gekregen om het voormalige voetbalveld bij het zwembad voor de trainingen te gebruiken. Maar daar ontbreekt nu nog een lichtinstallatie. En die is noodza kelijk om de trainingen 'op rede lijke wijze te kunnen verzorgen', zo vinden burgemeester en wet houders, die daarom 6975 gulden Willen uittrekken. De vereniging zorgt zelf voor het graafwerk. IN De Stem van 26-01-'96 las ik een analyse van Cees Maas onder de kop 'CDA verkeerd ingelicht'. Het gaat over de WOV-kwestie in de Zeeuwse Staten. Ik was als statenlid destijds een van de vragenstel lers over die zaak, vandaar dat genoemd stuk meer dan mijn gewone aandacht trok. Ik vond de analyse van Cees Maas een goed stuk waar ik mij geheel in kon vinden. De opmerking van gedeputeerde Hennekeij dat hij de ontbre kende antwoorden later gewoon mondeling aan het CDA heeft meegedeeld, acht ik niet juist of op zijn minst onvolledig, mij is daar nooit enige mededeling over gedaan. Navraag bij een aantal fractie- lezers reageren op De stem bewerken. t standpunt eens is. genoten van toen, waaronder de toenmalige fractie-secreta ris bevestigen mijn opvattingen hierover. Walsoorden P. Everaert Van onze verslaggever Middelburg - Drie fracties in de Zeeuwse Staten, waaronder nu ook de PvdA, willen dat Gedeputeerde Staten het geheime Del tan-rapport over de WOV dat deze krant twee weken geleden onthulde, officieel voor 8 maart openbaar maakt. Ze eisen ook de bijbehorende brief van, toen nog, Deltan, aan GS op. Die brief is ook onthuld in Dag blad De Stem. De WD-gedepu- teerde Hennekeij (WOV) weigerde kortweg, toen hij gisteren deze vraag tijdens een vergadering van een statencommissie op tafel kreeg. Wat aan statenlid Wiersma (Delta Anders) een heftige reactie ontlokte. Wiersma: „Dan is het nu zo dat de besluitvorming rond de WOV zich geheel onttrekt aan de kiezers en hun gekozen vertegen woordigers, en dat is een slechte zaak." De andere statenleden die om openbaarmaking vroegen, Holt- kamp (PvdA) en Van Kollem (GroenLinks), vonden dat gezien de ernst van de gegevens die De Stem had onthuld en gezien de ouderdom van het rapport, dat niets openbaarmaking in de weg staat. „We moeten het gewoon openbaar maken," aldus Holt- kamp. Maar volgens gedeputeerde Hennekeij is het daarvoor nog te vroeg. „We zitten nog in de voor fase van onderhandelingen en kunnen dus die gegevens niet openbaar maken. Bovendien is het een rapport van Deltan, en die geeft me die vrijheid niet." Achtergrondfeiten bij deze kwes tie zijn dat de Staten al heel lang om openbaarmaking van het rap port vragen bij Deltan, maar het niet krijgen. Terwijl statenleden die Deltan-commissaris zijn het wel hebben. Dat zet kwaad bloed. De hoofdconclusie van het rap port was immers dat er een finan cieel gat gaapte van 660 miljoen gulden als Deltan de tunnel zou gaan financieren en beheren. 8 maart is er een besloten vergade ring over de WOV door het pro vinciebestuur. Van onze verslaggever Axel - Er komt een onderzoek naar de toegankelijkheid voor gehandicapten van zes gemeenschapscentra in de gemeente Axel. Burgemeester en wethouders van de gemeente besluiten naar alle waarschijnlijkheid vandaag daar zeshonderd gulden voor uit te trekken. De gemeente heeft offerte gevraagd aan de Zeeuwse Stich ting Gehandicaptenbeleid te Middelburg om het onderzoek uit te voeren. Het gaat om een studie naar de bereikbaarheid voor gehandicap te mensen van het Gregoriuscen trum, Het Trefpunt en De Halle in Axel, 't Kaaike in Zuiddorpe, De Vlaschaard in Koewacht en De Drie Gehughten in Spui. Daarbij wordt vooral gekeken naar de toegang en sanitaire voorzieningen. Het onderzoek komt donderdag 15 februari aan de orde in de ver gadering van de commissie Oude renbeleid. Die komt vanaf 19.00 uur bijeen in de raadzaal van het stadhuis.

de Stem | 1996 | | pagina 13