DESTEM Plannen Delta vallen verkeerd Ziekenhuisgroep verwacht dit jaar een tekort van 1,2 miljoen Dorp Vogelwaarde in trek bij huizenbouwers Kamers van Koophandel tegen commerciële nevenactiviteiten nutsbedrijf Schaatspret en koek-en-zopie-tentjes Sluis-Brugge-Sluis voor recreanten wellicht al woensdag Archeologen willen bouwput van Coensdike onderzoeken OMMENTAARI Meteen kleintje in de stem A5 ,'Ide tiener staking op knel opslagplaati .NLAND KORTl Amir itijnse jongen Open doekje voor ODI Blikschade Alcoholcontroles Drugbezitter ingesloten Rus morst stookolie Rozenkruis expositie in Zeeuwse bibliotheek |EBRUARI 1996 A4 Maakt u een dikke kans op succes. Inderdaad een heel dikke «k in week uit in onze ,.KIeintjes"-kolommen kijkt of er iets w Hun aading bij staat. Dat zijn elke dag vele tienduizenden va° kleintjes lezers Zeeland MAANDAG 5 FEBRUARI 1996 tie heeft in het zuiden van tiener uit de handen van zijnl Oscar Tafur Cotes was ontvoerd! der met een Nederlander. Eerder! (voerde zelf Nederlander is. Driel ontvoerders eisten tien miljoen! far. Ontvoeringen om geld af til en inslag. (iische vakcentrale van mijnwer-l ijdag op zaterdag besloten h®| e schorten. De bond heeft van dei dat er extra geld wordt gesto-P I gemeente Bierbeek heeft ovi Belgische spoorwegen (NMS poorwegtunnel. !ar nog steeds niet gebruikte tl piaterieel opslaan. Met de bouwjj Jd van een half miljard frank Inel bij Bierbeek, tussen Leuven |d voor de hogesnelheids spoor' fen deze lijn bestaat echter nogf$ jkt dat daar zeker voor het eind lover ontstaat. Om de tunnel nu W I wordt deze de komende jaren na een akkoord met de Waalse» van de nieuwe spoorlijn volle&l fsk, op de grens van Vlaanderen 'ou lopen. Hoor Frank Deij Vogelwaarde - Als voetballer kon je er in de jaren zeventig ®aar beter zover mogelijk vandaan blijven. Die mannen van 'D'n Bos' deinsden ner- êens voor terug. Ben Pauwels, in zijn jonge jaren een vah de betere spelers bij aartsvijand Hontenisse, weet er V'n mee te praten. Op D'n Bos ;eg je het nooit voor niets. Pauwels is wethouder van de Hontenisse en als hij „-"«ïuurdig naar D'n Bos moet s Bet vooral om te kijken of er 'eg grond te vinden is om te bou- I De kleine gemeenschap I MO zielen) staat officieel te - als Vogelwaarde. Maar in dorp zelf wordt in de Bos straat ter hoogte van het voet- Wveld de streep getrokken tus- Rapenburg en Boschkapelle. Ue tegenstellingen zijn van vroe- 5?' Op Rapenburg woonden de 1jSj6 koeren en op D'n Bos katho- arbeidersvolk. Een Rapen burger voelt zich nog altijd meer als een Bossenaar, weet streek- kenner George Sponselee. In café Ons Vermaak, het enige café op D'n Bos, (maar iedereen zegt bij Co en Evelien) is het ver leden soms nog tastbaar. Je ziet er een Bossenaar niet gauw met iemand van Rapenburg praten. „Een echte Bossenaar gaat maar een keer per jaar naar Rapenburg op café. Dat is met de carnaval. Die verschillen leven vooral nog bij de oudere bevolking, bij de jeugd merk je daar niets meer van." Vogelwaarde is in trek. Het laat ste nieuwbouwplan is alweer vol gebouwd. Het gemeentebestuur van Hontenisse moet naarstig op zoek naar nieuwe locaties. In totaal zijn er sinds 1992 51 nieu we woningen in Vogelwaarde gebouwd, bijna net zoveel als in 'hoofdstad' Kloosterzande (61 sinds '92 maar inmiddels zijn daar alweer 44 van de tachtig bouwkavels in het nieuwe plan Westhof verkocht). Vogelwaarde is daarmee van de satellieten Ossenisse (3), Terhole (10), Hengstdijk (4) en Lamswaarde (3) de snelste groeier. Waar het aan ligt?. Pauwels denkt dat de lage rente en de gunstige grondprijzen (110 gul den exclusief btw) er zeker mee te maken hebben. „Dat zijn leuke prijzen. Daar kun je een aardig stukje grond voor kopen en er ook nog een mooi huis op zetten ook." Maar Pauwels praat ook over de hang naar het platteland. „Men sen ontvluchten de drukte in de grotere plaatsen. Willen rustig en landelijk wonen. Het valt ons op dat het ook vaak jonge gezinnen zijn die in de buitenkemen willen wonen. Het is niet alleen in Vogelwaarde, zo." Hij kan zich nog de weerstand herinneren tegen de ontwikke ling 'van een stukje landbouw grond aan het begin van de Bos- sestraat. „Ik heb toen tegen die mensen gezegd. Je zult me nog gelijk geven. Het dorp zal in aan zien stijgen en het zal andere mensen aantrekken. Moet je nu eens gaan kijken hoe mooi het er allemaal bij ligt." De wethouder hoopt daarom dat de provincie het nieuwe streek plan bijstelt ten gunste van de uitbreidingsmogelijkheden in de dorpen. In de eerste versie wor den de groeimogelijkheden voor dorpen als Vogelwaarde erg beknot. Pauwels spreekt van een steek in de rug en inconsequent beleid als de provincie die plannen zou handhaven. „We hebben jaren lang allerlei dorpsplannen gepro moot. Er zijn inmiddels dorpsra den opgericht, het verenigingsle ven bloeit." Hij vindt dat de ver antwoording voor uitbreidings plannen best aan de gemeenten overgelaten kan worden. „We willen geen claim van bovenaf." Voor Frans Kolijn was de keus een paar jaar geleden, toen hij door zijn baas werd overgeplaats van Brabant naar Terneuzen, niet moeilijk. Terneuzen, waar ie was opgegroeid, trok niet meer. Het imago van de stad had met de drugsproblemen in de binnenstad teerd in het dorp. Nieuwkomers moeten zich kun nen aanpassen in Vogelwaarde. „Anders kom je er niet tussen," zegt waardin Evelien. Veel nieuw volk krijgt ze overigens niet over de vloer. De aanwas komt toch voornamelijk voor de rust naar het dorp. Mariette Schoot-Stallaart woont al zestien jaar in Axel maar kan D'n Bos niet vergeten. Ze kent het Bosse gevoel. „D'n Bos is een familie. Het is altijd een hechte gemeenschap geweest. Ik ben al lang weg maar kan er nog steeds een potje breken." Al vindt ze het zelf de afgelopen jaren met al die nieuwkomers erbij wat minder geworden. Ze zou er ook niet meer willen wonen. „Er zijn wei nig voorzieningen en straks gaat ook de kerk dicht." Minsteps twee keer per week moet ze naar haar vroeger woon plaats om bij te tanken. „Ik zal nooit een week overslaan. Op D'n Bos haal ik mijn zuurstof. En als ik in de zomer over de Drie Gezustersdijk naar D'n Bos rij voel ik met net Sinterklaas. Dat moet ik constant mijn hand opsteken naar iedereen. In Axel nooit." Groense en Wouter Provoost. In Koewacht tekende de voet balvereniging voor de ijspret op de Boskreek. Ook hier was het gezellig druk met muziek en koek-en-zopie. Er was echter ook een scha duwkant aan al dit ijsplezier. treden Nederlander ent Blijking met de rest van d»l Jt. Zelfs een IRT-zaak en es echt uit zijn evenwicht. L ier mis zijn, maar dat hééft ote internationale crimina- jok op aangepast worden Hollandse schaal misdaan olginsbeleid alleen als het n miljarden gaat? De coml As ter geruststelling sugge. Vervolging van beurshan- evenmin een groot succes ikzaak, die tegen detopvaj 3 eerste twee affaires, di raties, waar in beide geval suwenhuijzen een rol speel vol verlopen. De RDM-affai de HCS-voorkenniszaak jke veroordeling vernietigd olgingen golden als uiterst agment van Borsumij Wehl estuurders van deze in ovetj |rten er een gewoonte van iif eide derivaten te handelen] leren, die gedurig met acqu] ten, hun handel even stil leg.' lername in het hoofd I e, naar eigen zeggen, haiidej jzen. De besluitvorming bi] p.M. laat weten, nauwelijW weet de officier van justitil opgevraagd, huiszoekinj [dervragen? stuur. De officier is afgegaaij okkenen. Zelfs de advocatei i desinteresse van de behan die partij al vreemd opkijl moet het inderdaad wel ba It openbaar ministerie dezaa id. Misschien om Den Haaj onwerkzaam is, maar waal belang hecht aan dit sooif aan hecht, lik van voorwetenschap straf Ie methoden om te bewijze" eel in Nederland voor de bijl ie zaken aangebracht, in geej tig gekomen. Heeft de bevoor elijk als hij stelt dat de hogj hoofd houden? Dat recht i Igeld en macht is? Dat er hiel en bananenrepublieken, oo| vet staan? ersiteit waar Yigal Amir, del Rabin, rechten heeft gestu- igingen aangeboden voor twaalf foto's van Amir staan, ïodelstudent. Rector Shlomo ;eit in de buurt van Tel Aviv id van de duivel. De brochure iten geld te wervep. Het boek- manifestatie op 8 november Ird op Rabin, op 4 november, rari verschoven. Volgens Eck- rsiteit zich nooit gerealiseerd •e stonden. „Het boekje was al ukker kreeg alleen opdracht Iran de Islamitische Jihad die an de Palestijnse veiligheids den door Israël gezocht in ver- n zelfmoordactie ruim een jaar ood van de twee te wreken. jongen is zondag op de Weste- toen hij door een joodse kolo- gt in het ziekenhuis en maakt de kolonist door het dorp Yitma pen zijn auto met stenen beko- vuur. ra 95 opgedoken |jf heeft het eerste computervi- likkeld voor het besturingspro- ïet Britse blad Independent on genaamd, zorgt er onder meer itige boodschap verschijnt: „De Ieds smakelijker. Vlad Australië e Win95 virus." itbrug naar Kabul i luchtbrug geopend voor voed- rende 1,2 miljoen mensen in dt\ •ad wordt al sinds oktober bele- resident Rabbani ten val willen 'water ontbreken er al meer J~" Van onze verslaggever De directie spreekt haar zorg uit in het jongste per- maar toch," verzucht de directie. cy-korting waarmee de overheid de gezondheids- Van onze verslaggever Terneuzen - De stichting Ziekenhuisgroep Zeeuws-Vlaanderen voorziet een tekort van 1,2 miljoen gulden op de begroting van dit jaar. De directie is ook voor volgend jaar somber gestemd. Dan worden nog meer kortingen van het rijk worden verwacht. De directie spreekt haar zorg uit in het jongste per soneelsblad van de ziekenhuisgroep. Het tekort voor dit jaar wordt gedekt door de reserves aan te spreken, maar dat kan niet lang zo doorgaan. „Omdat langdurige opvangen van tekorten uit de reserves niet kan, zullen wij in de loop van het eer ste halfjaar al na moeten gaan denken om de kosten toch weer omlaag te krijgen. Een bekend geluid, maar toch," verzucht de directie. De oplopende tekorten zijn een gevolg van kosten stijging en afkalvende rijksbijdragen. „De patiën- tenstroom en daarmee samenhangende kosten van het ziekenhuis blijven maar doorstijgen, terwijl het externe budget jaar na jaar weer kortingen te zien geeft. Kortingen met steeds exotischére benamin gen. Voor 1996 en volgende jaren is dat de efficien- cy-korting waarmee de overheid de gezondheids zorg in feite straft voor efficiënter werken," doet de directie zijn beklag. „Dat is een vervelende ontwikkeling, omdat wij er tot nu toe steeds in slaagden door efficiënter te wer ken ons hoofd in financiële zin boven water te hou den en ook nog in medisch technologisch opzicht bij te blijven". Van onzë verslaggever Trineuzen/Middelburg - De Kamers van Koophandel in Zeeland vinden het onjuist dat Delta Nutsbedrijven de opbrengsten van de energietarieven gebruikt voor het opzetten van commerciële nevenactiviteiten. „Nieuwe activiteiten moeten helemaal los staan van de nuts- activiteiten. Het zou onjuist zijn. als deze activiteiten betaald wor den uit de energietarieven, die consumenten en ondernemers moeten afdragen. Dan kan bovendien leiden tot oneerlijke concurrentie voor bedrijven die deze activiteiten reeds uitvoeren, 1 zoals inzamelaars van afval," zo laten beide kamers via hun eigen Kamerkrant weten. „Als Delta commerciële activitei ten wil opzetten, dan zal zij zich aan de commerciële spelregels moeten houden". De Kamers mengen zich hiermee in de dis cussie die de Delta-directie bin nenkort voert met de aandeel houders (gemeenten en provincie) over het toekomstig beleid van het nutsbedrijf. Het is bekend dat Delta zich niet langer alleen wil bezig houden met de levering van water, gas en elektriciteit. De directie acht ver breding van het kemtakenpakket van het nutsbedrijf zelfs noodza kelijk om de bedrijfsvoering en de werkgelegenheid bij Delta (1000 medewerkers) op peil te houden. Delta wil zich ondermeer gaan bezig houden met afvalwaterzui- I vering en de inzameling en ver werking van afval. Voor de eerste bedrijvigheid, de bouw van een waterzuiveringsinstallatie in Vlissingen-Oost, is Delta in over- met het waterschap De Van onze correspondente Vogelwaarde - De première van het toneelstuk De Grote Versierder gespeeld door ODI Vogelwaarde is voor eigen publiek een succes geworden. Een volle zaal genoot van de Engelse klucht. r in de zaal was dit week end goed en de technische staf l een open doekje voor het r. „Dat doet deugd en het is voor de volledige groep een sti mulans om er een goede uitvoe ring van te maken. Na afloop waren regisseur en spelers en alle medewerkers dan ook tevreden. We hebben verschillende malenJ moeten stoppen met spelen, omdat de lachsalvo's in de zaal lang duurden," aldus een van de ODI-mannen. ODI speelt het stuk nog driemaal: indeHalle Axel (24 februari), het Zuidlandtheater in Terneuzen (9 maart) en Den Dullaert in Hulst I (30 maart). De voorstellingen 1 men telkens om 20.00 uur. Zeeuwse Eilanden. Voor de twee de activiteit wil Delta een samen werkingsverband aangaan met het Verbrugge International in Terneuzen. Delta is van plan om voor 25 procent deel te nemen in de milieu- en havenpoot van Ver- brugge. De dadendrang van Del ta wordt niet overal met gejuich ontvangen. CDA-fractievoorzit- ter van de Zeeuwse staten S.Buijs toonde zich onlangs gepikeerd over de deelname van Delta in Verbrugge International. Delta kondigde die stap begin dit jaar aan terwijl de discussie over de kerntaken van het nutsbedrijf nog gevoerd moet worden. Buijs vindt dat Delta een voorschot neemt op de politieke besluitvor ming. Delta-directeur P. Stoter liet vrijdag, na afloop van een werkbezoek van de CDA-staten- fractie, weten snel knopen te wil len doorhakken als het gaat om de deelname in Verbrugge Inter national. Stoter acht de kans niet denkbeeldig dat Verbrugge bij lang talmen met een andere part ner in zee gaat. Hulst - Door gladheid hebben zich het afgelopen weekend zeven ongelukken voorgedaan. Rond Hulst waren er vier aanrij dingen, in Terneuzen drie. Per soonlijke letsel was er niet. In alle gevallen ging het om blikschade. Van onze verslaggever Axel - Bij alcoholcontroles in Axel, Westdorpe en Sas van Gent, Terneuzen en Hulst zijn afgelopen weekend twaalf perso nen bekeurd. Er zijn door de politie, in samen werking met de marechaussee en Veilig Verkeer Nederland, twee honderd automobilisten gecon troleerd. De controles gebeurden in de nacht van vrijdag op zater dag. In Hulst liep in de nacht van zaterdag op zondag een 28-jarige inwoner uit Sint Niklaas tegen de lamp. De man werd aan de Zoete- vaart aangehouden en bleek te veel gedronken te hebben. Dat kostte hem 350 gulden. Tevens bleek dat de man nog een open staande boete had. Ook die betaalde hij ter plekke. Terneuzen - In de binnenstad van Terneuzen is dit weekend een 19- jarige Sassenaar aangehouden. Hij had cocaïne en XTC-tablet- ten op zak. De man is ingesloten. Drukte op de Biervlietse veste. Koning Winter gaf Zeeuwsch-Vlaanderen afgelo pen weekend voor jong en oud ijspret. Ondanks de lichte sneeuwval waren de kreken, brandputten, vijvers en ijsba nen redelijk tot goed berijd baar. De ijsbaan in Axel achter het sportterrein trok het afgelopen weekend honderden schaat sers. Jong en oud vermaakte zich prima op de ijsbaan. Jan Harpe ,een van de initiatiefne mers, was een hele dag op de ijsbaan te vinden om alles te regelen. Gemiddeld kwamen er per dag zo'n tweehonderd bezoekers. „Het is een gewel dige happening. We hebben muziek en licht op de baan. Dat alles geeft sfeer. ln Terneuzen was de Otheense kreek 'de grote trekpleister. Zaterdag lag er hier en daar nog een wak en begon het ijs toch wat te smelten. Zondag had het ijs zich hersteld en met een heerlijk zonnetje en de sneeuw bleek de kreek een ide aal winteroord. Op het ijs stond een koek-en-zopie-tent die goede zaken deed. In Biervliet werden zondag middag onder grote publieke belangstelling wedstrijden gehouden voor de jeugd. Er deden 48 kinderen aan de Het schoonmaken van de schaatsbaan op de Grote Kreek in Axel. wedstrijden mee. De kleuters kregen allemaal een prijsje in de vorm van een consumptie, een vaantje en een herinne ringsstaander. Bij de wedstrij den voor de oudere jeugd won nen Peter Cornelis, Remke de Smet, Stefanie Doens, Karin FOTO'S WIM KOOYMAN Vanaf woensdag kampt streekziekenhuis De Honte in Terneuzen met een constante stroom ongelukkigen die een arm of been hebben gebroken. Het gemiddelde ligt op zeven tot tien gewonden per dag. FOTO'S WIM KOOYMAN een flinke deuk opgelopen. En ze wisten van prijzen. „De prijzen van de huizen vielen me echt tegen." Omdat hij graag -'op de buiten' wilde wonen rees het idee een stukje grond te kopen en zelf te bouwen. Aan het Kerkhofpad in Vogelwaarde vond Kolijn wat hij zocht, een kavel van 1500 vier kante meter tegen een redelijke prijs. „Zoiets zou ik in Brabant nooit kunnen betalen." De oud-Terneuzenaar acclimati seerde snel. „Ik bouwde een hou ten huis. Dat trok nogal wat belangstelling. Mensen maakten een praatje te maken en voor ik het wist kreeg ik spontaan en ongevraagd hulp aangeboden. Heel anders dan in de stad." Zelf zette hij ook een stap. Hij is inmiddels lid van toneelvereni ging ODI. En voelt zich geaccep D'n Bos; lonkende blikken van huizenbouwers op zoek naar een plekje 'op de buiten'. FOTO WIM KOOYMAN Van onze verslaggever Sluis - De schaatsklassieker Sluis-Brugge-Sluis kan op zijn vroegst pas maandag 12 februari worden verreden. De toertocht voor recreatieve schaatser gaat op dit traject wel licht woensdag al door. Van onze verslaggever Sluis/Aardenburg - De Rijksdienst voor Oudheidkundig Bode monderzoek in Amersfoort wil archeologisch onderzoek doen in de bouwput van het nieuw te bouwen woonzorgcentrum Coensdike in Aardenburg. De bouw begint deze maand. De speurtocht in de ingewanden van de bouwplaats is volgens de ROB belangrijk voor de geschie denis van Aardenburg. Op de locatie, het zorgtehuis wordt gebouwd aan de Bewester Eedeweg-Herendreef vlakbij het centrum van Aardenburg, zijn eerder al resten van begravingen aangetroffen. B en W maken geen bezwaar tegen het onderzoek van de ROB, zo blijkt uit een voorstel van de raad, maar stellen wel als voor waarde dat de ROB niet voor ver traging van de bouw zorgt. De archeologische dienst is daarmee akkoord gegaan. Naast de medewerking willen B en W ook nog eens 5000 gulden overmaken aan de ROB als teg- moetkoming in de graafwerk zaamheden. Het college van Sluis/Aarden burg vraagt tegelijkertijd om een Van onze verslaggever Terneuzen - Het Russische zeeschip, de Mathias Thesen, met als thuishaven Moer- mansk heeft zaterdagavond .bij het bunkeren stookolie in de Westerschelde gemorst. Die onzorgvuldigheid kost de kapitein een boete drieduizend gulden. De waterpolitie in Hansweér kreeg de melding van waterver ontreiniging in vaarwater De Everingen zaterdagavond om 23.30 uur door. De politie ontdekte dat als gevolg van achterstallig onderhoud aan boord van het schip een leiding was gesprongen. Daardoor kwam een deel van de pompkamer onder een dikke laag stookolie te zitten. Er is vierhonderd liter in het water terecht gekomen. krediet van 170.000 gulden voor extra voorzieningen in het nieuw te bouwen zorgcentrum. De Alge mene Woningbouwvereniging Zeeuws-Vlaanderen, die het woonzorgcentrum voor ouderen en gehandicapten neerzet, wil extra voorzieningen treffen in de 85 appartementen. Het gaat daarbij ondermeer om anti-slip- tegels en het aanbrengen van een douchezitje in de douche. Daar is een bedrag van 3800 gul den per woning, waarvan 2000 gulden voor rekening van de gemeente, mee gemoeid. De com missie financiën en algemene zaken mag dinsdag 6 februari zeggen wat zij daarvan vindt. De vergadering, in het stadskantoor in Sluis, begint om 19.30 uur. Van onze verslaggever Middelburg - De Internatio nale School van het Gouden Rozenkruis houdt de hele maand februari een expositie in de Zeeuwse Bibliotheek, met als thema 'Gnosis is tijd loos en altijd actueel'. Gnosis is het Griekse woord voor kennis uit de goddelijke wereld. Door middel van beeldmateriaal, boeken en brochures wordt aan het tentoonstellingsthema vorm gegeven. In de aula van de bibliotheek is er bovendien een lezing op maandag 26 februari. De titel luidt 'De ele mentaire wijsbegeerte van het moderne Rozenkruis'. De toe gangsprijs bedraagt 2,50. De lezing begint om 20.00 uur. Dat is de inschatting van voor zitter G. van Westen van ijs- club 't Zwin na afloop van het overleg zondagochtend tussen de autoriteiten van de Belgi sche gemeenten Brugge en Damme, de gemeente Sluis/Aardenburg en de ijs- club. Het ijs aan Belgische zijde is nog steeds niet dik genoeg om de stedentocht door te laten gaan. „De Belgen houden 12 centimer aan. Dat is nog niet overal zo. Bij ons is het dik genoeg, zeker 12,5 centimeter. Er kan zonder gevaar tot aan de grens worden geschaatst," zegt Van Westen. Woensdag is er opnieuw over leg. De kans bestaat dat er voor 's middags al groen licht komt voor de toertocht. De tocht voor wedstrijdrijders wordt volgens Van Westen zeker over het weekend heen getild. Het weekend zelf is taboe. Met name aan Belgische kant trekt de baan in het weekend veel dagjesmensen die niet komen om te schaatsen maar om op het ijs te wandelen. „Het lijkt eerder een modeshow dan dat er geschaatst wordt daar. Ik zie madammen- met bontjassen, kinderwagens, en kinderen op sleetjes. De Belgen laten zelfs hun hond uit op het ijs. De wedstrijdrijders zouden dan constant die mensenmassa moeten ontwijken. Dat is niet te doen." Van Westen schat de kans dat de tocht woensdag door gaat hoog in. De laatste wedstrijd- tocht werd op 3 maart 1986 verreden.

de Stem | 1996 | | pagina 5