jet. 3060 heeft u iets DE STEM Vuilnisauto mag polder niet in Aantal verwilderde ganzen moet terug »e Parel ZWN begint met lijntaxi om onrendabele lijnen in stand te houden Wegen kunnen bij opdooi aan flarden gereden worden door zwaar verkeer De Nachtuuln gokt op record 'Marie Louise' Provincie naar rechter voor meer ambulances geniet zelf [g- Probleem in De Braakman oplossen door schudden van eieren en afschot HET GELUK EN DE LIEFDE. HAND IN HAND OP VALENTIJNSDAG. het paar het gebaar Trimmer gewond na botsing met paard Zakkenrollers actief De politie is je beste kameraad Automobilist rijdt door na ongeval op rijksweg 61 Groenlinks vraagt onderzoek naar kwaliteit koffie op veren een beautydag, dan wil 1 je eigen beautydag »on voor deze em èn vóórhaar: ide grieks-romeinse sauna ntsbehandeling os a un-behan deling e persoon: 50,-korting :rveer snel want vol vol rmatie met: 583230. nemp aradus, kuur- en itaurant, café en theater ellen uit de 306-reeks jzonder slank geprijsd wij uw aandacht voor f29.995,-. igeot-dealer een extra angs voor de Peugeot jzijnde dealer kunt 24121. Of kijk in de PEUGEOT W** aarvan u vindt, dat er een kleine gerubriceerde dvertentie voor geplaatst moet worden? Plaats dat Kleintje" dan beslist in De Stem. Tien tegen een dat uw advertentie gelezen wordt. Immers 9 van de 10 ctem-lezers en lezeressen pluizen week in week uit Kleintjes"-rubrieken na. Dat zijn elke dag vele Zeeland onze tienduizenden Kleintjes-lezers. Van onze verslaggever Hoek - Streekvervoerder ZWN wil in september starten met de lijntaxi in Zeeuws-Vlaanderen. Deze taxi's „aan rijden op de onrendabele lijnen. 2WN wil met dit aanvullend vervoer deze onrendabele lijnen in stand houden. W Verhagen, productmanager van de ZWN-groeP> zei dat gisteren in Hoek tijdens de officiële start van de streek taxi- Volgens Verhagen beslaat de lijntaxi vanaf september tien tot vijftien pro cent van de huidige lijnen van de ZWN in Zeeuws-Vlaanderen. In de praktijk komt het erop neer dat de reguliere bus op de onrendabele lijnen alleen nog maar tijdens de spitsuren rijdt. Voor de overige uren wordt dan de lijntaxi inge zet. Deze taxi is op afroep beschik- baar.Gezien het hoge percentage van tien tot vijftien procent wil ZWN de lijntaxi gefaseerd invoeren. „Zo hebben we bijvoorbeeld te maken met tien chauffeurs die we binnen het bedrijf moeten overplaatsen. Ontslaan doen we zeker niet. Mpmenteel zijn we binnen het bedrijf bezig met de onderhandelin gen over de veranderingen die gepaard gaan met de lijntaxi. Ook de onderne mingsraad is bij deze onderhandelingen betrokken." Verhagen meent dat de lijntaxi een prima alternatief is voor de huidige onrendabele lijnen. „Kijk, een bus rijdt altijd, ook ais er geen mensen bij de bushalte staan. De lijntaxi is op afroep beschikbaar. Dat is voordelig voor zowel de consument als voor de ZWN." De lijntaxi is een aanvulling op de streektaxi waar gisteren het startsein voor werd gegeven. De streektaxi rijdt momenteel alleen in Zeeuws-Vlaande ren en op Walcheren maar de ZWN wil de streektaxi uitbreiden naar andere delen van Zeeland. De streektaxi is een 'van huis-naar-huis' voorziening en rijdt op. afroep. Iedereen die van de streektaxi gebruik wil maken, moet eerst een pasje aanvra gen. Dit pasje kost 20,50 gulden. De eer ste zone van de streektaxi kost zes gul den, de daaropvolgende zones drie gul den. ZWN heeft al twintig pasjes ver kocht waarvan achttien in Zeeuws- Vlaanderen. De streekvervoerder heeft totaal al vijfhonderd aanvragen bin nengekregen. „Dat toont toch wel de behoefte aan van de streektaxi. We zijn immers pas een week met de promotie bezig," aldus Verhagen. ZIE OOK ZEELAND - C3 Van onze verslaggever Hulst - Bij de honderden gezinnen die wonen in het Zeeuws-Vlaamse buitenge bied wordt deze week het huisvuil niet opgehaald. De ongeveer vijfhonderd adressen in Hontenisse mogen nu hun afval bij hoge uitzondering opspa ren in een plastic vuilnis zak en over twee weken bij hun rolemmer zetten. i Vanwege de dooi hebben de waterschappen de meeste wegen in de polders tot verboden gebied verklaard voor voertui gen met een asdruk van 1,2 ton óf meer. Deze maatregel is inge- I steld om te voorkomen dat het I wegdek aan flarden wordt gere den. Het dooiwater van de bovenste grondlaag kan name lijk niet weg, omdat de onder grond nog bevroren is. Het weg dek rust daardoor op een pappe rig sliklaagje. Als daar zwaar verkeer overheen rijdt, is de kans op beschadigingen van het wegdek groot. De afsluiting van de polderwegen houdt in dat ook de vuilniswagens er niet door mogen en er dus geen huisvuil kan worden opgehaald. Service Bij wijze van service van de gemeente Hontenissè1 mogen de polderbewoners, als hun grijze rolemmer vol is, hun afval bewa ren in een plastic zak. Als dan over twee weken de grijze con tainer wordt opgehaald, mogen ze die zakken erbij zetten. „Bij hoge uitzondering," benadrukt chef W. Broekhoven van de sec tor Grondgebiedzaken. „Want normaal mag het huisvuil enkel via de grijze rolemmers worden aangeboden." In Hulst ziet men inmiddels geen aanleiding om aanvullende maatregelen te nemen. „In nood gevallen rijden we er zelf wel even langs," aldus chef G. Totté van de afdeling Stads- en Dorps ontwikkeling. „Bovendien kun nen mensen altijd een paar losse zakken in de auto deponeren en ze naar ons milieupark brengen. Wij zien er weinig problemen is. Tot nu toe hebben we nog maar één telefoontje uit het buitenge- Vanwege de dooi hebben de waterschappen de meeste wegen in de polders tot verboden gebied verklaard voor voertuigen met een asdruk van 1,2 ton of meer. foto camile schelstraete Naar verwachting zal het verbod voor zwaar verkeer eind deze week weer worden ingetrokken, hat betekent dat de groene gft- rolemmers volgende week wel gewoon kunnen worden opge haald. I he gemeente Terneuzen heeft er wat op gevonden om toch het huisvuil bij de ongeveer 170 J ressen in de polders op te halen Gisteren en vandaag rijdt J® kleine bestelwagen, die de ?ewuste wegen wel op mag, j hngs. „Dat voertuig is uitgerust i Net een hefinstallatie voor de n ainers," laat een woordvoer- rf het gemeentelijk facili ty weten- De gemeente- '1 e bestelwagen haalt zowel Swen als restafval op. Van onze verslaggever Terneuzen - „Gewoon laten zitten, maar wel een schade formulier invullen." Dat is het advies van de Koninklijke Jagersvereniging en het secre tariaat Van de Wildschade- commissie aan boeren die inmiddels al weken achtereen opgescheept zitten met talloze ongenode gasten op hun pas ingezaaide percelen. Het gaat hierbij om ganzen, naar schatting momenteel meer dan een miljoen in Zuidwest-Neder land. De meeste zijn trekganzen, zoals de kol-, riet-, brand-, rot en grauwe ganzen. Verdreven door kou en sneeuw in het hoge noorden zwermen ze nu in vluch ten van honderden boven Neder land op zoek naar voedsel. En daarbij scoren akkers met net boven de grond uitkomende win tertarwe en -rogge of pas inge zaaide grasvelden hoog op de lijst van 'favoriete restaurants' bij ganzen. De jacht op ganzen is inmiddels gesloten. Niettemin heeft de Wild" Beheers Eenheid (WBE) Midden- Zeeuws-Vlaanderen - globaal omvattend de gemeenten Terneu zen en Sas van Gent - van de pro vincie vergunning gekregen om grauwe ganzen af te schieten en vanaf 15 februari nesten te zoe ken om eieren te schudden of leg- sels te verstoren. Het zijn volgens secretaris L. de Ganzen in de wintertarwe, een prachtig gezicht voor de natuurliefhebber, maar de boeren denken daar heel anders over omdat.ze veel schade veroorzaken aan hun gewas. foto wim kooyman Jonge van de WBE niet echte grauwe ganzen. „Het zijn geen echte trekganzen. Het gaat hier om verwilderde ganzen, die het gehele jaar door in Midden- Zeeuws-Vlaanderen verblijven en zich daar ook voortplanten. Schade die deze dieren op de lan derijen aanrichten, wordt niet door het Jachtfonds vergoed. Logischerwijs richten de boeren zich dan tot de jagers die er mogen jagen om op hen de schade te verhalen. En dan krijg je best onprettige situaties, want wij zit ten ook niet te wachten op scha declaims van duizenden gul dens," zegt De Jonge. Volgens hem verblijven er momenteel zes- tot achthonderd van deze ganzen in Midden- Zeeuws-Vlaanderen, met een grote concentratie in en om De Braakman. „Het aantal is de laatste jaren vermeerderd omdat er eigenlijk te weinig tegen is gedaan. En deze dieren brengen (ADVERTENTIE) 14 februari 1996 is het weer Valentijnsdag. En dat komt u natuurlijk vieren in één van de Holland Casino's. Want bij ons kunt u niet alleen een kansje wagen in bijvoorbeeld de Jackpotclub of aan één van de Roulettetafels, maar ook voor een drankje in de bar of voor een romantisch diner in het restaurant bent u in de Holland Casino's aan het juiste adres. Uiteraard laten wij u, op deze speciale dag, niet met lege handen naar huis gaan. Daarom krijgt iedere bezoeker, zolang de voorraad strekt, een cadeautje. Loop dus ook op Valentijnsdag gerust bij ons binnen. Met een minimumleeftijd van 18 jaar, 'n geldig legiti matiebewijs en correcte kleding bent u iedere dag vanaf 13.30 uur van harte welkom. -Holland (as in o's Een mooie gelegenheid om uit te gaan. AMSTERDAM BREDA - EINDHOVEN GRONINGEN - NIJMEGEN ROTTERDAM - SCHEVENINGEN - VALKENBURG ZANDV00RT/SCHIPH0L AIRPORT. DINSDAG 13 FEBRUARI 1996 DEEL Van onze verslaggever Aardenburg - De Aardenburgse carnavalsvereniging De Nachtuuln doet zaterdagmorgen tijdens de opening van het carnaval in de Kikkerstad een recordpoging. Deze poging is inmiddels een jaarlijks terugkerend evenement geworden. Het gaat ofn het bekende feest lied 'Van voor naar achter, van links naar rechts'. In Aarden burg gaat dit lied door het leven ais Marie Louise. Het is de bedoeling dat zoveel moge lijk mensen aan dit lied mee doen. De deelnemers zitten dan op de grond en deinen mee op de maat van dit nummer. Ook vorig jaar deed De Nachtuuln een poging om dit record te verbeteren. De poging bleef steken op 160 mensen die een lint vormden van 45,50 meter. De vereniging had hoger inge zet maar het slechte weer gooi de roet in het eten. Vandaar dat komende zaterdag een nieuwe poging wordt onderomen. De vereniging zet in op driehonderd deelnemers die een lengte van zeventig meter moeten gaan vormen. De recordpoging vindt zater dag plaats op de Kaai in Aar denburg. Van onze verslaggever Vlissingen - Een 54-jarige trim mer uit Koudekerke is op het strand te Dishoek gewond geraakt na een botsing met een paard. De man liep richting Vlissingen en werd tussen de paalhoofden omver gelopen door het paard dat in dezelfde richting liep. De onbekend gebleven amazone was de controle over haar edele viervoeter verloren. De trimmer kwam door de botsing met het paard ten val en liep gekneusde ribben op. Na een korte woorden wisseling is de vrouw doorgere den. Sluis/Hulst - De twee grote koopcentra in Zeeuws-Vlaande ren blijven een aantrekkelijk werkterrein voor zakkenrollers. Zondagmiddag bleek een 46-jari- ge vrouw uit Lokeren (B) in de Gentsestraat in Hulst beroofd van haar portemonnee met inhoud toen zij daar aan het win kelen was. Hetzelfde overkwam een 43-jari- ge vrouw uit Heist (B), toen zij aan het winkelen was op de Garenmarkt in Sluis. niet alleen schade toe aan winter tarwe, zoals door trekganzen ook gebeurt. Ze zijn het hele jaar een schadepost. Ook erwten, bonen, noem maar op, staan op hun menu. Logisch, die beesten moe ten ook eten. Maar er moet echt paal en perk aan gesteld worden, want je praat wel over duizenden guldens schade bij de boeren." Hoe schadelijk ganzen kunnen zijn probeert De Jonge uit te leg gen met de vuistregel dat acht ganzen net zoveel eten als één koe. „Dus probeer je voor te stel len wat tachtig koeien op een jaar opvreten." De vergunning om te jagen loopt van 15 februari tot 1 september 1996. Eieren mogen geschud wor den in de periode 15 februari tot 15 maart. Als rechtgeaard jager, zegt De Jonge, stuit het hem een beetje tegen de borst dat de WBE nu buiten het jachtseizoen op deze ganzen mag jagen. „Jagen moet je eigenlijk in de jachttijd doen, maar in dit geval kan het niet anders. Het aantal dient terugge bracht te worden." Over hoeveel verwilderde ganzen het loodje moeten leggen, laat De Jonge zich niet uit. „Eerlijk gezegd weet ik het ook niet. We moeten dat bekijken. Op het ogenblik ligt onze prioriteit bij het schudden van de eieren. Daarmee voorkom je in ieder geval dat het aantal zich nog meer uitbreidt. Daarnaast is afschot noodzakelijk." Van onze verslaggever Middelburg - Het provinciebestuur van Zeeland gaat juridi sche stappen ondernemen tegen een overheidsinstantie om meer ambulances in de provincie te krijgen. De roep om juridische stappen klonk gisteren in een statencom missie, uit de monden van de statenleden Van Geesbergen (VVD), Van Heukelom (SGP) en Wiersma (Delta Anders), bij de behandeling van het veelbespro ken ambulancerapport, dat aan toont dat er veel mis is met de ambulancevoorziening in Zee land. Het kernprobleem is dat de overheidsinstantie die in Neder land het geld voor de ambulan ces verdeelt, Zeeland te weinig geeft. De gemeente Voorne/Putten die zich in een soortgelijke situatie bevond, heeft daar met succes stappen tegeij ondernomen. Zee land probeert dat nu ook, de leden van de andere fracties stemden daar mee in, evenals de verantwoordelijk PvdA-gedepu- teerde De Kok (volksgezond heid). Meer geld betekent méér ambu lances en het einde van de pro blemen. De statenleden wisten er al ai veel van. Van bijvoorbeeld de spoedritten die soms te laat bij het slachtoffer arriveren. In de zomer, moet een noodoplossing gevonden worden, door een ambulance op Neeltje Jans paraat te houden, voor Schou wen en Noord-Beveland. de belangrijkste aanbeveling in het rapport, en dat gaat ook worden uitgevoerd, is in Zeeland .tot slechts twee ambulancediensten komen, onder en boven de Wes- terschelde. En dit onder regie Van onze verslaggever Hulst - Zondagmiddag zag de politie in Hulst op de Tivoliweg een gehandicapte kampen met een onwillige invalidenwagen. Onwillig omdat door een lekke band het elektrische 'karretje' nagenoeg niet vooruit te krijgen was. Wat doe je dan als politie man Reservebanden voor een invalidenwagen zitten per slot van rekening niet stan daard in de uitrusting van een politiebusje, Dus je laadt het wagentje met berijder in en zet die netjes thuis voor de deur af. De betrokken 45-jarige Hulste naar bleek daar heel blij mee te zijn. van de provincie.De centrale organisatie die het nu doet, de Centrale Post Ambulancever voer (CPA), kreeg een dikke onvoldoende van de statenleden. De CPA heeft gefaald in regie- en spilfunctie, vond het CDA- statenlid De Looff bijvoorbeeld. Gedeputeerde De Kok voegde daar aan toe dat de CPA en de andere ambulancediensten op dit moment 'niet lekker met elkaar in gesprek zijn'. Voor 1 januari moet de hele organisatie gesaneerd zijn, maar het CDA twijfelt er hevig aan of die streefdatum wordt gehaald. Statenlid Sturm (PvdA) ontdek te nog een andere waarde van het rapport. Door de al wei bekende knel punten op een rijtje te zetten en de oorzaken weer te geven is er eensgezindheid ontstaan bij de Zeeuwse diensten dat er wat moet gebeuren. En dat is een belangrijk voordeel, vond Sturm. „Gedeputeerde De Kok die dit al had voorspeld, had dan ook vol komen gelijk," aldus statenlid Sturm. Van onze verslaggever Hoek - Bij een aanrijding op rijksweg 61 afgelopen zondag bij Hoek is een 32-jarige man uit Eindhoven gewond geraakt. De veroorzaker van het ongeluk is na het ongeval doorgereden. Een 26-jarige vrouw uit Vlissin gen reed vanuit Hoek in de rich ting van Biervliet, toen een tege moetkomende automobilist door onbekende oorzaak op haar weghelft terechtkwam. De vrouw week uit, kwam in de berm terecht en raakte in een slip. Haar auto belandde vervol gens in een sloot. De Eindhovenaar die als passa gier naast de Vlissingse zat, werd door de vooruit uit de auto geslingerd, net als het tweejarig dochtertje van de bestuurster. De man raakte gewond aan het hoofd, de overige inzittenden waaronder nog een vierjarig meisje kwamen met de schrik vrij. De gewonde is ter observatie naar het ziekenhuis de Honte in Terneuzen overgebracht. De auto is total-loss. Van onze verslaggever Middelburg - GroenLinks in de Zeeuwse Staten maakt zich ernstige zorgen over de kwaliteit van de koffie op de veer boten. De fractie heeft gisteren in Middelburg om een diep gaand onderzoek gevraagd. „Ik heb de indruk dat de koffie toch niet echt goed is, en koffie hoort bij de dienstverlening, dus moeten we de kwaliteit van de catering eens onderzoeken," zo motiveerde statenlid Van Kollem zijn verzoek. Hij plakte daar tegelijk een vraag naar een onder zoek over de staat van de toiletten bij. Het ziet er niet naar uit dat het koffieonderzoek er komt, want gedeputeerde Hennekeij (veerdienst) ziet er helemaal niets in. Misschien dat de koffie beter kan, maar op ander plaatsen drink je weer slechtere dan op de veerboten. Hijzelf had in elk geval geen klachten, zo vertelde de gedeputeerde. Maar de actie van GroenLinks had wel succes bij de toiletten. Die zijn ook een bron van zorg bij de veerdienst PSD zelf en er wordt bekeken wat eraan verbeterd kan worden, aldus PSD-directeur Vos.

de Stem | 1996 | | pagina 11