6Gevaarlijk ijs' genegeerd Onze Top 10 van deze week. Citotoets geen maatstaf, maar toch de stem Neeltje Jans krijgt een waterspeelplaats i Commissaris van de koning in i Zeeland, drs. W. van Gelder, gaf i gistermiddag het startsein voor |de uitbreiding. De waterspeel- plaats moet in april klaar zijn. De i attractie bestaat uit een twee meter diepe kuil met een door- Isnee van veertig meter. Piramidespel verdacht Vrijspraak voor iatrosoof week A2 BINNENLAND A3 SS.It.oni»sz£ Telechirurgie met robot in Nieuwegein Politie niet meer het ijs op om waaghalzen eraf te halen eïreiud v? N otarisklerken voeren acties O O O 3RUARI 1996 DINSDAG 6 FEBRUARI 1996 rittannië en Ierland: »end bewolkt en van tijd regen of sneeuw, van 2 graden in het an Engeland en Schot- 7 in Ierland, Luxemburg: Bewolkt iet westen uit een toe- e kans op neerslag, lijnlijk sneeuw. Midi >eratuur rond het it. en Midden-Frankrijk; ïewolkt en van tijd tot erslag; in het westen kelijk regen maar meeuw of kans op ijzel. i uiteenlopend van een if 6 in Bretagne tot rond ispunt in het oosten, rankrijk: Wolkenvelden tijd tot tijd regen; in het plaatselijk sneeuw of het zuidwesten tame- 1 wind. Maxima uiteen van iets boven het nt in de omgeving van I ot een graad of 10 in het zuidwesten, al: Bewolkt en vooral in orden nu en dan regen, iet zuiden toe droger en woensdag af en toe zon. gtemperatuur aan de I Heenlopend van 14 gra- het noorden tot 19 in het In het noorden bewolkt aanhoudend grote kans erslag. Naar het zuiden eer zon en droger. Op de I plaatsen maxima tussen 17 graden; aan de costa's I zuiden tijdelijk maxima graden of meer. rca en Ibiza: Wisselend kt en kans op een bui, hien met onweer. Gelei- minder koud; woensdag na rond 16 graden. In de zuidelijke helft nog ijk bewolkt, van tijd tot egen, mogelijk onweer en ogere streken kans op ,w. In de noordelijke helft vegend droog en opklarin- lie zich later naar het zui- oe uitbreiden, Vrij koud middagtemperatuur uit- ipend van enkele graden n nul in het noorden tot 13 it zuiden, enland en Kreta: Bewolkt n tijd tot tijd buien, soms onweer; in het noorden in ergen kans op sneeuw. veel wind. Middagtem- tuur van 5 graden in het den tot 15 in het zuiden, sland: Van het westen uit emende bewolking, later lgd door sneeuw, mis- :n ook ijzel. Dinsdag nog overal droog en vooral in en nog zon. Overdag over- •nd lichte vorst, seriand: Dinsdag nog zon- perioden maar van het en uit meer bewolking en al woensdag kans uw. In de dalen ook regen laxima rond het vriespunt, enrijk: Zonnige perioden Iroog. Woensdag van het ;en uit meer bewolking en •al in Tirol later kans op uw. Overdag op de meeste tsen lichte vorst. kenhuis in Nieuwegein gaat C? vrijdag bij een wel heel bij zondere chirurg onder het es Een robotarm voert de kijkoperatie in de buik uit en Jiict daarvoor de instructies een chirurg in het St. Lucasziekenhuis in Brugge. uet is voor het eerst, dat er een grote afstand zit tussen de laats van instructie en de van uitvoering. Chirurg P. Go van het Antonius- ziekenhuis in Nieuwegein werkt al langer met de robotarm, die zogenoemde laparoscopieën (kijkoperaties) uitvoert. Bij een laparoscopie brengt de chirurg met een slangetje een piepkleine camera in het lichaam, waarmee hij op een scherm de inwendige situatie kan bekijken. Zo is slechts een klein sneetje nodig om een diagnose te stellen of zelfs het probleem te verhelpen. Bij kijkoperaties door de robo tarm voeren de artsen instructies in de computer in. Normaal gesproken zijn dat artsen uit het ziekenhuis waar de operatie plaats vindt. Tijdens de operatie volgt de verantwoordelijk chi rurg op een scherm nauwlettend de gebeurtenissen in de operatie kamer en de verrichtingen in het lichaam. De robotarm is in het Lucaszie kenhuis in Brugge al langer in gebruik. Nog niet eerder is de robot van een afstand bediend. Amerikaanse chirurgen hebben weliswaar een dergelijk experi ment met de Nasa-robotarm voorbereid, maar kregen geen toestemming van de overheid. Het verkennen van de mogelijk heden van „telechirurgie" is vol gens Go van belang om kennis van artsen veel effectiever in te zetten. „In sommige situaties wil je graag het advies van een meer gespecialiseerde collega voor je een bepaalde ingreep verricht. Als die collega in een ander zie kenhuis werkt, kost het vaak veel reistijd. Soms moet de patiënt zelfs naar dat ziekenhuis worden overgebracht en daar opnieuw onderzoeken ondergaan. Met telechirurgie zou je een collega arts direct kunnen laten zien voor welk probleem je staat. Hij kan instructies geven waar je meteen mee verder kunt." De Belgische chirurg Luc Van- derheyden voert de instructies voor de operatie in een computer en zendt ze naar de computer in Nieuwegein. Op een televisie scherm volgt hij de verrichtingen van de robot en de gebeurtenis sen in de operatiekamer. Het gaat om een verkennende buikopera tie die chirurg Go ook zelf kan uitvoeren. Als de techniek de art sen om welke reden dan ook in de steek laat, neemt Go het werk van de robot onmiddellijk over. Volgens de arts is de veiligheid van de patiënt, die zijn toestem ming voor het experiment heeft gegeven, gegarandeerd. Neeltje Jans (anp) - Delta Expo gaat de attracties op het voor malig werkeiland Neeltje Jans in de Oosterscheldemonding de komende tijd uitbreiden met onder meer een waterpaviljoen en Len waterspeelplaats. De plannen kosten 16 miljoen gulden. Daarvan betaalt het rijk 5,5 miljoen gulden. I Kinderen kunnen watergootjes en -stroompjes door middel van [verschillende installaties mani- Ipuleren. De meest in het oog springende ■attractie wordt vanaf het voor- RRAADSEL jaar van 1997 het waterpaviljoen. Het glimmend-zwarte uiterlijk moet associaties oproepen met een gestrande walvis, wiens kop boven de Oosterschelde uitsteekt. In het interieur kunnen bezoe kers „water beleven": het onder gaan van de koelte van gletsjers, het ervaren van flarden mist, het horen kletteren van regen en het ruisen van de branding, zien hoe zuur zure regen is, een overstro ming meemaken en de zilte zee en vervuild slib ruiken. [vervolg voorpagina leeluemers aan kansspelen din- igenmee naar prijzen 'waarbij het (aanwijzen van de winnaar It door een kansbepaling |waarop de deelnemers in het ilgemeen geen overwegende ivloed kunnen uitoefenen'. Dat lis het grote verschil met een (behendigheidsspel. Een rechter- ijke uitspraak kan grote gevol- jen hebben voor het oprollen van |de piramide-netwerken in federland. Persofficier van justi tie 0. Brouwer van de rechtbank Utrecht: „Als op 9 februari dijkt dat het een kansspel is, dan ijn alle spelen die op een zelfde rtjze worden gespeeld, verboden. er geen vergunning voor is fgegeven natuurlijk." let Openbaar Ministerie heeft ergaande interesse in de achter ronden van de hoofdrolspelers ran de netwerken. Te meer, omdat uit verschillende straf- echtelijke onderzoeken is geble- ren dat exploitanten van illegale ransspelen banden hebben met [andere vormen van georgani seerde misdaad in de sfeer van lijvoorbeeld de drughandel en iriminaliteit rond prostitutie en ighandel'. voord is in dit dsel verborgen? n: 12. ode; 13. unaniem; 16. ino; 17 21. te; 22. trap; 24. koper; 26. Asen; 32. linnen; 35. betoon; 37. ed; Ier; 42. keffer; 45. een; 46. nel; 3. Irak; 55. in; 56. klad; 58. pont; t 65. zes; 66. eerst; 67. tol; 68. poort. 4. rum; 5. canon; 6. en; 7. liter, 8 Loenen; 14. nek; 15. eer; 18. apR 25. papaver; 27. stoefer; 29. reden, ïor; 35. bik; 36. ore; 40. satire; 4 46. nadat; 47. lepel; 50. unie; 5 let; 59. nep; 62. br; 64. go; 65. Het feit dat Coin Liberté voor de rechter moet verschijnen, is ook i piramideland bekend. 'Mart' 'Marketingbedrijf Titan', dat [elk weekend twee bijeenkomsten (houdt in De Druiventros, vindt (het niks gek dat justitie achter de [concurrent aanjaagt. ILaat u zich vooral niet in met (Coin Liberté," adviseert Mart raagd. „Wij zijn het enig- fe'e marketingbedrijf dat legaal jopereert. We hebben ook als goedkeuring van het (Europese Hof." Coin Liberté is (volgens Mart 'een van die vliegen F® op niet geheel legale wijze om Jobs heen cirkelen en van ons suc- P willen meeprofiteren'. irgwanend t is argwanend. Verklaart de belangstellende deelnemer in spé fat Titan 'heel voorzichtig' moet W met wie tot de bijeenkomsten [toegelaten mag worden. Immers [journalisten proberen ook op e manier binnen te komen en 'weet waarschijnlijk zelf ook F' hoe journalisten zijn'. Mart I alleen nog kwijt dat de poort pachters in de Druiventros (at® die mensen binnen zullen naam en inschrijfnum- ;h 's>|U!| pueJMneaus er kunnen noemen van iemand, tor/ ')'nnen 's geweest. Voor ia verwijst Mart isatie'611 n°® k°®ere in de orga- ^anisaties achter Take Off, LP' T°P Stair en Titan ®en 'ot dusver ongestraft hun gaan. Hun handelwijze gedoogd. Ze hebben dels Eenduizenden Neder- ers en Belgen weten te ver- 'ot een financiële verbin- met hun organisatie door 'el Piramidespel. Bende slachtoffers kunnen niets uitrichten tegen de isatoren. Oplichting valt met te bewijzen, want men 'willens en wetens geld ïrd een spel. De gedu- kunnen hooguit een Procedure tegen de orga ns achter de netwerken en' maar dan moeten ze an«,»i ï-actiterhalen wie ze in, a'te'l]k kunnen stellen, rs i/mVf, vermeende slacht- Wmo Brabant, die J«* niet nader toege- iiv _p, voor eventuele repre- Woonnf "I6' Z'^n e0hte naam woonplaats in de krant wil. Willem heeft het sterke vermoe den dat hij naar zijn vijfduizend gulden kan fluiten. Willem is ook boos. Hij moest tijdens een bij eenkomst van Titan in de Drui ventros net als de andere deelne mers een brief ondertekenen dat hij niets over wat daar gebeurde, openbaar zou maken. En nu dat toch gebeurd is, weet Willem helemaal zeker dat 'ie nu nie mand meer zal kunnen vinden in zijn vrienden- of kennissenkring die zo gek (of misschien juist wel zo slim) is om vijfduizend gulden in te brengen. Zodat Willem zelf ook eens zou kunnen profiteren van het geweldige systeem. De Brabander voelt zich genomen. Geschokt De grote man achter 'Eurobiz', dat elk weekend twee maal ver gadert in motel Gilze-Rijen, reageert getraind geschokt. Eurobiz is volgens hem nu juist bedoeld om gewone mensen zoals Willem eens een kans te geven om ook geld te verdienen. „Laatst nog," vertelt de goed geklede en rap pratende baas. „We hadden een vrouw in de zaal die ver schrikkelijk graag wilde mee doen, maar die daar het geld niet voor had. Heb ik uit eigen zak voorgeschoten." De vorstelijk met goud behangen Belg, die de baas als een schaduw volgt, geeft geen krimp. Vult, om de menslie vendheid van de club nog eens extra te benadrukken, zelfs aan dat 'we alles met de mantel der liefde bedekken'. Waarmee hij blijkt te bedoelen dat de club er alles voor zal doen om alle deel nemers een even groot graantje mee te laten pikken van het suc ces. Zondagmiddag 4 februari. Om 14.45 uur is het een drukte van belang in motel Gilze-Rijen. In de ontvangstruimte staan naar schatting vijftien mannen. Een aantal met mobilofoon. De politie heeft vernomen dat de piramide clubs allen over eigen bewa kingsteams beschikken die de bezoekers ondervragen en fouil leren. Friends Marketing vergadert in een zaal rechts. Voor de deur vier mannen. Een Belgisch sprekende wachtpost zegt dat Friends Mar keting zich inderdaad bezighoudt met het piramidespel en, opnieuw 'inderdaad', hier moet de deelnemer vijfduizend gulden inleggen. De 'directeur' moet erbij gehaald worden omdat hij journalisten te woord staat. De directeur blijkt daartoe echter niet genegen. Vuurrood De Belg, wiens gezicht bij het verschijnen van de baas vuurrood is geworden, blijkt aan acute Alz heimer te lijden. Hij weet zich ineens niet meer te herinneren dat hij iets over het inbrengen van geld of piramides heeft gezegd. De man verwijst schielijk naar de heren van Friends Mar keting. Want: „Die houden zich daarmee bezig. Wij niet. Wij doen aan Multi Level marketing. MLM, weet u wel. Want elke starter heeft een auto en produk- ten nodig. Een heel gamma. Begrijpt u wel!" Als het piramidespel een kans spel is, dan moet de organisator in het vervolg bij Justitie een ver gunning in het kader van de wet op de kansspelen aanvragen. Zonder vergunning is zo'n orga nisator strafbaar. Justitie is van plan 'een meer terughoudend kansspelbeleid te voeren'. Het is dus maar zeer de vraag of Justitie bereid zal zijn vergunningen te willen verstrekken voor pirami despelen. Driebergen (anp) - Ondanks herhaalde waarschuwingen van de politie wagen nogal wat mensen zich de afgelo pen dagen toch op levensge vaarlijk ijs. Met name is dat het geval op de Lek en de Nederrijn.De politie van Culemborg heeft gistermor gen de gemeenten Buren, Maurik en Culemborg gevraagd langs de oevers van de Nederrijn en de Lek bor den te plaatsen met de waar schuwing 'zeer gevaarlijk ijs'. De gevaarlijke situatie ontstaat, doordat het waterpeil van de rivier ongeveer tien centimeter zal zakken. Er is al wekenlang sprake van extreem laagwater in de rivieren. Als het rivierwa ter onder het ijs wegstroomt blijft er een „zwevende" ijsvloer over. Volgens de politiewoordvoerder staken zondag weer honderden mensen de rivier over via het ijs. De politie waarschuwt al een week, dat mensen dat niet moe ten doen omdat het levensge vaarlijk is. Wie door het ijs zakt, wordt onherroepelijk meege sleurd door het snel stromende water onder het ijs. Het ijs is niet overal betrouwbaar. Politiemensen durven zelf niet op het ijs om de waaghalzen eraf te halen. Met geluidswagens en megafoons proberen zij de men sen te waarschuwen. De politie hoopt dat de waarschuwings borden de mensen ervan zullen overtuigen dat zij niet meer op de rivier moeten lopen. „Wij doen er niets meer aan. Wie nu nog op het ijs gaat moet zijn eigen verantwoordelijkheid maar nemen. We kunnen de mensen blijkbaar niet tegenhou den," aldus de zegsman van de politie. Veerboot De veerboot van Lauwersoog naar Schiermonnikoog liep gis termiddag om twee uur vast op de Waddenzee. Het schip, met veertig passagiers en acht bemanningsleden aan boord, bleef steken in het ijs. Het schip werd volgens een woordvoerder van de rederij buiten de vaargeul gesleurd door een dikke ijsmassa die met hoogwater was losgekomen van de zandbanken. Net voor laag water kwam de boot vervolgens vast te zitten in een ondiep deel van de Waddenzee. Er zat voor de kapitein niets anders op dan wachten op hoog water. Vijf uur later kon hij zijn tocht weer ver volgen. Zaterdag kwam de veerdienst regeling van de rederij tussen Holwerd en Ameland ook in de problemen door kruiend ijs. Die boot zat eveneens urenlang vast in het ijs. Grachten In Amsterdam wordt deze week het water in de voornaamste grachten ververst. Dat kan bete kenen, dat de kwaliteit van het ijs verslechtert. Schaatsers moe ten oppassen. De afgelopen weken konden schaatsers door Op de Amsterdamse Bloegracht, hartje Jordaan, is de schaatspret voorbij menig stukje Amsterdam glij den. Om de kans op dichtvriezen te vergroten stopte de dienst rio lering en waterhuishouding drie weken geleden de doorspoeling. De verversing van het grachten water is nu nodig, omdat er door het ijs nog maar weinig zuurstof in zit. Daardoor is de kans groot dat veel vissen sterven. De spoelbeurt betekent niet per se, dat de ijslaag instort. Die is volgens een woordvoerder van de dienst in principe dik en bestendig genoeg. Schaatsers dienen wel voor zichtig te zijn. De spoeling kan het ijs aantasten, met name op plekken waar het toch al slecht is. Zwervers Een groep van vijftien Zwolse dak- en thuislozen heeft giste ren enkele uren de ontvangsthal van het stadhuis bezet gehou den, omdat er voor de zwervers geen dagopvang is. De actie voerders eisten in een gesprek met wethouder E. Reinhardt dat de gemeente Zwolle zo snel mogelijk voor een warme opvangplek zorgt. De wethouder deed de toezeg ging dat hij contact opneemt met het Consultatiebureau voor Alcohol en Drugs (CAD) en het Leger des Heils om over dagop vang te praten. Na het gesprek zijn de zwervers weer de straat opgegaan. Het koude winter weer was voor het Leger des Heils in Zwolle aanleiding om een week geleden te starten met nachtopvang. Van onze verslaggever Arnhem/Nijmegen - Veel scholen voor voortgezet onderwijs hechten geen over wegende waarde aan het resultaat van de Cito-eindtoets. Voor veel basisscholen is deze eindtoets ook geen maatstaf voor verwijzing naar een bepaalde vorm van voorgezet onderwijs. Voor zowel het voortgezet onderwijs als voor het basis onderwijs is het advies van de (leerkracht van de) basisschool bepalend. De uitslag van de Citotoets wordt in veel gevallen slechts gezien als een versterking van het schooladvies. Toch groeit het aantal scholen, dat de eind toets basisonderwijs van het Cito, instituut voor Toetsontwikkeling, afneemt. Deze week - vandaag, morgen en overmorgen - nemen 5.260 van de 7.400 basisscholen in ons land de toets af. Dat is zo'n 71 procent, in vergelijking met het vorig jaar een stijging van twee pro cent. Het aantal leerlingen dat aan de toets - taal, rekenen, informatieverwerking en wereldoriëntatie - ligt op 114.000. In voorgaande jaren nam de Cito-eindtoets twee dagen in beslag, nu zijn er drie dagen voor uitgetrokken. Dat heeft te maken met het onderdeel wereldoriëntatie. Dat is het vorig jaar voor het eerst in de eindtoets opge nomen en niet verplicht. Het vorig jaar deed driekwart van de scholen mee, dit jaar zal dat tachtig procent zijn. Wereldoriëntatie bestaat uit de taken: natuuronderwijs, aardrijkskunde en geschie denis. In die laatste twee zitten ook opgaven die betrekking hebben op geestelijke stromin gen en maatschappelijke verhoudingen, waaronder staatsinrichting. De drie taken wereldoriëntatie, die voor morgen op het pro gramma staan, hebben elk twintig opgaven. Voor de scholen die niet aan dit onderdeel meedoen, vervalt de woensdag als toetsdag. Voor conrector Ben Verhoeven van het Domi- nicuscollege Nijmegen-West is het advies van de basisschool maatgevend. „Acht jaar basis onderwijs geeft een betere kijk op een leerling dan de momentopname van een Cito-eind toets." Toch weet ook hij dat er op scholen voor voortgezet onderwijs wel terdege geke ken wordt naar de gemiddelden die het Cito aangeeft voor de verschillende schooltypen. Zo blijkt de gemiddelde score (van de eind- toetst basisonderwijs) van de leerlingen op een vbo-school 526 te zijn, voor mavo 532 en voor vwo 546. Voor havo geeft het Cito geen gemiddelde, omdat er geen aparte brugklas havo is. Deze cijfers stoelen op een door de jaren heen ontwikkelde zogenaamde stan- daardscoreschaal, die loopt van 501 tot 550. Uit die schaal blijkt dat van de leerlingen met het cijfer 536 of lager acht procent naar het vbo is gegaan en 48 procent naar het mavo/havo/vwo. Directeur Ignace Ceulemans van basisschool De Klumpert in Hatert doet met zijn school niet mee aan de eindtoets basisonderwijs van het Cito. De toets voegt niets toe aan wat hij en zijn leraren al weten. Hij hecht veel meer waarde aan de zogenaamde entreetoets (van het Cito) die aan het begin van groep 8 wordt afgenomen. „Want dan heb je ook nog de tijd om iets aan het gevonden resultaat te doen. Dat heb je na de eindtoets niet meer, want voordat'je de uitslag hebt, is het al maart." De Cito-eindtoets ziet Ceulemans slechts als een stuk bevestiging van wat de school al weet over een leerling. Naar zijn mening zien scholen van voortgezet onderwijs de toets, ten onrechte, te veel als een verkapt toelatings examen. „Daarmee wordt het Cito-cijfer knellender dan men ons wel wil doen gelo ven." Kinderen zijn meer gebaat bij een goed leer lingvolgsysteem, zoals dat op zijn school bestaat, vindt hij. Vroeger, toen bij een WK schaatsen nog wel eens titel kandidaten uit andere landen meededen, kon een Nederlandse overwinnaar trots met de Nederlandse driekleur een ererondje rijden. Nu schaatskampioenschappen een soort WK korfbal zonder deelname van België zijn geworden, rijdt de uit Nederland afkomstige kampioen een ererondje met boven zijn hoofd een sjaaltje waarop staat: Sanex houdt de huid gezond. De schaatser, die er dankzij zijn geldschieter een als een gezonnebankte nicht uitgedoste privé-coach op na houdt, antwoordt de pers op de vraag of zijn ploeg uit gebreid wordt: 'Zo'n schaatser moet natuurlijk wel bij het produkt van mijn sponsor passen.' Talent hoeft-ie dus niet te hebben, als-ie maar bereid en geschikt is om in onderbroek c.q. blote bips in reclame spotjes op te draven. De wereldkampioen lacht vervolgens zijn stralende tanden bloot. Benieuwd of die hun witheid behouden als de sponsor hem eerdaags verplicht voortaan ook de tandpasta van zijn firma te gaan gebruiken. Wielerliefhebbers moesten zondag een groot gedeelte van de finale van het wk veldrijden op de Nederlandse tv missen, omdat de uiterst belangrijke rit met twee Japanse schaatsers rechtstreeks de ether in moest. MERIJN Van onze verslaggever Breda - De 44-jarige leider van de iatrosofen, J.P. de Kok is gis termiddag door de Bredase rechtbank vrijgesproken van mede plichtigheid aan doodslag. De rechtbank achtte niet bewezen, dat De Kok op strafbare wijze betrokken was in de fatale behandeling van een tweejarig meisje door een Tilburgse iatro soof. Die laatste was eerder tot drie jaar cel veroordeeld. Ook tegen De Kok had het open baar ministerie drie jaar cel geëist, waarvan twee voorwaar delijk. Het Tilburgse meisje over leed in mei 1991 aan een hartaan- doening die door reguliere artsen te verhelpen zou zijn geweest. De Tilburgse iatrosoof had verzuimd om het meisje naar het zieken huis door te sturen. Officier van Justitie Van Spie renburg achtte De Kok - stichter en leider van de alternatieve geneeswijze iatrosofie - als men tor en leermeester van de Tilbur- ger eindverantwoordelijk of op zijn minst medeplichtig aan de dood van het meisje. De Bredase rechtbank kwam echter tot de opmerkelijke uitspraak, dat De Kok in deze zaak niet als mede behandelaar kan worden gezien en dus ook niet verantwoordelijk is voor de dood van het meisje. Vast staat dat De Kok het kind drie maal heeft gezien, éénmaal zelf heeft behandeld en tien tot dertien maal contact had met de Tilburgse 'natuurgenezer' over de behandeling van het meisje. Het staat volgens de rechtbank ook vast, dat De Kok de Tilburger adviezen gaf. Maar het openbaar ministerie heeft niet hard kunnen maken wélke adviezen dat waren en evenmin dat de Tilburger die adviezen ook opvolgde. „Uit de rapporten en verhoren blijkt onvoldoende, dat verdach te als medebehandelaar van het meisje kan worden gezien. De Tilburger betaalde De Kok voor gekregen adviezen ook niet het tarief van stagiares, maar het lagere tarief voor collega's. Dus is niet bewezen dat De Kok als mentor van de Tilburger kan worden aangemerkt en dus de eindverantwoordelijkheid over de behandeling van het meisje droeg," aldus de toelichting van de rechter op de uitspraak. De rechtzaak tegen de Rotter dammer nam in totaal bijna drie jaar in beslag. Veertig getuigen werden meerdere malen gehoord en de zaak leverde kasten vol dossiers op. De Kok is in de tus senliggende jaren wel in drie andere zaken veroordeeld tot een totale celstraf van ruim twee jaar. Die uitspraken hebben vol gens de rechtbank echter geen rol gespeeld in deze zaak. Het openbaar ministerie kan nog in beroep te gaan. Aagtekerke (anp) - De notaris klerken voeren deze week stipt heidsacties om de eisen voor een nieuwe cao kracht bij te zetten. Het is voor het eerst sinds zijn oprichting, dat de Bond van Medewerkers in het Notariaat (BMN) de leden vraagt actie te voeren. Het publiek zal er weinig van merken. De notarissen echter wel: hun medewerkers werken stipt van half negen tot vijf uur en niet tijdens de lunch. Ook overwerken is er niet bij. (ADVERTENTIE) o e o 99 Broccoli, 500 gram Accent, vastkokende aardappelen, zak 3 kilo 1.98 zak 1.5 kilo "y Cd Kippebouten, kiloj659'4.98 500 gram Slavinken, kilo 1S50 9.90, 100 gram Peijnenbutg ontbijtkoek (500 gram), gesneden, volkoren, parelkandij of honing- caramelkoek (400 gram) Cd Casino, wit- of bruinbrood, heel zm 2.99 1:50' 1.05 no 1.99 -355 1.99 CdZaanlander kaas extra pikant 48+, q vers van 't mes, kilo 1800 lO.yU Cd Vruchtenthee, n n» diverse smaken, doos 20 zakjes 4 g L..Z.y Go-Tan Thai crackers, Java's of Kroepoek, dubbelzak 2 x 75 gram Nü Cd Roomboter stroopwafels, pak 8 stuks, 230 gram 2.49 AST 1.59 Cd Ultra of Color, pak of navulzak 1.7 kilo Nü &99 of Kleur Fijn, a nn pak of navulzak 1.2 kilo Nü Ö.yy 's Lands grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten. Aanbiedingen gelden Urn zaterdag 10 februari a.s. Zolang de voorraad strekt

de Stem | 1996 | | pagina 3