Vredesproces in Bosnië kan doorgaan Hulst Autobommen eisen 17 doden in Algiers Nazi-jager Wiesenthal verdedigt zich tegen aantijgingen Gemeente Londenaren zitten met de brokken Terroristen IRA exploiteren gemiste kansen Adams wil aanslag niet veroordelen Verzet tegen KNVB Maristen niet a| Statenlid Geluk raadslid nieuwe DE STEM BUITENLAND YS strijken plooien glad Zaïre: Kampen worden gesloten DESTEM fKËfcommentaar! giSK- .1 jasfet-s-as BUITENLAND KORT Israëlische verkiezingen vervroegd Paus verwerpt materialisme en egoïsme 'Nieuwe bewijzen tegen Gysi' Demonstratie in Grozny eist doden Twintig Japanners vast in tunnel Bruiloft Zjirinovski valt tegen Overval op gezin in Oosterland in Opsporing Verzocht MAANDAG 12 FEBRUARI Vari onze redactie buitenland Sarajevo - De Amerikaanse onderminister Richard Holbrooke heeft het afgelopen weekeinde het vredesproces in Bosnië weer op gang gebracht. Hij sprak daartoe gisteren onder andere met de Bosnische regering. Daarna vloog hij door naar de Servische hoofdstad Belgrado. Holbrooke drong er bij de partij en op aan dat zij zich onvoor waardelijk houden aan de vre desakkoorden van Dayton. De Amerikaan was naar voormalig Joegoslavië gekomen om de crisis te bezweren die was ontstaan na de arrestatie van acht Servische militairen, onder wie twee hoge officieren, door de Bosnische autoriteiten. Daardoor braken de Bosnische Serviërs de contacten met de andere partijen en Ifor, de inter nationale vredesmacht, af. „Wij zien dit als de eerste ernstige uit daging van de Dayton-akkoor- den. Alle drie partijen zeggen nog steeds zich aan de akkoorden te houden, maar zij zijn het niet eens over wat naleving inhoudt. We zijn hier om hen te helpen daaruit te komen," aldus Hol brooke. De Bosnisch-Servische 'premier' Kasagic zei gisteren in Pale dat generaal Mladic niet de bevoegd heid had om de contacten met Ifor te verbreken. „Ik houd staande dat Ifor een vredesmacht is en dat er geen enkele reden is om onze samenwerking met haar te onderbreken," aldus Kasagic. Zaterdag lieten de Bosnische autoriteiten vier van de ten min ste acht gearresteerde Servische militairen vrij. Daarop besloten de Bosnische Serviërs de relatie met Ifor, de internationale vrede smacht in Bosnië, te herstellen. De Bosnische regering houdt nog vier arrestanten, onder wie gene raal Djordje Djukic en kolonel Aleksa Krsmanovic, vast op beschuldiging van oorlogsmisda den. De Bosnische president Izet- begovic zei gisteren dat zijn rege ring de twee officieren onder geen beding zal vrijlaten, 'ook al zouden wij daarmee de vrede op het spel zetten'. Het Joegoslavië-Tribunaal in Den Haag heeft een onderzoek ingesteld tegen Djukic en Krs manovic. Hoofdaanklager Richard Goldstone zei binnen afzienbare tijd te zullen beslissen over een mogelijke aanklacht tegen de twee officieren. Hij wees erop dat de arrestaties niet in strijd zijn met het vredesakkoord van Dayton. Holbrooke wil ook een einde maken aan de crisis in de zuide lijke stad Mostar, die de moslim- Rroatische Federatie dreigt te ondermijnen. De afgelopen week was Mostar het toneel van felle protesten van vijandige moslims en Kroaten tegen het opdelings plan dat de Europese Unie heeft opgesteld. Italië stuurde gisteren namens de EU een hoge functio naris naar Zagreb en Sarajevo om over de toekomst van Mostar te praten. Algiers (afp/rtr) - Bij twee aanslagen met autobommen in de Algerijnse hoofdstad Algiers zijn gisteren zeker zeventien doden en bijna honderd gewonden gevallen. De vorige week werden al vier keer eerder bomaanslagen gepleegd in het door politiek geweld verscheurde land. De zwaarste van de twee aansla gen was gistermiddag in de wijk Belcourt. Een auto werd tegen de muur van het Huis van de Pers geparkeerd en de inzittenden renden weg. Daarop ontplofte de auto. Er vielen minstens zeven tien doden. Zeker 52 mensen raakten gewond. Het Huis van de Goma (rtr) - Zaïre heeft zaterdag aangekondigd de vluchtelingen kampen in het oosten van het land successievelijk te zullen sluiten totdat de in totaal een miljoen Ruandese vluchtelingen naar huis zijn gekeerd. „We sluiten eerst het kamp in Kibumba bij Goma. Wanneer dat is gebeurd gaan we over tot de sluiting van een volgend kamp, totdat alle kampen dicht zijn en alle vluchtelingen naar huis," verklaarde minister van Binnen landse Zaken Mbangula. In Kibumba leven 190.000 vluchte lingen. De sluitingsoperatie zal beginnen zodra de onderhandelingen daar over met westerse hulporganisa ties en Ruandese vluchtelingen- leiders achter te rug zijn, zei hij. Het besluit is genomen om het stokkende repatriëringsprogram ma, dat uitgaat van de vrijwillig heid van de vluchtelingen, te 'versnellen'. Pers is een voormalige kazerne waar alle kranten in privé-bpzit hun hoofdkantoor hebben. De onafhankelijke kranten wer den er vorige week door de rege ring op dreigende toon aan herin nerd dat ze geen informatie mogen verspreiden over de vei ligheidssituatie, waarvoor niet uitdrukkelijk toestemming is gegeven. De fundamentalistische oppositie beschouwt de kranten niet als onafhankelijk, maar als verlengstuk van het regime. De andere aanslag vond gister ochtend plaats in de dichtbevolk te arbeiderswijk Bab el-Oued. Daar ontplofte de autobom voor het gemeentehuis. 41 mensen raakten gewond, van wie zeven ernstig. De wijk geldt als bolwerk van fundamentalisten, die de op militairen steunende regering van president Liamine Zéroual bestrijden sinds ze tijdens verkie zingen in 1992 door een staats greep uit de politiek werden gestoten. Bij de aanslagen vorige week kwamen zeker twaalf mensen om en raakten enige tientallen gewond. De aanslagen werden gepleegd bij een politiebureau in Miliana, ruim honderd kilometer ten zuidwesten van Algiers, en in Ain Bessam, negentig kilometer ten oosten van de hoofdstad. Het aantal doden dat sinds begin 1992 in Algerije is gevallen als gevolg van acties van terroristen en veiligheidsdiensten is niet bekend, maar schattingen spre ken van minstens 50.000. Terwijl rondom, druk wordt dichtgetimmerd met hardboard staat Rita Bensley temidden van haar buurvrouwen. De bewoners van Stafford Street, een straat in een Theems-lus door het pop ulaire East End raken niet uitgepraat over de enorme IRA-vrachtwagenbom, die vrijdagavond even verderop afging en enorme verwoestingen veroorzaakte. „Bij de mevrouw die daar woont ging de balkondeur dwars door de karrier. Haar bank is opengereten door de glasscherven,wijst Rita. Haar eigen huis heeft geen zichtbare schade opgelopen. Twee woontorens van de Barkanti- ne-buurt zijn door de IRA tot spookflats geblazen. Tussen ontelbare glaspunten wapperen gordij nen en gescheurde zonnewering in de koude wind. Bewoners staan in hun huiskamer en kijken vol ongeloof door gapende gaten die eens ramen bevatten. Gemeentelijke timmerploegen kunnen niet genoeg hout aanslepen. Vele honderden gezinnen zitten letterlijk met de brokken: gewone Eastenders die nietsvermoedend voor hun tv zaten, toen ze een blauwe flits zagen en even later tegen de grond werd geblazen. foto epa Door Bob van Huët Londen - In de slotzin van communiqué waarmee de IRA zo'n dramatische punt zette achter zeventien maan den staakt-het-vuren staan misschien drie kleine woord jes die tenminste nog een flintertje hoop kunnen bie den. „De schuld voor het tot nu toe mislukken van het vredesproces ligt overduidelijk bij John Major en zijn regering," zegt de verkla ring van de republikeinse terro risten. Het gebruik van 'tot nu toe' in een ongetwijfeld zeer zorgvuldig opgestelde IRA-verklaring laat ruimte voor een nieuw bestand in een misschien niet eens al te ver re toekomst. Het was misschien een minuscuul lichtpuntje in een weekeinde van cynische terreur in Londen, terwijl anderhalf mil joen Noordieren weer moeten vrezen voor een terugkeer naar de duisternis van de 'Troebelen'. Met twee doden, honderd gewon den en 250 miljoen gulden scha de in de Docklands is het vredes proces op dit moment weer terug bij af. In Londen, Dublin, Belf ast, Londonderry en Washingon vragen betrokkenen zich of het allemaal voorkomen had kunnen worden. Een simpel antwoord is er niet. Op het Ierse eiland hebben door de eeuwen heen 'Bosnische' toe standen geheerst. Het ontstaan van de Ierse republiek (1922) en van een gescheiden Noordierse provincie ging gepaard met gru welijke 'zuiveringen' op basis van religieuze en politieke over tuiging. Er leven in Ulster prote stanten, unionisten en loyalisten aan de ene kant; katholieken, nationalisten en republikeinen aan de andere. Er is economische en sociale discriminatie. Er zijn te veel wapens. Er zijn politieke terroristen en daaraan geliëerde bendes criminelen. Sinds 1970 zijn er door dat alles bijna 3500 doden gevallen. Zoveel belangen spelen in de Noordierse kwestie, zo diep zit ten wantrouwen en haat dat het een godswonder zou zijn geweest als de overgang van bijna-bur- geroorlog naar serieuze vrede gladjes was verlopen. Het verlangen naar een leven zonder angst voor bom en kogel is niettemin oprecht. Wie 'gewo ne' Noordieren gisteren zag debatteren op de zender ITV ont waarde veel betraande ogen. „Ik had gehoopt dat mijn dochtertje van twee zou opgroeien zonder de angst voor aanslagen," sprak een jonge moeder met trillende stem. In Londen en Dublin wordt ondertussen de balans opge maakt. Een triomf van het poli tieke initiatief waren de afgelo pen zeventien maanden in ieder geval niet. Niet ten onrechte ver wijten Ierse ministers hun Britse collegae een gebrek aan inventi viteit. Twee goede kansen op een serieuze stap voorwaarts gingen verloren in kortzichtige bereke ningen. De eerste was vlak na de baan brekende 'Verklaring van Dow ning Street' (december 1993) waarin Londen en Dublin over eenkwamen met Sinn Fein/IRA te willen onderhandelen als het geweld zou stoppen. Het opti misme verzandde toen door de Britse regering - onder toene mende druk van de protestantse (unionistische) partijen - aanvul lende eisen werden neergelegd bij Sinn Fein-leider Gerry Adams. De kwestie van het inle veren van illegale wapens werd tot zwaarst wegende voorwaarde gemaakt voor verder overleg. Voor de IRA, dat zich een 'leger' waant dat in oorlog is met het Britse leger, was zo'n bij voor baat 'overgave' onaanvaardbaar. Na bijna een jaar stagnatie leek er opeens hoopvolle beweging mogelijk bij de presentatie van het bewonderenswaardige rap port van de Amerikaanse bemid delaar, senator Mitchell. Zijn conclusies leken voor Sinn Fein aanvaardbaar (inclusief ontwa pening door de IRA, op langere termijn). De protestanten brom den. John Major ontweek de moeilijkheden. Hij legde het rap port opzij en kondigde verkiezin gen aan in Noord-Ierland, zoals de unionisten hadden voorge steld. De Ierse regering deed daar overigens niet voor onder. Nog steeds houdt Dublin vast aan de omstreden en vooral romatische Artikelen Twee en Drie in de Ierse grondwet waarin een historische (en lang achter haalde) claim wordt gelegd op Ulster. Uit dit alles putten mee dogenloze en cynische terroris ten hun valse excuses voor de lafste gruweldaden. Door Frans Wijnands Wenen - „Van 1958 tot 1963 heb ik de man gezocht die Anne Frank had gearresteerd. Toen ik 'm had gevon den was het eindelijk afgelopen met de twijfels die de nazi's hadden gezaaid over het bestaan van het meisje en haar dagboek. Maar in dat verhaal had Panorama geen interes se." Vanuit een Weens ziekenhuis, waar hij wordt verpleegd wegens een ernstige griep, reageert Simon Wiesenthal (87) met bittere berusting op de aantijgin gen in genoemd Duits tv-programma dat hij een ijdele leugenaar zou zijn. Een man die bij het zoeken naar nazi- oorlogsmisdadigers veel minder heeft gedaan dan hij zelf beweert; die niets heeft bijgedragen tot de opsporing van Eichmann, Mengele, Barbie en Bor- mann. „Ik heb de commandant van Treblinka en zijn plaatsvervanger opgespoord, de plaatsvervangend commandant van Sobibor. Ik heb de honderdvoudige kin dermoordenares Hermine Braunsteiner van kamp-Majdanek, via Canada tot in New York, gejaagd. Vlak na de oorlog heb ik in de DDR tientallen oud-nazi's ontmaskerd. Dat Mengele dood in Bra zilië gevonden is wil niet zeggen dat ik geen gelijk had met mijn bewering dat hij indertijd in Paraguay leefde." Vorige week zond Panorama een docu mentaire uit waarin merendeels joodse getuigen optraden die Wiesenthal ont takelden als een man die veel minder succesvol nazi-jager is dan hij zelf altijd heeft beweerd. Wiesenthal werd door de programmamakers benaderd voor commentaar. Maar dat wilde hij alleen geven als hij ook over zijn suc cessen kon praten, en niet alleen met zijn opposanten in discussie hoefde over de affaires Eichmann en Waldheim. Een van de beschuldigingen luidt dat de in Wenen wonende Wiesenthal zijn mond hield toen Kurt Waldheim - ondanks diens Wehrmachtsverleden op de Balkan - tot president van Oosten rijk werd gekozen. „Ik heb Waldheim vooraf gewaarschuwd dat-ie in gewel dig conflict met de waarheid zou komen. Hij en ik wisten wat er op de Balkan was gebeurd. Maar hij was geen oorlogsmisdadiger, geen moordenaar," zegt Wiesenthal nu. Wiesenthal heeft kort voor de uitzen ding bondskanselier Kohl gevraagd of die niet kon verhinderen dat het pro gramma zou worden uitgezonden. Het Bundeskanzleramt heeft bij de pro grammamakers wel geïnformeerd naar hun bronnen, maar verder geen actie ondernomen. Volgens de programmamakers waren die bronnen zwaarwegend genoeg: Eli Rosenbaum, chef van het Amerikaanse bureau OSI, belast met het opsporen van nazi-misdadigers; Isser Harel, voormalig lid van de Israëlische gehei me dienst Mossad die Eichmann in 1960 uit Argentinië ontvoerde en naar Israël bracht waar hij werd terechtgesteld. En Elan Steinberg, directeur van het Joods Wereldcongres. Die eist nu op hoge toon van Wiesenthal een excuus aan het joodse volk, omdat 'Wiesenthal de eer opeist van de opsporing van Eichmann bij welke actie dappere Israëli's hun leven hebben geriskeerd'. De programmamakers van Panorama zeggen dat ze lang geaarzeld hebben voor ze de documentaire durfden uit zenden. Zonder zulke overtuigende jóódse getuigenissen zouden ze het niet hebben gedurfd. In Oostenrijk wordt Wiesenthal respectvol in bescherming genomen. De voorzitter van de joodse gemeente in Wenen, Paul Grosz, noemt de affaire 'een oude hoed die wordt opgeborsteld; een belangrijk man als Wiesenthal heeft nu eenmaal veel vijan den'. Oud-president Waldheim noemt Wiesenthal 'een absoluut integere man die door een club rond Rosenbaum te grazen wordt genomen'. Duitse persreacties baseren zich op een uitspraak van Alfred Streim, chef van het Duitse instituut voor opsporing van oorlogsmisdadigers. Die noemde de uit zending overtrokken, en zegt dat niet het aantal opgespoorde misdadigers de verdienste van Wiesenthal is, maar het feit dat hij het publieke geweten in VERVOLG VAN VOORPAGINA De bomaanslag is volgens poli tieke waarnemers een teken dat het geduld van de IRA op is met het trage verloop van het vredes proces. Dat proces wordt ver traagd door de Britse weigering onderhandelingen te houden tus sen alle partijen zo lang de IRA de wapens niet definitief heeft neergelegd. „Dit is een bood schap van de IRA aan Major. Een boodschap die zegt: wij vertrou wen hem niet," zo zei een Britse deskundige. De Ierse regering wees van het weekeinde een aanbod van de IRA-partij Sinn Fein voor spoedoverleg van de hand. Dublin en Londen eisen dat Sinn-Feinleider Gerry Adams de bomaanslag veroordeelt en dat de IRA het geweld onmiddellijk en volledig staakt. Adams, wiens organisatie geïso leerd dreigt te raken, weigerde de bomaanslag onomwonden te veroordelen. Hij zei de IRA-actie te 'betreuren', maar noemde die onvermijdelijk wegens de impas se waarin Londen het vredespro ces heeft gebracht. Sinn Fein, die streeft naar eenwording van Ier land, noemt de verkiezingen een poging de nationalisten te mar ginaliseren. Zij verwijzen samen met gematigde nationalisten naar het in 1972 ontbonden Noordierse parlement, dat alleen de belangen vertegenwoordigde van de protestanten, die Ulster Brits willen houden. Martin McGuinness, Sinn Feins tweede man, sprak van een ern stige situatie maar ontkende gisteren dat de partij tevoren wist van plannen voor een bom aanslag of de beëindiging van het bestand. Zijn en Adams' uit latingen leidden tot speculaties dat een scheuring is opgetreden binnen de IRA. Britse veilig heidsdiensten menen dat de aan slag in Docklands het werk was van een radicale, afgescheiden groep in de IRA, die de macht binnen de republikeinse guerril labeweging zou willen overne men. De angst dat het geweld in de provincie zal oplaaien werd gesust door Unionistische lei ders, die zeiden te verwachten dat protestantse strijdgroepen de IRA-aanslag niet zullen ver gelden. „Ik ben overtuigd dat die, in elk geval voorlopig, hun bestand zullen handhaven," zei David Ervine. Zijn Progressieve Unionistische Partij heeft nauwe banden met de ondergrondse guerrillagroep Ulster Volunteer Force. Wiesenthal foto epa Duitsland en Oostenrijk wakker heeft gemaakt en gehouden. n vla een „Kieinijo I 6 van de 10 mannon "r&.m'esen HET VOETBAL blijkt gedegradeerd van maatschappelijkfeno meen tot simpele koopwaar. Die ontwikkeling is niet nieuw I maar de KNVB heeft dit weekend aan alle twijfels een eind gemaakt. Bij zijn plan een eigen sportzender op te richte? heeft de voetbalbond uitsluitend de maximale opbrengst o korte termijn op het oog, niet de belangen van de voetbaljl hebbers of de tv-kijkers. Die zullen, als het aan de KNVB fin I veel meer moeten gaan betalen dan nu voor de voetbalwed I strijden, veel meer ook dan elders in Europa. Als ze niet op J kabel zijn aangesloten, hebben ze bovendien gewoon pech I De opstelling van de KNVB is onbegrijpelijk voor een organ; I satie die vanuit de samenleving altijd zo bevoorrecht geweest. Denk alleen maar aan de overheidssteun die royaëI is verstrekt voor allerlei accommodaties en aan de bijna onbe grensde inzet van kostbare politiemensen op avonden en ij weekends. Het is goed dat er nu allerwegen verzet komt tegen hetKNvJ plan. De vereniging van kabelexploitanten weet nog helemaal niet of ze dat sportkanaal wel op de kabel zet. Ze is voorlopi-1 niet van plan de tv-bezitters extra geld te vragen en daarmeeI de KNVB en zijn partners te gaan betalen. Een meerderheid van het parlement heeft al eerder I weten dat de subsidiekraan naar het betaalde voetbal dicïjl kan en zich afgevraagd of ook de onevenredige politie-ina! niet gewoon in rekening moet worden gebracht bij de KNVB Dat zijn terechte reacties. Als de KNVB zich als handelaar J koopwaar gaat opstellen, uiterste verkoopprijzen berekent moet de bond niet verbaasd zijn dat hij geen cadeautjes meel krijgt, maar ook commerciële inkoopprijzen moet betalen. Het plan roept nog veel meer vragen op. Ajax, dat zichtegej de speciale sportzender heeft uitgesproken, betwijfelt openlijtI of de KNVB wel fatsoenlijk handelt door eerst nette doen als-1 of de voetbalrechten via een open inschrijving worden toegj kend en dan plotseling zelf met enkele partners aan de koop-1 zijde op te duiken en zowaar het meest interessante bod uittel brengen. Vanuit de journalistiek moet ook zeer argwanend tegen deit| opzet worden aangekeken. Als andere camera's van de velden worden geweerd, gaat de KNVB zelf beslissen over wat welt». nieuws en geen tv-nieuws is in de stadions. Wedden dat erdar I een bijzonder rooskleurig beeld ontstaat van de voetbaiwerfcl lijkheid en dat allerlei uitwassen en bijverschijnselen nauwe-1 lijks de beeldschermen halen? De kranten en andere niet aan de KNVB onderworpen r zullen ongetwijfeld hun taak blijven doen en een vo beeld blijven geven van wat zich in en om de stadions afspeelt I inclusief alle strapatsen van de KNVB. Op de nieuwe sporter der verschijnen alleen de produkties die de KNVB zelf r seert en registreert. Hopelijk valt dit nog te voorkomen, Jeruzalem - De Israëlische premier Shimon Peres heeft gister avond aangekondigd dat de parlementsverkiezingen, zoals alge-1 meen al werd aangenomen, worden vervroegd. Na een gesprek met president Ezer Weizman bevestigde Peres I dat ze waarschijnlijk in de tweede helft van mei plaats hebben en niet zoals gepland aan het eind van oktober. Een precieze datum deelde de premier nog niet mee. Peres heeft lang geaarzeld, maar zijn voornaamste politieke rivaal, Benyamin Netanyahu van de rechtse Likud daalde recen telijk verder in de opiniepeilingen. Peres hoopt dat zijn popula riteit hem in staat zal stellen een sterkere basis te krijgen voor zijn vredespolitiek. Caracas - Paus Johannes Paulus II heeft gisteren in Venezuela I uitgehaald naar 'moderne idolen' als materialisme en egoïsme. Tijdens een openluchtmis voor honderdduizenden gelovigen in de hoofdstad Caracas zei de paus dat de mensen moeten terug keren naar de christelijke idealen. Zondag was de laatste dag van de pauselijke rondreis door Midden- en Zuid-Amerika. Berlijn - De Duitse commissie voor de verwerking van de Stasi-1 dossiers heeft nieuwe bewijzen gevonden dat Gregor Gysi, voor zitter van de PDS-fractie in de Bondsdag, als informant voor de geheime politie van de voormalige DDR heeft gewerkt, meldt het weekblad Der Spiegel vandaag. Gysi heeft de beschuldiging altijd ontkend dat hij zijn werk als 1 advocaat in de DDR gebruikte om gegevens over cliënten door te sluizen naar de Stasi. Uit nieuw ontdekte rekeningen en versla- gen van gesprekken met cliënten zou blijken dat Gysi toch de agent 'Notar' is geweest die geregeld in Stasi-dossiers wordt genoemd. Grozny - De laatste Tsjetsjeense demonstranten, die een week lang protesteerden tegen de Russische militaire aanwezigheid, hebben gisteren het centrum van Grozny verlaten. De betoging j leidde tot botsingen tussen de demonstranten en de Russen. Art sen in ziekenhuizen zeiden dat daarbij zeker tien doden en 18 zwaargewonden zijn gevallen. De meesten van de ongeveer dui zend betogers ontruimden zaterdag al het plein waar zij sinds 1 februari bivakkeerden. De leider van de pro-Russische regering in Tsjetsjenië, Dokoe Zavgajev, sprak van een compromis met de demonstranten over beëindiging van hun actie. Tokyo - Hulpverleners op het Japanse eiland Hokkaido hebben grote ladingen dynamiet tot ontploffing gebracht om twintig mensen uit een tunnel te halen die daar na een aardverschuiving sinds zaterdagochtend vastzitten. De explosies hebben echter niet het beoogde resultaat gehad; het is nog steeds niet mogelijk de slachtoffers te bereiken die inde tunnel vastzitten en de hoop nog overlevenden te vinden neemt snel af. Reddingsploegen, die dag en nacht werken om de negen tien inzittenden van een bus en de bestuurder van een person®- auto uit het puin te halen, zullen vanochtend waarschijnlijk opnieuw dynamiet tot ontploffing brengen. De overlevingskansen van de slachtoffers worden tevens beperkt door de vrieskou, waardoor het werk niet opschiet. Van onze correspondent Moskou - Stromen wodka, vaten bier en heel veel taart zou er zijn voor alle zwervers van Moskou. Bovendien zou er in navolging van het oude tsaristische gebruik geld worden uitgedeeld aan armen. Het 'enfant terrible' van de Russische politiek, de ultra- natio list Vladimir Zjirinovski, greep zijn kerkelijke bruiloft aan o weer eens op onnavolgbare wijze de aandacht op zich te vesï'^ Zjirinovski en zijn echtgenote Galina trouwden 25 jaar gele voor de wet en herhaalden gisteren hun belofte van trouw ui Russisch-orthodoxe kerk in Moskou. De Zjirinovski's kwamen aanrijden in een grote witte limou en legden de laatste honderden meters naar de kerk af in een J tuig getrokken door drie witte paarden. Door helpers van I novski werd inderdaad hier en daar wat geld uitgedeeld, imaa 'gulle gaven' bestonden voornamelijk uit kleine roebelbuj „Dit is nog niet genoeg voor een brood," mopperde een vrouw. Ook degenen die op de belofte over stromen drank afgekomen kwamen bedrogen uit. Het was in de rij s^aan,v^e stinkende bus die maar over een beperkte voorraad bescni Zaterdag dreigde Zjirinovski met een Derde Wereldoorlog Navo doorgaat met haar plannen voor uitbreiding in oos richting. Van onze verslaggever Axel - Om het voortbestaan van het tweedaagse School's Out festival in Axel niet in gevaar te brengen, krijgt de organisatie van de gemeente een garantiesubsidie van 10.000 gulden. Het festival vindt dit jaar plaats op 17 en 18 mei. Van onze verslaggever Hulst - De paters Maristen in Huls de plannen van de gemeente om h< melweg voor te dragen voor de rij zijn bang dat ze daardoor in hun worden. proce, makel „Daal uit." De lijl opgesj febru derin stadsl (aanvT kantel Is de I de lij j lijst draad staata de Rl mentf len daadt mingl De hereri en del testrd het o| huisjt Graaf proce B en I staat I Janst[ Ker| Het i bestal voorrf in del in Ht mate geboif ven. wen geld i De gemeente Hulst heeft een lijst opgesteld van objecten die wel licht op bescherming van het Rijk kunnen rekenen. Dat is gebeurd in het kader van het Monumenten Selectie Project, dat bouwkunst en stedebouw uit de periode 1850-1945 inventari seert. Om voor bescherming in aan merking te komen, moeten de gebouwen beschikken over cul tuur- en architectuur-histori sche waarden. Bovendien werd gelet op gaafheid en herken baar- en zeldzaamheid. Al veel gesloopt Het Maristenklooster aan de Carmelweg is volgens het college van burgemeester en wethouders een gebouw met 'grote zeld- zaamheidswaarde voor deze regio'. Vandaar dat het college voorbij is gegaan aan het bezwaar, dat de paters onder meer tijdens een hoorzitting in december kenbaar hebben gemaakt. „In het verleden zijn in Hulst, Sluis en Sluiskil diverse kloosters gesloopt. Daarom zijn wij van mening dat het betreffende pand voor Hulst behouden moet worden," aldus B en W. De paters Maristen laten het er f echter niet bij zitten. „We zullen j onze bezwaren in de lopende Van onze verslaggever Goes - Het Avro-programma I Opsporing Verzocht besteedt vanavond aandacht aan de gewelddadige overval op het me, gezin van garagehouder Stouten Van I in Oosterland (Schouwen-Dui- Ternd veland). De overval vond plaats houdl °p 12 november van het vorig uit d« krijgl Onder bedreiging van vuurwa- aansla pens werd de Oosterlander door lingsif vier of vijf overvallers gedwon- schap gen de inhoud van de kluis af te verzo ?evuen- landtl m het programma, dat om 20.30 Die 1 uur op Nederland 1 wordt uitge- watel 's onder meer een recon- de hi! structie te zien van de spectacu- na sq I aire. vlucht van de daders. Een watei Politieman geeft daarbij weer één wat er die avond gebeurde. slaanl i e politie hoopt via Opsporing niet «zocht alsnog getuigen te vin- wate| oen van de overval. ve's Van onze verslaggever Middelburg - Het D66-statenlid Ria PPen uit de Zeeuwse Staten. z*ck verkiesbaar te semo aanstaande nieuwe WHnteraadsverkiezingen wen rf PlePwe gemeente Schou- vkt ;71Veland- Naar verluidt nen een t0Pfunctie bin- dat wiiP ractie daar, maar bevestigen.26 desgevraa§d niet bij DfiR W n°® rdet utt en intern over Dratm°eten we er ook noS 'ijk wel ^aar het is natuur- grote ffo!fn e interessante en üt heb o?661?''6. d'e ontstaat dus tenlid Gpu!!! zln in>" aldus sta" van 1 Iluk glsteren na afloop I Tijd 'n Middelburg^58 StatenZit" Zeeuvvs vf zittin§ werd ook het H«iboer r i"se statenlid de overlerio rfd' Neijboer volgt I be fraeti Leuven op in Naamse VniuVan de Zeeuws- Heiiboer rf° k!partii- f '1 drie ót te tevens benoemd is öjn DoUtf i ncommissies, deed Politieke ervaring onder I Sta tepol meer] Oostl naïef voorl huisï

de Stem | 1996 | | pagina 4