DESTEM Gezamenlijke aanpak nodig' 'Minister krijgt geflatteerd beeld van binnenstad' spret in Zeeland levert tientallen botbreuken op door valpartijen [inister Sorgdrager vreest anders verschuiving van drugproblematiek Confetti en marsmuziek in gerechtsgebouw laags gerechtshof houdt aak moedermoord aan Luchtvervuiling mogelijk oorzaak van gewasschade Belangstelling IPCA voor personeel van Philips Taxibedrijf Kielman stapt uit het collectief vervoer Medicijnen verloren Iers te koop aan re bieden? Met een „kleintje" in De Stem heeft u absoluut het meeste succes. Immers vele tienduizenden Stemlezers/leze- ressen (ruim 6 van de 10) hebben speciale be langstelling voor onze „kleintjes -rubriek „Te koop aangeboden" rt Zeeland lan onze verslaggever tneuzen-Zo chaotisch als ,ot afselopen weekend op het fieer is het niet Leest, maar in de Zeeuwse tekenhuizen hebben zich de Tfaelopen week tientallen Lensen gemeld met botbreu ken. Opgelopen tijdens een valpartij op het ijs of de spekgladde stoep. Veruit de meeste mensen konden na een poliklinische behandeling weer na huis. In ziekenhuis De Honte in Ter- neuzen en het Oostburgse Anto- niusziekenhuis meldde zich het afgelopen weekend een tiental mensen bij de EHBO. Een per soon is opgenomen. „Het valt dus eigenlijk wel mee," zegt directeur patiëntenzorg G. Ramaekers. „Ik vraag me af of er misschien watten op het ijs heb ben gelegen." In het Oosterschelde ziekenhuis in Goes kwamen de afgelopen week gemiddeld vijf mensen per dag langs vanwege botbreuken. Een woordvoerster wil dat aan tal niet als buitengewoon bestempelen. Het ziekenhuis Walcheren in Vlissingen kreeg wel meer dan de gemiddelde hoeveelheid men sen met botbreuken over de vloer. „Je praat toch al over enkele tientallen, sinds het vori ge week is gaan ijzelen," laat een woordvoerder weten. „De mees te mensen hadden een pols-, heup- of onderbeenfracturen. Een polsfractuur is poliklinisch te behandelen, maar als het gaat om een heup, of sommige fractu ren aan een onderbeen dan moet dat hier behandeld worden." vindt Sprengers dat 'alige transfersysteem lindernis vormde voor betaalde mensen uit worden de rijke clubs e arme armer. En dat liet de primaire doel- an het Verdrag van Ik vind de nieuwe erger dan de kwaal, een hell of a job om de problemen op een ver manier op te lossen, litspraak ligt er en is Het belangrijkste is nu clubs nog voldoende •ikkelen voor een goede in het georganiseerde e diamanten die je niet je niet slijpen." ten Sprengers ook zorgen mburg nauwelijks nog worden gedolven voor nale voetbal. Volgens n van de oorzaken dat volwassenheid in Lim- ler snel verloopt dan in teden. „De uitdaging in I ■vijk in Amsterdam is zo je mentaal en lichame- j baarder wordt. Kinde er op straat lopen wor- zo snel tegen hun sche- opt als in Amsterdam." lij al veel heeft betekend iburg, werd Sprengers koninklijk onderschei- at het uitblijven," zucht groter de orde, hoe min- ïan," luidt zijn variatie Duits gezegde. „Ik hoor voorrechte Nederlanders 1 onderscheidingen heb- ireikt dan ze zelf hebben t Die van mij zijn gebleven tot de zonnige het leven en de knipoog- van de Heer heb gehad." ing in 1992 de Orde van en Humor en is een van ge trotse bezitters van de cken-Award. „De meest okte onderscheiding van Ze wordt uitgereikt op de vrijdag van mei door van de schone levens café Kicken in Wylre er de Brand-brouwerij. bij die twee onderschei- )lijft, vind ik het best. En dat ik die nooit hoef geven." |an onze verslaggever Imeuzen - Een gezamen lijke aanpak van de drug problematiek in Zeeuws- jlaanderen is absolute loodzaak. Gebeurt dat jelijk niet, dan ver- Ehuift het probleem naar indere gemeenten als de isteren begonnen actie houdgreep' succesvol is. r W. Sorgdrager (Justitie) j dat gisteravond op een bijeen- ist over de drugproblemen van in het Zuidland- daarmee op een van van het Bewoners- Mform Binnenstad Terneuzen, dat de minister moest [evorderen dat er in heel Zeeuws- consequent een ged- ten aanzien van soft ijs wordt gevoerd. is absolute noodzaak om (er iets te laten slagen," aldus jer. „Anders deponeer je let probleem op het bord van een pder. Dat zou een hele egoïsti- he manier van doen zijn. Het is i van verstandig beleid ook van solidariteit om in suws-Vlaanderen op dezelfde i te zitten. Maar ik heb begre- i dat er inmiddels een werk- lep is gevormd die zich daar- ebezig houdt." Bewonersplatform wees met i verzoek weer maar eens met a kritische vinger in de richting burgemeester Kessen van Die weigert zoals bekend i te werken aan de uitvoering a een gedoogbeleid en stelt zich jliekant' tegen het oogluikend staan van de softdrugverkoop gemeente op. De woord der van het Binnenstadsplat- a noemde dat een afschuifsys- !em en de minister gaf hem, zo |eek uit haar antwoord, in grote nen gelijk. chef van de politie in het dis- |ict Zeeuws-Vlaanderen, com- sF. Goudswaard, greep de on om aan te geven dat er ie regio wél al eenduidig dacht wordt over de aanpak van f drugproblematiek. Hij verwees F het beleidsplan van de politie [betdistrict Zeeuws-Vlaanderen I' alle burgemeesters in de volledig onderschreven is. fin dat plan staat dat de aanpak ie politie 'van de drugover- hn Terneuzen voorrang heeft. OOK ZEELAND C3: Internatio- |nale overleg over drugs Van onze verslaggever Terneuzen - Met de overtui ging dat de drugproblematiek van Terneuzen inderdaad groot is en een paar lichte toe zeggingen over mogelijke steunverlening door het Rijk, is minister W. Sorgdrager gisteren weer uit de Schelde- stad vertrokken. Ze deed dat na een rondleiding door de binnenstad met enkele inmiddels 'vaste' gidsen van pro minenten door het probleemge bied, J. Vlottes van het Bewo nersplatform Binnenstad. Op die rondgang werd 's avonds op een discussie-avond in het Zuidlandtheater door een aantal binnenstadbewoners met cynisch gelach gereageerd. Sorgdrager hield in het theater een praatje over drugbeleid en ging in discussie met de zaal vol politici uit de streek en vooral ook bewoners van de Terneuzen- se binnenstad. „Normaal zie je nooit politie in de binnenstad en vandaag liepen er ineens een heleboel," sneerde een bewoonster. „En de dealers hielden zich weg en waren in geen velden of wegen te beken nen." Ze wilde ermee aangeven dat de minister een geflatteerd beeld van de binnenstad had gezien en niet de rauwe realiteit die het leven van veel mensen in het centrum verziekt. En kreeg applaus. Het was een van de weinige boze reacties van de mensen die dage lijks leven tussen drugdealers en drugtoeristen. „Ik had me kun nen voorstellen," zei ook Sorg drager na afloop op een korte informele bijeenkomst in de artiestenfoyer van, het theater, „dat de mensen veel bozer waren geweest. Hun reacties vielen me mee." Het unieke van Terneuzen, aldus de minister tegen haar gehoor op de bijeenkomst in het Zuidland theater, is dat het simpelweg niet groot genoeg is voor haar drugprobleem. De grote makke van de stad is dat zij niet in allerlei rijksregelingen valt waar de grote steden wel van profité ren. „Terneuzen valt overal eigenlijk een beetje tussenin. Daarom is het goed dat ik hier - Het gerechtshof in Den Haag heeft gisteren L" ran de geruchtmakende Zeeuwse moedermoord aange- en omdat beide verdachten niet waren komen opdagen. 'v,r-- waren 19 september jaar geheel tegen de ver ia .~jf> door de rechtbank in vrijgesproken van Paeplegen van moord op de f»ge moeder van een van r Direct na het vonnis is de li?M de zoon van r? offer, naar het buitenland ïuIe?acht?'ee.n38-iaP: j in de glashandel familie R., greep de vrij- i aan om zich te laten ope- aan zijn gal. Daarom kon niet aanwezig zijn. vocaat wist niet of zijn J een volgende gelegen- zou komen, terwijl dat 'j n hof was. In afwach- o^jVa?. de zaak v°or de tijd aangehouden, „fe^bijderecht- '91R van vijftien en twaalf jaar geëist. xe|teidscontroles |HijUzendijke Polei he tegen bestuur^Zf jtsen. politie houdt' i 0 februari snelheids- leviim gS de N61> in.de - stLV,an IJzendijke. De 4 ns en ^ien neSen UUr 'S vijf uur 's middags Het lichaam van R.'s moeder werd gevonden in een spuikanaal bij Rilland-Bath. Aanleiding voor de moord zou een denderen de ruzie tussen moeder én zoon zijn geweest. Zij zou haar geld- verspillende zoon onder curatele van haar zuster willen stellen. Twee huurmoordenaars zouden de vrouw om het leven hebben gebracht, maar de rechtbank achtte dit alles niet voldoende bewezen. Advocaat van de hoofdverdachte, mr. T. Hiddema, stelde dat zijn cliënt niet durfde te komen wegens bedreigingen aan zijn adres. „Mijn eigen kantoor is ook het doelwit geweest van bedrei gingen, dus ik denk niet dat ik hem ervan kan overtuigen te komen. Mij is niet bekend uit welke hoek die bedreigingen komen." Hiddema vroeg zich eveneens af hoe snel zijn cliënt in Nederland zou kunnen zijn. „Als ik de kwa liteit van de telefoonlijn waarmee ik met hem spreek in ogenschouw neem, duurt dat nog wel even. Het is een land waar een bevel tot medebrenging van een verdachte nog per dienstfiets bezorgd moet worden." Hiddema liet wel door schemeren dat ook hij het beter vond dat R. ter zitting aanwezig zou zijn. J. Vlottes van het Bewonersplatform Binnenstad vertelt minister Sorgdrager over de drugproblemen bij het voormalige Luxor Theater in Terneuzen. Burgemeester Barbé luistert mee. foto camile schelstraete geweest ben. Want ik kan niets toezeggen maar wel zorgen dat er in Den Haag in elk geval aan dacht wordt besteed aan de pro blemen van Terneuzen," aldus Sorgdrager. Volgens haar was het nieuwe instrument dat momenteel in de maak is om de sluiting van parti culiere panden van waaruit in drugs wordt gehandeld te verge makkelijken voor de Schelde- stad 'onmisbaar'. Ze sprak de verwachting uit dat er eind dit jaar een nieuwe wet is die dat mogelijk maakte. Bovendien wilde de minister wel eens bekij ken of er tijdelijk extra cellen te reserveren zijn voor het nieuwe anti-drugproject 'Houdgreep', dat gisteren officieel van start ging. Dat noemde ze overigens een voorbeeldproject van hoe drugbestrijding aangepakt moest worden. „Want als je het als politie of gemeente alleen aanpakt, weet je dat het niets wordt." De bewoners van de binnenstad moeten het allemaal nog zien, zoals een woordvoerster van het Actiecomité Leefbaar Terneuzen het in een reactie aangaf. Een andere bewoonster vond het 'allemaal mooie praatjes waar we in de praktijk niets van terug zien'. „Het leven wordt ons zuur gemaakt door mensen die de wet meer aan hun kant hebben dan wij." Van onze correspondent Middelburg - Een klap met een hamer, doeken met het justitielogo die vanaf de tweede etage openrolden en een massa confetti plus ser pentines èn schetterende marsmuziek. Zo opende minister van Justitie mr. W. Sorgdrager gisteren het nieu we gerechtsgebouw in Mid delburg. Een gebouw dat voldoet aan de door het ministerie van Justitie opgestelde Programma van Eisen en alleen daardoor al gigantisch verschilt met het oude pand aan het Hofplein, waar bij wijze van spreken iedereen in- en uit kon lopen. Volgens die 'eisen' zijn er gescheiden verkeerslijnen voor het publiek, de gedetineerden en rechters; groepen die elkaar niet mogen tegenkomen. Bovendien eiste de projectont wikkelaar dat het gebouw na twintig jaar eenvoudig verhuur baar moet zijn voor een heel andere functie. Voorafgaand aan de openingsklap met de hamer waren er natuurlijk toe spraken. Van de minister zelf, van de rechtbankpresident, van de'hoofdofficier van justitie die trots meldde dat het justitiege- bouw in Amsterdam dan wel een paar keer bezoek van inbrekers mocht hebben gehad, maar dat het gerechtsgebouw in Middel- Hoofdofficier mr. J. Huijgen ontvangt minister Sorgdrager. burg toch maar mooi 25 jaar geleden al door een crimineel in de fik was gestoken. En natuurlijk toespraken van de architect zelve die onder meer de kleuren geel en grijs waarmee het gebouw gesierd is, uitlegde. Geel voor de vrolijke noot en de aanpassing aan het oude Mid delburg en grijs omdat dat nu weer het zoeken tussen wit en zwart aangeeft ofwel een even wicht tussen wit en zwart. Wie het gebouw van binnen en van foto camile schelstraete buiten wil bekijken, kan zater dag 10 februari terecht op de open dag die van 10.00 tot 16.00 uur duurt. Tijdens die open dag worden zittingen nagespeeld, zijn er video's en staan er diver se stands. DINSDAG 6 FEBRUARI 1996 DEEL 1 Van onze verslaggever Middelburg - Luchtverontreiniging is zo goed als zeker de veroorzaker van schade aan fruit- en siergewassen in het Sloegebied. Dat blijkt uit een onderzoek, dat de regionale inspectie milieuhygiëne Zeeland liet uitvoeren naar aanlei ding van klachten van telers in 1993 en 1994. Het gaat om neerslag van roet deeltjes, die in een bepaald sta dium van de vruchtzetting een specifiek schadebeeld veroor zaken. De bron van herkomst is moeilijk vast te stellen, omdat binnen het zogenaamde 'bron- gebied' behalve diverse indus- triën ook verkeer en scheep vaart actief zijn. Een nader onderzoek wordt ingesteld. Verder heeft de inspectie onderzoek laten doen naar een eventueel verhoogde hoeveel heid zwaveldioxyde (S02) in de lucht. Alleen in 1994 is de wet telijke norm eenmalig over schreden. Vorig jaar was van een verhoogde concentratie geen sprake. Het staat overi gens niet vast dat de hoeveel heid zwaveldioxyde daadwer kelijk schade aan de gewassen veroorzaakt. De verhoogde concentratie is terug te leiden naar de 'zure fakkel' van de Total-raffinade- rij. Het bedrijf, dat de fakkel als noodvoorziening gebruikt, heeft een vergunning voor een incidentele verhoogde uitstoot van S02. Van overtreding van wettelijke voorschriften is vol gens de regionale inspectie dan ook geen enkele sprake. De provincie zal desondanks het bedrijf op korte termijn verzoeken iets aan de zure fak kel te doen. Total heeft naar aanleiding van het onderzoek zelf al aangegeven maatregelen te willen treffen. Door Frank Deij Sas van Gent/Terneuzen - Autobekledingsbedrijf IPCA bv in Sas van Gent heeft belangstelling om een (klein) deel van het Philips-personeel in Terneuzen over te nemen. Er zijn inmid dels met diverse personeelsleden gesprekken gaande. Bij Philips Lighting zijn 92 per soneelsleden, die in juni hun baan verliezen, op zoek naar een andere werkgever. Het reorganisatiebureau Busi ness Creation Europe bemiddelt daarbij. Volgens directeur H. de Mul van IPCA Sas van Gent, de hoofdvestiging van het het bedrijf zit in Assenede, heeft IPCA op korte termijn twaalf stiksters nodig voor de vervaar diging van autohoezen. IPCA 'maakt onder meer autobekleding voor Volvo Gent. Het bedrijf groeit daarmee van 52 naar 64 werknemers. Het is echter nog maar de vraag of alle mensen uit het Philips- aanbod gerecruteerd worden. Op een advertentie vorige week kwamen meer dan twintig reac ties binnen, ook vanuit België. „We pikken uit die groep de bes ten en dat doen we ook uit het aanbod van Philips." Volgens De Mul is niet iedereen geschikt voor de baan en moeten mensen eerst worden opgeleid om de stikmachines te kunnen bedienen. „De mensen moeten ook motivatie hebben. Het naai en van autohoezen moet aange leerd worden. Dat heeft tijd nodig. Ik denk niet dat ik tien mensen bij Philips zal wegha len." Het is voor IPCA niet onaantrek kelijk om Philips-pehsoneel over te nemen. Het bedrijf heeft sti muleringspremies over voor bedrijven die werknemers over nemen. Het gaat daarbij echter niet om de bedragen die in de beginfase zijn genoemd. Philips zette vorig jaar 25.000 gulden per werknemer in. Maar in die fase ging het volgens vestigings manager J. van der Ster om zoge naamde inward-investors, bedrijfjes die op het Philips-ter- rein iets wilden beginnen, aan te trekken. Philips is inmiddels afgestapt van dat idee omdat de lampenfabrikant alle bedrijfs ruimte zelf nodig heeft om aan de toegenomen vraag te kunnen vol doen. Nu gaat het in Philips-taal om een 'dienstenpakket dat in rela tie staat met specifieke activitei ten die voor een persoon onder nomen moeten worden'. Anders gezegd: als een bedrijf iemand moet bijscholen om te kunnen functioneren draagt Philips bij in die kosten. „Extra kosten voor training zijn bespreekbaar," zegt Van der Ster. „Het is de bedoe ling om de drempel te verlagen en extra kosten te compenseren. Het zijn niet de loten uit een lote rij." Bedragen noemt hij niet. De pogingen van Philips om het personeel dat ontslag boven het hoofd hangt aan een andere baan te helpen vlotten nog niet erg. „We trekken alle registers open om mensen maximale kansen te bieden. Maar het is moeilijk. Essentieel is dat het proces loopt. Ik ervaar dat mensen in toene mende mate in beweging komen. In het mobiliteitscentrum van BCE worden regelmatig de vaca tures bekeken en we hebben een rechtstreekse verbinding met het arbeidsbureau." De inspanningen van Philips om mensen aan vervangende werk gelegenheid te helpen worden 7 maart besproken met de bonden. Van onze verslaggever Terneuzen - Taxibedrijf Kielman uit Terneuzen is uit het klein schalig collectief vervoer gestapt. Volgens ambtelijk secretaris E van Herwaarden van het samenwerkingsverband collectief vervoer Zeeuws-Vlaanderen heeft het bedrijf deze beslissing genomen in verband met de problemen met de belastingdienst. Kielman zelf was gisteren niet bereikbaar voor commentaar. „Het collectief vervoer is een publieke aangelegenheid. Gezien de negatieve publiciteit vond Kielman het niet verstandig aan het collectief vervoer deel te nemen." Volgens Van Herwaarden is het Terneuzense taxibedrijf niet onder druk gezet door de deelne mende gemeenteif Terneuzen, Oostburg en Sluis-Aardenburg aan het collectief vervoer. „Kiel man heeft de beslissing zelfstan dig genomen." Justitie vermoedt gesjoemel met Terneuzen - Een inwoner van Sas van Gent heeft het afgelopen weekend, op de weg tussen zijn woonplaats en Terneuzen, een hoeveelheid medicijnen verloren, die gevaarlijk kunnen zijn voor kinderen. Het gaat om een doosje met 24 stuks Oxazepam (een kalme ringsmiddel) en een met 24 stuks Indometacinum (pijnbestrijder), beide van het merk Farmica, De eigenaar van de medicijnen heeft aangifte gedaan bij de politie. de administratie bij rijschool en taxibedrijf Kielman. De bedrijfs vereniging, belastingdienst en Gemeenschappelijk Administra tie Kantoor (GAK) zijn de afgelo pen vijf jaar vermoedelijk yoor enkele honderdduizenden gul dens benadeeld. Het doorlichten van de in beslag genomen admi nistratie neemt naar verwachting enkele weken in beslag. Aan de hand van de uitkomsten neemt het Openbaar Ministerie een beslissing over de strafrechtelijke vervolging. Gezien de problemen met de belastingdienst heeft Kielman volgens secretaris Van Herwaar den dus de beslissing genomen uit het collectief vervoer te stap pen. Taxibedrijf Kielman was een van de deelnemende bedrij ven die hamens Taxicom Zeeland het collectief vervoer in Terneu zen, Sluis-Aardenburg en Oost burg voor rekening zou nemen. Volgens Van Herwaarden komt het collectief vervoer niet in gevaar door het besluit van Kiel man. „De gebruiker zal er niets van merken. Taxicom heeft ons laten weten dat aan de besteks- voorwaarden Voldaan kan blijven worden. Wij zien geen reden daaraan te twijfelen."

de Stem | 1996 | | pagina 11