Rechts Israël bundelt krachten Duitse politie niet structureel vijandig tegen buitenlanders' Groeiende zorg VS om veiligheid Taiwan w maatschappelijke vorming Pakistaans protest tegen India Open dag 10 februari Nachtmerrie voor overlevenden beving China Navo: VS-soldaat gedood door ongeval met munitie I ?.e .^as^ngt°n Post maakte op I b J V33 u^sPraken van Ameri- I J!Ci Ipfohtingenf unctionaris- I om nS van Chinese plannen I twee maanden durende I lanrl te houden waarbij I en Dchtmachtonder- l^mde'de chfn0te faYoriet Analyse Bemiddelaar Holbrooke zegt bezoek Turkije af CIA tapte alle KGB-lijnen af een Ad pESTEM BUITENLAND A5 'MMENTAAfil elijk «ND KORTl Likud en Tsomet proberen samen monsterzege van links bij vervroegde verkiezingen af te wenden 'China houdt oefening voor kust Taiwan' I Jaipei (ap) - China is van plan Ileze week grootschalige '^oefeningen te beginnen ivoor de kust van Taiwan, I aar zo'rt 400.000 soldaten |,an ztiHcn deelnemen, heeft I°e Hongkongse krant Sing llao gisteren gemeld. I De e'rokken zijn. BUITENLAND KORT Na weigering gesprek door Griekenland *UARI 1996 DINSDAG 6 FEBRUARI 1996 Ide praktijk vari de aan-1 weten dat ze onder het aen jaar lang hun uitge. «ietalen, zijn ze niet han itje astma, een trekkend bnuwtic en de sollicitantI van de keuringsarts te ken spreken boekdelen Ijze, het ziekterisico vari bij er een categorie onbe- hun probleem, de Eerste Kamer proble-1 iatssecretaris Linschoten I twaren en dus voerde del en spanning op. Premier «verlangens van zijn par. I Maar of daarmee veel ïn worden, is onduidelijk toren gedane voorstellen 1 ostensubsidie of een uit-1 ;m voor deze groep, ver.| zijn door een scherpere I 1/al aangemerkt en welke 1 lelling, nog los van finan-l Éxtra risico's. »oinet helemaal niet tege-1 j/erkgevers, buiten de nor-1 gezondheidszorg zullen! ers zo snel mogelijk weerl bste zal gaan van anderen! Jalkrachtige ondernemeisl volle is er bijvoorbeeld all oeciale verzekeringsman! [helpt - vindt de regering| Ier obstinaat dan de Partij| 'essie gaan de democrati-l Ihoten en Kok slechts een| i snoepje hier en een groml luit binnen te halen. Dat del kanslozen is, telt niet meel |t automatisch zwak en dalj Jjnd heer als Kok. noor Frans Wijnands Ronn - 'Absurd'. Dat woord gebruikte de voorzitter van de grootste politievakbond in Duitsland, Hermann Lutz, gisteren als reactie op beschuldigingen dat de Duitse politie structureel vijandig is ten aanzien van buitenlan ders onveranderd op buiten landers jaagt en die willekeu rig mishandeld, foltert en ver nedert. Maar net als zijn plaatsvervan ger Klaus Steffenhagen, moet ook Lutz toegeven dat het in het recente verleden op tè veel plaat sen te vaak tot ontoelaatbare incidenten is gekomen, waarbij de politie buitenlanders onnodig hard heeft aangepakt. Ook ver antwoordelijke politici in diverse deelstaten, zoals minister Kniola van Noordrijn-Westfalen, beves tigen dat er in een aantal gevallen sprake is van onacceptabele praktijken. Amnesty International heeft een mini-rapport van vijftien pagi na's samengesteld met gedetail leerde feiten. Die rapportage is een vervolg op een onderzoek dat deze organisatie vorig jaar al instelde. Ook toen bleek dat er met name in enkele grote steden zoals Frankfurt en vooral Ham burg, sprake was van folterprak tijken. Op enkele wijkbureau's van de Hamburgse politie heerste zelfs een openlijke rascistische stem ming. Amnesty constateert dat er in Duitsland weinig is veranderd. Amnesty staat in de beschuldi gingen niet alleen. Onderzoekers van de universiteiten van Trier en Münster hebben op verzoek van de deelstaatministers van Bin nenlandse Zaken een rapport 'Politie en vreemdelingen' samengesteld. Ook in dit giste ren, op de politie-akademie van Hiltrup (Munsterland), officieel gepresenteerde onderzoek wordt geconstateerd dat het regelmatig tot extreme uitbarstingen van politie(patrouilles) tegenover buitenlanders komt. En dat niet van 'n los incident kan worden gesproken. In politieke- en politiekringen wordt beschuldigend naar de media gewezen: die zouden betreurenswaardige incidenten tot regel hebben verklaard en zodoende meegeholpen hebben aan het valse beeld dat het gros van de Duitse agenten een hekel aan buitenlanders zou hebben. Voor alle betrokkenen is het dui delijk dat veel agenten gefrus treerd zijn en onder grote werk druk staan; dat ze vooral bij mas sa-demonstraties onzeker optre den en dat die voortdurende stress in een aantal gevallen tot ontsporingen leidt. Maar het is volgens vakbondsleider Lutz 'een fatale politieke vergissing om te veronderstellen dat de schuld alléén bij de politie ligt'. Als de burgers om meer veilig heid vragen moet de politiek daartoe de middelen geven. Maar als politie-acties tegen buiten landse criminelen vrijwel zonder effect blijven verliest de politie het vertrouwen van de burgerij, meent Lutz. Conflicten tussen aszielzoekers onderling, de invasie van crimi nelen uit zuid- en oost-Europa en sommige Afrikaanse landen, en de bereidheid tot gewéld bij de tweede en derde generatie bui tenlandse jongeren vormen een complex en zeer ernstig maat schappelijk probleem waar snel iets aan gedaan moet worden. De politievakbond wil daarom een brede maatschappelijke discussie over dit thema; ook al om de poli tie vrij te pleiten van valse en schadelijk algemeen gestelde aantijgingen. partij de commissie-Van Traa I lie, spelen in veel sectoren Itenschappelijk bureau, de leeft op die ontwikkeling lid, aldus oud-minister Ed I ps Van Thijn laat de PvdA bus opdringen tussen meer t zich er niet toe laten ver- naar voor een betere over- larover laat de partij lelijk [lus Van Thijn. ijongeren mer van Kapel-Avezaath is Jehouden, omdat hij aiarm- ht heeft aan jongeren. De .veer en politie tijdens de ntie vond bij de man dertien «om Jouterse en Iwan Graanoogst In Israëlisch vredesbos krij- I van het CIDI, het Centrum laël. Volgens Naftaniël ver revolutie die in 1982 betrok- ter-moorden, de bomen echt pstreden duo er bij het Joods voorlopig vast [jarige leden van een jeugd- nouden. De vijf zullen onder ondergaan. De raadkamer f dat gisteren beslist. De vijf migen zouden zich daarbij eld of afpersing of beiden, prdere malen een aantal 13- ft. ïent bewaakt lie aan de Parnassusweg in I raking. Hiertoe is gisteren |uw is ingebroken. De bewa-1 le bouwwerkzaamheden tot pas in november helemaal I de gebouwen van het paleis eiliging. boete uit verhuur van hun tweede j prenlang hebben verzwegen, voordat de belastinginspeo- vordering oplegt, krijgen een ocent. Staatssecretaris Ver- irs die opdracht verstrekt in lactie bij de controle van e sten uit overige onroerende financieel dal ngsorganisaties in Nederlan den. Zelfs evangelische chns- e worden. Volgens algeme rangelische Zendingsaillant e mciële waarheid en die is we een overkoepelende instel 5 ies, de dans voorlopig ku® aties als Agapè en TEAR iu»° apè ontving in 1995 20 proce»[ fund moest ruim vier ton i ie op de zendingsmarkt. gs naar Kroatië ie Nederlandse VN-troepen 's als drugsdealer aangehouoer jarige man doorzocht, von illen. De man liet d3ar,naKr0. er strafvervolging van de r de politie wist met een I te brengen. Volgens de p :e maanden Kroatië mee zaken. nt Gay Krant Awar lonk heeft de derde ward van het blad voor..pe I in Amsterdam uitgereiK j rit een lijst van meer da staat in Amsterdam veel no bij. Op de top-vijf van gevolgd door de artiest Grönloh en het D66-T Jeruzalem (afp/rtr) - De twee grootste rechtse Israëlische par tijen, de Likud van Benyamin Netanyahu en Tsomet van Rafaël Eytan, hebben een gemeenschappelijk blok gevormd. Daarmee hopen'zij een mogelijke grote winst van links te kunnen indam men als Israël vervroegd naar de stembus gaat. huisvesting David Levy. Hij is uit de Likud gestapt en komt met een eigen lijst, waar mee hij de steun van grote grote groepen sefardische (uit de Ara bische landen afkomstige) joden hoopt te trekken. Levy, die zelf uit Marokko stamt, heeft de steun verworven van de ultra-ortho doxe, sefardische partij Shass. Een probleem voor de nieuwe Likud-Tsometcombinatie is ove rigens nog het ontbreken van een goed verkiezingsplatform. Hoge Likudfunctionarissen zijn al twee weken betrokken in een ide ologische discussie die nog geen duidelijk resultaat heeft opgele verd. De kopstukken aarzelen om het oude partijideaal van een 'Eretz Yisrael' (het Bijbelse land van Israël) inclusief de bezette Westelijke Jordaanoever op te geven. Evenmin zijn zij bereid om een autonome Palestijnse Autori teit met Yasser Arafat aan het hoofd als onderhandelingspart ner te accepteren. Maar ook Arbeid heeft zijn pro blemen met vervroegde verkie zingen. Want waar deze partij het in de pelingen goed doet, dreigt haar regeringspartner Meretz terrein te verliezen. Dat zou als nog de vorming van een coalitie ernstig kunnen bemoeilijken. Minister Yossi Beilin, een getrou we medewerker van Peres, riep Meretz gisteren op om dit pro bleem te ondervangen door het voorbeeld van Tsomet te volgen en met Arbeid samen te gaan. Ook als er vervroegde verkiezin gen in Israël plaatsvinden kun nen de vredesgesprekken met Syrië worden voortgezet. Dat heeft de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken Chris topher gisteren gezegd in Jeruza lem na een gesprek met de Israë lische premier Peres. Christopher begon zondag een nieuwe reis naar Israël en Syrië in een poging een doorbraak te forceren in het stroeve vredesproces tussen de twee landen. Premier Shimon Peres staat momenteel bloot aan druk bin nen zijn partij, Arbeid, om de verkiezingen vijf maanden te ver vroegen en te houden in mei. Arbeid zou volgens de peilingen een grote winst boeken als nu zou worden gestemd en een deel van de partij zou deze winst het liefst zo snel mogelijk willen incasse ren. Peres heeft toegezegd voor j 15 februari een beslissing te nemen over het al of niet vervroe gen van de verkiezingen. Met hun akkoord, dat deze week wordt ondertekend, proberen de Likud en Tsomets de te verwach ten schade te beperken. Beide partijen hebben de afgelopen tijd het nodige terrein verloren. Tso- j met heeft te lijden gehad van interne twisten en afsplitsingen. De Likud zakte sterk in de peilin gen na de moord op premier Yitz hak Rabin. De partij kreeg het verwijt dat zij een klimaat had geschapen dat deze deze moord mogelijk maakte, door de cam pagne die zij maandenlang had gevoerd tegen Rabin en zijn rege ring als de architecten van de hoorden met de PLO. I Volgens de afspraak tussen Likud en Tsomet laat Eytan zijn spraken op het premierschap I vallen en wordt hij tweede op de lijst na Netanyahu. In het geval I de combinatie aan de regering I zou komen, zou hem het minis terschap van Defensie toevallen. Acht leden van Tsomet krijgen eveneens een goede plaats op de I gezamenlijke kandidatenlijst. Likud en Tzomet hebben nu respectievelijk 32 en acht van de 1 in totaal 120 Knessetzetels. J Met de fusie willen de twee recht- I se partijen mikken op de zweven de kiezers in het centrum. Zij J hebben daarbij de steun van de I Nationaal Religieuze Partij (zes I zetels), die de fusie heeft toege- I juicht. Ook is duidelijk dat de Likud en Tsomets stemmen pen weg te kapen voor de neus I van de voormalige minister van Een jonge Pakistaanse vrouw is verstrikt geraakt in het prikkeldraad rondom de Indiase ambassade in Islamabad. Premier Bhutto van Pakistan had de dag van gisteren uitgeroepen tot dag van de solidariteit met de rebellen die in de Indiase deelstaat Kashmir voor zelf standigheid vechten. Pakistan ziet de Indiase regering, net als de rebellen, als bezettingsmacht. foto anp Washington (ap) - De Navo heeft gisteren in een correctie op een eer der uitgebrachte en door de New York Times geciteerde verklaring bekend gemaakt dat de Amerikaanse soldaat die zaterdag in Bosnië om het leven kwam, is omgekomen doordat niet-ontplofte munitie die bij had opgeraapt in zijn handen explodeerde. I Op basis van de eerdere Navo-verklaring berichtte de NYT dat eerste onderzoek had uitgewezen dat er 'geen vijandige activiteiten' aan de "d van de soldaat ten grondslag lagen. Het Amerikaanse leger had Ier al officieel bekend gemaakt dat sergeant eerste klasse Donald Ougan (38) door een exploderende mijn was omgekomen. Peking (rtr/afp/dpa) - Honderdduizen den overlevenden van de zware aardbe ving in het zuidwesten van China hebben de nacht van maandag op dinsdag opnieuw in de buitenlucht doorgebracht bij temperaturen tot -12 graden. In de getroffen provincie Yunnan beginnen voedsel en drinkwater op te raken, ondanks de hulpoperaties die de Chinese autoriteiten op gang hebben gebracht. Ook zijn er onvol doende tenten om de honderdduizenden dak lozen onder te brengen. Op de beving van zaterdag volgden honder den naschokken. Die weerhielden overleven den ervan de nacht door te brengen in hun beschadigde woningen. Het aantal slachtoffers bedraagt officieel 242 maar plaatselijke functionarissen zeiden te vrezen dat nog meer lijken zullen worden gevonden in verwoeste huizen en afgelegen gebieden. Meer dan 15.000 mensen zijn gewond geraakt, van wie 4000 ernstig. Kampend tegen toenemende vermoeidheid doorzochten tweeduizend soldaten in het bergachtige gebied ingestorte huizen in dorp jes op zoek naar overlevenden. Het dodental zal naar zij vrezen tot boven 300 stijgen. Het zwaarst getroffen is Lijiang, ongeveer 300 kilometer van de provinciehoofdstad Kunming, waar het epicentrum van de beving lag. In het nabij Tibet gelegen gebied vielen 236 doden. Het Seismologische Bureau in Lijiang telde gisteren nog 200 naschokken, waarvan drie met een kracht van zes. „Meer huizen werden beschadigd", zei een woord voerder. „Het was angstwekkend," zei een functiona ris via de telefoon. „De aarde schudt en beeft. Wanneer houdt het op?" Twee vliegtuigen en drie helikopters brachten medische hulpgoederen naar Lijiang. Ook dekens, tenten, kleding, levensmiddelen wer den aangevoerd. De elektriciteit is uitgeval len en drinkwter is niet te krijgen. Medisch personeel tracht het uitbreken van epidemieën en van griep en longontsteking bij zwaargewonden te voorkomen. Zij staan voor een immense taak. De ziekenhuizen in het gebied zijn overvol. Gewonden worden in tenten gelegd. Nieuwe medische teams worden naar het gebied uit gestuurd. Een Amerikaan liep zaterdag bij de beving zware verwondingen op. Meer dan 20 buiten landse toeristen raakten licht gewond. Een groep buitenlandse toeristen kwam door een aardverschuiving vast te zitten in de Hutiao-kloof, een bekende toeristische trek pleister bij Lijiang. Soldaten bevrijdden hen. „Het is een wonder dat zij het hebben over leefd", zei een woordvoerster van de provin ciale regering. De regering van Yunnan stelde tien miljoen yuan (2 miljoen gulden) ter beschikking voor eerste hulpverlening in Lijiang. De Chinese vice-premier Wu Bangguo bezocht gisteren het gebied van de aardbeving. Het Chinese Rode Kruis verzocht de interna tionale gemeenschap om hulp voor de getroffenen. De Chinese autoriteiten vroegen niet om internationale hulp. Vanuit Taiwan en Hong kong zijn al hulpgoederen onderweg en Japan bood hulp en experts aan. Ook andere rege ringen onderzoeken hoe het best hulp kan worden geboden. Gouverneur He Zhiqiang van Yunnan gaf tien richtlijnen uit voor reddingswerkers. Eerste prioriteiten zijn het begraven van stoffelijke overschotten, het verzorgen van de gewonden en het voorkomen van ziekten. Daarnaast moeten er 'potten komen om te koken en rijst voor in de potten' voor de daklozen. Tmo i, anese President I J m reageerde met Lee lonmL-i""* lcaseerae met de Peiiin^l da' de regering in I'Moeiend ?sbang' is voor de ■wan M- democratie' op Tai- ■23ma=ïï refereerde aan de voor I foirm gePlande presidentsver- I Waarin8!5 edand, de eerste I reeks L ^aiwanezen rechtst- I «li I »B President kunnen kie- Idigpnvi Lhlnese acties onno- I keten vreedzame con- Iplaatsvanti-beide landen in I 3 militaire confrontatie. Washington - Lange jaren was voor de Amerikaanse regering Noord-Korea de 'hete' plek op de kaart van Azië. Dat is in de afgelopen weken veranderd. Nieuwe grootscheepse oefeningen die de Chinezen voorbereiden in de Straat van Taiwan zorgen voor nervositeit in het Witte Huis. 'China', beseffen president Clin ton en zijn adviseurs, zou in dit verkiezingsjaar wel eens een buitenlands-politiek probleem van formaat kunnen gaan wor den. De Amerikanen zijn ervan over tuigd dat het wapengekletter deel uitmaakt van een welover wogen strategie om het politieke leiderschap en de bevolking van Taiwan te intimideren. Volgende maand worden op het eiland, door China beschouwd als een van zijn provincies, de eerste democratische presidentsverkie zingen gehouden. Deze week begint Washington een diploma tiek offensief dat de Chinese lei ders ervan moet doordringen dat 'de opgevoerde spanning kan lei den tot misrekening en ongeluk ken'. De expliciete waarschu wing is een van de aanbevelin gen van een door het Pentagon, het Amerikaanse ministerie van defensie, geleide 'task force'. Die is opgericht om de Amerikaanse China-politiek en de uitvoering daarvan opnieuw tegen het licht te houden. Behalve de kwestie Taiwan steken in het China-dos sier handelspolitieke problemen, de verspreiding van geavanceer de wapensystemen door Peking en de kwestie van de mensen rechten in de Volksrepubliek. De militaire ontplooiing aan de Chinese oostkust (volgens inlichtingenbronnen de omvang rijkste sinds decennia) volgt op een reeks gebeurtenissen die Taiwan meer en meer in het cen trum van de Amerikaanse bui tenlandse politiek hebben geplaatst. Afgelopen zomer vuurden de Chinezen een aantal raketten af vlakbij het noordelijke puntje van het eiland, een gedeelte van de kustlijn werd tot 'oorlogszo ne' verklaard en in november kwam Peking met het verkapte dreigement dat het rampenplan nen klaar had voor het geval van een oorlog met Taiwan. De Chinezen verdenken de poli- Door Bert Ummelen tieke leiders van het eiland ervan dat ze heimelijk aankoer sen op onafhankelijkheid. Tege lijk wantrouwen ze de Ameri kaanse verzekeringen dat de eind jaren zeventig door presi dent Nixon gelanceerde 'één- China-politiek' nog altijd geldt. In het kader daarvan zouden de regeringen van de Volksrepu bliek en Taiwan moeten onder handelen over een toekomst bin nen één staatsverband. Washingtons toegespitste aan dacht voor de Chinees-Taiwane se controverse wordt niet meteen ingegeven door de verwachting dat het tot een militair treffen zal komen, maar eerder door de Amerikaanse belangen die op het spel staan. China en Taiwan zijn allebei belangrijke handels partners van de VS. Een serieuze ruzie tussen beide landen zou de Amerikaanse economie, in elk geval op de korte termijn, flink kunnen schaden. Daar komt bij dat de Amerika nen een vreedzame relatie tussen China en Taiwan beschouwen als hoeksteen van de stabiliteit in Azië. Een Chinese aanval op het eiland zal niet alleen de betrekkingen tussen de VS en China vergiftigen, maar onver mijdelijk ook tot nieuwe rivali teit tussen China en Japan lei den, zo rekenen Amerikaanse beleidsmakers. De VS zijn niet gehouden Tai wan in het geval van een Chine se aanval te hulp te komen. Het uit 1979 daterende verdrag met het eiland zegt slechts dat zo'n aanval 'een ernstige zorg voor de Verenigde Staten' zou zijn. Bovendien is de president ver plicht onmiddellijk met het Con gres te overleggen. In de praktijk hebben de Amerikanen steeds in het midden .gelaten hoe ze zou den reageren. Doelbewust: die vaagheid moest zowel China als Taiwan afhouden van avontu ren. Tegelijk hebben de VS het eiland bewapend tot een niveau dat volgens strategen voldoende is om zichzelf te verdedigen en de leiders in Peking af te schrikken. Het gaat vooral om wapens die geschikt zijn om een aanval van uit zee af te weren of een mari tieme blokkade te doorbreken. In het Pentagon is niettemin de vrees gegroeid dat de modernise ring van China's leger deze betrekkelijke balans heeft ver stoord. Ook als Peking een vero vering of een blokkade van het eiland niet aandurft, dan zou het met beperkte aanvallen op zee Taiwans economie ernstig kun nen ontwrichten. De komst naar Washington van een Chinese onderminister van Buitenlandse Zaken, deze week, wordt door de regering Clinton aangegrepen om de machtheb bers in Peking duidelijk te maken dat 'zij zichzelf met hun acties geen dienst bewijzen'. Tegelijk is besloten op handels politiek gebied een hardere hou ding aan te nemen. De ondermi nister krijgt ook te horen dat het afgelopen moet zijn met het ille gaal kopiëren van Amerikaanse produkten. Ontvoerders naar Papoea-Nieuw-Guinea Jayapura - Het Indonesische leger in Irian Jaya achtervolgt de Papoea-rebellen, die met hun 13 gijzelaars proberen door de dich te jungle het aangrenzende Papoea-Nieuw-Guinea te bereiken. Dat heeft luitenant-kolonel Maulud Hidayat van het militaire commando van Irian Jaya in Jayapura gisteren gezegd. Hij zei dat de ongeveer 300 kilometer lange tocht van Mapendu- ma, het dorp waar de gijzelaars op 8 januari werden ontvoerd, naar Papoea-Nieuw-Guinea meer dan een maand kon duren. Onder de gijzelaars zijn twee Nederlanders, een Duitser en vier Britten. Deel Sarajevo stelt avondklok in Sarajevo - De Bosnisch-Servische politie heeft de avondklok ingesteld in de Servische buitenwijken van Sarajevo. De maatre gel volgde enkele uren nadat de wijken formeel onder gezag van de moslim-Kroatische federatie kwamen. De avondklok is van negen uur 's avonds tot vijf uur 's morgens van kracht, meldde het Bosnisch-Servische persbureau SRNA. De maatregel zal zeker de woede van de Bosnische regering wekken, die toch al verbolgen is over het aanblijven van de Servische poli tie in de wijken. De premier van Klein-Joegoslavië (FRJ) Kontic heeft zich inmid dels tijdens een economisch congres in Davos uitgesproken voor opheffing van de economische sancties tegen zijn land. België mag Basken niet uitleveren Brussel - België mag een Baskisch echtpaar, dat wordt verdacht van steun aan de afscheidingsbeweging ETA, niet uitleveren aan Spanje. De Raad van State heeft gisteren het uitleveringsbesluit van justitieminister De Clerck geschorst. De Raad van State moet zich nog definitief uitspreken over de zaak. De Basken verblijven sinds enkele jaren in België, het bal lingsoord waar zij heen vluchtten toen de Spaanse politie een klopjacht op hen begon. Het echtpaar zou onderdak hebben verleend aan een ETA-com- mando, dat betrokken was bij een terreuractie, waarbij een lid van de guardia civil om het leven kwam. Het paar vluchtte in 1994 naar België omdat ze bang waren voor foltering door de politie. Ankara/Athene (afp/rtr) - De Amerikaanse onderminister van Buitenlandse Zaken Richard Holbrooke heeft gisteren voorge nomen bezoeken aan Turkije, Griekenland en Cyprus afgezegd nadat de Griekse regering had geweigerd hem te ontvangen. Holbrooke zou eind deze week in Ankara proberen te bemiddelen in het hoog opgelopen Turks- Griekse conflict om een aantal eilandjes voor de Turkse kust. De afzegging werd bekendge maakt via Amerikaanse diploma tieke bronnen in de Turkse hoofdstad. Volgens de zegslieden gaat het om uitstel voor onbe perkte tijd. De Griekse socialistische premier Costas Simitis en zijn minister van buitenlandse zaken Theodo ras Pangalos weigerden de Ame rikaanse onderminster te ontvan gen. „Het programma van Hol brooke past niet in de agenda van de regering. Dus is een bezoek niet mogelijk," aldus premier Simitis. In plaats van een ontmoeting met Holbrooke willen Simitis en Pan galos nu een rondreis maken door Europa en langs hun Navo-bond- genoten, waaronder de VS, om hen te overtuigen van het Griekse gelijk in het conflict. „Dé meeste EU- en Navo-landen namen een middenpositie in en aarzelden ons te steunen," zei Simitis na een bijeenkomst van het kabinet. „We moeten nu hun steun zien te krijgen en deze afstandelijke houding zien te wij zigen." Athene had zaterdag al gezegd dat het 'reserves had en zonodig een veto zou uitspreken' over de ondertekening van een financieel verdrag tussen de EU en Ankara. De ondertekening daarvan zou deze maand moeten plaatsvinden in Brussel. Simitis maakte ook bekend dat Griekenland op de Intergouver nementele Conferentie eind april in Turijn zal opkomen voor de erkenning van zijn grenzen 'als buitengrenzen van de Europese Unie'. Bovendien zou Athene dan een verdrag willen aangaan voor 'wederzijdse bijstand' in het geval van 'agressie door derde landen'. Simitis nam zijn huidige stand punt in zijn regering zich het ongenoegen van de bevolking op de hals had gehaald door akkoord te gaan met een door de Amerikanen voorgesteld compro mis. De Griekse regering had onder Amerikaanse druk de Griekse vlag gestreken op het kleine eilandje Imia (Kardak voor de Turken) voor de Turkse kust, een dag nadat dit door Griekse troepen was bezet. Op hun beurt deden de Turken het zelfde op een even klein buurei- landje dat zij in bezit hadden genomen. Den Haag (anp) - De Amerikanen hebben op het hoogtepunt van de Koude Oorlog gedurende ongeveer zes jaar alle gesprek ken en boodschappen van het hoofdkwartier van de Russische geheime dienst KGB in Moskou afgeluisterd. Volgens een bericht in de Sunday Times wil de Amerikaanse inlich tingendienst CIA dit bevestigen noch ontkennen, maar hebben KGB- functionarissen het wel bevestigd. „Zij hoorden werkelijk alles," aldus één van hen. De CIA ontdekte in 1979 dat de KGB een supergeheim communicatie centrum bouwde in Trojtsk, ruwweg veertig kilometer ten zuidwesten van Moskou. Volgens de KGB-functionarissen slaagde de CIA erin één van zijn agenten in de bouwploeg te krijgen. Die kon de hoofdkabels in de ondergrondse tunnels merken en de eerste aftapapparaten aan brengen. De tunnels waren bereikbaar door een mangat. De kunst was aftap pers daarin te laten verdwijnen zonder dat de KGB dit doorkreeg. CIA-agenten reden daartoe altijd met zijn tweeën de Amerikaanse ambassade uit. Eén liet zich dan na een scherpe bocht uit de auto rollen om in de auto te worden vervangen door een automatisch omhoog komende pop. De operatie verliep volgens de Sunday Times jaren perfect totdat een CIA-agent die in 1985 naar Moskou overliep, de boel verraadde. (ADVERTENTIE) ia: fUf l|F t HOGESCHOOLs El II B li B Ut X 10.00 tot 15.00 uur in het gebouw aan de Ds.Th. Fliednerstraat 2 in Eindhoven en laatje informeren over deze interessante opleiding voor verschillende beroepen of bel (040) 245 49 35.

de Stem | 1996 | | pagina 5