Cursus in Londen om taal in de klas en in de praktijk te leren Kronplatz rekt naseizoen op Groot-Brittannië presenteert zich op reismarkt in Breda Talen leren in het land zelf De prettig pittige keuken van Tunesië (4) Oostenrijkse sfeer met lage Italiaanse prijzen it echt zij11 EET WIJZER DE STEM SURPLUS E3 DE KURK Reizen Vier niveaus Langlauf REIZEN KORT Motorreizen bij Vrij Uit Wandelen in Op Lemen Voeten Amerika-tijdschrift Vakantiegids Consumentenbond Huis huren in Frankrijk Gidsen over Nederland Trentino via de schotel Ijdeltuiterij op vliegtuig ARI 1996 E2 VRIJDAG 9 FEBRUARI 1996 Hein Sluijter volgens Leenaers :er mogelijkheden, ij de brave gehakt- lij een eenvoudige laast zet, maar ook c, een Chianti, een lit Californië of een Daar zou ik nog lu Rhöne aan kun- :gen, een Bairrada d of een niet al te tioja. ebben we het nog een gehaktbal zon- e saus. Want zit die verandert de zaak. t het rijtje héél lang. bij kip. Iedere lief je kunnen vertellen die vogel alles kunt rood of wit, het tuit. geen wijn bij de p? Leenaers zegt tr een zachte, droge, 'itte erbij moet pro- iezelfde soort wijn, net een stapje hoger eit, is bijvoorbeeld indjes met een loem- s typisch Nederlands tbrij. Wie daarvan noet van Leenaers een zachte rode ntrekken, een Cötes ice of een Beaujolais. liaanse Valpolicella vermeldt relative terecht in zijn voor Ieder volgt zijn Vant al die adviezen, astronomisch verant- jn geen wetten, ik iemand die smult wijn bij biefstuk. Ik lie persoon van harte dat te ver. Ik drink rode wijn. Witte laat t vlees, letterlijk en wel uit mijn hoofd ven die rode Elzasser gaat er bij die zure .op wél héél goed in vondst. ïg. Een film als Easy Bidet aar flink aan toe bijgedra- iaar ook de oorsprong v® ;rk (Milwaukee, Amerika! design. Volgens l'Oreal, net achter de nieuwe geur, h ook bestemd voor mann ontuurlijk en onafhankelijk zijn, zelfbevestiging zoe- en bij een gr??P 'De geur van vrijheid isoe ale ondertitel van het pro- De cosmeticagigant heen el toestemming van tantoor in Milwaukee om Harley-Davidson te gebrw- a ruil daarvoor maken m tien procent van de omzet Amerikanen over. irscheen enkele jaren g de Verenigde Staten ia onder de naam wa Mensen die als toerist Groot- Brittannië willen bezoeken, kunnen op woensdag 14 februari terecht in het Turf schip in Breda. Daar wordt van 12 tot 20 uur een Reis markt gehouden, als eerste in een serie van drie. Het is de eerste keer, dat Breda zo'n manifestatie meemaakt. Bedoeling is om zoveel moge lijk mensen te trekken uit het zuiden van het land. Volgens Arno Neijzen van het Brits Toeristenbureau is er een half jaar voorbereiding aan vooraf gegaan en 'zal het wel gek zijn als je er niet vindt, wat je zoekt.' Volgens hem is er de laat ste jaren sprake van een groeien de promotie van het land aan de overkant van de Noordzee. „We doen het nu al vijf jaar. Vooral in Amsterdam en Den Haag en een enkele keer elders in het land en nu gaan we eens kijken hoe het in Breda zal lopen. Gezien de ervaringen zullen we er waar schijnlijk niet te klagen heb ben." Er zijn zo'n dertig stands. In tien daarvan zullen vertegenwoordi gers hun eigen regio promoten en er informatie over verschaf fen. Er valt bij deze mensen best enig enthousiasme te verwach ten. Want ze hebben zelf te ken nen gegeven graag aan het eve nement in Nederland mee te doen. Het Toeristenbureau heeft ze niet uitgekozen. Wie antwoorden wil hebben op vragen over wandelen in het zuidwesten, fietsen in East Anglia of kamperen in Schot land zal geconfronteerd worden met specialisten die er een ant woord op weten. Andere streken waar uitgebreid aandacht aan wordt besteed omvatten The Midlands, Wales, het Lake Dis trict, Northumbria, Davon, Cornwall en het zuidoosten met Kent, Surrey en Oost Sussex en verder de Kanaaleilanden. In de overige stands zal het accent meer liggen op hoe er te komen, op hotels, restaurants en op talenscholen voor toeristen. „Groot Brittannië is de laatste jaren gemakkelijker bereikbaar geworden," weet Neijzen. „Denk maar aan de tunnel en aan vluchten die eindigen in het har tje van Londen. Straks gaan er ook supersnelle HSS-catama- rans varen van Hoek van Hol land naar Harwich, maar dat valt pas volgend jaar te ver wachten." Op de reismarkt zullen ook veer dienst- en luchtvaartmaatschap pijen te vinden zijn. Touropera tors zullen er hun produkten aanbieden en de Britse spoorwe gen hebben er een stand. Er kun nen volgens Neijzen tevens uit stekende prijsvergelijkingen worden gemaakt. Zo hoeft een reis via de tunnel niet duurder te zijn dan wanneer voor een andere weg wordt gekozen. De manifestatie is feestelijk opgezet. Er wordt gezorgd voor doedelzakmuziek, er is harpmu ziek uit Wales en je komt er ministrelen tegen uit het land van Robin Hood. Even op adem komen kun je in de tea-corner of in de pub met uiteraard Engels bier. Engels op zijn Brits Ermee opstaan en ermee naar bed gaan, zo leer je een buitenlandse taal het best. Bijvoorbeeld door het vol gen van een taalcursus in het land zelf. De dag begin nen met Engelse lessen in het centrum van de Engelse hoofdstad. Inkopen doen in de dichtsbijzijnde win kelstraat Oxford Street. Een filmpje pikken op Lei- cester Square. De opgedane taalkennis van die dag in praktijk brengen aan de bar in een nabijgelegen pub in Covent Garden. Werkelijkheid voor mensen die een Engelse taalcursus volgen aan het St. Giles College in hartje Londen. Door liselotte van Werkhoven 'The woman is the nigger of the world', schrijft de jonge Engelse lerares op het schoolbord in een klem leslokaal dat uitkijkt op het centrum van Londen. Tien stu denten van om en nabij de twintig jaar zitten in een cirkel om haar heen. Grote bruine ogen, felle blauwe ogen, zwarte spleetogen en guitige groene kijkers kijken haar aandachtig aan. De Spaanse, Italiaanse, Franse, Zweedse, Oostenrijkse, Japanse en Nederlandse studenten volgen een cursus General English op het hoogste niveau aan St. Giles Col lege in hartje Londen. De cursisten moeten die morgen een gooi doen naar de betekenis en tevens het onderwerp van deze les. j 'Feminisme', klinkt het uit de I mond van een twintigjarige stu dent die zijn mond in deze les nog vaak zal opendoen. Zijn naam: Diederik Hoekstra, nationaliteit'. Nederlands. Het thema feminisme wordt de komende anderhalf uur behandeld aan de hand van typisch vrouwelijke en mannelij ke Engelse woorden. Accenten Het gebruik ervan moeten de leer lingen direct in praktijk brengen door in koppels van twee met elkaar te praten. Het 100 jaar oude muffe lokaal wordt ineens gevuld met Engels gebabbel dat bol staat van temperament en internationale accenten. De twintig uren Engelse les die deze studenten per week volgen, worden gevuld met lezen, schrij ven, luisteren en vooral praten. De leerlingen staan op deze school centraal en daarom wordt de nadruk gelegd op spreekvaardig- Nadat het feminisme de revue is gepasseerd, wordt het seksisme van de Engelse taal in groepsver band aan de kaak gesteld. De lera res stelt dat de Engelse vocabulai re nogal wat vrouwelijke woorden kent die een negatieve uitstraling hebben. De studenten geven haar al snel gelijk. Zowel de vrouwelij ke als mannelijke studenten zijn het er roerend over eens dat de vrouwelijke tegenhanger van 'bachelor' en 'stud' een veel nega tievere klank heeft. De discussie laait direct op, omdat de cursisten de woorden op een lacherige toon tijdens de les blijven gebruiken. De uitspraak daarvan wordt indien nodig door de lerares gecorrigeerd. Een 'Oxford Eng lish' uitspraak wil zij bij haar cur sisten bereiken maar de Spaanse of Italiaanse accenten krijgt zij er binnen vier weken niet uit. De Nederlandse tongval zit er bij de 20-jarige Diederik Hoekstra uit Amsterdam na vier weken cursus ook nog in. Zijn begrip van het Engels ligt echter boven het gemiddelde van de internationale klas. „Ik heb deze zomer mijn diploma van het gymnasium gehaald en ben deze cursus gaan doen, omdat ik mijn Engels wilde verbeteren. Ik had eigenlijk ver wacht dat er ook op de Engelse literatuur ingegaan zou worden maar dat is niet zo. Je leert hier simpelweg algemeen Engels." Het General English dat op dit college op vier niveaus wordt gegeven: beginners, basis, half gevorderd en gevorderd, is bedoeld om het Engels voor alle daagse situaties snel te verbeteren en de basis van de taal onder de knie te krijgen. De meeste Neder landers hebben dit niveau na het voortgezet onderwijs al bereikt. Het aantal Nederlanders dat aan St. Giles een cursus volgt, ligt dan ook erg laag. Het aandeel Italia nen, Spanjaarden en Japanners ligt een stuk hoger. Diederik komt dus vrij goed de lessen door, maar dat neemt niet weg dat hij het naar zijn zin heeft. „Ik zit hier in hartje Londen, slaap in een hotel, doe aan heel veel activiteiten van de school mee Cursisten buigen zich over de Engelse les. foto's lexton reizen Lexton Reizen uit Breda is een organisatie die in negen landen diverse taalcursussen aanbiedt. Voor elk wat wils- Van 10 tot 88 jaar: voor de jeugd, studenten, volwassenen, 55-plussers en zakenlui. Spaans studeren aan de stranden van Las Palmas, Itali aans leren onder de toren van Pisa, Frans onder de knie krijgen in une école in Nice of de Engelse taal verbeteren in een Londens college. Cursussen voor beginners tot gevorderden, van twee tot 52 weken. In Londen werkt Lexton Reizen samen met het St. Giles College London Central. De school ligt 'where the action is': vlakbij The British Museum, Oxford Street en het West End. Een smal pand met veel trappen, negen relatief kleine leslokalen, een computer lokaal en een kantine in de kelder. De school biedt plaats aan maximaal 300 cursisten. De groep tussen de 21 en 25 jaar is het meest vertegenwoordigd, afkomstig uit 18 verschillende landen: van Japan tot Nederland. De cursisten kunnen bij een gezin, in een hotel of in de tegenover de school gelegen residentie verblijven. De meeste cursisten kie zen voor een verblijf in de residentie. 'The Central Club' heeft eenpersoonskamers, een zwembad, fitnessruimte, kantine en zelfs een eigen kapsalon. Het volgen van een vierweekse General English cursus aan het St. Giles College in Londen op basis van een persoonskamer met logies en ontbijt kost ƒ2331 wanneer je bij een gezin verblijft, ƒ2985 in de residentie en ƒ2843 in een hotel. Een cursus van 2 weken (15 lessen) kost 1158,- voor een verblijf bij familie, 1485,- voor een verblijf in de residentie en 1414,- voor een verblijf in een hotel. Kosten van de reis zijn niet inbegrepen. St. Giles College in hartje Londen. en ga veel uit." Aan zijn verblijf hangt met deze 'Oxbridge'-levensstijl wel een hoog prijskaartje. De 80 les-uren en het verblijf kosten hem zo'n 2800 gulden. In totaal is hij aan zijn vierweekse taalreis ruim 4000 gulden kwijt. Na zijn cursus gaat hij even terug naar Amsterdam om twee weken later weer naar Londen terug te keren en zich het Engels helemaal meester te maken. Geen taalcur sus maar het dagelijkse, werkende Londense leven wordt zijn leer school. Ison. Dat was van de naam mocht korte va' j F ae naam muu» niet 11 LSt worden zonder goedig van de motorfabrikant ,kte Amsterdamse Har J Isonrijder kon het ut b vater in elk geval nog ichtigen. „Voor de Ve^euWe Harley-ranteiten. De n komt daar ook terecht. jswn. jendary Harley-Davidso n 'eind ymaart te kooPdPCtot rieren van 11,95 9" ,95 gulden. - door Rein van der Helm inT ®e'zoensverlenging is ook wintersportgebieden een must. Om l i iaarwisseling en tijdens de Kro- vak^tie het bordje 'Vol' te kunnen Hangen is geen probleem. Méér men- in voor- en naseizoen dat is het stre ven. Via een prijsbeleid proberen ze rondom bero 1n^'at;z' 0en enorme puist in het It-if 'Se gebied rond Bruneck in het ma,aanse Zuid-Tirol, daar werk van te lijven, vindt de F/a"lf0^(lat ;~uUCI1 a vier ton boete b?tai„,made', I jN°agsten. klHii?eri0de 16 maart-20 april - dankzij snJ, saeeuwkanonnen is men altijd natimTï "turht onverhoopt de met V j n kweten - zijn gezinnen WkTTen.daar dan ook meer dan Eram m ®Pec'aal voor hen is het pro- Crontn Famüim-hit ontwikkeld, de elf aUr' toedstische coöperatie waarin wa, 0IP<® rond de Kronplatz samen- ènde a'nc z'ck hierbij vooral op ski- vier J6Z1?n,en met j°nge kinderen. De «scholen, met in totaal 120 lera- ïduidingen als 'home-i „p wothes rmarkten maar z natri- troenzuur, palmoiie triële rechter 'typisch i ur. d aangespannen doo rlijl( pagne van Delacre o schouwt de uitspra ben dan ook alle begrip voor de en. Er zijn reeds skicursussen I wordel, Jrlge;n' die dagelijks een uur drie Dia J?6'd: Daarnaast zijn er op Diana sen'.Feisehach, Sankt Virgil en speciale Kindergarten. Van ,aa 4 tot sr 6n met vr'3dag kan de jeugd 'aar er van negen uur 's mor- lerillir 'c ~:jj iicgva uui o mui- sport ene|eru^r 's nhddags terecht voor Spel skilessen. De middagmaal tijd 's inbegrepen." In deze periode worden ook speciale prijzen gehanteerd, zowel voor het ver blijf - 7 dagen halfpension in hotels en Gasthofen van diverse prijsklassen - als voor skilessen, Kindergarten en skipas- sen. Mits een van de ouders een skicursus volgt zijn voor kinderen tot zes jaar - indien zij op de kamer van de ouders sla pen - verblijf, skiles en skipas gratis. De jeugd tussen 6 en 12 jaar kan dan voor half geld hiervan genieten. Ouders van kleine kinderen, die onbezorgd een weekje willen skiën, kunnen hun kinde ren tot zes jaar voor half geld (rond 120 gulden) een week lang aan de Kindergar ten toevertrouwen. Daarnaast zijn er voor de oudere kinderen, afhankelijk of hun ouders al dan niet wintersporten, kortingen op skipas en lessen. Onder het motto Sonnenskilauf gelden er voor individuele volwassenen speciale aanbiedingen. Zeven dagen half pension, inclusief skipas en skilessen variëren - afhankelijk van de gekozen accommoda tie - van rond 680 tot 1080 gulden per persoon. De Kronplatz is een uitgelezen plaats om met heel het gezin te skiën. De Skiberg, zoals hij ter plaatse wordt genoemd, kan van alle kanten worden afgedaald. Naar boven gaat het met 32 moderne liften. In totaal heeft de alpi neskiër 85 kilometer afdalingen tot zijn beschikking. Hiervan vallen er 28 in de categorie licht, 51 in de categorie mid delzwaar en zes kilometer in de categorie zwaar. Deze 'zwarte' afdaling, de Syl vester, is gerealiseerd na veel zelfwerk zaamheid van de plaatselijke bevolking. Nadat de piste indertijd was uitgezet werd met de hand nagenoeg elke steen en andere obstakels op de route verwijderd. „Wij zijn er dan ook trots op dat we dat met onze eigen gemeenschap hebben kunnen realiseren," zegt Christian Mayrhofer, directeur van Crontour. Niet alleen alpineski kan worden bedre ven. In de regio Kronplatz kan ook de langlaufer aan zijn trekken komen. In totaal 260 kilometer loipen staan tot zijn beschikking. Waarbij als bijzonderheid nog vermeld kan worden dat in het Antholzertal zelfs biathlon mogelijk is. „Die fascinerende ski-jagersport wordt hier al 30 jaar beoefend," zegt Mayrhof er en wijst op het wereldkampioenschap dat in januari dit jaar hier is gehouden. Al sinds enige jaren worden de ontwik kelingen op wintersportgebied in Oost- Europa in de gaten gehouden. Sinds lan den als Polen, Tsjechië en Roemenië klanten uit het rijke westen lokken met het relatief lage prijzen, moeten de tradi tionele - duurdere - skigebieden in het westen zich wapenen. „Niet concurreren op het gebied van de prijzen, maar kwa liteit bieden. Dat is het enige juiste ant woord," zei Mayrhofer. „Nu nog hebben we wat entourage en accommodatie betreft, een voorsprong. De Kronplatz is een uitgelezen skigebied. Naar boven gaat het met 32 moderne liften. In totaal heeft de alpineskiër 85 kilometer afdalingen tot zijn beschikking. foto crontour We kunnen de gast meer bieden". Waarbij het een geluk bij een ongeluk is dat de Italiaanse lire de laatste jaren aanmerkelijk goedkoper geworden is: duizend lires schommelen nu rond een gulden. Daardoor kan een Oostenrijkse (Zuid-Tirol behoorde tot 1918 bij het toenmalige keizerrijk) wintersportsfeer worden gecombineerd met Italiaanse prijzen. De Kronplatz is met eigen vervoer, via de Brennerpas, gemakkelijk te bereiken (plm. 1000 kilometer). De trein stopt nagenoeg 'voor de deur'. Kronplatz: hoogte 2275 meter Alpineski: 85 kilometer Langlauf: 280 kilometer Verblijf: hotel, pension, appartementen Ontspanning: tennis, zwemmen, schaat sen, dagtochten (o.m. naar Venetië), paardrijden, disco's Skipas (naseizoen): 210 gulden volwasse nen, 6-12 jaar: 72,50 gulden, 0-6 jaar: gra tis V Skilessen (naseizoen): 5 dagen: 130 gulden volwassenen, 6-12 jaar: 65 gul den, 0-6 jaar gratis. Info: Italiaans Verkeersbureau, Amsterdam: Crontour, Europastrasse 24, 39031 Bruneck (I), tel. 00-39 474 555447, fax 00-39 474 530018. Door Marijke Prins Tot slot van de serie pittige Tunesische gerechten een recept dat laat zien dat het niet altijd heet is wat de kok kookt. In het gerecht zitten kekererwten, die men ook kikkererwten noemt (en de Engelstaligen chickpeas). Ze kunnen zonodig vervangen worden door witte bonen. Voor vijf tot zes personen Voorbereidingstijd: 30 minuten Kooktijd: 1/2-2 uur 750 gram in flinke blokken gesneden lamsvlees 100 gram kekererwten (1 nacht geweekt) 2 grote aubergines VA dl plus 5 eetlepels olijfolie 4 uitgeperste teentjes knoflook 'A theelepel kaneel 'A theelepel fijngestampte karwijzaadjes 'A theelepel gemalen geelwortel mespunt gemberpoeder zout en peper naar smaak 1 eetlepel citroensap !4 liter water Snij de aubergines in plakken van twee centimeter dik, bestrooi die met zout en laat ze in een vergiet een half uur uitlekken. Ver hit in een grote pan met dikke bodem de olie en bak hierin in por ties de stukken lamvlees totdat ze rondom dichtgeschroeid zijn. Voeg aan de laatste portie de uitgeperste knoflook toe. Doe al het vlees terug in de pan en voeg alle genoemde kruiden toe. Doe dan de uitgelekte kekererwten erbij, alsmede een halve liter water. Laat het geheel zachtjes sudderen totdat erwten en vlees mals zijn (VA uur). Giet tussentijds zonodig nog wat water in de pan. Spoel ondertussen de plakken aubergine af onder koud stromend water en dep ze droog. Verhit in een grote koekepan of wadjan de olijfolie en bak hierin de aubergine, in porties, aan beide kanten goudbruin. Laat ze uitlekken op grote stukken keukenpapier. Voeg zout en peper naar smaak toe, citroensap en aubergineplak- ken en laat het geheel nog eens 15 minuten pruttelen. Opdienen met een frisse salade (en eventueel gekookte rijst). ANWB-dochter Vrij Uit is de grootste reisorganisatie in Neder land waar het autovakanties betreft. Dezelfde onderneming heeft onlangs voor het derde achtereenvolgende jaar de speciale bro chure 'Motorvakanties' uitgebracht. Daarin individuele reizen en groepstochten door Europa. De vakanties zijn samengesteld in samenwerking met het motormagazine ProMotor (ook ANWB) en de Stichting Motor Reizen Opleidingen. Vrij Uit begon twee jaar geleden voorzichtig met dit motorpro gramma. Volgens woordvoerder R. van der Klink leverde dat twee- a driehonderd boekingen op. Vorig jaar boekten twaalfhon derd motorrijders. Dit jaar verwacht Van der Klink minstens tweeduizend boekingen. Voor wie geen motor heeft, biedt Vrij Uit 15% korting op de huur van een motorfiets bij SAFE Motors. De Siërra's van midden-Spanje, een klein vademecum voor de bergwandelaar, Unterengadin in Zwitserland, wandelen in het Troödosgebergte op Cyprus, de stilte van de Andes en het Zuider zeepad van Kampen naar Stoveren. Dat zijn enkele van de onder werpen die aan bod komen in het jongste nummer van Op Lemen Voeten. Dit 'tijdschrift voor voettochten' verschijnt vijf keer per jaar; losse nummer kosten 7,95 gulden. 'Amerika' is het aardigste landentijdschrift dat in de Nederland se kiosken te vinden is. Vele facetten van de Amerikaanse samen leving zijn op een afwisselende manier iedere maand in het blad te vinden. Voor het eerst heeft uitgever/hoofdredacteur Frans Verhagen een 'reisgids' bij het blad gesloten. Hij wil er een jaar lijks terugkerend fenomeen van maken. De verhalen in de Amerika Reisgids zijn praktischer dan die in het 'gewone' tijdschrift, maar Verhagen mikt dan ook op een andere publiek: 'de gewone toerist'. In de fraai geïllustreerde uit gave onder meer reportages over Route 66, motels, kamperen, autorijden en geld in de Verenigde Staten, Hawaii, klassieke wan delingen, diverse stedenportretten, de kust van Oregon, de Golf kust ten zuiden van Tampa. Als bonus een overzicht van aanbie ders van reizen naar Amerika. De Amerika Reisgids is bijgesloten, bij het reguliere tijdschrift (prijs: 13,50 gulden), los kost de toeristische bijlage 8,50 gulden. Een vakantie die aansluit bij wensen én portemonnee. Die keuze wil de Consumentenbond vergemakkelijken met de Vakantiekeu zegids. Daarin staan tientallen vakantie-ideeën en de belangrijk ste kosten ervan. De gids is ingedeeld in de 'hoofstukken' Verre vakanties, Zonvakanties, Kamperen aan meren in Europa, Wan delvakanties en Cultuurvakanties. Daarnaast staat er in de Vakantiekeuzegids informatie over het prijspeil van vakantielan den, het weer op vakantiebestemmingen, op vakantie gaan met kinderen en verkeersbureaus en reisboekhandels. De gids is een speciale uitgave van de Consumenten-reisgids van de Consumentenbond. Bestellen via telefoonnummer 070- 4454900. Leden van de bond betalen 12 gulden, niet-leden 15 gul den. Dröme Vakantiehuizen in Arnhem bemiddelt bij de huur van vakantieaccommodatie in zuid-oost-Frankrijk. De organisatie heeft recent een nieuwe brochure uitgebracht. Daarin staan hui zen, appartementen en villa's die door de Franse eigenaren te huur worden aangeboden. Informatie: 085-519198. 'Gidsen voor Vakantie en Vrije Tijd' heten ze. En ze liggen bij alle VW-kantoren. De 27 gidsen beslaan samen elke toeristische streek van Nederland. Soms een provincie of een eiland, een andere gids 'alleen' een kleine toeristische regio. In de gidsen informatie over attracties, evenementen, musea, restaurants, hotels, campings, bungalows en toeristische wetenswaardighe den. Directeur Annette Eijkemans van de Algemene Nederlandse Vereniging van VW's (ANW) noemt de gezamenlijke gidsen 'een toeristische encyclopedie van Nederland.' De gidsen kosten per stuk tussen de 4,50 en 6,50 gulden. Je moet wat doen om als skigebied op te vallen. In het Italiaanse Trentino hebben ze daar het volgende voor bedacht. Iedere och tend worden 'live'-beelden gemaakt van twaalf skigebieden. Die worden naar de Astra-satelliet gestuurd, zodat schotelbezitters - bijvoorbeeld via de Duitse zender 3Sat - kunnen zien hoe de ski gebieden er bij liggen. De beelden worden aangevuld met voor wintersporters belangrijke informatie als neerslag, temperatuur en windsnelheid. VW Trentino heeft het allemaal bedacht voor mensen die dit jaar hun skivakantie in Trentino (willen) door brengen. Wie van gekkigheid niet meer weet wat hij met zijn geld moet doen, kan nog altijd besluiten om een vliegtuig naar zichzelf te laten noemen. De Amerikaanse luchtvaartmaatschappij United Airlines wil links op de buik van de cockpit van grote Boeings een naam schilderen. Het wacht biedingen af, maar laat wel weten dat de schildersploeg niet uitrukt voor onder de 100.000 Ameri kaanse dollars.

de Stem | 1996 | | pagina 25