Drugsinformatielijn in werking Aantal zelfdodingen sinds 1984 stabiel )e^e|Fd Bijvoeren kost Vogelbescherming veel geld K?35r,s Hoge Raad bekijkt late melding inkijkoperaties Eindhovense bende zit achter moord op Nicole bsJBsaas: BINNENLAND A3 Minister Borst: 'Ouders moeten meer kennis over drugs hebben Xtc-pil met heroïne op de markt PTT weigert brief extreem-rechts te verspreiden Conflict over Anne Frank Maastricht wil herindeling geheel Limburg Gestolen floppy's politie op straat -A. J Uitzetting Iraniër nog net voorkomen Belgische banken stellen klanten geen vragen \RI 1996 A2 pbSTEM VRIJDAG 9 FEBRUARI 1996 xemburg: Vrijdag |en uit toenemende gevolgd door blijk ook ijzel en Tn het oosten eerst p.Zaterdag opkla- visseld door enkele len. Stevig toene- Maxima zaterdas 'jraden. didden-Frankrijk; st bewolkt en vaii 'jj uit regen, elders ians op sneeuw oi jtdag opklaringen, •n het westen afge- >r enkele winterse Jal vrijdag langs de leninBretagneveel Via zaterdag uiteen een graad of 9 in it plus 3 in het uiter lijk: Perioden met In het westen meer en plaatselijk regen, lagen in de Franse fen daar wat sneeuw. |peratuur zaterdag plus 5 graden in de Ivan Lyon tot een t in het uiterste zui- net noorden wolken vooral vrijdag van regen. Naar het zui- bnnige perioden en I de meeste plaatsen Issen 10 en 15 j_ ie costa's in het zui- selijk maxima rond Eilanden: Perioden aar ook enkele wol- en kans op een bui. iets minder warm; iterdag op de zuid- lond 21 graden, en Ibiza: Perioden en waarschijnlijk Middagtemperatuur aden. d en Kreta: Vrijdag .vallig weer met van ,jd buien, soms met het noorden in de op sneeuw. Zater- ringen en overwe- ig. Op de Egeische een harde noorden dagtemperatuur van het noorden tot 15 westen. In het westen wol- en kans op sneeuw, •egen of ijzel. Tempe- lopend tot boven het op zaterdag. In het laanhoudende vorst, zon en op de meeste ■oog. ind: In het noorden en ;amelijk bewolkt en sneeuw, later in de regen. In het zuiden toe zon, Middagtem- in de dalen oplopend eveer +4 graden op jk: Wolkenvelden en af at sneeuw, eerst vooral sten; later juist in Tirol rlberg. Hier en daar In het noordoosten lende vorst. In de dalen esten middagtempera- opend tot ongeveer +3 De" fep3 woninginbraak heb- Slachtoffers woninginbraken vaker doelwit i hen de terechte angst dat ze C7 opnieuw het doelwit van inbrekers worden. Uit onder- mek blijkt dat de kans op her haling inderdaad aanzienlijk TELEFOONTJE Dit schrijft het ministerie van justitie naar aanleiding van de resultaten van een literatuuron derzoek. Het ministerie geeft overigens geen harde cijfers, maar advi seert een integrale aanpak van woninginbraak (politie, particu lieren, corporaties). Dat heeft als bijkomend voordeel, dat deze vorm van criminaliteit zich min der snel verplaatst. Maar op dit moment zijn bij veel inbraakpro jecten de plannen van aanpak en de evaluatie kwalitatief niet van een hoog niveau, aldus het rap port. Tegenwoordig is de gemiddelde buit bij een woninginbraak onge veer 3200 gulden. De materiële schade is misschien niet zo groot, maar de emotionele schade des te groter. „Veel slachtoffers hebben last van blijvende emotionele gevol gen." Het aantal woninginbraken zit sinds 1980 al in de lift. De meeste inbrekers zijn mannen, meestal werkloos, vaak drugs- en alco holgebruikers. Deze groep wordt in de regel afgeschrikt door goede beveili ging. De kleinere groep profes sionelen reageert minder verle gen op beveiligingsinstallaties. „Preventieve maatregelen schrikken hen niet snel af." Om de risico's tot een minimum te beperken adviseert justitie „een hond in huis, een alarmin stallatie, extra hang- en sluit werk en gerichte en tijdige voor lichting aan slachtoffers over de mogelijkheden van preventie." Door Carla Joosten ja goedemiddag, u spreekt met mevrouw De Vries. Mijn kleindochter gaat naar house-parties en slikt daar XTC. Is dat gevaarlijk?" get is niet mevrouw De Vries, die angst kan leiden tot paniekre- jiaar minister Els Borst (Volks- acties en tot struisvogelpolitiek, gezondheid) die gistermiddag in Het praten over drugs met de Den Haag met deze woorden de kinderen wordt er in beide geval- landelijke drugsinformatielijn len niet makkelijker op, soms opende. Vanuit Venlo, waar al zelfs onmogelijk," zei de minister by (je feestelijke ingebruikname langer een verslavings-infolijn bestaat, vertelt een vrijwilligster dat de 'dansdrug' XTC iaad niet van gevaren ont bloot is. 'Mevrouw De Vries' - uit de Goudblomstraat, driehoog in Amsterdam - krijgt desgevraagd een foldertje over XTC toege stuurd. I Het 06-nummer (06-35012023) is weliswaar voor het hele land maar bellers krijgen toch I iemand uit de eigen regio aan de lijn. Doel is mensen goede infor- te geven en zo nodig te adviseren. De anonimiteit is net als bij bestaande telefonische I hulpdiensten gewaarborgd. 1 Drugs zijn elke dag wel weer in het nieuws, maar volgens minis ter Borst wordt er te weinig echt over gepraat. In gezinnen bij voorbeeld wordt nauwelijks over I verdovende middelen gesproken. „Veel ouders zijn bang voor drugs. Dat is begrijpelijk, maar I Van onze verslaggever I Heinsberg/Sittard - Er is een I xtc-pil op de markt waarin I een kleine hoeveelheid heroï- I ne zit verwerkt. De fabrikan- ten van de drug hopen zo dat J gebruikers sneller verslaafd I raken en eerder afhankelijk Iworden van harddrugs. iDe gevaarlijke ecstasy-pil is jonlangs opgedoken in het Duitse Ook in Nederland is I de drug met de naam Barney te I krijgen, maar volgens een woord- I voerder van het Consultatiebu- 1 reau voor Alcohol en anderd i (CAD) in Sittard, niet in Igrote mate. (Woordvoerder D. Bockhoff van jjide Heinsbergse politie zegt, dat lie prijs van de pil vergelijkbaar lis met die van een xtc-tablet zon- Ider heroïne en dat de gebruikers l'aak niet weten dat er heroïne in pit- „Kenners beweren dat de Iklsur iets afwijkt, maar dat valt ■nauwelijks op." van de drugsinfo-lijn in Den Haag. Praten over drugs voorkomt vol gens de bewindsvrouw dat bezorgdheid van ouders omslaat in angst of paniek. Bovendien kunnen kinderen voorbereid worden voor het geval ze zelf met drugs of druggebruikers in aan raking komen. Ook denkt de bewindsvrouw, dat kinderen minder snel gaan experimenteren als ze weten wat hasj, weed, her oïne, speed of cocaïne nou eigen lijk is. Foldertjes over al deze drugs zijn niet alleen verkrijgbaar via de informatielijn, maar ook bij alle regionale instellingen voor alco hol en drugs. Ze geven antwoord op vragen als 'waar komt de drug vandaag, wat zegt de wet, wat voelt de gebruiker, kun je eraan verslaafd raken, wat zijn de risi co's en wat doet de overheid?' Slogans als 'je bent een rund als je met drugs stunt', als variant op de waarschuwing tegen de geva ren van vuurwerk, ontbreken in de foldertjes. Zulke waarschu wende taal, gecombineerd met beelden van zieke, zwaar ver slaafden, heeft als het gaat om drugspreventie een boemerangef fect. Een waarschuwende benadering maakt jongeren nieuwsgierig, waardoor ze uiteindelijk veel sneller zelf aan het experimente ren slaan. Die visie verkondigt Gerda op het Veld van het CAD- Limburg deze middag in Den Haag. Volgens haar moeten drugs van het controversiële karakter worden ontdaan en moeten jon geren goed worden voorgelicht. En dan niet in de trant van 'het opgeheven vingertje', meent Op het Veld. De landelijke drugslijn biedt bel lers via de cijfertoetsen van hun telefoon de mogelijkheid om te kiezen voor een gesprek met een vrijwilliger of voor allerlei soor ten informatie. Het is niet de bedoeling dat bellers het zomaar op een Metsen zetten. Minister Borst: „Op een 'babbelbox' over drugs zit niemand te wachten. Al was het alleen maar omdat je ook daar verslaafd aan kunt raken! Bij een wak in het grotendeels dichtgevroren Spaarne bij Haarlem zitten honderden vogels. Meerkoeten, zwanen, eenden, meeuwen en ganzen vliegen luid krijsend op brood en graan af, die op de ijsvlakte worden leeg gestrooid. „Het gaat er ons nu om gezonde vogels gezond te houden,stelt T. te Boekhorst van de Stichting Vogelrampenfónds. Via lokale vogelgroepen in heel Nederland zijn sinds ongeveer drie weken honderden vrijwilli gers actief om de dieren bij te voeren. Door het ijs en de bevroren grond is het voor watervogels moeilijk om aan voedsel te komen. De Vogelbescherming meldde deze week, dat het snel door haar fondsen heen raakt door het bijvoederen. De kosten bedragen ruim tien mille per week. foto anp lelletje bellen we een persoon. Zijn of haar in het telefoonnummer Een 2 in het nummer or de letter A, B of C etc. en we? 8-0-9-3-7-7 ngen van gisteren: |ram: jtaal: j; 4. leidraad; 6. hit; 7-ve s; 11. spits. 2!'alibi; 3. zorg; 5. akelig; 6- icht; 10. rijp. aartje: Mevrouw S.Talin uit 'journaliste'. [Oen Haag (anp) - Van elke duizend sterfgevallen in ons land |fi]n er dertien het gevolg van zelfdoding. Bij mannen is het cij- Ihoger dan bij vrouwen: respectievelijk vijftien en negen per Ifazend. Een poging tot zelfmoord doen vrouwen daarentegen Merhalf keer zo vaak dan mannen. een stijging van het aantal en 1950 en 1984 zijn er sinds 31 jaar minder zelfdodingen. De °te jaren slaan in Nederland ■elk jaar ongeveer 1.600 mensen aan zichzelf, blijkt uit nen beroven zich dus negen keer zo vaak van het leven als gehuw de vrouwen. Bijna de helft van alle gevallen gebeurt thuis, zowel bij mannen als vrouwen. Den Haag (anp) - PTT Post heeft geweigerd om huis-aan- huis een brief te verspreiden van de extreem-rechtse Bur ger Partij Nederland (BPN). „Volgens onze inschatting zou deze brief maatschappelijke onrust veroorzaken. Daaraan willen we niet meewerken," aldus een woordvoerster gisteren. De PTT mag volgens haar leve ringsvoorwaarden bij ongeadres- seerd drukwerk kennis nemen van de inhoud, aldus de woord voerster. Ook heeft de PTT hier voor geen vervoersplicht. De BPN is een afsplitsing van de Centrumdemocraten. De BPN Tilburg maakte eind vorig jaar afspraken met de PTT over het bezorgen van brieven in de dorpen Berkel-Enschot, Goir- le en Udenhout. Die drie dorpen gaan volgend jaar samen met Tilburg. De BPN wilde welkomstbrieven sturen aan de nieuwe bewoners van „Groot Tilburg." In de brief maakt de partij een vergelijking met annexatie door de Duitsers in de Tweede Wereldoorlog. Amsterdam (anp) - De Anne Frankstichting in Amsterdam en het Anne Frank Fonds in Bazel liggen met elkaar overhoop over het gebruik van de merknaam Anne Frank. Het Zwitserse fonds vreest dat de Nederlandse stichting de naam commercieel wil uitbuiten en eist daarom het merkenrecht op, dat sinds het begin van de jaren tachtig bij de Nederlandse stichting berust. Volgens woordvoerster I. Amahorseija is het gerucht dat de stichting van plan zou zijn om koffiekopjes en t-shirts met de beeltenis van Anne Frank te vervaardigen volkomen uit de lucht gegrepen. Het lukt de stichting tot nu toe niet om voorzitter Vincent Frank-Steiner (geen familie van Anne) van het Zwitserse fonds daarvan te overtuigen. Het Anne Frank Fonds beheert de nalatenschap van vader Otto Frank en bezit de auteursrechten op het dagboek van Anne. De Anne Frank stichting in Amsterdam bestaat sinds 1957 en stelt zich tot doel het museum aan de Prinsengracht te beheren en educatieve activiteiten te ontplooien. Amsterdam (anp) - Een inwoner van Almere heeft maandag op straat bij het NS-station Muziekwijk twee floppy's gevonden met daarop gegevens over een onderzoek naar een in november in Amsterdam gepleegde moord. De com puterschijfjes waren tijdens het weekeinde gestolen uit de woning van een politieman die in Almere woont. De vinder leverde de floppy's woensdag af bij de Telegraaf, die ze 's avonds overdroeg aan de politie. Volgens woordvoerder K. Wil ting stonden er geen strikt vertrouwelijke gegevens op. De flop py's bevatten informatie over de moord op de 33-jarige M. Koba. Die werd 28 november met een doorgesneden keel aangetroffen in zijn woning aan de Saenredamstraat. Het is volgens Wilting niet ongebruikelijk dat agenten floppy's met informatie meenemen. p hand Ijfc van het Centraal Bureau I de Statistiek. Ijst voor. Nederland neemt een Maastricht (anp) - Het college van burgemeester en wethou ders van Maastricht is voor stander van een gemeentelijke herindeling van de provincie Limburg. De Limburgse hoofdstad heeft op eigen grondgebied onvoldoende ruimte voor woon- en bedrijf- slokaties en recreatieve groengebieden. Burgemeester Houben zei giste ren, dat B en W nog niet hadden nagedacht over de vraag welke gemeenten de stad graag zou wil len inlijven. Wel bestempelt hij de zeven Mergellandgemeenten (Eijsden, Margraten, Meerssen, Valkenburg, Gulpen, Wittem en Vaals) en de gemeente Beek, door de nabijheid van het vliegveld, als zeer interessant. Maastricht moet volgens het college in 2025 zijn uitgroeid tot een complete stad in een complete regio. Bestuurlijke schaalvergroting is daarom onvermijdelijk, conclu deren B en W. Tot 2005 kan de gemeente in de haar eigen volks huisvesting voorzien. Maastricht zegt 145 hectare grond buiten de stad nodig te hebben om de komende dertig jaar de gewenste 5400 woningen te kunnen bou wen. Op dit moment heeft Maast richt al geen ruimte meer om bedrijfsterreinen in te richten. MS V? 'Hebt u al een ziektewet-polis?' 'Nee, eh..' 'Die moet u hebben hoor, want als er in de cao's niets geregeld wordt, dan hebt u aan alleen onze wao-compleet-polis net niet genoeg.' 'Wao-polis?' 'Ja, onze dekking tegen arbeidsongeschikt heid die uitkeert, als u op sterven na dood bent en onze flexi-pensioenpolis de eerste paar jaar nog niet uitbe taalt.' 'Flexpolis?' 'Flexi-pensioenpolis. Die geeft een aanvul lende uitkering op de spaarplanpolissen die als basis dienen om het aow-gat te compenseren.' 'Aow-gat?' 'Ja, want in de nieuwste plannen van Lin- schoten worden bejaarden ook gekort als ze de beoogde mortus-leeftijd overschrijden. Ieder jaar dat u langer leeft, moet u steeds 10procent van uw aow inleveren, ten zij u de necro-polis neemt.' 'De necro-polis?' 'Ja, dat is ons nieuwste produkt. Die geeft recht op een volledige uitkering van maximaal vijf jaar na de mortus-leetijd en biedt tevens een keuzepak ket voor pijnloze euthanasie. Ideaal met onze Rege- woud-groei-polis.' 'Regenwoud?' 'Die garandeert een hardhouten kist, ongeacht eventuele lichaamsgroei bij leven. Met de over- het-graf-verzekering erbij bent u na overlijden gedekt voor eventuele milieu-aansprakelijkheid voor het geval u onkruid blijkt te zijn dat niet vergaat, zeg maar.' 'Zit daar een steen bij?' 'Nee, dat is de hardwaredaar doen wij niet in, alhoewel, schreef het hoofdkantoor niet dat ze plannen hadden voor de VerZerkering? Was dat niet met die nieuwe Heavenmiles-pas, waarmee je opeisbare aflaten kon sparen?' MERIJN Door Piet Snijders Eindhoven - De 17-jarige Eindhovense Celine Hartogs zit sinds enkele weken in de vrouwengevangenis van Miami. Zij is op het vliegveld van die stad aangehouden met twee kilo heroïne bij zich. Het meisje zegt over essentiële informatie te beschikken betreffende de moordenaars van de 15-jarige Nicole van den Hurk uit Eindhoven. De Eindhovense politie heeft haar daar eind vorig jaar over gehoord. Vanuit haar gevangenis heeft Celine Hartogs laten weten dat een Eindhovense bende verant woordelijk is voor de moord op Nicole, die eind vorig jaar leven loos in Lierop werd gevonden. De bende heeft Hartogs zelf tot drugstransport gedwongen, maar ze zou ook meisjes tot prostitutie. Nog voordat Celine voor haar drugstransport naar Colombia moest, zou zij aan de Eindhoven se politie de namen hebben genoemd van de mannen die betrokken waren bij de verdwij ning van Nicole. De Eindhovense politie zou met die informatie niets hebben gedaan. Celine Hartogs, die onderweg was van de Colombiaanse hoofd stad Bogota naar New York, ver blijft nu in het Women's Deten tion Centre in Miami, in de Ame rikaanse staat Florida. Vanuit haar cel heeft zij haar verhaal telefonisch prijsgegeven aan een verslaggever van het blad Week end, dat er deze week een verhaal over brengt. De Eindhovense politie bevestigt dat zij met Celine Hartogs con tact heeft gehad, nog voordat het stoffelijk overschot van Nicole was gevonden. Een woordvoer der: „Zij vertelde toen een vaag verhaal, dat moeilijk na te trek ken was en noemde onvolledige namen, waarmee we op dat moment niets konden uitrichten. We besloten wel contact te hou den met het meisje. Toen we haar nadien opnieuw wilden horen, bleek ze verdwenen. Later verna men wij dat ze in Miami was opgepakt wegens heroïnesmok kel." „Op dit moment kunnen wij nog niet zeggen of er daadwerkelijk een verband bestaat tussen de moord op Nicole en de situatie waarin Celine verzeild is geraakt. Als blijkt dat een Eindhovense bende op deze manier jonge meis jes de misdaad instuurt, is dat uiteraard een buitengewoon eng idee." „Wij hebben bij de Amerikaanse autoriteiten een verzoek neerge legd om Celine te mogen horen. Dat heeft tijd nodig vanwege de juridische haken en ogen." Van onze verslaggever Maastricht - De uitzetting van een 38-jarige Iraniër naar Teheran is gistermiddag op het nippertje voorkomen. Jafar Pooyeh Khoic stond op het punt om op last van het ministe rie van Justitie op het vliegtuig te worden gezet. Hij is één van de twee Iraniërs die door een uit spraak van de Rechtseenheidska- mer voor Vreemdelingenzaken (REK) in november zou worden uitgewezen. Volgens de advocaat van de Ira niër, P. van Schijndel, werd de uitzetting op het laatste moment afgeblazen, omdat de Nederland se ambassade in Teheran niet over een foto van de man zou beschikken. Daardoor zou het niet mogelijk zijn de man te monitoren: te volgen of hij niet alsnog door de Iraanse autoritei ten wordt opgepakt. Van Schijndel, die twijfelt aan deze lezing van Justitie, stelt dat de Iraniër wel degelijk de dood straf tegemoet kan zien, als hij voet zet op Iraanse bodem. Hij is immers lid geweest van een ver boden oppositiebeweging. „Hem wacht bij aankomst na gruwelijke folteringen de dood. De situatie in Iran is niet beter dan vroeger, eerder verslech terd", zo zegt Mohammed Mohaddessin, voorzitter van de Nationale Raad van Verzet Iran. pjooH 'J31SU8A U! 1!nJlS wiaen zeventiende plaats in. «rouwbare cijfers over pogin- L.1 aarbii de dader in het zie- i, ,sAerecht komt' ziin er Pas Kani t Dat aantal nam toe lint i lnder dan 7.000 in 1980 ia 10.000 in 1994. In die deden ruim lli.OOOmen- poging: bijna 43.000 dp I <?en vrouwen. ;3 '«tftijdscategorie tussen 20 oud komen zowel bij als vrouwen, de meeste ik y&wl voor. ze.lfdodingscijfers zijn Iiaiwpn 1 ]on8e wouwen en ■beneemt iannate de leeftijd |vaker zeModing steeds Éïantacht°r100.000 mannen liaatlijv.Iaajen ouder slaan er lfcast,eT.de hand aan zichzelf, zigh ld heeft ook de aan- e»etba„Jan een huwelijksrela- ^andmetzeifdoding. UmaniwUrnaars 6n §eschei" U zestiu n ket «jfer boven ,anzeven kaarsen gescheiden man- Door Wippel Houben Breda - Korpsbeheerder bur gemeester Brokx van Tilburg juicht te vroeg dat het onder zoek naar de cocaïnebende van Jos van Z. uit St.Wille- brord en Willem W. uit Rijs- bergen model kan staan voor een effectieve en toch geoor loofde opsporingsmethode. Zeker drie van de acht ver dachten hebben cassatie aan getekend.- „Wij handhaven de ernstige kri tiek die geuit is op de opsporings methode in deze zaak," zegt de Haagse strafpleiter mr. G.Spong. Hij staat in cassatie de 42-jarige H.S. bij uit Den Haag. Deze ver dachte is als medepleger bij de voorbereiding van een -nooit teruggevonden- cocaïnetransport van 700 tot 1000 kilo door de Bre dase rechtbank veroordeeld tot vijf jaar. In hoger beroep maakte het gerechtshof in Den Bosch daar drie jaar van. De korpsbeheerder heeft in april 1994 in een brief aan de hoofdof ficier van justitie in Breda geschreven, dat hij niet verant woordelijk wilde zijn voor ongel- oorloofde methoden. De Tilburg- se hoogleraar prof. A. Koekkoek prees onlangs als lid van de com missie-Van Traa in een tv-uit- zending het 'opvallend adequate optreden van Brokx.' Brokx toonde zich in een reactie deze week zeer ingenomen met het feit, dat het politie-onderzoek naar de Westbrabantse cocaïne bende een voorbeeld werd genoemd hoe het ook kan. Spong wijst er op dat de commis sie Van Traa diverse grote drugs zaken heeft bestudeerd. De daar in gevolgde opsporingsmethoden staan volop ter discussie, omdat de Hoge Raad er zijn oordeel nog over moet vellen. De pluim die Koekkoek heeft gegeven, veroordeelt Spong niet direct. „De parlementaire com missie heeft haar eigen verant woordelijkheid gehad. Maar het was zuiverder geweest als hij had gewacht tot na de eindbeoorde ling," aldus de strafpleiter. De raadslieden van de acht afge- straften in deze zaak zijn zowel voor de rechtbank als voor het hof fel van leer getrokken tegen het zeer late tijdstip, waarop het openbaar ministerie drie inkijk operaties in het pand van Willem W. aan de Chaamseweg in Ulico- ten aan het dossier voor de recht bank heeft toegevoegd. Op 4 oktober 1994 vroeg officier van justitie mr.G.Bouman aan de rechtbank de behandeling van de strafzaak aan te houden omdat het onderzoek nog gaande was. De raadslieden vroegen toen om de rechter-commissaris een aan tal getuigen te laten horen, onder wie enkele politiemensen. Van de inkijkoperaties wisten de recht bank en de raadslieden toen nog niets. Negen dagen later gaf de officier het hoofd van de RCID (regionale criminele inlichtingendienst) opdracht de bevindingen van deze operaties in een verbaal vast te leggen. Dat was op 26 oktober Maar, ruim anderhalf jaar na de laatste inbraak door de politie in het pand op 11 april 1993.. Op 8 december schreef de Breda se hoofdofficier van justitie in een persbericht dat de politie de inkijkacties had teruggekoppeld naar de behandelend officier en dat de bevindingen opgenomen waren in het proces-verbaal. Een citaat uit zijn pleitnota van de mr.J.Verhagen, de advocaat van S. toen: „Het openbaar ministerie heeft niet met open vizier gestreden. De door haar zelf zo geroemde openheid was een schijnopenheid. Het Bredase OM moet eens flink de oren gewassen worden." Een ander citaat: „Door er zo gemakkelijk overheen te stappen dat zij voor de eerste zitting niet volledig was geïnformeerd, loopt de rechtbank het risico haar eigen gezag en macht te onder graven." Hij vroeg zich af of de inkijkoperaties wel ooit gemeld zouden zijn als de raadslieden niet om het horen van de politie- getuigen gevraagd hadden. De Bredase rechtbank - en in haar verlengde het gerechtshof - dachten daar anders over. „Bij de RCID is het om goede redenen gebruikelijk dat het proces-ver baal pas later tot stand komt," meldde het vonnis. De conclusie was dat de recht bank de gebruikte opsporingsme thode goed heeft kunnen beoor delen. In cassatie zal blijken of de Hoge Raad er na de commissie-Van Traa net zo over denkt. Van onze verslaggever Eindhoven - We beginnen bij de Bankunie in Arendonk. Zouden ze daar 50.000 gul den van ons willen accepte ren, zonder dat de Neder landse fiscus en justitie erachter komen? „Welzeker." En zou dat zo kunnen dat onze identiteit onbekend blijft? „Nou kijk," zegt de meneer aan de telefoon, „we kunnen u naamloze certifi caten verkopen." Wordt dat niet geregistreerd? „Wij willen wel graag weten aan wie we verkopen, maar dat blijft strikt intern, we doen daar verder niets mee." Ziedaar de bereidheid van Bel gische banken in het grensge bied met Nederland om te vol doen aan de richtlijn van de Europese Commissie tegen het witwassen van zwart geld. Zodra een Belgische bank 'ken nis of vermoeden' heeft van een poging tot witwassen, moet ze dat melden bij de Cel voor Financiële Informatieverwer- king (CFI). Dat gebeurt ook op grote schaal, zo blijkt uit het jaarverslag van de CFI. Maar de ervaring van menig Nederlan der en de respons op onze vra gen doet op z'n minst vermoe den, dat het ook op grote schaal niet gebeurt. „We kunnen u een nummerre kening geven," zegt een mevrouw van De Generale in Turnhout. Ze spreekt op fluistertoon. „Dan weet alleen uw vaste rela tie bij de bank ervan, verder niemand. We sturen geen afschriften, u komt alleen één keer per jaar een uittreksel halen. Maar het is een beetje gevaarlijk zo per telefoon, we moeten oppassen voor wie er meeluistert. U kunt beter een keer langskomen." Ze verzekert nog geruststellend dat gegevens van De Generale in België niet worden doorgegeven aan de vestigingen van De Generale in Nederland. Anderzijds moet ze wel zeggen, dat het bankgeheim niet geheel volmaakt is („ook in Luxem burg en Zwitserland niet") en dat justitie, op grond van een gerechtelijk bevel, inzage kan eisen. Maar dan hebben we het over een initiatief van justitie; dat is iets anders dan een mel ding van de bank zelf bij de CFI. Andere banken, zoals de Kredietbank in Lommei, geven juist hoog op over het bankge heim: „Dat bestaat in België nog steeds. Alles wat u belegt, blijft geheim, het wordt aan niemand doorgegeven. En een collega van dezelfde bank in Arendonk zegt: „Nie mand komt erachter, meneer. Ik heb hier tweeduizend rekenin gen van Nederlanders, ais er iets verandert met het bankge heim, dan weet ik dat op tijd en dan hebben we voldoende gele genheid om alle sporen te laten verdwijnen."

de Stem | 1996 | | pagina 3