Wallage is bang voor rassenrellen Strooiers proberen gladheid voor te zijn Nog even geduld «Ar Dooi maakt einde aan Elfstedenkoorts Chauffeur ZWN-bus bedreigd met mes Dow werknemers zijn niet gerust over baan Grot*? Gids teoELBOSê iool centraal (Festival usland toch lid an Europa-raad osnische Serviërs eigen met geweld ptimisme Fokker ver Bombardier De aanpak van Ger Lataster Gezelligheid als trend 'Hoge werkloosheid is funest' all Street door 500 puntengrens ranker passeert hard Krajicek e'er Hoekstra in ranje-selectie Boer 'toetert' ganzen weg en krijgt boete Mat een ..kleintje" In De Stem ht het meeste su< Immers vele tienduizerxlei rossen (ruim 6 van de 10) hj langstelling voor onze ..Te koop aai DE STEM 8 I I I I I VRIJDAG 9 FEBRUARI 1996 LOS EXEMPLAAR: MAANDAG T/M VRIJDAG: 2,00 - ZATERDAG: 2,50 Adres: Postcode:Plaats: Telefoon voor controle bezorging): De nieuwe abonnee betaalt per: maand autom. incasso31,15 kwartaal autom. incasso91,25 bank/gironrkwartaal acceptgiro93,75 De Parkerpen zenden aan: Naam: Adres: Postcode:Plaats: In de pen moet komen te staan: (max. 15 letters) De pen wordt opgestuurd zodra wij het eerste abonnementsgeld ontvan-j gen hebben. Stuur deze bon in een open envelop zonder postzegel naar Dagblad De Stem, Antwoordnummer 112, 4800 VB Breda. E STEM. DACBLAD VOOR ZUIDWEST-NEDERIAN Algemene dooi Een lagedrukgebied van ib. ligt vandaag pal boven and. Dat veroorzaakt 13 vandaag een begin van dedooi. Het gaat sneeuwen en bewind neemt flink toe. «neuzen - De organisatie van et Festival van Zeeuwsch- anderen streeft ernaar de toe- gelijk te houden, "ar toch meer inkomsten te'ver- aven. Dat kan via sponsoring grotere kaartverkoop. thema van de twintig "scerten is de viool. Het festival 'rdt gehouden tussen 8 en 30 lember. ZIE ZEELAND - B1 traatsburg - De Raad van Euro- heeft Rusland toegelaten als Je lid van haar organisatie, danks het bezwaar dat dit land grove wijze mensenrechten endt, vooral in de oorlog in 'etsjenië. De Tweede Kamer klaarde zich eerder deze week ogtegenstander van toetreding. ZIE BUITENLAND - A5 -jevo - De Bosnische Serviërs bben gisteren gedreigd met eldingsacties indien de mos- niet een groep gearresteerde -~'che militairen vrij- laten. eBosnische Serviërs kondigden 'er aan alle contacten met de avo-vredesmacht Ifor op te 'horten. ZIE BUITENLAND-A5 - Fokker-topman Van ik vindt dat de gesprekken e de noodlijdende vliegtuigfa- titk voert met het Canadese acem Bombardier goed uit tilt bieden op een oplossing, "hardier is één van de voor overname, met e Fokker spreekt, maar er zijn en er komen er meer, fan Schaik. Hij noemt i een andere serieuze VANDAAG IN DEZE KRANT „ledereen denkt steeds weer: dat gaat zo maar, dat schilderen van hem. Maar dat is niet zo. Ik moet steeds weten wat ik wil. Wat erop moet, volgt daar dan uit. Het is telkens een bewuste aan pak." Ger Lataster (75) geeft uitleg, bdeel-d De jeugd droomt van het grote geld. Volwassenen willen vooral zichzelf zijn. Thuis moet het gezellig zijn. Enkele onderzoekers hebben de Nederlandse tijdgeest in kaart gebracht. Een van de trends: truttigheid gaat het maken. deel e s INHOUD 4 katernen De Binnenkrant A2 Binnenland A3/A4 Buitenland A5 Beurs A6 Economie A7 Zeeland deel B Sport deel C Grote Gids deel D RTV-programma's D5 Surplus deel E Door Hans van den Broek en Jan Greyn Den Haag - PvdA-fractievoorzitter Jacques Wallage waar schuwt voor 'raciale' spanningen, naar Engels en Frans voor beeld, vanwege de hoge werkloosheid onder allochtonen. ZIE ECONOMIE - A7 ew York - Voor het eerst in de 'hiedenis van de Newyorkse ectenbeurs is de Dow Jones- door de grens van 5500 ingeschoten. De belangrijk- beuismeter'ter wereld sloot op ruim 5539 punten, 'eenstijging betekende van 47 "ten. ZIE BEURS - A6 - Richard Krajicek doet ®ee aan de wedstrijd India- ind voor de eerste ronde t tennistoernooi om de vop. Bondscoach Stanley er besloot hem in Jaipur te eren en voor de enkelspelen «keur te geven aan Jan Sie- als kopman, en Jacco - Eltingh en Haarhuis het dubbelspel. Z'ESPORT-CI - Bondscoach Guus Hid- Beter Hoekstra opge- - voor de oefeninterland woensdag in Eind- ij, ,6 hatste aanwinst van «muteert in de Oranje- Feyenoorder Taument m het keurkorps. neP He Arsenal-spelers emt en helder niet op vóór e oefeninterland in de .Maarhet EK. De clublei- „„«^land had om extra ar?3 Ajacieden m en ^avids ontbreken Vogelwaarde - Akkerbouwer E. Verschueren uit Vogel waarde is niet van plan een boete van 150 gulden te beta len omdat hij een keertje op de claxon drukte om ganzen weg te jagen. Hij heeft bezwaar aangetekend hij de officier van justitie in Mid delburg. Verschueren zag op 11 november dat ganzen zich te goed deden aan de tarwe van zijn buurman. Hij drukte een keer op de claxon en de ganzen vlogen weg. Tot zijn verbazing kreeg hij twee weken later een accept giro in de bus: 150 gulden boete voor 'onnodig veroor zaken van geluid'. „Ik dacht eerst nog aan een grap van wege de elfde van de elfde." „Toen ik claxonneerde, zag ik een man met een verrekij ker. Ik groette hem nog toen ik langs hem reed, maar ik zag dat hij mijn kenteken noteerde," aldus Verschu eren. Hij begrijpt nu dat het een politieman in burger moet zijn geweest. Om te voorkomen dat in Neder land de onrust in steden hoog oplaait moet het bedrijfsleven massaal banen gaan scheppen. De overheid is immers bijna aan het einde van haar mogelijkhe den. Dat zegt Wallage in een interview met De Stem. „De uitkeringen zijn onder de kabinetten Lubbers I en II ver laagd, bij Lubbers III werd aan de uitkeringsvoorwaarden gemorreld. Die weg is nu hele maal begaan," zegt Wallage. Hij pleit voor het maken van afspraken tussen overheid, vak bonden en bedrijfsleven over het scheppen van tienduizenden een voudige banen. Een van de mogelijkheden is het binnen de bedrijfspoorten halen van de sociale werkvoorziening, meent Wallage. „De werknemer neemt dan een deel van z'n uitke ring mee, waardoor hij aantrek kelijker wordt voor de werkge ver." Hij vindt dat het bedrijfsleven zich nog te weinig realiseert dat inactiviteit van grote delen van de bevolking net zo goed een negatieve economische factor is. „De werkloosheid onder bijvoor beeld Turken geeft vroeg of laat spanningen, kan leiden tot onrust in de steden waardoor de maat schappelijke kosten oplopen." OP BINNENLAND - A4: 'Oppositie is leuker dan regeren.' De dooi nadert met rasse schreden, maar dat kan deze blauwe reiger niet weten. Koukleumend wacht hij op betere tijden, zich niets aantrekkend van de fietser. Reigers trekken, nu de kou zo lang aanhoudt, steeds verder richting stad en dorp, op zoek naar voedsel. foto de stem/ben steffen Door Joyce Ernest HET KAN, voorspellen weerkundi gen, bar en boos worden in Zuidwest Nederland. Waarschijnlijk vanmid dag al, vanaf een uur of twee. Het ver wachte weer kan niet anders leiden dan tot een spekglad wegennet. De gladheidsbestrijders proberen glib- berpartijen vóór te zijn. Ze laten sensoren langs de wegen en de computer de grillige gang van het weer op de voet volgen. Om als ijzel en sneeuw toeslaan al met de strooiwagen op pad te zijn. Zeker voordat de spits aanrijdt moet alles onder de pekel liggen. Het schijnt, houden ze me van alle kanten voor, vanmiddag, een puinhoop te worden op de weg. En Sanders wel vannacht of morgen. Ik moer rekenen op sneeuw of regen, aangejaagd door windkracht zes. Voeg daarbij temperaturen rond het vriespunt en het wordt spiegelglad, weet een amateurmeteoroloog. De televisieweerman voorspelt evenmin veel goeds. Ik verdenk ze allebei van schaatsliefhebberij die ze vrieskou mét narigheid doet verkiezen boven een saaie februaridag richting graadje of tien. Maar ik, die het begrip ijspret niet weet te plaatsen, moet op pad. En nog wel in het voorspelde rampgebied. De dag voor de verwachte winterellende maakt W. de Wit, hoofd Wegenbeheer district West van Provinciale Waterstaat, zich nog niet druk. Ze voorspellen zo vaak iets dat niet uitkomt. De échte weer kundigen trekken niet zo snel conclusies. Die laten de cijfers uit de computer spre ken. Zodra die op kommer en kwel wijzen raken de gladheidsbestrijders gespitst. Wat in dit geval inderdaad betekent, ver wacht De Wit die de wegen vanaf Zee land tot Tilburg moet zien te banen, dat de mensen van Provinciale en ook Rijks waterstaat de buien vanaf vanmiddag een poosje continu in de gaten zullen houden. Natuurlijk volgen ze de weerberichten op de Nederlandse en Belgische tv. Maar nog Provinciale Waterstaat is volop bezig met het vullen van de strooiwagens, die onmiddellijk in actie moeten kunnen komen. foto de stem/ben steffen Elfsteden, dertien ongelukken belangrijker is de computer. Daarop kan de coördinator van de gladheidsbestrij- ding, toevallig draait De Wit deze week zelf deze niet benijdenswaardige dienst, vierentwintig uur per dag contact maken met Meteo De Bilt. Op de beeldschermen op de zaak en thuis, bij de bank voor kortstondige tukjes, ziet hij dan de buien aanwaaien zoals de weerman ze ook op de tv presenteert. „Daarnaast krijgen we informatie van de sensoren langs de weg. Die meten heel kritisch allerlei weersomstandigheden zoals temperatuur, neerslag, luchtvoch tigheid. Zodra het wegdek de tempera tuur van 0,8 graden bereikt gaat er via het praatpaalnet of de telefoon een sein tje naar een centrale computer die de waarschuwing weer op de semafoon van de coördinator zet. Wij letten op de pro vinciale wegen en Rijkswaterstaat kijkt mee. Andersom kijken wij mee bij de rijkswegen. Zo krijgen we een totaalbeeld van Brabant." Als al die gegevens erop wijzen dat om vijf uur in de ochtend in pakweg Putte een sneeuwpak valt te verwachten zijn de gladheidsbestrijders al uitgerukt. „Je moet het weer vóór blijven. Vóór er rottigheid komt moet er zijn gestrooid. Intussen moet je het effect van het strooi en in de gaten houden. Dat controleren de kantonniers, onze ogen langs de weg. Bovendien krijgen we ook signalen van de mensen op de strooiwagens, de gemeenten en de politie. Het kan zijn dat er niet genoeg zout is of dat er zoveel sneeuw ligt dat je moet gaan ploegen met de schuiver," leert De Wit. In district West kan Provinciale Waters taat vanaf de steunpunten Eethen, Wagenberg, Zundert en Oud Gastel zes tien zoutstrooiers voor wegen en twaalf strooiers voor fietspaden inzetten. Voor iedere strooier staat zonodig een ploeg paraat. En er liggen honderden tonnen zout (natrium chloride en calcium chlori de) in voorraad. Leeuwarden (anp) - Het bestuur van de Vereniging De Friesche Elf Steden acht het uitschrijven van een Elfstedentocht vanwe ge de voor het weekeinde voorspelde dooi niet verantwoord. „Weliswaar is de ijssituatie de laatste dagen sterk verbeterd, maar we dienen voor het week einde rekening te houden met dooi, een verandering van wind richting en toename van de wind sterkte," zegt voorzitter Kroes. Volgens hem is er dit jaar in tegenstelling tot 1985 en 1986 sprake van oud ijs, dat veel bros ser en kwetsbaarder is. „De draaiende wind heeft vooral gevolgen voor het ijs op de meren. Daar gaat het ijs werken of lopen, zoals wij zeggen." Volgens Kroes scheelde het de laatste dagen maar een haar of de tocht zou zijn doorgegaan, maar het afgelasten afgelopen zondag was volgens hem niet meer dan logisch. „Achteraf zeggen dat de tocht best woensdag of donderdag gehouden had kunnen worden, is niet relevant." Minder rijders is volgens Kroes ook geen oplossing. Minder leden van de Vereniging De Friesche Elf Steden betekent volgens hem slechts meer zwartrijders. Van onze verslaggever Terneuzen - Een chauffeur van de ZWN is gisteren in zijn bus met een mes bedreigd door een 17-jarige Hagenaar. De ver dachte werd later gearresteerd. De chauffeur zag gisteren rond 17.30 uur op het Oostelijk Bolwerk in Terneuzen dat twee mannen in de bus ruzie met elkaar hadden. Toen de chauffeur zag dat een van de vechtenden een mes in de hand had, stopte hij meteen en sommeerde de bezitter van het mes onmiddellijk de bus te verlaten. De man verteldg de chauffeur dat hij hem nog wel eens dood zou maken en stak het mes in een hoofdsteun van een lege passagiersstoel. Daarna maakte hij zich uit de voeten en smeet nog een fiets tegen de bus. Aan de hand van een signalement werd hij later aangehouden. Het mes alsmede een kleine hoeveelheid softdrugs zijn in beslag genomen. ag in het nieuws. Een van de vele. Een krant vol. Nu de daad bij het woord: een echte Parker Rolier-pen voor u, met uw woord(en) naar keuze erin gegraveerd, als u een nieuwe abonnee opgeeft. U de pen, de nieuwe abonnee om te beginnen twee weken de krant gratis. Noteer als nieuwe abonnee: Nssm: Door Frank Deij Terneuzen - Veel werknemers van Dow Chemical in Terneuzen zijn bang hun baan te verliezen. Het vertrouwen in de top en het zicht op wat die doet is zoek. Er is achterdocht en de moti vatie op de werkvloer is matig. Dat zijn enkele uitkomsten van een enquête onder het Neder landse personeel van Dow. Bij Dow zijn inmiddels werkgroepen met de enquête-uitslagen aan de slag gegaan om 'zichtbare verbe teringen' te bewerkstelligen. De Industriebond FNV vindt dat de werkzekerheid de hoogste pri oriteit moeten krijgen. „Want de angst dat je er als Dow-medewer- ker uit kunt vliegen leidt tot een verlies aan motivatie, van creati viteit en bovendien van het ver mogen om te vernieuwen. En dat laatste wil Dow toch zo graag," aldus de bond in een reactie. Dow hield eind vorig jaar wereldwijd een onderzoek onder haar werknemers, per land, per locatie, het zogenaamde Global Employee Opinion and Action Survey. De respons op de enquête in Nederland was voor Dow- begrippen laag: 42 procent. Dit ondanks het feit dat de inzendda- tum met ruim een week werd ver lengd. Uit de enquête blijkt dat de her- structering van Dow, waarbij al honderden banen verloren gin gen, diepe wonden hebben gemaakt. De angst dat er nog meer banen verwijnen is groot. Slechts 22 procent denkt dat Dow werkzekerheid biedt. Het vertrouwen in de top brok kelt snel af. Niet meer dan 23 procent denkt dat Dow oprecht belangstelling heeft voor het wel zijn van de mensen. Voor werknemers van 45 jaar en ouder is Dow niet langer de ideale werkgever meer. 43 Pro cent van het personeel vindt dat Dow voor deze groep niet recht vaardig is als het gaat om carriè re-ontwikkeling, opleiding en promotie. Tevreden Positieve elementen zijn dat 87 procent van het personeel zegt dat het werk bevalt, en dat 69 procent 'alles in beschouwing genomen' tevreden is met de hui dige functie. Bijna iedereen weet wat de verantwoordelijkheden van zijn baan zijn en is bereid mee te zoeken naar manieren om de werkwijze bij Dow te verbete ren. De FNV vindt het opmerkelijk dat Dow slechts in één geval ver gelijking trekt met andere bedrij ven binnen Dow. 87 Procent geeft aan dat het werkt bevalt. Dat is 6 procent hoger dan bij andere Europese bedrijven in 1994. „Opmerkelijk is dat die vergelijking met andere bedrijven slechts eenmaal wordt aangehaald. Zou die in andere gevallen slecht zijn uitgevallen?," aldus de FNV. In een eerste reactie zegt Dow- woordvoerder W. van Loon begrip te hebben voor de onrust onder het personeel. „We leven in een tumultueuze periode, we gaan door een wereldwijde reorganisatie. Dat dat onrust veroorzaakt begrijpen wij." ZIE VERDER ZEELAND - BI

de Stem | 1996 | | pagina 1