Weekend Tuchtrecht advocaten op hellend vlak vandaag VOG// ST-NOORWEGEN DE STEM lAROKKO IReizen en Recreatie" (REIZEN Kinderfcnds VN viert vijftigjarig bestaan met symposium in Amsterdam De balie gaat open, de klant wordt mondiger en de moraal taant 6 Limbu^l PRAAG 22Q I lachten htl/LO, |u J ft excursies! 15.SI (-27 mei, 10-14 if ?l REKRO REliË, (2233 tot 22 1 15 d9n ^TaigT dgn vanaf 1 gq'L ighödgn v.a 399:! I 7 dgn vanaf 499 lm apr. Winnemullèrl 10488-468655. 1 - VLUCHTËtThèènl If,:20- 'erug 1835j Vlucht v.a. 24q I I 3' htl. v.a. 333-;| Travel - SGR I-294.94.94. ■CURSIEREIZBT 9,1 ■.Tsjechië v.a. 559 I 1 brochure. GARan'ti ■I 046-4585454. fe-VOORJAARSRir, iincl.exc. v.a. 249 -1 brochure GARaKiti J 046-4585454. 1 I winter/zomervakanfl '(ECREA! Bel voor gids) ■woningen, app Pr 0578-613992 Hen metca.1100sprook- ig gelegen vakantievio- het grootste aanbod in Wwegen. Onze nieuws ctus FJORDHYTTErI It u gratis in uw reisbu-1 f direct op aanvraag. ZATERDAG 10 FEBRUARI 1996 Het onvoltooide karwei van Unicef u er even tussenuit elke zaterdag de rul "REIZEN EN RE-| ÈATIE" in deze krant. Van elke tien wereldburgers zijn er drie jonger dan zestien jaar. Maar in Afrika, beneden de Sa hara, is de helft van de bevol king jonger dan zestien. Elders nemen de geboortecijfers af, maar moeten meisjes vrezen voor hun toekomst. Dit jaar bestaat Unicef, het kin derfonds van de Verenigde Na ties, vijftig jaar. Veel is al be- reikt op het gebied van kinder- j rechten, maar de weg is nog lang. Donderdag spreken inter- j nationale experts in Amsterdam over de toekomst van het kin derfonds. op vakantiegebied jlZEN EN RECREATIE zaterdag in deze kranlll fieve rondreis Wlarokki dgn 1995,- incl. vlie hotels, vervoer vertrekdata. Folde riOSER 071-5126400 ■JVR/SGR. De Rubriek laat elke zaterdag in deze krant en bereikt ca. 2 miljoen lezers. Dat mag u niet missen! Inl.: Tel.: 073-6125225 Fax: 073-6157283. I Door Hans Rube Kijk naar een kind als Meena uit Bangladesh, die zo graag naar school zou gaan. Net als haar Meena mag niet naar school, dat voor vrouwen immers geen nut, zegt [vader. Daarom leert ze zichzelf tellen met [behulp van een papagaai. Dan lost Meena een [kippendiefstal op. „Hoe wist je dat er een kip [gestolen was?," vraagt vader. „Omdat ik kip ten kan tellen." Zo leert vader dat het hebben |van een slimme dochter ook zijn voordelen hebben. Nu gaat Meena elke dag naar Ichool. |Kijk naar de ontwikkeling van kinderen en tie hoe een land er voorstaat, redeneert Uni- [cef, het jubilerende kinderfonds van de Ver- Naties. Meena speelt de hoofdrol in [een tekenfilmpje van Unicef. Ze bestaat dus liet echt, toch zijn er miljoenen 'Meena's': meisjes in kansloze posities. Tngeveer 130 miljoen kinderen gaan niet bar school, zestig procent van hen zijn meis- jes, wereldwijd. In ontwikkelingslanden zijn tweemaal zoveel vrouwen als mannen analfa beet. In veel delen van de wereld worden meisjes ook nog op andere gebieden achterge steld bij jongens. Ze krijgen minder medische zorg en mogen het laatst aan tafel. Van alle vrouwelijke baby's in India, bijvoorbeeld, krijgt dertig procent de moederborst, tegen over 51 procent van de jongens. Moeders In de minst ontwikkelde landen is het geboor tecijfer het hoogst ter wereld, maar overlijdt, gemiddeld, ook tien procent van alle kinderen voor het vijfde jaar. Een op de twintig vrou wen sterft er in het kraambed. Vrouweneducatie is van essentieel belang om de toestand in de Derde Wereld te verbeteren. „Goed opgeleide moeders wilen geen acht kinderen," zegt B. van Ruitenbeek, hoofd educatie en evenementen van Unicef Neder land. „Dan beseffen ze dat er een langere periode moet zitten tussen geboorten." Helaas blijkt gedegen opleiding geen garantie voor gelijke behandeling van jongens en meisjes. Gezinnen in arme landen gebruiken tegenwoordig pre-natale diagnostiek, gekop peld aan abortussen, om het geslacht van hun kind te kunnen bepalen. In Azië leidt dit al tot een mannenoverschot. India telt nog maar 935 vrouwen op elke duizend mannen, Paki stan 920 en in China wordt twaalf procent van alle vrouwelijke foetussen geaborterd. Kinderbelangen Sinds de oprichting op 11 december 1946 is Unicef van een Europese noodhulp-organisa tie uitgegroeid tot een internationale belan genbehartiger van kinderen en hun moeders waar ook ter wereld. Na de Tweede Wereldoorlog was de nood onder de kinderen in Europa groot. De VN besloten tot de oprichting van een speciaal noodfonds voor de hulp aan de getroffenen: het United Nations International Children's Emergency Fund (Unicef). Na de wederop bouw van Europa wilden de VN Unicef opheffen. Het fonds bleef slechts na heftig aandringen van afgevaardigden in Azië, waar destijds de nood het hoogst was, voorlopig bestaan. In 1953 kreeg de organisatie een blij vend mandaat. De afkorting Unicef bleef, maar de naam werd officieel gewijzigd in United Nations Children's Fund. „We geven kinderen een stem," meent Bert van Ruitenbeek, gevraagd naar het bestaans recht van het kinderfonds. „Dankzij de VN kunnen we problemen van kinderen op alle niveau's bij regeringen onder de aandacht brengen. Wij stellen kinderen centraal bij de ontwikkeling van een land en laten zien dat met heel weinig middelen heel veel te berei ken is." In de jaren na WO-II is Unicef in de beeldvor ming van het grote publiek vooral een 'lief' fonds. Met aardige ambassadeurs, zoals Dan ny Kaye, Harry Belafonte, Audrey Hepburn en sir Peter Üstinov. Een van de weinige organisaties ook die tijdens oorlogen door de linies kan trekken om kinderen noodhulp te bieden. Dit jaar moeten tijdens de Olympi sche Spelen in Atlanta een week lang overal ter wereld de wapens zwijgen, voor de kinde ren. Schaatser Johan Olav Koss, speciale representant van Unicef, gaat dit bepleiten. Gered Vele miljoenen kinderen zijn door Unicef de afgelopen jaren van een wisse dood gered. De organisatie biedt nu in 144 ontwikkelingslan den hulp aan moeder en kind. Het in 1983 gelanceerde 'Strijdplan tegen de kindersterf te' is efficiënt gebleken. In de meeste ontwik kelingslanden wordt momenteel tachtig pro cent van de kinderen gevaccineerd tegen de belangrijkste kinderziekten, zoals mazelen, polio en tuberculose. Zonder structurele verbeteringen in de soci aal/economische hoek is ook medische hulp aan kinderen zinloos, beseft Van Ruitenbeek. Het 'lieve' Unicef schuwt in die overtuiging de harde uitspraak niet. Hulp moet worden geboden zonder onderscheid en de 'interna tionale gemeenschap moet er in de jaren negentig van doordrongen zijn dat hoge kin dersterftecijfers en grote aantallen kinderen met handicaps en gebreken, moreel onaan vaardbare zaken zijn.' Temeer, aldus Van Ruitenbeek, omdat alle mogelijkheden om preventief in te grijpen aanwezig zijn. Unicef heeft berekend dat voor 2,5 miljard dollar per jaar de levens van 100 miljoen kin deren tot het jaar 2000 te redden zijn. „Het verzuim om vanuit dit gegeven in te grijpen is net zo onredelijk als slavernij, kolonialisme en racisme," stelt het fonds in zijn beleids plan voor de jaren negentig. Van de veertien miljoen kinderen die jaarlijks in de Derde Wereld sterven voor hun vijfde verjaardag, sterft een groot aantal omdat zij Meena leert tellen, met behulp van een papagaai, en droomt van school. Unicef probeert op simpele wijzen het belang van vrouwene ducatie aan te tonen. illustratie unicef/hanna Barbara in volstrekte armoede door het leven gaan. Volgens ramingen van Unicef leven 155 mil joen kinderen onder de armoedegrens. Harde uitspraak Doorbreken van de neerwaartse spiraal waarin een door overbevolking geplaagd ont wikkelingsland zich bevindt vraagt om 'geïn- tergreerd beleid'. Inenten van kinderen heeft alleen volledig zin als die kinderen over goede volwaardige voeding kunnen beschikken. Goede voeding moet gekoppeld zijn aan schoon drinkwater en bij schoon drinkwater hoort een schone emmer en voorlichting over hygiëne. Lessen over hygiëne hebben slechts nut als de bevolking begrijpt wat er verteld wordt, dus moet er goed onderwijs komen. Vrouwen en kinderen opleiden en wijzen op hun rechten in de samenleving: dan snijdt het mes aan twee kanten. Goed opgeleide vrou wen kunnen hun steentje bijdragen in het huishoudbuget. Als de economie van een land op gang komt neemt het aantal geboorten af, en daalt het kindersterftecijfer. Tot het jaar 2000 heeft Unicef zo nog een reeks aan actiepunten: propageren van borst voeding (ook in Nederland), vitamine A ver spreiden, bijhouden van groeikaarten, jodi- um-toevoeging aan drinkwater. En ook heel belangrijk: de anti-oorlog 'agenda'. Conflic ten en oorlogen zijn te voorkomen, bijvoor beeld door vredesonderwijs. Landmijnen moeten worden opgeruimd en Unicef strijdt tegen het inzetten van kind-soldaten. In vijftig jaar Unicef is veel bereikt. Het kin dersterftecijfer is bijvoorbeeld van 216 per 1000 levend geborenen in 1960 nu gekomen op 100. Het streven is om in het jaar 2000 te zijn gedaald tot 70 (ter vergelijking: in Neder land sterven 7 van alle 1000 levend geboren kinderen voor hun vijfde, in Niger zijn er dat 320). Tegen die achtergrond spreekt Unicef in het jubileumjaar van 'unfinished business', een onvoltooid kwarwei. Het is daarom pijn lijk voor de organisatie dat vrijwel alle geïn dustrialiseerde landen de afgelopen zijn gaan korten op hun bijdrage aan de VN, en daar mee ook aan het kinderfonds. Nederland hoort echter tot de top-vier van gulste donors, met omgerekend een bijdrage van 165 dollar per inwoner. Op 15 februari wordt onder de titel 'Children First' in het Koninklijk Instituut voor de Tropen in Amsterdam een symposium over de werkwij ze van Unicef gehouden. Experts, uit de hele wereld, discussiëren over de beste methoden om de leefsituatie van kinderen te verbeteren. nde belastingparadijs mtt n heldere water). De reis igs de Caribbeanroute met issau (de Bahama's), St Juan in en St.Thomas. Op iede- u de mogelijkheid om een literaard kunt u de plaatsen verkennen. reis hw 8tb/hz 811 iiaane) l7"' {verplicht) plicht) ivt/losse bedden ut/losse b«dden begrepen" i-Miami v.v. per lijndienst van 2 of 3 nachten in een t** vembad) in een 2-persoon"" luthe en toilet Verxorgini >p de 3-sterren+ Sea 8reett£ innenhut met douche en op basis van vulpen^ (en zoals oncbijt lunch, ïachtbuffet) inbegrepen- aakijden, excursies, fooien. eekiemers: 20. j^nde an annulering bij onvoldoen voor vertrek. njn xr vertrek, de ANVR Retsvoorwa» EERSTE. RikUS, &U6 HARTSTIKKE GOED, /VIAAR WAT VWT BETE.KÊA/T P IT C5K4PP(6"E (JEpAAR. 7Dcf> Eindhoven: Stationsplein 28 - 14 - Waalwijk: Stationsstraat „Het tuchtrecht voor advocaten wordt in Nederland op een zeer ver antwoorde wijze uitgevoerd. Het is onzin te denken dat er sprake is van een onderonsje van mensen die elkaar voor de kritiek van buiten willen be schermen." Dat zegt mr. J. van den Heuvel, grif fier bij de Bossche Raad van Disci pline van de Nederlandse Orde van Advocaten. De vijf Raden van Disci pline bestaan in februari tien jaar. Of de hoge kwaliteit zo blijft als de 7500 vrijgevestigde advocaten hun mono poliepositie bij de rechtbanken kwijt zijn, moet afgewacht worden. DoorWippel Houben Het staat vast dat juristen van rechtsbijstandsassuradeuren, Buro's voor Rechtshulp, belan genorganisaties als bijvoorbeeld ANWB, Consumentenbond en FNV, maar ook juristen van accountantskantoren, bedrijfsjuristen en juristen in dienst van overheidsinstanties binnen enkele jaren niet meer uit de rechts zaal geweerd kunnen worden. De commissie 'Domeinmonopolie Advoca- tuur'(commissie Cohen) weet haar aanbeve ling daarvoor gesteund door het kabinet. De Nederlandse Orde van Advocaten heeft zich er morrend bij neergelegd. De 'Gesloten Balie' wordt een 'Open Balie' en dat heeft ook gevolgen voor het tuchtrecht. Mr. Van den Heuvel kan nog niet aangeven wat dit gaat betekenen. Dat zal de praktijk moeten uitwijzen. Hij weet wel dat de mate van onafhankelijkheid van de nieuwe catego rie advocaten een groot probleem kan gaan worden. Zij zijn immers in dienst van anderen en zullen daar verantwoording moeten afleg gen. Een van de vele vragen: Wie is er verantwoor delijk als een advocaat in dienstbetrekking zijn werk niet volgens de regels heeft gedaan, de advocaat of diens werkgever? Mr. F.Heemskerk, algemeen secretaris van de landelijke Orde, zegt dat werkgevers voor de advocaten die bij hen in dienst zijn, de ver plichtingen van het tuchtrecht zullen moeten erkennen. Zij zullen een statuut moeten teke nen waarin dit staat opgenomen. Of de werk- gevers dit zullen accepteren, zal moeten blij ken. De Orde studeert nu in overleg met o.a. de Vereniging van Bedrijfsjuristen op een verordening waarin de plichten van advoca ten, dus ook de nieuwe en hun werkgevers staan opgenomen. Wat advocaten niet mogen, staat nu in artikel 46 van de Advocatenwet. Zij mogen niet han delen in strijd met hun zorgplicht voor hun cliënten, zij mogen geen inbreuk plegen op in deze wet genoemde verordeningen en ze mogen als advocaat niet onbetamelijk optre den. Dat laatste kan verschillend geïnterpre teerd worden. Daarnaast kent de orde eigen gedragsregels voor advocaten. Die geven aan wat de advocaten zelf vinden wat wel en wat niet kan. In zijn laatste jaarrede ging de inmiddels ver trokken Deken van de Raad van Toezicht in Breda, mr. G. van Spaendonck, dieper op deze materie in. „Wij krijgen dan te maken met stellige normen, die dwingende verplich tingen opleggen en niet meer met richtlijnen voor het betamelijk gedrag van de advocaat, welke de tuchtrechter behoort te toetsen," aldus de ex-Deken. Ook laat de commissie in zijn visie geen ruim te voor gedragsregels die afgestemd zijn op de onderlinge relaties tussen advocaten. Van Spaendonck is bang dat dit zal leiden tot een verarming van het tuchtrecht. Hij ziet daarin het risico dat het gedrag van advocaten zal verloederen en het imago van de Balie zal schaden. Nu al kunnen advocaten zich in bepaalde gevallen voor gemaakte fouten verschuilen achter de organisatie van het kantoor waar zij werken. Zonder aanpassing van het tuch trecht zal dat bij de 'Open Balie' alleen maar meer worden, vreest hij. Terug naar het tuchtrecht van advocaten nu. De laatste tien jaar is het aantal klachten tegen advocaten geleidelijk toegenomen. Mr. Van den Heuvel heeft het vanaf de eerste zit ting als griffier meegemaakt: „Het publiek is mondiger geworden, er zijn meer advocaten gekomen, over het tuchtrecht wordt geschre ven. En misschien zijn de ethische opvattin gen van sommige advocaten afgezwakt, zoals je overigens in de hele maatschappij ziet gebeuren." Het jaar 1995 heeft in Zuid-Nederland een grote stijging van het aantal tuchtrechtzaken te zien gegeven. In het arrondissement Breda was de groei het grootst: van 35 in 1994 naar 60. In Roermond nam het toe van 16 naar 27, in Maastricht van 24 naar 30 en in Den Bosch van 34 naar 37. De groei in Breda is, weet mr. Van den Heu vel, nagenoeg in haar geheel toe te schrijven aan de klachten tegen het kantoor Van den Toorn-Volkers in Made. De Raad van Disci pline heeft dit echtpaar onlangs voor zes maanden onvoorwaardelijk geschorst, een vergaande maatregel. Hiertegen zijn beide advocaten in beroep gegaan bij het Hof van Discipline. In het tuchtrecht wordt gewerkt met maatre gelen als de waarschuwing, de berisping, de voorwaardelijke en onvoorwaardelijke schor sing en de schrapping van een advocaat van 'het tableau.' Hij mag in dat laatste geval zijn beroep niet meer uitoefenen. Mensen die zich beklagen over een advocaat moeten hun klacht opsturen naar de Deken in hun arrondissement. Die bekijkt de klacht en praat met de klager. In ongeveer drie van de vier gevallen kan hij het probleem tussen de advocaat en diens cliënt uit de wereld helpen. Het laatste jaar lukte dat de Bredase Deken in 101 van de 136 gevallen. De rest moest hij doorsturen naar de Raad van Discipline. De griffier bekijkt in eerste instantie of een klacht gegrond is. Mr. Van den Heuvel: „Ik ben daar de zeef. Als ik vind dat een klacht kennelijk ongegrond is, maak ik een concept beslissing. Die leg ik aan de voorzitter voor. Hij bepaalt wat ermee gebeurt. Tussendoor worden nog klachten ingetrokken." In 1995 heeft de Raad 156 nieuwe klachten ontvangen. Uit 1994 lagen er nog 48 om af te werken. Tussen moment van inzenden en van behandeling ligt drie maanden. De werkvoor- raad voor 1995 bedroeg daarmee 204 zaken. Daarvan zijn er 75 ongegrond verklaard. Zeven waren gegrond, maar hebben niet geleid tot een maatregel, twaalf hebben een waarschuwing aan de advocaat opgeleverd en negen een berisping. In drie gevallen is een voorwaardelijke schor sing opgelegd en een keer is een schorsing uit gesproken. De Raad heeft 70 zaken mee over genomen naar 1996, waarvan er twintig al behandeld waren maar nog wachten op de uitspraak. Wie doorgaans klagen? „Mensen die vinden dat de advocaat hun zaak verkeerd heeft aan gepakt, er te weinig voor heeft gedaan of een te hoge rekening heeft gestuurd, mensen die een te hoge verwachting hebben gehad over de kans van slagen van hun rechtszaak en teleurgesteld zijn over de uitslag en ook wel beroepsklagers." „Relatief veel klachten komen binnen van mensen die een echtscheidings- of alimenta tiezaak verloren hebben. In hun ogen heeft de advocaat het sowieso niet goed gedaan. Het initiatief van de Orde om na afloop klagers te gaan enquêteren, heeft dan ook geen zin," vindt hij. „In ons ressort (de rechtbanken Breda, Den Bosch, Roermond en Maastricht) hebben we te maken met een stuk of vijf beroepsklagers. Zij zijn elk jaar wel goed voor een paar klach ten. Zij kunnen niet relativeren en hebben oogkleppen voor. Een ander kan per definitie geen gelijk hebben." „De Deken kan ambtshalve klagen als een advocaat niet voldoet aan bepaalde verorde ningen. Dit gebeurt hooguit een paar keer per jaar. De Deken in Den Bosch heeft in 1995 drie keer een klacht ingediend omdat een advocaat zijn contributie aan de Orde niet had betaald. Dan is er echt iets aan de hand." „Het niet voldoen aan de boekhoudverorde- ning leidt ook wel eens tot een klacht. Dat was bij de mrs. Van den Toorn het geval. Een advocaat moet dan op last zijn jaarstukken overleggen omdat er twijfel is of hij zijn kan toor financieel wel goed beheert. En een enkele keer klaagt het openbaar ministerie over het beroepsgedrag van een advocaat. Die heeft dan voor 'postbode' gespeeld voor zijn cliënt terwijl die in volledige beperking zat. Dan dwarsboomt hij bewust het politie onderzoek," put de griffier uit zijn ervaring. Volgens sommige advocaten in het arrondis sement Breda is de Bossche Raad van Disci pline te 'soft'. Mr. Van den Heuvel reageert geprikkeld: „Onzin. Een klacht is voor een advocaat al erg en een maatregel helemaal. De raad bestaat uit een rechter, drie advocaten en mijn per soontje. Wij discussiëren in de raadkamer over wat in de situatie van de behandelde klacht net wel of niet meer betamelijk was. Dat gebeurt heel gedetailleerd en zorgvuldig. De uitspraken van de vijf Raden worden gepubliceerd. Over en weer weten de raadsle den heus wel wat er wordt opgelegd. Natuur lijk proberen zij zo goed mogelijk met elkaar in de pas te lopen."

de Stem | 1996 | | pagina 41